Doberman Büyüme Tablosu: Yavru Köpek Kilometre Taşları ve Ne Beklemeli?

Doberman Büyüme Tablosu: Yavru Köpek Kilometre Taşları ve Ne Beklemeli?

Doberman Pinscher, genellikle büyük ve sert olmakla ilişkilendirilen bir köpek ırkıdır. Oldukça büyükler, 60 ila 100 liraya ulaşıyorlar. Bu büyük, dikkat çekici görünüşlü köpeklerin zorlu bir ünü vardır ve çok para kazanırlar. etkili bekçi köpekleri . Muazzam boyutlarına ve etkileyici görünümlerine rağmen bu yavrular tatlı, enerjik, çok sevecen ve hassastır. Bu yavrulara Dobie adı da verilir.

dobermanlar çok popülerdirler ve sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler türler arasında ilk 20'de yer almaktadırlar. Yaptıklarıyla beğeniliyorlar koruyucu içgüdüler ve sevimli, sevecen kişilikler. Dobies son derece sadık olarak bilinir ve bu yavrular doğru sahipler için harika evcil hayvanlardır.Bir köpek ırkı hakkında bilgi sahibi olmak, sorumlu bir evcil hayvan sahibi olmanın ilk adımıdır. Doberman gibi oldukça büyük bir cins için, büyüme devam ettiği sürece ne bekleyeceğine dair bir fikre sahip olmak yardımcı olur. Bu köpekler hatırı sayılır miktarda bakım gerektirir ve bu sevimli köpek yavrusu hızla büyüyerek büyük, enerjik ve bazen çok muhtaç bir köpeğe dönüşür. Aynı cinsten olsalar bile tüm köpekler tam olarak aynı büyüme çizelgesinde gelişmeyecektir. Büyüme ve gelişme kilometre taşlarında nelere bakılacağını bilmek çok faydalıdır. Kapsamlı büyüme grafiğimiz, sahiplerine yeni Doberman'larının büyümesi ve gelişmesi için neler bekleyecekleri konusunda yol göstermek için burada.

İçindekiler

Bu kapsamlı kılavuz, sahiplerine Doberman'ın yavrudan yetişkinliğe geçiş sürecini anlatacak. İlk yıla odaklanıyoruz ve yetişkin Dobermanlara ve neye ihtiyaçları olduğuna hızlıca göz atarak normal gelişimi tartışıyoruz. Büyümeyi etkileyen faktörleri de tartışıyoruz. Son olarak, bu cins ve büyümesi hakkında sık sorulan bazı soruları yanıtlıyoruz.Ne bekleyebileceğinizi

Yavruluk, cinsi ne olursa olsun, yavru köpeğinizin en önemli gelişim aşamasıdır. Bu ilk aylar veya inanılmaz ve yoğun büyüme ve gelişmenin olduğu zamanlar. Büyüme çizelgeleri ve yönergeleri, başvurulacak harika araçlardır, ancak bunlar, bu veya başka herhangi bir tür için tam bir oyun kitabı değildir. Sahiplerin, bir cinsi eve getirmeden önce iyice araştırmaları ve öğrenmeleri çok önemlidir. Köpeğinizin bakımını öğrenmek için zaman harcayın çünkü sahibi olarak onu mutlu, sağlıklı ve normal gelişim yolunda tutmak sizin sorumluluğunuzdur. Yavru köpek büyütme zaman çizelgemize başlamadan önce birkaç hatırlatmayı gözden geçirmemiz gerekiyor.

Hatırlatıcılar

Rehberimiz, tipik, sağlıklı bir kişinin ortalama büyüme modellerini tartışıyor. doberman . Yavru köpeğinizin tam olarak sunduğumuz zaman çizelgesinde büyümeyebileceğini unutmamak önemlidir. Sahipler, bir Doberman'ın 12 aylıkken bir yetişkin olarak kabul edilmesine rağmen, en az iki yıl daha olgunlaşmaya devam edeceğini unutmamalıdır. Erkekler yaklaşık üç yaşına gelene kadar olgunlaşır ve dişiler iki ile üç yaşları arasında olgunlaşır. Dobermanlar ortalama 10 ila 12 yıl yaşarlar.

Büyüme birkaç faktöre bağlıdır. Tabii ki, cins ve genetik bir rol oynar. Ancak bakım, beslenme, fiziksel sağlık ve çevre rol oynar. Bir köpeğin ne kadar ve ne yediği, fiziksel büyümeyi önemli ölçüde etkiler. Her köpek benzersizdir ve herhangi bir büyüme tablosu veya gelişim kılavuzu ne derse desin, onlar için mükemmel boyuta ulaşacak şekilde büyüyecektir. Yavru köpeğiniz için endişeleniyorsanız veya gelişimin düzgün gitmediğini düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize başvurmanız çok önemlidir. Evcil hayvanınızın sağlığına, beslenmesine ve çevresine özel olarak bakmanıza ve altta yatan tıbbi sorunları ekarte etmenize yardımcı olabilirler.Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi

  Doberman yavrusu yemek

Aşağıdaki bölümlerde, köpek sahiplerinin bir Doberman'ın yavruluk döneminde bakımı hakkında bilmesi gereken en önemli şeylerden bazılarını tartışıyoruz. Yavru köpekler çok hızlı büyürler, bu nedenle her ay yeni büyüme ve gelişme sürecinden geçerken onları yakından izleyin. Belirtilmesi gereken bir şey, Doberman yavrularının olgunlaşmasının her iki cinsten de daha uzun sürdüğüdür. 12. ayda tamamen büyümüş kabul edilmekle birlikte, bir veya iki yıl daha büyüyüp olgunlaşmaya devam edebilirler.

Doğumdan 2 Haftaya Kadar

Yeni doğan Dobie yavruları, inanılmaz derecede küçüktür ve 10 ila 20 ons arasındadır. Gözleri ve kulakları kapalı olarak doğarlar, bu nedenle hiçbir şey duyamaz veya göremezler. Yavrular her konuda annelerine tamamen bağımlıdır. Ona çok yakın kalacaklar ve sık sık emzirecekler. Yavrular emzirmeye teşvik edilmeli ve ihtiyaç duydukları kadar emmelerine izin verilmelidir. Yeterince beslenmiyor gibi görünüyorlarsa, uygun bir yavru köpek sütü ikamesi seçmek için veterinerinizle hemen konuşmanız önemlidir.

Bu köpek yavrusu için yapılan bir seçim ise, kuyruk kenetlenmesi yaklaşık beş günlükken gerçekleşmelidir. Geleneksel Doberman görünümü kırpılmış kulaklara ve kısa, kenetlenmiş bir kuyruğa sahiptir, ancak tüm sahipler veya yetiştiriciler bu seçimi yapmaz. Bu aslında bu cinsle ilgili biraz tartışmalı bir konu, American Kennel Club standardının dediği gibi, kuyruk yaklaşık olarak ikinci bağlantı noktasına kenetlenmelidir. Bununla birlikte, Amerika, Asya, Afrika ve Karayipler de dahil olmak üzere dünyanın diğer yerlerinde kullanılan cins standardı, kuyruğun doğal durumunda bırakılmasını ve hafif bir eğri ile yüksekte taşınmasını gerektirir.1 ay

Bir aya kadar, Doberman yavru köpeğiniz eskisi kadar küçük ve kırılgan olmayacaktır. Hem erkek hem de dişi yavrular 5 ila 10 pound ağırlığında olacak. Gözleri ve kulakları şimdiye kadar tamamen açık olmalı ve biraz hareket kontrolü kazanmış olacaklar. Yavru köpekler etraflarındaki dünyayı keşfetmek isteyerek emeklemeye ve etrafta gezinmeye başlayacaklar. Bir ayda, yavru köpeğinizin kişiliği kendini göstermeye başlayacaktır. Bu aynı zamanda sütten kesmeye hazırlanmak için iyi bir zamandır. Yavru köpekler hala emzirilecek, ancak köpek lapası ile tanıştırılabilir. Bu, onlara verilmeye başlanabilen su veya köpek formülü ile ıslatılmış mamadır. Yavru köpekler bu mamaya daha fazla ilgi gösterdiğinden daha az emzirirler.

Yaklaşık bir aylık yavru köpekler, tuvaleti tek başlarına kullanmak gibi, fakülteleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlayacaklar. Henüz bir veteriner görmemişlerse, haşarat giderme sürecini başlatmanın zamanı gelmiştir. Yavru köpekler şu anda birinci veya ikinci dozlarını alıyor olmalıdır.

2 ay

İki aylıkken, yavrular oldukça aktiftir. Ayakları üzerinde daha sağlamdırlar ve keşfetmeye ve oynamaya ilgi duyarlar. Bu ikinci ay, yavrular emzirmeden sadece köpek maması yemeye geçeceği için önemlidir. Annelerine o kadar yakın olmama konusunda biraz isteksizlik sergileyebilirler. Bununla birlikte, emzirilmeleri için hazırdır ve hızlı büyümelerini desteklemek için onlara verilecek formülden daha fazlasına ihtiyaçları vardır. 2 aylık erkek Doberman yavruları 15 ila 25 pound ağırlığında olacak ve dişiler yaklaşık 10 ila 20 pound ağırlığında olacak.

Unutmayın, bu cins, hızlı büyümenin bu döneminde ayda yaklaşık 10 pound ekler. Hızla büyümeye başlayacaklar, bu büyümeyi desteklemek için çok fazla enerjiye ve yüksek kaliteli proteine ​​​​ihtiyaç duyacaklar ve ayrıca bol bol dinlenmeleri gerekecek. Kulak kırpma, eğer yapılacaksa, yedi ila dokuz hafta arasında planlanmalıdır. Şu sıralarda, yavru köpeğinize ev eğitimi hazırlamaya ve tanıtmaya başlamanın zamanı geldi.rotvaydır vs pitbull

3 ay

3 aylık bir Doberman yavrusu, şimdiye kadar oldukça büyük bir köpektir. Erkekler 25 ila 35 pound ağırlığında olacak ve dişiler 20 ila 30 pound ağırlığında olacak. Yavru köpekler oldukça aktiftir. Şu anda köpek aşılarına programlanmış olmalı veya başlamış olmalıdırlar. başlama zamanı eğitim Henüz yapmadıysanız. Ev eğitimi özellikle önemlidir, çünkü artık Doberman'lar hatırı sayılır büyüklüktedir ve kazalar oldukça nahoş olabilir. Ev eğitimine karşı nazik olun ve her zaman olumlu ödüller ve geri bildirimler sunun. Yavru köpekler bebektir ve hala dışarı çıkıp tuvalete gitmeleri gerektiğini tam olarak anlamamışlardır. Sahipleri, onlara bunu nazik ve şefkatli bir şekilde öğretmekle yükümlüdür. Bu aynı zamanda veterinerinizle kısırlaştırma ve kısırlaştırma süreci hakkında konuşmaya başlamak için iyi bir zamandır.

Bu, veterinerinizin kuduz ve diğer aşıları yapmak isteyeceği zaman civarındadır. Diş çıkarma da şimdi başlıyor. Bebek dişleri düşecek ve yetişkin dişleri içeride büyüyecek. Onlara uygun diş çıkarma oyuncakları sağlamak ve insanları veya diğer evcil hayvanları ısırmamayı öğrenmelerini sağlamak önemlidir. Ağza alma davranışı şu sıralarda artmaya başlayabilir ve bunu bir alışkanlığa dönüşmeden önce durdurmak çok önemlidir. Davranışlarını yeniden yönlendirmeye çalışın ve onlara bunu yapmanın kabul edilemez olduğunu olumlu bir şekilde iletin. Yavrular tamamen yüksek kaliteli köpek maması üzerinde olmalıdır, tercihen büyük cins köpek maması , lezzet için karıştırılmış bazı ıslak yiyecekler veya taze yiyecekler ile.

4 ay

Dört aylıkken, yavrunuzun büyük bir köpek olacağı belli olacak. Erkekler artık 35 ila 50 pound arasında herhangi bir ağırlıkta olabilir. Dişiler 30 ila 45 pound ağırlığında olacak. Tam boy köpekler gibi görünseler de, hala büyüyorlar ve duygusal olarak çok olgunlaşmamışlar. Bu noktada yavru köpeğinizi sosyalleştirmeye çalıştığınızdan emin olmanız önemlidir. Dobermanlar çok çabuk büyüdüklerinden, kendi vücutlarını kontrol edemeyen, çete gibi bir gence benzeyebilirler. Bu hem keyifli hem de sinir bozucu bir dönem. Olumlu kalın, yavru köpeğinize cesaret verin ve pes etmeyin. Yavru köpeğinizi eğitmekte zorluk yaşıyorsanız, profesyonel eğitim ve itaat derslerine bakmanın tam zamanı.

Saldırgan ve koruyucu bir köpek olarak bilinen Doberman gibi dev bir cins için eğitim son derece önemlidir. Yavrular, diğer insanların, diğer köpeklerin, yabancıların yanında ve yeni durumlarda nasıl davranılacağını bilmelidir. Eğitim çok çaba gerektirecek ve ilerleme yavaş olabilir ama pes etmeyin. Bir yavruya uygun davranışı göstermek ve öğretmek, daha yaşlı olduklarında ve rutinlerinde daha yerleşik olduklarında olduğundan çok daha kolaydır.5 ay

Yavru köpekler hızla büyümeye devam edecek ve şu anda çok fazla ilgi isteyecekler. Beş aylıkken erkek köpekler ortalama 45 ila 55 pound ağırlığında olurken, dişiler 40 ila 50 aralığında olacaktır. Yavruların günde yaklaşık üç öğün olmak üzere yüksek kaliteli besinlerle beslenmesi gerekir. Bu köpekler çok büyük olduklarından, hızla büyüdüklerinden ve oldukça aktif olacaklarından beslenme çok önemlidir. Harcadıkları tüm enerjiyi yenilemeleri gerekiyor. Yavru köpeğinize karşı sabırlı olduğunuzdan ve mümkün olduğunca eğitime devam ettiğinizden emin olun. Lazımlık eğitimi, ara sıra kazalar olsa da, şimdiye kadar oldukça iyi bir şekilde yerleşmiş olmalıdır. Unutmayın, yavru köpekler çok heyecanlıdır ve bu bazen kazalara yol açabilir. Boyut olarak birçok yetişkin köpekten daha büyük olmasına rağmen, köpeğinizin hala nispeten genç olduğunu hatırlamak önemlidir.

6 ay

6 aylık bir Doberman yavrusu bir avuç dolusu olacak. Yavru köpeğinizin enerji dolu ve dünyayı keşfetmeye hazır olacağına hiç şüphe yok. Erkekler 50 ila 65 kilo, dişiler ise 45 ila 55 kilo arasında değişir. Şu sıralarda erkek ve dişi köpek boyutları arasındaki farkı gerçekten görmeye başlayacaksınız. Erkek Dobermanlar, dişilerden önemli ölçüde daha büyüktür.

Yavru köpeklerin sağlıklı bir fiziksel aktivite ve dinlenme süresi karışımına ihtiyacı olacaktır. Sınırsız bir enerjiye sahipler ve günün her saati oynamak istiyorlar gibi görünseler de, sahipler vuruşlarını aşırı zorlamamaya dikkat etmelidir. Özellikle Doberman gibi oldukça iri yapılı bir cins söz konusu olduğunda, Bu kadar hızlı büyürken çok fazla egzersiz yapmamalarına dikkat edin. Aslında büyümeleri üzerinde zararlı bir etkisi olabilir ve onları kalça displazisi ve diğer sorunlar için risk altına sokabilir. Dahili olarak, yavrunuzun organları tamamen büyümeye yakın olacak, ancak vücut boyutunun hala gitmesi gereken bir yol var. Henüz köpeğinizin kısırlaştırılmasını veya kısırlaştırılmasını tartışmadıysanız, şimdi kesinlikle bunu yapma zamanı.Altı ay civarında, ergenlik ve ekstra hormonların vuracağı zamandır. Bu hormonal değişiklikler, yavru köpeğinizin davranışını etkilemeye başlayabilir. Bölgeyi işaretlemek, püskürtmek ve diğer köpekleri ve mobilyaları monte etmeye çalışmak, bu ergen davranışının bazı örnekleridir.

7 ay

Bu yaştaki yavru köpeğinizi iri olmaktan başka tanımlayacak gerçekten başka bir kelime yok. yedi aylıkken erkek Dobermanlar 55 ila 70 pound veya daha fazla ağırlıktadır. Dişiler 50 ila 60 pound arasında olacak. Kalıcı dişler neredeyse tamamen büyümüş olmalıdır. Dişi Dobermanlar ilk kızgınlıklarına sekiz ay civarında ulaşacaklardır, bu nedenle yedi ay kesinlikle bu prosedürle yüzleşme zamanıdır. Üreme ile ilgilenmedikçe, bir Doberman'ı sağlam tutmak için gerçekten geçerli bir neden yoktur. O zaman bile, takip edilmesi gereken kurallar var.

Yavrunuz bu ay boyunca büyümeye ve olgunlaşmaya devam edecek. Bol miktarda enerjiye sahip olacaklar, ancak günlük rutinlere yerleştikçe biraz sakinleşmeye başlayabilirler. Bir beslenme programı belirlemek ve buna bağlı kalmak zorunludur. Unutmayın, bu cins yüksek kaliteli köpek yavrusu formüle edilmiş beslenmeye devam etmelidir. bir yaşına gelene kadar yiyecek. Yedi aylıkken, köpekler tamamen ev eğitimi almış olmalı ve davranış beklentileri konusunda iyi bir anlayışa sahip olmalıdır. Onlar yavru, bu yüzden muhtemelen hala çok fazla çiğneme ve diğer yarı yıkıcı davranışlar olacaktır. Bu, eğitimi pekiştirmek için iyi bir zamandır, çünkü bazı yavru köpekler, tipik bir genç gibi, şu anda sınırlarını test etmek isteyeceklerdir.

8 ay

Sekiz aylıkken yavrular büyümeye devam edecek. Rutinlerine çok iyi yerleşmeli ve uygun davranışı anlamalıdırlar. Bu cins, etrafta koşmak ve hareket etmek için bolca alana ihtiyaç duyacaktır. İçeride bile enerjileri çok yüksek olacak. Yeterince egzersiz yaptıklarından emin olmak önemlidir. Bu cinsin yalnız bırakılmaya karşı çok hassas olduğu biliniyor ve bu da yıkıcı davranışlara yol açabiliyor. Yavruların evde yalnız bırakılması gerekiyorsa bol miktarda oyuncak ve teşvik edici eğlence sağladığınızdan emin olun. Bu, gün boyunca köpek bakımı veya profesyonel köpek gezdirmeyi düşünmek için iyi bir cins olabilir. Erkekler yaklaşık 65 ila 75 pound ağırlığında olacak ve dişiler 55 ila 65 pound arasında olacak.9 ay

Dokuz aylıkken, Doberman'ınız muhtemelen tam boyutlu bir köpekle karıştırılacaktır. Erkekler 65 ila 80 pound veya daha fazla ağırlıkta olacaktır. Kadınlar 65 ila 75 veya daha fazla arasında değişmektedir. Hâlâ büyürken, devasa kilo alımını fark etmeyebilirsiniz. Olumlu davranış ödülleri ile devam ettiğinizden emin olun. Yavru köpeğinizin tamamen eğitilmesi gerekiyor gibi görünse de, bu eğitim parçalarını ve sınırları güçlendirmek her zaman önemlidir. Köpekler, özellikle de bunun gibi çok hassas ve zeki bir cins, sınırları zorlamaya başlayacak. Her gün bol miktarda fiziksel egzersize ihtiyaçları olacak. Köpeklerin her gün en az bir ama tercihen iki kez sıkı yürüyüşler yaptıklarından emin olun. Ayrıca bahçede özgürce koşmak için bolca zamanları ve bir sürü oyuncağı olmalıdır.

Dobie yavru köpek mamasını beslemeye devam edin. Yetişkin mamasına geçiş birkaç ay içinde gerçekleşecek, ancak şu anda köpek yavrusu hala büyüyor ve çok fazla enerji kullanıyor ve köpek yavrusu tarafından formüle edilmiş mamalarda bulunan ekstra yağ, protein ve besin takviyesine ihtiyacı var.

10 ay

On aylık ve hala büyüyor! Yavru köpeğiniz zaten çok büyük gibi görünse de, büyüme henüz bitmedi. Şimdiye kadar, erkek köpekler 75 ila 85 pound ağırlığında olacak ve dişi köpekler 60 ila 75 pound ağırlığında olacak. Erkek ve dişi yavrular arasındaki fark, boyutlarındaki önemli fark nedeniyle şimdiye kadar çok açık olacaktır. Hala kilo alıyor olsalar da, eskisi kadar hızlı olmayacak. Şimdiye kadar dişi köpekler muhtemelen tam boylarına ulaşacak, ancak erkek köpeklerin büyümek için biraz daha alanı olabilir.

Eğitime bağlı kaldığınızdan ve olumlu pekiştirme ve yönlendirme sağladığınızdan emin olmanız önemlidir. Yavruların yüksek kaliteli yiyecekler yediklerinden ve egzersiz için bol bol fırsat bulduklarından emin olun. Fiziksel aktivitenin yanı sıra zihinsel uyarıma da ihtiyaçları olacaktır. Dobermanlar, insanlarının yanında olmayı seven ve çeşitli oyunlar oynamaktan veya sadece rahatlamaktan keyif alacak bir türdür. Yavru köpeğiniz yetişkin bir köpek boyutunda olsa da, yine de yavru köpek mamasına ihtiyaç duyacaktır.

11 ay

11 aylıkken, köpekler iyi eğitimli ve günlük rutinlerinde iyi kurulmuş olmalıdır. Artık onları yürüyüşlere, uzun yürüyüşlere ve maceralara çıkarabilirsiniz. Köpek aşıları şu anda bitmiş olmalı. Yetişkin köpek mamasını tanımak için harika bir zaman. Dikkate almak büyük bir cins formülü. Sahipler, tavsiyeler için araştırma yapmalı ve veterinerleri, evcil hayvan beslenme uzmanları veya davranış eğitmenleri ile görüşmelidir. Bir mama seçtikten sonra, geçiş sürecini başlatmak için köpek mamasına minimum miktarda eklemeye başlayabilirsiniz. Ancak bu sadece tat alma ve yavruların bu yeni mamaya alışması içindir. Onlara yavru köpek maması vermeye devam edin, yavaş yavaş yetişkin maması miktarını artırın. 11 aylıkken, erkek Alman çoban köpekleri 75 ila 90 pound arasında herhangi bir ağırlıkta olabilir. Dişiler 65 ila 80 pound ağırlığında olacak.

1 yıl

Parti zamanı geldiği için yavru pastayı ve hediyeleri dağıtın. Siz ve yavrunuz bir yıla ulaştınız. Bu hiç de küçük bir başarı değil, özellikle de bunun gibi büyük bir cins söz konusu olduğunda. Tamamen yetişkin mamasına geçmenin zamanı geldi. Süreci henüz başlatmadıysanız, başlama zamanı. Erkek köpekler 75 ila 95 pound ağırlığında olacak ve dişiler 75 ila 90 pound ağırlığında olacak.

Küçük bir büyüme ve dolma önümüzdeki iki yıla kadar devam edecek. Köpekler yine de bol miktarda egzersize ve insanlarıyla günlük oyun zamanına ihtiyaç duyacaktır. Köpeğinizi günlük beslenme programında tutmaya devam edin. Bazı yetişkin köpekler günde sadece iki kez yemek yemeyi tercih eder. Bu köpeği özgürce beslemediğiniz sürece, cins sahipleri kendileri için en iyi olanı seçebilirler. Günde iki öğün yemek yerseniz, daha büyük öğünler olacaktır. Üç öğün yemek yiyorsanız, aynı miktarda yiyeceği iki yerine üç öğüne bölebilirsiniz.

border collie corgi karışımı

Yetişkin Doberman

Dobermanlar önümüzdeki birkaç aydan bir yıla kadar dolmaya devam edecek. 24 aya geldiklerinde erkekler 75 ila 100 pound, dişiler ise 60 ila 90 pound ağırlığında olacak. yapacaklar tam büyümede 24 ila 28 inç arasında durmak . Öngörülen ağırlıklardan da anlayabileceğiniz gibi, erkek yetişkin Dobermanlar dişilerden önemli ölçüde daha büyüktür. Köpeğiniz yetişkinliğe geçiş yapmaya başlayacak, ancak bu bir gecede olacak bir süreç olmayacak. Hala köpek yavrusu enerjisiyle dolu birçok gün olacak ve yaşlı köpekler bile oynamayı seviyor.

Yavru köpeğinizin yaşamı boyunca uygun tıbbi bakım ve aşıları aldığından emin olun. Yavruyken daha sık veterinere gidecek olsalar da yetişkin köpeklerin de önleyici bakım ziyaretlerine gitmesi gerekir. Bunlar, onları sağlıklı tutmak ve uzun, mutlu bir yaşam sürmek için çok önemlidir.

Sonra ne olur?

Köpeğiniz 12 aylık olduğunda, teknik olarak bir yetişkin olarak kabul edilir, ancak yine de yapacak çok olgunlaşması olacaktır. Köpeğiniz yaşlandıkça, onun biraz yavaşladığını fark etmeye başlayacaksınız. O köpek yavrusu enerjisi düşüşte ve daha kontrollü olacak. Davranışlarının yapacakları şeyleri önemli ölçüde etkilediğini anlamaya başlayacaklar. Dobermanlar yaşamları boyunca sürekli aktif olacaklar. Daha büyük boyutlu bir cins olduklarından, fiziksel egzersiz ve beslenme ileriye dönük olarak çok önemli olacaktır. Dobermanların günde en az 60 dakika yoğun fiziksel egzersize ihtiyacı olacaktır. Bundan çok daha fazlasını yapabilirler, bu yüzden bu cinsi uzun yürüyüşlere veya yürüyüşlere çıkarmaktan korkmayın. Köpeğiniz duvarlardan sekmiyor olsa bile, tüm bu enerji için yine de bir çıkışa ihtiyacı olacaktır.

Dobermanlar, deneyimli köpek sahiplerinin olduğu bir evde olduklarında daha iyi yaşarlar. Bu cins çok hassas olmakla bilinir, ancak aynı zamanda çok baskındırlar. Hayatları boyunca belirlenecek ve uygulanabilecek kesin sınırlara ihtiyaçları olacak. Dobermanlar, sürü insanlardan oluşsa bile kendilerini gerçekten sürünün bir parçası olarak görürler. Genellikle sürünün lideri olmak isterler ve bu bazı davranış sorunlarına neden olabilir. Bu köpeğin baskın bir kişiliğe sahip olması, çok büyük ve enerji dolu olması nedeniyle, sahipleri bunun etrafta uzanmaktan ve hiçbir şey yapmamaktan mutlu olacak bir cins olmasını asla beklememelidir. Sürekli uyarılmaya ve eğlenceye ihtiyaçları var. Bu cins, yoğun bir kişiliğe sahip olmasıyla bilinir; bu, potansiyel sahiplerin bir eve getirmeden önce araştırması gereken bir şeydir.

Ağırlık Büyüme Tablosu

Doğumdan 2 haftaya kadar 10 - 20 ons 10 - 20 ons
1 ay 5 - 10 5 - 10
2 ay 15 - 25 10 - 20
3 ay 25 - 35 20 - 30
4 ay 35 - 50 30 - 45
5 ay 45 - 55 40 - 50
6 ay 50 - 65 45 - 55
7 ay 55 - 70 50 - 60
8 ay 65 - 75 55 - 65
9 ay 65 - 80 65 - 70
10 ay 75 - 85 60 - 75
11 ay 75 - 90 65 - 80
1 yıl ( 12 Ay) 75 - 95 75 - 90
2 yıl (24 Ay) 75 - 100 60 - 90

Boy Büyüme Tablosu

Yaş İnç
2 ay 7 - 10
3 ay 10 - 12
4 ay 12 - 20
5 ay 20 - 22
6 ay 22 - 24
12 ay 24 - 28

Dikkate alınacak faktörler

  Dikkatle Oturan Siyah Köpek

Bir Doberman'ın ne kadar büyük olacağını birkaç farklı faktör etkileyebilir. Irk, genetik ve soy açıkça büyük bir rol oynamaktadır. Beslenme, egzersiz seviyesi ve bakımın etkisi olacaktır. Bunun gibi büyüme çizelgeleri ve yönergeler, sahiplerin büyümeyi ve kilometre taşlarını takip etmeleri için harika bir referans noktası ve aracı olsa da, herhangi bir köpeğin ne kadar büyük olacağına dair mutlak bir ölçü veya tahmin değildir. Köpekler, cinsleri ne olursa olsun onlar için doğru boyuta ulaşacaktır. Bazıları daha küçük, bazıları daha büyük olabilir. Sahipler her zaman sağlıkla ilgili endişeleri ve büyüme ve gelişme sorularını veterinerleriyle tartışmalıdır. Doberman'ınızın büyümesi konusunda endişeleriniz varsa, veterinerinizle daha sonra konuşmak en iyisidir. Doberman'ınızın büyümesini izlerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

Genetik

Genetik, bir köpeğin tamamen büyüdüğünde ne kadar büyük olacağını önemli ölçüde etkiler. Soy önemlidir ve çoğu durumda safkan köpekler, karışık kan bağlarına sahip olanlardan daha küçük olacaktır. Sahipler, Doberman'ların ne kadar büyük olabileceğine dair bir fikir edinmek için ebeveyn köpeklere ve kardeşlere bakmalıdır. Büyümeyi etkileyecek bazı genetik varyantların her zaman olacağını unutmayın. Genetik, sahibinin kontrolü dışında olan faktörlerden biridir ve bir köpeğin tam olarak hangi genetiğe sahip olduğunu bilmenin, sahipleri ebeveynleri tanımadıkça veya bir şey yapmadıkça hiçbir yolu yoktur. köpek DNA testi .

Tüm safkan köpekler gibi Dobermanların da diğer bazı ırklara göre belirli sağlık sorunlarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Bu cins kalp rahatsızlıklarına eğilimli, ancak en yaygın sorun Genişletilmiş kardiyomiyopati . Bu durum kalp yetmezliğine ve hatta ani ölüme neden olabilir, bu nedenle asla göz ardı edilecek bir şey değildir. Düzenli veteriner muayeneleri, kalp hastalığı gibi ciddi endişelerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Kalça displazisi de büyük ırkları rahatsız eden başka bir yaygın durumdur. Kalça eklemi düzensiz ve bazı yerlerde diğerlerinden daha hızlı büyür, bu da onu aşınmaya ve yıpranmaya açık hale getirir. Bu durum köpekler için de oldukça acı vericidir. Progresif retinal atrofi dahil olmak üzere göz koşulları büyük bir endişe kaynağıdır. Ek olarak, bu cins, Von Willebrand hastalığı adı verilen bir kan pıhtılaşma bozukluğundan muzdarip olabilir.

Beslenme

Genetik yanında, beslenme bir Doberman'ın ne kadar büyük olacağı konusunda en önemli faktörlerden biridir. Tamamen yetişkin bir Doberman Pinscher, her gün yaklaşık dört bardak yemek yiyebilir. Yaş, kilo ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak bazıları biraz daha fazla, bazıları ise biraz daha az yiyecektir. Dobie yemek yemeyi çok sever ve onlara kalsa o dört bardağı birden yerlerdi. Yiyecek alımlarını izlemek, onları yüksek kaliteli yiyeceklerle beslemek ve fazla kilo almalarını önlemek için düzenli bir beslenme programında tutmak önemlidir. . Ekstra ağırlık, bir köpeğin vücuduna fazladan baskı uygulayarak kalp, eklem, kemik ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yüksek kaliteli köpek maması, sağlıklı proteinler, meyveler, tahıllar ve sebzeler ile vitamin ve minerallerin bir karışımını iyi bir denge içinde içermelidir. Her zaman tavuk, sığır eti, hindi, somon, beyaz balık, kuzu, ördek, tavşan, bizon veya geyik eti gibi sağlıklı etler yemelidirler. Bu cins her zaman daha büyük ırklar için formüle edilmiş yüksek kaliteli yiyeceklerle beslenmelidir. Bu gıdalar, kemik büyümesinde çok önemli olan faydalı seviyelerde fosfor ve kalsiyum içerir. Yapay renklendiriciler ve kimyasallar içermeyen tamamen doğal içerikler kullanan bir köpek maması bulmaya çalışın. Her zaman ilk bileşen olarak bütün hayvansal proteini listeleyen köpek mamaları arayın.

Köpeğinizi yavru mamasından yetişkin mamasına değiştirirken veya markadan markaya geçerken bile, sürekli olarak yüksek kaliteli beslenme sağlamak çok önemlidir. Ani değişikliklerden uzak durun, çünkü bunlar köpeğinizde rahatsızlık, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi önemli sorunlara neden olabilir. Köpeğinizi sağlıklı tutmak için yiyecekleri yalnızca yavaşça değiştirin. kontrol edebilirsiniz Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği (AAFCO) dengeli köpek mamalarında neleri arayacağınız konusunda size iyi bir temel sağlayacak olan evcil hayvan maması yönergeleri.

Büyüme Atakları ve Yaylalar

Tıpkı insan çocukları gibi, tüm köpekler büyüme süreçleri sırasında hem sıçramalar hem de platolar yaşarlar. Bu kısmen, büyümek için hem kullandıkları hem de harcadıkları büyük miktarda enerjiden kaynaklanmaktadır. Büyüme atakları ve platolar tahmin edilemez ve bir köpeğin yaşamının ilk birkaç yılı boyunca herhangi bir zamanda olabilir. Dobermanların ilk doğum günlerinden sonra büyüyecek ve birkaç yıl daha olgunlaşmaya devam edecek bir cins olduğunu unutmayın. Büyüme atakları ve platolar normaldir.

Büyüme atakları ve platolar stresli olabilir ve sahiplerin yavrularında bir sorun olabileceğini düşünmelerine neden olabilir. . Endişelerinizi veterinerinize iletmeniz çok önemlidir. Yavru köpeğinizin çok kilo aldığını veya tam tersine hiç kilo almadığını fark ederseniz, veterinerinize başvurmanız iyi bir fikir olabilir. Yavru köpeğinizin normal bir büyüme atağı mı yoksa plato mu yaşadığını veya başka bir şey olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilirler. Bunu veterinerinizle konuşmadan asla köpeğinizin diyetini değiştirmeyin veya büyümesine yardımcı olacak takviyeler eklemeye başlamayın.

Kısırlaştır ve Kısırlaştır

Bir köpeği çok erken kısırlaştırmak ve kısırlaştırmak, boyutlarını etkilediği gösterilmemiş olsa da, bazı gelişimsel sorunlara neden olabilir. Ancak bu işlemin çok erken yapılması ömür boyu sürecek sağlığı etkileyebilir. Tersine, çok uzun süre beklemek köpeğiniz için bir sağlık sorunu yaratabilir ve onlar için çok daha travmatik bir deneyim olabilir.

Erkek Dobermanlar için bu prosedür daha erken, 6 ila 11 ay arasında yapılmalıdır. Bununla birlikte, dişilerin ilk kızgınlığa girdikten sonra iki yaşına kadar veya en az yaklaşık 11 ay kadar beklemeleri en iyisidir. Dişi köpeklerde erkeklere göre daha uzun süre beklenmesi önerilir çünkü dişi köpekler daha erken kısırlaştırılırsa idrar kaçırma riski daha yüksektir.

Bu karar, bireysel köpeğinize ve veterinerinizin tercihine bağlı olacak bir şeydir. Bu prosedür hakkında soru sormaya erken, yaklaşık üç veya dört ay içinde başladığınızdan emin olun. böylece ne zaman kısırlaştırma ve kısırlaştırma için uygun bir zaman olacağı konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Doğru zamana karar verirken gebelik riski, kısırlaştırmayla ilgili yerel gereksinimler ve sağlık sorunları her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Fiziksel Sağlık ve Aktivite

Fiziksel sağlık, bir köpeğin ne kadar büyüyeceğini ve ne kadar hızlı büyüyeceğini etkiler. Yetersiz beslenme ve altta yatan sağlık sorunları olan köpekler, yetişkinler kadar hızlı büyümeyecek ve büyük olmayabilir. Bir hastalıktan muzdarip olan veya yeterince egzersiz yapma fırsatı verilmeyen yavru köpekler, yaşıtlarına göre daha yavaş gelişebilir. Onlara çok fazla egzersiz vermek onları fazla çalıştırabilir ve hareketlilik sorunlarına, bitkinliğe ve kaygıya neden olabilir. Bir köpeğin yaşam evresi için düzenli, sağlıklı, uygun fiziksel aktivite, uygun büyüme ve gelişme için kritik öneme sahiptir.

Fiziksel sağlık, sağlıklı büyüme ve gelişmenin temel taşıdır. Dobie'niz hareketsizse veya hareketlilik veya başka fiziksel sorunlar yaşıyor gibi görünüyorsa, yanlış beslenme, kötü bakım ve güvenli olmayan bir ev, bodurluğa ve zayıf büyümeye katkıda bulunabilir. Bunun için veterinerinizle görüşmenizde fayda var.

Diş sağlığı, köpek sağlığının sıklıkla gözden kaçan bir alanıdır. Tehlikeli diş hastalıkları sadece iki yaşında gelişebilir. Çoğu işletme sahibi, diş bakımının genel sağlık ve gelişim üzerindeki etkisinin farkında değildir. Diş bakımı, daha erken değilse de, bir Dobie yetişkin dişlerinde büyüdüğü anda başlamalıdır. Alıştırma mükemmelleştirir ve yavru köpeğiniz dişlerin temizlenmesini tolere etmeyi ne kadar erken öğrenirse o kadar iyidir. Düzgün büyüme ve gelişme için düzenli veteriner bakımı şarttır. Bu randevulara ayak uydurmak, köpeğin cinsi veya büyüklüğü ne olursa olsun, bir sahibinin atabileceği en iyi adımlardan biridir.

Bakım

Bir Doberman'ın içinde bulunduğu bakım ve yaşam ortamı, büyümelerini ve gelişmelerini de etkiler. Karanlık bir odada, oyuncağı olmadan tecrit edilmiş köpekler davranışsal olarak hareket etmeye başlayabilir veya içine kapanabilir. Bu köpeklerin iştahı zayıf olabilir ve yavaş büyüyebilir. Hangi cinsten olursa olsun köpekler her zaman rahat ve güvenli bir evde, etrafta koşuşturmak için bol bol yer bulunan yerlerde tutulmalıdır. Ek olarak, Dobie gibi köpekler çok zekidir ve çok fazla zihinsel uyarıma ihtiyaç duyarlar. Köpeklerin her zaman evin içinde kendi güvenli yerleri olduğu kadar dışarıda keşfetmek ve egzersiz yapmak için güvenli bir yerleri olmalıdır.

Bu cins, insanlara inanılmaz derecede bağlıdır ve kendilerini yalnız hissederlerse veya yeterince ilgi görmediklerini düşünürlerse zayıf gelişim gösterebilirler. Bir Dobie, deneyimsiz sahipler veya yavrularına ayıracak fazla zamanı olmayan sahipler için bir köpek değildir. Bu köpekler, eve geldikleri ilk günden son yıllarına kadar çok fazla niyet ve bakım gerektirir. Sahipler, bir Doberman yetiştirmenin harika bir ayrıcalık ve aynı zamanda büyük bir sorumluluk olduğunu anlamalıdır. Bu yavrulardan birini eve getirmeden önce göreve hazır olduğundan emin olmak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

  Kilolu Doberman Yerde

Dobermanlar ne kadar hızlı büyür?

Yaklaşık ilk aydan sonra, Dobermanlar ortalama olarak Her ay 10 lira. Onlar bir yaşına yaklaşana kadar bu modeli sürdürecekler. Bu cins, yetişkin köpekler olarak kabul edildikten sonra iki yıla kadar dolmaya ve kilo almaya devam edecektir.

Dobermanların küçük kafaları var mı?

Dobermanlar, özellikle büyük vücut ölçülerine kıyasla, diğer bazı köpek ırklarından daha küçük kafalara sahiptir. Bununla ilgili, bir Doberman'ın kafatasının büyüyen bir beyin için yeterince büyük olmadığını iddia eden çok uzak bir efsane de dahil olmak üzere pek çok efsane var. Bu doğru değil. Bir Dobie'nin kafa büyüklüğü, bu cins için tam olarak olması gereken şeydir.

Dobermanlar tehlikeli köpekler midir?

Dobies doğası gereği tehlikeli köpekler değildir. Deneyimli bir sahip gerektiren ve baskın bir kişiliğe sahip köpeklerdir. Bu köpekler genellikle bekçi köpeği olarak kullanılır ve kötü olma ünlerine katkıda bulunur. Bu köpekler denetlenmeli ve sahipleri, korkutucu olduğu için büyük boyutlarının her zaman farkında olmalıdır.

Dobermanlar çocukların etrafında olabilir mi?

Dobermanlar çocukların yanında olabilir, ancak özellikle küçük çocuklar söz konusu olduğunda her zaman gözetim altında tutulmalıdır. Bu cinsin hatırı sayılır boyutu nedeniyle, küçük çocuklarla birlikte olduklarında yetişkin gözetiminde olmak her zaman en iyisidir. Bunun nedeni, türün saldırgan olduğunun bilinmesi veya çocuklardan hoşlanmaması değildir. Bu sadece büyük boyutlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu köpekler çok muhtaç ve ilgi odağı olmayı seviyor , böylece eğlenceye katılmaya çalışırken çocukların yanında hızla heyecanlanabilirler.

Son düşünceler

Doberman Pinscher koruyucu, sadık ve etkileyici bir köpektir. Dünya çapında en iyi aile bekçi köpeklerinden biri olarak bilinirler. Güvenilir, şiddetli ve zorlu olmalarına rağmen, bu cins insanları sever ve insan aile üyelerine karşı çok tatlı, sevimli ve sevecendir. Bu cins büyüktür ve tamamen büyüdüğünde neredeyse 100 pound veya daha fazlasına ulaşacaktır. Dişiler daha küçük olsalar da, yine de iri bir boyuta ulaşabilirler. Bu cins iki veya üç yıla kadar büyür ve bir yıla ulaştıktan sonra dolmaya ve olgunlaşmaya devam eder. Tamamen büyüdüğünde, bu çok büyük bir köpektir. Büyüme, genetik, beslenme, sağlık, fiziksel aktivite ve bakım gibi birçok faktöre bağlı olacaktır.

Bir cinsi ve beklenen büyüme yörüngesini eve getirmeden önce araştırmak, sorumlu bir evcil hayvan sahibi olmanın ilk adımıdır. İlk yıl boyunca gelişimlerini izlemeye yardımcı olması için bunun gibi büyüme çizelgeleri kullanın. Bunlar yararlı araçlardır ve nelere bakılacağı konusunda kilometre taşları ve tavsiyeler sunar. Dobie'nizin büyüme döngüsü hakkında endişeleriniz varsa, her zaman mümkün olan en kısa sürede veterinerinize danışın. Büyüme ataklarının ve platolarının olduğunu ve normal olduğunu unutmayın. Kapsamlı Doberman büyüme grafiğimizin, potansiyel sahiplerin Dobies geliştirmesinden ne bekleyecekleri konusunda bilgi sahibi olmasına yardımcı olduğunu umuyoruz.

Yorumlar