Köpekler Kiviyi Güvenle Yiyebilir mi? Kivi Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Kiviyi Güvenle Yiyebilir mi? Kivi Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler kivi yiyebilir mi? Buradasın sen o soruyu sormak ! Çoğumuzun genellikle sadece kivi olarak anılan ve başka yerlerde Çin bektaşi üzümü adıyla da bilinen kivi meyvesini bildiğimizden eminim. Bu küçük boyutlu meyveler (genellikle!) İçte tüylü kahverengi kabuklu canlı parlak yeşildir. Altın kivi, mor kivi ve olgunlaştığında sadece üzüm büyüklüğünde olan kivi meyveleri gibi birçok başka çeşidi de vardır.

Lezzetli ve tadı egzotik C ve K vitaminleri açısından da zengin, popüler ve lezzetli bir meyvedir. Ama asıl soru köpeklerimize kivi besleyebilir miyiz?Köpeklerimizi seviyoruz - hayatlarımızı onlarla ve genellikle her zaman en iyi fikir olmayan yiyeceklerimizi paylaşıyoruz. Dışarıda birçok yiyecek var, çikolata dahil ve hatta bazı doğal meyve ve sebzeler, hangileri toksik evcil hayvanlarımıza ve bundan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, küçük miktarlarda tadını çıkarabilecekleri birçok yiyecek de vardır. Kivi meyveleri neyse ki bu oldukça güvenli seçeneklerden biridir, ancak köpeğinizi beslemeye karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Kivi Köpekler İçin İyi mi?

Kivi, daha az miktarda diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek düzeyde C vitamini, K vitamini ve bazı E vitamini içerir. Bunların yanında çoğunlukla sudan oluşur (% 80'in üzerinde!) ve karbonhidratlar (şekerler). İnsanlar için çok besleyici ve vitamin açısından zengin bir tedavi sağlar, ancak bildiğimiz gibi - köpeğin sindirim sistemi ve beslenme gereksinimleri çok farklıdır. Köpeğinizi beslediğiniz kivi miktarının da önemli olabileceğini unutmayın. Tıpkı küçük cins yavruların daha az yiyeceğe ihtiyacı vardır küçük cinsler daha az kivi yemelidir.Kivinin Besin Faydaları

Masada kivi

Yavrularınıza kivi servis etmenin birçok besinsel faydası vardır. Kivi vitaminler, antioksidanlar, besinler içerir ve köpeğiniz için düşük kalorili bir atıştırmalıktır. Ananas gibi diğer meyvelere benzer şekilde, köpeğinize ölçülü olarak verilmelidir. Yavru köpeğiniz için diğer harika doğal atıştırmalıklar gerçek tatlı patatesleri dahil et , dolmalık biber , ve hatta kabak . Bunların hepsi vitaminler içerir. köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirin . Şimdi kivide yavrularınıza yardımcı olabilecek besinlere bir göz atalım.

C vitamini

C vitamini kanıtlanmış bir antioksidandır ve insanlarda gerekli olarak sınıflandırılır, çünkü insan vücudu bunu kendi başına yapamaz ve yediğimiz yiyeceklerle elde edilmesi gerekir (bu nedenle günde 5'e ihtiyacımız var!). Ancak köpekler kendi C vitaminlerini yapabilirler. onlar için bir gereklilik değil ve birçok fayda sağlayıp sağlamadığına dair çok az kanıt var. Ancak meyvede bulunan miktarlarda kesinlikle bir zararı olmayacaktır.

K vitamini

Kivi ayrıca kanın pıhtılaşması için önemli bir vitamin olan K vitamini içerir ve köpeklerde bazı pıhtılaşma bozukluklarını tedavi etmek için (yüksek dozlarda) kullanılabilir. Ancak kivi meyvesinin içerdiği miktar ihmal edilebilir gerekli miktara kıyasla ve herhangi bir zarar vermemesine rağmen ihtiyacı olan köpekler için iyi bir K vitamini kaynağı olarak önerilmemektedir.Su

Bir köpeğin günlük su alımı günde 25-50ml / kg civarında olmalıdır. Bu, 7.5 kg'lık küçük bir terrier türünün yaklaşık 200-350 ml su içmesi gerektiği ve 30 kg'lık bir Labrador'un günde 750-1500 ml suya ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir. Su gereksinimleri dalgalanıyor ve dışarıdaki hava ve sıcaklık, köpeğin yaptığı egzersiz miktarı, köpeğin yaşı, mevcut beslenme (ıslak veya kuru yiyecek) ve diğer sağlık sorunları veya gereksinimler gibi birçok başka faktöre bağlıdır.

100 gr kivi eti (içteki yeşil kısımlar) başına yaklaşık 80 gr (80 ml) su vardır. Bu nedenle, kivi günlük su ihtiyacını karşılamayacak olsa da (küçük miktarlarda) canlandırıcı bir tedavi olabilir ve su alımını tamamlayabilir.

Sindirim enzimleri

Kivi, ette olanlar gibi proteinleri parçalamaya yardımcı olan aktinidin adı verilen bir enzim içerir. İnsanlarda gösterildi protein sindirimine yardımcı olur mide ve ince bağırsakta; sindirimi iyileştirmek, gastrointestinal rahatsızlığı ve şişkinliği azaltmak. Enzim takviyeleri sık sık eklenir şişkinliği azaltmaya yardımcı olan köpek maması gazlı yavrular için.Bu etkilerin bazılarının köpek dostlarımızda görülme ihtimali çok azdır. Bunun köpeklerde araştırılmadığına veya rapor edilmediğine dikkat etmek önemlidir. Verilen köpeğimizin diyetleri protein açısından yüksektir sindirim sistemleri Kivi'yi idare etmek için iyi donanımlıdır. Bir ikram veya atıştırmalık olarak verilen kivinin sindirimi üzerinde olumsuz bir etkisi olması pek olası değildir.

Yüksek fiber

Köpekler kivi yiyebilir mi artan lif konusunda yardım ? Evet! Kivinin tüylü kabuğu aslında yenilebilir, ancak çoğu insan dokusu nedeniyle tüketmemeyi tercih ediyor. Kivi, hem çözünür hem de çözünmez olarak yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu kivi meyvesi lifi ayrıca bağırsak içeriğinde su tutulmasına neden olur. İnsanlarda bunun bağırsak geçiş süresini (gıdanın bağırsağın tüm uzunluğu boyunca geçmesi için geçen süre) yavaşlattığı gösterilmiştir.

Elyaf ayrıca tutarlılığı ve boyutu değiştir dışkı (kaka!) geçti. Bununla birlikte - sıçanlarda (köpeklerde değil!) Yapılan bir araştırma, kivi meyvesinin geçiş süresi üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını gösterdi. Bu, köpekleri nasıl etkileyeceğinden emin olmayı biraz zorlaştırır.

Bağlı olarak tüketilen bu lifin miktarı ve köpeğin boyutu, geçen dışkı miktarında veya sıklığında bir artışa neden olabilir. Bununla birlikte, ishale neden olan istenmeyen bir müshil etkisine sahip olma potansiyeli vardır ve ciddi vakalarda bu, veteriner tedavisi gerektiren dehidrasyona ve hastalığa neden olabilir.Doğru seviyelerde diyet faydası olabileceğini söylemek doğrudur. tüketilen elyaftan . Bu seviyenin ne olduğunu ve faydalarının köpeğiniz için potansiyel yan etkiden daha ağır basıp basmayacağını bilmek zordur. Bu, bireysel olarak değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir. İyi kalitede kaka yapmak ile patlayıcı ishal arasında ince bir denge olabilir! Eğer senin yavru lifsiz , Ayrıca orada Lif desteği olan köpek mamaları düzenliliğe yardımcı olmak için.

Kivi Köpekler İçin Güvenli mi?

Ahşap Masada Kivi

Kivinin büyüklüğü nedeniyle kivi yabancı cisim gibi davranmak ve köpeğinizin midesinde veya bağırsaklarında tıkanmaya neden olur. Kivinin hiç çiğnenmeden bütün olarak yutulması pek olası değildir. Ama bunu bazı köpekleri asla geride bırakamazsınız!

Ciltteki yüksek çözünmeyen lif içeriği, kolay sindirilemez ve daha yumuşak yeşil kısımlar sindirildikten sonra, birlikte toplanıp bağırsakta tıkanma oluşturması riski vardır. Kivinin her iki ucu da çok serttir ve özellikle küçük köpeklerde bu, boğulma veya tıkanma riski oluşturabilir.

Gastrointestinal sistemin tıkanması çok tehlikeli olabilir. Onları tedavi etmek için genellikle büyük ameliyat gerektirirler ve bir köpeğin ölümünden sorumlu olabilirler. Kalıcı kusma, ishal veya abdominal rahatsızlık olayları her zaman hemen veterinerinizle görüşün . Bu, özellikle yememeleri gereken bir şeyi yemiş olma ihtimalleri olduğunda önemlidir!Kivi Köpeğimi Öldürebilir mi?

Beyaz Masada Kivi

Köpekler aşırı zarar görmeden kivi yiyebilir mi? Neyse ki, Kivi güvende köpeklerin yemesi için. Köpekler için sorunlara neden olabilse de, bunlar genellikle hafiftir ve kendi kendini sınırlar. Bununla birlikte, ciddi yan etkileri olan veya bir tıkanıklık geliştiren köpekler ölebilir. Bu etkileri fark ederseniz, derhal bir acil veteriner kliniği arayın.

Köpeğim Kiviyi Nasıl Test Etmeli?

Kivi Alerjisi

Köpeğinizin diyetine yeni mama eklerken, yemeğin mide-bağırsak rahatsızlığına neden olabilir . Bu nedenle her zaman ilk defa küçük miktarlarda verilmelidir. Herhangi bir sorun yoksa, miktar zaman içinde yavaşça artırılabilir. Sadece bunu yapmanın uygun ve faydalı olduğundan emin olun.

Gibi sorunlar kusma veya ishal sonuçlanabilir. Çoğu zaman bunlar kendi kendini sınırlar ve destekleyici bakım ile çözülür. Bu, dehidrasyon ve bozulma riski olduğundan bol su içeren yumuşak bir diyet içerir. Bu her yaşta mümkündür, ancak yavru köpeklerde veya daha yaşlı köpeklerde özel dikkat gösterilmelidir.amerikan yolculuğu sınırlı bileşen köpek maması

Her zaman bir köpeğin reaksiyon / alerjisi olma ihtimali vardır. belirli bir yiyeceğe . Bu, tek seferde çok fazla yeni yiyecek sunmamanın mantıklı olduğu anlamına gelir. Bu şekilde, bir sorun ortaya çıkarsa, hangi gıdanın sorumlu olduğundan emin olabilir ve gelecekte bundan kaçınabilirsiniz!

Kivi Besleme İpuçları

Kivi Dilimleri

Köpeğimizin dengeli beslenmesinin yanı sıra, onlara çeşitlilik sunmayı seviyoruz ve bu heyecan verici ikramları da içeriyor. Artık kivi meyvesinin vitamin, lif, su ile dolu olduğunu biliyoruz, sindirime yardımcı olabilir ve en önemlisi Tadı harika ! Yine de, tüm köpeklerin tadı beğenmediğini görebilirsiniz - tıpkı insanlar gibi! Köpeğinize kivi beslemeyi seçerseniz, ipuçlarımızı izleyin:

  • Yalnızca küçük miktarlarda tanıtın.
  • Zirai ilaçları çıkarmak için kivinin derisini yıkayın.
  • Küçük parçalar halinde kesin ve kolay sindirim için soyun.
  • Boğulma / tıkanma riski oluşturduğundan her zaman sert uçları çıkarın.
  • Bazı yavruların hassas mideleri vardır ve kividen uzak durmalıdır.
  • Dondurulmuş Kivi mükemmel bir eğitim ikramı olabilir!

Köpeğinizin istenmeyen yan etkileri ortaya çıkarsa, kivi yemeyi bırakın ve veterinerinize danışın. Belirtiler 2-3 günden fazla sürüyorsa bu özellikle önemlidir. Acil veterinere gidin şiddetli iseler . Bu semptomlar, tekrarlayan kusma nöbetleri, yiyecek veya suyu alıkoymama, uyuşukluk veya dehidrasyondur.

Son düşünceler

Şimdi cevabı biliyorsunuz, evet köpekler kivi yiyebilir. Her şeyde olduğu gibi, potansiyel mide problemlerinden ve alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için yavru köpeğinizi yavaşça test edin. Çoğu köpek diyetlerine ara sıra eklenen Kivi ile iyi olacak, ancak yavaşça test edin. Yavru köpeğinizin iyi tepki vermediğini fark ederseniz, tavsiye ederiz diğer doğal ikramları denemek . Sadece uzak durduğundan emin ol işlenmiş gıdalardan . Kivi meyvesi köpekler için harika olabilir ama önce test edin. Her zaman yeni yiyeceklerin ölçülü olarak verildiğinden emin olun.Yorumlar