Avustralyalı Çoban Dökülmesi: Aussies Aslında Ne Kadar Dökülüyor?

Avustralyalı Çoban Dökülmesi: Aussies Aslında Ne Kadar Dökülüyor?

Avustralya Çobanları benzersiz görünümlü köpeklerdir. Çarpıcı görünümlerinden tüylü tüylerine kadar bu yavrular çok sevimli. Avustralyalı olma ihtimalin bile var mavi gözleri olabilir , daha da çarpıcı görünmelerini sağlıyor. Ancak Avustralya Çobanları tüy döker mi ? Evinize yeni bir köpeği davet etmeden önce ne kadar tımar işi için kaydolduğunuzu öğrenmek çok yaygındır.

Avustralya Çobanları aslında Avustralya'da değil, Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirildi. Onlar bir çoban köpeği ırkı olarak yaratıldı Bu, daha soğuk bölgelerde hayvan gütmek içindi, bu yüzden kürklerinin kış aylarında onları sıcak tutma görevine dayanması gerekiyordu.Avustralya Çobanlarının çift katları vardır. Yani buradaki hızlı cevap şudur evet, Avustralyalılar gerçekten tüy döküyor . Aslında, biraz döktüler. Ama o yönetilemez değil . Aussie'nizin kürkünü mobilyalarınızdan veya kıyafetlerinizden uzak tutmak için düzenli bakım rutinlerine bağlı kalmak isteyeceksiniz. Ayrıca köpek tüylerini anında çözmenize yardımcı olacak bazı bakım tüyoları da var. Gelin, Avustralyalı bir Çoban'ı evinize kabul ederken neler bekleyebileceğinize ve tüy dökülmesini minimumda tutmak için bazı ipuçlarına bir göz atalım.

İçindekiler

Avustralya Çoban Paltoları

Avustralyalılar çift ​​kat var. Bu, bir son kat ve bir astara sahip oldukları anlamına gelir. Astarlarının kalınlığı yılın zamanına bağlı olacaktır. Kışın elementlere karşı korumak için kalınlaşır. Onları serin tutmak için yaz aylarında incelir. Çift kaplamalı köpekler, tek kaplamalı köpeklerden daha fazla tüy döker, bu nedenle Avustralyalı köpeğinizin daha fazla tüy dökmesinin nedeni budur. bir Maltalıdan daha veya diğer tek kaplamalı ırklar.Avustralya Çoban Palto Renkleri

Farklı Paltolu Avustralya Çobanları

Avustralyalılar çeşitli farklı ceket renklerinde gelebilir.Avustralyalılar olabilir farklı kat renkleri sayısı . Bu renkler, bakır işaretli Siyah ve Karaciğer içerir. Beyaz ile birlikte Siyah veya Karaciğer içeren üç renkli katlara sahip olabilirler. Avustralyalılar da yaygın olarak Merle desenleriyle görülür. Ayrıca tamamen bronz, tamamen bakır veya tamamen beyaz olabilirler. Tüy renkleri ve benzer görünümleri nedeniyle Avustralya Çobanları Genellikle Border Collies ile karıştırılır .

Atma Sıklığı

Bahsettiğimiz gibi, Avustralya Çobanları önemli ölçüde tüy döker . Çift kaplamalı bir cinstir, bu nedenle evinizde ve kıyafetlerinizde yıl boyunca sağlıklı miktarda köpek kürkü kalmasını bekleyebilirsiniz. Çift kaplamalı oldukları için, ayrıca her yıl kürklerinin daha fazla döküldüğü iki dönemleri vardır.Kış mevsiminde ve yaz boyunca, Aussie'nizin tımarına ayak uydurmanız ve kaliteli bir tüy kesme aletine yatırım yapmanız gerekecek. Furminatör gibi . Bu, bu agresif dökülme dönemlerinde ölü ve gevşek tüylerin uzak tutulmasına yardımcı olacaktır. Deshedding araçlarına genellikle yıl boyunca ihtiyaç duyulmaz. Düzenli tımarın zirvesinde kalırsanız, bu araçlar en çok mevsimsel dökülme zaman çizelgelerinde etkilidir.

Avustralyalıların Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Karda Mavi Gözlü Güzel Köpek

Ek kürk kaybına neden olabilecek bir dizi faktör vardır.

Avustralya Çoban Köpeğinizi yakın zamanda fark ettiyseniz normalden fazla dökülme , bunun birkaç nedeni olabilir. Çoğu durumda, normalden biraz daha fazla dökülme endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, daha büyük bir köpeğiniz varsa veya köpeğinizin davranışı değiştiyse, ele alınması gereken başka tıbbi veya davranışsal sorunlar olabilir. Aussie'nizin normalden daha fazla dökülmesinin birkaç yaygın nedeni.Stres ve Kaygı: Avustralyalılar endişeli köpeklerdir. Yüreklerini kollarına alırlar ve stresliyse, normal olmayabilecek başka davranışlar sergilemeye başladıklarını görürsünüz. Köpeğinizin adım atmaya başladığını, korktuğunu veya aşırı derecede tüy dökmeye başladığını görebilirsiniz. Bu, eve yeni bir evcil hayvan geldiğinde, yeni bir çocuk doğduğunda veya diğer stresli yaşam olaylarında yaygındır. Hayatınızı değiştiren bir olay yaşadıysanız, kürk kaybının geçici olması muhtemeldir.

Rutin Değişiklikler: Rutin değişiklikler stres ve kaygıya katkıda bulunur. Yeni bir köpeği, kediyi veya çocuğu evinize kabul etmek yerine, sadece köpeğinizin rutinini değiştirmek bile tüy dökülmesine neden olabilir. Bu, işe dönen veya köpek bakımına başlayan biri olabilir. Rutindeki büyük değişimler aşırı kürk kaybına neden olabilir.

Cilt Alerjisi veya Akarları: Köpeğiniz yakın zamanda çim veya başka bir mevsimlik bitkiye karşı cilt alerjisi geliştirdiyse, tüy dökülmesine neden olabilir. Bu muhtemelen veterinerinize danışmanız gereken bir şeydir. Çok kısa bir sezonu olan bir şeyse, endişelenecek bir şey olabilir. Veterineriniz ayrıca daha yönetilebilir hale getirmek için ilaç reçete edebilir. Köpeğinizde tedavi edilebilen akarlar da olabilir.

Gıda Değişimi: Bazı köpeklerin belirli köpek maması bileşenlerine alerjisi vardır. Yaygın alerjiler arasında bezelye, patates ve belirli tahıl türleri bulunur. Köpeğinizin diyetini yakın zamanda değiştirdiyseniz, bu izlemeniz gereken bir şeydir.Tıbbi durumlar: Diğer kanser gibi daha ciddi durumlar fazla dökülmeye neden olabilir. Köpeğinizin davranışı değiştiyse ve geri çekildiyse, sorunun kökenine inmek için veterinerinizle bir randevu ayarlayın.

Aussie'nizin Dökülmesini Yönetmek

Güzel Beyaz ve Kahverengi Köpek Açık Havada

Tutarlı bir rutinle evinizdeki kürk kaybını azaltmanın birkaç yolu vardır.

Artık normal tüy dökme sıklığının ne olduğunu veya bir Avustralya Çobanının neden normalden daha fazla tüy döktüğünü öğrendiğinize göre, sıra nasıl yönetileceğini öğren . Aussie harika bir aile köpeği ırkıdır. Aileniz için doğru cins olup olmadığına karar vermenizin tek nedeni tüy dökme alışkanlıkları olmamalıdır. Belirli bir bakım rutinini izlemeniz koşuluyla, tüm dökülmeleri yönetilebilir.

banyo

Avustralyalı Çobanınızı yaklaşık her üç ila dört haftada bir yıkayın. Bundan daha fazlası olacak yavrularınızı doğal yağlardan arındırın derilerinde ve tüylerinde meydana gelir. En iyi sonuçlar için yavrularınızı banyodan hemen sonra fırçalayın. Banyo yapmak, astardaki gevşek tüylerin bir kısmını serbest bırakmaya yardımcı olacak ve banyo süresi bittikten sonra bir fırça ile çıkarmayı kolaylaştıracaktır.Şampuan

Avustralyalınız için doğal bir köpek şampuanı kullanın. Biz tavsiye etme Anti-Dökülme şampuanı kullanmak Doğal malzemelerle de yapılmadığı sürece. Bu şampuanlar, yavrularınızın cildine daha sert gelebilir, bu nedenle doğal bir formül genellikle en iyisidir. Avustralyalı Çobanların diğer ırklardan daha hassas bir cildi vardır, bu nedenle yulaf ezmesi gibi sakinleştirici maddeler, yavrularınızın cildinde herhangi bir olumsuz reaksiyon olmamasını sağlamaya yardımcı olabilir.

fırçalama

Üç Renkli Köpek Fırçalanıyor

Köpeğinizi rutin olarak fırçalamak, tüylerinizi kıyafetlerinizden ve evinizden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Avustralya Çoban Köpeğinizi haftalık olarak fırçalayın. İdeal olarak, haftada 2-3 kez fırçalayın , açık havada. Bu şekilde kürkü evinizden uzak tutarsınız. Aussie'nin yemyeşil bir çift katı olduğundan, bir iğne fırçası kullanmanızı öneririz. Kıl Fırçalar ikinci kürk tabakasına girmez ve özellikle tüy dökme mevsiminde evinizin çevresinde bol miktarda astar bırakacaktır. Fırçalamaya ek olarak, bir Deshedder'a sahip olmak isteyeceksiniz ve bunu tüy dökme mevsimi boyunca yılda en az birkaç kez kullanacaksınız.Diyet

Dökülme söz konusu olduğunda diyet genellikle göz ardı edilir. Ancak beslenme kolay bir çözümdür. yapmak isteyeceksin Avustralya Çobanınızı besleyin Omega üç ve altı yağ asitleri açısından zengin bir köpek maması formülü. Köpeğinizin bezelye, mercimek veya baklagillere alerjisi varsa, bu bileşenlerin hiçbirini içermeyen köpek maması seçenekleri vardır. Köpeğinizin kümes hayvanı alerjisi varsa, kümes hayvanları veya kümes hayvanları yan ürünleri içermeyen kuzu veya kırmızı et odaklı köpek mamaları vardır. Tahıllar ayrıca birçok cins için yaygın bir hoşgörüsüzlüktür. Yavrularınıza yeni diyetlerine alışması için biraz zaman vermeniz gerekecek, ancak beslenmeyi iki kez kontrol etmek önemli olabilir Aussie'nizin dökülen gizemini çözmek için.

Takviyeler

Takviyeler de kürk sağlığı için harikadır. Evet, takviyeler köpeğinizin tüy dökme sorunlarını hemen çözmeyebilir. Ancak Omega Üç ve Altı yağ asitleri hem cilt sağlığına hem de tüy sağlığına katkıda bulunur. Köpeğinizin diyetinde doğru Omega yağ asitleri dengesine sahip olmak yardımcı olacaktır. derilerini ve tüylerini sağlıklı tutmak . Tüy sağlığına yardımcı olacak bir takviye almak sakıncalı olsa da, bunlar artık çiğnenebilir veya köpeğinizin mamasına yerleştirilebilecek sıvı formda mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Hala cevaplamadığımız sorularınız mı var? Avustralya Çoban Köpeğinin tüy dökmesi hakkında aldığımız en yaygın sorulardan bazıları burada. Kaçırdığımız bir şey varsa, ekleyebilmemiz için bize yorumlarda bir satır bırakmaktan çekinmeyin!

Avustralya Çobanları sonbaharda daha çok tüy döker mi?

Avustralyalılar kış ve yaz aylarında daha fazla dökülen . Çevresel kış biraz daha erken gelirse, yavrularınızın sonbaharda daha fazla tüy dökmesi olasıdır. Bu, kış aylarında onları daha fazla koruyacak daha kalın bir astara yer açmak içindir. Bu normalde kış başlarında veya sonbahar sonlarında meydana gelir.Avustralyalı neden kümeler halinde dökülüyor?

Bu birçok nedenden dolayı olabilir. Köpeğiniz kümeler halinde dökülüyorsa, veterinerinize başvurmanızı öneririz. Köpeğinizi düzenli olarak tımar etmezseniz, bu mümkün kürkleri mat olacak ve sadece daha küçük miktarlarda değil, gruplar halinde ortaya çıkar. Ayrıca altta yatan bir sağlık sorununun sonucu olabilir, bu yüzden veterinerinize danışmanızı öneririz.

Avustralyalı Çoban Köpeğim neden bu kadar çok tüy döküyor?

Bunu makalenin başlarında ele aldık, ancak olağan şüpheliler stres, endişe, rutinde değişiklik veya beslenmedir. Bu faktörlerden herhangi birini ayarlayabilirseniz, yavrularınızın normal dökülme seviyelerine döndüğünü görebilirsiniz. Dışarıdaysa, veterinere gitme zamanı gelmiş olabilir.

Avustralyalı Çoban ile başa çıkmak ne kadar kötü?

Düzgün yönetirseniz, Aussie'niz diğer herhangi bir çift kaplamalı ırktan daha fazlasını dökmeyecektir. Bilişim Teknoloji daha dikkat çekici olabilir köpeğinizin daha hafif bir ceketi varsa. Daha açık renkli kürk, genellikle daha koyu yüzeylerde görmek daha kolaydır ve uğraşmak daha fazla zaman alabilir. Genel olarak, diğer çift kaplamalı ırklardan daha fazlasını dökmezler ve uygun bir tımar rutini izlerseniz başa çıkmak zor değildir.

Aussie'm tüy döktüğünde ne tür bir fırça kullanmalıyım?

Bir iğne fırçası kullanın düzenli bakım için. Aussie'nizin ceketini üflediği yılda iki kez bir tüy dökücü fırça kullanın. Çoğu hane için köpek kürkünü kontrol altında tutmak için bu yeterli olmalıdır.

Son düşünceler

İşte orada! Evet, Avustralya Kulübesi . Ama o uğraşmak zor değil uygun bir bakım rutinine bağlı kaldığınız sürece. Köpek kılı konusunda endişeleriniz varsa ve bu, ne tür bir köpeği evlat edineceğiniz konusunda önde gelen bir faktörse, bir Aussiedoodle düşünün veya Aussie gibi çift tüylü bir köpek kadar tüy dökmeyen diğer hipoalerjenik köpek ırkları. Bu harika yavrulardan birini evinize kabul etmemenizin tek nedeni köpek kürkünü yönetme yeteneğinin olmasına izin vermeyin!

Yorumlar