Köpekler Balık Yiyebilir mi? Köpekler Ne Tür Balık Yiyebilir?

Köpekler Balık Yiyebilir mi? Köpekler Ne Tür Balık Yiyebilir?

Evcil hayvan dükkanındaki koridorlarda yürüyün ya da köpeğinizin mamasından içindekiler listesine göz atın; balık aromalı yiyeceklerden balık çubuklarına, balık derilerinden taze balıklara kadar sayısız seçenek bulacaksınız. Sonsuz seçenekler, evcil hayvanınız için en iyisinin ne olduğunu merak ederek kafanızı karıştırabilir.

Köpekler doğal etoburlardır, bu nedenle balıkların tatlarını ve dokularını severler, ancak köpeğinizi yeni favori balıklarla tanıştırmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.Uygun şekilde hazırlandığında ve beslendiğinde, çoğu balık köpekler için güvenlidir. Balık, ara sıra atıştırmalık olarak veya ticari olarak hazırlanmış köpek mamasının bir parçası olarak, köpekler için sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçasını oluşturabilir. Ancak bazı balık türlerine dikkat etmelisiniz. Konu balık yemi olduğunda köpeğinizin tehlikede olmadığından nasıl emin olacağınızı öğrenmek için tüm bunları ve daha fazlasını gözden geçireceğiz.

İçindekiler

Balığın Sağlığa Faydaları

Omega 3 haplarının yanında bir kase balık

Balık harika bir doğal protein ve omega 3 kaynağıdır.Omega 3 balıklara ihtiyacının çoğunu verir. köpeğinizin vücut sistemlerinin sağlıklı işleyişini desteklediği için beslenme faydaları . Cildin doğal savunmasına yardımcı olduğu, kuru cildi ve kepeği iyileştirdiği, iltihabı azalttığı ve köpeğinizin kürkünün şık ve parlak görünmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle özellikle cilt problemleri olan köpekler için faydalı olabilir. Omega 3 ayrıca köpeklerinizin bağışıklık sistemini, gözlerini, karaciğerini ve böbreklerini destekler ve hatta yavrularda sağlıklı beyin gelişimine katkıda bulunur.

boxer pitbull kırması

Omega 3 bile olabilir kalp hastalığı ve osteoartriti olan köpekler için faydalar. Bazı araştırmalar, omega 3'ün antiaritmik etkileri olduğunu ve kalp kası kaybını azaltmaya yardımcı olduğunu öne sürüyor. Eklemlerdeki iltihabı azaltabileceğine ve köpeklerin aktif ve rahat kalmasına yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da var. Köpeğinizin belirli sağlık koşulları varsa, veterinerinizle konuşmanız gerektiğini ve herhangi bir diyet değişikliğinin yalnızca reçeteli ilaçlar için ücretsiz olması gerektiğini unutmamak çok önemlidir.

Birçok veteriner genellikle balık bazlı diyetleri tavsiye eder. gıda alerjisi veya mide rahatsızlığı olan köpekler. Bunun için iyi bir sebep var. Pişirildiğinde balığın sindirimi kolaydır, bu da onu tavuk veya sığır eti gibi etlere mükemmel bir alternatif haline getirir. Balıklardaki düşük doymuş yağ seviyeleri, pankreatit ataklarından sonra az yağlı diyete ihtiyaç duyan köpekler için de uygun hale getirir.Köpekler için Hangi Balık Türleri Güvenlidir?

Çanta somon köpek maması

Mağazadan satın alınan köpek maması ve balık içeren mamalar, ölçülü olarak evcil hayvanınız için güvenlidir.

Herhangi ticari olarak hazırlanmış köpek maması veya balık içeren yiyecekler güvenlidir, balık çubukları ve kurutulmuş balık derileri dahil. Balık filetoları (taze veya dondurulmuş) pişirildikten sonra da güvenlidir.Köpekler yiyebilir beyaz balık, örneğin morina veya mezgit balığı ve yağlı balık ton balığı, mezgit, sardalye, somon ve Atlantik uskumru gibi.

Köpekler İçin Hangi Balık Kötüdür?

Vahşi yakalanmış balıkları yiyen köpek

Balık beslemenin köpeğinizin sağlığı için birçok harika faydası olsa da, bazı kötü sonuçları da olabilir.Balık içerebilir yüksek düzeyde cıva, ağır metaller ve diğer toksik kimyasallar endüstriyel kirlilik yoluyla nehirlere ve okyanuslara karışan Köpekler tarafından büyük miktarlarda yenildiğinde, bu toksinler birikerek uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar, ton balığı ve kılıç balığı gibi besin zincirinde daha yüksek olan belirli balık türlerinde daha yaygındır.

Balık da var doğal olarak yüksek tuz içeriğine sahiptir ve köpeklerin insanlar kadar tuz yemesine gerek yoktur. Çok fazla balık dehidrasyona ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Bazı Balıklar Tehlikeli mi yoksa Köpekler mi?

Derin yağda kızartılmış terbiyeli ve hırpalanmış balık

Derin yağda kızartılmış, terbiyeli veya hırpalanmış balık ve kabuklu deniz ürünleri köpekler için kötüdür.

Çiğ balık köpekler için kötü . Pişirilmeden bırakılırsa, balığın sindirimi zordur ve köpeğinizi rahatsız edebilecek bakteri ve parazitler içerebilir. Yemek yapmak bu zararlı bakterileri yok eder.Çiğ somon, somon zehirlenmesine neden olabileceğinden özellikle tehlikelidir. bakterilerin neden olduğu potansiyel olarak ölümcül bir durum. Köpekler 6-10 gün içinde rahatsız olurlar ve semptomlar kusma, ishal, uyuşukluk, depresyon, dehidratasyon, iştahsızlık, ateş, halsizlik, gözlerden veya burundan akıntı ve şişmiş lenf düğümlerini içerir. Hızlı tedavi ile köpekler genellikle birkaç gün içinde iyileşir. Köpeğiniz çiğ somon yemişse, hemen veterinerinize başvurmalısınız.

Kemik içeren balıklar da evcil hayvanınız için risk oluşturabilir. Kılçıklar boğulma tehlikesi oluşturur ve boğaza takılabilir . Ayrıca köpeğinizin ağzının iç kısmına ve hatta iç organlarına da zarar verebilirler. Her zaman kemiği çıkarılmış balık satın aldığınızdan veya evde kendi başınıza çıkardığınızdan emin olun.

Köpekler Hangi Balıkları Yemez?

Kılçık tutan kişi

Kılçıklar ve kemikli balıklar köpekler için güvenli değildir çünkü onları boğabilirler.

Ayrıca orada köpekler için iyi olmayan bazı balık türleri. Köpeğinize aşağıdaki balık türlerinden hiçbirini beslememelisiniz:  • Çiğ balık
  • Füme Somon
  • Kabuklu deniz ürünleri (filtre besleyicileri oldukları için kabuklu deniz ürünleri, köpeğinizi hasta edebilecek toksinler ve ağır metaller içerebilir)
  • Ekmekli veya hırpalanmış balıklar (bunlar kusma, ishal ve pankreatite neden olabilen sağlıksız sıvı ve katı yağlar içerir)
  • Köpekbalığı, kiremit balığı, kılıç balığı ve kral uskumru
  • Kılçık
  • Soslu veya tuz ilave edilmiş konserve veya konserve balık

Köpeğinize, onlar için güvenli olmadığı bilinen balıkları beslemekten kaçının ve Köpeğinizin diyetinde değişiklik yapmadan önce daima veterinerinizle konuşun. Köpeğinizin sağlık durumu varsa, köpeğinize balık verme konusunda özellikle dikkatli olmalısınız, bu nedenle endişeniz varsa veterinerinizle konuşun.

Köpeğime Nasıl Balık Beslerim?

Çiğ somonu çantadan çeken kişi

Yağ, tereyağı veya potansiyel olarak tehlikeli baharatlar gerektirmediğinden, köpeğiniz için balık hazırlamanın en iyi yolu ızgara veya buharda pişirmedir.

Artık hangi balık köpeklerinin yiyip yiyemediğini biliyoruz, hadi nasıl, ne kadar ve ne sıklıkta besleyeceğimize bakalım.Bunu hatırla Balık tek başına köpeğiniz için uygun değildir. Tam ve dengeli beslenmeleri gerekir. Balık temelli bir diyeti beslemenin en güvenli yolu, dengeli, ticari olarak hazırlanmış köpek mamasıdır. Aksi takdirde, balıkları özel bir muamele olarak tutmak en iyisidir - en fazla haftada bir veya iki kez küçük bir miktar.

köpek çikolata zehirlenmesi zaman çizelgesi

Köpeğinizin diyetini çeşitlendirmek, onları ilgi ve heyecan içinde tutacaktır. Köpeğinizin normal mamasına ek olarak taze balık besliyorsanız, sadece küçük porsiyonlarda verin. Aşırı beslenme riskini en aza indirmek için günlük yemden az miktarda çıkarın ve balıkla değiştirin. Bu durumda %10 kuralına uymalısınız: Her gün, balık dahil olmak üzere köpeğinizin günlük kalorisinin %10'undan fazlasını mamalara vermeyin.

Köpeğiniz için taze balık alıyorsanız, güvenli çeşitler listesinden seçim yaptığınızdan ve uygun şekilde hazırladığınızdan emin olun ( kemiksiz taze veya dondurulmuş balık filetosu, ilave tuz, sos veya baharat yok ).

Balık Bazlı İkramlar ve Atıştırmalıklar

Kılçık şeklinde köpek maması

Köpeklerimizi ödüllendirmek için ikramları ve atıştırmalıkları seçerken sonsuz seçenek var.Balık derileri, kurutulmuş bir muamele olarak yaygın olarak bulunur. . Bunları kendiniz hazırlayabilmenize rağmen, hazır olanlar en güvenlisidir. Gevreklik, köpeğin dişlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve tadı onları uzun süre meşgul edecektir. Balık çubukları başka bir harika seçenektir, ancak oldukça kalorili olabilirler, bu nedenle sadece ara sıra verilmelidir.

Ancak, davranır uygun bir birincil beslenme kaynağı değildir ve ölçülü olarak verilmelidir. İkramlar, bir köpeğin günlük yiyecek alımının sadece %10'unu oluşturmalıdır. Çok fazla olması obeziteye ve bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Köpeğinizin tam olarak ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olduğundan emin değilseniz, veterineriniz size rehberlik edebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerin ton balığı beslemesi uygun mudur?

Ton balığı, köpeğinizin vücudunda birikebilecek ve uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilecek cıva bakımından yüksek olabilir. Ilımlılık tamam olsa da, köpeğinizi ton balığı beslemeyi düzenli bir alışkanlık haline getirmemelisiniz. Ancak birkaç haftada bir yemek kaşığının köpeğinize zarar vermesi olası değildir.

golden retriever için en iyi şampuan

Köpekler morina yiyebilir mi?

Evet, morina, terbiyesiz olduğu sürece köpekler için güvenlidir. Sindirimi kolaydır, bu nedenle özellikle mide rahatsızlığı olan köpekler için faydalı olabilir. Yine de köpeğinize asla hırpalanmış veya panelenmiş morina balığı vermeyin.

Köpeğimi sardalya beslemek doğru mu?

Sardalya yağlı ve omega 3 bakımından zengindir, ancak tüm balıklarda olduğu gibi, her gün değil, sadece ara sıra lezzetli bir ikram olarak beslenmelidir. Sardalyaları çok sık beslemek köpeğinizin diyetini bozar.

Bir köpeğin ne kadar somonu olabilir?

Köpeğinizi en fazla haftada bir kez somonla beslemelisiniz ve çiğ somon, somon zehirlenmesine neden olabileceği için pişirmelisiniz. Köpeğinizin ağırlığına uygun bir porsiyon besleyin: Köpeğinizin ağırlığına göre her 500 gr için 10 gr'a kadar (20 kg'lık bir köpek 40 gr somon balığı yiyebilir).

Tarak köpekler için kötü mü?

Çiğ beslenirse, evet, deniz tarağı köpekler için kötüdür. Ancak iyice pişirildiğinde küçük miktarlarda güvenli olabilirler.

Köpek karideslerimi besleyebilir miyim?

Hayır, karidesler (ve tüm kabuklu deniz ürünleri türleri), özellikle çiğ olduklarında köpekler için güvenli değildir. Yüksek düzeyde toksinler ve ağır metaller içerebilirler ve gıda zehirlenmesinin yaygın bir nedenidirler.

Köpekler balık yemekten ölebilir mi?

Balık yemenin köpeğiniz için ölümcül olması pek olası değildir, ancak uygun şekilde hazırlanmazsa veya büyük miktarlarda beslenirse önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Pişmemiş balık, kabuklu deniz ürünleri, çiğ somon ve balık kılçığı evcil hayvanınız için özellikle tehlikelidir.

Köpekler çiğ veya pişmiş balık yemeli mi?

Köpekler her zaman pişmiş balıkları herhangi bir tereyağı/yağ veya baharat olmadan yemelidir. Çiğ balık, köpeğinize zararlı olabilecek parazitlerin yanı sıra salmonella gibi bakterileri de içerebilir.

Son düşünceler

Kızarmış balık parçasını masadan çekmeye çalışan köpek

Köpeğinizi mevsimsiz somon balığı, beyaz balık, ton balığı, mezgit balığı, sardalya ve Atlantik uskumru ile beslemek güvenlidir, ancak sadece ölçülü olarak. Ve kızartma!

Ara sıra atıştırmalık olarak köpeğinize bir parça balık beslemek güvenlidir, ancak köpeğiniz için uygun miktar konusunda daima veterinerinizden yardım isteyin. yaşlarına, kilolarına ve sağlık ihtiyaçlarına göre. Balık içeren eksiksiz ve dengeli bir köpek maması besliyorsanız, onu paket yönergelerine göre beslemeli ve ardından evcil hayvanınızı nasıl etkilediğine göre ayarlamanız gerekir.

Yorumlar