Yaygın Köpek Sağlığı Endişeleri: Önleme, Tedavi ve Daha Fazlası

Yaygın Köpek Sağlığı Endişeleri: Önleme, Tedavi ve Daha Fazlası

Evcil hayvan ebeveyni olmak büyük bir sorumluluktur ve bununla birlikte birçok sağlık sorunu gelir. Sağlıklı kilodalar mı? Diş hastalığına yatkınlar mı?

Bu kılavuz, köpeklerde en yaygın sağlık sorunlarından bazılarına ve dört ayaklı arkadaşınızı mutlu ve sağlıklı tutmalarını nasıl önleyeceğinize veya önleyeceğinize bakar. Ayrıca, onları tedavi etmek için ne yapmanız gerektiği ve ne zaman bir veterinere görünmeniz gerektiği konusunda size ipuçları veriyoruz.O yüzden daha fazla veda etmeden, köpeğinizin hangi sağlık sorunlarına eğilimli olabileceğini ve sizin ve köpeğinizin endişelerini nasıl en aza indirebileceğimizi öğrenelim.

köpek kalıp sabun yedi

İçindekiler

obezite

Doğru dengeyi bulmak zor olabilir ve birçok evcil hayvan ebeveyni, köpeklerini gereğinden fazla veya yetersiz beslediğinden endişelenir. Aşırı besleme, köpeklerde kilo alımının en yaygın nedenidir. Ve zamanla, kilo alımı ve obezitenin ciddi sağlık riskleri olabilir kalp hastalığı, diyabet ve eklem sorunları gibi evcil hayvanınız için.Köpekler tüm şekil ve boyutlarda gelir ve evcil hayvanınız için ideal vücut ağırlığını bilmek zor olabilir. Veterineriniz, evcil hayvanınızı tartarak ve genel vücut durumunu değerlendirerek size rehberlik edebilir. Egzersiz söz konusu olduğunda, evcil hayvanınızın cinsine, büyüklüğüne ve yaşına bağlıdır. Ancak tüm köpeklerin günde en az bir kez iyi bir tasma koşusuna ihtiyacı vardır.

Evcil hayvanlarımızı ödüllendirmeyi ve tedavi etmeyi seviyoruz, ancak tüm bu ekstralar artmaya başladıkça sorunlar genellikle burada başlıyor. Sadece Köpeğinizin günlük yiyecek alımının yaklaşık %10'u ödülleri içermelidir. Ticari köpek maması üreticileri, köpeğinize ne kadar mama vermenin doğru olduğundan emin değilseniz, kullanımı ve takip etmesi kolay, ambalajlarında veya web sitelerinde kullanışlı kılavuzlar görüntüler. Emin değilseniz, veterineriniz de size rehberlik edebilir.

Evcil hayvanınız fazladan birkaç kilo almışsa, veterineriniz bir diyet ve egzersiz planı oluşturmanıza yardımcı olabilir Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alırken ekstra kalorileri yakıp sağlıklı bir kiloya geri dönmesini sağlamak için. Ayrıca bir kilo yönetimi köpek maması .Diş Hastalığı

  Kirli Dişleri Yalayan Köpek

Çoğu insan muhtemelen bu köpek nefesi kokusuna aşinadır. Ama köpeğinizin diş eti hastalığı olup olmadığını nasıl anlarsınız ve ne zaman endişelenmelisiniz?

Veteriner hekiminiz, köpeğinizin dişlerini her yıl yıllık muayenesinde kontrol etmelidir. Ağız kokusu diş hastalığının en erken belirtilerinden biri olabilir ve köpeğinizin dişlerini kontrol ettirmeniz gerektiğine dair bir işaret. Dikkat edilmesi gereken diğer işaretler arasında kuru/sert yiyecekleri yemede zorluk, diş eti kanaması, diş kaybı, çok fazla salya akması, ağza/yüze pati atma ve oyuncaklara veya tükürüğe kan dahildir. Tedavi edilmezse, diş eti hastalığı ağrılı olabilir ve evcil hayvanınızın anestezi altında bazı dişlerinin çekilmesi gerektiği anlamına gelebilir.

Diş Hastalıklarını Nasıl Önleyebilirim?

Dört ayaklı arkadaşlarımızda diş eti hastalığını önlemek tıpkı bizim için olduğu gibi - iyi ağız hijyeni. Düzenli olarak köpeğinizin dişlerini fırçalamak plak oluşumuna yol açabilen bakterileri uzaklaştırmak, diş eti hastalığının gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Çoğu evcil hayvan ebeveyni için köpeklerinin dişlerini günlük olarak fırçalamak kolay değildir ve birçok köpek buna pek tahammül etmez. Bununla birlikte, bir dizi farklı diş fırçası ve gıda takviyesi vardır, bu nedenle her köpek için bir şeyler vardır.Diyet ayrıca köpeğinizin ağız bakımının önemli bir parçasıdır - mama tanesi gibi kuru mamalar, köpeğinizin dişlerinde birikmiş olabilecek herhangi bir plak veya tartarı ufalamaya yardımcı olur.

Köpeğinizde önemli miktarda plak birikimi veya diş eti hastalığı belirtileri varsa, veterineriniz daha fazla sorunu önlemek için klinikte diş tedavisi önerebilir. Bu bir içerir veterinerin dişleri yeterince değerlendirebilmesi için genel anestezi ve daha sonra onları temizle ve ölçeklendir önce parlatma onlara.

Kulak enfeksiyonları

  Küçük Beyaz ve Ten Rengi Köpek Veteriner Tarafından Kontrol Ediliyor

Genellikle evcil hayvan ebeveynlerini olası bir kulak enfeksiyonu konusunda endişelendiren ilk işaret, kafa sallama . Köpeğinizin kulak enfeksiyonu olabileceğinin yaygın belirtileri arasında kafa sallama, kulakları beklenenden daha fazla kaşıma, kulaklardan gelen hoş olmayan bir koku ve kulak çevresinde kızarıklık veya akıntı sayılabilir.

pitbull'lar için en iyi köpek şampuanı

Kulak enfeksiyonları evcil hayvanınız için rahatsız edici olduğundan ve bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veterinere gitmeniz önemlidir. çok uzun süre bırakılırsa tedavisi zor olabilir . Veteriner köpeğinizin kulaklarına bakar ve enfeksiyon türünü belirlemek için mikroskop altında örnek almak isteyebilir.Tipik olarak kulak enfeksiyonları kolayca tedavi edilir. antibiyotik kulak damlası veterinerinizden . Veteriner ayrıca köpeğinizin kulağını iyice temizler ve kulağı kontrol ettirmek için geri gelmenizi önerir. ve tedavi sürecini bitirdikten sonra tekrar temizlendi. Bazı şiddetli veya tekrarlayan kulak enfeksiyonları bazen daha fazla tedaviye ihtiyaç duyar.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonlarına Ne Sebep Olur?

Spaniel ve Retriever gibi uzun tüylü kulakları olan köpekler, kulakları sıcak ve nemli olduğundan, bakteri ve mayaların büyümesi için mükemmel bir yer olduğundan, genellikle kulak enfeksiyonlarına yatkındır. Alerjiler ayrıca köpeklerde ve parazitlerde (kulak akarları) kulak enfeksiyonlarının, köpeğinizin bağışıklık sistemini zayıflatan koşulların ve suda çok fazla zaman geçirmenin yaygın bir nedeni olabilir.

Köpek Kulak Enfeksiyonunu Nasıl Önleyebilirim?

Sudan uzak durmak, evcil hayvanınızın parazit tedavilerine ayak uydurmak ve altta yatan alerjileri belirlemek, köpeğinizin kulak enfeksiyonu geçirmesini önleyebilir. Köpeğinizin kulağındaki fazla kiri temizlemek için kulak temizleyicileri ve pamuk yünü de kullanabilirsiniz, ancak her köpeğin farklı olduğunu ve bazı köpeklerin bunun diğerlerinden daha düzenli olarak yapılmasına ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Evcil hayvanınız için uygun olduğundan emin olmak için herhangi bir kulak temizleme ürünü kullanmadan önce daima veterinerinizle konuşmalısınız.

Anal Bez Etkisi

  Arkadaki Bir Köpekle İlgili Endişeyi Çözen Veteriner

Biraz kokmuş bir konu, ancak birçok evcil hayvan ebeveyni, köpeklerinin anal bezlerinin onlara sorun yaratıp yaratmadığı konusunda endişeleniyor.Eğer hiç fark ettiyseniz köpeğinizin arka ucundan gelen kötü balık kokusu , muhtemelen anal bezlerinden geliyor. Bu alandaki diğer sorun belirtileri şunları içerir: iz sürmek ve aşırı yalama. Çok dolarlarsa rahatsız olurlar ama bezlerde enfeksiyonlara ve apselere de yol açabilir.

Anal bezler, bir köpeğin anüsünün her iki tarafında, derinin hemen altında oturan ve kalın, kokulu bir sıvıyla dolu küçük keselerdir. İğrenç gelebilir ama birbirlerini tanımak ve bölgelerini işaretlemek için bu bezleri kullanırlar. Tipik olarak, köpeğiniz kaka yaptığında, bezler üzerindeki basınç sıvıyı dışarı çıkmaya zorladığından, bezler boşalır. Ancak köpeğiniz çok stresli veya korkmuş olduğunda da boşalabilirler.

coton de tulear özellikleri

Anal Bez Etkisine Ne Sebep Olabilir?

Köpeğinizin anal bezlerini doğal olarak ifade edememesinin birçok nedeni olabilir ve bunun veteriner kliniğinde yapılması gerekebilir. İshal, köpeğinizin bezlerini doğal olarak boşaltmadığı anlamına gelebilir. Köpeğinizin ayrıca yedeklenmesine neden olabilecek bir gıda veya çevresel alerjisi olabilir.Bazı köpeklerin salgı bezleri biraz anormal konumlanmıştır, bu da tuvalete giderken boşalma ihtimallerinin daha düşük olduğu anlamına gelir. Bazı ırklar da daha duyarlı olabilir Cavalier King Charles Spaniels, Cocker Spaniels, Spaniel Poodle melezleri, Shih Tzus ve Bichons Frises dahil.

ekleme yüksek lifli gıda veya köpeğinizin diyetine saf balkabağı püresi gibi doğal lifler, kakalarını toplamaya ve sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. , yani tuvalete gittiklerinde bezlerin kendilerini doğal olarak ifade etme olasılığı daha yüksektir. Köpeğinizin bezlerinin ifade edilmesini sağlamak için veterinere düzenli geziler yapmak da onların fazla dolmasını önlemeye yardımcı olur.

Enfekte olurlarsa, veterinerden bir antibiyotik kürü ile kolayca tedavi edilebilirler.

Aşırı Büyümüş Pençeler

  Pençeleri Kesilmiş Olan Kabarık Kahverengi Köpek

Köpeklerimizin vahşi ataları koşarak, avlanarak ve ağaçları tırmalayarak pençelerini yıpratmış olmalı, ancak modern evcil köpeklerimiz onları doğal olarak yeterince yıpratmaz.Uzun pençeler sadece evcil hayvanınız için rahatsız olmakla kalmaz, ancak kırılmaya, bölünmeye ve enfekte olmaya daha yatkındırlar. Bu nedenle, evcil hayvanınızın pençelerine göz kulak olmanız çok önemlidir ve onları düzenli olarak kırpın .

Her köpek farklıdır ve bazılarının pençelerinin birkaç ayda bir kesilmesi gerekirken, bazılarının yılda sadece birkaç kez kesilmesi gerekebilir. Köpeğinizi yollar ve kaldırımlar gibi sert yüzeylerde gezdirmek, köpeğinizin doğal olarak yıpranmasına yardımcı olabilir.

pireler

  Köpek Pire ve Keneler Nedeniyle Tırnaklarını Tırmalıyor

Pireler bir konakçıdan diğerine atlayabildiğinden, köpekler genellikle yakın temas yoluyla diğer köpeklerden pire yakalar. Yetişkin pireler hızla çok sayıda (yüzlerce) yumurta bırakabilir, larvalara dönüşebilir ve daha sonra yetişkinlere dönüşebilir. Bu yumurtalar, evcil hayvanınızın kürkünden yatak takımları gibi çevreye düşerek istiladan kurtulmayı zorlaştırabilir.

Köpeğinizin Pire Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin sık sık Bir çizik için durur, hatta kürk yığınlarını bile çeker. Bazen cilt kırmızılaşabilir ve ağrıyabilir ve köpeğinizin kürkünde sıklıkla yetişkin pireleri görürsünüz.

Köpeğinizde Pire Varsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin pire olduğunu düşünüyorsanız, ona uygun bir pire tedavisi uygulayın . Bu, yetişkin pireleri öldürür ve birçok ürün ayrıca yumurtaları ve larvaları da yok eder. Birkaç farklı pire tedavisi türü vardır, bu nedenle her köpeğe uygun bir şey vardır ve veterineriniz hangisinin sizin için en iyi olduğu konusunda size rehberlik edebilir.

Son düşünceler

Pek çok farklı sağlık sorunu, köpeğinizin hayatı boyunca çirkin başlarını gösterebilir. Ancak, sorularınız veya endişeleriniz varsa veterinerinizin her zaman yardıma hazır olduğunu unutmayın. Yavru köpeğinizin en mutlu ve en sağlıklı halini hissetmesini nasıl sağlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için çeşitli diğer kılavuzlarımıza göz atın.

Yorumlar