West Highland Teriyeri ve İskoç Teriyeri: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

West Highland Teriyeri ve İskoç Teriyeri: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karar vermeye çalışıyorum Westie ve Scottie arasında sıradaki köpek arkadaşın olarak mı? Bu köpeklerin ikisi de küçük ve İskoçtur ve ikisi de teriyer ailesindendir. Peki bu ne anlama geliyor? Bir sürü kişilik ve alıngan eğlence! Ama bir yavru diğerinden daha eğlenceli mi? Ya da belki onlardan biri daha iyi bir bekçi köpeği yapar?

Herhangi bir köpeği evinize kabul etmeden önce, cins hakkında elinizden gelen her şeyi anlamak önemlidir. Bu iki yavru iken benzer bir görünümü paylaşabilir , birini diğerine kıyasla yaşam tarzınıza daha uygun hale getirebilecek bazı kişilik farklılıkları vardır.Bu cins karşılaştırmasında, bu iki büyük boy İskoç yavrularını karşılaştıracağız. Westie, daha ciddi ve bağımsız Scottie'ye kıyasla ikisinin daha aptal ve daha şanslı olanı. Ama orada bundan çok daha fazlası . Eşit miktarda benzerlik ve farklılıklara sahipler, bu yüzden hangi yavrunun ailenize veya yaşam tarzınıza daha iyi uyduğunu bulalım.

Irk Karşılaştırması

Westie

 • Yükseklik 10 – 11 inç
 • Ağırlık 15-20 lira
 • Mizaç Mutlu, sadık, eğlenceli
 • Enerji Enerjik
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 13 – 15 yıl
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Scottie • Yükseklik 10 inç
 • Ağırlık 18 – 22 lira
 • Mizaç Bağımsız, kendine güvenen, ruhlu
 • Enerji Enerjik
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12 yıl
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekilerIrk Tarihi

Bir türün tarihine bakmak önemlidir, özellikle de evinize birini davet etmeyi düşünüyorsanız. Sadece cins tarihi ilginç olmakla kalmaz, aynı zamanda size hakkında çok şey söyleyebilir. bir aile hayvanı olarak onlardan ne beklenir . Öyleyse, bu İskoç yavrularının tarihlerinin nasıl bağlantılı olduğunu görelim.

Westie

Sahilde Küçük Beyaz Köpek

West Highland Terrier, çiftliklerdeki kemirgen sorunlarını çözmek için yetiştirildi.Yüzyıllar önce hem soylular hem de çiftçiler büyük bir sorunla karşı karşıya kaldılar: kemirgen istilası. Ahırlarının ve tahıl depolarının yok edilmesini önlemek için bir dizi küçük dünya köpeği yarattılar. Bu teriyerler itaatkar, cesur ve fareleri yok etmede harika . Birçok İskoç teriyeri var, Cairn gibi , Skye, Dandie Dinmont ve bu iki yavru.

tam tarihi West Highland Beyaz Teriyer safkan bir yavru için biraz nadir görülen bilinmemektedir. İskoçya'nın Malcolm klanının küçük beyaz teriyerlerin üremesini belgelemeye başladığını biliyoruz. Malcolm mülkü Poltalloch mülkü olarak biliniyordu, bu yüzden onlar bazen Poltalloch Teriyerleri denir . 19'un sonlarındainciyüzyılda ilk Westies İskoç köpek gösterilerinde gösterildi.

Westies ilk olarak 1906'da American Kennel Club (AKC) ringinde gösterildi. Adını ünlerini kazandıkları İskoçya'nın kuzeybatı kısmından alan West Highland White Teriyerleri olarak tescil edildiler. Ve isim o zamandan beri sıkışmış durumda. Batılılar Amerika'da nispeten popüler köpekler , şu anda AKC'nin 42. en popüler türü olarak sıralanıyor.Scottie

Sahilde Çalışan Küçük Siyah Köpek

İskoç Teriyerleri, İskoçya'daki çiftliklerde fare, tilki ve diğer zararlıları avlamak için yetiştirildi.

Westies'e benzer, İskoç Teriyeri İskoçya'nın zorlu arazilerinde fareleri, tilkileri ve porsukları avlamak için yaratıldı. Bu cinse İskoç Terrier denir çünkü onun orijinal İskoç Teriyeri . Ve diğer tüm küçük İskoç dünya köpekleri onun soyundan geldi. Bu, ikisinin daha yaşlı köpek ırkı olduğu anlamına gelir.

Scotties Amerika'ya ilk kez 1883'te geldi. mütevazı işçi sınıfı kökenleri , bu adam ve onun alıngan mizacı yüksek mevkilerdeki insanları kazandı. 1885'te, Prens Charlie adlı ilk Scottie, AKC gösterilerinde gösterildi. Disney'in hit filmi The Lady and the Tramp, ana karakterlerinden biri olarak bir Scottie'yi içeriyordu.

Scottie şu anda 57 olarak sıralanıyorincien popüler köpek türü . Bu onu biraz daha nadir yapar. Ama 1930'larda ve 40'larda çok daha popülerdi. Humphrey Bogart ve Bette Davis gibi ünlüler Scottie sahipleriyle gurur duyuyordu. En ünlü Scottie, baharatlı karakterlerini sergileyen eski Başkan Franklin Roosevelt'in Fala adlı yavrusuydu.goldendoodle özellikleri

Görünüm

Uzaklara Bakan İki Köpek

Boyut olarak benzer olan bu iki köpek, özellikleri ve diğer küçük nüansları bakımından farklılık gösterir.

Westie ve Scottie, açıkça aynı küçük dünya köpeği ailesindendir. Ancak boyut benzerlikleri dışında, çok farklı görünüyorlar. Onlar kabaca aynı boyutta . Westie genellikle Scottie'den bir inç daha uzundur, ancak Scottie genellikle birkaç kilo daha ağırdır. Küçük boyutları, kolay seyahat arkadaşları oldukları anlamına gelir ve genellikle Amerika'da çantalarda taşındıklarını görürsünüz.

bu Westie daha yumuşak ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. . Yüzü daireseldir ve yüzünün etrafındaki saçlar genellikle yuvarlak görünümü geliştirmek için kesilir. Vücudu orantılı, güçlü ama kompakt bacaklara sahip. Göze çarpan bir fark, üçgen şekilli ve her zaman dik olan daha küçük kulaklarıdır. Bu, ince tilki benzeri bir görünüm verir. Westies, uyanık ve meraklı bir görünüme sahiptir ve her zaman havuç şeklinde bir kuyruğa sahip olmalıdır.

pitador

Scottie daha kısa, daha uzun, daha ağır kemikli ve daha kompakt. Onun kafatası da daha uzun , genellikle sakalı şekle göre keserek geliştirilir. Genellikle biraz daha ciddi bir tavrı olan daha meraklı bir ifade fark edeceksiniz. Kulakları Westies ile karşılaştırıldığında daha küçük ve dik. Kuyruğu Westie'ye benzer.Her iki cins çift ​​kat var . Dış kaplamaları sert ve sırımdır, bu da onları sert İskoç unsurlarında koruyan şeydir. Astarları, onları sıcak ve yalıtımlı tutmak için yumuşak ve yoğundur. Westies neredeyse her zaman beyaz , dolayısıyla onların adı. ve İskoçlar siyah , brindle veya buğday renginde.

Mizaç

Çimenlere Yatan İki Küçük Köpek

Bu iki cins hem çok sadık evcil hayvanlardır hem de yüksek bir av sürüşüne sahiptir.

Her iki ırkın kişilikleri benzerlerinden daha farklı . Ailelerin genellikle iki cins arasında seçim yapmasına yardımcı olan farklılıklarıdır. Ama benzerlikleriyle başlayalım. Hem insanlarına sadıklar hem de ailelerini çok seviyorlar. Her iki köpek de akşamları bir erteleme ve kucaklaşma için yerleşecek ve evdeki ayak izlerinizi takip edecek.İkisi de teriyer, yani ikisi de eğlence dolu köpekler. Yüksek av sürüşleri anlamına gelir bir şeyleri kovalamayı severler , bu nedenle getirme oyunlarının büyük bir hit olması muhtemeldir. Westie ailesiyle her zaman aptalca bir oyuna hazırdır. Parlak kişilikleri bulaşıcıdır. Ancak, Scottie ailesiyle oynamayı sevse de,obunun için zamanı var. O da süper rekabetçi.

Scottie, iki ırkın daha ciddi fikirlisidir. O hoşlanır kendini patron olarak düşün ve saatlik çevre kontrol görevini ciddiye alıyor. Westie, insanlarından yön alacak ve liderden ziyade rolün bir parçası olmaktan mutlu olacak. Güçlü av sürüşleri nedeniyle, bu adamların hiçbirine kemirgenlerin veya diğer küçük yaratıkların etrafında iyi davranmaları konusunda güvenilmemelidir.

bu Westie süper sosyal bir köpektir ilgi odağı olmayı seven biri. Bu utangaç bir köpek yavrusu değil! Diğer köpekler de dahil olmak üzere herkesle ve herkesle arkadaş olacaktır. Çocukların arkadaşlığını seviyor çünkü onlar da kendisi kadar aptal! Çoğu şeye havlasa da, bunun nedeni insanları uyarmaktan çok heyecanlı olmasıdır.

Öte yandan Scottie, yabancılardan şüphelenen çok uzak bir köpek ve bilinmeyen köpeklerin en büyük hayranı değil. Scottie, Alman Çoban ve Rottweiler'den sonra en çok havlayanlardan biridir. Onu harika bir bekçi ve davetsiz misafirlere karşı caydırıcı yapıyor. Ayrıca aşırı heyecanlı çocuklara karşı sabrı yoktur ve rahatsız edildiğinde huysuzlaşabilir. Bu yüzden daha büyük çocuklu bir aile ile en iyi şekilde eşleştirilir.İki ırktan, Westie en tatlısı ve daha sevecen . Scotties, göbek ovma konusunda kısmi olsa da, kanepede size katılmak yerine kendi yataklarında uyumayı da tercih edebilirler. Bu, Westie'nin ikisinin daha hassas köpek olduğu anlamına gelir. Westies yalnız olmayı sevmezken, Scotties biraz daha bağımsızdır.

Egzersiz yapmak

Koşan Küçük Beyaz Köpek ve Topla Oynayan Küçük Siyah Köpek

Her iki köpek ırkının da her gün yaklaşık 45-60 dakikalık egzersize ihtiyacı vardır.

Egzersiz ihtiyaçları söz konusu olduğunda, her iki köpek de birbirine çok benzer. Her ikisi de çok fazla zihinsel enerjiye sahip ve küçük tüylü yaratıkları avlama ihtiyacı olan çalışan çiftlik köpekleridir. Küçük boyutlarına rağmen, her ikisinin de günde 45 ila 60 dakika egzersiz yapması gerekir . Bu, her ikisinin de günlük egzersizlerini garanti edebilecek aktif ailelere ihtiyaçları olduğu anlamına gelir.

Egzersizleri sadece burada bitmiyor - onlar ayrıca çok fazla oyun süresine ihtiyaç var çiftliğe döndüğünde. Onları eğlendirmek için köpek oyuncaklarıyla dolu bir sepete yatırım yapın. Dışarıya atabileceğiniz oyuncaklar interaktif oyun için harikadır. Ve kendilerini eğlendirmeleri gerektiğinde çiğneme oyuncakları, sinirli enerjiyi yakmak için idealdir. Canları sıkılırsa hem eşyalarınızı çiğnerler hem de çiçek tarhlarınızı kazarlar - uyarıldınız!

Bildiğiniz gibi, bu adamlar engebeli İskoçya'dan geliyor. Yani hava nasıl olursa olsun açık hava maceralarını bekleyecekler. Su geçirmezler ve kundaklar gardırobunuzun büyük bir parçası olacak. Onların güvenliği ve sizin huzurunuz için, tasmasız bırakılmamalılar halka açıkken. Aksi takdirde, bir tavşan deliğinden aşağı kaybolmaları veya yolun ortasına sincapları kovalamaları muhtemeldir. Daha fazla koşabilmeleri ve keşfedebilmeleri için uzun bir eğitim tasması kullanın.

Eğitim

Tarlada Oturan İki Küçük Bakımlı Köpek

Westie'nin memnun etmeye istekli olduğu bilinirken, Scotties daha inatçıdır.

Her iki köpeğin eğitim ihtiyaçları da çok farklıdır. Westie, nefis bir ikram, övgü veya kovalanacak bir top için her şeyi yapacak, memnun etmeye hevesli bir yavrudur. Bu, eğitimi nispeten basit hale getirir, bu yüzden o ilk kez köpek sahipleri için harika bir seçenek . Eğitimin bir köpek yavrusu olarak başladığından emin olun ve ellerinizde itaatkar bir köpek yavrusu bulacaksınız.

Sonra eğitim ölçeğinin diğer ucunda olan Scottie var. o süper inatçı ve bağımsız . Bu adam en iyisini kendisinin bildiğini düşünerek doğdu, bu yüzden ona evin en iyi köpeği olmadığını gösterecek deneyimli bir köpek sahibine ihtiyacı var. Scottie, yeni bir sahibi etrafında tur atacak ve eğitimi çok zorlaştıracak. Antrenman seanslarını kısa ve eğlenceli hale getirin ve komutlarınızda net ve tutarlı olduğunuzdan emin olun.

Bu adamların ikisi de olacak sandık eğitiminden gerçekten faydalanın . Westie, hassas doğası ve yalnız bırakıldığında endişeli olması nedeniyle. Ve Scottie, çünkü arada sırada kaçacak bir yer bulmayı seviyor. Yavru olduklarında kendi alanlarına alışmaları ve şirketinize güvenmemeleri için onları yalnız bıraktığınızdan emin olun.

Tüm köpeklerin küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, kaba ve asi olurlar. bu onları sosyalleştirmek için anahtar zaman 3 ila 12 haftadır . Onları mümkün olduğunca çok sayıda köpek, yabancı insan ve yeni deneyimlerle karıştırın. Ama belki kemirgenler değil! Westie sosyalleştiğinde görgü kurallarını hatırlayacaktır. Oysa Scottie'nin sonsuza kadar hatırlatılması gerekecek.

Unutma, onlar asla tamamen itaatkar olma kemirgenler ve kokular söz konusu olduğunda. Her ikisi de hızlı ve tüylü bir şey gördüklerinde ya da koklayacaklar. Herhangi bir geri çağırma eğitimi, güvenli bir alanda veya bir eğitim lideriyle yapılmalıdır.

Sağlık

Daha Küçük Beyaz Köpek ve Daha Küçük Kara Köpek

Bu iki ırkın yaklaşık 12-15 yıl yaşaması bekleniyor.

Her iki cins de uzun bir ömre sahip nispeten sağlıklı köpeklerdir. Scotties tipik olarak 12 yıl ve Westie genellikle 13 ila 15 yıl yaşar. Tüm safkan köpekler gibi onlar da belirli sağlık koşullarına eğilimli genetik etkileri nedeniyle diğerlerinden daha fazla. Düzenli veteriner ziyaretleri ile yavrularınızı sağlıklı tutun.

Kaliteli Westie yetiştiricileri, çoğu kişiden daha yaygın endişeler olduğu için kalça displazisi ve göz koşullarını test etmelidir. En yaygın göz rahatsızlıkları glokom ve keratokonjonktivit sicca'dır. denilen bir şey de var Westie armadillo sendromu . Bu ağrılı cilt durumu yavrularınızın tüm vücudunda çok kaşıntılı ve ağrılı maya enfeksiyonlarına neden olur.

Hem Scottie hem de Westie olmalı patella luksasyonu olarak bilinen bir diz durumu için tarandı. Bu, diz kapağı düzgün oturmadığında meydana gelir ve yüzer olarak tanımlanır. Bu, hareketliliği kısıtlayan acı verici bir durum olabilir.

Scottie ayrıca bir kanama bozukluğu için test edilmelidir. Von Willebrand hastalığı olarak bilinen . Cinsine özgü Scottie krampı olarak bilinen bir şey var. Yüksek stres veya egzersiz sırasında ortaya çıkar ve ağrılı görünse de genellikle zararsızdır.

Beslenme

Küçük Beyaz Köpek ve Küçük Siyah Köpek Yakından

Bu ırkların hiçbiri çok fazla yemez, ancak her ikisi de yüksek kaliteli mama taneleri gerektirir.

scooby doo hangi cins köpek

Küçük köpekler olarak, bu adamların hiçbiri ağır bir yemek faturası üretmiyor. Bu ırkların ikisi de yiyecek günde 1 ila 1.5 bardak kuru mama . Köpeğinize her zaman, sağlığını iyileştirecek, dengeli, son derece besleyici bir diyet sağlayacak yüksek kaliteli bir mama maması verin. Düşük kaliteli mama taneleri seçerek para biriktirmemeye çalışın çünkü bu muhtemelen ele alınması gereken sağlık sorunlarına yol açacaktır. Kibble, eksiksiz ve kullanışlı olduğu için çoğu köpek için tercih edilen diyettir.

Bu adamların ikisinin de ihtiyacı olacak küçük ırklar için tasarlanmış mama tanesi küçük, kompakt ağızları olduğu için. Ayrıca, küçük cins köpekler, büyük cinslere kıyasla kilo başına daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca, özellikle yavruyken, uygun gelişimi sağlayacakları için yaşa uygun bir mama tanesine ihtiyaçları vardır.

tımar

Küçük Beyaz Köpek Poz ve Küçük Siyah Köpek Poz

Bu iki ırkın tüyleri çok benzerdir ve haftada bir fırçalanmaları gerekir.

Her iki köpeğin de tüyleri çok benzer olduğu için çok benzer bir tımar rejimine sahiptir. Her ikisi de yıl boyunca orta derecede tüy dökücüdürler ve tüy dökme mevsimlerinde biraz daha ağırdırlar. Bu yüzden evin etrafında biraz köpek kılı bekleyin. Bir iğne fırçası iş için en iyi fırça olacaktır. Paslanmayı önlemek için haftada bir fırçalayın ve ceketlerinin sağlıklı görünmesini sağlayın.

Her iki cinsin de geleneksel kürkünü korumak istiyorsanız, deneyimli bir bakıcı bul kim paltosunu elle soyabilir. Saçın üst kısmında kısa, göbek ve bacaklarda daha uzun tutmak, ne yaptığınızı bilmiyorsanız elde etmek için zor bir kesimdir. Geleneksel paltoya ihtiyacınız yoksa veya istemiyorsanız, her iki cins için de kesilmiş bir oyuncak ayı, paltolarının kesilmesini kolaylaştırır.

Bu köpekler meraklıdır ve keşfetmeyi severler, yani çamurlu pençelere eğilimlidirler. Uzun paltoları da kir ve çamur için paspas görevi görür. Onları ne sıklıkta yıkadığınıza bağlıdır ne kadar kirleniyorlar. Ancak iki ayda bir defadan fazla hedeflememeye çalışın. Cildini tahriş etmeyecek yumuşak bir köpek şampuanı kullanın. Kompakt ağızları da haftalık diş temizliğine ihtiyaç duyar.

köpek fiyatları

Küçük Beyaz Köpek Yavrusu ve Küçük Siyah Köpek Yavrusu

Her iki cinsten de safkan bir köpek yavrusu için yaklaşık 1.000 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin.

fiyatı bir Westie köpek yavrusu genellikle aynıdır Daha nadir bulunan Scottie ile karşılaştırıldığında. Her iki cinsten de safkan bir köpek yavrusu için yaklaşık 1.000 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin. Yepyeni bir köpek yavrusu satın almak, sahip olduğunuz tek seçenek değil - bu yüzden sahiplenmeyi de düşünün. Ayrıca köpek sahipliğinin devam eden maliyetlerini de hatırlamanız gerekir. Bu adamların her ikisi de büyüklükleri ve ihtiyaçları göz önüne alındığında yaşam boyu maliyetleri bakımından benzerdir.

Saygın bir yetiştirici ile çalışmak sağlıklı ve mutlu bir köpek yavrusu elde etmek için gerçekten önemlidir. Ne yazık ki, birçok sorumsuz yetiştirici, karlarını maksimize etmek için mümkün olduğu kadar çok yavru üretiyor. Bu, sağlık kontrollerine mümkün olduğunca az para harcadıkları ve sosyalleşmek için hiç zaman harcamayacakları anlamına gelir. Lütfen ne pahasına olursa olsun düşük kaliteli yetiştiricilerden kaçının çünkü bu kesinlikle sağlık ve eğitim faturalarına daha fazla harcayacağınız anlamına gelir.

Son düşünceler

Westie ve Scottie, ikisi de İskoç dünya köpekleridir. birbiriyle ilgili . Bu, bazı benzerlikleri paylaştıkları anlamına gelir. Her ikisinin de yüksek av sürüşleri, insan sevgisi var ve çok eğlenceliler. Bununla birlikte, benzerlerinden daha farklıdırlar, bu da aralarında seçim yapmayı nispeten basit hale getirir. Bir köpekten ne istediğinizi ve karşılığında onlara ne sunabileceğinizi düşünün. Sadece kimi seçerseniz seçin, bir İskoç muamelesi içindesiniz!

Yorumlar