Eğitilmesi En Kolay Köpekler: 12 Son Derece Zeki Köpek Irkları

Eğitilmesi En Kolay Köpekler: 12 Son Derece Zeki Köpek Irkları

Bir köpek alırken en önemli hususlardan biri, onun sizinle nasıl etkileşim kurmasını beklediğinizdir. Herhangi bir ailede, yavru köpeğinizin bir rolü vardır. Birlikte avlanacak bir çalışan köpek arıyor olabilirsiniz. Belki bir köpeğin yedi yaşındaki çocuğunuzun en iyi arkadaşı olmasını istersiniz. Deneyimli bir köpek sahibiyseniz, hassasiyeti veya inatçılığıyla tanınan bir türün meydan okumasından keyif alabilirsiniz. Çoğu insan ilişkinin bundan biraz daha kolay olmasını ister. Mükemmel köpeğin ne olabileceğine dair bir fikrimiz var ama yaşayan, nefes alan varlıklar söz konusu olduğunda 'mükemmel' diye bir şey yoktur. Sizin ve yavru köpeğinizin iyiliği için, eğitime umduğunuz şekilde yanıt vermesi muhtemel bir cinsle başlayın.

Eğitilebilir bir köpeği etiketlerken genellikle bir türün zeka konusundaki itibarını düşünürüz. Bazen, tıpkı içgüdünün eğitimi geçersiz kılabilmesi gibi, zeka da bir köpeğin eğitilmesini zorlaştırabilir. Bir köpek hızlı bir şekilde öğrenebilir, ancak öğrenme ve gerçekleştirme arzusu ve isteği olmadan, bu zeka pek bir anlam ifade etmez. 'Teklif edilebilir'in kesin tanımı hakkında bazı tartışmalar var, ancak çoğu kişi, bir köpeğin istendiği gibi yapma konusundaki neşeli istekliliğini tanımladığı konusunda hemfikir. Biddable, aileleri içinde iyi işlev gören bir köpek isteyen birçok insan için eğitilebilir ile eş anlamlıdır.Bazı eğitim türleri ev hayvanları için evrenseldir. Evinizde bir köpek yaşıyorsa, ona lazımlık eğitimi vermeniz gerekecektir. Uzmanların çoğu, yavru köpeğinize zarar görmemesi ve beladan uzak durması için sandık eğitimi vermenizi önerir. Sürüsünü terk etmeyen bir hayvan bekçisi olsa bile herhangi bir köpeğe tasmalı eğitim vermelisiniz, çünkü her köpek seyahat etmek zorunda kalabilir ve her zaman köpeğinizin tasmalı olması gereken acil durumlar vardır. Duruma bağlı olarak, köpeğinizin temel itaat komutlarına anında tepki vermesi, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir.

beagle dachshund karışımı

İçindekiler

En Eğitilebilir Irklar

Çoğu ev için eğitilmesi en kolay köpekler zeka ve memnun etme hevesinin karışımı . bu Amerikan Kulübesi Kulübü Sporting Group, Herding Group ve Working Group'tan ırkların daha eğitilebilir olma eğiliminde olduğunu öne sürüyor çünkü insanlar ırkları bakıcılarının yanında çalışmak için yarattı. Aynı zamanda, tazılar ve teriyerler daha zorlu olabilir. Aşağıdaki ırklar, eğitilebilirlik açısından üst sıralarda yer almaktadır.Labrador köpeği

 Sahibini oturarak koklamaya hazır labrador retriever'in yakın çekim portresi

Labrador Retrieverleri insan partnerlerini memnun etme hevesi, onları en kolay eğitilen ırklardan biri yapar. İster av partneri, ister aile hayvanı veya Servis köpeği , cins, insanlarla yan yana çalışan uzun bir geçmişe sahiptir. Laboratuarlar teklif verilebilir köpeklerdir. Övgü güdüsüne sahiptirler ve diğer bazı ırklar kadar hızlı öğrenemeseler de mutlu ve isteyerek öğrenirler.

Zekaları, hoş yapıları ve memnun etme arzuları onları av arkadaşı, rehber köpek, arama kurtarma işi, terapi işi ve narkotik tespiti gibi çok çeşitli alanlarda üstün kılar. Laboratuvarlar herkesi sevme eğilimindedir, bu nedenle eğitimleri farklı durumlarda geçerlidir.

Golden Retriever

 Golden Retriever Yetişkin

Labrador köpeği gibi, the Golden Retriever sahibini memnun etmek için yaşar. Retriever içgüdüleri, onları doğal olarak teklif verilebilir köpekler yapar. Yön için sahiplerine bakarlar. Doğuştan itaatkar olan Altınların ailelerine olan bağlılığı, onları bu kadar eğitilebilir kılan şeyin bir parçasıdır ve zekaları ve komutları öğrenme yetenekleri diğer şeydir. Koruma moduna geçerek dikkatlerinin dağılması pek mümkün değil, bu da eğitimlerinden bir kez daha az dikkat dağıtıyor.Alman Kurdu

 Taktik Koşum Giyen Alman Çoban Köpeği

Alman Çobanları sahiplerini memnun etmek için büyük çaba sarf eder. Zekaları, sadakatleri ve itaatleri onları çok eğitilebilir kılar. Eğitmenler başlangıçta GSD'ler için Schutzhund'u geliştirdiler ve birçok cins Schutzhund için iyi çalışsa da, Alman Kurdu mükemmel Zeki ve eğitilebilir, son derece istekli ve yöneticisiyle çalışmaya hevesli. Dengeli mizacı ve idareci hatalarını affetme istekliliği bir bonus.

Kaniş

 Mutlu oyuncak kaniş beyaz koltuğa otur. Kızıl köpeğin yan görüntüsü yukarı bak
Kanişler kendi iyilikleri için öğrenmeyi severler ve türün hileci köpekler olarak tarihi bunu yansıtır.

En zeki ve eğitilebilir ırklardan biri olarak bilinir, kaniş bir işi yapma içgüdüsünden çok öğrenme yeteneklerine dayanan bir eğitilebilirliğe sahip olmaları. Kanişler, Lab ve Golden kadar memnun etmeye hevesli olmayabilirler, ancak su köpeği geçmişleri, kişilerin istekleriyle çok uyumlu oldukları anlamına gelir. Sirk “hile köpeği” gösterilerinin popülaritesi, arkasındaki itici güçlerden biriydi. Kanişin daha küçük versiyonlarını yetiştirmek çünkü zeki, son derece eğitilebilir köpekler mükemmel eğlendiricilerdi.

Pembroke Welsh Corgi

 Welsh corgi pembroke köpeği, şehirde bir yürüyüş sırasında sahibiyle tasmalı güzelce yürüyor.

Corgis gütme köpekleridir, bu da geri alma grubundan daha bağımsız oldukları anlamına gelir. Zekaları nedeniyle oldukça eğitilebilir olsalar da, Corgis, Retriever'lardan daha az teklif verilebilir çünkü kendileri için iyi bir çoban köpeği olması gerektiğini düşünürler. Corgis arzu edilen davranışları hızlı bir şekilde öğrenmesine rağmen, otoriteyi nasıl alt edeceklerini de aynı hızla öğrenirler. Corgiler bağımsız düşünürlerdir; Ne yapmalarını istediğinizi hemen anlasalar bile yapacaklarının garantisi yok. Cinsi anlayan deneyimli bir sahiple en iyi şekilde eşleşirler.Avustralya Sığır Köpeği

 Avustralya Sığır Köpeği Tarlanın Dışında

Gütme grubunun bir diğer üyesi olan Avustralya Sığır Köpeği , aynı zamanda, sığır köpeklerinin olma eğiliminde olduğu gibi, bağımsız bir düşünürdür. Topukçuların sürü güdüsü o kadar güçlü ki topuklarını kıstırmama eğitiminin yerini alabilir. Göreve yönelik eğitim, enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olabilir, ancak bir sürüde çalışırken olması gerektiği gibi kendi başlarına hızlı kararlar alma becerileri, onları, yaltaklanan köpeklere aşina olmayan bir eğitmen için zorlu hale getirebilir. Sahipleri olmalı tutarlı, güçlü ve pozitif eğitmenler. Tıklayıcılar ve yiyecek ödülleri gibi olumlu pekiştirmelere en iyi yanıt verirler.

golden retriever gelişim tablosu

İngiliz Springer Spaniel

 İngiliz Springer Spaniel
Springer küçük avı bir dakikalığına temizler, avcının atış yapabilmesi için arkasına yaslanır ve ardından geri alması gerekir.

Birçoğu, Labradorları eğitmenin daha kolay olduğunu söylüyor. İngiliz Springer Spaniel. Bunda doğruluk payı olabilir ama gerçek şu ki bir Springer Spaniel, almaktan fazlasını yapar bu nedenle daha kapsamlı bir eğitime ihtiyaç duymaları beklenebilir. Eğitim daha uzun sürer ve deneyimli bir eğitici gerektirir, ancak bir Springer Spaniel işini bir kez öğrendiğinde, ömür boyu sahip olur.

Papillon

 Papillon bir alanda
Papillon'ların ev temizliği pek çok oyuncak kadar zor değil, ama hileleri çok çabuk öğrendikleri için,

minik kağıt, adını Fransızca kelebek kelimesinden alır, memnun etmeye hevesli ve zekidir . Bu yavrular, hileleri çabucak öğrenirler ve böylesine etkileşimli, eğlenceli bir arkadaş isteyen sahibini memnun edeceklerdir. Sahipleri, onları yavru olarak lazımlık eğitimi verirken sabırlı göstermelidir çünkü genellikle büyük cins bir köpekten daha uzun sürer. Ev kazaları, onlara aşina olmayan bir sahibini şaşırtabilir.

Shetland çoban köpeği

 Siyah Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpekleri duyarlılık onları son derece dikkatli ve duyarlı hale getirir. Doğru birey için eğitilmesi kolay olabilir. Sığınakların hızlı refleksleri, gürültülü, aşırı uyarıcı bir ortama uygun olmadıklarında, aşırı tepkisellikle karıştırılabilir. Antrenman sırasında sakin bir ses ve hafif bir el kullanan bir antrenör ile gelişirler. Sözlü düzeltmeler yeterli olabilir. Övgü ve olumlu pekiştirme, eğitilebilirliklerini en üst düzeye çıkarır.Doberman pinscher

 Bir Sonbahar Gününde Üç Kahverengi Köpek

Doberman Pinschers Cesur bekçiler olmakla ünlüdürler, ancak aynı zamanda zekidirler ve son derece eğitilebilirdirler. süreci erken başlattığınız sürece . Boyutları ve güçleri, erken sosyalleşmeyi bir zorunluluk haline getirir. Dobies kolayca öğrenir ve hızlı tepki verir, ancak onlar güçlü köpeklerdir ve düzgün yetiştirilmezlerse idare edilmesi zorlaşabilir. .

Kenar kömür ocağı

 Kapalı kanepede oyuncak topla oynayan border collie
Border Collie'ler inanılmaz derecede zeki ve yüksek teklif verilebilir.

Sınır Collies birçok ülkede en yaygın kullanılan çoban köpekleridir. AKC cins açıklamaları, sahip olduklarını öne sürecek kadar ileri gidiyor. 'esrarengiz muhakeme yeteneği.' Bu aynı birden fazla faktöre dayalı bir karar verme yeteneği, Border Collie'nin sürüyü hareket ettirmeye karar vermesini sağlar Çobanının menzili dışındayken. Bu bağımsız çizgi, iyi bir çoban köpeği için gereklidir, ancak komutlarını görmezden gelirse sahibini hayal kırıklığına uğratabilir.

evcil kurt cinsleri

Minyatür Schnauzer

 Çim Sahada Minyatür Schnauzer

bu Minyatür Schnauzer Dışa dönük kişiliği onu çocuklar arasında popüler kılar ve eğitilebilirlikleri onları harika aile hayvanları yapar. “ Bu cins her şeyi çabucak çözer, ancak zaten bildiklerini tekrarlamaktan hoşlanmazlar. ,' diyor John Constantine-Amodei Amerikan Minyatür Schnauzer Kulübü'nün jüri eğitim başkanı olan uzun süredir Minyatür Schnauzer yetiştiricisi. 'Bu yüzden beş ila on dakikalık kısa seanslarda antrenman yapmak en iyisidir.'

Son düşünceler

Her ne kadar köpekleri düzgün bir şekilde kolay veya eğitilmesi zor , gerçek daha karmaşıktır. Teklif edilebilirlik, çoğu köpek sahibi için en az genel eğitilebilirlik kadar önemli olabilir. Bir köpeğin hileleri kolayca öğrenmesi, evdeki kazalardan kaçınan en hızlı yavru olacağı anlamına gelmez. Sandıklara ve ev trenlerine en kolay şekilde sahip olan tür, bir tasma üzerinde güzelce yürümeyi o kadar hızlı öğrenemeyebilir.Yeni bir aile üyesi olarak bir köpek yavrusu eve getirmek asla ani bir karar olmamalıdır. Yavru köpeğinizden ne bekleyeceğinize ve neyle yaşayamayacağınıza karar verin. Irklar içinde hala bireysel farklılıklar olduğunu kabul edin. Yeni yavru köpeğiniz evde yıkanır ve sandık eğitimi alır almaz sosyalleşin ve temel itaat komutlarına başlayın. Övgü ve ödüllerle antrenman yapın ve yeni en iyi arkadaşınız yolunu öğrenirken sabırlı olun. Sen onun tüm dünyası olacaksın ve onunla erkenden yaptığın tüm çalışmalar, uzun vadede başarıyı garanti edecek.

Yorumlar