Yardım! Köpeğim Browni Yedi mi? Brownies Köpekler İçin Zehirli midir? Ne yapmalıyım?

Yardım! Köpeğim Browni Yedi mi? Brownies Köpekler İçin Zehirli midir? Ne yapmalıyım?

Köpeğiniz az önce bir kek yemişse - veya birkaç tane! - panik yapma ! Evet, çikolata köpekler için zehirli olabilir ve büyük miktarlarda, onlar için çok kötü olabilir. Ancak bir köpeğin çikolata yemesi öleceği anlamına gelmez. Birçok çikolata zehirlenmesi vakası, köpek arkadaşlarımız için ölümcül değildir.

Yerdeki hasta köpek, Köpekler Veteriner Faturalarını Hızlı Bir Şekilde İlan Ediyor - evcil hayvan sigortası size para kazandırabilir ve fiyat teklifi butonumu alabilir Reklamcılık

Çikolata zehirlenmesi tehlikelidir, bu nedenle çikolata yutması sırasında köpeklere ne olduğunu anlamak önemlidir. Ayrıca, kek gibi çikolata içeren herhangi bir şeyi yutan yavrularınız üzerine hemen hangi adımları atmanız gerektiğini anlamak da önemlidir.Çikolata, iki bileşen içeren kakaodan yapıldığı için köpekler için kötüdür. teobromin ve kafein . Köpekler, metilksantin adı verilen bu maddelere karşı daha hassastır ve onları insanlar kadar iyi metabolize edemezler. Her iki bileşen de yavrularınızda toksik seviyelere ulaşabilir. Peki, köpeğiniz bir sepet keke girdiğinde ne yapmalısınız?

İçindekiler

Köpeğim Brownie yedi: Şimdi ne olacak?

Veterinerde Küçük Köpek

Yavrunuz herhangi bir kek tüketmişse, veterinerinizi hemen aramanız çok önemlidir.Peki köpeğiniz çikolatalı kek yerse ne yapmalısınız? Aslında atmanız gereken birkaç adım var ve kaç tane kek tükettiğinize bağlı olarak hızlı bir şekilde harekete geçmek isteyeceksiniz.

Adım 1: Kekleri Fido'dan Uzaklaştırın

Kekleri güvenli bir yere taşıyın , köpeğin erişemeyeceği bir yerde, daha fazla yemelerini engellemek için. Köpeğinizi güvenli bir yere koymanız veya ortalığı toparlayıp alanı temizlerken onları kilitlemeniz gerekebilir.

Adım #2: Ne Kadar Yenildiğini Anlayın

Köpeğin kaç tane kek yediğine dair kabaca bir fikir bulun ve kekin içinde ne tür çikolata vardı. Ambalajın üzerinde 'toplam kakao katı maddesi' olup olmadığına bakın - genellikle yüzde olarak ifade edilir. Bunu da kullanabilirsiniz çikolata toksisitesi hesaplayıcısı Bir evcil hayvan ebeveyni olarak ne kadar endişeli olmanız gerektiğine dair bir fikir edinmek için.Adım #3: Veterinerinizi Arayın

Veteriner çağırın ya da Evcil Hayvan Zehir Yardım Hattı ve ne kadar ve ne tür çikolata yendiğine bağlı olarak tavsiye isteyin. Size bundan sonra ne yapmanız gerektiğini söylemeliler.

Bir Köpek Kaç Kek Yiyebilir?

Çikolatalı Tatlı Kareler

Bir köpeğin daha az sağlık riskiyle tüketebileceği kek miktarı, ağırlığına bağlıdır.

Keklerde verilen hasar, kekleri yapmak için kullanılan çikolatanın türüne bağlıdır. Beyaz çikolata en düşük risk olma eğilimindedir, ardından sütlü çikolata, ardından bitter çikolata gelir. Bitter çikolata köpekler için en kötüsüdür çünkü daha yüksek kakao içeriğine sahiptir, bu da daha fazla toksik bileşen teobromin ve kafein içerdiği anlamına gelir.Çikolata (Fırıncı çikolatası) pişirmek daha da kötü olma eğilimindedir - 1 ons Baker çikolatası, birkaç ons sütlü çikolata kadar hasara neden olabilir! Kural olarak, çikolata daha koyu ve daha az tatlıysa, yavrularınız daha kötü etkilenebilir .

Kakao tozu, yüksek teobromin içeriğine sahip olduğu ve tüm teobrominler gibi hala toksik olduğu için köpekler için de kötüdür. piştikten sonra . Bu yararlı bir kaynaktır farklı çikolata türlerinin zararlı içeriğini bulmak için.

Köpeğiniz için risk ayrıca şunlara da bağlıdır: onların boyutu. Daha büyük ırkların, küçük bir köpekle aynı miktarda çikolatadan daha az etkilenmesi muhtemeldir. Yavru köpekler daha küçük olduklarından, yetişkin köpeklerden daha kötü yan etkiler yaşamaları muhtemeldir.

Vücut ağırlığının kilogramı başına bir ons sütlü çikolata köpeklerde potansiyel olarak ölümcül olabilir . Ortalama olarak, bir porsiyon kek, 2 ons sütlü çikolata içerir. Bu, bir veya daha fazla kek yemenin herhangi bir köpek için potansiyel sorunlara neden olabileceği anlamına gelir, ancak özellikle daha düşük vücut ağırlığına sahip oldukları için daha küçük köpekler.Veterineri Ne Zaman Aramalıyım?

Krem Chihuahua Tutan Kişi

Yavrularınızın keklere bulaştığından şüpheleniyorsanız, veterinerinizi aramak her zaman en iyisidir.

Köpeğinizin çikolata yediğini düşünüyorsanız, tavsiye için daima veterineri arayın. Bu erken tedavi etmek daha iyi köpek çikolata zehirlenmesi belirtileri gösterene kadar beklemektense.

Tüketilen çikolatanın türü ve miktarı düşük riskli ise veteriner önerebilir köpeğine göz kulak olmak çikolata zehirlenmesinin belirtilerini aramak için (aşağıda listelenmiştir). Durum daha şiddetliyse veya klinik belirtiler gördüyseniz, veteriner sizden Fido'yu kliniğe getirmenizi isteyebilir.

Bu durumda veteriner, köpeğinizin çikolatayı kusmak ve ona aktif kömür verin. Aktif kömür, toksik maddelerin köpeğin bağırsağında tutulmasına yardımcı olur ve bu maddelerin emilmesini ve köpeğe zarar vermesini engeller. Veteriner ayrıca, sıvılar, bağırsağın yıkanması ve ağrı kesici gibi yavrularınız için destekleyici bakım sağlamalıdır.Çikolata Toksisitesinin Belirtileri Nelerdir?

Ahşap Zeminde Yatan Büyük Köpek

Tüketildikten sonra 12 saate kadar aranması gereken birkaç çikolata zehirlenmesi belirtisi vardır.

Çikolata zehirlenmesinin belirtileri hemen ortaya çıkmaz ve 12 saate kadar sürebilir herhangi bir hastalık belirtisi göstermek için. Yine de başladıktan sonra, bu belirtiler 72 saate kadar devam edebilir, bu nedenle ne aradığınızı bilmek önemlidir. Zehirlenmenin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, belirtiler aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 • Kusma
 • İshal
 • Daha sık idrara çıkma ve/veya içme
 • Genel huzursuzluk ve heyecan
 • Kas titremeleri
 • nöbetler
 • Artan kalp hızı/kalp çarpıntısı
 • çöküş
 • Ölüm (aşırı durumlarda)

Çikolata zehirlenmesi ile sonuç erken tedavi ile her zaman daha iyi . Bu nedenle, herhangi bir kekin tüketildiğini veya olmaması gereken başka bir şey olduğunu düşünüyorsanız, hemen veterinere başvurmanız en iyisidir.Ayrıca, yenen çikolata miktarı çikolata zehirlenmesine yol açmasa bile hala karın ağrısına neden oluyor Yağ ve şeker içeriği nedeniyle.

Peki Diğer Brownie Malzemeleri?

Fındıklı Çikolatalı Tatlı

Fındık gibi diğer kek malzemeleri köpeğinize zarar verebilir.

Birçok kek çikolata ile yapılsa da, diğer kek malzemeleri toksisiteye neden olabilir yenirse.

Macadamia Fıstığı

Macadamia fıstığı da köpekler için zehirlidir. Yavrunuz macadamia fındıklı kekler yemişse, veteriner çağırdığınızda bunu söyleyin öneri için. işaretleri macadamia fıstığı toksisitesi hafif ve kendi kendini sınırlayıcı olma eğilimi; ancak, bu her zaman böyle değildir. Şiddetli vakalarda veteriner, köpek arkadaşınızı daha rahat ettirmek için klinik belirtileri tedavi etmelidir.Makadamia fıstığı zehirlenmesinin olası belirtileri şunlardır:

 • Kusma
 • zayıflık
 • Letarji
 • ayakta duramama
 • Yürüme isteksizliği

Çoğu köpek, bir veterinerin yardımıyla macadamia fıstığı toksisitesinden kurtulacaktır. bunun farkında olmakta fayda var diğer sağlık sorunları olan köpekler daha yüksek risk altında olacak ağır zehirlenme vakalarının

ksilitol

Birçok keto ve 'sağlıklı kek' tarifinde ve ayrıca bazı fıstık ezmelerinde kullanılan yapay bir tatlandırıcı, bu madde yutulduğunda köpekler için inanılmaz derecede toksik olabilir. Vücut ağırlığının kilogramı başına 0,0017 ons kadar az bir miktar zehirlenme belirtilerine neden olabilir. Köpeklerde ksilitol kan şekerinde önemli bir düşüşe neden olur , ardından her ikisi de ölümle sonuçlanabilen karaciğer hasarı gelir.

Ksilitol toksisitesinin belirtileri şunları içerir:

 • Kusma
 • titreyen
 • zayıflık
 • çöküş
 • nöbetler
 • potansiyel olarak ölüm

Yavru köpeğinizin ksilitol içeren bir şey yemiş olabileceğine inanmak için nedeniniz varsa, hemen veterinerinizle iletişime geçin. faydalı olabilir veterinerinize ambalajın bir resmini gönderin veya emin değilseniz, içindekiler listesini okumak için elinizin altında bulundurun.

Esrar (AKA 'pot kek')

Köpeğiniz esrar içeren yenilebilir bir kek yemişse, hemen bir veterinere başvurun . Köpekler marihuanaya insanlardan çok daha duyarlıdır ve yenen miktarı çikolata gibi diğer bileşenlere kıyasla tahmin etmek genellikle daha zordur.

Utanmayın - veterineriniz Fido'nun otu nasıl yediğiyle ilgilenmiyor, sadece deneyimden sağ çıktıklarından emin olmak için. Yavrunuz tencerede kek yerse, muhtemelen veterineriniz onları getirmeni rica et hastaneye yatış için.

Ne Kadar Brownie Bir Köpeği Öldürebilir?

Arka Planda Köpekli Çikolatalı Tatlı ve Vanilyalı Dondurma

Köpekler için ölümcül olan kek miktarı birkaç faktöre bağlı olacaktır.

Bir köpeği öldürebilecek kek miktarı aşağıdakilere bağlıdır:

 • bu çikolata türü browni yapmak için kullanılır
 • bu uyuşuk r yenen kek
 • bu boyut söz konusu köpeğin
 • Diğer zehirli içindekiler keklere dahil

Bu faktörler, bir köpeğin riskini değerlendirmek için önemlidir. Yavrunuzu daha yüksek bir riske sokabilecek diğer sağlık koşullarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu, köpekler için geçerli olabilir diyabet, artrit (osteoartrit), böbrek hastalığı veya kalp hastalığı , Örneğin. Bu, şiddetli çikolata zehirlenmesi belirtilerine daha yatkın olacakları için yaşlı köpekler için de geçerli olabilir.

Buna rağmen halen köpeğinizin ölmesi pek olası değil çikolata zehirlenmesinden. Şiddetli vakalarda bile, çoğu köpek bir veterinerden hızlı ve agresif tedavi görürse iyileşme eğilimindedir.

Brownie Yutulmasını Önleme

bir tabakta çikolatalı tatlı

Kekleri ve diğer çikolataları yavrularınızın erişemeyeceği bir yerde saklamak en iyisidir.

Tüylü arkadaşlarınızı güvende tutmak istiyorsanız, yememeleri gereken şeyleri yemelerini engellemek en iyisidir. Bu, kekler, kurabiyeler ve herhangi bir tatlı gibi tatlı ikramlar bırakmak anlamına gelir. diğer potansiyel olarak zararlı gıdalar tüm evcil hayvanların ulaşamayacağı . Çöpleri karıştırmaya meyilli evcil hayvanlar için, kutuları ulaşamayacakları bir yerde sakladığınızdan emin olun veya gerekirse kutuyu açmalarını önlemek için çocuk kilidi kullanın.

Ayrıca akıllıca yüksek riskli zamanlarda dikkatli olun Paskalya, Sevgililer Günü ve Noel gibi, etrafta köpek muamelesi yapmaktan hoşlanan birçok aile üyesinin olması muhtemeldir. Bu durumda, Büyükanne'den bunun yerine evcil hayvan dostu köpek maması vermesini istemek ve köpeğinize herhangi bir biçimde çikolata vermekten kaçınmak en iyisidir.

yetişkin siberian husky

Son düşünceler

Köpeğiniz kek yerse, çikolata zehirlenmesi riski altında olabilir veya diğer bazı kek bileşenlerinden kaynaklanan toksisite. Risk, çikolatanın türüne, çikolata miktarına ve köpeğinizin boyutuna ve ayrıca hangi diğer bileşenlerin mevcut olduğuna bağlı olacaktır.

Yavru köpeğinizi kek yerken görürseniz, her zaman veterinerinizi arayın veya tavsiye için Pet Poison Yardım Hattı! Köpek arkadaşınızın zehirli bir dozu olup olmadığını ve bundan sonra ne yapacağınızı anlamanıza yardımcı olacaklardır.

Yorumlar