Roundup Köpekler İçin Güvenli mi? Bir Veterinerin Yabani Ot Öldürücü Konusunda Uzman Tavsiyesi

Roundup Köpekler İçin Güvenli mi? Bir Veterinerin Yabani Ot Öldürücü Konusunda Uzman Tavsiyesi

Hevesli bir bahçıvansanız, muhtemelen sonbahar ve kış aylarında bile bahçe işleriniz vardır. Yıl boyunca en iyi şekilde görünmesini sağlamak, hava güzel olduğunda ailenizle birlikte keyfini çıkarmanızı sağlar.

Peki ya bahçenizi paylaştığınız sadece insan aileniz değilse? Aynı zamanda bir köpek ebeveyniyseniz, köpeğinizin etrafta dolaşması için bahçenizin güvenli olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.Zehirli bitkiler, yabani ot öldürücüler ve böcek ilaçları söz konusu olduğunda, bahçe ekipmanlarından bahsetmiyorum bile, köpek tehlikeleri sonsuz gibi görünebilir. Peki ya Roundup? Roundup köpekler için güvenli mi?

pyr karışımı

İçindekiler

Roundup Nedir?

Mağazadaki raflarda kullanıma hazır büyük RoundUp Weed Killer kapları

Roundup, yaygın bir ev yabani ot öldürücüdür.Roundup, yaygın olarak kullanılan bir ot ve ot öldürücüdür. glifosat . Bitkilere uygulandığında yapraklar tarafından emilir ve spesifik enzimleri inhibe ederek etki eder. Bitkiler, besinleri emmek için bu işleyen enzimlere ihtiyaç duyarlar, bu yüzden onlarsız ölürler. Bu onu çok iyi bir ot öldürücü yapar, ancak aynı zamanda ayrım yapmaz, bu yüzden en sevdiğiniz çiçekleri de öldürebilir. Bu nedenle, çorak bir avlu istemiyorsanız dikkatli kullanmalısınız.

Ancak Roundup'ı kullanmanız için başka nedenler var mı? Köpeğinize zarar verebilir mi?

Roundup Köpekler İçin Güvenli mi?

Adam konut arka bahçesindeki çimleri sıvı kimyasal serpme makinesiyle gübreliyor. Peyzajcı çimenlere gübre, ot öldürücü ve böcek ilacı püskürtüyor.

Glifosat, sadece bitkilerde bulunan enzimleri inhibe eder.Bir kez kurutulur, glifosat köpeğiniz için daha az risk olarak kabul edilir. Ancak, köpeğiniz Glifosat yutarsa, onları rahatsız etme potansiyeli vardır. Glifosat, anormal kalp hızları ve ritimleri, nöbetler ve zor nefes alma gibi ciddi acil etkilere neden olabilir. Belki de en önemlisi, bilinen bir insan kanserojenidir, bu nedenle köpeklerde de kansere neden olabilir.

Köpeklerde Hangi Belirtilere Neden Olabilir?

Kahverengi labrador geri almak köpeğin genç köpek yavrusu bahçede çimenlerin üzerinde açık havada fotoğraflandı.

Köpeğiniz Glifosat yuttuysa, semptomlarının şiddeti ne kadar tükettiğine bağlıdır.

Fark edebileceğiniz Roundup zehirlenmesi belirtileri şunları içerebilir: • Kusma
 • İshal
 • Zor nefes alma
 • Cilt tahrişi, özellikle ağız çevresinde
 • Hipersalivasyon (salya akması)
 • Titreme, heyecan veya diğer olağandışı davranışlar
 • nöbetler

Köpeğiniz Roundup'ı yutmamış ancak onunla temas etmişse, ayrıca deri döküntülerine ve göz tahrişine neden olabilir.

Köpeğimin Roundup ile Temas Ettiğinden Şüphelenirsem Ne Yapmalıyım?

köpek Jack Russell Terrier parkta çimenlerin arasında oynuyor.

Köpek potansiyel olarak tehlikeli otları yiyor.

Köpeğinizin Yutma Geçen Haftasını Gördüyseniz

Köpeğinizin Roundup yuttuğunu biliyorsanız, derhal veterinerinize başvurun. Mümkünse, aramayı yaparken köpeğinizi arabaya koyması veya ulaşımı organize etmesi için birini bulun. Veteriner hekiminize ihtiyaç duydukları her türlü yararlı bilgiyi vermek için Roundup etiketiniz ve prospektüsüne sahip olmanız yararlıdır.

Sorunun ne kadar ciddi olduğundan emin değilseniz, ASPCA Hayvan Zehir Kontrol Merkezini arayın köpeğinizin semptomlarını tartışmak için.Köpeğiniz Roundup ile Tedavi Edilen Yeşilliklere Karşı Yürüdüyse veya Fırçaladıysa

Köpeğinizin işlenmiş yapraklara karşı adım adım ilerlediğini veya fırçaladığını gördüyseniz, kürklerinde, derilerinde veya pençelerinde yabani ot öldürücüler olabilir. Onları dekontamine etmek ve kimyasalı yutmalarını önlemek için hızlı hareket etmelisiniz. Ayaklarını yalamalarını veya kürklerini tımar etmelerini engellemek çok önemlidir. onları duşa veya hortuma götürün mümkün olan en kısa sürede.

Ellerinizi iyice durularken ve herhangi bir cilt ülseri veya tahriş belirtisi olup olmadığını kontrol ederken ellerinize eldiven takmanız mantıklıdır.

Başka bir aile üyesi veya arkadaşı varsa, yaramaz yavrularınızı dekontamine ederken tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.

kıdemli köpek araçları

Yakın zamanda Bahçeyi Tedavi Ettiyseniz ve Köpeğiniz Hastalandıysa

Bölge tedavi edildikten hemen sonra köpeğiniz yanlışlıkla bahçeye girerse, ot öldürücü zehirlenme riski altındadır. Böyle, Köpeğiniz yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa ve yakın zamanda bahçede Roundup kullandıysanız, onları veteriner kliniğine götürmelisiniz. Tabii ki, benzer semptomların başka birçok nedeni olduğu için bu bir tesadüf olabilir. Ancak, Roundup zehirlenmesi olma olasılığı varsa, gecikmiş bir veteriner konsültasyonu riskini almaya değmez.Genel Alanlarda Geçen Hafta

Roundup ve diğer yabani ot öldürücüler sadece özel bahçelerde kullanılmaz. Parklar, patikalar gibi kamusal alanlarda ve yol kenarlarında da kullanılabilirler. Böyle, Bir alana yakın zamanda ilaçlama yapıldığına dair herhangi bir kanıt görürseniz, bundan kaçınmalı ve başka bir yol izlemelisiniz.

Köpeğiniz ot öldürücü zehirlenme belirtileri gösteriyorsa ancak bahçenizi tedavi etmediyseniz, yine de yürüyüşlerde maruz kalmış olabileceklerini unutmayın. Bahçenizin, kendi evinizin yokuş yukarı diğer evlerinden gelen su akışıyla kirlenmesi de mümkündür. Bu nedenle, olası semptomları göz ardı etmemek önemlidir.

Her yürüyüşten sonra patilerini silerek köpeğinizin çevresel tedavilerden tahriş olma veya zehirlenme riskini azaltabilirsiniz.Veterineriniz Ot Öldürücü Zehirlenmeyi Tedavi Etmek İçin Ne Yapabilir?

Veteriner Tarafından Kontrol Edilen Küçük Beyaz ve Tan Köpek

Köpek arkadaşınızı veterinere ne kadar çabuk götürdüğünüze bağlı olarak, tedavi seçenekleri değişir.

Tabii ki, Yabani ot öldürücü zehirlenmesi, köpeğinizi hemen veterinere götürebilirseniz en iyi şekilde tedavi edilebilir. Yutma yakın zamanda olduysa, veterineriniz kusturabilir veya zehire bağlanmak ve hızlı eliminasyona yardımcı olmak için onlara aktif kömür verebilir. Bu önlemler, Glifosatın köpeğinizin sistemine daha fazla emilmesini önleyebilir.

Bunu takiben, Veterineriniz, sistemlerini yıkamak için köpeğinize IV damla yoluyla sıvı verebilir. Semptomlara bağlı olarak, veteriner mideyi yatıştırmak veya kalbe ve akciğerlere yardımcı olmak için ilaçlar da sağlayabilir.

Bahçenizi Nasıl Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

Bir konutun bahçesindeki sarı bir tabelada Pestisit aplikasyonu yazıyor, 24 saat girmeyin.

Bahçenizi köpekler için güvenli bir yer haline getirmek istiyorsanız, en iyi yol her türlü kimyasal kullanımından kaçınmaktır.elle otları ayıklayarak veya yabani ot yakıcılar, basınçlı yıkayıcılar veya doğal ot öldürücüler kullanarak herhangi bir kötü kimyasal kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Ancak, yabani ot öldürücü kimyasallar kullanmak istiyorsanız, izlemeniz gereken birkaç yönerge vardır:

 • Yabani ot öldürücüler ve böcek ilaçları gibi kimyasalları her zaman dört ayaklı arkadaşlarınızın ve çocuklarınızın erişemeyeceği yerlerde saklayın.
 • Evcil hayvan için güvenli bir ürün seçin. Öneririz Yeşil Gobbler .
 • Herhangi bir yabani ot öldürücü kullanmadan önce ambalajı ve talimatları iyice okuyun.
 • Ürünü talimatlara göre kullanın.
 • Köpeğinizi tedavi sırasında, mümkünse tedavi edilecek alan ile aralarında en az iki kapalı kapı olacak şekilde içeride tutun.
 • Yabani ot öldürücü kuruyana ve talimatlarda belirtilen süreyi beklemeden köpeğinizin tedavi edilen alana girmesine izin vermeyin.
 • Köpeğiniz yabani ot öldürücüyle temas ederse veya tedaviden sonra herhangi bir hastalık belirtisi geliştirirse veterinerinizle iletişime geçin.
 • cesaretini kır çim yemekten köpek ayrıca bahçedeki kimyasal zehirlenmeyi de en aza indirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Fransız bahçesinde Roundup herbisit kullanan bahçıvan.

Roundup belirtildiği şekilde kullanıldığı sürece, köpeğiniz tamamen kuruduktan sonra bahçede güvende olmalıdır.

Roundup'ı kullandıktan ne kadar sonra köpekler bahçede olabilir?

Tamamen kuru olduğundan kesinlikle emin olmak için, en son tedavi edilen bölüm gözle görülür şekilde kuru olduktan sonra yarım saat bekleyin . Bu tavsiyenin, yabani ot öldürücünün verimli bitkilere yayılmasını ve oyuncu köpeğinizin ayakları aracılığıyla toprağa yayılmasını da engelleyebileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Sonuçta, çimlerde pençe şeklinde kel noktalar istemezsiniz!

Roundup bir köpeği öldürebilir mi?

Köpeğiniz Roundup'ı yutarsa, ciddi nefes alma güçlüklerine, kalp ritminde bozulmalara ve nöbetlere yol açabilir. Ne yazık ki, bu semptomlar ölüme neden olacak kadar ciddi olabilir, bu nedenle bir veterinerden acil tedavi çok önemlidir.

Bir köpeğin zehirlenme belirtileri göstermesi ne kadar sürer?

Köpeğiniz Roundup yuttuysa, her semptomu göstermeyebilirler ve belirtiler hemen görülmeyebilir. Bazı köpekler kusma veya aşırı salya akıtma gibi semptomları hemen hemen gösterebilirken deri döküntüleri, yaralar veya tahrişin gelişmesi bir veya iki saat sürebilir. Yutulan Roundup miktarına bağlı olarak, zor nefes alma, nöbetler veya çökme gibi diğer daha şiddetli semptomlar bir veya iki gün boyunca ortaya çıkmayabilir.

benekli köpekler

Son düşünceler

Potansiyel olarak zararlı bir kimyasal kullanırken kürk bebeğinizi güvende tutmak istemeniz anlaşılabilir bir durumdur. Bir evcil hayvan ebeveyni olarak riskleri en aza indirmek isteyeceksiniz. Roundup, talimatlara göre saklanır, hazırlanır ve kullanılırsa, köpeğiniz için risk minimum düzeyde olmalıdır.

Ancak, yabani ot öldürücüyü yutmasını önlemek için köpeğinizi en azından kuruyana kadar tedavi edilen bölgeden uzak tutmalısınız. Köpeğinizin Glyphosate ile doğrudan teması yoksa kanser riskinin minimum olduğu belirtiliyor, ancak üzgün olmaktansa güvende olmayı ve daha güvenli bir yabani ot öldürme alternatifi bulmayı tercih ediyoruz. Ancak, gerekli önlemleri alırsanız, bahçenizi nispeten güvenli tutabilir ve sizin ve yavrularınızın keyfini çıkarması için kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar