Basenji Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Basenji Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Bir Basenji düşünüyor musunuz? Bu zeki ve meraklı köpek kesinlikle hayatınıza biraz heyecan katacak. Basenji'nin sizin için doğru evcil hayvan olup olmadığına karar vermeden önce, kim olduklarına ve bakımlarının neler gerektirdiğine bir göz atalım. Sevecen ve inatçı doğalarından sürekli egzersiz yapma gereksinimlerine kadar hepsini ve daha fazlasını ele alacağız.

Cins, 'havlamayan' köpek olarak bilinir. Neden? Çünkü onlar havlayıcı değiller. Ancak dilsiz köpekler değildirler. Şarkı söyleyebilir veya çığlık atabilirler ve oldukça yüksek sesle de! Çok enerjikler ve zihinsel ve fiziksel uyarım gerektirecekler. Bazıları için harika bir arkadaş olabilirler.Basenjiler görünüş ve boy olarak oldukça zariftir. Daha küçük uçtalar ama görkemli bir varlığa sahipler. Basenji hakkında daha fazla bilgi edinelim ve bu türün sizin için olup olmadığını görelim.

Basenji
  • Ağırlık 21-24 lira
  • Yükseklik 16-17 inç
  • Ömür 12-14 yaş
  • Renkler Kestane kırmızısı, Siyah ve Beyaz, Tan, Brindle
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

 Basenji

Basenji, genellikle Afrika'nın olarak anılır “havlamasız” köpek Kongo'dan geliyor. Cins en eski ırklar arasındadır. Kanıtlar, türün MÖ 6000'den beri Libya ve Mısır'da bulunduğunu gösteriyor. Cinsi birlikte yaşadıkları kabileden sonra adlandırmak bir gelenekti ve bu nedenle Basenji, adını şu anda Demokratik Kongo Cumhuriyeti olan Pigme kabilesinden alıyor. 1800'lerin ortalarına doğru, Afrika'da seyahat eden kaşifler Basenji'yi keşfettiler ve bu türü yavaş yavaş Avrupa'ya ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne tanıtmaya başladılar.1800'lerin sonlarında Avrupa'ya geri getirilen köpekler, veba nedeniyle hayatta kalamadı. Aşılar 1920'lere kadar icat edilmedi ve 1950'lere kadar hazır değildi.

jack russell chihuahua karışımı

1930'larda İngiltere'ye getirilen köpekler hayatta kalmayı başardılar ve Kongo dışındaki türler için standart haline geldiler.

Basenji bir Av köpeği öncelikle avı ağlara çekmek için kullanılır. Sahiplerinden bağımsız olarak dolaşmakta ve avlanmakta özgürdüler, bu da onların kişiliklerinde görünen zeki ve bağımsız doğalarını geliştirmelerine izin verdi.Mizaç

Basenjiler zeki ve meraklıdır. Enerjik ve bağımsızdırlar. Uyarılmaları ve egzersiz yapmaları gerekir. Uygun denetim veya köpek koruma olmadan bırakılırsa, karışıklıklara ve yaramazlıklara girebilirler. Ev eşyalarını çiğneyip parçaladıkları bilinmektedir. İnatçıdırlar ve kafalarına bir fikir geldiklerinde onu sonuna kadar kullanmaları gerekir, bu yüzden tüm ikramları ve yiyecekleri güvence altına aldığınızdan emin olun. Basenjiler, insanlarına karşı şefkatli olabilir ve aynı enerji seviyelerine sahip olma eğiliminde oldukları için daha büyük çocuklarla iyi geçinebilir.

Mutlaka havlayan değiller ama uluyabilir veya şarkı söyleyebilirler. Sürekli havlamaya eğilimli değillerdir ama bu onların sessiz yaratıklar oldukları anlamına da gelmez.

Boyut ve Görünüm

Basenji bir küçük-orta köpek sivri kulaklı ve kıvırcık kuyruk . 16-17 inç boyunda büyüyebilirler. Ortalama 24 lbs'ye ulaşabilirler. Şık bir vücut yapısına sahiptirler ancak kilo alma ihtimalleri yüksektir, bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra sürekli egzersiz yapmaları gerekir.Ceket Ve Renkler

Basenjilerin kısa, ince tüyleri vardır. Geleneksel olarak kırmızı ve beyaz, siyah ve beyaz, üç renkli ve çizgili ve beyazdır. Ayrıca krem ​​ve beyaz veya mavi üç renkli olabilirler ancak bu renkler daha çok Afrika'da bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nde nadirdirler.

Bu cins tımar etmekten hoşlanır ve kendi başının çaresine bakmak. Kokusuz olma eğilimindedirler, bu da çok fazla banyoya ihtiyaç duyulmadığı anlamına gelir ve su hayranı olmadıkları için bunu takdir edeceklerdir. Aslında yağmuru sevmezler. Ancak, erken eğitilirlerse, Basenjiler banyolara ve hatta yağmura bile uyum sağlayabilir.

Egzersiz Gereksinimleri

 Sonbahar çayırında koşan iki Basenji köpeği

Yüksek enerjili tavırları nedeniyle, Basenjilerin düzenli olarak egzersiz yapması gerekir . Bir Basenji, hareket eden yaratıklar ve nesneler tarafından kolayca dikkati dağılan bir tazı olduğu için serbest bırakılmamalıdır. Köpek sonunda kovalamaya başlayabilir. Basenji'yi zihinsel ve fiziksel olarak zorlayan faaliyetlere dahil etmek, onu memnun edecektir.

köpek isimleri

Yaşam koşulları

Basenjiler meraklı köpeklerdir. Dairelerde veya evlerde başarılı olabilirler, ancak yerlerin köpek korumalı olması gerekir. Dolaplara, dolaplara ve odalara girmeleriyle tanınırlar. Onların ve evin güvenliğini sağlamak için evi köpeklere karşı korumak çok önemlidir. Avlular tesis içindeyse, tamamen çitle çevrilmelidir. Basenjilerin dikkati daha küçük hayvanlar tarafından kolayca dağılır ve avlanma doğalarına sadık kalarak peşlerinden koşarlar. Tasmalar Basenji'nin kaçmasını önleyecektir.Eğitim

Basenjiler son derece zeki ve bağımsız , bu da itaat etmeyi veya etmemeyi seçebilecekleri anlamına gelir. Eğitmenler onları genç yaşta başlatmanızı tavsiye ediyor. İnatçı oldukları ve genellikle kendi faaliyetlerine katılmak istedikleri için eğitim zor olabilir. Bu cins çok fayda sağlayacak eğitim seansları .

Sağlık

 Hasta bir Basenji köpeği tutan bir kız's paws

Bazıları Fanconi Sendromu, Progresif Retinal Atrofi ve Kalça Displazisi gibi bazı kalıtsal sağlık koşullarına sahiptir.

Fanconi Sendromu

Fanconi sendromu, besinlerin ve suyun vücuda hatalı taşınmasından kaynaklanan bir böbrek bozukluğudur. Vücut besinleri ememediği için yok edilirler. Bu, bir Basenji'nin sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Progresif Retina Atrofisi

Progresif Retina Atrofisi (PRA) Basenji'nin görüşünü etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Tam körlüğe neden olabilir. PRA geç başlangıçlı bir hastalıktır. Köpeğin gözleri yavruyken sağlıklı görünebilir ancak olgunlaştıkça görme kaybı gelişmeye başlar.Kalça Displazisi

Basenjilerin küçük bir yüzdesi kalça displazisi . Bu, kalçanın kıkırdak ve kemiğinin aşınmaya başladığı bir durumdur. Zamanla bu, kas atrofisine, artrite ve sınırlı hareketliliğe neden olur. Bu acı verici ve rahatsız edici olabilir.

Beslenme

 Meraklı Basenji köpek yavrusu evde mutfakta taze sebzelerle masaya tırmanıyor.

Yavruların günde üç kez beslenmesi gerekirken, yetişkin bir Basenji günde bir kez beslenebilir. Vücut yapıları gereği kilo almaya eğilimli olabilirler; bu nedenle sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak biraz disiplin ve ikramları onların ulaşamayacağı bir yerde tutmayı gerektirebilir.

rus köpek

bakım

Doğaları gereği kediye benzerler. Temiz olmaktan hoşlanırlar. Tımar, Basenjis ile hantal değildir. Kısa tüyleri vardır ve diğer cinsler kadar tüy dökmezler. Kapsamlı bir fırçalama, tüylerini parlak ve parlak tutacaktır. Diğer köpeklerde olduğu gibi, patilerinin ve kulaklarının temiz tutulduğundan emin olun. Banyoda yıkandıktan sonra havluya sarılı komik basenji köpeğinin portresi

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Basenji yavruları, bir yetiştiriciden satın alındığında genellikle 1.200 ila 1.800 dolar arasındadır. Bir köpek yavrusu satın almayı seçerken, yetkili bakın ve sorumlu yetiştiriciler .

Kurtarma ve Barınaklar

Basenji kalbinizi fethettiyse, neden bu köpeklerden birine sevgi dolu bir yuva vermek için bir sığınak ya da kurtarma aramıyorsunuz? Kurtarmalarla ilgili daha fazla bilgi için bkz. Basenji'yi Kurtarma.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

 • Daha büyük çocuklar için iyi
 • Evdeki küçük hayvanlara dikkat edin. Birlikte büyümüşlerse, bu bir problem olmamalı.
 • Çitlerle çevrili, iyi güvenlikli alanlarda bulunmanız gerekiyor
 • Kapıdan fırlayacak
 • Tasmalı tutun. Kovalamayı severler.
 • aile ile sevgi
 • Yabancılara karşı mesafeli davranabilir

Son düşünceler

Basenji zeki, bağımsız, sevgi dolu bir köpektir. Etrafta bir tane olması kesinlikle bir evi canlandıracaktır. Yaramazlar ama aynı zamanda şefkatlidirler. İnatçı ve meraklı olabilirler. Her zaman itaat etmeyebilirler ve ara sıra iyi bir kovalamaca için havalanabilirler, ancak iyi huyludurlar ve bir yuvaya harika bir katkı sağlayabilirler. Bununla birlikte, tutarlı egzersiz ve uyarım ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Bu büyücüyle güçlü ve uzun süreli bir bağ kurmak için ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak önemlidir.

Yorumlar