Bernese Dağ Köpeği Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

olduğunu düşünmek Bernese dağ köpeği sıradaki köpek arkadaşınız olabilir mi? Bu büyük, kabarık eğlence ve aşk paketi tam da beklediğiniz gibi görünüyor. Parlak gözlü, gülen ve tüylü kürkü ve üç renkli güzel görünümüyle süper yumuşak ve sevimli.

Berner güçlü bir şekilde inşa edilmiş ve yerleşik bir çalışma türü . Dağlarda çalışmak için tasarlandılar, ancak kısa sürede bir ev arkadaşı olarak sıkı bir aile favorisi haline geldiler. Boyutlarını idare edebiliyorsanız, hemen hemen her yaşam koşulunda iyi işlev görebilen mükemmel, çok yönlü köpeklerdir.Yine de, bunu güzel bir şekilde karşılamadan önce düşünmeniz gereken şeyler var. kabarık arkadaş evinize. Berner hem büyük hem de aktiftir, yani her aileye uygun değiller ya da yaşam durumu. Büyük bir cins köpeğe ve onlarla birlikte gelen diğer bazı masrafları karşılayabileceğinizden emin olmanız gerekir. Bunun aileniz için mükemmel bir İsviçre yavrusu olup olmadığını öğrenmeye hazır mısınız? Hadi atlayalım!

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık80-115 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik23-27 inç
  • ömür simgesiÖmür7-10 yıl
  • renk simgesiRenklerÜç Renkli, Siyah, Pas, Beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

Güzel Üç Renkli Köpek

Cins, İsviçre Alplerinden kaynaklanmaktadır.bu Bernese dağ köpeği , ya da meraklılar tarafından sevgiyle anıldığı şekliyle Berner, köklü bir çalışan köpek ırkıdır. 2000 yıldır İsviçre çiftliklerinde bulunduğuna inanılan kökenlerinin Molosser veya diğer gezici Mastiff tipi köpekler olduğu düşünülüyor.

Molosser köpekleri 1'de İsviçre'ye getirildiAzizYüzyılda Romalılar Alpleri işgal ettiklerinde. Ve orada, diğer bilinmeyen yerel ırklarla çiftleştiler. dört İsviçre dağ köpeği ırkları . Berner dörtten biri ve sıklıkla İsviçreli ile karşılaştırıldığında , aynı renge sahip, ancak daha kısa bir ceket.

İsimleri Bern bölgesinden gelmektedir. Bern, bugüne kadar İsviçre'nin en büyük iki ihracatını üreten genişleyen bir tarım bölgesidir: çikolata ve peynir. Berner'in artık çiftliklerde çalışması gerekmese de, Bern'in vadilerine, tepelerine ve dağlık bölgelerine yayılmış 12.000'den fazla çiftlik var. Berner çok yönlü bir çiftlik köpeği, mandıra yüklü arabaları çekmek, çiftlik hayvanları gütmek ve aileyi ve mülkü korumakla görevliydi.Sayıları 19 boyunca azaldıinciyüzyılda, ancak 1899'a gelindiğinde İsviçreliler yerli ırklarını ve Berner köpek kulübünü korumaya çalıştılar. Birçok üye zaten İsviçreli safkan köpeklerin deneyimli yetiştiricileriydi. Ne yazık ki, Dünya Savaşları gösterilerin ve üremenin arka planda kalması anlamına geliyordu. Ancak savaş sonrası ilk köpekler ABD'ye ihraç edilen, ve 1936'da Louisiana'daki Glen Shadow Kennel üreme için bir çift Berner ithal etti.

Bugün sırada yer alıyorlar En popüler 30 köpek ırkı ve bir süredir düzenli olarak yaptım. İsviçre köpeklerinde yakın zamanda artan popülarite artışı ve yetiştiricilerin AKC saflarındaki diğer İsviçre ırklarını güvence altına almak için yaptıkları sıkı çalışma ile bu cins kalıcı olmaya devam ediyor. Popüler bir aile köpeğidir, insanlara olan sevgisi onu terapi amaçlı da bulmuştur. onun popülaritesi de sonuçlandı çok sayıda Berner karışık ırkı .

Mizaç

Yapraklarda yatan yaşlı köpek

Berner, çocuklar ve aileler için mükemmeldir.AKC cins standardı, onları kendine güvenen, uyanık ve iyi huylu olarak tanımlar. Asla keskin veya utangaç değil. Berner, korkutucu veya saldırgan olmaksızın son derece sevecen, çok zeki ve koruyucudur. Onları çocuklara karşı nazik, sakin ve hoşgörülü harika bir aile arkadaşı yapar. Etraflı, dengeli bir köpek bir aile evi için.

İyi bir ev köpeği arıyorsanız, bir kazanan da buldunuz. Agresif olmasalar da olabilir oldukça sesli ve yabancılara havlayacak ve tehdit olarak algıladıkları başka herhangi bir şey. Bu, büyüklükleri ve soğukluklarıyla birleştiğinde, olası davetsiz misafirlere karşı büyük bir görsel caydırıcı olabilir. Bununla birlikte, nazik yapıları, koruma eğilimlerinin olumsuz tarafını da beraberinde getirir. Bir davetsiz misafir eve girmeye karar verirse, Berner muhtemelen sadece uzaktan izler ve onları savuşturmaz.

Sarılma zamanı geldiğinde, Berner onun bir kucak köpeği olmadığı notunu almadı. Yani, birkaç saniyeden fazla hareketsiz oturur oturmaz, yaygara için kucağına tırmanacak . Sizinle iyi olduklarını öğrendiğinde, her aile üyesine ve ailenin arkadaşına karşı bu kadar sevecen olacaktır. Bu da onu bir ailenin isteyebileceği en iyi takılma arkadaşı yapıyor.

O da orta derecede enerjik ve eskisi kadar rahat değil onun Saint Bernard kuzeni . Berner çok eğlencelidir ve tüm gün ailesiyle mutlu bir şekilde oynayacaktır. O beceriksiz bir köpektir ve ona ayak uyduracak aktif ve eğlenceli bir aileye ihtiyacı vardır. Ücretsiz (tür) bir eğlence kaynağı arıyorsanız bu harika. Hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsanız çok fazla değil.Boyut ve Görünüm

Çayırda büyük üç renkli köpek

Bu cins oldukça büyüktür ve genellikle 100 poundu aşar.

Sıkıca büyük köpek sınıfında ve önyükleme yapmak için çalışan bir köpekte, Berner ağır bir tazı. Tartıyor 80 ile 115 lira arası ve 23 ile 27 ½ inç arasındadır. En hafif tabirle o güçlüdür. Ve ağırlığı tek başına, ortalıkta dolanırken çarpılırsa, yetişkin bir adama çarpmak için yeterlidir. Yumuşak ve sevimli görünmesini sağlayan tüylü kürkünün altında kaslı bir yapı var.

Gözleri iri ve zekidir. dostça ifade . Artı, eğer böyle bir şey varsa, Berner bir gülen köpektir. Kulakları iri, yuvarlak ve aşağı sarkıktır. Vücudu güçlü, uzun ve düzdür. Yürürken kendinden emin bir tırıs ile ona sağlam, dengeli, güçlü bir görünüm kazandırıyor. Kuyruğu uzun ve pençeleri kocaman.

Ceket ve Renkler

Çimenlerde Güzel Üç Renkli Köpek

Cins standardı, tek tip Üç Renkli kaplamasıyla iyi bilinir.Berner'in paltosu, özünde yalnızca üç renklidir, ancak soyağacı değilse, bunun bazı varyasyonları olabilir. Geleneksel olarak, zemin kaplama, zengin pas ve açık beyaz işaretlerle simsiyah olacaktır. Yani gözlerin üzerinde, yanaklarda, ağız köşelerinde, göğüste, bacaklarda ve kuyruk altında. Göğüs işareti genellikle ters çevrilmiş bir çarpı olarak görünür. ceket olacak orta uzunlukta dokunulduğunda yumuşak olan ipeksi bir parlaklığa sahiptir.

Çift katlı ceketi, çalışırken dağlarda dayanacağı için karda ve yağmurda onu sıcak tutacak şekilde tasarlanmıştır. Popüler inanışın aksine, Berner doğal bir yüzücü değil, ve çoğu sudan hoşlanmaz. Çift kat ayrıca yaz aylarında vücut ısısını düzenler ve serinlemek için tıraş edilmemesi gerekir. Yıl boyunca orta derecede tüy dökücüdür ancak şiddetli sıcaklık değişimleri nedeniyle ilkbahar ve sonbaharda yoğun tüy döker.

Egzersiz Gereksinimleri

Yeşil çimenlerin üzerinde çalışan Berner

Bu çok aktif bir cins, her gün en az 60 dakika egzersiz yapın.Berner'ın ihtiyacı Her gün 60 dakika egzersiz sağlıklı kalmak ve can sıkıntısını önlemek için. Çalışan köpekler olduklarından, hareket halindeyken zihin ve beden kullanarak çalışmak doğalarında vardır. Karakterlerinin bu yönüne rağmen, zamanlarının çoğunu insanlarıyla birlikte iç mekanlarda geçirmekten fazlasıyla mutlular. Evdeki kapatma düğmesi, karakterinin bir başka büyük çekiciliğidir.

Ancak dış aktivite bir zorunluluktur ve uzun bir yürüyüş, kamp ve sırt çantasıyla gezmeyi içerebilir. Berners ayrıca, özellikle çocukları arkaya atarsanız, arabaları çekmekten ve yarışmalara katılmaktan hoşlanır. Yapmanız gereken tek aktivite kaçınmak yüksek etkili egzersizdir , koşmak gibi, eklemleri için çok fazla olabilir. Bu özellikle yavruyken geçerlidir çünkü gelişmekte olan vücuduna zarar verebilir.

Yaşam koşulları

Sonbaharda Dışarıda Kadın Berner

Berner, geniş bir alana erişimle iyi bir performans sergiliyor ve odanın dolaşmasına izin veriyor.

Büyüklüğü ve açık hava doğası nedeniyle, dolaşmak için bir avluya ihtiyaç duymak içinde. Bir apartmanda iyi bir şekilde kapanmıyor. Onun bahçesinin de güvende olması gerekiyor. Berner'lar, yüksek av sürüşleri nedeniyle sadece bir şeyleri kovalamayı sevmezler, aynı zamanda dolaşmaya oldukça düşkündürler. Avludan kaçabilirlerse, kendi istekleriyle dönmeden önce yerel bölgeyi keşfedecekler. Bu büyük dev ırkın eşit derecede büyük bir eve ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek yok.Berner'in sakin ve nazik doğası onu çocuklu aileler için ideal . Çekici olabilecek ve genellikle aşırı heyecanlı olabilecek küçüklere karşı çok sabırlı ve hoşgörülü olacaktır. Her zaman köpekleri ve çocukları denetleyin ve onun o ağır kuyruğuna dikkat edin. Yanlış tarafına binerlerse, bir yürümeye başlayan çocuğun poposuna vuracak kadar güçlüdür. Ayrıca, daha büyük çocuklar oyun oynarken ve onlar giderken onları kovalarken, bahçede mutlu bir şekilde hücum edecek. O, boyut ve oynanabilirlik konusunda harika bir yargıç.

Berner biraz vurabilir ve diğer köpeklerle ıskalayabilir. Bu nedenle, evde zaten bir köpeğiniz varsa, olası bir Berner kurtarma ekibiyle bir oyun randevunuz olduğundan emin olun. Ya da tam tersi, o zaten yerleşik doggo ise. Ancak, bir Berner yavrusu alırsanız, çok hızlı bir şekilde bir ağabey veya kız kardeşine götürür. Çoğu Berner, sahip oldukları özellikler nedeniyle diğer evcil hayvanlarla arası pek iyi değildir. yüksek av sürüşü .

Eğitim

Açık Havada Oldukça Üç Renkli Dişi Köpek

Berner memnun etmeye heveslidir, ancak aynı zamanda çok bağımsız da olabilir.

Memnun etmeye hevesli güvenilir işçilerdir ve yeni beceriler öğrenmekten zevk alır. Bu, lezzetli bir ikram sevgisiyle birleştiğinde, onu bir harika eğitim ortağı . Zeki zekasıyla hızlı öğrenen biridir. Arabaları çekmek, ağır nesneleri taşımak ve sığır ve çocuklar gibi önemli şeyleri gütmek ve korumak gibi basit komutları ve ilgili iş görevlerini yapmaktan mutluluk duyar.

Erken itaat eğitimi saygılı bir yavru istiyorsanız tüm köpekler için bir zorunluluktur. Özellikle kontrol edilmezse tehlikeli olabilen ve istedikleri yerde yağmalamalarına izin verilen büyük köpekler için. Bununla birlikte, onların açık yürekli ve hassas olduklarını unutmayın; bu nedenle, sert bir sözle duygularını kolayca incitebilirsiniz. Pozitif takviye eğitim, bu büyük dost devin kalbine giden yoldur.

Şaşırtıcı karakterinin ve hayata insan merkezli bakış açısının diğer yüzü, Berner'ın kendi şirketinde iyi iş yapmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, uzun süre kendi başına bırakılmamalıdır. yapacak ayrılık kaygısı yaşayan, bu yüzden onu erken yaşlardan itibaren eğittiğinizden emin olun. Kısa süreli yalnız kalma süreleriyle başlayın ve maksimum üç ila dört saate kadar çalışın. Bundan daha fazlası ve yıkıcı davranışlara yol açabilecek endişe atakları riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sağlık

Karda Sağlıklı Üç Renkli Köpek

Çoğu büyük ırk gibi, Berner'in daha küçük köpeklerden daha kısa bir ömrü vardır.

Büyük ırkların beklenen ömrü ortalama yavrulardan daha kısadır ve bu ırkın yaşam beklentisi sadece 7 ila 10 yıl . Bu, boyutlarının küçülmesi ve onları çeşitli genetik sağlık sorunlarına duyarlı hale getiren sınırlı bir gen havuzudur. Tüm Berner'lar sağlık sorunları yaşamaz, ancak aşağıda bir cins olarak yaşadıkları en yaygın sağlık koşulları vardır.

Yengeç Burcu: Kanser birçok Berner'i etkiler ve erken ölüme yol açabilir. Semptomlar, diğerlerinin yanı sıra topaklar, iyileşmeyen yaralar, vücut deliklerinden kanama ve nefes almada zorluk içerir.

Kalça ve dirsek displazisi: Etkilenen eklemlerin olması gerektiği gibi birbirine uymaması durumu. Ağrı ve topallık olarak kendini gösterir. Röntgen ile teşhis konur, ameliyat ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Çok uzun süre tespit edilmezse, artrit ve hareketlilik sorunlarına yol açabilir.

Portosistemik şant: Kanın karaciğeri atladığı doğuştan bir anormallik. Kan daha sonra karaciğer tarafından temizlenmez, bu da nörodavranışsal anormalliklere, iştah kaybına, düşük kan şekerine, idrar yolu sorunlarına ve bodur büyümeye yol açar.

panosteitis : Kendi kendini sınırlayan topallıktır, yani sonunda gidecektir. Berners'ın önce bir bacağında, sonra diğerinde topalladığı biliniyor - sonra topallama tedavi olmadan duracak. Genellikle uzun süreli etkileri yoktur ve büyüme sancılarıyla karşılaştırılır.

Mide Torsiyonu : Şişkinlik olarak da bilinir. Büyük ırkları etkileyebilen hayatı tehdit eden bir durumdur. Özellikle günde sadece bir büyük öğünle beslenirlerse. Bunu genellikle çok miktarda su içmek veya yemek saatine yakın egzersiz yapmak takip eder. Mide sıkışan gaz veya hava ile şişer ve ardından bükülür (burulma). Bu, kanın kalbe normal dönüşünü engeller ve bu da kalp yetmezliğine yol açar.

Beslenme

Berner Köpek Kasesinden Yeme

Yavrularınızı büyük ırklar için özel olarak formüle edilmiş bir mama tanesiyle beslemeyi bekleyin.

Bir yavrudan bir yetişkine ve yaşlılığa büyüdükçe diyet ihtiyaçları değişecektir. Sorumlu bir sahip olarak, onların değişen ihtiyaçlarının farkında olmalısınız. Daha kısa yaşam beklentileri ile, düşündüğünüzden daha hızlı gelebilir. Ortalama bir Berner yetişkini etrafta yemek yiyecektir. günde dört bardak yemek , bazen daha fazla, boyuta ve ağırlığa bağlıdır. Ayrıca, eğer çok aktifse ya da gerçekten çalışan bir köpekse, enerjisini dışarı atması için pay ayırmanız gerekir. Bu, daha yüksek kalori alımı gerektirdiği anlamına gelir.

her zaman ara yüksek kaliteli yiyecekler büyük cins köpekler için yaşa özel mama formülleri üreten. Bir köpek yavrusu olarak ihtiyaçlarını karşılamak , yetişkin ve kıdemli. Kibble hala çoğu veteriner hekim tarafından önerilen tercih edilen besindir. Ağır bir şekilde düzenlenir ve sağlıklı bir yavru sağlamak için vitamin ve mineraller eklenmiş dengeli ve sağlıklı bir mama içerir. Kuru ve iştah açıcı görünmese de çoğu köpek bundan keyif alacaktır, ayrıca güvenli ve kullanışlıdır.

Bu köpekler, neredeyse yenilebilir her şey için sağlıklı bir iştahla çok gıda odaklıdır. Bunu akılda tutarak, ağırlıklarına dikkat edilmelidir. Onlar obeziteye yatkın Birçoğu ihtiyaç duydukları egzersizden yoksundur ve ağır ceket, yığdıkları fazla kiloları gizleyebilir. Bunu izlemenin en iyi yolu terazidir. Ve antrenman yaparken, kullanılan ikramları hesaba katmak için yiyeceği ayarlamanız gerekir. Eklemlerine daha fazla ağırlık vermeyin!

tımar

Karda Kalın Paltolu Köpek

Son derece kalın tüylerle, özellikle tüy dökme mevsiminde daha yüksek bakım ihtiyaçları bekleyin.

Berner'in çift kat ve kürk kalınlığından dolayı, sık sık tüy dökerler ve bakım ihtiyaçları yüksektir. İyi haber şu ki, daha fazla ilgiye ihtiyaç duymalarına rağmen tımarlarının yapılması kolaydır. Parlak kilitlerinin ihtiyacı olacak haftada iki ila üç kez fırçalamak düğümleri ve paslanmaları önlemek ve ölü tüyleri ve kiri çıkarmak için. Daha önce de değinildiği gibi, orta ila ağır kırıcılardır. Yani evde kürkten ya da kıyafetlerinizde saçtan hoşlanmıyorsanız, Berner size göre değil. Daha düşük bakım ihtiyacı olan bir yavru köpekle ilgileniyorsanız, Bernedoodle'ı düşün .

Gevşek saçlarının çoğu bir derin astarı delen daha ince fırça her şeye yapışan daha ince saçlardan oluşur. Ayrıca saç köklerini uyarır ve tüylerini güzelce parlak tutan doğal yağları destekler. Kürklerinde biriken günlük kirlerin çoğu doğal olarak düşecektir. Neyse ki, genellikle kendilerini tımar eden temiz köpeklerdir.

Berner Köpeğinizi yıkamak söz konusu olduğunda, her ay yaklaşık olarak doğrudur. Tüyleri sağlıklı tutan doğal yağları yok ettiği için çok sık temizlememeye çalışın. Onu erken yaşlardan itibaren bakım programına alıştırın çünkü nazikçe yumuşatılması gerekiyor. Nazik bir şampuan kullanın tahrişi önlemek için doğal maddelerden yapılmıştır. Kalın tüylerine de nüfuz edecek konsantre bir formüle yatırım yapmanız gerekebilir.

Aktif bir köpek olarak, Berner'in pençeleri, egzersiz yaparken doğal olarak yıpranmalıdır. Ancak zemini kırptıklarını duyabiliyorsanız, çok uzunlar ve kırpılması gerekiyor veya Dremel ile taşlama . İyi diş hijyeni sağlamak için dişlerini fırçalamaya da ihtiyacı olacaktır. Neyse ki, Berner sizinle vakit geçirmeyi seviyor ve bir bağ olarak hizmet edecek ve spa seansı hepsi bir arada.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Açık Havada Üç Renkli Köpek Yavrusu

Saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu için en az 1.500 dolar ödemeyi bekleyin.

Çok popüler aile köpekleridir, bu nedenle ülke genelinde çok sayıda saygın yetiştirici vardır. Bir yandan, sağlıklı bir yavru bulmayı kolaylaştırır, ancak diğer yandan, muhtemelen bir bekleme listesine katılmanız gerekeceği anlamına gelir. Bir köpek yavrusunun ortalama fiyatı 1500 dolar civarında. Ancak ödüllü bir yetiştiriciden bir köpek için daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. AKC'ler başlamak için iyi bir yer kayıtlı yetiştiricilerin listesi .

Bir Berner yavrusu ararken, bir köpek değirmeni tarafından sunulabilecek olanı nasıl tespit edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunlar, kârı sağlığa öncelik veren yetiştiricilerdir. Yetiştiricinin kalitesiz olduğuna veya yavru değirmeninin bir parçası olduğuna dair kesin işaretler, düşük fiyatlar, kaçamak konuşma ve zayıf iletişimdir. Özellikle de onları toplamadan önce yavrularla tanışmak söz konusu olduğunda. Araştırmanı yap ve ne pahasına olursa olsun kaçının!

Yavru köpeğiniz için bütçe oluştururken, bir Berner'a sahip olmakla ilgili tüm maliyetleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. O büyük bir köpek ırkıdır ve bu nedenle, hiçbir şekilde ucuz değil . Sigorta, tıbbi bakım, yemek, yatak takımı, kasalar ve sert köpek oyuncakları sadece başlangıçtır. Tüm köpekler çok büyük bir zaman ve para yatırımıdır, bu yüzden lütfen ona bağlı olduğunuzdan emin olun.

boo köpek isimleri

Kurtarma ve Barınaklar

Berner Kurtarma Köpeği

Mümkünse sahiplenmeden önce kurtarma ekipleri veya barınaklar ile görüşün.

Henüz yapmadıysanız, bir köpek yavrusu sipariş etmeden önce kurtarmayı düşünmelisiniz. Yapabilirsiniz yerel kurtarma barınaklarınızı ziyaret edin çünkü her türden popüler ırk, birileri onlar için ne kadar ödemiş olursa olsun, yolunu bulur.

Ayrıca, bu güzel İsviçre sevgisi demetlerini yeniden barındırma konusunda uzmanlaşmış, yeniden ev sahipliği yapan hayır kurumları da vardır. bu Amerika Bernese Dağ Köpeği Kulübü ve yakın arkadaş kurtarma Berners için sonsuza dek yuva bulan hayır kurumlarının listesini yapın. Yararlı bulabileceğiniz diğer bilgilerin yanı sıra.

Aile Hayvanları Olarak

 • Berner birçok aile tipi için uygundur ve çok eğlencelidir.
 • Rahatlamaktan ve kucaklaşmaktan ya da zor bir günün işini yapmaktan mutluluk duyarlar.
 • Berners, sağlıklı kalmak için günde 60 dakika egzersize ihtiyaç duyar.
 • Cins, evde aileleriyle birlikte oldukları yerde daha iyisini yapar.
 • Berners, aile ve çocuk dostu yavrulardır.
 • Yabancıya güvenilebileceğini bilene kadar yabancılardan uzak dururlar.
 • Berner'lar iyi bekçi köpekleridir, ancak korkunç bekçi köpekleridir.
 • Son derece zeki ve eğitilebilirler.
 • Boyutları ve güçleri deneyimli sahipler gerektirir.
 • Apartman yaşamını sevmiyorlar, daha büyük bahçelerle daha iyi yapıyorlar.

Son düşünceler

Bernese Dağ Köpeği, kocaman, aptal sırıtışı ve muhteşem görünümüyle kalbinizi çalacak. Nazik, sadık, koruyucu, sabırlı ve çok yönlüdür. fantastik aile köpeği . Ailesiyle birlikteyse, geri tepmekten veya sonuna kadar gitmekten mutlu, sahip olmak ve birlikte yaşamak bir zevktir. Yakın olduğu sürece aile meşgul olduğunda bağımsız olabilir ve eşit ölçüde büyük boy bir kucak köpeği olabilir.

Yani, ister banliyöde bir aile, ister bir açık hava çalışanı, bir şehirde profesyonel bir çift veya bir çiftlikte emekli olun, Berner doldurabilir hayatındaki köpek şeklindeki delik. Tek istediği, yetiştirildiği muhteşem tüylü arkadaş olmak istediği egzersiz, etkileşim ve sevgidir. Neden bugün en popüler köpeklerden biri olduğu ve uzun yıllardır ailelerin gözdesi olduğu açıkça görülüyor. Çok yönlü, kolay giden ve ailenizin akışına göre hareket edecek.

Yorumlar