Evet! Köpeğim Donutlarımı Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Evet! Köpeğim Donutlarımı Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

“Mmmmm…donutlar…!” Homer yalnız değil, çörekler kesinlikle tercih edilen lezzetli ikram dünya çapında birçok insan için ve sayısız boyut, şekil, tat, dolgu ve malzemede mevcuttur.

Donutlar birçok evde düzenli olarak bulunur ve bu da onları doğal olarak evcil hayvanlarımızın dikkatine sunar. Ancak çörekler köpekler için uygun mu , ve özel donut ikramlarınızın beklenmedik bir şekilde kaybolduğunu keşfederseniz ne yapmalısınız?Köpeğiniz bir çörek yerse (veya tatlı çörek , yazım tercihinize bağlı olarak!), bu önemli sorular ve daha fazlası bu makalede yanıtlanacak.

İçindekiler

Köpekler Donut Yiyebilir mi? Kötüler mi?

Köpeğe Tatlı İkram Sunan İnsan

Teknik olarak konuşursak, bir köpek sade bir çörek yiyebilir, ancak besinsel faydaları yoktur, bu nedenle en iyi şekilde kaçınılmalıdır.Temel bir çörek un, süt, su, şeker, tuz, maya ve yumurtadan yapılır. Bu bileşenlerin hiçbiri toksik değildir köpekler için ve bu nedenle kendi içlerinde çörekler köpekler için tehlikeli değildir.

Bununla birlikte, çörekler sağlıklı bir atıştırmalık değil f ya da insanlar ve onlar da köpekler için iyi değil. Minimum diyet faydaları sağlarlar ve çok kalorilidirler, bu nedenle hem biz hem de evcil hayvanlarımız için çok nadiren bir tedavi olarak görülmelidirler.

Genel olarak köpekler çörek teklif edilmemeli veya beslenmemelidir , özellikle düzenli değil. Köpeğiniz bir kerelik bir kaza olarak bir çörek yemişse, büyük bir soruna neden olması olası değildir. Diyette düzenli veya aşırı donutlar, yaygın yan etkileriyle birlikte hem insanlarda hem de hayvanlarda obeziteye yol açacaktır ( şeker hastalığı , kalp hastalığı, eklem hastalığı, organ hasarı).Çöreklerin doldurulması veya üstünün doldurulmasına bağlı olarak sorunlar ortaya çıkabilir. Donutlar düzenli olarak gelir toksik olabilen çikolata veya tatlandırıcılar köpeklere. Donutlar ayrıca altta yatan tıbbi durumları olan köpekler için uygun olmayabilir.

Donutlar Ne Zaman Zararlıdır?

Hepimiz en iyi donutların, Krispy Kreme veya Dunkin Donuts tarafından satılanlar gibi çok sayıda lezzetli dolgulu veya soslu olduğunu biliyoruz. Ancak öyle bir soruna neden olabilecek bu ekstralar eğer köpek arkadaşlarımız tarafından yenirse. Ana endişeler çikolata ve ksilitol adı verilen bir tatlandırıcıdır. Altta yatan tıbbi durumları olan köpekler de donut yerse acı çekebilir.

Çikolata

Çikolata Sırlı Tatlılar

İçlerinde çikolata bulunan çörekler köpeğiniz için zehirlidir ve köpek tüketimi için güvenli değildir.Çikolata köpekler için zehirlidir adı verilen bir kimyasal yüzünden teobromin . Bir köpek vücut ağırlığına göre yeterince teobromin yerse, özellikle karaciğer için toksik olabilir. Beyaz ve sütlü çikolatalar en az teobromin içerir ve koyu çikolata veya kakao tozu en fazla teobromini içerir.

ksilitol

Reçel Dolgulu Tatlılar

Köpekler için tehlikeli olan ksilitol adı verilen yapay tatlandırıcı, reçelli çörekler gibi şekersiz tatlılarda yaygın olarak bulunur.

Ksilitol, köpekler için zehirli olan yapay bir tatlandırıcıdır. ksilitol sakızda yaygın olarak bulunur veya diğer şeker türleri . Çörek söz konusu olduğunda, şurada bulunabilir: çörek kendisi veya dolgular içinde , reçel gibi.

Ksilitol vücutta insülin gibi davranır ve kan şekerini normalin altına düşürmesi için vücudu kandırır. Sonuç olarak, köpekler tehlikeli derecede düşük kan şekeri ile sonuçlanır ve beyni özellikle enerjiden mahrum bırakır.Temel Tıbbi Durumlar

Kanepede yatan köpek

Çörek veya diğer sağlıksız seçenekleri içermeyen özel diyetlere sahip birkaç temel tıbbi durum vardır.

Köpeğiniz aşağıdakilerden muzdaripse diyabet, pankreatit veya hassas bir mideye sahip, o zaman çörekler uygun bir muamele değildir. Diyabetik köpekler, katı, düzenli bir diyet ve egzersiz rutini içinde olmaları gerektiği için hiçbir durumda ödül mamaları ile beslenmemelidir. Şekerli ikramlar kan şekerinde ani yükselmelere ve dengesizliğe neden olur.

Donutlar ayrıca pankreatitli veya hassas mideli köpekler için iyi olmayan yüksek yağ içeriğine sahiptir. neden olabilir karın ağrısı alevlenmeleri , kusma ve ishal.

Köpeğim Donut Yiyorsa Ne Yapmalıyım?

Ağzında İki Tatlı Olan Golden Retriever

Köpeğinizin tam olarak ne yediğini ve ne kadarının bir tedavi bulmada ya da gerekli olup olmadığına karar vermede çok yardımcı olacağını bilmek.İlk adım köpeğinizi kalan donutlardan ayırın ! Bu, siz ne olduğunu anlamadan önce sorunun daha da kötüleşmemesini sağlayacaktır.

Prese Canario - Cane Corso

Ne Yenildiğini Belirleyin

Fido'nun hem içerik hem de mümkünse malzemelerin ne kadarını yediğini tespit etmek önemlidir. ayrıca bilmekte fayda var kabaca yavrunuz çörekleri yediğinde , bu yüzden zamanı not edin.

şekerli çörek

Köpeğiniz şekerli çörek yemişse, bunların bir soruna yol açması pek olası değildir, ancak içerik listesini kontrol etmeye değer şekerli ve sırlı donutların ksilitol içerip içermediğini görmek için. Çörekler reçel ve jöle gibi dolgular içeriyorsa, mümkünse malzeme listesini tekrar kontrol edin ve kaydedin.Çikolata Dolgulu veya Buzlu Donutlar

Köpeğiniz çikolata dolgulu veya çikolatalı donut yemişse, kabaca ne kadar yediğini ve ne kadar yediğini not edin. ne tür çikolata bu. Mümkünse içerik listesini kaydedin.

Büyük miktarlar

Fido'nun çok sayıda donut veya çikolata veya ksilitol içeren herhangi bir donut yediğinden şüpheleniyorsanız, yerel veteriner kliniğinizi arayın gecikmeden tavsiye için. Bu şekilde, bir sorun varsa, daha sonra değil, daha erken ele alınır.

Yavrunuz herhangi bir çikolata veya ksilitol bileşeni olmadan sadece az miktarda çörek yemişse, yakından takip etmek ve önümüzdeki 24-48 saat boyunca onu izle evde. Köpeğiniz bu dönemde herhangi bir rahatsızlık belirtisi gösteriyorsa, tavsiye için veteriner kliniğini arayın (özellikle altta yatan bir rahatsızlığı varsa).

Veterinerinizle görüştükten sonra, onların rehberliğini takip et . Klinik, profesyonel tavsiyelerini sunacak ve buna genellikle klinikte bir kontrol ve muayene önermeyi de içerecektir.Köpeğim Donut Yerse Ne Olur?

Tazı Pembe Buzlu Tatlı Yalıyor

Köpeğinizin bir çörek tüketmesi durumunda dikkat edilmesi gereken çeşitli belirtiler vardır.

Büyük miktarlarda sade donutlar, kusma ve ishal dahil mide rahatsızlığı . Bu durumlarda, tavsiye için veterinerinizle iletişime geçmeye değer. Bununla birlikte, çoğu köpekte bunlar hafif ve kendi kendini sınırlayıcı olacaktır. Köpekler 1-2 gün içinde kendilerini daha iyi hissetmelidir.

Fido, çikolatalı çörek yemişse, hayati karar, vücut ağırlığına göre toksik olacak kadar teobromin yiyip yemediğidir. Bu olacak yenen çikolata miktarına göre , çikolata türü ve boyutları. Bu karar bir veteriner hekim ile birlikte verilmelidir ve sadece bir kılavuz niteliğindedir.

Tipik olarak, vücut ağırlığının kilogramı başına 100-150 mg teobromin toksik olarak kabul edilir. Çikolata zehirlenmesi kusmaya, ishale neden olur, huzursuzluk , hızlı nefes alma, “sarhoş” titrek hareketler ve potansiyel olarak nöbetler. Bunlar genellikle 4-24 saat içinde ortaya çıkar çikolata yedikten sonra

Herhangi bir miktarda ksilitol içerikli çörekler tehlikeli olma potansiyeline sahip herhangi bir köpeğe. Tüm ksilitol maruziyeti veterinerler tarafından ciddiye alınır. Tipik olarak, vücut ağırlığının kilogramı başına 50-100 mg ksilitol son derece zehirli olduğuna inanılan . Ksilitol zehirlenmesi kusma, uyuşukluk, halsizlik, hareket etme zorluğu, çökme ve nöbetlere neden olur. Bu semptomlar, ksilitol yedikten 30 dakika ila 12 saat sonra ortaya çıkabilir.

Veterinerim Ne Yapacak?

Veteriner Tarafından Kontrol Edilen Beyaz Köpek

Çörek yiyen bir köpek için en yaygın tedavi, kusmaya neden olan bir ilaçtır.

Köpeğiniz herhangi bir tehlikeli madde yemediyse ancak donutlardan dolayı biraz midesi bulandıysa (hafif kusma ve ishal), denemek ve bunu evde yönet .

Kusmak için aç köpekler hala ara sıra tavsiye edilir, ancak genel olarak artık biliyoruz. beslemeye devam etmek daha iyidir . Sindirim sistemine giren yiyecekler daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Köpekler az ve sık sık yumuşak yiyeceklerle beslenmelidir. pirinç gibi yiyecekler ve mideyi rahatsız etmeyecek tavuk. Sıvı alımını teşvik etmek de önemlidir.

Köpeğinizin daha şiddetli kusması veya ishali varsa veya uzun süre yemek yemeyi reddediyorsa, veteriner kliniğinde kontrole değer. Yavru köpeğinizin bir altta yatan tıbbi durum . İyileşmelerini hızlandırmaya yardımcı olacak bazı basit semptomatik tedaviler olabilir. Alternatif olarak, bazı köpeklerin susuz kaldıkları takdirde IV damla yoluyla sıvılarla bir veya iki gün hastaneye yatırılmaları gerekir.

Yavru köpeğiniz, potansiyel olarak tehlikeli maddeler içeren çörekler yemişse ve sorun erken (ilk dört saat içinde) yakalanmışsa, en basit çözüm, bu malzemeleri geri al . Veteriner kliniğine erken bir ziyaret, veterinerinizin köpeğinize kusturması ve midesini temizlemesi için güçlü, güvenilir bir enjeksiyon yapmasına olanak tanır. Bu, toksinlerin emilmesini önler ve genellikle en hızlı ve en güvenli çözümdür.

çikolata zehirlenmesi

Çikolata zehirlenmesi belirtileri gösteren köpeklerin daha yoğun bakıma ihtiyacı vardır. Veterineriniz genellikle kan testi öner karaciğer hasarının (hatta başarısızlığın) kanıtını kontrol etmek için. Köpeklerin genellikle IV damla yoluyla sıvı ve ilaç alabilmeleri için hastaneye yatırılması gerekir. Teobrominin panzehiri yoktur, bu nedenle bu tedavi vücuttan temizlenene kadar devam eder.

Erken yakalanırsa, bu sorun genellikle yönetilebilir, ancak uzun vadeli sonuçlar büyük ölçüde bağlıdır Yardım aranmadan önce köpeğinizin ne kadar teobromin emdiği hakkında. Bu nedenle, birçok köpek başarılıdır ancak ciddi vakalarda ne yazık ki ölebilir veya sonrasında uzun süreli sağlık sorunları yaşayabilirler.

Ksilitol Zehirlenmesi

Ksilitol zehirlenmesi olan köpekler de yoğun bakıma ihtiyaç duymak . Veterineriniz tekrar kan testi öner kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve ana organ fonksiyonlarını (karaciğer ve böbrekler) kontrol etmek için.

IV damla yoluyla ek kan şekeri (glikoz) verilebilmeleri için köpeklerin hastaneye yatırılması gerekecektir. kan şekeri seviyeleri yakından izlenebilir ve sık sık. Ksilitolün panzehiri yoktur, bu nedenle bu yönetim tüm ksilitol sistemden ayrılana kadar devam etmelidir.

Ksilitol zehirlenmesinin sonuçları, yenen miktara ve köpeğinizin buna tepkisine bağlı olarak da değişken olabilir. Pek çok köpek başarılıdır ancak yine de köpekler ne yazık ki ölebilir veya uzun süreli organ hasarına maruz kalabilir. Hem çikolata hem de ksilitol zehirlenmesinde temel nokta, veterinerinizle erken bir aşamada iletişime geçin ve hemen yardım isteyin.

Köpeğim Donut Yedikten Sonra İyi Olacak mı?

Bir tabakta serpme ile tatlı

Genel olarak konuşursak, çoğu köpek bir ya da iki çörek yedikten sonra tamamdır.

Çoğu durumda, donutlar köpeğinizin herhangi bir kötü etkisine neden olmaz hiç. Bazı durumlarda, çörekler köpeklere bir veya iki gün boyunca hafif bir karın ağrısı verebilir.

Herhangi bir potansiyel olarak toksik içerik tüketildiyse, ona iyi bir sonuç için en iyi şansı vermek için erken yardım istemek önemlidir. Yine, çoğu köpek iyi iş çıkarır, ancak büyük miktarlarda toksinleri emmelerine izin verilirse, bu olabilir. organ hasarına, ölüme ve uzun süreli sağlık sorunlarına neden olur . Sonuçlar, köpeğinize ve ne kadar toksin emildiğine bağlı olarak oldukça değişkendir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Donutlar köpeklere zararlı mı?

  Temel çörekler, tek seferlik küçük miktarlarda tüketilirse köpekler için zararlı değildir. Düzenli, büyük miktarlarda donutlar, obezitenin getirdiği tüm sorunlarla birlikte, çok kalorili oldukları için obeziteye yatkınlık oluşturabilir. Donutlar, yalnızca ksilitol veya çikolata gibi toksik maddeler içeriyorsa kısa vadede zararlıdır.

 • Köpeğimin çörek deliği olabilir mi?

  Çörekler ve çörek delikleri, köpeklere herhangi bir besinsel fayda sağlamaz. Ancak, tek seferlik bir muamele olarak, çoğu köpek minimum riskle sade bir halka deliğine sahip olabilir. Önce çörek deliğinin herhangi bir ksilitol veya çikolata içermediğini kontrol edin ve köpeğinizin diyabet, pankreatit veya hassas bir midesi varsa bu tür yiyecekleri beslemeyin.

 • Köpekler reçelli çörek yiyebilir mi?

  Çörekler ve reçeller yine kendi başlarına köpekler için zararlı değildir ancak reçelin özellikle ksilitol içermediğini kontrol edin. Aksi takdirde, köpeğinizin altta yatan bir sağlık durumu (belirtildiği gibi) olmadığı sürece reçelli çörekler köpekler için tehlikeli değildir. Köpekler için normal bir muamele olarak hiçbir çörek türü uygun değildir.

 • Bir köpek çikolatalı çörek yemekten ölebilir mi?

  Çikolata, teobromin nedeniyle köpekler için zehirlidir ve bu nedenle köpeğiniz çöreklerde yeterince teobromin yerse ölümcül olabilir. Toksisite, yenen çikolata miktarına, çikolatanın türüne ve yavrularınızın boyutuna bağlıdır. Herhangi bir çikolatanın tüketildiğini düşünüyorsanız, veteriner tavsiyesi alın.

Son düşünceler

Çörekler (veya çörekler) lezzetli bir ikramdır birçok mağaza ve evde bulunan Ülkenin etrafında. Köpeklerimiz için kendi başlarına tehlikeli değildirler, ancak kilo alımına ve obeziteye neden olacakları için asla büyük veya düzenli miktarlarda yenmemelidirler.

Donutlar, yalnızca sahip oldukları takdirde evcil hayvanlar için potansiyel olarak bir risktir. temel sağlık koşulları veya çörekler ksilitol veya çikolata içeriyorsa. Köpeğinizin bu toksik maddelerden herhangi birini yediğini düşünüyorsanız, yerel veteriner kliniğinizle mümkün olduğunca erken iletişime geçtiğinizden emin olun.

Yorumlar