Newfoundland ve Bernese Dağ Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Newfoundland ve Bernese Dağ Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

düşünüyor musun Newfoundland, Bernese Dağ Köpeğine Karşı Bir sonraki büyük cins köpek arkadaşınız için mi? Her iki köpek de son derece cana yakın ve sevimlidir ve aileniz için büyük bir köpekte isteyebileceğiniz tüm özellikleri taşır.

Her iki cins de boyut olarak benzer olsa da, benzerliklerin bittiği yer burasıdır. Her iki cins de oldukça farklıdır ve nedenini anlamak önemlidir. karşılamadan önce ya çiftleşerek evinize girin . Bir cins uzmanı değilseniz, muhtemelen mizaç, diyet ve sağlık risklerindeki belirli farklılıkları bilemezsiniz.Aşağıdaki makalede, hem cinsler hem de bir tür hakkında değerli bilgiler bulacaksınız. derinlemesine karşılaştırma ikisinden. Bitirdiğinizde, bu iki nazik devden herhangi birinin sizin için uygun olup olmadığını anlayacaksınız. Hadi atlayalım!

Irk Karşılaştırması

Newfoundland

 • Yükseklik 25-29 inç
 • Ağırlık 100-150 Pound
 • Mizaç Çok Dostu, Sadık, Yüksek Yoğunluk
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Genetik Sağlık Sorunlarına yatkın
 • Ömür 8-10 Yıl
 • Fiyat 1.000-1.500$

Bernese dağ köpeği • Yükseklik 23-28 inç
 • Ağırlık 70-115 Pound
 • Mizaç İtaatkar, Zeki, Güçlü
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Genetik Sağlık Sorunlarına yatkın
 • Ömür 6-10 Yıl
 • Fiyat ,000-,000

İçindekiler

Irk Tarihi

Bir köpeği sahiplenmeden önce, her bir cinsin tarihini anlamak önemlidir. Köpeklerin çoğu farklı amaçlar için yetiştirildiğinden, aynı zamanda her aile için mükemmel bir uyum değil , özellikle bunlar gibi çok büyük köpekler. Onları karşılaştırmaya başlamadan önce her iki köpek ırkının tarihi hakkında biraz bilgi edelim.

Newfoundland

Bir Yolda Oturan İki Büyük Siyah Köpek

Bugün, Newfoundland'ın sahipleri onlara sevgiyle “Newfies” diyorlar.Newfoundlands ilinde yetiştirildi Newfoundland, Kanada (büyük sürpriz). hakkında birkaç farklı teori var. kökenleri soyu tükenmiş kara kurt melezleme, 9. yüzyılda Viking yolculukları ve 16. ve 17. yüzyıllar arasında mastiff, çoban ve su köpeklerinin melezlenmesi dahil.

1775'te George Cartwright (bir İngiliz kaşif) tarafından seçildiler. Ayrıca yok olmaya çok yaklaştılar. 1780'lerde, Kanada Hükümeti bir köpeği olan tüm ailelere vergi koydu ve bu da vergiden kaçınmak için cinayetlere yol açtı. Ancak hayatta kaldılar ve son derece popüler oldu 1800'lerde Edward Landseer yüzünden. Ünlü bir ressamdı ve resimlerine köpekleri dahil etmeyi severdi.

Bernese dağ köpeği

Bir Köpek Başka Bir Köpeğe Pençeleme

Bernese Dağ Köpeği sahipleri bu cinsi sevgiyle “Berners” olarak adlandırır.Var dört İsviçre Sennunhund Irkı : Appenzell, Entlebuch, Büyük İsviçre Dağ Köpeği , ve Berner. Bölgenin geleneksel çiftlik köpekleri ile birinci yüzyılda Romalılardan getirilen Mollosser (Mastiff'in atası) arasında bir melezdirler.

O zamandan beri, Bernese Dağ Köpekleri İsviçre dağlarında dolaştım, çoğunlukla çiftlik işlerine yardım etmek onların yüzünden zeka ve güç . İsviçre ekonomisi değiştikçe, çiftliklerde daha az insan çalıştı, bu nedenle köpeklere olan ihtiyaç azaldı.

1899'da, yerli köpek türlerinin soyunu korumakla ilgilenen İsviçreliler, 'Berna' kulübünü kurdular. 1904'te Bern'de düzenlenen uluslararası bir köpek şovu, isimlerini aldıkları yer. İtibaren o ileri nokta 'Bernese' Dağ Köpekleri olarak anılırlardı.

Görünüm

Dilleri Dışarıda Oturan Köpek

Her iki cins de çok büyük olabilir, ancak Newfies katı siyah veya kahverengi olma eğilimindedir ve Berner'ler siyah, beyaz ve ten rengidir.kaçış geçirmez köpek koşum takımı

Berners ve Newfies, ceketlerinde ana renklerden biri olarak siyaha sahiptir. Siyahın ortak yanının ötesinde, aynı zamanda boyut ve ağırlık olarak nispeten benzer . Berner'lar biraz daha küçük köpeklerdir, bu nedenle bu, ırklara aşina değilseniz farkı anlamanıza yardımcı olabilir. Onları ayırt etmenin bir sonraki en iyi yolu, paltolarındaki renk ve desenlerdir.

acemiler tamamen siyah olabilir veya tamamen kahverengi. Ayrıca beyaz lekeleri olabilir veya siyah veya kahverengi benekli beyaz olabilirler. Onlar sahip büyük ve kalın katlar , ve başlarının tepesinde küçük bir kürk tutam var. Çeneleri ve kafaları da çok geniştir.

Berner'ler neredeyse her zaman aynı desene sahip kahverengi, siyah ve beyazdır. Berners'ın bir beyaz kürk arması göğüslerinde iki ön bacak arasında, çene ve göz çevresinde kahverengi patileri ve benekleri vardır. Kuyrukları bir Newfy'den daha az kabarıktır.

Mizaç

Dilleri Dışarıda Mutlu Köpekler

Bu ırklar hem çok arkadaş canlısı, hem yumuşak huyludur hem de eğlendirilmeyi severler.Her iki köpek de çoğu büyük köpek ırkı gibi davranışlarında benzerdir. sahip oldukları “ kibar dev ' Efekt. Enerjik ve oyuncudurlar, ancak saldırgan veya itaatsiz değildirler.

Her ikisi de eğitilmesi çok kolay olarak listelenmiştir. Onlar olabilir acemi köpek sahipleri için en iyi ırk olmayın Dökülme, egzersiz ihtiyaçları ve çok fazla enerji nedeniyle, ancak bir köpeği nasıl yetiştireceğinizi biliyorsanız, her emrinizi takip edecek ve dinleyecektir.

Onlar da ikisi çok yoğun . Newfies ve Berners sizi tasmalı, içerken su sıçratır, tam istediğinizde öpücüklerle boğar, vb. Bu gibi köpeklerin, alışkanlık haline gelmeden önce bu davranışlardan erken eğitime başlamaları gerekir.Bu köpeklerin mizaç bakımından farklılık gösterdiği tek alan, çiğneme potansiyeli . Ağır çiğneme, elleri kemirme ve mobilya ısırma, Berners'tan çok daha fazla bekleniyor. Bunun nedeni muhtemelen çoban köpeği köklerinin tarlada olduklarında ve kimsenin çiğnemelerini kontrol etmemesidir.

Egzersiz yapmak

Dışarıda Koşan Enerjik Köpekler

Newphie veya Berner'ınızı düzenli olarak çalıştırırsanız, aşırı aşırı olması veya itaatsiz olması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Çoğu büyük köpekte olduğu gibi, bu cinslerin her ikisi de çok fazla egzersize ihtiyaç duyacaktır. En azından toplam otuz dakikalık üç yürüyüş özellikle 1 ile 5 yaşları arasında her gün, en aktif yıllarıdır. Daha büyük köpeklerde ergenlik daha sonra gelir , bu nedenle beklediğiniz olgunluk düşündüğünüzden daha uzun sürebilir.

Benzer enerji seviyelerine ve egzersiz gereksinimlerine sahip olsalar da, Berners daha fazla egzersiz gerektirecek ve bir Newphie'den daha fazla enerjiye sahip. Onu yeterince yormak için Berner'ınızı bu otuz dakika boyunca çalıştırmanız gerekebilir, ancak bir Newphie yavaş bir yürüyüşten memnun olacaktır.Eğitim

yukarıya bakan köpekler

Bu köpek ırklarının her ikisi de, hafif inatçı bir tarafa sahip olsalar bile, benzer şekilde eğitilmesi kolaydır.

Her iki köpek türü de çok sevecendir ve lütfen efendileri . Hazır bir maması ve uygun bir yönteminiz varsa, bu köpeklere bilmeleri gereken her şeyi öğretebileceksiniz.

Çoğu büyük köpek için erken ve sık eğitim çok önemlidir. Onlar sahip yüksek enerji seviyeleri ve evinizi mahvedecek ve çok fazla hayal kırıklığına neden olacak alışkanlıklar geliştirebilir. En iyi huylu Berner veya Newphie'yi elde etmek için yavru oldukları andan itibaren hemen eğitime başlayın.

Bu köpeklerin eğitimlerinde farklılık gösterdiği alanlardan biri, yeni bir sahiple veya bir yabancıyla bağ kurma istekleridir. Newfoundlands insanları memnun etmek . Başlarına ilk vurduğu andan itibaren seni sevecekler. Berners biraz daha çekingen. Size ısınmaları ve komutlarınızı dinlemeleri biraz zaman alabilir.

Sağlık

çimenlerde yatan köpekler

Her iki türün de çok uzun bir ömrü yoktur, ancak oldukça sağlıklı bir yaşam sürme eğilimindedirler.

her ikisi de iken Bernese Dağ Köpekleri ve Newfoundlands Eğilimlidir genetik koşullar , yetiştiriciler bunları yakından izler. Yetiştirici, yaşlı köpeklerinden birinde bir sorun fark ederse, hastalığın gen havuzuna yayılmasını önlemek için o köpek üreme sürecinden çıkarılır.

Tüm büyük ırklarda olduğu gibi, bu ırkların her ikisi de şişkinliğe duyarlıdır. Bu durum, mide büyür sindirim sorunları nedeniyle. Köpeklerinizi yaşlandıkça izlemeli ve işaretlere dikkat etmelisiniz.

Ayrıca ikisinin de kulakları düşmüş. Bunlar çok sevimli ama aynı zamanda alabilir enfekte kolayca. Yılda bir veya iki kez, köpeğinizin kulağında enfeksiyon olup olmadığını kontrol edin ve ağrı veya rahatsızlık hissediyorsa hemen veterinere götürün.

Bu büyük köpeklerin ikisi de çok uzun bir ömrü yok . Bu zamanın çoğunda mutlu ve sağlıklı olacaklar, ancak küçük çocuklarınız varsa bu göz önünde bulundurmanız gereken bir şey olabilir.

Beslenme

Yemek Bekleyen Aç Köpekler

Her iki cins de obeziteye duyarlı olduğundan, onları dengeli bir yüksek kaliteli köpek maması diyetiyle beslemek önemlidir.

Her iki cins de yüksek kaliteli bir köpek maması diyetinde başarılı olmalıdır. Mümkünse daha ucuz köpek maması markalarından kaçınmalısınız. Daha kaliteli markaları satın almak ekonomiktir ve köpeğinizin sağlığı size teşekkür edecek onun için. Büyük bir köpeği beslemek, sağlıklı bir diyetin maliyeti olmalıdır aylık yaklaşık 60-80 dolar.

Bu iki köpeği beslenme açısından karşılaştırmaya gelince, ikisi de obeziteye yatkın . Bu, köpeğinizin yeme alışkanlıklarını yakından izlemeniz ve öğün aralarında atıştırmadığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir. İkramlar köpeğinizi eğitmenin harika bir yoludur, ancak dikkatli olun çünkü obeziteye de yol açabilirler.

Veterinerler, büyük ve dev cins köpeklerde yaygın bir sağlık durumu olan şişkinliği önlemek için şunları önermektedir: günde birden fazla küçük öğün ve köpeğinizi asla şiddetli egzersizden önce veya sonra beslemeyin.

Her iki cinsin de sağlıklı bir iştahı vardır. Berners, boyutlarına bağlı olarak günde yaklaşık 3-6 bardak kuru köpek maması koyabilir. Newfoundlands aynı şeyi yiyecek , daha büyük Newfies'lerin günde 7'ye yakın fincan koyduğu biliniyor olsa da, diğer birçok dev cins köpeğe rakip.

Bu iki yavru gibi uzun kürklü köpekler için, onları beslediğiniz beslenme, tüylerini büyük ölçüde etkileyecektir. Daha parlak olabilir ve aynı zamanda diyet yapıyorlarsa daha az dökülebilirler. temel vitaminler ihtiyaçları var.

tımar

Muhteşem İpeksi Paltolu Köpekler

Dökülme her iki cinste de belirgin olduğundan, rutin fırçalama zorunludur.

Bunların ikisi de tüylü yavrular üç katmanlı bir kürk manto var. Bu tür kürklü köpeklerin tüy döktüğü bilinmektedir. düzenli bakım önemlidir . Her iki cins de onları sıcak tutmak için daha kalın katlara sahiptir. daha soğuk hava .

Bir Newfie için fırçalamanın gerçekleşmesi gerekiyor sadece haftada bir . Newphie'nizle oturun ve bir fırça ve tarakla bir kez daha kapsamlı bir şekilde verin. Bununla birlikte, Newfies'in ayrıca yılda iki kez (iklime bağlı olarak) her gün gelen bir tüy dökme mevsimi vardır ve bu süre zarfında onları her gün fırçalamanız gerekecektir. Spayed veya kısırlaştırılmış Newfoundlands düzenli olarak dökülecek ve daha sık fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır.

Berner'in çok daha sık dökülmek Newfoundlands'dan daha fazla. İklime bağlı olarak her gün dökülebilirler, bu nedenle çok daha sık fırçalama , haftada yaklaşık iki ila üç kez. Ayrıca iki yılda bir tüy dökme mevsimi vardır ve bu süre zarfında ek fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır.

Köpeğinizi düzenli olarak fırçalamak, kürklerinde rahatsız edici düğümlenmeleri önleyecek ve tüm bu ölü tüylerin oturma odanızda birikerek birikmesini önleyecektir. sen de yapmalısın köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak kesin , çünkü bu onların hareketlerini engelleyebilir ve rahatsızlığa neden olabilir.

Fiyat

Karda Oynayan Köpek Yavruları

Her iki cins için de safkan bir köpek yavrusu olarak 1.000-2.000 $ arasında herhangi bir yerde ödeme yapmayı bekleyin.

Safkan köpekler, barınaktaki köpeklerden veya karma ırklardan daha pahalıdır çünkü bir bakıma ihtiyaç duyarlar. zorlu üreme süreci , mükemmelleşmesi çok zaman alır. Daha önce de belirtildiği gibi, yetiştiriciler, cinste genetik hastalıkların devam etmesini önlemek için köpeklerini yakından izlemelidir.

Newfoundlands yaklaşık maliyeti 1.000 – 1.500 $ yetiştiriciye ve bölgenizdeki mevcut köpek sayısına bağlı olarak. Yetiştiriciler ayrıca köpeklerinin fiyatlarına büyüklük, kürk deseni, renk ve mizaç gibi şeyleri de listeleyeceklerdir.

Berner maliyeti 1,00 $ – 2,000 $ çünkü iyi yetiştiriciler bulmak için biraz daha nadirdirler. Bunun da ötesinde, sağlık maliyetlerinden adil payları ile birlikte gelirler. Pek çok yaygın genetik hastalıkla, düzenli tıbbi ziyaretler (özellikle hayatlarının sonraki dönemlerinde) artmaya başlayacaktır.

Newfoundlands daha ucuzdur. Doğru yetiştiriciyi seçerken, sorduğunuzdan emin olun. köpeğin tarihi ve yetiştiricinin ulusal veya uluslararası bir kuruluşa kayıtlı olup olmadığını kontrol edin.

Son düşünceler

Sonunda, seçim size kalmış. Bu iki köpeği karşılaştırmak söz konusu olduğunda, birçok yönden çok benzerler. İkisi de kocaman, enerjik, sadık, çalışkan ve enerjik. Olabilirler pazarlık ettiğinden daha fazla , ama aynı zamanda ailenizin neşeli ve itaatkar bir üyesi olacaklar.

Hangisini seçmek istediğinize karar verirken, tüm farklılıklar ve benzerliklerde faktör Yukarıda listelenen ve yaşam tarzınıza en uygun cinsi seçin. Daha düşük bir bütçeniz varsa, belki de Newfoundland sizin için doğru seçimdir. Köpeğinizle koşmayı seviyorsanız, muhtemelen bir Berner ile daha iyi olursunuz. Yanlış seçim yoktur. Getirme ortağınız hemen köşede.

Yorumlar