Köpekler Kiraz Yiyebilir mi? Kirazlar Köpekler İçin Kötü mü?

Köpekler Kiraz Yiyebilir mi? Kirazlar Köpekler İçin Kötü mü?

köpeğin yakın zamanda bir torba kirazın içine gir kilerde mi yoksa masadan mı kaydırıyorsunuz? Köpekler bir şekilde başarabilir yememeleri gereken her türlü şeyi yemek . Ya da, belki de yavrularınızın bir kase dondurmaya ekledikten sonra sizinkini paylaşıp paylaşamayacağını merak ediyorsunuz? Kısa cevap, hayır, köpeklerin kiraz yememesi gerektiğidir. Beğenmek Avokado , çekirdekleri zehirlidir ve çekirdeksiz olsalar bile çok miktarda şeker içerirler.

Kirazlar, Prunus ailesinden ağaçların meyvesidir. Bunun anlamı eriklerle yakından ilgilidirler. Küçüktürler ve sarı olabilseler de genellikle kırmızıdan koyu kırmızıya kadardırlar. Tatlıdırlar ve bezelye büyüklüğünde küçük bir çekirdek, çukur veya taş içerirler. Bazen ağaçtan dökülen olgunlaşmamış kirazlar genellikle açık yeşil renkli ve çok serttir.Kokusu ve harika tadı nedeniyle, birini kaydırmaya çalışırken köpeğini bul yemek masasından. Kirazları bir yemeğin veya başka bir tatlının parçası olarak yemeleri de mümkündür. Peki bu olduğunda ne yapmalısınız? Öğrenmek için okumaya devam edin!

İçindekiler

Kirazlar Köpekler İçin Zehirli midir?

Evet! Kirazın bazı kısımları köpekler için zehirlidir . Et zehirli olmasa da; kiraz çekirdekleri, sapları ve yaprakları hepsi köpekler için zehirlidir . Bir zehir olan siyanür içerirler. siyanür kuru erik çukurlarında bulunur , erik ve diğer birçok meyve türü. Yeterince tüketilirse ölümcül bile olabilir. Siyanür vücuttaki hücrelerin oksijen kullanmasını engeller, işlev görmeleri gereken . AyrıcaKöpeklerde siyanür zehirlenmesi belirtileri, yuttuktan sonra çok çabuk ortaya çıkar. Belirtiler arasında aşırı nefes nefese kalma, nefes almada zorluk, parlak kırmızı diş etleri, halsizlik, şok, genişlemiş göz bebekleri (gözün ortasındaki siyah kısım büyüyor), ve potansiyel olarak ölüm . Bir veya iki bütün kirazın siyanür zehirlenmesine yol açması pek olası olmasa da… neden riske girelim? Her köpeğin toksinlere tepki verme şekli farklıdır.

Diğer bir husus ise kiraz çekirdekleridir. Kiraz çekirdekleri sindirilemez, yani köpeğinizin midesi tarafından parçalanmayacaklardır. Bütün olarak yutulduğunda kiraz çekirdekleri köpeğinizin bağırsaklarında tıkanmaya neden olabilir. Bu, küçük köpeklerde veya birkaç çukur yenirse daha olasıdır. Ancak, yavru köpeğiniz herhangi bir parçayı yutarsa, tavsiye için veteriner kliniğinizi arayın . Boyutları veya yenen sayıları ne olursa olsun, onları yakından takip etmelisiniz. İzlenecek semptomlar şunları içerir:

  • Uyuşuk davranmak veya hasta olmak.
  • Diyahre veya kabızlık geçirmek.
  • Dışkıyı geçmek için süzme.
  • Öğürme ve kuru kaldırma.
  • İştah azalması veya yokluğu.

Köpeğim Kiraz Yedi, Ne Yapmalıyım?

Yerdeki Hasta Küçük Köpek

Köpeğiniz kiraz yedikten sonra hastalanırsa, derhal veterinerinizle veya köpek zehiri kontrolünüzle iletişime geçin.Köpeğiniz herhangi bir bütün yemeyi başarırsa, veterinerinizi aramak en güvenlisidir. veya Pet Poison Yardım Hattı hemen. Yutulan sayıya ve köpeğinizin boyutuna bağlı olarak, köpek arkadaşınızı hasta etmek için bir enjeksiyon yapılmasını önerebilirler.

Bu, umarım yediklerini ortaya çıkarmalarını sağlar ve daha fazla siyanürün emilmesini önler. Bunun işe yarayabileceği çok küçük bir zaman aralığı olduğundan, veteriner kliniğinizi mümkün olan en kısa sürede aramanız önemlidir. Birkaç saat sonra çok geç olabilir.

gerektiğini de not etmek önemlidir. asla Veterineriniz tarafından yönlendirilmediğiniz sürece köpeğinizi evde hasta etmeye çalışın. Bu, potansiyel olarak çok tehlikelidir ve köpeğinizin bir miktar kusmukta nefes almasına ve veterinerinizin sunduğu seçeneklerin sayısını azaltmasına neden olabilir. Sadece çok özel durumlarda uygundur ve veterinerinizin buna karar vermenize yardımcı olmasına izin vermelisiniz.Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Et sağlıklıdır. Lif, vitaminler (özellikle A ve C), kalsiyum ve folik asit içerir. Ayrıca antioksidanlar içermeleri ile de bilinirler. Bütün bunlar köpekler için iyidir. Bir kişi için, 'günde beş'inizden biri olarak sayılması için on dört yemek yemeniz gerekir.

Peki, bir köpek ne kadar yiyebilir? Bu irade yavrularının boyutuna bağlı ve mevcut ağırlıkları. Örneğin aşırı kilolularsa ve diyet yapıyorlarsa, kirazlardan en iyi şekilde kaçınılmalıdır. Orta boy köpeklerin çoğu için beş tane yeterli olacaktır. Bunu hatırla köpeklerin yemesi için sadece eti uygundur . Bu nedenle, sunmadan önce sapı, çukuru ve tüm yaprakları çıkarmanız gerekir.

veterinerin bahis alerjisi ve yulaf ezmesi arasındaki fark

Et biraz besin değeri sunsa bile, başka birçok sağlıklı meyve alternatifi vardır. Biz tavsiye etme onları atıştırmalık olarak köpeğinize yediriyorsunuz.

Köpeğim Onları Güvenle Yiyebilir mi?

Veterinerde Hasta Köpek

Köpeğiniz içinde çukur olan kirazları yerse, veterinere götürün.'Bir köpeği öldürmek için kaç tane kiraz gerekir?' diye soruyor olabilirsiniz. Bu cevaplaması zor bir soru çünkü pek çok faktöre bağlı. Vücut ağırlığı, cins, bireysel duyarlılık ve genel sağlık bunlardan birkaçıdır. Bir veya iki bütün kirazın zarar vermesi olası değildir. Bununla birlikte, eve götürme mesajı riske atmamaktır.

Malısın köpeğinizi asla kasıtlı olarak bütün kirazları beslemeyin . Ancak, kazaların olabileceğini ve olabileceğini hepimiz biliyoruz - köpekler her şeye burnunu sokmakla ünlüdür! Bu nedenle, köpeğiniz zehirli olabilecek herhangi bir şey yemişse veya zehirli olma potansiyeline sahipse, tavsiye için her zaman veterinerinizi veya Evcil Hayvan Zehir Yardım Hattını arayın. tıkanmaya neden olmak .

Et zehirli olmayan tek kısım . Bununla birlikte, köpeğiniz daha önce bunları yemediyse veya çok fazla yerse, mide rahatsızlığına neden olabilir. Böylece, ertesi gün yavrularınızın ishal olduğunu görebilirsiniz! Bu durumda, yumuşak bir diyet ve tavsiye için veteriner kliniğinize başvurmanız mantıklı olacaktır.

Köpek Güvenli Kirazlar Var mı?

Piyasada pek çok kiraz çeşidi vardır. Barbados kirazları popülerdir ancak biraz ekşidir, bu yüzden köpeğiniz bunlardan hoşlanmayabilir! Siyah olan Bing kirazları, Amerika Birleşik Devletleri'nde önde gelen ticari tatlı kiraz olarak kabul edilir. Çeşitliliği ne olursa olsun, eti köpeklerin yemesi için güvenlidir; Ancak asla gövde, çukur veya yapraklar.Sırlı, şekerli veya maraschino'ya ne dersiniz? Sırlı veya şekerlenmiş kirazlar, ısıtılmış şeker şurubuna batırılmıştır. Maraşinolar normalde tuzlu suda korunur ve daha sonra gıda boyası ve şeker şurubu ile ıslatılır. Bu kiraz türlerinin her ikisi de çukurlar ve saplar çıkarıldı işleme sırasında. Ancak bu, köpekler için güvenli oldukları anlamına gelmez!

bu bunların her birinin şeker içeriği çok yüksek . Fazla şeker mide rahatsızlıklarına, obeziteye ve diyabete neden olabilir. Diş boşluklarının oluşumunda da önemli bir faktördür. Gıda boyaları da köpekler için iyi değildir. Bazıları alkol bile içerir ve bu da yararlı değildir.

Peki, Köpeklerin Kiraz Yemelerine İzin Var mı?

Açık Havada Kırmızı Meyve Yiyen Köpek

Bunun yerine köpeğinize karpuz veya elma gibi köpekler tarafından onaylanmış meyveler verin.Bu sorunun gerçekten basit bir cevabı yok. köpekler sadece kirazın etini yemelerine izin verilir , çünkü diğer parçalar zehirlidir ve tıkanmalara neden olabilir. Öyle olsa bile, yine de köpeğinizin yemesine izin vermeniz gereken bir şey değil. Atıştırmalık sağlıklı birçok meyve alternatifi var. Kivi'yi düşünün , muz , veya yerine biraz Papaya .

Köpeğinize biraz kiraz vermek istiyorsanız, tüm bu parçaları dikkatlice çıkarmanız ve sadece eti vermeniz gerekecektir. Oldukça az miktarda meyve için oldukça fazla iş ve bazı çok lekeli parmaklar!

baklagil içermeyen köpek maması

Kirazın küçük boyutu nedeniyle köpeğiniz adil bir miktar yemek zorunda kalacak Herhangi bir besinsel fayda elde etmek için. Alternatif bir tedavi olarak seçebileceğiniz çok sayıda güvenli ve besleyici meyve var. Yaban mersini buluyoruz ve ananas mükemmel alternatifler olabilir . Benzer şekilde, piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sağlıklı köpek maması vardır. Hangi tedaviyi seçerseniz seçin; İkramlar dengeli beslenmenin bir parçası olarak ölçülü olarak beslenmelidir.

Son düşünceler

Köpek arkadaşınıza zarar verebilecek diğer gıda maddelerinde olduğu gibi, en iyisi kirazları yavrularınız için erişemeyeceği bir yerde saklayın . Tatlı kokuyorlar ve onlar için çok çekici olacaklar! Köpeklerin sağlıkları için kötü olabilecek meyveleri yemeye çalışması nadir değildir. Köpekler için zararlı olabilecek diğer meyveler Üzüm dahil , ve domates (aşırı miktarlarda).Köpeğinize biraz meyve vermeyi düşünüyorsanız, diyetlerine biraz çeşitlilik sağlamak için. Yavrularınıza bazı ek besinler ve antioksidanlar vermenize yardımcı olması için sağlıklı sebzeler de kullanabilirsiniz. Yavrunuz bütün kirazları yemeyi başarırsa, hemen tavsiye için veterinerinizi veya Pet Poison Yardım Hattını arayın.

Yorumlar