Kıvırcık Kuyruklu En Sevdiğimiz 15 Köpek Irkı

Kıvırcık Kuyruklu En Sevdiğimiz 15 Köpek Irkı

Bir köpeğin kuyruğu onun için çok şey yapar. Kuyruklar, yavru köpeğinizin başka bir sevimli parçasından daha fazlasıdır. Köpek kuyrukları dengelerini korumaya yardımcı olur, harekete yardımcı olur ve hatta iletişimde kullanılır. Yavru köpeğinizin koşup oynamasını hiç izlediniz mi? Kuyruğuna odaklanırsanız, yön değiştirmesine ve yön değiştirmesine yardımcı olduğunu göreceksiniz. Kuyruk ayrıca koşarken düşmesini veya yuvarlanmasını da engeller. Aslında kuyruk, yavru köpeğiniz her hareket ettiğinde ona karşı bir denge görevi görür!

Kuyruklar ayrıca bir köpeğin genel görünümüne katkıda bulunur ve bu ekstra sevimliliği verir. Tüm kuyruklar aynı değildir. Kıvırcık kuyruğa ve bunlara sahip olan ırklara biraz dikkat edeceğiz. Birçok köpek ırkının sahip olduğu kıvrık veya vidalı kuyruk, genetik olarak oluşturulmuştur.kırma sibirya kurdu

Köpeklerin kuyrukları omurgalarının en son kısmıdır ve omurlardan oluşur. Tirbuşon kuyruklu köpeklerde bu omurlar birbirine kaynaşmıştır ve buna denir. hemivertebra . Bu bir kama veya kıvırcık şekil oluşturur. Düz kuyruklu bazı köpek ırkları yaşlandıkça omurga sorunları geliştirebilir ve bu da kuyruğun kıvrılmasına neden olabilir.

İçindekiler

Kıvırcık Kuyruklu Favori Irklarımız

Tüm kıvırcık kuyruklar eşit şekilde oluşturulmaz. Bazı ırkların kıvırcık, kabarık kuyrukları vardır ve diğerlerinin küçük bir tirbuşon kuyruğu vardır. Diğer ırkların sırtlarında başlarına doğru kıvrılan kuyrukları vardır. Tirbuşon bir köpeğin sırtında tam daire, yarım daire, çift kıvrım yapabilir veya tüy gibi kafalarına doğru uzayabilir.Akita ve Amerikan Akita

 Akita Inu Antrenmanda

bu Akita kıvırcık, kabarık kuyruğuyla tanınan muhteşem bir cins. Bu büyük cins, 17. yüzyılda Japonya'da doğdu ve Spitz ailesinin bir üyesidir. Japonyada, Akita'ya saygı duyulur ve sağlık, mutluluk, koruma ve uzun yaşamı sembolize ettiği bilinir. . Pek çok köpek sever, öldükten sonra dokuz yıl boyunca sahibini karşılamak için her gün tren istasyonunda bekleyen 1920'lerden kalma sevgili yavru Hachiko'nun hikayesini hatırlayacaktır.

Akitalar, çift katları, vidalı kuyrukları ve dev kafalarıyla tanınan büyük, kaslı bir cinstir. Güçlü bir kişiliğe sahipler ve kuralları uygulayabilecek bir aileye ihtiyaçları var. Akitalar, tamamen büyüdüğünde ve yaklaşık 10 ila 13 yıl yaşadıklarında 70 ila 130 pound arasında herhangi bir yere ulaşır. Kabarık, kıvrık kuyrukları, kış havalarında burunlarını sıcak tutmaya yardımcı olur.

Genellikle Akita Inu olarak adlandırılan Japonca ve Amerikan Akita olmak üzere iki tür Akita vardır. Bunlar benzer köpek türleridir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı cins olarak kabul edilirler. Diğer ülkelerde farklı ırklar olarak kabul edilirler. Her ikisi de şiddetle sadık, bağımsız ve kendinden emin. Amerikan Akita, Akita Inu'dan biraz daha büyük, daha hantal ve daha kaslıdır. American Akitas'ın çeşitli kürk renkleri vardır. Japon Akita Inus yalnızca kırmızı, beyaz veya benekli olarak bulunur.Alaska Kurdu

 Alandaki Alaska Malamutu

bu Alaska Kurdu fiziksel görünümü ve kurda olan benzerliği ile tanınır. Malamutların kurt benzeri işaretlerle uzun, çift katları vardır. Bu köpek, kuzeybatı Alaska'nın vahşi kurtlarının soyundan geliyor. Bu cins büyüktür, 70 ila 90 pound veya daha fazla ağırlıktadır. 10 ila 14 yıl yaşayabilirler.

Cömert boyutlarına ve vahşi görünümlerine rağmen Malamute, harika bir aile hayvanı olan arkadaş canlısı, girişken bir yavrudur. Müthiş görünmelerine rağmen saldırgan değillerdir ve dikkat isteyen ve yalnız kalmayı sevmeyen köpekler olarak bilinirler.

Malamutların soğuğu, rüzgarı ve karı durdurmak için yüzlerini kapatabilen tüylü kıvrımlı kuyrukları vardır. . Mavi, siyah, beyaz, gri, gümüş, kırmızı, samur, fok ve agouti kürklerine sahip olabilirler. Büyük boyutları ve uzun, çift tüyleri nedeniyle Malamutlar, diğer bazı köpek ırklarına göre daha fazla bakıma ihtiyaç duyar.amerikan eskimo köpeği

 Amerikan Eskimo Köpeği Kıvırcık Kuyruk

Bir Amerikan Eskimo köpeği kendine özgü beyaz, kabarık kürküyle bilinen, kıvrık kuyruğu olan bir cinstir. Kıvrımlı, kabarık kuyrukları vardır. Bu köpekler, başka bir cins olan Samoyed'in daha küçük versiyonları gibi görünüyor. . Üç boyutu vardır: standart, minyatür ve oyuncak.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu köpekler yerli Eskimo halkından kaynaklanmamıştır. Alman kökenlidirler ve Alman Spitz ırkının torunlarıdır. Bu cins genellikle Eskie veya Eskies takma adıyla anılır.

Basenji

 Basenji

bu Basenji Afrika kökenli bir cinstir ve 'havlamayan' bir köpek olarak bilinir . Basenjiler eski bir cinstir ve tazı olarak sınıflandırılır. Badem şeklinde gözleri, uzun kulakları, kısa, pürüzsüz tüyleri, uzun bacakları ve sıkıca kıvrık kuyrukları vardır. Kürkleri siyah, kırmızı, benekli veya siyah ve ten rengi olabilir. Hem ayaklarında hem de bacaklarında beyaz lekeler tüm kürk renklerinde yaygındır.

Basenjiler orta boy köpeklerdir ve 20 ila 24 pound ağırlığındadır. Son derece enerjik, çok sevecen ve enerji dolular. Bu cins çok zekidir ve inatçı çizgileri olabilir, bu da onları eğitmeyi zorlaştırır. Bu köpekler, sessiz yapıları ve kendilerini yalama ve tımar etme eğilimleri nedeniyle 'kedi benzeri' olarak adlandırılmıştır. Basenjiler ayrıca kedi karşılaştırmasına ekleyerek tırmanmayı severler.Buldozerler

 Bulldog Kıvırcık Kuyruk

Bulldoglar, çeşitli türlerde kuyruklara sahip olabilen bir köpek türüdür. . Bu, genellikle üzerinde bulunan kıvrık tirbuşon kuyruğunu içerir. İngiliz Bulldogları . İngiliz Bulldogları orta ve cömert boyutlarda olabilir. Tamamen büyüdüklerinde 40 ila 60 pound ağırlığındadırlar. Bu köpekler yaklaşık 8 ila 10 yıl yaşarlar. Buldozerlerin tüyleri fazla tüy dökmeyen daha kısa, şık tüyleri vardır. Bu katların renkleri değişir ve kahverengi, beyaz, brindle, krem, kırmızı, açık kahverengi ve hatta benekli içerir.

Küçük, düz yüzleri vardır ve genellikle onlara somurtkan bir görünüm veren bir alt dişleri vardır. Sert dış görünüşlerine ve sıklıkla elde ettikleri kötü şöhrete rağmen, buldozerler çok sadık ve arkadaş canlısıdır. . Mükemmel aile hayvanları yaparlar. İngiliz Bulldogları ayrıca çok inatçı ve bağımsız olabilirler, bu da onları eğitilmesi zor .

Chihuahua

 Chihuahua Kıvırcık Kuyruk

Dünyanın en küçük köpek cinsi, Chihuahualar , tirbuşon kuyrukları olabilir. Hepsi değil. Bazılarının düz kuyrukları vardır. Bu, her köpeğin genetiğine bağlı olacaktır. Bu cins, Güney Amerika'da yaşayan ve artık soyu tükenmiş bir ata olan Techichi'ye kadar izlendi.

Chihuahuas, küçücük, tam yetişkin tanımıdır, 6 ila 10 pound'a ulaşırlar. Bu küçük adamların uzun ömürleri vardır ve 14 ila 16 yıl yaşayabilirler. Chihuahua'ların uzun veya kısa tüyleri olabilir ve kürkleri herhangi bir renk aralığında olabilir. Kuyrukları düz, hafif kıvrık veya çok kıvırcık olabilir.İnsanlarını severler ve çok fazla ilgi isterler. Çokça kullandıkları yüksek sesli havlamalarıyla tanınırlar. Merak, Chihuahua'nın karakterinin büyük bir parçasıdır ve çok uzun süre gözetimsiz bırakılırsa başlarını belaya sokabilirler. Bu küçük enerji demetleri çocuklar için harikadır ve özellikle küçük evlerde aileler için iyi evcil hayvanlardır.

Çığ Çıv

 Karlı Dağlarda Chow Chow

bu Çığ Çıv bir cins gür, vahşi kürküyle ünlü. Chows, Çin tarihinde saygı duyulan hayvanlardır ve Çin'in Han Hanedanlığı'na (MÖ 00 civarında) kadar uzanan eserlerde görülür. Çin tarihi boyunca, sanatta ve diğer eserlerde sağlam koruyucular olarak tasvir edilmişlerdir.

Chow'ların kıvrık, gür bir kuyruğu ve genel olarak muhteşem yapılarına katkıda bulunan bir tüyleri vardır. Paltolar çeşitli renklerde olabilir. Safkan Chows, siyah, mavi, krem, kırmızı ve tarçın rengi katlara sahip olacak. Chows düz renklidir ve fırfır ve kuyruğunda daha açık renkli kürk vardır.köpek şampuanı önerisi

Orta boy bir cins olan Chows, yaklaşık 45 ila 70 pound ağırlığında ve 17 ila 20 inç boyunda duruyor. Chow Chows'un ömrü 8 ila 12 yıldır. Bu köpekler insanları sever ve şefkat ister, ancak yabancılara karşı çok arkadaş canlısı değildirler. İstedikleri zaman şefkatlidirler ve daha baskın köpek ırklarından biri olarak bilinirler.

Fin Spitz'i

 Fin Spitz Kıvırcık Kuyruk

Fin Spitz, kıvrık, gür kuyruğu olan bir tilkiye çok benzeyen bir köpek türüdür. . Bu küçük av köpeği Finlandiya kökenlidir ve ülkenin ulusal köpeğidir. Bugün bile popüler av köpekleridir. Yüksek sesle havlamalarıyla tanınırlar ve yalnız bırakıldıklarında daha da gürültülü olurlar. Bu köpekler çok cana yakın ve saldırgan değiller ama gördükleri hemen hemen her şeye havlıyorlar.

Bu küçük köpekler kırmızıdır ve sivri kulakları ve yüzleri vardır, bu da onları tilkilere benzetir. Yetişkinler olarak 23 ila 36 kilo ağırlığındalar. Kaplama rengi kırmızıdan bal rengine ve kırmızı renkli olabilir. Bu köpekler çok tüy döker ve tüylerini sağlıklı tutmak için düzenli olarak fırçalanmaları gerekir.

Keeshond

 Keeshond Kıvırcık Kuyruk

bu Keeshond Chow ve Husky melezine benzeyen Hollanda kökenli bir köpek türüdür. Bu tüylü, sağlam köpeğin çift kat kürkü ve sıkıca kıvrık, tüy benzeri bir kuyruğu vardır. Keeshond'un kürkü genellikle gri, krem ​​ve siyahtır.Keeshond, Spitz ailesinin gür, kıvırcık kuyruklu köpeklerinin bir parçası olan Alman Spitz'in bir varyasyonu olan nadir bir cinstir. Bu orta büyüklükteki köpekler yaklaşık 35 ila 45 pound'a ulaşır ve pençeden omuza kadar bir ayağın üzerinde durur. Ortalama 12 ila 15 yıl yaşarlar.

Kabarık tüyleri nedeniyle büyük görünebilirler ancak harika bekçi köpekleri değildirler. Bu cins, habersiz gelen birini havlamaktan veya ısırmaktan daha çok yalar.

Pomeranya

 Kumda Pomeranya

Küçük ama güçlü, Pomeranya kıvrık bir kuyruğu olan başka bir favori küçük köpektir. Bu küçük tüy topları yalnızca 3 ila 7 pound'a ulaşır ve sadece 6 ila 7 inç durur. Ortalama olarak 12 ila 16 yıl yaşarlar. Bu cins, bir zamanlar Pomerania olarak bilinen bir bölgeden geliyor. Bu coğrafi bölge artık kuzeydoğu Almanya ve batı Polonya olarak biliniyor.

Pomeranyalıların çok fazla küstahlığı ve tavrı vardır ve her zaman patron olmak isterler. Küçük boyları nedeniyle çok fazla denetime ihtiyaç duyarlar. Küçük açıklıklardan kolayca geçebilirler veya büyük kuşlara ve yaban hayatına yem olabilirler. Bu yavrular her türlü renkte gelir ve kürklerinde genellikle birden fazla gölge bulunur.

Boksör

 Ağaç Dalı Üzerinde Duran Pug

Tirbuşon kuyruğuyla eşleştirilmiş sevimli, buruşuk yüzlerle hemen tanınır , puglar en bilinen kıvırcık kuyruklu köpek ırklarından biridir. Bazı Pugların çift kıvrık kuyruğu olur ve hepsinin en az bir kıvrıklığı olur.

Puglar tamamen büyüdüğünde yaklaşık 14 ila 18 pound ağırlığındadır ve 10 ila 13 inç yüksekliğindedir. 13 ila 15 yıl yaşarlar ve en sevilen aile hayvanlarıdır. Puglar çocuklara ve küçük boyutlarına karşı çok cana yakın ve hoşgörülüdür, bu da onları çocuklu aileler için son derece popüler kılar.

Samoyed

 beyaz samoyed oynuyor

Samoyedler inanılmaz derecede kabarık bir yavru. Sibirya'dan geldiler ve kalın sıcak kürkleri için yetiştirildiler. Bu cins, hava soğuk olduğunda kıvrılmak ve yüzünün üzerinde kabarık, kalın kuyruğunu kullanır. Samoyedler orta boy köpeklerdir, yaklaşık 35 ila 65 pound. Pençeden omuza 19 ila 24 inç duruyorlar. Bu köpekler ortalama 12 ila 14 yıl yaşarlar.

Samoyed köpekleri, hafif, inci gibi tüyleri ve tatlı ifadeleriyle tanınırlar. Genellikle gülümsüyormuş gibi görünürler ve harika bir mizacı vardır. Bu cins insanları sever ve ilgi ister, bu da onları zaman zaman muhtaç hale getirir. Aileler için mükemmel bir cinstir ve çocuklara karşı çok hoşgörülüdür.

Shiba Inu

 Yığın Pose Tan Köpek

bu Shiba Inu Japonya'dan gelen bir diğer kıvırcık kuyruklu köpek cinsidir. En popüler yerli Japon köpek ırkları olarak adlandırılan bu köpekler, nesillerdir ailelerin favorisi olmuştur. Shiba Inu, tamamen büyüdüğünde yaklaşık 17 ila 23 pound ağırlığındaki daha küçük bir cins. Bu cins yaklaşık 13 ila 16 yıl yaşar.

Bu cins, vidalı kuyruğu olan kabarık, daha kısa bir kaplamaya sahiptir. Kuyruklarındaki tüyler, yüzlerinden ve vücutlarının geri kalanından daha uzundur. Beyaz veya krem ​​renkli işaretlere sahip şık krem, siyah ve ten rengi, kırmızı ve susam kaplamaları vardır.

Shiba Inus bağımsız, dikkatli ve uyanık köpeklerdir. Bu yavru, iddialı olmaları nedeniyle deneyimsiz köpek sahipleri için zorlayıcı olabilir. Diğer bazı cinsler kadar aktif köpekler değildirler ve iç mekanlarda iyi işler yaparlar.

Sibirya kurdu

 Sibirya Husky Kıvırcık Kuyruk

Sevgili ve güzel Sibirya kurdu dır-dir etkileyici bir kıvırcık kuyruğa sahip en iyi bilinen ırklardan biri. Bu cins, bir kurda oldukça yakın görünüyor ve sırtlarının üzerinde kemerler oluşturan gür, kavisli bir kuyruğu var. Onlar Alaskan Malamute'nin daha küçük bir kuzenidir. Bu köpekler son derece enerjik, zeki ve arkadaş canlısıdır.

Dış yapraklar orta ila büyüktür ve tamamen büyüdüğünde 35 ila 60 pound'a ulaşabilir. 20 ila 24 inç boyunda, omuz omuza duruyorlar. Bu cins 12 ila 14 yıl yaşar. Şık, lüks kürkleri beyaz, siyah, kahverengi, gri, kırmızı, samur veya agouti olabilir.

köpeğim çorap yedi

Tibet Mastifi

 Tibet Mastiff Kıvırcık Kuyruk

Dev köpek ırklarından biri olan Tibet Mastiff etkileyici bir köpektir. Bu Tibet kökenli nadir köpek ırkı yüzyıllar önce. Talep ederler tüm dev köpek ırklarında olduğu gibi istisnai ve özel bakım.

Tibet Mastiff'i siyah, kahverengi, mavimsi gri ve altından oluşan çift dış kaplamaya sahip dev bir cinstir. Başlarına doğru uzanan devasa, kıvrık kuyrukları ile inanılmaz derecede kabarıktırlar. Bu cinsin yaklaşık 10 ila 12 yıl yaşaması bekleniyor.

Bu dev köpekler mükemmel bekçi köpekleri ve refakatçilerdir. Tibetli Mastiffler sadık, zeki ve çok inatçı olabilirler. Özel eğitime ihtiyaç duyabilirler ve fiziksel olarak aşırıya kaçmamaları için dikkatle izlenmeleri gerekir. Bu cins, muazzam boyutlarından dolayı bazı sağlık koşullarına da duyarlıdır. Bunlar arasında kalça displazisi, hipotiroidizm, progresif retinal atrofi ve dirsek displazisi bulunur.

benzerlikler

Bahsettiğimiz kıvırcık kuyruklu köpek ırklarının çoğu, Spitz köpek ailesinden geliyor. Bunlar arasında Pomeranian, Samoyed, Siberian Husky, Malamute, Keeshond, Akita, Chow, Chow, Shiba Inu, Fin Spitz, Amerikan Eskimo köpeği ve daha fazlası bulunur. Bu ırkların hepsinin sırtlarında kıvrılan kuyrukları vardır.

Vida kuyruklu birkaç köpek ırkı, kıvrıldıklarında yüzlerini sıcak tutmak için kullanılabilen kalın, uzun tüylere ve kıvrık kuyruklara sahiptir.

Bu köpek ırklarının hepsi safkandır. Birçok melez ırkın da tirbuşon kuyrukları vardır. Genetik, köpeklerin sahip olacağı kuyruk türünde bir rol oynar, bu nedenle farklı kombinasyonlar, kıvırcık köpek kuyruğunun birçok varyasyonuyla sonuçlanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerde Kıvırcık Kuyruk Hastalık Belirtisi mi?

Bazıları hastalıklar ve sağlık koşulları bir tirbuşon kuyruğu ile gelebilir, bir kuyruk kıvrılması genellikle bir hastalık belirtisi değildir. Köpeğinizin kuyruğu aniden değişirse veya omurga veya kuyruk sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa, onu kontrol etmek ve daha fazla bilgi edinmek için veterinerinizle iletişime geçin.

Kıvırcık bir kuyruğa ne sebep olur?

Köpeklerde kıvrık kuyruk genetiğin bir sonucudur. adı verilen bir deformasyonun sonucudur. hemivertebra . Bu olduğunda, kuyruktaki omurlar birleşerek bir eğri oluşturur.

Kıvırcık bir kuyruk, köpeğimin kavisli bir omurgaya sahip olduğu anlamına mı gelir?

Tirbuşon kuyruğu, köpeğinizin kavisli bir omurgaya sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu, hiçbir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Kuyruk, omurganın bir uzantısıdır ve köpeğinizin arka uzuvlarında zayıflık veya başka sorunlar yaşamaya başlarsa, veterinerinize danışmalısınız. Kıvırcık bir kuyruk, köpeğinizin omurga sorunları yaşayacağı anlamına gelmez. Bakımına ve sağlığına çok şey giriyor ve bunların tümü köpek omurga sağlığını etkileyebilir.

Son düşünceler

Bir köpeğin kuyruğu vücudunun önemli bir parçasıdır. Kuyruklar, bir köpeğin vücuduna hem fiziksel karakter hem de sevimlilik katar. Ayrıca önemli amaçlara da hizmet ederler. Kuyruklar bir köpeğin dengesine yardımcı olur, yönlendirme yolu olarak hizmet eder, iletişim kurmalarına yardımcı olur ve hava koşullarına karşı koruma görevi görür.

Tirbuşon kuyrukları, birçok özel köpek türü için anatominin normal bir parçasıdır. En sevdiğimiz ırkların çoğunun çok kıvrık veya hafif kıvrık kuyrukları vardır. Bahsettiğimiz 15 cins, vida kuyruklu tek köpek ırkı olmaktan uzaktır. Ancak, onlar tüm zamanların favorilerinden bazıları.

Yorumlar