Köpekler Köpüklü Su İçebilir mi?

Köpekler Köpüklü Su İçebilir mi?

Köpekler suyu sever! Ama bize biraz sıkıcı gelebilir. Yani içmek için başka bir şey deneyip deneyemeyeceklerini merak ediyor olabilirsiniz? Ya da belki akşam yemeğine çıktınız ve size içmeniz için köpüklü su sunuyorlar ve tüylü arkadaşınızla paylaşmak istiyorlar. Köpüklü su mantıklı bir sonraki adım gibi görünüyor, ancak köpekler bundan hoşlanıyor mu ve güvenli mi? Bu yazıda, bu soruları ve çok daha fazlasını keşfediyoruz.

İçindekilerSu Sağlık İçin Neden Önemlidir?

Su yaşam için gereklidir ve tüm hayvanlar sağlıklı kalmak için ona ihtiyaç duyar. Su vücutta aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

 • Eklemlerin, gözlerin ve mukoza zarlarının yağlanması ağız ve cinsel organlardakiler gibi.
 • Sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olur – bir hayvan susuz kalırsa, bu düşer.
 • Hücrelerin görevlerini yerine getirmesine izin verir. normal metabolik fonksiyonlar.
 • Cilt elastikiyetini destekler – susuz kalan hayvanlarda ciltte sarkma ve buruşma görülür.
 • İdrar ve dışkılama yoluyla vücuttaki toksinleri yok eder. Su eksikliği, bu süreçlerin düzgün bir şekilde gerçekleşmesini engeller.

Ortalama olarak, bir köpeğin hidrasyonu korumak için vücut ağırlığının kilogramı başına bir ons suya ihtiyacı vardır. Sıcak havalarda veya yoğun egzersiz yaparken bundan daha fazlasına ihtiyaç duyabilirler.

Köpüklü Su Nedir?

Köpüklü veya karbonatlı su, basınç altında eklenmiş ve çok sayıda küçük kabarcık oluşturan çözünmüş karbon dioksit içerir. Gazlı içeceklerin insanları geğirmesinin nedeni budur - içeceğin içindeki gazın bir şekilde dışarı çıkması gerekir! Ancak köpekler insanlar kadar kolay gaz çıkarmazlar ve bu gaz midelerinde kalabilir. Bazı köpüklü sulara tatlandırıcılar, şekerler veya tatlandırıcılar eklenmiş olabilir.Köpüklü Su Köpekler İçin Güvenli mi?

Meyve ve saman ile köpek içme suyu

Sade köpüklü suya tehlikeli bileşenlerin eklenmesi alışılmadık bir durumdur.Evet ve hayır – Ancak, içinde bulunan gazı tutamayabilirler. Birkaç damla köpüklü suyun herhangi bir zarar vermesi olası değildir, ancak köpeğinizde çok miktarda köpük varsa, aşağıdaki sorunları görebilirsiniz:

Kabartmak

Gaz köpeğinizin midesinde kaldığı için köpüklü veya karbonatlı sudaki kabarcıklar şişkinliğe neden olabilir. Hafif vakalarda bu, hafif bir karın rahatsızlığına neden olabilir, ancak daha aşırı durumlarda köpeğiniz aşağıdaki belirtileri gösterebilir: • Şişmiş bir mide
 • İshal ve/veya kusma
 • Nefes nefese kalma veya daha hızlı nefes alma
 • Sıkıntı ve huzursuzluk
 • Karın ağrısı

Şişkinlik (mide genişlemesi olarak da bilinir) son derece ciddi olabilir , bu yüzden hemen bir veterinerle iletişime geçmelisiniz. Rahatsız edicidir ve şiddetli şişkinlik (şişme) varsa mideye ve kan dolaşımına zarar verebilir. Bu durum potansiyel olarak gastrik dilatasyon-volvulus (GDV) adı verilen ölümcül bir rahatsızlığa dönüşebilir.

Gastrik Dilatasyon-Volvulus (GDV)

Bazı şişkinlik vakalarında, büyümüş ve şişmiş mide, ölümcül olabilen bükülür. Bu olarak adlandırılır gastrik dilatasyon-volvulus (GDV) . Mide büküldüğünde, mide dokusunu ve yakındaki organları oksijenle besleyen büyük kan damarları tamamen tıkanır, yani artık işlerini yapamazlar. Tedaviye hızlı başlamazsanız bu dokular hızla ölebilir.

GDV'li köpekler, midedeki bükülmenin onların kusmasını engellemesi dışında, şişkinliği olanlara çok benzer semptomlar gösterecektir. Kusmaya çalışabilirler, ancak başarısız olurlar, sadece az miktarda balgam veya salya üretirler. GDV'li hayvanlar kısa sürede bozulur ve çöker. Durum hızlı tedavi olmadan ölümcüldür.Büyük Danimarkalılar ve İrlanda Kurt Köpekleri gibi büyük ve derin göğüslü ırklar da dahil olmak üzere bazı köpekler GDV'ye diğerlerinden daha yatkındır. Daha küçük Dachshunds ve Basset Hounds da bu durumdan etkilenebilir.

Tedavi genellikle bükülmeyi düzeltmek ve hasarlı doku veya organları çıkarmak için acil ameliyat gerektirir. En iyi çabalara rağmen, bazı köpekler, genellikle hasarın çok önemli olması veya aşağıdaki gibi ikincil sorunlar olduğu için yoğun bakımın ardından ölmektedir. sepsis veya peritonit ölmekte olan vücut dokusundan.

Emaye Erozyonu

GDV'den daha az şiddetli bir yan etki, ancak gazlı içeceklerin asidik yapısı nedeniyle köpeğinizin dişlerinde mine aşınması görebilirsiniz. Bu genellikle asitli gazlı içeceklere uzun süre maruz kalan hayvanları etkiler, bu nedenle köpeğinize kesinlikle düzenli olarak köpüklü su vermeyin. Emaye erozyonu ağrılı olabilir ve diş ameliyatı gerektirebilir.

Köpekler Aslında Köpüklü Suyu Sever mi?

Şişeden köpeğin ağzına su dökmek

Pek çok köpek, burnundaki veya dilindeki gazlı kabarcık hissinden hoşlanmaz.Muhtemelen değil. Bu kuralın her zaman istisnaları vardır ve köpeğiniz bunlardan biri olabilir, ancak büyük çoğunluğu normal durgun suyu tercih eder.

Sadece başka seçeneğiniz yoksa köpüklü su sunmalısınız ve o zaman bile normal musluk suyu elde edene kadar küçük bir miktarla sınırlandırmaya çalışın. Köpeğinizi asla sevmediği bir şeyi içmeye zorlamayın.

Diğer Gazlı İçecekler Güvenli mi?

Bir bardak köpüklü su dökme

Köpeğinize aromalı içecekler veya herhangi bir tür enerji içeceği vermekten kaçının; evcil hayvanınız için zararlı maddeler içerebilirler.

Köpekler aşağıdakilerden kaçınmalıdır:Kafein

Kafein, uyarıcı görevi gören metilksantin olarak bilinen bir kimyasal türüdür. Hafif dozlarda, daha uyanık olmamıza ve enerji artışı sağlamamıza yardımcı olabilir, ancak çok yüksek dozların birçok olumsuz etkisi olabilir . Hayvanlar kafeinin etkilerine insanlardan çok daha duyarlıdır. Enerji içecekleri, kahve veya bazı gazlı içecekler gibi yüksek oranda kafeinli ürünler tüketmek onlar için toksik olabilir.

Ağır kafein toksisitesi vakalarında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • aşırı uyarılabilirlik (normalden daha aktif ve uyanık olmak)
 • Kusma ve/veya ishal
 • taşikardi (yüksek kalp atış hızı)
 • aritmi (anormal kalp ritmi, kalp atışlarının atlanması veya atlanması, örneğin)Titreme
 • nöbetler
 • çöküş
 • Ölüm

Köpeğinizin kafein tükettiğini düşünüyorsanız veya yukarıdaki klinik belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veterinerinizle iletişime geçin.ksilitol

Ksilitol, diğer pek çok düşük şekerli veya şekersiz üründe bulunan ve onlara daha keyifli ve tatlı bir tat veren yapay bir tatlandırıcıdır. Birkaç farklı bitkide doğal olarak bulunur, ancak bazı düşük kalorili içecekler ve gazlı içecekler de dahil olmak üzere birçok günlük üründe bileşen olarak kullanılan beyaz bir toz halinde çıkarılır ve işlenir.

Ksilitol tüketimi, köpeğinizin pankreasının kan dolaşımına büyük miktarlarda insülin salmasına ve kan şekeri seviyelerinde hızlı bir düşüşe neden olur. Bu şeker seviyeleri çok düşerse, zararlı yan etkilere neden olabilecek bir durum olan hipoglisemiden muzdarip olmaya başlarlar. Bazı durumlarda geri dönüşü olmayan karaciğer yetmezliği de görülebilir ve potansiyel olarak ölümcüldür. Ksilitol zehirlenmesinden mustarip bir köpekte aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Zayıflık/çöküş
 • Kusma
 • titreme
 • soluk diş etleri
 • Artan kalp atış hızı
 • nöbetler
 • Ölüm

Köpeğiniz ksilitol içeren bir ürün tüketmişse hemen bir veterinerden yardım isteyin. Küçük köpekler, doza bağımlı bir toksin olduğu için, büyük olanlardan daha ciddi şekilde etkilenme eğilimindedir.

Şeker

İçeceklerdeki şeker, köpeğinizin tüketmesi için sağlıklı değildir. Meyvelerde bulunanlar gibi doğal şekerler bile potansiyel olarak zararlı etkilere neden olabilir. Köpeğinizin diş minesinin aşınması ve ekstra kalorilerden kilo alımı gibi şeyler meydana gelebilir. Şeker, enerji (kalori) dışında herhangi bir besin sağlamaz, bu nedenle evcil hayvanınız şekerden fazla kaçınmalıdır.Veterinerimi Ne Zaman Görmeliyim?

Köpeğiniz normal musluk suyundan başka bir şey içtiyse ve ardından şişkinlik, karın ağrısı veya sıkıntı gibi belirtiler göstermeye başladıysa, hemen bir veteriner çağırmalısınız. Benzer şekilde, kafein veya ksilitol zehirlenmesi belirtilerinden herhangi birini gösterirlerse hemen yardım çağırın.

Peki Köpeğime İçmesi İçin Ne Vermeliyim?

Kaseden Su İçen Köpek Yavrusu

Sağlıklı hidrasyonu desteklemek için köpeğinizin su kabını her zaman tatlı suyla dolu tutun.

Sade musluk suyu, köpeklerin içmesi için harikadır, ancak birçoğu da bir şans verilen su birikintileri ve akarsuların tadını çıkaracaktır! Şişelenmiş maden suyunun bizim için musluk suyundan daha iyi olması gerektiğine dair bir inanç var, ancak köpeğiniz iyi kalitede tam bir diyet yapıyorsa (yaşlarına uygun), ihtiyaç duyduğu tüm besinleri bundan alıyor olabilir. her neyse.

Musluk suyu temizlenir ve filtrelenir ve bu nedenle şişelenmiş maden suyundan daha az mineral içerebilir. Ancak bunun köpeğinizin sağlığına yaptığı fark muhtemelen göz ardı edilebilir. Ayrıca köpeğinizin suyun tadının farklı olduğunu düşündüğünü ve değişikliği kabul etmeyeceğini de fark edebilirsiniz. Ayrıca, köpeğinizin her gün içmesi için şişelenmiş maden suyu satın almak hızla artacaktır!

Tabii ki, düşük kaliteli musluk suyunun olduğu ve parazit gibi kirleticilerin bulaşma riski olan bir bölgeye seyahat ediyorsanız, evcil hayvanınıza şişelenmiş su vermeyi düşünebilirsiniz.

Son düşünceler

Çaresiz bir durumdaysanız, köpeğinize birkaç yudum maden suyu vermenizde bir sakınca yoktur, ancak aksi takdirde sade musluk suyuna bağlı kalmalısınız. Çok fazla köpüklü su, köpeklerde tehlikeli şişkinliğe ve hatta GDV'ye neden olabilir. Diğer içecekler de ksilitol veya kafein gibi potansiyel olarak zararlı içerik riski taşıyabilir. Su yaşam için gereklidir, bu nedenle köpeğinizin her zaman içebileceği bol miktarda taze musluk suyuna sahip olduğundan emin olun ve seyahat ederken veya yürüyüş yaparken birazını yanınızda bulundurun.

Yorumlar