Oh hayır! Köpeğim Az önce Kuru Üzüm Yedi! Toksik mi? Ben şimdi ne yapmalıyım?

Oh hayır! Köpeğim Az önce Kuru Üzüm Yedi! Toksik mi? Ben şimdi ne yapmalıyım?

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz kuru üzümleri yere düşürmüş veya onları bir antrenman atıştırmalığı olarak kullanıp kullanmamaya karar veriyorsanız, şunu bilmek önemlidir. kuru üzüm köpekler için zehirlidir . Kuru üzümler, orijinal meyve formlarında köpek arkadaşlarımız için de toksik olan kuru üzümlerdir.

Yavru köpeğiniz siz bakmıyorken tezgahınızdan biraz almayı başardıysa, bu çok ciddiye al ve muhtemelen veteriner müdahalesi gerektirecektir. Zararın boyutu birçok değişkene bağlı olacaktır, bu nedenle veterinerinize danışmanız önemlidir.Bu yazıda, kuru üzümlerin neden zehirli kabul edildiğine, ne kadar zehirli olduklarına ve köpeğiniz kuru üzüm yerse ne yapmanız gerektiğine bakacağız. Ayrıca, ne bekleyebileceğinize de bakacağız. yerel veterinerinize başvurun veya ziyaret edin .

İçindekiler

Kuru Üzüm Nedir?

Altın Kuru Üzüm

Kuru üzüm, kurutulmuş üzümdür.Kuru üzüm, çekirdeksiz kuru üzüm ve kuş üzümü doğal olarak kurutulmuş üzümlerdir. Bütün bunlarla birlikte çekirdekli ve çekirdeksiz üzüm , alan yutulursa endişe çünkü köpeğiniz için ölümcül derecede toksik olma potansiyeline sahiptirler.Kuru üzüm, atıştırmalık yiyeceklerde bol miktarda bulunur ve bunlar ürünlerde yaygın olarak bulunur tahıl gevrekleri, granola, protein veya tahıl çubukları, yulaf ezmesi, kurabiyeler, flapjack'ler, malt veya Üzümlü ekmek , iz ve kuru meyve karışımlarının yanı sıra çeşitli çocuk atıştırmalıkları. Üzüm köpekler için de zehirli olsa da, üzüm suyu, üzüm jölesi ve üzüm özü genellikle o kadar endişe verici değildir.

Kuru Üzüm Toksisitesi Hakkında Ne Biliyoruz?

Bir Kase Altın Kuru Üzüm

Üzümde bulunan tartarik asit, köpeklerde meyve toksisitesinin en olası nedenidir.kopekler bisküvi yer mi

Yakın zamana kadar, kuru üzüm toksisitesi yeterince anlaşılmamıştı. Öyleydi 1980'lerde keşfedildi ilk bilgisayarlı toksisite veri tabanı, üzüm veya kuru üzüm yemiş köpeklerde böbrek yetmezliği eğilimi göstermeye başladığında.

Bağlantı kurulduktan sonra vakalar yağdı, ancak veterinerler hala anlamak için mücadele etmek kaldı sadece neden kuru üzüm çok zehirliler köpeklere - ve hangi köpeklerin etkileneceğini tahmin etme.

Son 20 yılda, bir mikotoksin (küfler tarafından üretilen) veya üzüm ve kuru üzümlerde bulunan bir salisilat asidin toksisiteden sorumlu olabileceğine dair öneriler olmuştur. Ancak, tartarik asit şimdi toksisitenin altında yatan daha olası bir neden olduğundan şüpheleniliyor.Bağlantılar bir tarafından tanımlandı akıllı acil durum veterineri Kusma ve akut böbrek yetmezliği (kuru üzüm toksisitesi vakalarında görülenlere benzer klinik belirtiler) olan bir köpeğin ardından ev yapımı oyun hamurunun yenmesi .

Üyelerinin yardımıyla Hayvan Zehir Kontrol Merkezi (APCC) , bu oldu daha fazla araştırıldı . Hem ev yapımı oyun hamurlarında hem de üzümlerde bulunan iki yaygın bileşen, potasyum bitartrat ve tartarik asidin potasyum tuzu (tartar kreması) olarak tanımlandı.

İnsanlarda görülen geniş bir tolerans ve güvenlik penceresi nedeniyle, bu bileşen daha önce olası toksin olarak gözden kaçırılmıştı. Daha fazla soruşturma devam ediyor , ancak kuru üzümleri köpekler için bu kadar zehirli yapan şeyin ne olduğunu bilmek, zehirlenme vakaları için daha iyi protokoller geliştirmenin ilk adımıdır.

Köpekler Üzüm Yiyince Ne Olur?

Üzgün ​​turuncu ve beyaz köpek yukarıya bakıyor

Kusma, ishal ve iştahsızlık genellikle köpeklerde kuru üzüm toksisitesinin ilk belirtileridir.Kusma, kadınlarda görülen ilk yaygın semptomdur. ilk 24 saat kuru üzüm alımından sonra. İshal ve iştahsızlık gibi diğer gastrointestinal belirtiler de görülebilir.

Böbrek hasarını gösterebilecek daha ciddi belirtiler, 48 saate kadar sürebilir geliştirmek. Bunlar arasında uzun süreli kusma, iştahsızlık, uyuşukluk, aşırı susama ve idrara çıkma, karın ağrısı ve ağız kokusu yer alır.

Zehire maruz kalma devam ettikçe köpeğiniz daha az tepki verir, idrar üretmeyi bırakır ve kan basıncını kontrol etmekte güçlük çeker .

Kuru üzüm zehirlenmesinin diğer belirtileri şunlardır: • Kusma
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Bulantı belirtileri örn. dudak şapırdatma ve salya akması
 • Huzursuzluk
 • Letarji
 • Artan susuzluk
 • Artan idrara çıkma
 • Zihinsel durumda bir düşüş

Erken başvuru semptomlarının aşağıdakilerle ortaya çıkabileceğini not etmek önemlidir. birçok farklı hastalık . Bu, kuru üzümlerin yutulup yenmediğini bilmediğiniz anlamına gelir, sonucu tahmin etmek oldukça zor olabilir. Bu, veterinerinizin yavrularınızı teşhis etme ve doğru tedaviye başlama yeteneğini etkileyebilir. Durumu veterinerinizle tartışırken lütfen yenen tüm yiyecekleri ve olası toksin maruziyetini göz önünde bulundurun.

Böbrek yetmezliğine neden olan böbrek hasarı en büyük endişe kaynağıdır. Bu, yutulmasından sonra ortaya çıkabilir. az miktarda kuru üzüm bile . Böbrekler, vücuttaki bir dizi toksini ortadan kaldırmanın yanı sıra dolaşımdaki kan basıncını kontrol etmede hayati öneme sahiptir, bu nedenle hasar ciddidir.

Kuru üzüm toksisitesinin neden olduğu akut böbrek hasarı, bazen yönetilebilir ve klinik belirtiler tersine döndü, ancak böbrekler kendilerini tamir edemediği için prognoz korunabilir.Bir Köpeğe Kaç Kuru Üzüm Zarar Verebilir?

Küçük Bir Kase Kuru Üzüm

Bir köpeğe ne kadar kuru üzümün zarar verebileceğini bilmek için belirli bir formül yoktur.

Ne yazık ki, köpeklerde kuru üzüm zehirlenmesi için belirlenmiş bir toksik doz yoktur, çünkü belirtiler değişken ve tahmin edilemez olabilir. Bazı köpekler kuru üzüm zehirlenmesine karşı diğerlerinden daha 'hassas' görünmektedir. Ve durum oldukça değişken olabilir.

Daha büyük köpekler genellikle daha fazla miktarda diğer zehirli yiyeceklere dayanabilirken, kuru üzüm ile aynı şey değildir. Tek bir kuru üzüm bile İngiliz Mastiff kadar büyük bir köpek üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu, veterinerlerin alması gerektiği anlamına gelir. herhangi bir kuru üzüm alımı ciddi bir köpekte, onları daha önce yemiş ve hayatta kalmış olmasına bakılmaksızın.

Siyah Pomeranya Genel Bakış

Köpeğim Kuru Üzüm Yedi: Şimdi Ne?

Beyaz Spitz Köpeği Veteriner Tarafından Kontrol Ediliyor

Kuru üzüm yutulursa hemen veterinerinize veya zehir kontrol merkezinize başvurun.Köpek arkadaşınız az önce kuru üzüm yuttuysa, hemen yapmak isteyeceğiniz birkaç adım vardır. Köpek arkadaşınıza ihtiyaç duydukları ilgiyi hemen sağlamak için bu adımları izleyin.

1. Adım: Veterinerinizi veya Evcil Hayvan Zehir Kontrol Hattını Arayın

Onlara söylemeye hazır olun köpeğinizin cinsi ve büyüklüğü, yedikleri kuru üzüm veya üzümlerin türü ve yaklaşık olarak kaç tane almış olabilecekleri . Ayrıca onlara kuru üzümlerin tüketildiğinden %100 emin olup olmadığınızı veya toksisite belirtileri fark edip etmediğinizi de söylemeniz gerekir. Koşullarınıza göre en iyi nasıl ilerleyeceğiniz konusunda size tavsiyede bulunabilirler.

2. Adım: Veterinerinizin Talimatlarını Takip Edin

Veterineriniz en iyi hareket tarzına ilişkin bir değerlendirme yapacaktır. Köpeğiniz son 4-6 saat içinde kuru üzüm yemişse, veterineriniz onları hasta etmeyi önerebilir . Veterineriniz tarafından talimat verilmedikçe, yavrularınızı asla kuru üzüm yedikten sonra kusmaya zorlamayın.

Veterinerinizin bir randevu önermesi daha olasıdır, böylece yavrularınız güvenli bir şekilde hastalanabilir ve böylece başka tedaviler uygulayabilirler. Evcil hayvanınız için en iyi sonucu elde etmek için veterinerinizin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.

Veterinerim Ne Yapacak?

Corgi Veteriner Tarafından Kontrol Ediliyor

Veterineriniz, henüz gerçekleşmediyse, öncelikle köpeğinizi kusturabilir.

Veterinerinizin yapacağı ilk şeye 'dekontaminasyon' denir. mevcut toksin miktarını azaltmak köpeğinizin emmesi için. Yavru köpeğiniz kusmadıysa, veterineriniz kusmaya neden olacak bir enjeksiyon yapabilir. Bu, mümkün olduğunca çok kuru üzümün çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Veterineriniz köpeğinize biraz aktif kömür de verebilir. Aktif kömür, toksine bağlanır ve bir köpeğin vücudunun onu emmesini engeller.

Yenilen tüm kuru üzümlerin temizlendiğinden eminseniz, başka tedavi gerekmeyebilir . Fido'yu kan testi için veterinere geri götürmeniz önerilebilir. Bu, bir veya iki gün içinde böbrek fonksiyonunun izlenmesine yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, toksinin tamamen ortadan kaldırıldığı düşünülmüyorsa (bilinmeyen bir miktar yendiği veya bir kısmı zaten emilmiş olabileceği için), köpeğiniz hastaneye yatırılması gerekebilir kan testleri ve böbrekleri desteklemek için bir sıvı 'damlaması' (intravenöz sıvılar) için.

Böbrek fonksiyonunun izlenmesi günlük kan örnekleriyle yapılabileceği gibi idrar çıkışı ve kan basıncını izleme . Kusma, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi belirtiler de veterineriniz tarafından verilen destekleyici ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Üzgün ​​Köpek Ararken

Yavrunuz için ne kadar hızlı tedavi alırsanız, hayatta kalma şansı o kadar yüksek olur.

Köpeğinizin kuru üzüm yediğini ve hızlı bir şekilde tedavi gördüğünü görürseniz, çok iyi bir prognoza sahip olması muhtemeldir. Ancak, sonunda köpekler böbrek hasarı belirtileri daha kötü bir prognoza sahiptir. Bu durumda, veterineriniz acı çekmeyi önlemek için ötenaziyi düşünmenizi tavsiye edebilir.

Erken bir çalışmada, Semptomları olan köpeklerin %50'si kuru üzüm zehirlenmesinden öldü. Ancak, tedavi iyileşti ve bir çalışma önerdi köpeklerin dörtte üçü hayatta kaldı kuru üzüm yedikten sonra semptomları olsa bile.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bir kuru üzüm bir köpeği öldürür mü?

  Bir köpeği öldürmek için bir kuru üzümün yeterli olması pek olası değildir, ancak özellikle hassas olan birkaç köpekte, bir kuru üzümün bile ölmesi mümkündür. küçük miktar çok ciddi olabilir . Bazı köpeklerin neden semptom gösterdiğini ve bazılarının olmadığını bilmediğimiz için, herhangi bir kuru üzüm alımından sonra veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

 • Bir kuru üzüm toksisitesi doz hesaplayıcısı var mı?

  Ne yazık ki, kuru üzüm ve üzümlerin her bir köpek üzerindeki öngörülemeyen etkileri nedeniyle, bir kuru üzüm toksisitesi doz hesaplayıcısı mevcut değildir.

 • Tüm köpekler kuru üzüm yerlerse böbrek yetmezliği geliştirir mi?

  Sadece çok az sayıda köpek, kustukları takdirde kuru üzüm yedikten sonra ölümcül akut böbrek hasarı geliştirmeye devam edecektir. Çabuk hareket ettiğiniz sürece, yavru köpeğinizin iyileşmesi muhtemeldir.

 • Köpekler kuru üzümlü ekmek gibi pişmiş kuru üzüm yiyebilir mi?

  Pişmiş kuru üzüm ve kuru üzümlü ekmek, köpekler için pişmemiş kuru üzüm ve üzüm kadar zehirlidir. Pişmiş kuru üzüm tüketildiyse, evcil hayvanınıza en iyi iyileşme şansını vermek için yukarıda belirtilen adımları izlemelisiniz.

 • Toksin alımı veya maruziyeti nasıl önlenir?

  Tüm kuru üzüm ürünlerini, bebeğinizin kuru üzüm yemesini önlemek için mutfağınızda, erişemeyeceği bir yerde saklamanız tavsiye edilir. Kazara maruz kalmayı önlemeye yardımcı olmak için riskleri arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle (çocuklarınız dahil) tartışın.

  Çocuk partileri veya piknikler gibi köpeklerin yakından izlenmediği durumlarda olası toksin risklerine karşı dikkatli olun - köpekleri uzaklaştırmayı düşünün.

 • Diğer türler kuru üzüm toksisitesinden etkilenir mi?

  Kedilerin kuru üzüm yeme olasılığı çok daha düşük görünüyor, ancak bu türde bildirilen birkaç toksisite vakası var. Kuru üzüm, kuşlar için zehirli görünmüyor.

 • Köpeğim başka hangi toksinlerden kaçınmalıdır?

  Çikolata (özellikle bitter çikolata veya çok miktarda sütlü çikolata), Avokado , antifriz, alkol, insan ilaçları, bazı ev bitkileri ve çiçekler örn. nergis ve laleler , evcil hayvan sahibi olarak bilmeniz gereken yaygın ev zehirlerinden birkaçıdır.

köpeğe verilecek isimler

Son düşünceler

Kuru üzüm ve üzüm doğal olarak oluşan toksinleri içerir köpek arkadaşlarımız için ve yutma her durumda ciddiye alınmalıdır. Daha önce maruziyet görülmüş olsa bile, köpekler farklı miktarlarda ve farklı durumlarda tahmin edilemeyecek kadar hassas olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Önemli olan, hızlı davranırsan , köpeğinizin kuru üzüm yedikten sonra tamamen iyileşmesi muhtemeldir. Köpeğiniz ne kadar uzun süre tedavi görmeden bırakılırsa, sorun yaşama olasılığı o kadar yüksek olur.

Yorumlar