Bir Köpeğe Hap Aldırmak

Bir Köpeğe Hap Aldırmak

Yeni evcil hayvan köpeğinizi eve getirdiğinizde, onları hayatlarının geri kalanında sevmeyi ve onlarla ilgilenmeyi taahhüt etmiş olursunuz. Neyse ki, çoğu köpeğinizin ihtiyaçları oldukça basittir - onlara uygun yiyecekler verin, tatlı su bulundurun ve dinlenebilecekleri rahat ve güvenli bir yer olduğundan emin olun.

Elbette, onları ve kuduz aşısı kayıtlarını yerel hayvan kontrol ofisinize kaydettirmeniz, yerel bir veteriner kliniği bulmanız ve parazit kontrolü ve aşılar gibi konularda veterinerinizin tavsiyelerine uymanız gerekir. Hala oldukça basit görünüyor, değil mi?Pekala, yavru ebeveyn olmanın bir kısmı her zaman kolay değildir ve bu onlara ilaç veriyor. Peki, köpeğinize ilaç vermenin en iyi yolu nedir? Çileyi biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.

içindekiler

  İlaçlı hasta köpek

Köpeğinizin Hangi İlaçlara İhtiyacı Olabilir?

Başta parazit kontrolü olmak üzere bazı ilaçlar, spot veya sprey şeklinde mevcuttur. Pire ve kene , birlikte kalp kurdu önleme, en yaygın aylık ihtiyaçlar arasındadır. Ancak, köpeğinize reçete verilirse antibiyotikler, ağrı kesici veya diğer ilaç türleri, muhtemelen bir tablet veya oral bir sıvıdır. Veteriner hekiminiz birçok ilaç enjekte edebilir, ancak bu, tedaviye evde de devam etmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelmez.büyük dane vs mastiff

Yavru İlacınızı Nasıl Verirsiniz?

  Küçük cins bir köpeğe şırıngayla ilaç enjeksiyonu yapma süreci

Aşağıdaki kılavuz, zavallı yavru köpeğinize ilaçlarını nasıl vereceğiniz konusunda size bir fikir vermelidir.

Yardım Eli Alın

Özellikle görevde yeniyseniz, birinden size yardım etmesini istemeye değer. Bu, başka bir tüylü aile üyesine başarılı bir şekilde tablet vermiş olsanız bile, köpeğiniz daha önce ilaç almamışsa da geçerlidir. Köpeğinize ilk kez ilaç vermek, onlar için garip ve hatta korkutucu bir deneyim olabilir, bu da bol miktarda kıvranmaya neden olabilir. . Bu nedenle, fazladan bir çift ele ihtiyacınız olabilir. Zamanla, umarız hem sizin hem de köpeğinizin bu konuda daha iyi hale geldiğini göreceksiniz ve yardım almadan kendinize güven duyabilirsiniz.

Her Şey Hazır Olsun

Hazırlık anahtarıdır. Bir şırınga suya, lezzetli bir ikrama veya ilaç paketine ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, başlamadan önce hepsini hazırlayın. Ne de olsa, kaç tane tablet vereceğinizi hatırlayamadığınız için etiketi kontrol etmek için dışarı çıkmanız gerekiyorsa, köpeğinize yaklaşmanın ve ona bir şeyler olduğunu bildirmenin bir anlamı yoktur.Etiketi Oku

etiketi okuma köpeğinizin ilaçları çok önemlidir. Aşırı veya düşük dozlama, özellikle meşgulseniz ve otomatik pilottaysanız kolayca yapılır. Ne kadar vereceğinizi bildiğinizden emin olmak için ilacı her verdiğinizde dozu kontrol etmelisiniz. Doğru ilacı aldığınızdan emin olmak için etiketi kontrol etmeniz de önemlidir. Evcil hayvanların yanlışlıkla ebeveynlerinin insan ilaçlarını alması duyulmamış bir şey değil. Bu kulağa aptalca gelse de çok tehlikelidir, bu yüzden her zaman iki kez kontrol etmelisiniz.

Güvende kal

Köpeğiniz herhangi bir noktada büyürse, çıtırdarsa veya size endişelendiğini ve agresif davranabileceğini ima etmek için vücut dili kullanırsa, ona kendiniz ilaç vermeye çalışmamalısınız. İlacı güvenli bir şekilde vermek için aşağıdaki seçeneklerden bazılarını deneyin ve tavsiye için bir veteriner veya davranış uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun.

İlaç Ver

Vermeden önce köpeğinizin ilacının nasıl verilmesi gerektiğinden emin olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Veterineriniz etiketteki talimatları yazdırmış olmalıdır, bu yüzden kontrol ettiğinizden emin olun. Kulağına göz damlası sürmek ya da ağızlarına spot-on anlamına gelen bir kimyasal koymak istemezsiniz.Köpeğinize bir tablet veriyorsanız, tableti bir elinizle tutun ve iki elinizi de ağzını genişçe açmak için kullanın. o zaman yapabilirsin hapı mümkün olduğu kadar ağzının içine, dillerinin köküne yerleştirin. Tablet içeri girdikten sonra, ağızlarını kapalı tutun ve başlarını yukarı doğru eğin ve yutmalarını bekleyin. Dilleri dışarı çıkarsa yuttuklarını anlarsınız. Onu yutmaya teşvik etmek istiyorsanız, ağzına biraz su fışkırtmak için bir şırınga kullanabilirsiniz.

Sıvı ilaç vermek, tablet vermeye oldukça benzer. ancak ağızlarını geniş açmak yerine şırınganın ucunu ağızlarının yan tarafına ve dişlerinin arasına sokabilirsiniz. , ağızlarını hafifçe açmalarına neden oluyor. Daha sonra ilacı ağızlarına vermek için şırıngaya basabilirsiniz. Yine, yutkunana kadar ağızlarını kapalı ve başlarını eğik tutmalısınız.

Olumlu Takviye Verin

Hasta köpeğinize ilaç vermenin zamanla zorlaşmak yerine kolaylaştığından emin olmak için bol miktarda olumlu pekiştirme yapmalısınız. Onlara bol bol sözlü övgü ve yaygara, bir ödül ya da en sevdikleri oyuncağı vermek, ilaçlarla olumlu çağrışımlar yapmalarına yardımcı olacaktır.

Ya Köpeğiniz İlaçlarını Almazsa?

  Köpek maması yığını üzerinde mor ve yeşil hap

Aşağıdaki ipuçlarından bazıları cevap olabilir.Yemeklerinde Verin

Teorik olarak, bu harika bir fikir ve bazen iyi çalışıyor. Ancak, bazı şartlar var.

Graham krakerleri köpekler için iyi mi

İlk olarak, yapmalısın Bazılarının aç karnına verilmesi gerektiğinden, ilacın yemekle birlikte verilmesinin uygun olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca ilacı mümkün olan en az miktarda yiyecekle vermek en iyisidir. Bu, köpeğinizin mamayı daha uzun bir süre boyunca toplamak yerine tam dozu doğru zamanda almasını sağlar.

İkramlar Verirken Ver

Yemekle birlikte verilmesi güvenli bir tablet vermeye çalışıyorsanız, tüylü dostunuzu kandırmaya çalışabilirsiniz. Bir avuç ikram alın ve hızlı bir şekilde art arda üç veya dört tane verin, ardından tableti verin, sonra biraz daha ikramlar. Aç tazınızın ikramlara o kadar odaklandığını ve farkına bile varmadığını görebilirsiniz.

Lezzetli Bir Şeyin Kılığına Girin

İlacı bütün bir öğüne koymak yerine, bazen bir tableti tek bir lezzetli lokmada saklamak daha iyi çalışır. Hapları gizlemek için harika olan pek çok farklı yiyecek var ama herhangi bir insan yemeğinin köpekler için güvenli olup olmadığını kontrol edin teklif etmeden önce. Köpeğinizin hassas bir göbeği varsa, tepki vermediğini bildiğiniz yiyeceklere yapışın.Peynir

Peynir birçok köpek onu sevdiği için mükemmel bir seçenektir ve oldukça güçlü bir tada sahiptir. Aynı zamanda oldukça kalıplanabilir, yani içine bir tablet saklamak oldukça kolay olabilir.

Sade yoğurt

Sade yoğurt , küçük miktarlarda, ezilmiş tabletleri saklamak için harika olabilir. Bununla birlikte, bunun güvenli olduğundan emin olmak için köpeğinizin haplarını ezmeden önce daima veterinerinize danışmalısınız.

Fıstık ezmesi

Başka bir köpek favorisi fıstık ezmesidir. Bu güçlü koku ve tat, köpeğinize ilaç vermek söz konusu olduğunda galip gelir. Ama bir köpek kasası seçtiğinizden emin olun. ksilitol içermeyen fıstık ezmesi .Cep İkramları

Bir sürü tabletleri saklamak için özel cepleri veya keseleri olan ikramlıklar . Biraz göz atın ve dört ayaklı arkadaşınız için doğru olanı mutlaka bulacaksınız.

Pate

Çoğu evde yaygın olmasa da, ezme küçük miktarlarda bile keskin kokuludur, bu nedenle ilaçları bir mil öteden koklayabilen bir köpek dedektifiniz varsa mükemmeldir.

Onları Teşvik Edin ve Ödüllendirin

Tablet süresini korkulacak bir şey haline getirmemek gerçekten önemlidir. Yavru köpeğinizi nihai hedefe doğru küçük adımlar attığında cesaretlendirir ve ödüllendirirseniz, ilerleme kaydetmeye başladıklarını fark etmelisiniz.

Hala Şansınız Yok mu?

Köpeğinize ilaç vermekte gerçekten zorlanıyorsanız, veterinerinizle konuşun. Başka bir tedavi türü mevcut olabilir. Örneğin, tabletlerin köpeğiniz için bir sorun olup olmadığını veterinerinize bildirin, ancak sıvı ilaçları iyi alırlar. Öte yandan, tabletler ve ağızdan alınan ilaçlar söz konusu değilse, veterineriniz tekrarlayan veya uzun etkili enjeksiyonlar yapabilir.Son düşünceler

Köpek arkadaşınıza ilaç vermek stresli olabilir, ancak yukarıdaki ipuçlarını kullanmak yardımcı olacaktır. Köpeğinizin acı çekiyorsa veya kendini iyi hissetmiyorsa saldırabileceğini unutmayın, bu nedenle kendinizi her zaman güvende tutmalısınız. İlaç vermek için elinizden geleni yaptıysanız, ancak köpeğinizin başka fikirleri varsa, veterinerinizle konuşun. Size ve yavru köpeğinize daha uygun başka tedavi seçenekleri olabilir. Köpeğinize ilaç vermenin en iyi yöntemini bulduğunuzda, gereksiz stres olmadan kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar