Ayıya Benzeyen 10 Köpek Irkı

Ayıya Benzeyen 10 Köpek Irkı

Birçoğumuz parkta yürüdük veya yürüdük ve gölgelerde bir şekil yakaladık. Zıplıyoruz, kalp atışlarımız hızlanıyor ve az önce bir ayı mı gördüğümüzü merak ediyoruz. Neyse ki, çoğu zaman ayıya benzeyen bir köpek türü gördük.

Bir köpek arkadaşı için büyük bir ayı köpeğine sahip olmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç dev ırk vardır. Boyut, dikkate alınması gereken bir husustur ve tam, kabarık bir ceket diğeridir. Renk söz konusu olduğunda, ayılar siyah ayı gibi siyah, boz ayı gibi kahverengi veya kutup ayısı gibi beyaz olabilir. Kendine özgü siyah-beyaz deseni ile panda, kendi sınıfındadır.Burada keşfedilen tüm türler, görünüş olarak ayılara benzese de, kişilikleri çok büyük farklılıklar gösteriyor. Evinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak, bu ursine benzeyen ırklardan biri aileniz için doğru seçim olabilir.

İçindekiler

Kutup Ayısına Benzeyen Köpekler

Kutup ayıları ham güçleri ve saf beyaz güzellikleri ile ilgimizi çeker. En büyük kara etoburları olan kutup ayıları, bozulmamış kar ve buza karışır ve genç yavruları, kış harikalar diyarında kayar ve oynar. Ursus maritimus veya 'deniz ayısı', kutup ayısının bir deniz memelisi olarak sınıflandırılmasını yansıtır. Kutup ayılarının kürkü aslında şeffaftır, beyaz değildir. Siyah derileri ve kalın yağ tabakası, kutup ayısını sıfırın altındaki sıcaklıklarda sıcak tutmak için ısıyı hapseder.Büyük Pireneler

  Dev Büyük Pirene Köpeği
Çiftçiler, koyun, keçi, tavuk sürülerini ve hatta alpakalar gibi daha egzotik hayvanları korumak için Pyrs kullanabilir.

bu Büyük Pireneler genellikle bir çiftlik hayvanı koruyucu köpeği olarak kullanılır ve tüylü, salyası akan bir kutup ayısına benzer. Kalın beyaz ceketi onu aşırı sıcaklıklardan korur. Büyük Pireneler, çiftler veya takımlar halinde yırtıcıları kovalamak için birlikte çalışırlar ve korudukları soy ile uygun şekilde yetiştirildiklerinde yeni doğanlara karşı bile nazik davranırlar. Pyr'ler çocuklara karşı da sakin ve huzurlu olmalarıyla tanınırlar. Büyük Pireneler, geceleri aktif olarak devriye gezme ve günün büyük bölümünde dinlenme veya uyuma eğilimindedir.

Bu özelliklere sahip diğer benzer ırklar, onları gün içinde dinlenirken görenler tarafından tembel olarak yanlış yorumlanabilir. Bu besi hayvanı ırkları (LGD), Anadolu Çobanları, Akbash, Maremmas, Karakachan, Kangals ve Kuvasz'dır. Diğer daha az yaygın LGD ırkları Komondor, Polonyalı Tatra, Pyrenean Mastiff, Sarplaninac, Ermeni Gampr, Orta Asya Çoban Köpeği ve Kafkas Ovcharka'yı içerir.

Samoyed

  Samoyed Köpek Oturuyor
Bir başka kutup ayısı tipi köpek de Samoyed'dir.

Sibirya kökleri ile Samoyed, soğuk sıcaklıkları diğer köpeklerin çoğundan daha iyi idare eder. Başlangıçta karda kızak çekmek için kullanıldı ve ağırlığının bir buçuk katını çekecek kadar güçlü. Samoyedlerin çok fazla egzersize ihtiyacı vardır ve bağımsız yapıları sağlam bir el gerektirir.Samoyed'in kutup ayısı görünümü tamamen işlevseldir. Kalın ceketi, onu kar ve buzda aşırı düşük sıcaklıklardan, bazen sıfırın altında altmış dereceye kadar düşmekten korumak için tasarlanmıştır. Ağzının kalkık köşelerinin bir işlevi olan gülümsemesi, salya akmasını sınırlıyor. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda salya akması, yüzünde buz sarkıtlarının oluşmasına neden olur. Gülümsemesi bunun olmasını engelliyor. Kalın beyaz çift katı nispeten yüksek bakım gerektirir. Matlaşmasını önlemek için, her gün bir iğne fırçası kullanın ve cildinden uçlarına kadar nazikçe çalışın.

Köpek

  Kuvasz Açık Havada İnsanla
1400'lere kadar Kuvaszok, hem kraliyet ailesinin hem de sıradan insanların koruyucusuydu.

Kuvaszok, kutup ayıları kadar kabarık değil, ama onların kalın beyaz önlükleri ve yüz kilonun üzerindeki erkekler, kesinlikle hesaba katılması gereken güçlerdir. At, koyun ve sığır gibi çiftlik hayvanlarını korumak için kullanılan Kuvasz'ın geçmişi, Magyar kabilelerinin Karpat havzasını fethedip Kuvasz'ı sonradan Macaristan olacak topraklara getirdiği 9. yüzyıla kadar uzanır.

Dünya Savaşı sırasında, vahşi beyaz köpekler topraklarını ve ailelerini korudu ve işgalci birlikler tarafından neredeyse yok edildi. Savaştan sonra, kendini adamış yetiştiriciler, ülkede kalan otuz kadar köpekten bu türü yeniden inşa ettiler. Kuvaszok bugün hala koyun, keçi ve büyükbaş hayvan sürülerini yırtıcı hayvanların kaybını en aza indirmek için çalışan çiftçiler için koruyor.Boz Ayı ve Kara Ayı Gibi Görünen Köpekler

Boz ayının insanlara aşıladığı terör, Latince adı Ursus arctos horriblis'te kendini gösterir. Grizzlies, Kuzey Amerika'daki boz ayıların iki alt türünden biridir. Boz ayılar, ormanlık alanlarda, dağ çayırlarında, ormanlarda ve çayırlarda bulunan omnivorlardır. Kontrol çabaları ve habitat kaybı, menzillerini büyük ölçüde sınırladı, ancak koruma çabaları başarılı oluyor. Grizzlies, çok açık ten renginden koyu kahverengiye kadar değişir ve daha güçlü kazma için omuzlarının üzerinde bir kas kamburu vardır.

Siyah ayılar , Ursus americanus, genellikle bozlardan daha küçük ve daha koyu renklidir ve sırtlarında kaslı bir kambur yoktur. Amerikan kara ayısının menzili, Kuzey Amerika'nın çoğunu kapsar. Doğası gereği her yerde yaşayan ve insan yiyeceğine ve çöpüne ilgi duyan kara ayılar, ara sıra bir banliyö ortamında ortaya çıkar. Kara ayıların ağaçlara tırmanmalarını sağlayan kısa, geri çekilmeyen pençeleri vardır.

Newfoundland

  Sahibinin Yanındaki Newfoundland Köpeği
Newfoundlands, su kurtarma köpekleri olmakla ünlüdür, ancak bir el arabası çekeceklerdir.

Newfoundlands Newfie'nin rengine bağlı olarak siyah ayılara ve boz ayılara benzer. Bu sabırlı ve nazik “dadı köpeği” siyah, kahverengi, gri veya siyah beyaz olabilir. Büyük boyutları, 150 pound ağırlığa ve omuzda 28 inç'e kadar çıkan erkekler gözünüzü korkutabilir, ancak aldanmayın. Cins standardı, tatlı bir mizacın türün bir numaralı özelliği olduğunu belirtir.

Newfoundland'ın çocuklarına olan bağlılığı onun kişiliğini karakterize ediyor. Karada ve suda evde çok amaçlı bir köpek olan Newfoundlands, boyutlarına göre şaşırtıcı derecede az egzersiz gerektirir. Bu görkemli köpekler, büyüklükleri ve bakım ihtiyaçları nedeniyle yüksek bakım gerektirirler, ancak sakin ve sessiz kişilikleri, onları yeterli alana sahip bir ev için mükemmel iç mekan 'boz ayıları' yapar.Tibet Mastifi

  bir bankta oturan siyah Tibet mastiff kurtarma
Bu devler, erken dönem Tibetlileri tehdit etmiş olabilecek ayılara, kurtlara ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı korunuyordu.

bu Tibet Mastifi boz ayı boyutu ve görünümü ile göz korkutur. Bu köpekler kahverengi, siyah, gri veya mavi olabilir. Tibetli Mastiff'in eski ataları, yaklaşık 5.000 yıl önce Tibet'te ortaya çıktı ve Avrupa Mastiff ırklarının mirasında olduğuna inanılıyor. . Dokhyi veya 'bağlı köpekler' gündüzleri bağlandı ve geceleri korunmak için dolaşmasına izin verildi.

Tibetli Mastiff'ler evde sessizdir ve uygun şekilde sosyalleştirildiğinde ve çocuklarla büyütüldüğünde iyi bir aile üyesidir. Dolaşma eğilimlerini kontrol altına almak için dışarıda oynamak için alana ve güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçeye ihtiyaçları var. Koruyucu mirasları, onları gece havlamaya yatkın hale getiriyor, bu da yırtıcıları uzak tutabilir ama komşuları mutsuz edebilir.

Leonberger

  Karda Leonberger
Leonberger'in sakin, dengeli karakteri onu mükemmel bir aile arkadaşı yapar.

Alman kökenli, Leonberger'in ceket aslan sarısı, altından kırmızıya ve kırmızı-kahverengiye, kumluya ve bunların tüm kombinasyonlarına kadar uzanır, her zaman siyah bir maske ile. Görünüşü bir boz ayıya çok benzese de, Leonberger'in mizacı daha az boz olamaz. Muazzam cüssesine, omuzda 31 inç'e kadar ayakta duran ve 170 pound'a kadar olan erkeklere rağmen, Leonbergers nazik aile arkadaşlarıdır.

Erkek Leonbergers'ın boynunu ve omuzlarını örten aslan gibi bir fırfırı vardır. Bu fırfır, orta uzunlukta kabarık su geçirmez ceketi ve ayı benzeri üçgen kulaklarıyla birleştiğinde boz ayı görünümünü tamamlıyor. Cinsin çok yönlülüğü, perdeli ayaklarının onları doğal yüzücüler yaptığı karting, çeviklik, flyball, terapi çalışmaları ve su işlerinde parlar.köpek fare yerse ne olur

Çığ Çıv

  Çığ Çıv
Chow Chow son derece mesafeli ve bağımsız bir köpek ırkıdır.

Bir başka boz ya da kara ayıya benzeyen, Çığ Çıv kuzey Çin kökenli eski bir cinstir. Başlangıçta avlanmak, gütmek, yük çekmek ve evi korumak için kullanılan Chow Chow, artık öncelikle bir arkadaştır. Kendine özgü mavi dilleri ve bağımsız tavırları ile Chow'lar titiz köpeklerdir. Çok az köpek kokusuna sahiptirler ve ev temizliği kolaydır. Bazı Chow sahipleri, köpekler kadar kedilere de benzediklerini söylüyor.

Chow Chows, MÖ 200 yılına kadar uzanan eserler ve çömleklerde tasvir edilmiştir. Chow'lar çok amaçlı köpeklerdi ve hatta bazen yemek zamanında ana yemek olarak görev yapıyorlardı. Eski Çinliler, güzel boz kürklerini kürklerini süslemek için kullanırlardı. 1820'de Londra Hayvanat Bahçesi, Chow Chow'ları 'Çin'in Vahşi Köpekleri' başlıklı bir sergide sergiledi. Chow Chow, Kraliçe Elizabeth'in evcil hayvan olarak sahip olduğu Çin dışında popülaritesini artırmaya başladı. Deneyimli köpek sahipleri için en uygun olan Chows, bağımsız ve mesafelidir.

Panda Ayılarına Benzeyen Köpekler

panda ayıları , Ailuropoda melanoleuca, Çin'de ılıman ormanlarda yaşar. Pandalar mükemmel tırmanıcılardır ve günde seksen kiloya kadar bambu yerler. Sevimli siyah beyaz desenleri, canlı oyuncak ayılar gibi görünmelerini sağlar. Gerçekte, vahşi ortamda 2.000'den az birey kaldığı için savunmasız bir tür olarak listeleniyorlar. Ne kadar sevimli olsalar da, üç yüz kiloya kadar çıkabilirler. Pandaya benzeyen köpeklerin hepsi de sevimli oyuncak ayılar değildir.Eski İngiliz Çoban Köpeği

  Eski İngiliz Çoban Köpeği
Old English Sheepdog, tatlı huylu ve bağımsız bir köpek ırkıdır.

İşaretleri tam olarak bir panda ayısınınkine benzemese de, Eski İngiliz Çoban Köpeği (OES) gri ve beyaz olarak tüylü yuvarlak pandaya benziyor. Bobtail olarak da adlandırılan OES'nin adı teknik olarak yanlıştır. Diğer ırklarla kıyaslandığında yaşlı değildir ve ne İngiliz ne de çoban köpeğidir. Cins, 1800'lerde İngiliz çiftlik ülkesinde geliştirilmiş olmasına rağmen, Rus Owtchar ve İskoç Sakallı Collie gibi ırklar, OES haline gelen karışımın temeliydi.

OES başlangıçta sığırları çiftlikten pazara süren bir sürü olarak yetiştirildi. Kazanan mizacı ve yakışıklı görünümü onu 1970'lerde popüler bir ev köpeği yaptı, ancak ceketini matsız tutmak için gereken zaman ve çaba, son yıllarda popülaritesini azalttı. Hâlâ mükemmel bir aile arkadaşı olan OES'nin oyunculuğu, yavruluk dönemi sona erdikten sonra da uzun süre devam eder. Yuvarlak kalçalı kısa, kompakt gövdesi, vücudunun özellikle panda gibi görünmesini sağlar.

İspanyol Su Köpeği

  Çimenlerde İspanyol Su Köpeği yavrusu
Yünlü bukleleri ile benzersiz olan İspanyol Su Köpeği, genellikle görünüşte rustik olarak tanımlanır.

rağmen İspanyol Su Köpeği pandalara benzeyen çoğu cinsten daha küçüktür, benzersiz kıvırcık kürkü onu özellikle sevimli kılar. Aslen İber Yarımadası'ndan olan İspanyol Su Köpekleri, gütmek, avlanmak ve balıkçılarla çalışmak için geliştirildi. Kıvırcık ceketi, onu menşe bölgesindeki dalgalı nem seviyelerinden korudu.

Bu sağlam, orantılı yavru, hem bir bekçi köpeği hem de bir aile arkadaşı olarak çok uygundur. Paltosu siyah, kahverengi, bej veya beyaz renktedir, ancak siyah ve beyaz çeşidi minyatür bir panda ayısını andırır.Kafkas Çoban

  Karda Rus Köpek Doğurmak Kafkas Çoban
Kafkas Çoban diğer cins isimleriyle gider, Kafkas Ovcharka ve Kafkas Çoban Köpeği en sık görülenlerden ikisidir.

bu Kafkas Çoban Kalın kürkü, gri veya kır ve beyaz olduğunda, bu büyük çiftlik hayvanı koruyucusu cinsi bir panda ayısına benzetir. Kafkas Çobanları, aile koruması ve çiftlik hayvanlarını korumak için kullanıldı. Yaklaşık bir asırdır, Kafkas ırkının Dağ ve Bozkır olmak üzere iki türü olmuştur; Dağ, Bozkır'dan daha ağır gövdeli ve daha uzun örtülüdür.

Kafkas Çobanları, ailelerine, özellikle de aile çocuklarına karşı sadık ve naziktir, ancak ilk kez sahiplenecek bir cins değildirler. Bağımsız, iradeli ve bölgeci olan bu cins, bir Panda'nın göründüğü kadar sevimli değildir. . Tüm modern soylar, uygun hayvan bekçileri değildir. Plan buysa, kanıtlanmış stok için saygın bir yetiştirici arayın.

Son düşünceler

Ailenizin dinamiğine bağlı olarak, evinize 'dost canlısı bir boz ayı' veya başka bir ayı benzeri köpek getirmek istiyorsanız birçok seçeneğiniz vardır. Bu cinslerin çoğu evde ve bahçede oldukça yer kaplar ve bu büyüklükteki bir köpek için yiyecek ve erzak pahalı olabilir. Bazı ırklar, deneyimsiz köpek sahipleri için diğerlerine göre daha az uygundur, bu nedenle, yavru köpeğinizin evinizde uzun ve mutlu bir yaşam sürmesi için en iyi şansa sahip olduğundan emin olmak için istediğiniz cinsi araştırın.

Yorumlar