Hollandalı Çoban ve Alman Çoban: Fark Nedir?

Hollandalı Çoban ve Alman Çoban: Fark Nedir?

Evinize bir Çoban davet etmeyi düşünüyorsunuz, ancak hangisini alacağınızdan emin değil misiniz? Gelecekteki birçok Çoban sahibi, Hollandalı Çoban vs. Alman Çoban aileleri için doğru köpeği düşünürken. Birçok benzer özellik, Hollanda Çobanı ve Alman Çobanı'nı birleştirir, ancak neyse ki, bazı farklılıklar da onları ayırır.

İkisi de Çoban ve ikisi de Avrupa'dan geliyor ve sadece onlara bakarak akraba olduklarını anlayabilirsiniz. Alman Çobanının ne olduğunu herkes bilir. ikisi arasında en popüler tür (elbette Hollanda'da yaşamıyorsanız), ancak pek çok insan farklılıkları bilmiyor onların arasında.Her iki cinse de girmeden önce, nasıl benzer olduklarını, ancak nasıl farklı olduklarını anlamak önemlidir. Köpek yavrusu maliyetleri, mizaçları ve daha pek çok konuda farklılıklar var - hepsi hangi cinsin evinize daha uygun olduğunu etkileyebilir. Öyleyse, ona gidelim ve tüm köpek ayrıntılarını toparlayalım.

Irk Karşılaştırması

Hollandalı Çoban

 • Yükseklik 21.5-24.5 İnç
 • Ağırlık 40-75 Pound
 • Mizaç Akıllı, Canlı, Atletik
 • Enerji Çok yüksek
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 11-14 Yaş
 • Fiyat 1500$ ve Üzeri

Alman Kurdu • Yükseklik 22-26 inç
 • Ağırlık 50-90 Pound
 • Mizaç Kendine Güvenen, Cesur, Akıllı
 • Enerji Çok yüksek
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 7-10 Yıl
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Tarih

Bir köpek ırkının tarihi, bugün nasıl olduklarını anlamak için çok önemlidir. Birçok köpek akılda tutularak yetiştirilir. Kişiliklerini, fiziksel özelliklerini ve ihtiyaçlarını muazzam bir şekilde şekillendirecek olan da bu amaçtır.

Hem Hollanda Çoban hem de Alman Çoban, ırkların nasıl ortaya çıktığı ve zaman içinde nasıl yetiştirildikleri konusunda bazı farklılıklara sahiptir. Her cins hakkında biraz daha bilgi edelim.Hollandalı Çoban

Çim döşeme Hollandalı çoban

Hollandalı Çoban, Hollanda kökenlidir.

bir köpeğin yabancılara atlamasını nasıl engelleyebilirim

bu Hollandalı Çoban Hollanda'dan geliyor ve 19'da olmaya geldiinciYüzyıl. Çiftçiler arayış içindeydi çok yönlü bir köpek bu onlara her konuda yardımcı olabilir. İnekleri gütmekten, çok yüklü mandıra arabalarını pazarlara çekmeye kadar. Tavukları sebze tarlasından uzak tutmak ve geceleri çocuklara bakmak. Bu adam tüm esnafların bir krikosu ve hepsini yaptı.

Sanayileşme çağıyla birlikte, Hollanda Çoban Köpeğinin sonu neredeyse geldi, ama neyse ki, birkaç cins sever günü kurtardı. O hala olmasına rağmen Amerika'da çok nadir , o bir ırgat olarak Avrupa'da popüler. Çok yönlü olduğu için orduda, arama kurtarmada ve yardım köpeği olarak da bulunur. Amerika'da o kadar nadirdir ki, hala American Kennel Club (AKC) ile Foundation Stock Group'tadır.Alman Kurdu

Grass dışında Alman Çoban

Alman Çobanları Almanya'da doğdu ve şu anda dünya çapında en popüler ırklardan biri.

Alman Çoban ırkı 19'ların başında yaratıldı.inciYüzyıl. Bir Alman subayı istedi nihai hayvan sürüsü ırkını yarat ve Almanya'nın farklı bölgelerinden en iyi örnekleri aldı. Sahipleri kısa sürede onun ne kadar iyi olduğunu fark etti ve artık her yerde çalışan en çalışkan köpeklerden biri olarak kabul ediliyor. Bu adam aynı zamanda tüm esnafların bir krikosu.

AKC'ye göre, Alman Çoban, 2020'de Amerika'nın en popüler ikinci köpek türü . Ve bu dünya çapında benzer bir hikaye. Amerika'ya ilk kez 20'lerin başında geldi.inciYüzyıl. War Worlds ve Alman olan her şeyin neden olduğu nefret nedeniyle biraz acı çekti, ancak birkaç Hollywood rolü oynadıktan sonra hızla iyileşti.

Popülerlikleri nedeniyle, Alman Çoban Köpekleri dünya çapında sadık aile hayvanları olarak benimsendi ve birçok popüler melezin ebeveynleri .Görünüm

Alman Çoban ve Hollandalı Çoban Bir Günlük Atlama

Alman Çoban ve Hollanda Çoban görünüşte çok benzer.

Hollandalı Çoban ve Alman Çoban görünüşte eğitimsiz göze benzer. Ancak farklılıkların ne olduğunu öğrendikten sonra, farkı görebilirsiniz. Alman Çoban, iki ırkın en büyüğüdür. Hollandalı kuzenine kıyasla genel görünümünde daha tıknaz ve daha dik.

Birçoğu Hollandalı Çoban'ı kama şeklinde bir kafa . Hollanda Çobanları genellikle yanlıştır hem Alman Çoban hem de Belçika Malinois , benzer güzel görünümleri nedeniyle.

Paltoları en önemli farklarıdır. Hollandalı Çoban, kısa bir ceket, tel ceket ve uzun bir ceket olmak üzere üç ceket seçeneğine sahiptir. Tel kaplama, dokunuşa göre kıvırcık ve pürüzlüdür.Hollandalı Çoban, altın veya gümüş alt tonlu, brindle olan tek kat rengi seçeneğine sahiptir. Irk severler, ırk standardını değiştirdi, böylece sadece bir brindle ceket . Avrupa'daki diğer Çobanlardan belirgin bir şekilde farklı olması için.

Alman Çobanının kısa tüylü ve uzun tüylü olmak üzere iki seçeneği vardır. Alman Çoban köpeğinin tipik siyah ve ten rengi renkleri vardır. Düz renk mont seçenekleri ile beyaz alman kurdu gibi , siyah alman kurdu , veya hatta mavi alman kurdu .

Mizaç

Oynak Alman Çoban ve Hollandalı Çoban

Her iki Çoban da benzer mizaçlara sahiptir.Hollandalı Çoban ve Alman Çoban, görünüşlerinden çok mizaçlarında benzerdir. Her ikisi de çiftlikte çoban, mülk koruyucusu ve diğer çeşitli işler olarak kullanılan orijinal çalışan köpeklerdir. Çalışma geçmişleri, oldukları anlamına gelir hem işkolik . Ve yapacakları bir işte ya da çok fazla egzersiz yaptıklarında çok daha mutlular.

Alman Çoban, ikisi arasında daha koruyucudur, bu yüzden fantastik koruma ününü uzun zaman önce kazanmıştır. Koruyucu bir köpek peşindeyseniz, Alman Çoban Köpeği sizin için en iyi seçimdir.

Neyse ki, ikisi de yabancılara karşı temkinli oldukları için ikisi de mükemmel bekçiler ve istenmeyen biri olduğunda size haber verir. Alman Çobanları haksız yere aldılar agresif itibar , ancak bu büyük ölçüde aile hayvanları olarak sahip olunan Alman Çobanlarının sayısının çokluğundan kaynaklanmaktadır.

bu Alman Çoban genellikle daha koruyucudur Hollandalılardan daha fazla belirli bir ustayla bağ kurduğu için Hollandalı Çoban'dan daha iyidir. Ancak ailelerine karşı hem sevecen hem de sevecendirler. Hollandalılar kucaklaşmalarını tüm aile ile paylaşacak, oysa Almanlar kucaklaşmalarını büyük olasılıkla birincil bakıcısı için orada olduklarında saklıyor.Onlar çocuklarla ikisi de harika , ve iyi sosyalleştikleri sürece, ikisi de diğer evcil hayvanlarla iyi geçineceklerdir. Her iki cins de daha büyük bir evi tercih eder ve güvenli bir bahçeye erişim şarttır. Herhangi bir süre bir apartman dairesinde kapalı kalırlarsa, ikisi de çıldırır.

Egzersiz yapmak

Alman Çoban ve Hollandalı Çoban açık havada egzersiz

Alman Çobanları ve Hollanda Çobanları benzer egzersiz gereksinimlerine sahiptir.

Çalışma enerjileri, ailelerinin çalışabilmesi veya egzersiz yapabilmesi gerektiği anlamına gelir. Ve onsuz, aşırı heyecanlı ve sorunlu hale gelecekler. Bu ne sizin için ne de mobilyalarınız için iyiye işaret değil. Yani aktif bir aile değilseniz, bu adamların hiçbiri size göre değil. İkisinin de en azından ihtiyacı var Her gün 60 dakika egzersiz .

Bununla birlikte, bir cins var diğerinden daha enerjik , ve bu Hollandalı Çoban. Hollandalı Çoban, bir aile arkadaşından çok çalışan bir köpek olarak yetiştirilir. Şimdi bir aile refakatçisi olarak yetiştirilen Alman Çoban ile karşılaştırıldığında. Bu, öğleden sonraları dinlenerek daha sakin ev yaşamına daha alışkın oldukları anlamına gelir.

Bu nedenle, birçok Hollandalı Çoban sahibi, Hollandalı Çoban daha yoğun bir enerjiye sahiptir . Hollandalı Çoban'ın kesinlikle daha çok çalışması gerekiyor. Görünümleri dışında, bu iki cins arasında seçim yaparken önemli bir faktördür.

Eğitim

Alman Çoban ve Hollanda Çoban Eğitimi

Hem Alman Çoban hem de Hollanda Çoban düzenli ve yoğun eğitime ihtiyaç duyacaktır.

Hem Hollanda Çobanı hem de Alman Çobanı çok sadık ve zekidir, yani onlar eğitilmesi nispeten kolay . Ancak daha önce hiç köpeği olmayanlar için Alman Çoban Köpeği daha iyi bir seçenektir. Çünkü Alman Çoban, sahibini memnun etmeye o kadar heveslidir ki, her zaman sizin emirlerinizi öğrenmeye ve itaat etmeye hazır olacaktır. Ve yoğun olmasına rağmen, eğitim söz konusu olduğunda hayatınızı çok daha kolay hale getiriyor.

dişi dogo isimleri

Her iki yavru da oyuncak motivasyonludur ve aktif veya Çoban ırkları için yapılmış köpek oyuncakları .

Öte yandan, Hollandalı Çoban daha bağımsız Alman Çobanından daha. Çünkü o zamanlar efendisi ondan sürüleri gütmesini, sabahları tarlalara, geceleri ahırlarına geri götürmesini bekliyordu. Hepsi kendi başına. Bu bağımsız çizgi onu biraz inatçı yapıyor ve yapacak daha iyi bir işi olduğu günleri olacak.

Sosyalleşme hayati önem taşır bu adamların ikisi için. Sadece temel bir köpek becerisi olduğu için değil, aynı zamanda doğal olarak koruyucu oldukları için. Ve aşırı korumacı olmamaları çok önemlidir. Ayrıca ustaları pozitif pekiştirme eğitim yöntemini kullandığında ikisi de başarılı olur.

Sağlık

Açık Havada Sağlıklı Çobanlar

Hollandalı Çoban genellikle Alman Çoban'dan biraz daha sağlıklıdır.

bu Hollanda Çobanı çok daha sağlıklı doğurmak Alman Çobanından daha uzun ömründen açıkça anlaşılmaktadır. Ortalama olarak, Hollandalı Çoban Alman kuzeninden dört yıl daha uzun yaşar.

Hollandalı ve Alman Çoban kalça ve dirsek displazisi . Bu ırklardan herhangi birini ağırlamayı düşünüyorsanız, kesinlikle ebeveyninin kalça puanlarını almanız gerekir. Uzun saçlı Hollandalılar tiroid rahatsızlıklarına yatkındır ve tel saçlı Hollandalılar goniodysplaziye eğilimli . Bu endişelerin dışında, başka pek çok ortak koşul yoktur.

Birçok Alman Çoban, kalçaları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan eğimli bir sırta sahiptir. Bu, Alman Çobanlarının Amerikan hatlarında Avrupa hatlarına kıyasla daha yaygındır. Bu, yetiştiricinizle tartışılacak bir şeydir. O da daha fazla risk altında dejeneratif miyelopati omuriliğin ilerleyici bir hastalığıdır.

Bu bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, Hollandalı Çoban anesteziye karşı çok hassastır . Nadir bir cins, bu yüzden veterinerinizi ameliyat için ziyaret ettiğinizde, onlara bunu hatırlatmaya değer.

Beslenme

Tarlalarda Aç Çobanlar

Hem Alman Çoban hem de Hollanda Çoban'ın benzer beslenme ihtiyaçları vardır.

Hem Hollanda Çobanı hem de Alman Çobanı beslenmeleri söz konusu olduğunda aynı . İkisinin de ihtiyacı var yüksek kaliteli çoban formülü mama tanesi bu onları gün boyunca ayakta tutacaktır. Ve benzersiz ihtiyaçlarını karşılayan büyük cins köpekler için tasarlanmış bir köpek. Bu özellikle yavruluk döneminde önemlidir.

Yaklaşık olarak tüketecekler üç ila dört bardak kibble Yaşlarına, boyutlarına ve enerji seviyelerine bağlı olarak bir gün. Çalışan bir köpek ise bu daha fazla olacaktır. Her ikisi de şişkinlik olarak da bilinen mide burulması riski altındadır, bu nedenle onları egzersizden hemen önce veya sonra beslemeyin.

tımar

Hollandalı Çoban vs Alman Çoban alanında

Her iki yavrunun da tımar ihtiyaçları, taşıdıkları tüy türüne bağlı olacaktır.

american staff pitbull

Tüm bakım programları arasındaki farklar ceket tipine bağlı . bu Alman Çobanının daha uzun bir ceketi olabilir veya daha kısa bir ceket. Hollanda Çobanları aynıdır. İkisinin de saçları kısaysa, her ikisinin de haftada bir kez taranması yeterlidir. Uzun saçları varsa, çoğu gün matlaşmayı uzak tutmak için her ikisinin de fırçalanması gerekir. Bu kaplama türlerinin her ikisi için de, her ikisi de tüy dökme mevsiminde ağır tüy dökücüler olduğu için tüy dökücü bir alete yatırım yapmanızı öneririz.

Tel kaplı Hollandalı Çoban burada garip olanıdır. Paltosu kısa ila orta uzunluktadır, ancak dokunulduğunda kabadır. Bazen bir damadın çaresizce ihtiyacı olan bir Fino köpeği gibi görünüyor! Haftada iki kez ya bir iğne fırçasına ya da paltosunun içinden geçen bir tarağa ihtiyacı olacak. tel kaplı Hollanda Çobanları diğer katlardan daha az tutuyor , ancak yılda birkaç kez kapsamlı bir kırpmaya ihtiyacı olacak.

Diş fırçalama, kulak temizleme ve tırnak kesme gibi diğer her şey söz konusu olduğunda, ikisi de diğer köpeklerle aynıdır. Yine, buradaki tek fark, tel kaplı Dutch'tır. Gonyodisplaziden muzdarip olduğu için, ona ihtiyacı olacak. haftada bir veya iki kez göz temizliği . Bu, temiz tutulmalarını sağlamak ve bakteri oluşumunu önlemek içindir.

Fiyat

Dışarıda Hollandalı ve Alman Yavruları

Yetiştiriciye bağlı olarak, her Çoban türü için kabaca aynı tutarı ödemeyi bekleyin.

Fiyat, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür, çünkü Amerika'da bir Hollandalı Çoban köpek yavrusu daha yüksek fiyatlı bir Alman Çoban köpeğinden daha. Bunun nedeni, çok daha nadir ve elde edilmesi daha zor olmasıdır. Alman Çoban, Amerika'daki en popüler ikinci köpektir, bu nedenle birçok saygın yetiştirici mevcuttur. Ancak, Hollandalı Çoban köpek yavrusu söz konusu olduğunda seyahat etmeyi ve bekleme listesine alınmayı bekleyebilirsiniz.

Her ikisi de tarafından hedef alınma riski altındadır. yavru değirmenleri ve arka sokak yetiştiricileri . Saygın bir yetiştirici ile çalıştığınızdan emin olun. Sağlık izinlerini (özellikle kalça puanlarını) görmek isteyin ve her zaman yavrularla ve aileleriyle yüz yüze tanışın . Saygın bir yetiştirici, siz mutlu olana kadar size para aktarmanız için baskı yapmaz, ancak bir arka sokak yetiştiricisi yapacaktır.

Son düşünceler

Hollandalı Çoban ve Alman Çoban çok benzer, ama daha birçok fark var göründüğünden daha fazla. Alman Çoban köpeği çok daha insan odaklıdır ve bu onu daha yoğun bir köpek yapsa da eğitilmesi daha kolaydır. Hollandalı Çoban daha bağımsız ve daha iş odaklıdır, yani deneyimli bir köpek sahibine daha uygundur.

Hollandalı Çoban, çok daha nadir olduğu için satın almak daha pahalıdır, ancak aynı zamanda Alman Çoban ırkından çok daha sağlıklıdır. Bakım programları, ne tür bir ceket seçtiğinize bağlı olarak nispeten eşittir. Alman Çoban, ikisi arasında daha koruyucu olan yavrudur, ancak onlar ikisi de mükemmel bekçiler .

Kimi seçmeye karar verirseniz, onların kutularını işaretleyebildiğinizden emin olun, aksi takdirde ikisi de sorunlu olabilir. Ama yapabilirseniz, uzun yıllar boyunca eğlence, sevgi ve sadakat içinde olduğunuzu bilin.

Yorumlar