Köpekler Süt İçebilir mi? Güvenli Olduğu Zamanlar ve Ne Zaman Kaçınılması Gerektiği

Köpekler Süt İçebilir mi? Güvenli Olduğu Zamanlar ve Ne Zaman Kaçınılması Gerektiği

Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, özellikle de onu neyle beslediğiniz söz konusu olduğunda, yavrunuz için en iyisini yapmak istersiniz. Köpeğinizi neleri güvenle besleyebileceğinizi ve besleyemeyeceğinizi bilmek zor olabilir.

İster inek ister bitki sütü olsun, onlara bir bardak süt vermenin güvenli olup olmadığını bilmek bir istisna değildir.köpeğim kedi maması yiyor

Kaçınılması gereken zamanları vurgulayarak köpeğinizin diyetinde süt olmasının güvenli olup olmadığını düşünelim.

İçindekiler

Hayvan Sütü Köpekler İçin Güvenli mi?

Basit cevap, az miktarda sade hayvan sütünün çoğu köpek için ara sıra bir ödül olarak muhtemelen uygun olmasıdır. Ancak, yavru köpeğinizin kaçınması gereken zamanlar vardır. süt ve bunlar aşağıda tartışılmaktadır. İlave renklendiriciler, tatlandırıcılar veya tatlandırıcılar içeren hayvan sütü köpeklere verilmemelidir.Peki Bitki Bazlı Süt?

  Badem sütü ile bir bardak ve badem ile kase

Birçok insanlar bitki bazlı ürünlere yöneliyor ve sık sık şu soru gelir: 'Köpeğim için de güvenli mi?' Bitki bazlı süt, köpeğinize verilecekse, ilave şekerler veya tatlandırıcılar olmadan doğal olarak üretilmelidir. Bitkisel sütünüzün nasıl yapıldığından veya hangi katkı maddelerini içerdiğinden emin değilseniz, yavrunuza vermemeniz en iyisidir. . Yine, ara sıra bir tedavi olarak yalnızca küçük miktarlarda verilmeli ve köpeğinizin günlük diyetinde düzenli bir özellik haline getirilmemelidir.

Süt Köpekler İçin Ne Zaman Güvenli Değildir?

Süt verirken bazı tıbbi durumlar vardır, bitki bazlı veya inek sütü yavrunuza zararlı olabilir.

Laktoz intoleransı

Laktoz, süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür. Laktoz intoleransı vücudun şeker laktozu sindiremediği ve sindirim bozukluğu belirtilerine yol açtığı zamandır. Yavru ve kedi yavruları, bu işi yapan 'laktaz' adı verilen bir enzime sahip oldukları için sütü sindirebilirler. Sütten kesildikten sonra bu sindirim enziminin aktivitesi azalır. Sonuç olarak, maalesef birçok köpek laktoz intoleransından muzdariptir.Laktoz intoleransının belirtileri şunları içerir:

  • İshal
  • şişkinlik
  • şişkinlik
  • karın rahatsızlığı

Köpeğinizin laktoz intoleransı olup olmadığından emin değilseniz, ona herhangi bir süt ürünü vermemek ve daha fazla tavsiye için veterinerinizle konuşmak en iyisidir. Bitki bazlı süt türlerinin çoğu laktoz içermez veya düşük laktoz içeriği içerir. Bununla birlikte, özellikle daha büyük hacimlerde verildiyse, yine de mide rahatsızlıklarına neden olabilirler.

Enflamatuar barsak hastalığı

İnflamatuar barsak hastalığı, birkaç farklı rahatsızlığı kapsayan şemsiye bir terimdir. Bir bozukluk “olarak adlandırılır gıdaya duyarlı enteropati ” (F.R.E.). Hastalık gelişiminin kesin mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. İnsan alanındaki uzmanlar bile henüz bir fikir birliğine varamadı! Basit bir genel bakış olarak, yavrunuzun bağışıklık sistemi, bağırsaktaki bakteriler ve mamadaki spesifik moleküller arasındaki karmaşık negatif etkileşimlerin sorumlu olduğu düşünülmektedir.Tipik olarak, F.R.E. belirli diyet proteinlerine karşı duyarlılıklarla ilişkilidir. Durumun belirtileri arasında kusma, ishal, iştahta değişiklikler, kilo kaybı, şişkinlik veya gaz bulunur. Köpeğinizin uzun süredir devam eden veya tekrarlayan mide-bağırsak sorunları varsa, bunları veterinerinizle görüşmelisiniz. Muhtemelen kan testi, köpeğinizin karnının ultrason taraması ve hatta bazen biyopsiler için bağırsakların kamera incelemesi gibi bazı teşhis araştırmaları önerilebilir. Veterineriniz daha sonra yavru köpeğinizin vaka değerlendirmesine ve test sonuçlarına göre tedavi önerecektir.

F.R.E. için bu genellikle haftalarca katı bir dışlama diyet denemesi olarak başlar. Soruşturmayı rayından çıkarabilecek ikramlar veya yiyecekler vermeden buna bağlı kalmalısınız. Yavru köpeğinizin yaşına ve belirtilerinin ciddiyetine bağlı olarak, istilacı araştırmalardan önce diyet denemesi önerilebilir. Köpeğinizin iltihaplı bağırsak hastalığı olduğundan şüpheleniliyorsa veya teşhis edilmişse, ona süt vermemelisiniz.

pankreatit

Pankreas, köpeklerde sindirim ve şeker kullanımında önemli rolleri olan bir organdır. Pankreatit, pankreasın iltihaplandığı bir durumdur. Bunun köpeklerde nasıl ortaya çıktığı karmaşıktır, muhtemelen çok faktörlüdür ve tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, yüksek düzeyde diyet yağı, hastalık için potansiyel bir risk faktörü olarak kabul edilir ve bu, köpeğinizin geçmişte pankreatit geçirmesi durumunda daha da fazladır.

köpek geçirmez çöp tenekesi

Pankreatit nöbeti geçiren herhangi bir köpeğe, bazen ömür boyu, az yağlı bir diyet sürdürmesi tavsiye edilecektir. Hayvan sütü yüksek yağ içeriğine sahiptir ve pankreatit öyküsü olan bir köpeğe verilmemelidir. Bitki sütü genel olarak daha düşük bir yağ profiline sahip olsa da yine de pankreatitli köpekler için önerilmez.obezite

Köpek şişmanlık tüylü arkadaşlarımızda ilişkili hastalıklarda artışa yol açan, büyüyen bir salgındır. Tombul bir yavru sevimli görünebilir ancak fazla kilolu olmak birçok sağlık bozukluğuyla ilişkilendirilir. Bunun nedeni, yağın evcil hayvanınızın kemikleri ve eklemleri üzerinde yalnızca fiziksel olarak ağır olması, eklem bozuklukları riskini artırması değil, aynı zamanda 'metabolik olarak aktif' olmasıdır. Bu, yağın, evcil hayvanınızın genel sağlığını olumsuz etkileyebilecek hormonları ve molekülleri serbest bırakması anlamına gelir.

Yavru köpeğinizin fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız, yerel veteriner kliniğinizle konuşmalısınız. Size bir konuda tavsiyede bulunabileceklerdir. yavru köpeğinizin kilo vermesine yardımcı olmak için sağlıklı beslenme ve egzersiz rejimi . Köpeğinizin diyetini ikramlar ve titbitlerle tamamlamanız önerilmez. Bu sadece kalori ekleyerek kilo verme yolculuğunu zorlaştıracaktır. Bu nedenle, kilolu olan tüylü arkadaşınıza inek veya bitki sütü vermeniz önerilmez.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı vücudun kan şekerini doğru şekilde düzenleyemediği bir hastalıktır. Hastalık, 'insülin' adı verilen bir hormonun üretimi veya tepkisiyle ilgili sorunlardan kaynaklanır. En yaygın olarak köpeklerde, insülin üretememekten kaynaklanır, ancak başka mekanizmalar da mümkündür. Diabetes mellitus belirtileri arasında aşırı susama ve idrara çıkma, kilo kaybı ve iştah artışı yer alır.

Tedavi genellikle düzenli insülin enjeksiyonları ve çok dikkatli diyet yönetimi yoluyla yapılır. Hem bitki hem de hayvan sütü doğal olarak oluşan şekerler içerir. Bu nedenle, köpeğinizde şeker hastalığı varsa, sütle beslemek diyabet kontrolüne zarar verebilir. Yavru köpeğinize şeker hastası olduğunda, ilk önce durumlarını yöneten veterinerle iki kez kontrol etmeden asla yeni bir şey beslememeniz önerilir.Hamilelikte Süt

  Süt içen susamış 7 haftalık Bernese Dağ köpeği yavrusu
Bir köpek yavrusunu köpek dışı sütle beslemek, midelerini bozabilir.

Köpeğinize doğum sırasında süt verilmesi gerektiği yaygın bir efsanedir. gebelik . Hamilelik sırasında beslenme gereksinimleri çok karmaşıktır ve bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duysa da fazlası da zararlı olabilir. Hamile köpeğinize, evde takviye için herhangi bir girişimden kaçınarak, tam ve dengeli bir büyüme veya emzirme diyeti vermeniz önerilir. Köpeğinizin hamileliği sırasında beslenmesiyle ilgili endişeleriniz varsa, bunları, yapılması gereken herhangi bir değişiklik veya takviye konusunda size rehberlik edebilecek olan veterinerinizle görüşün.

cabapoo

Yetiştiricim Yeni Yavru Köpeğime Süt Vermem Gerektiğini Söyledi

Eve yeni bir köpek yavrusu getirdiyseniz, muhtemelen yetiştiricinizden birçok tavsiye ve bakım bilgisi içeren bir köpek yavrusu paketi almış olacaksınız. Bazı yetiştiriciler, yavru köpeğinize büyürken düzenli olarak süt (inek veya keçi sütü) verilmesi gerektiği tavsiyesini içerecektir. Yavru köpeğinizi beslemeniz şartıyla tam ve dengeli yavru köpek maması ve mağazadan satın alınan kaliteli mamaların çoğu bu standardı karşılar, yavru köpeğinizin mamasına süt eklenmesine ihtiyacı yoktur.

Bunun yerine, her zaman bol miktarda tatlı su sağlayın. Yavru köpekler, mide rahatsızlıkları ile birlikte susuz kalmaya karşı çok savunmasızdır, bu nedenle onları riske atmaktan kaçınmak en iyisidir. Eğer sen Yeni yavru köpeğinizi evde hazırlanmış bir diyetle beslemek istiyorsanız, yerel veterinerinize danışmanızı önemle tavsiye ederiz. Büyüyen yavru köpeğinizin karmaşık beslenme ihtiyaçlarını evde hazırlanmış bir diyetle karşılamak son derece zordur. Bu nedenle, bu her zaman lisanslı bir veteriner beslenme uzmanının rehberliğinde yapılmalıdır.Köpeğime Çok Fazla Süt Verdiğimi Nasıl Anlarım?

Arada bir küçük bir çorba kaşığı ödül olarak verilmesinin zararlı olması pek olası değildir, ancak köpeğinize bir kase dolusu süt vermemelisiniz. Yavru köpeğinizin diyetinde çok fazla süt olması muhtemeldir. Gastrointestinal üzgün karın ağrısı, şişkinlik ve ishal dahil. Bu nedenle, yavrunuza süt vermeyi seçerseniz, en iyisi özel günlerle sınırlandırmak ve az miktarda vermektir. Köpeğiniz az miktarda süt içtikten sonra rahatsızlanırsa, gelecekte yavru süt ürünlerinizi beslemekten kaçınmak en iyisidir.

Son düşünceler

Küçük bir miktar sütün, süt içmemesi gerektiği anlamına gelen tıbbi bir durumu olmadıkça yavrunuza zarar vermesi olası değildir. Herhangi bir köpek için çok fazla süt, muhtemelen karın rahatsızlıklarına yol açacaktır. Dört ayaklı arkadaşınız için sütün güvenli olup olmadığından emin değilseniz, o zaman size yavru köpeğinizin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış tavsiyeler verebilecek olan yerel veterinerinizle konuşun.

Yorumlar