Köpekler Çamuru Neden Bu Kadar Çok Seviyor? İşte 6 Neden!

Köpekler Çamuru Neden Bu Kadar Çok Seviyor? İşte 6 Neden!

Hayatında bir köpek arkadaşın varsa, muhtemelen bir köpek gördüklerinde yıldızları gözlerinde görmüşsündür. yakındaki çamur birikintisi . Çoğu yavru, çamurda yuvarlanma şansına atlar, bu da bu dağınık maddeyi neden sevdiklerini merak etmenize neden olur. Ancak, isterseniz çamur bir köpek sahibinin en kötü kabusu olabilir. Fido'yu güzel ve temiz tut .

Peki köpekler neden çamuru sever? onu ne yapar çok karşı konulmaz köpek arkadaşlarımıza? Bu davranışı yaşamanızın aslında birkaç nedeni olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.Bu yazımızda şu soruya değineceğiz: köpeğin neden çamuru seviyor bu kadar. Bunun olmasının birkaç farklı nedenini öğreneceksiniz ve bittiğinde, bu kökleşmiş köpek davranışını daha iyi anlayacaksınız. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Köpekler Çamuru Her Zaman Sevmiştir

Her Yeri Kirli Köpek Pençeleri

Çamur rompları, köpeklerin zamanın başlangıcından beri yaptığı bir şeydir.Çamur sevgisi, köpeğinizin DNA'sına kök salmış olabilir. Evcilleştirilmiş yavrularımız artık vahşi doğada kendi başlarının çaresine bakmıyor olsalar da, hala aynı davranışlardan bazılarına sahip olmak , çamur sevgisi de bunlardan biri.

Bazı uzmanlar, bir köpeğin çamura olan ilgisinin, eski koruma yöntemi . Vahşi köpekler genellikle pisliği kazmak ya da çamur ve sonra kokularını silmek için içinde yuvarlanarak kendilerini yakındaki düşmanlardan gizlemeye yardımcı olurlar.

Evcilleştirilmiş yavrularımız, diğer düşmanlar tarafından tehdit edildiğini hissetmese de, herhangi bir fırsatta çamurda yuvarlanma ihtiyacı duyabilirler. Çamur oyunu aynı olabilir doğal davranış havlamanın tüylü dostlarımız için olduğu gibi.Köpekler Neden Çamuru Bu Kadar Çok Seviyor?

Kirli Yüzlü Beyaz Köpek

Köpeklerin çamuru neden bu kadar dayanılmaz bulduğunu merak etmemek elde değil.

Köpeğiniz çamurdan uzak duramıyor gibi görünüyorsa, yalnız değilsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki köpekler, en yakın çamur birikintisine ilk adımlarını atıyor ve bu da her yerdeki kürklü ebeveynlerin merak etmesine neden oluyor. direnmek neden bu kadar zor . Çamur seven yavrularınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, köpeklerimizin çamuru bu kadar çok sevmesinin en yaygın nedenlerini tartışalım.

Alman çoban golden retriever karışımı

Serinlemek için Harika Bir Yol

Bir Su Birikintisinde Oynayan Siyah Beyaz Köpek

Köpekler ve diğer hayvanlar, yaz sıcağında serinlemek için çamur kullanırlar.Her türden hayvan, etkili bir araç olarak çamura dönüşür. sıcak bir günde serinlemek . İnce bir ıslak çamur tabakası biraz koruma sağlamak yaz sıcağından, çamurlu bir su birikintisini köpek arkadaşınız için daha da davetkar hale getirir. Yavrunuz, sıcaklık her yükseldiğinde ilk çamur birikintisine koşarsa, bu onların yaz sıcağında serinleme yolu olabilir.

Onlara Suyu Hatırlatır

Altın Köpek Islak Toprakta Yatıyor

Çoğu zaman, suyu seven bir yavru, bir havuza veya gölete ne kadar benzer olduğu için bir çamur birikintisinde oynayacaktır.

Bazı köpekler suda oynamaya takıntılıdır. Bir çamur birikintisi, bir su havuzuna benzeyebilir ve birçok köpeğin tam adım atmasına neden olabilir. Köpek arkadaşınızı herhangi bir su kütlesinden uzak tutmak zorsa, onları çamurdan uzak tutmak da zor olabilir. Özellikle bahsederken büyük çamurlu su birikintileri , bazı köpekler için çok cazip olabilir.

Bu Sadece Basit Eğlence

Bir Su Birikintisinde Oynayan Mutt

Çamur birikintilerinden geçerken heyecan verici su sıçramalarına direnmek zor.Çamurlu oyun zamanı, bazı köpek arkadaşları için sadece eğlencelidir. Yavrularımız için heyecan verici bir öğleden sonra yapabilir, özellikle özellikle suda oynamayı sever. En yakın çamur yığınına atlayan bir çocuk gibi, köpeklerimiz de aynısını yapabilir. Yavrunuz her fırsatta hemen çamura dalarsa, içinde oynamaktan zevk alabilir.

Kokularını Maskelemeye Çalışıyorlar

Fransız Bulldog Boynunu Bir Su Birikintisine Sürtüyor

Bazı köpekler karanlıkta kalmak isterler, bu yüzden kokularını çamurla maskelerler.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi köpeklerimiz kokularını maskelemek için kendilerini çamura bulayabilirler. Vahşi köpekler çamuru daha fazla olmak için bir araç olarak kullandı potansiyel yırtıcılar arasında ayrık kokularını azaltmaya ve fark edilmeden kalmalarına yardımcı olur. Davranış, köpek arkadaşınız için düzenli bir rutin haline gelirse, kokularını maskelemek için fazla mesai yapıyor olabilirler.

Tadını Beğenirler

Kirli Jack Russell

Çamurda atıştırmanın lezzetli olduğunu düşünen bazı köpekler var, ancak bu zararlı bir eğilim olabilir.Bazı köpekler gerçekten çamur yiyerek veya içerek bunu bir adım daha ileri götürürler. Köpek arkadaşlarımızda çamur veya pislik yemek oldukça yaygındır ve şunlar olabilir: daha fazla bir şeye zararsız davranış . Bazı köpekler sadece çamurun tadını çıkarabilirken, bu davranış altta yatan sağlık koşullarına işaret edebilir. Çamur yiyen köpekler, köpek kaygısı, mide bulantısı, can sıkıntısı ve hatta beslenme eksiklikleri ile mücadele edebilir.

Yavru aniden başlarsa çamurda atıştırma veya kir, herhangi bir komplikasyonu ekarte etmek için veterinerinizi ziyaret etmek en iyisidir. Bu, yavrularınızın katıldığı normal bir davranış olsa bile, çamurun zararlı bakteri ve parazitler içerir köpeğinize zarar verebilir. Bazı köpekler çamur yemekten hoşlansa da bu güvenli bir alışkanlık değildir.

köpek bilmeceleri

Mevcut Kokularını Sevmiyorlar

Islak Kirle Kaplanmış Beyaz Köpek

Bir köpeğin evde beslenen bir evcil hayvan yerine vahşi bir hayvan gibi kokmayı tercih ettiği zamanlar vardır.Köpeğiniz her yıkandığında en yakın çamur yığınına koşuyor mu? Eğer öyleyse, köpeğiniz köpek şampuanındaki herhangi bir koku veya kokudan kurtulmaya çalışıyor olabilir. Köpekler sever köpek gibi kokmak ve küvette geçirilen her zaman onları doğal kokularından arındırın . Çamurla kaplı olmak, bir köpeğin 'insan kokusunun' herhangi bir izini kaldırmış ve kokularını geri kazanmış gibi hissetmesine yardımcı olabilir. benzersiz köpek kokusu .

Köpeğinizi Çamurdan Uzak Tutmak

Kirle Kaplanmış Köpek Pençeleri

Zor olsa da, Fido'nun çamur çukurlarında yuvarlanmasını önlemenin birkaç yolu var.

Köpeklerimizin her zaman iyi vakit geçirmesini isteriz, ancak çamura bulanmak birçok nedenden dolayı uygunsuz bir aktivite olabilir. Her çamurlu maceradan sonra yavrularınızı sürekli olarak yıkamak, evinize kadar izleyebilecekleri kir izlerinin yanı sıra hızlı yaşlanabilir. Köpeğinizin çamurda geçirdiği süreyi sınırlamanıza yardımcı olmak için, çamur dolu çabalarını azaltmak için en sevdiğimiz numaralardan birkaçını tartışalım.

Dikkatlerini çamurdan uzaklaştır

Yavrunuz her yağmur yağdığında ilk çamur birikintisine koşarsa, başka bir eğlenceli aktivite ile dikkatini dağıtmaya çalışın. Bu, bir getirme oyunu oynamayı, halat çekmeyi oynamayı veya yavrularınızın hoşlandığı diğer aktiviteleri içerebilir.Onlara çamurdan uzak durmayı öğretin

Çamur birikintilerinden uzak durmalarını öğretmek için olumlu pekiştirme yöntemleri kullanın. Bunu, köpeğiniz bir su birikintisine her yaklaştığında keskin bir ses kullanarak yapabilir ve onları ancak başarılı bir şekilde su birikintisine girmekten kaçınırsa ödüllendirebilirsiniz. Ayrıca, bir su birikintisine daldıklarında yavrularınızdan uzaklaşabilir ve onlara su birikintisine atlamanın tüm dikkatleri üzerinize çekeceğini öğretebilirsiniz. Bu zaman alabilir, ancak genellikle tutarlılıkla başarılı olur.

Yağmurlu günlerde onları tasmalı tutun

Fido'nun iyi bir çamur birikintisine karşı koyamayacağını biliyorsanız, tüm lazımlık molaları için onları tasmalı tutmanız gerekebilir. Onları tasmalı tutmak, bahçenizdeki hareketlerini kontrol etmenize ve onları özellikle çamurlu noktalardan uzaklaştırmanıza olanak tanır. Bu, gününüzden biraz fazla zaman alabilir, ancak inatçı yavruları temiz tutmanın bir yoludur.

Son düşünceler

Köpekler, çeşitli nedenlerle çamurda yuvarlanmaktan hoşlanırlar. Yavrularını temiz tutmayı tercih eden köpek sahipleri için kesinlikle can sıkıcı olsa da, davranış kolayca düzeltilebilir ve genellikle endişelenecek bir şey değildir. Yukarıda tartıştığımız konuları gözden geçirdiğinizden emin olun ve yavrularınızı gelecekteki çamur birikintilerinden nasıl uzak tutacağınızı öğrenebilirsiniz!

Yorumlar