Border Collie ve Avustralya Sığır Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Border Collie ve Avustralya Sığır Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırma Border Collie, Blue Heeler'a Karşı bir sonraki çiftlik köpeğiniz için mi yoksa bir aile refakatçiniz için mi? Avustralya Sığır Köpekleri (Mavi Topuklular da denir) ve Sınır Collies ikisi de arkadaş canlısı tavırları ve çalışkan tavırlarıyla ünlüdür. Ancak her aile için her zaman mükemmel köpek ırkı değildirler.

Border Collies ve Blue Heelers inanılmaz miktarda zeka ve enerjiye sahip iki ırktır. Her iki cins de çoban köpeğidir. yüksek egzersiz ihtiyaçları . Her iki cins de mükemmel aile hayvanları olsa da, uygun şekilde kullanılmayanlar oldukça hızlı bir şekilde yıkıcı hale gelecektir.Birini evinize kabul etmeden önce bu ırkların her birinin hangi özelliklere sahip olduğunu anlamak önemlidir. Aşağıdaki makalede, bunlarla ilgili her şeyi öğreneceksiniz iki ünlü çoban ırkı . Tarihlerini, mizaçlarını, köpek fiyatlarını ve daha fazlasını karşılaştırıyoruz. Hadi başlayalım ve bu yavrulardan hangisinin yaşam tarzınıza en uygun olduğunu bulalım!

Irk Karşılaştırması

kenar kömür ocağı

 • Yükseklik 18-22 İnç
 • Ağırlık 30-55 Pound
 • Mizaç Atletik, Çalışkan, Sadık
 • Enerji Yoğun
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

mavi topuklu • Yükseklik 17-20 inç
 • Ağırlık 35-50 Pound
 • Mizaç Koruyucu, Sadık, Tedbirli
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-16 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekilerIrk Tarihi

Her iki köpek ırkı da sürü grubuna aittir. Her ikisi de benzer amaçlar için yetiştirilmiş olsa da, bazıları vardır. çok ayırt edici özellikler bu da onları birbirinden farklı kılıyor. Her iki çalışan köpek de başlangıçta çiftlik hayvanlarını güderdi. Ancak kökenleri ve genetik tarihleri ​​oldukça farklıdır.

kenar kömür ocağı

Meraklı Köpek Kameraya Bakıyor

Border Collies nispeten kısa ama çok zengin bir cins geçmişine sahiptir.Border Collie, adı ilk kez 1915'te ortaya çıkan, 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanan bir cinstir. Çoban köpekleri binlerce yıl önce Britanya Adaları'nda ortaya çıktı Roma İmparatorluğu ile . İlk çoban köpekleri, günümüzün Collie'lerinden daha küçüktü.

Cinsin yaratılmasında temel bir rol oynayan bir birey var. 1893'ten 1901'e kadar yaşayan Eski Kenevir adında bir köpek, 200'den fazla torunu vardı ve ırkın oluşmasına katkıda bulunmuştur.

Old Hemp'in olağanüstü bir çalışma tarzı vardı. Sessiz, sakin ve işine odaklanmıştı. Orta boyu, kürkü ve yapısı bugün görebileceğiniz köpeklere benziyordu. eski kenevir yeni bir soy kurdu ve eğer safkan bir yavru alırsanız, bu köpek onun atalarından biri olacaktır. Border Collie adı daha sonra bu cinsi diğer Collie'lerden ayırmak için ortaya çıktı.Avustralya Sığır Köpeği: AKA Blue Heeler

Avustralya Sığır Köpeği Tarlada Dışarıda

Blue Heelers, uzun yıllardır çiftlik ve çiftlik sahipleri tarafından kullanılmaktadır.

Blue Heeler veya Avustralya Sığır Köpeği, Avustralyalı çiftçilerin sonucudur. farklı köpekler yetiştirmek akıllı ve esnek bir çoban köpeği yaratmak için. Amerikan Kulübesi Kulübü, cinsi 1980 yılında resmen tanıdı. Başlangıçta çalışma grubunun bir parçasıydı, ancak şimdi hayvancılık grubunun bir parçası.

Blue Heeler, Avustralya'da sığır eti endüstrisinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. 19. yüzyılda, çiftçilerin bir çalışkan cins Avustralya iklimine dayanabilir. Daha dayanıklı bir cins yaratmak için İngiltere'den Dingo'larla çoban köpekleri yetiştirdiler.

Bugün bildiğimiz cins, Collies, Dalmaçyalılar ve Dingoların bir karışımının üremesinin sonucudur.gümüş laboratuvarı

Görünüm

Kahverengi Köpek ve Dışarıdaki Kara Köpek

Her iki cins de boyut olarak benzer olsa da görünüş olarak oldukça farklıdırlar.

Her iki cins de orta boy olmasına rağmen, ne zaman göz önünde bulundurulması gereken birkaç fiziksel farklılık vardır. iki ırkın karşılaştırılması birbirine karşı.

kenar kömür ocağı atletik bir yapıya sahip . Bu orta boy köpeği, uyarı ifadesi ve anlamlı kulakları sayesinde tanımak kolaydır.

Bu köpek kabarık bir çift kat vardır . Son kat düz veya dalgalı olabilir ve genellikle kaba hissettirir. Astar daha yumuşak ve daha kısadır. Border Collie tipik olarak siyah beyaz işaretlere sahiptir ancak çeşitli farklı ceket renkleri , kahverengi ve beyaz ve mavi merle dahil.Blue Heeler da orta boy bir köpektir, ancak yapı daha sağlam ve daha kompakt. Sığırları uzun mesafelerde güdebilen esnek bir köpektir.

Blue Heeler geniş bir kafatasına ve güçlü omuzlara sahiptir. Bu köpeğin kısa bir dış kaplaması ve yoğun bir astarı vardır. ceket genellikle vardır mavi veya kırmızı noktalar siyah, mavi veya ten rengi işaretlerle. Blue Heeler, adını mavi renginden alır, ancak bazı köpeklerin siyah veya kırmızı lekeleri olduğundan Avustralya Sığır Köpeği adı daha doğrudur.

Mizaç

Açık Havada Tarlalarda Oynayan İki Köpek

Her iki cins de çok zekidir ve sahipleriyle çabucak bağ kurar.Her iki cins de sürü grubuna aittir. olan bir ortamda gelişirler. bol stimülasyon ve sosyal etkileşimler. Çok sadıklar ve yapacakları bir işleri olduğunu düşünüyorlar. Bir köpek sahibi olarak, çoban köpeğinize mizacına uygun oyunlar, aktiviteler ve zorluklar sağlamak size kalmıştır.

Border Collies, çabuk öğrenen son derece zeki köpeklerdir. Onlar harika aile köpekleri ama olabilir yabancılarla utangaç . Onlardan biri en zeki köpek ırkları ve ayrıca çok sevecendirler. Onlara öğrettiğiniz oyunları oynamak yerine genellikle kendi oyunlarını icat ederler.

Blue Heelers, yapacak bir işe ihtiyacı olan son derece enerjik köpeklerdir. Uygun uyarı ve eğitim olmadan, bu köpekler sıkılabilir ve yıkıcı olabilir. Onlar sık ​​sık sahiplerini alt etmek ve yeni oyunlar öğrenmeyi seviyorum.

Çok sadık hayvanlardır, ancak etrafta yabancılar varken sahiplerine karşı aşırı korumacı olabilirler.Tüm çoban köpekleri arasında bulacağınız bazı ortak özellikler vardır, ancak bu ırklar son derece zeki oldukları için, her bireyin kendine has özellikleri olduğunu da göreceksiniz. kendi kişiliği ve mizaç . Ebeveynler hakkında birkaç soru sormak, genellikle size bir yavru köpeğin mizacı hakkında çok şey söyleyebilir.

amerikan yolculuk köpek maması üreticisi

Egzersiz yapmak

Açık Havada Çalışan İki Çalışan Köpek

Her iki köpek ırkı da günde en az 60 dakika yoğun egzersize ihtiyaç duyar.

Aktivite seviyeleri nedeniyle, her iki cins de yüksek egzersiz ihtiyacına sahiptir. Bu köpekler apartman yaşamına uygun değildir ve bir evde daha iyi iş çıkarır. geniş bir arka bahçeye sahip . Bu iki ırk, sağlıklı ve mutlu olmak için fiziksel ve zihinsel zorluklara ihtiyaç duyar. Dışarıda vakit geçirmeyi severler ve egzersizi sahipleriyle bağ kurmanın bir yolu olarak görürler.

Bir Border Collie'niz varsa, şunları sağlamanız gerekir: günde 90 dakika spor . Bazı bireylerin her gün iki saate kadar egzersize ihtiyacı vardır. Köpeğinizle koşuya çıkabilir, çeviklik antrenmanı yapabilir veya evcil hayvanınıza farklı oyunlar öğretebilirsiniz.

Blue Heeler'ın ihtiyacı olacak her gün bir ila iki saat egzersiz . Yavru köpeğinizi yürüyüşe çıkarmalı, biraz oyun oynamalı, bir eğitim seansı teklif etmeli ve köpeğinizin ihtiyaç duyduğu uyarımı sağlayacak ek aktiviteler aramalısınız.

Huysuz olabilen Blue Heelers'a kıyasla, Border Collie'lerin ihtiyaç duydukları uyarıyı almazlarsa davranış sorunları geliştirmeleri daha az olasıdır. Bununla birlikte, her iki ırkın da gelişmek için aktif bir yaşam tarzına ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bu iki çoban köpeğinin bol miktarda egzersize ihtiyacı olsa da, aktivite seviyeleri köpeğiniz yaşlandıkça değişebilir. Kıdemli bir köpeğin günde iki saat egzersiz yapması gerekmez.

unutmayın egzersiz her iki cins için de bir gerekliliktir . Her iki cinsten de bir köpek yavrusu sahiplenmeyi düşünüyorsanız, ihtiyaç duydukları aktif yaşam tarzını sunabildiğinizden emin olun, aksi takdirde yeni köpek yavrusu ile davranış sorunları yaşarsınız.

Eğitim

Açık Havada Oturan İki Akıllı Köpek

Her iki köpek türü de son derece zekidir ve yeni komutları çabucak öğrenir.

Bu iki yavru da son derece zeki ırklar bu eğitimle iyi gidiyor. Eğitim, bir çoban köpeğiyle bağ kurmak için temel bir faaliyettir ve ihtiyaç duydukları uyarının bir kısmını sağlar.

Yavru köpekler için erken eğitime başlayın ve tutarlı olun. Her iki cins de eğitime iyi yanıt verir ve yeni komutları hızla öğrenir. Her iki köpek ırkının da genellikle sahibini memnun etmek istediğini ve kendilerinin buna başvurduğunu göreceksiniz.

Borders Collies, işlerine odaklanabilir. takıntı noktası . Bu köpekler için eğitim, simülasyon ve itaat arasında sağlıklı bir denge bulmak önemlidir. Çeviklik eğitimi gibi bir aktivite, yeni şeyler öğrenirken aktif olmalarını sağladığı için harika bir seçenektir.

Mavi Topukluların uygun eğitim ve uyarı olmadan sıkılmaları ve olumsuz davranışlar geliştirmeleri daha olasıdır. Yavruyken bir avuç olabilirler ama yaşlandıkça sakinleşmeye eğilimlidirler.

Her iki köpeğin de sürü içgüdüsü vardır. Onun onlara öğretmek için gerekli Bu davranışı sergilemek uygun olduğunda. Her iki cins de sıkıldıklarında diğer evcil hayvanları ve hatta çocukları güdebilir.

Sürü köpekleri, çiftlik hayvanlarını kontrol etmek için kıstırma ve ısırma kullanır. Her iki köpek türünden bir köpek yavrusu yetiştirirken bu istenmeyen davranışlara odaklanmanız gerekir.

Sosyalleşme, eğitimin bir diğer önemli yönüdür. Sınır Collies utangaç olabilir , ancak uygun sosyalleşme onların üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır. Sahiplerine karşı aşırı korumacı olabilen Mavi Topuklular için sosyalleşme daha da önemlidir.

Sağlık

Bir Tarlada Sağlıklı Çalışan İki Cins

Her iki köpek ırkı da çok sağlıklıdır ve uygun şekilde bakıldığı takdirde 15 yıla kadar ömürleri vardır.

olduğunda önemli bir fark yoktur. iki ırkın karşılaştırılması sağlık açısından. Her iki cins de küçük sağlık sorunları geliştirebilir, ancak bu orta boy köpekler diğer cinslere göre daha dirençli olma eğilimindedir ve nadiren ciddi sağlık sorunları geliştirir.

Ebeveynleri bu ırklar arasında yaygın sağlık sorunları için tarayan bir yetiştirici seçerek ciddi sağlık sorunlarından kaçınabilirsiniz.

Border Collies gelişebilir sağlık sorunları nöbetler, kalça displazisi, kalp kusuru, ilerleyici retinal atrofi ve diğer göz problemleri gibi. Bu cins daha olasıdır takıntılı davranış geliştirmek diğer köpeklerle karşılaştırıldığında.

Blue Heelers arasında kalça displazisi, progresif retinal atrofi ve sağırlık en yaygın sağlık sorunları .

Beslenme

Köpek Maması Yiyen İki Çalışan Köpek Irkı

Her iki köpek ırkı da aktif ırklar için formüle edilmiş yaşa uygun birinci sınıf kuru köpek mamasına ihtiyaç duyacaktır.

Border Collies enerjik bir cinstir. Aktif bir yaşam tarzları varsa diğer köpeklerden daha fazla protein ve yağa ihtiyaçları vardır. Protein kaynakları olan kaliteli yiyecekleri seçin. Sindirmesi kolay , kuzu veya somon gibi. Yulaf ezmesi veya bezelye gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları arayın. Ana karbonhidrat kaynağı olarak buğday veya soya içeren bir gıda kilo alımına neden olabilir.

Border Collies tipik olarak günde iki öğün yemek ister. Unutmayın ki Border Collie diyeti yaşlarına ve aktivite seviyelerine uygun olmalıdır. Aktiflerse daha fazla yağ ve proteine ​​ihtiyaç duyacaklar, ancak daha az egzersiz yapan bir köpek, kullanamayacakları daha fazla enerjiye sahip olacak ve diyetleri protein açısından çok zenginse huzursuz olabilir.

Blue Heelers'ın benzer beslenme ihtiyaçları vardır. Bazı sahipler çiğ gıda diyetini tercih edin pişmiş kahverengi pirinç, çiğ et, çiğ meyveler ve çiğ sebzeler gibi malzemelerle. Ancak çok hareketli ve bütün gün çalışan bir köpeğiniz yoksa, düzenli mama taneleri diyeti iyi bir seçenektir.

Her iki köpek ırkının da diyetine takviyeleri eklemeyi düşünün. Her iki köpek de kalsiyum açısından zengin olan ezilmiş yumurta kabuklarından yararlanabilir. Kalça displazisi riski taşıyan bir köpek için glukozamin takviyesi iyi bir seçenek olabilir.

tımar

Çalışan Köpekler Yıkanıyor

Bu yavruların her ikisi de, tımar söz konusu olduğunda nispeten düşük bakım gerektirir.

Her iki köpek ırkı da tüy dökmesine rağmen, hiçbir köpek yüksek bakım olarak kabul edilmez terbiyeye gelince.

Border Collies, kirlenebilen veya dolaşabilen uzun bir dış kaplamaya sahiptir. Ölü tüylerden kurtulmak ve tüylerden kurtulmak için haftada iki veya üç kez tüylerini fırçalamalısınız. dökülmeyi azaltmak . Bu köpekler, mevsim değişikliği ile yılda iki kez tüylerini üflerler ve bu gerçekleştiğinde her gün fırçalanmaları gerekir. Bir kez banyo gerektirirler her iki ayda bir .

Blue Heelers minimum bakım ihtiyacına sahiptir. Bu köpeklerin kire ve suya dayanıklı kısa bir dış kaplaması vardır. Haftada bir veya iki kez fırçalanmaları gerekir ve tüylerini yılda iki kez üflerler, bu da daha fazla fırçalama anlamına gelir.

Tırnak kesimi her iki cins için de önemlidir. Sürü köpeğinizin tırnaklarını ayda en az bir kez kesmeniz gerekir. İyi haber şu ki, bu iki ırkın tüylerini korumak için süslemeye ihtiyacı yok.

golden erkek köpek isimleri

köpek fiyatları

Ahşap Güvertede Açık Havada İki Küçük Köpek Yavrusu

Her iki cinsin yavruları, şampiyonluk çizgileri daha pahalı olmakla birlikte, tipik olarak yaklaşık 1.000 $ ve üstü koşacaktır.

beklemelisin 1.000 $ veya daha fazla harcamak Border Collie yavrusu için. Çeviklik eğitimi ve gösterileri için popüler bir tür olduğunu unutmayın. Bazı yetiştiriciler, yavru yetiştirmek için şampiyonlar kullanır, bu da bir köpeğin soyuna göre daha yüksek fiyatlar bulabileceğiniz anlamına gelir.

AKC belgelerine sahip bir köpek yavrusu ve gösteri niteliklerine sahip ebeveynler istiyorsanız, herhangi bir yerden harcamayı bekleyin. 1.000 $ ve üstü . Şampiyonluk hattından bir köpek yavrusu için 3.000 dolardan fazla ödeyeceksiniz.

Blue Heeler köpek yavrusu için fiyatlar çok değişebilir. 1.000 doların altındaki herhangi bir köpek yavrusu kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır. Tipik olarak bunlar, arka bahçedeki yetiştiricilerden gelen köpeklerdir ve AKC tarafından tam olarak belgelenmemiş veya sağlık kontrolünden geçmemiş olabilirler.

Saygın yetiştiriciler genellikle ücret alır 1.000 ila 1.200 ABD Doları AKC evrakları olan safkan bir Blue Heeler köpek yavrusu için. Saygın yetiştiriciler ebeveynleri sağırlık veya kalça displazisi gibi sağlık sorunları için tarayacağından daha fazla harcama buna değer.

Son düşünceler

Border Collies ve Blue Heelers benzer orta boy köpeklerdir. atletik ve esnek eğilim . Bu sadık çoban köpekleri son derece zekidir. Her iki cins de bolca dikkat, egzersiz ve sosyalleşme sağlamaya hazır sahipleri için idealdir.

bu ana dezavantaj İki ırkı karşılaştırırken ortaya çıkan şey, Border Collies'ın utangaç olabileceği ve sıkıldıklarında hayvanları veya çocukları güdebileceğidir. Blue Heelers, yeterli uyarı olmadığında aşırı koruyucu ve yaramaz olabilir.

Bu iki cins, minimum bakım ihtiyaçları, birkaç ciddi sağlık sorunu ve uzun bir ömre sahip oldukları için harika aile köpekleridir. Enerji gereksinimlerini karşılayabilmeniz koşuluyla, her iki cins de mükemmel bir köpek arkadaşı olabilir.

Yorumlar