Köpekler Salatalık Yiyebilir mi? Salatalık Köpeklerin Yiyebilmesi İçin Güvenli mi?

Köpekler Salatalık Yiyebilir mi? Salatalık Köpeklerin Yiyebilmesi İçin Güvenli mi?

Birçok insan salatalığı sever. İster sandviçte, ister salatada, ister bir şeye batırılmış olsun. Köpeğiniz size özlemle bakıyor mu? o büyük köpek gözleriyle sen dilimlerken biraz havuç ve salata için salatalık, 'köpekler de salatalık yiyebilir mi?' diye merak ediyorsunuz.

Belki de yavrularını her zaman sonundan bir dilim ayırıyorsun ve ne kadar güvenli bir şekilde yiyebileceklerinden emin değil misin? Köpekler omnivordur, yani hem hayvan hem de bitki materyali yerler . Birçok meyve ve sebze, evcil hayvanlarımızın ölçülü olarak yemesi için güvenlidir, diğerleri ise onlara zararlı olabilir.İyi haber şu ki, salatalık bizim için olduğu kadar köpekler için de iyidir . Çoğu köpek gevrek, sulu dokusunu sevecektir. Ancak, yavrularınıza bir veya iki dilim ikram etmek istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

İçindekiler

Salatalığa Genel Bakış

bir kase salatalık

Salatalık genellikle bir sebze olarak anılır, ancak aslında bir meyvedir.Salatalık (bilimsel adı cucumis sativus ) Cucurbitaceae kabak ailesine ait yaygın olarak yetiştirilen yenilebilir bir bitkidir. Yaygın olarak bir sebze olarak kabul edilir, ancak çiçeklerden yetişir ve tohum içerir, aslında bir meyvedir .

Onlar koyu yeşil ve iki metreden uzun büyüyebilir ve meyvenin dışında küçük 'sivri uçlar' olabilir. Genellikle diğer taze sebzelerle birlikte bulunurlar ve ince bir plastik film tabakasına sarılabilirler. Yavrunuzu beslemeden önce bunu çıkardığınızdan emin olun. Turşu aynı zamanda salamura veya sirke içinde saklanan küçük bir salatalık türüdür.

Salatalık Köpekler İçin Güvenli mi?

köpek bir yığın salatalık yiyor

Ölçülü olarak salatalık köpekler için sağlıklı bir atıştırmalıktır.Salatalık köpekler için güvenli bir sebze olarak kabul edilir , ölçülü olarak beslendiği sürece. Tüylü arkadaşınızla salatalık atıştırmalıklarını paylaşmak kesinlikle güzel.

pomeranian chihuahua karışımı fiyatı

Salatalık çoğunlukla sudan oluşur - aslında Salatalığın %95'i sudur ! Bu onu gerçekten bir harika nemlendirici atıştırmalık ve özellikle sıcak bir günde yavrularınız için ferahlatıcı!

besinler

Salatalık ayrıca aşağıdaki gibi besinlerle doludur: Sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan B ve C vitaminleri , ayrıca köpeğinizin kemiklerini güçlü tutmaya yardımcı olan K vitamini ve kalsiyum. Salatalık ayrıca köpek arkadaşınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olan diğer besinleri de içerir. Bunlar potasyum, manganez ve bakır içerir. Aynı zamanda yüksek miktarda lif taşır. Lif, yavrularınızın sindirim sistemini de sağlıklı tutmak için iyidir!kalori

Salatalığın kalorisi ve yağı gerçekten düşüktür, ayrıca tuzu da düşüktür, yani antrenman sırasında sağlıklı bir ödül olarak kullanılabilir veya köpeğiniz biraz kilo vermeye çalışıyorsa köpek mamasının yerine kullanılabilir! Dolayısıyla, Fido düşük kalorili bir diyet uyguluyorsa, birkaç dilim salatalık iyi olur . Pankreatitten mustarip köpekler için bu iyi bir haber çünkü semptomların alevlenmesine neden olacağından endişe etmeden salatalığı güvenle verebilirsiniz.

Sağlık yararları

Salatalık, iltihaplanmayı azaltmak ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmek gibi insanlarda birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilse de, aynı şeyi köpeklerde gösterecek hiçbir bilimsel kanıt yok ve yavrularınız ihtiyaç duydukları tüm besinleri her zamanki dengeli beslenmelerinden alıyor olmalıdır. Ancak, burada birkaç dilim salatalık ve kesinlikle yavrularınız için harika bir muamele var!

Köpeğim Ne Kadar Yiyebilir?

salatalık ikramlarını bekleyen köpek

Köpeğinizi yeni bir muamele ile tanıştırırken daima küçük bir miktarla başlayın.

Köpekler sulu bir salatalık dilimini çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır severler ama tüm ikramlar ve atıştırmalıklarda olduğu gibi ölçülü beslenir ve yavrularınıza kaç tane ödül vereceğinizi hesaplarken her zaman %10 kuralına uymalısınız.Bir köpeğin günlük kalori alımının sadece %10'u, salatalık gibi herhangi bir meyve ve sebzenin yanı sıra alabilecekleri diğer tüm ikramları içeren ikramlar olmalıdır. Böyle, porsiyon büyüklüğü köpeğin büyüklüğüne ve cinsine bağlı olacaktır , ama bir kural olarak, burada ve orada birkaç dilim iyi - özellikle de kalorisi çok düşük olduğu için - ama daha fazla değil.

Köpeklere Nasıl Yedirilmelidir?

siyah köpek salatalık muamelesi yapıyor

Köpeğinizin çiğ salatalıklarını küçük parçalar halinde beslemek en güvenli bahistir.

salatalık en iyi çiğ köpeklere verilir , tıpkı yediğimiz gibi. Meyve ve sebzeleri yavrularınıza çiğ yemeden önce daima yıkayın. Sebze kabukları sağlıksız pestisitlerin kaynağı olabilir. Küçük parçalara bölerek antrenman ikramı olarak kullanabilir veya dilimleri dondurarak yavrularınıza sıcak bir günde yaz ikramı olarak sunabilirsiniz!

Bir köpeğe ilk kez salatalık verdiğinizde, sadece küçük bir dilim verin, ardından Herhangi bir olumsuz etki gözlemlemek için 48 saat bekleyin . İyi görünüyorlarsa, bir dahaki sefere daha fazla salatalık yiyebilirler!Salatalık Ne Zaman Kötüdür?

çimlerde salatalık yiyen iki köpek

Salatalık, köpeğe üzgün bir karın verebilir, bu nedenle veterinerinize önceden sormanız en iyisidir.

Var ilişkili çok az risk Köpeğinize salatalık beslemekle, ancak çok fazla iyi bir şeye sahip olabilirler. Tıpkı birçok insan gıdasında olduğu gibi, çok fazla salatalık yavrunuza üzgün bir karın verebilir . Bu genellikle ciddi değildir ve genellikle sadece biraz ishal ve gazdır. Ancak belirtiler devam ederse, tavsiye için veterinerinizle konuşmalısınız.

Bazı köpekler salatalık derisini sindirmekte zorlanabilirler ve cilt ayrıca böcek ilacı ve diğer kötü kimyasalların kaynağı olabilir . Salatalık büyük parçalar halinde beslenirse boğulma riski de vardır. Herhangi bir pisliği gidermek için her zaman önce salatalığı yıkayın ve evcil hayvanınıza sunmadan önce ince bir şekilde dilimleyin.Bunu hatırlamak da önemlidir çünkü salatalık çoğunlukla sudan oluşur , yavrularınızı ticari olarak hazırlanmış uygun bir köpek maması beslemeden aşırı beslemek beslenme yetersizliklerine yol açabilir.

Salatalık yememesi gereken köpekler var mı?

salatalık çoğu köpeğe vermek için iyi Ancak tüylü arkadaşınızın bağırsakları hassassa, salatalığın onlarla aynı fikirde olmama ihtimali vardır. Onlara başlangıçta çok küçük bir miktar vermeyi deneyin, ancak herhangi bir karın rahatsızlığına yol açarsa, artık vermeyin ve tavsiye için veterinerinize başvurun .

Köpeğinizin diyetine yeni yiyecekler eklemeden önce, özellikle de belirli bir diyet uyguluyorlarsa, her zaman her zamanki veterinerinizle konuşun.

Salatalık turşusu ne olacak?

bir kase turşu

Turşudaki yüksek tuz içeriği ve eklenen bileşenler hipernatremiye neden olabilir.Eğer hiç köpeğinize bir dilim turşu ikram etti , onu doğruca geri tükürdüğünü fark etmiş olabilirsiniz! Turşu tadı dört ayaklı dostlarımıza pek çekici gelmiyor ve köpekler için de kötü olabilirler .

Çoğu salatalık, tuz, su ve sirke karışımı kullanılarak turşu haline getirilir. Bununla birlikte, bazen lezzet katmak için ek bileşenler (soğan ve sarımsak gibi) kullanılır. köpekler için zararlı olabilir.

Salatalık turşusu var yüksek tuz içeriği çiğ salatalık ile karşılaştırıldığında. Köpeklerin biz insanlar kadar tuz tüketmesine gerek yok. Fazla tuz neden olabilir hipernatremi denilen durum . Bu, kan dolaşımında tehlikeli seviyelerde tuz biriktiği zamandır. Bu kusma, ishal, dehidratasyon ve nöbetlere yol açar ve acil veteriner tedavisi gerektirir.

Onun salatalık turşusu beslemekten kaçınmak için en iyisi köpeklere ve bunun yerine sağlıklı taze versiyonu tercih edin!

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler salatalık derisi yiyebilir mi?

  Evet, köpekler salatalık kabuğu yiyebilir. Bununla birlikte, köpekler salatalık kabuğunu sindirmekte zorlanabilirler, bu nedenle kabuğuyla servis yapıyorsanız çok ince dilimleyin. Deri ayrıca böcek ilacı ve diğer kimyasalları da taşıyabilir, bu nedenle evcil hayvanınızı beslemeden önce iyice yıkayın.

 • Bir köpek çiğ salatalık yiyebilir mi?

  Evet, bir köpeğe salatalık beslemenin en iyi yolu çiğ yemektir. Bir köpeği çiğ salatalık ile beslemek güvenli, sağlıklı ve düşük kalorili bir atıştırmalık olmasının yanı sıra hidratlamanın lezzetli bir yoludur.

 • Bir köpek günde ne kadar salatalık yiyebilir?

  Çiğ sebzeler de dahil olmak üzere ikramlar, yavrularınızın günlük kalori alımının sadece %10'unu oluşturmalıdır. Pratikte, küçük köpeklerin çoğunda bir veya iki salatalık slaydı gerekirken, büyük köpeklerin çoğunda günlük bir inç kadar dilimlenmiş veya doğranmış salatalık olabilir. Unutmayın, tüm köpekler farklıdır ve bunu köpeğinizin ihtiyaçlarına göre ayarlamanız gerekir.

 • Köpekler salatalık turşusu yiyebilir mi?

  Salatalık turşusu, çok miktarda yenildiğinde köpeklerde dehidrasyona ve hastalığa neden olabilecek yüksek bir tuz içeriğine sahiptir. Bazı turşular, köpekler için oldukça toksik olan soğan veya sarımsak gibi bileşenlere sahiptir, bu nedenle bir köpeğe turşu beslemekten kaçınmak en iyisidir.

 • Ağız kokusuna yardımcı olur mu?

  Köpeğinizin nefesi kötüyse salatalığın yardımcı olabileceğine dair bazı iddialar var, ancak bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yok ve köpeklerde ağız kokusunu tedavi etmenin en iyi yolu, klinikte düzenli diş temizliği veya diş tedavisi önerebilecek veterinerinizle konuşmaktır. Onlar da tavsiye edebilir nefeslerini tazeleyecek köpek maması .

Son düşünceler

Evet, kesinlikle köpekler salatalık yiyebilir ! Burada birkaç dilim salatalık ve yavrularınız için sağlıklı, düşük kalorili, az yağlı bir atıştırmalık olabilir. Herhangi bir yeni yiyecekte olduğu gibi, Fido salatalıklarını ölçülü olarak beslemeyi unutmayın. Bir kerede çok fazla, üzgün bir mideye neden olabilir. Salatalık, sıcak bir günde canlandırıcı bir muamele veya sadece sağlıklı bir eğitim ödülü olabilir!

Salatalığı köpeğinize vermeden önce mutlaka yıkayın, ardından boğulmasını önlemek için ince dilimler halinde kesin . Toksik maddeler içerebilecekleri için onlara turşu vermemeyi unutmayın.

Yorumlar