Sibirya Husky Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Orta boy bir köpek arayan birçok potansiyel köpek sahibi, Sibirya Husky'yi düşünün çarpıcı güzel görünümleri nedeniyle ve potansiyel olarak parlak mavi gözler . Husky'nin güzel ve belirgin bir ceketi var ve bir kurda yakın görünüyor alabildiğin gibi. Kızak köpeklerinin en hafifi ve en hızlısıdır ve hayatımıza bolca eğlence, komedi ve kahkaha getirir.

o her aileye uygun değil ve onun yakışıklı görünüşünden çok daha fazlası var. Her aile, bu görkemli yavrulardan birine bakmak için gereken zamana, enerjiye veya sabra sahip değildir. Huskiler son derece bağımsızdır ve diğer köpek ırklarına göre eğitilmesi daha zordur.Yani, bunun olup olmadığını öğrenmek için bir arayış içindeyseniz, güzel pooch senin için olanıdır , Doğru yere geldiniz. Tarihinden kişiliğine, egzersiz ihtiyaçlarına ve bakım rutinine kadar her şeyi ve çok daha fazlasını ele alıyoruz. O halde Sibirya kurdu detaylarına geçelim!

Alman çoban pitbull karışımı
Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık35-60 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik20-24 inç
  • ömür simgesiÖmür12-14 yıl
  • renk simgesiRenklerBeyaz, Gri, Kahverengi, Siyah, Sable, Red, Agouti
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

Karda Kızak Kaydıran Köpekler

Huskies, en popüler kızak köpeği ırklarından biridir.Diğer birçok safkan köpek ırkının aksine, Husky'nin kökenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Pek çok DNA araştırmasından sonra, en eski köpek ırklarından biri olduklarına inanılıyor. Doğu Sibirya göçebelerinin bir kabilesi olan Chukchi tarafından geliştirildiler. Güçlü ama hızlı pençeleri vardı, paketler halinde tutuldular. malları ve insanları taşımak uçsuz bucaksız buzlar arasında. Gündüz bakımlarını kazandıktan sonra, geceleri çocukları sıcak tutmak için refakatçi köpek olarak tutuldular.

1908'de altına hücumda yardımcı olmaları için Nome, Alaska'ya götürüldüler. Orada da yarıştılar kızak köpek yarışları . Onları üne kavuşturan an, 1925 Difteri serumu çalışmasıydı. Bir grup Huski, hayat kurtaran panzehiri sağlamak için 658 hain mil koştu. Dünya çapında haber yapılan ve birçok Hollywood filmine çekilen bu hikaye, Sibirya Husky tarihinin merkezinde yer alır.

Hala mantarları tarafından kızak köpeği olarak kullanılıyorlar. Ama artık daha yaygın olarak aile evlerinde bulunurlar. köpek arkadaşları . O kadar popüler ki, kendisini sürekli olarak en popüler 15 köpek ırkında buluyor.Mizaç

Kırmızı Meyveli Ağaçlarda Köpek

Herkesle arkadaş canlısı olan Huskies, harika aile köpekleridir.

Huskiler eğlenceli köpekler etrafında olması. Aklınıza gelebilecek her şeyi oynamak için her zaman hazır değil, aynı zamanda her zaman ailesini güldürmek istiyor. İster beceriksiz davranışları, ister yüksek performans gösteren enerjisi, ister geveze uluması olsun.

O sevgi dolu ve süper sosyal. Muhtemelen köpek krallığındaki en arkadaş canlısı köpeklerden biri! Yeni insanlarla tanışmaktan her zaman memnundur ve yeni bir en iyi arkadaş edinme şansının tadını çıkarır. O sahip kişisel alan kavramı yok ve ziyaretçileri atlayıp yalayacak. Bu ondan eğitilecek bir şey. Bu nedenle berbat bir bekçi köpeği yapar.Husky nadiren bir saatten fazla hareketsiz oturur. Kanepede sizinle birlikte uyumasını istediğini fark ederseniz, anın tadını çıkarın! Ayrıca, çılgın programından bir anlığına ayrıldığında, o olduğunu fark edeceksiniz. sevecen bir köpek verecek çok sevgisi olan. O tüm insanlarla harika. Ve özellikle çocuklarla oynamayı çok seviyor çünkü onlar da kendisi gibi aptallar.

Eğer onun ihtiyaçlarını karşılayamazsanız, yakında anlayacaksınız. yıkıcı olmak . Her halükarda yaramaz, bu yüzden yıkıma giden yavaş aşamayı atlayacak ve doğrudan en derine atlayacaktır. Çimlerinizi kazacak, en sevdiğiniz kanepeyi yok edecek ve hatta beton duvarları çiğnediği bile biliniyor.

Sibirya Huskies nadiren havlar, bu da hassas komşuları olanlar için harika bir haber, değil mi? Yanlış! Bu adam ulumayı sever ve onu şafakta mahalleyi uyandırırken bulabilirsin.

Boyut ve Görünüm

Etrafta Koşan Köpek

Huski'ler orta büyüklükte, 35 ila 60 pound arasında değişiyor.bu Husky orta boy bir köpektir. . Çok daha büyük kuzeni Alaskan Malamute ile karıştırılmamalıdır. O arasında tartılır 35 ila 60 lira . O kalın tüylü ceketinin altında çok kaslı ve güçlüydü. Pençeden omzuna kadar 20 ila 23 ½ inç boyundadır.

Genel olarak, Husky görünüşte kurttur ve birçok insan onları kurt kardeşler için karıştır . Aslında birçok insan onların husky adını ver bir tür kurt görünümlü yavrudan sonra. Uzun bir namluya ve kalp şeklinde etli bir burnu var. İri gözleri ve sivri üçgen kulakları ona arsız bir izlenim veriyor. Fırçalı kuyruğuyla, ondaki Kuzey mirasını görmek kolaydır. O çok boyut ve şekil olarak orantılı bu da ona saatlerce zahmetsizce koşma yeteneği verir. Vücudu hız ve dayanıklılık için inşa edilmiştir.

Ceket ve Renkler

İki Farklı Renkli Köpek

Huskies çeşitli farklı renklerde olabilir.

Sibirya Husky'nin kalın ve yoğun bir çift katı vardır. Alt tabaka yumuşak ve yoğundur ve dış tabaka daha uzun ve düzdür. Birlikte, yaparlar hava koşullarına dayanıklı bir ceket vücudunu aşırı soğuk Sibirya koşullarında koruyan. Aslında, onlar birkaç ırktan biridir. soğuk havalarda gelişmek . Husky soğuk havayı sever, ancak gerekirse daha sıcak bir iklime alışabilir.Paltosu birçok farklı renk alır; siyah, gri, beyaz, kahverengi, kırmızı, samur ve aguti (kurt rengi) tanınan renklerdir. Huskies genellikle muhteşem panda göz işareti de dahil olmak üzere bir tür renkli yüz maskesini miras alır. Bazı Huski'ler düz bir renkte de gelebilir. Huskies aynı zamanda miras alabilen birkaç köpek ırkından biridir. farklı renkli gözler . Bu heterokromi olarak bilinen bir durumdur.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

husky egzersiz

Her gün bu cinsi egzersiz yapmak için 60-90 dakika harcamayı bekleyin.

Sibirya kurdu, üstlenebileceğiniz en enerjik köpeklerden biridir, bu yüzden kendiniz çok aktif olsanız iyi olur! Arasında ihtiyacı var Her gün 60 ila 90 dakika egzersiz . Ve bu sadece mahallede uzun bir gezinti değil. Çalışan kızak çekme enerjisini yakacak yoğun çalışkan faaliyetlere ihtiyacı var. Onu her gün ya da hiç kızağa götürmek zorunda değilsin, ama sıkı egzersiz yapması gerekiyor!Düşünmek uzun hafta sonu yürüyüşleri dağlara tırmanın veya saatlerce ormanı keşfedip gölde yüzerek. Enerjiyi yakmanın harika bir yolu, onu dört ayaklı kankalarıyla bir saat oynamak için yerel köpek parkına götürmek. Bu, haftada birkaç aktivite seansını kolaylaştırmanızı sağlar ve aynı zamanda sosyalleşme becerilerini de arttırır. Herkes bir kazanan!

içinde yaşamaları gerek büyük bir ev Bu ona yaşamak için geniş bir alan sağlayacaktır. Apartman yaşamına uygun değil, çünkü kabin ateşi alacak. Unutma, bu adam Arktik vahşi doğasının uçsuz bucaksız genişliklerinde büyüdü! Ayrıca oyuncaklarla dolu bir kutuya erişmesi gerekiyor. dayanıklı öneririz Husky için oyuncaklar , sadece onlarla oynamak için harcayacağı zaman miktarından dolayı. Ya da zeki beynini harekete geçirecek bulmaca çözenleri.

french bulldog boyutları

Ayrıca kendi özel bahçesine erişmesi gerekecek. Onun bahçesi olmalı güçlendirilmiş ve güvenli kaçmasın diye, çünkü deneyecek! Egzersiz ihtiyaçları karşılandığı ve bir yavru kadar iyi sosyalleştiği sürece, çok evcil hayvanlı bir evde başarılı olmak .

Eğitim

Sahilde Beyaz ve Siyah Köpek Eğitimi

Huskiler bağımsız olabilir ve eğitilmesi zor olabilir.Huski'leri eğitmek zor olabilir, daha iyi bildiğini düşündüğü için değil, her zaman yapacak daha iyi ve daha eğlenceli bir şeyleri olduğu için. Aynı zamanda bağımsız ve inatçı köpeklerdir ve ilk kez köpek sahipleri için eğitimi zorlaştırır.

Bu bir yük köpeği ve onun tamamen mutlu olması için adil ama sağlam bir lideri olması gerekiyor. Bu olmadan, hayatında bir liderliği veya rutini olmadığını hissedecek ve bu rolü kendisi yerine getirmeye çalışabilir. Onu eve getirir getirmez bu adamla itaat eğitimine başlayın. Onu ikramlar için çalıştır yemek ya da kanepe zamanı gibi ve size saygı duyacak şekilde büyüyecek.

Köpek kızaklarıyla Husky, koşmayı sever , ve koş ve koş. Tasmasını bırakmasını tavsiye etmiyoruz çünkü o, tahmin ettiniz, koşacak! Bu sebeple önemli tasma onu eğit bir yavrudan. Bu, tasması üzerinde güzelce yürümesini sağlayacak ve hayatınızı çok daha kolaylaştıracaktır.

Husky'nizi Crating Yavruluk, dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Huskiler son derece yaramazdır ve ne kadar iyi eğitilmiş olursa olsun, çok uzun süre yalnız bırakılırsa başını belaya sokar. Sandık sadece onu eğitmekle kalmıyor sana huzur verir Onu birkaç saatliğine bırakmak zorunda kaldığında. Ama aynı zamanda ona birkaç saatliğine serinleyebileceği bir alan da veriyor. Onu sandığına koymadan önce yeterince egzersiz yapmalısın. Aksi takdirde, çıkmak için elinden geleni yapacaktır.

Potansiyel olarak inatçı tavırları, düşük dikkat süresi ve paket zihniyeti nedeniyle, yalnızca sahip olduğu biri tarafından ele alınmalıdır. önceki köpek sahibi olma deneyimi . İlk kez köpek sahipleri bu köpekle zor zamanlar geçirebilir. Anahtar, onun inatçı yollarına asla boyun eğmemek ve konsantre olmadığı zamanlarda ona karşı ısrarcı olmamaktır.

Sağlık

Karda Oynayan Sağlıklı Köpek

Huskiler genellikle sağlıklıdır ancak bazı genetik sağlık sorunlarından muzdarip olabilirler.

Huskiler çok sağlıklı bir köpek ırkı ve 12 ila 14 yıllık bir ömrün tadını çıkarın. Tüm soyağacı köpek ırkları gibi, belirli bir dizi sağlık sorununa diğerlerinden daha fazla eğilimlidir. Bu, başka hiçbir şeyden acı çekmeyeceği anlamına gelmez. Ancak aşağıdaki koşullar, onları tanımak için araştırmak ve semptomlarının farkında olmak için olanlardır.

Kalça displazisi: Bu, dengesiz büyüme nedeniyle kalça bilyesi ve yuva ekleminin doğru şekilde oluşmadığı yerdir. Bu, topallık, felç ve diğer kemikle ilgili koşullara yol açabilir. Ebeveynlerinin her ikisi de iyi bir kalça skoru için test edilmiş olmalı ve bu da kendisinin zayıf kalça geliştirme olasılığını azaltmış olmalıdır.

Göz koşulları: Husky, başlıca endişeler olan üç koşulla, çeşitli göz sorunlarına eğilimlidir. Juvenil katarakt, kornea distrofisi ve progresif retinal atrofi, dikkat edilmesi gereken en yaygın üç durumdur.

Sağlığını ve ömrünü uzatmak için birçok şey yapabilirsiniz. takip etmek düzenli veteriner kontrolleri Onlardan biri. Yukarıdaki endişeleri tarayacak saygın yetiştiricilerle çalışmanın yanı sıra.

Beslenme

Husky yemek için bekliyor

Huskies, aktif bir köpek ırkını destekleyen Yüksek Kaliteli bir mama tanesine ihtiyaç duyar.

Huski'ler, çılgın gün boyunca devam etmelerini sağlamak için yakıta ihtiyaç duyan oldukça enerjik köpeklerdir. Husky'nizi her zaman karşılayabileceğiniz en iyi yemle besleyin. Bu, beslenme açısından dengeli bir diyet yeme şansını artıracaktır. Yüksek kalite Sibirya kurdu için özenle seçilmiş mama taneleri onun üstün enerji ihtiyaçları için tasarlanmıştır.

her zaman yemeli yaşa özel diyet . Daha kesin olmak gerekirse, 12 aylık olana kadar yavruyken, bir köpek maması ile beslenmelidir. Bunlar, vücudunun gerektiği gibi gelişmesine yardımcı olmak için daha fazla enerji, protein ve yağ içerir. Sonra onu yetişkin bir mama tanesine geçirin. Ve altın yıllarına ulaştığında, ona daha az kalorili ve zengin bir mama bulun.

Bu köpekler, tüm gün az yemekle veya hiç yemek yemeden çalışmak üzere yetiştirildi. Bu, çoğu insanın düşündüğünden çok daha az yediği anlamına gelir. Günde 860 ila 1290 kalori, ortalama Husky ihtiyacıdır; günde üç bardak kibble . Neyse ki, diğer bazı ırklar gibi, bu adam da nadiren çok fazla kilo alıyor. Ancak emin olmak için her zaman gıda paketi talimatlarına uyun.

tımar

Husky Deshedded

Huskies aşırı derecede dökülür ve düzenli olarak bakılması gerekir.

Genellikle kalın tüylü bir kaplamaya sahiptirler ve çok tımar saçları mobilyadan uzak tutmak için. Yıl boyunca orta derecede tüy döker. İlkbahar ve sonbahar olan dökülme mevsimlerinde, tam bir 'patlama'. Dökülmesini yönetmenin en iyi yolu, onu yıl boyunca haftada birkaç kez ve dökülme mevsimlerinde her gün fırçalamaktır.

bu Husky için en iyi fırça daha ince bir fırça ve tüy dökücü bir araçtır. Sürer 15 ila 20 dakika Onu fırçalamak için, ama bu sefer ikiniz için de bir bağlanma seansı görevi görecek. Tüy dökme mevsimi boyunca onun paltosundan yeni bir Husky yapabileceksiniz! Bu nedenle, eğer köpek kılı hayranı değilseniz, başka bir cins düşünmenizi öneririz.

Döktüğü inanılmaz miktarda Husky floofunu telafi etmek için, olmaktan gurur duyuyor. temiz bir köpek . Her egzersiz seansından ve çamurlu maceradan sonra kendini titizlikle temizleyecektir. Tıpkı bir kedinin gün boyunca yaptığı gibi. Nadiren güçlü bir köpek kokusuna sahiptir ve gerçekten salyası da akmaz. Evet, kıllı ama süper temiz ki bu bizim kitaplarımızda adil bir uzlaşma.

yapacak daha az banyoya ihtiyaç duymak diğer köpek ırklarının çoğundan daha iyidir ve her iki ila üç ayda bir bu adam için idealdir. Doğal olanı seçmenizi tavsiye ederiz. Huskies için önerilen şampuan cildini tahriş etmesinler diye. Veya ekstra kalın bir tüyü varsa, konsantre bir şampuan daha derin bir temizlik için hava koşullarına dayanıklı dış katmanına nüfuz edebilir.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Karda oynayan köpek yavrusu

Saygın bir yetiştiriciden bir Husky Puppy için 1.000 $ ve üzeri ödemeyi bekleyin.

Bir Husky sahibi olarak sürüşünüzün sorunsuz olmasını sağlamak için verebileceğiniz en önemli kararlardan biri doğru yetiştiriciyle çalışmaktır. Bu, ekstra köpek yavrusu ziyaretleri için size yakın biri mi yoksa duyduğunuz biri mi, bir tavsiye yoluyla iyidir. Olmalılar saygın ve etik . Saygın bir yetiştiriciden bir yavru köpeğin ortalama fiyatı yaklaşık olarak başlar. 00 dolar . 'Mükemmel' renk ve işaretlere sahip Sibirya Huskileri veya farklı renkli gözlere sahip olanlar daha çok arzu edilir ve daha pahalıdır.

Hep araştırmanı yap ve profesyonel web siteleri olan yetiştiricileri arayın. Huskies sadece yaygın bir cins değil, aynı zamanda eski bir türdür, bu yüzden yılların tecrübesine sahip yetiştiricileri arayın. Saygın yetiştiriciler sizinle şahsen tanışmak ve bir Husky ile yeni çılgın hayatınıza hazırlanmanızı sağlamak isteyeceklerdir. Sizi yavrularla, ebeveynlerle tanıştırmak ve size sağlık sertifikaları vermekle birlikte.

Yavru değirmenlere karşı dikkatli olun ve sağlıklarına çok az özen göstererek mümkün olduğu kadar çok Huski üretecek arka sokak yetiştiricileri. Onu eve getirdiğinizde, saygın bir yetiştiriciden biri kadar sağlıklı ve mutlu olmayacağından emin olabilirsiniz. Veteriner faturalarında ve köpek davranışçı sınıflarında çok daha fazlasını ödeyeceğiniz için daha düşük fiyata değmez.

Ayrıca her şeyi düşünmeniz gerekir. diğer köpek yavrusu maliyetleri , örneğin kasalar, yataklar, oyuncaklar, yiyecek, sigorta vb. Ve enerjik bir köpek olduğu için oyuncaklarını ve yatak takımlarını çiğneyip yok edecektir. Bu nedenle, eşyalarına nasıl saygı duyacağını öğrenmezse, onları değiştirebilecek bir konumda olmanız gerekir.

Kurtarma ve Barınaklar

Kurtarma Kulübesinde Husky Köpek

Bir köpek yavrusu ararken alışveriş yapmadan önce her zaman sahiplenmenizi öneririz.

Hayatınıza bir köpek yavrusu almaya hazır değilseniz, bir Husky'yi kurtarmayı düşünmelisiniz. Bir köpeği kurtarmak yapabileceğiniz en ödüllendirici şeylerden biridir (burada LoveYourDog'da hepimiz kurtarma anneleri ve babalarıyız). Ne yazık ki, birçok aile yoğun ihtiyaçlarını karşılayamadığı için kurtarma merkezlerinde bir sürü Huski var . Öyleyse, yerel kurtarma merkezinize gidin ve hayallerinizdeki köpekle tanışmaya hazır olun!

'Bir' ile tanışmadıysanız, birçok türe özgü kurtarma barınağı da vardır. İşte özel Sibirya Husky kurtarma organizasyonlarından bazılarının listesi:

Aile Hayvanları Olarak

 • Sibirya kurdu enerji doludur ve nadiren bir saatten fazla hareketsiz oturur.
 • Onu mutlu ve sağlıklı tutmak için her gün 60 ila 90 dakika egzersiz yapması gerekiyor.
 • Husky ayrıca gün boyunca bol miktarda uyarıma ihtiyaç duyar.
 • Sıkılmış bir husky yıkıcı bir köpektir, bu yüzden yavrularınızı eğlendirmek isteyeceksiniz.
 • Yakın ailesine karşı sevecendir ve akşamları kucaklaşmaktan hoşlanır.
 • Çok sosyal köpeklerdir ve herkesle arkadaş olurlar.
 • Çok uluyan konuşkan bir köpektir.
 • Husky, çocuklarla harikadır ve her tür aileye uygundur.
 • İyi sosyalleştiği sürece, çok evcil hayvanlı bir haneye iyi uyum sağlayacaktır.
 • Huskies kaçış sanatçılarıdır, bu yüzden yavrularınız için bahçede çitle çevrili bir plan yapın.
 • Ayrıca uyarılmadığı takdirde çok yıkıcı olabilir, bu yüzden çok fazla ilgiye ihtiyacı var.
 • Husky'yi tımarlamak için çok zaman harcayacaksınız, ama neyse ki o çok temiz bir köpek.

Son düşünceler

bu Sibirya kurdu harika bir köpek cinsidir kim hayat ve kahkaha dolu. Herhangi bir aileyi ayak parmaklarında tutacak ve çok fazla dikkat, uyarım ve egzersiz emrediyor. Enerjik bir köpek yardımcısı arayan aktif bir insansanız, bu yavrudan daha iyisini bulamazsınız. Ne tür aktiviteler yaparsanız yapın, yüzünde bir gülümsemeyle bunu yapacaktır.

erkek sibirya kurdu isimleri

Siberian Husky ile uzun ve mutlu bir hayatın tadını çıkarmak için onun için doğru aile olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Çünkü onu sadece çarpıcı görünümü için alıyorsanız (birçok ailenin yaptığı gibi), hayatınızı zorlaştırabileceğini çabucak anlayacaksınız. Umarım, bu cins kılavuzunu okuduktan sonra, onun sizin için doğru köpek olup olmadığını tam olarak bilirsiniz. Eğer öyleyse, onu hayatınıza davet etmenin, yapacağınız en iyi seçimlerden biri olacağını garanti ediyoruz!

Yorumlar