Eyvah! Köpeğim Az Önce Badem Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Eyvah! Köpeğim Az Önce Badem Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Bademlerinizi evcil hayvanınızla paylaşmak isteyebilirsiniz, özellikle de köpeğiniz onlar için yalvarıyorsa.

Ancak, köpeğinizin normal diyetinin üzerine herhangi bir atıştırmalık vermek kilo alımına neden olabilir. Kuruyemişler kalori ve yağ bakımından çok yüksektir , özellikle küçük köpeklerde hızla toplanabilir. Fındık üzerine ek çeşniler veya kaplama kendi sorunlarına neden olabilir.Bademlerin köpekler için güvenli olup olmadığını araştırıyoruz ve bu yemişin tüm ayrıntılarını daha ayrıntılı olarak inceliyoruz.

İçindekiler

Badem Köpekler İçin Güvenli mi?

  Yarım beyaz arka plan üzerinde izole badem

Badem köpekler için zehirli değildir, ancak bu tamamen güvenli oldukları anlamına gelmez. Aslında, birkaç listede görünürler. evcil hayvanınızı beslemekten kaçınmak için insan maması.Bununla birlikte, bademlerin yağ oranı çok yüksektir. . Kuruyemişlerin içerdiği yağ türü insanların tüketmesi için sağlıklı kabul edilirken, köpekler buna daha az tahammül edebilir. Çok fazla badem yerlerse, yüksek yağ seviyeleri nedeniyle kusmaya veya ishale yol açan sindirim rahatsızlığı yaşayabilirler.

pankreatit

Bazı hayvanlarda, bademdeki yüksek yağ içeriği, bir epizodu tetikleyebilir. pankreatit . Bu, yağları sindiren küçük bir organın (pankreas) iltihaplandığı ve ağrılı hale geldiği yerdir. Pankreatit geliştirmeye daha yatkın olan köpek ırkları arasında Cocker Spaniels, Poodles, Minyatür Schnauzer'lar ve Dachshunds bulunur.

Etkilenen hayvanlarda kusma, ishal, karın ağrısı ve uyuşukluk olabilir. Bu, hızla su kaybı gibi sorunlara yol açabilir, bu nedenle bazı köpeklerin hastaneye kaldırılması gerekebilir. tedavi . Bu hastaları başarılı bir şekilde tedavi etmek için intravenöz sıvılar, ağrı kesici ve dikkatli beslenme sıklıkla gereklidir.Boğulma tehlikesi

Badem, pek çok kuruyemiş gibi çok sert ve yuvarlak bir şekle sahiptir. Köpekler bir şeyleri iyi çiğnemekle bilinmez, bu yüzden bu bir felaket tarifi olabilir. Köpeğiniz yanlışlıkla bir cevizi soluduysa, nefes borularına takılıp boğulmalarına neden olabilir , özellikle küçük köpeklerde. Benzer şekilde, yemişler yemek borusuna (yemek borusu) sıkışabilir ve orada da sorunlara yol açabilir.

Ek Çeşniler

Pek çok kuruyemiş çok tuzludur, bu da köpeğinizin bağırsaklarını tahriş etmenin yanı sıra dehidrasyona neden olabilir. Diğer çeşniler zehirli bile olabilir, sarımsak veya soğan bazlı tatlar gibi.

Badem Köpekler İçin İyi mi?

  Elinden badem yiyen köpek

Biz biliyoruz ki badem insanlar için sağlıklıdır ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak düzenli olarak fındık yemeye teşvik ediliyoruz. Badem iyi bir protein kaynağıdır ve tekli doymamış yağ içerir (diğer birçok yağ türünden daha iyidir, kolesterolü düşürmek ve kalp için bazı koruyucu özelliklere sahip olmak), artı bir dizi vitamin ve mineral.Fakat, sağlık yararları köpeklerde kanıtlanmamıştır ve şu anda riskler olası kazançlardan daha ağır basar. Köpeğiniz, boyu ve yaşı için onaylanmış, kaliteli, ticari bir diyet yerse, ihtiyacı olan tüm besinleri almalıdır.

Badem Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

  Macadamia Fındığı

Badem, bazı riskler taşıdığı için köpekler için ideal bir ödül değildir. Ancak bademlerin köpekler için daha da tehlikeli olabileceği bazı durumlar vardır.

Diğer Kuruyemişlerle Karışık Badem

Bademler genellikle karışık kuruyemiş paketleri halinde gelir. Köpeğiniz bu paketlerden birini tüketirse, zehirli türde bir yemiş yeme riski altındadır. Macadamia fındığı . Bu kuruyemişlerin az bir miktarı bile arka bacaklarda zayıflık gibi olumsuz yan etkilere yol açabilir. sindirim rahatsızlığı . Semptomlar genellikle hafiftir ancak köpeğiniz yanlışlıkla macadamia fıstığı yerse tavsiye için veterinerinizi arayın.

Çikolata Kaplı Badem

Çikolata köpekler için zehirlidir , bu nedenle içine kaplanmış badem yemek, özellikle bitter çikolata ise ciddi sorunlara yol açabilir. Bitter çikolata (ve kakao tozu), köpeklerin işleyemeyeceği bir kimyasal olan teobromini daha yüksek seviyelerde içerdiğinden köpekler için sütlü veya beyaz çikolatadan daha zararlıdır. çikolata doza bağlı , bu nedenle daha küçük köpekler, etkilerine daha büyük köpeklerden daha duyarlıdır.ağız kokusu için en iyi köpek maması

Teobromin toksisitesi, düşük dozlarda kusmaya ve ishale neden olabilir. Daha yüksek seviyeler, kalp atış hızının yükselmesine, titremeye ve nöbetlere yol açabilir ve tedavi edilmezse ölüm meydana gelebilir. Semptomların ortaya çıkması birkaç saat sürebileceğinden, çikolata yedikten sonra iyi görünseler bile köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede bir veterinere göstermelisiniz - tedavi ne kadar erken olursa, başarılı olma olasılığı o kadar artar.

Kuru Meyve ile Karışık Badem

Badem ve diğer sert kabuklu yemişlerin kuru üzüm ve kuru üzüm gibi kuru meyvelerle karışması yaygın bir durumdur. Kuru üzüm (ve kurutulmamış hali olan üzüm) böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir. Kesin etki mekanizması bilinmemektedir, bu da kaç köpeğin hasta olduğunu bilmek oldukça zor olabileceği anlamına gelir. Bazı durumlarda, sadece bir veya iki kuru üzüm yemek sorunlara neden olabilir; diğerlerinde, bir köpek çok yiyebilir ve iyi olabilir.

Kuru üzüm yemişse, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürmek en iyisidir. ve riske girmeyin.

tuzlu badem

Çok işlenmiş ve tuzlu yiyecekler yemek köpeklerde sorunlara yol açabilir. Tuz sadece sindirim sistemini tahriş ederek karın sorunlarına yol açmaz, aynı zamanda dehidrasyona da neden olabilir. Köpeğinizin çok yüksek dozda tuzu varsa, elektrolit dengesizliklerine, titremelere ve nöbetlere yol açan sodyum toksisitesi meydana gelebilir. Garip tuzlu atıştırmalıkların çok fazla zarar verme olasılığı düşük olsa da, onlardan kaçınmak en iyisidir.Diğer Baharatlı Bademler

Baharatlarla kaplanmış bademler tehlike oluşturabilir . Soğan veya sarımsak bazlı kaplamalar, köpeklerde hemolitik anemi olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Allium bitkileri (örneğin soğanlar , pırasa ve sarımsak) kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara neden olur, bu da kırmızı kan hücrelerinin kırılgan hale gelip patlaması anlamına gelir.

Kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi, köpeğinizin anemik olmasına neden olabilir . Vücut etkili bir şekilde oksijen sağlayamadığında, zayıflığa yol açar. Anemik bir köpek ayrıca soluk diş etlerine, yüksek bir kalp atış hızına sahip olabilir ve hatta çökebilir. Bu semptomların ortaya çıkması birkaç gün alabilir, bu nedenle köpeğiniz soğan veya sarımsak tozlarıyla kaplanmış bademleri yedikten hemen sonra iyi görünse de, yine de onları hemen bir veterinere göstermelisiniz.

Köpekler, bir oturuşta makul miktarda yemek yiyerek hastalanabilirler, ancak düzenli olarak az miktarda yerlerse de hasta olabilirler. Bazı kuruyemişler biber bazlı tatlandırıcılarla kaplanmıştır. Acı biber zehirli olmasa da, adı verilen bir şey içerirler. sindirimi olumsuz etkileyen kapsaisin ve köpeklerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilir.Ksilitollü Badem Ezmesi

Ksilitol (zai-luh-tol olarak telaffuz edilir), şekersiz fındık ezmesi de dahil olmak üzere birçok günlük üründe kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. İnsanlar için güvenlidir, ancak ksilitol, köpeklerde pankreaslarının kan dolaşımına büyük miktarlarda insülin salmasına neden olur . Bu, kan şekeri seviyelerinde keskin bir düşüş yaratır. Bu şeker seviyeleri çok düşerse, köpeğiniz zararlı yan etkilere neden olabilecek bir durum olan hipoglisemiden muzdarip olabilir. geri alınamaz Karaciğer yetmezliği potansiyel olarak ölümcül olan bazı durumlarda ortaya çıkabilir.

Ksilitol zehirlenmesi olan köpekler şu belirtileri gösterebilir: halsizlik, kusma, titreme, soluk diş etleri, artmış kalp hızı ve nöbetler . Tedavi, köpeğin şeker seviyelerini düzeltmeyi amaçlar ve evcil hayvanınızın sıvılar ve muhtemelen nöbet önleyici ilaçlar için hastanede kalması gerekebilir. Köpeğinize herhangi bir fındık ve fıstık ezmesi vermeden önce daima ksilitol içermediğini kontrol edin.

Köpeğim Birkaç Badem Yedi - Endişelenmeli miyim?

Bir veya iki sade bademin ciddi sorunlara yol açması pek olası değildir. Köpeğiniz onları yedikten sonra iyi görünüyorsa, onu izlemekte bir sakınca yoktur. Bununla birlikte, nefes alma güçlüğü, öksürme/boğulma veya diğer kötü sağlık belirtileri gösteriyorsa, tavsiye için veterinerinize başvurmalısınız.

Köpeğinizin önemli miktarda badem yediğini veya potansiyel olarak toksik bileşenlerle (çikolata, soğan bazlı tatlandırıcılar veya yüksek düzeyde tuz gibi) kaplı bademleri yediğini varsayalım. Bu durumda, hemen veterinerinizi aramalısınız . Aynı şey, köpeğiniz yanlışlıkla bademlerin yanında kuru üzüm veya macadamia fıstığı yerse de geçerlidir.Fındık torbalarını evcil hayvanınızın ulaşamayacağı bir yerde sakladığınızdan emin olun. raflarda veya bir dolapta. Noel, evin etrafında karışık kuruyemiş, çikolata ve kuru meyveler gibi kaselerdeki atıştırmalıklarla kazaların olma olasılığının daha yüksek olduğu bir zamandır. Köpeğinizin bunlarla asla gözetimsiz bırakılmadığından emin olun ve ideal olarak onları bir masanın veya mutfağın ulaşamayacağı bir yerde tutun.

Sıkça Sorulan Sorular

  Badem sütü ile bir bardak ve badem ile kase

Bir köpek badem yerse ne olur?

Bir veya iki bademin çok fazla zarar vermesi pek olası değildir (köpeğiniz yanlışlıkla onu boğacak kadar şanssız değilse). Bununla birlikte, daha önemli miktarda badem, yüksek yağ içeriği nedeniyle kusma veya ishal ve hatta pankreatit olayını tetikleyebilir. Diğer bileşenlerle kaplanmış veya tatlandırılmış bademlerin, sade olanlara göre sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir.

Badem pankreatitli köpekler için zehirli midir?

Badem, pankreatite eğilimli köpekler için potansiyel olarak tehlikeli olabilir. İçerdikleri yüksek yağ içeriği, özellikle bu duruma duyarlı köpeklerde pankreas olarak bilinen küçük bir organda soruna neden olabilir. Bu ciddi karın ağrısı, kusma, ishal, iştah değişiklikleri ve uyuşukluğa yol açabilir.

Köpekler badem sütü içebilir mi?

Badem sütü çoğunlukla su olduğundan, bademlerin porsiyonu çok küçüktür, bu da kazara dökülüp üst üste bindirilmesi halinde nispeten güvenli bir içecek olmasını sağlar. Bununla birlikte, badem sütü genellikle insanların içmesini daha lezzetli hale getirmek için tatlandırılır ve önemli miktarda kalori içerir, bu da evcil hayvanınızın kilo almasına neden olabilir. Köpeğinize badem sütü vermeyi seçerseniz, köpekler için zehirli olduğundan yapay tatlandırıcı ksilitol içermediğinden emin olun.

Son düşünceler

Bu konuda köpeğinizi badem veya başka bir kuruyemişle beslemeniz tavsiye edilmez. Riskler olası faydalardan daha ağır basar, bu nedenle en iyisi köpeğinizin normal mamasına ve ikramlarına bağlı kalmaktır. Köpeğinize bir insan yemeği atıştırması vermek istiyorsanız, tavuk ve hindi gibi küçük yağsız, baharatsız pişmiş etlere, salatalık, havuç, dolmalık biber gibi sebzelere ve küçük pişmiş yumurta parçalarına yapıştırın.

Köpeğiniz yanlışlıkla yere düşürdüğünüz bir bademi yerse, bunun bir soruna yol açması pek olası değildir. Bu nedenle, çoğu durumda yardım aramanıza gerek yoktur. Ancak, köpeğiniz hastalık belirtileri gösteriyorsa, derhal veterinerinizle iletişime geçin.

Yorumlar