Malta Shih Tzu Karışımı: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Malta Shih Tzu Karışımı: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Malta ve Shih Tzu, boyut, görünüm, mizaç ve ihtiyaçlar açısından çok benzer köpeklerdir. Ama onları bir araya getirdiğinizde ne elde edersiniz? Şımarık ama tatlı bir karaktere sahip, ağzına kadar dolu, hoş ve dinky bir köpek. Ayrıca, Malta Shih Tzu karışımı, düşük tüy döken, oyuncak boyutunda bir yavrudur. Bu köpeği, küçük ve (neredeyse) tüysüz dört ayaklı bir kanka arayan birçok aile için ideal bir seçim haline getiriyor.

Malta Shih Tzu karışımı, özellikle asırlık safkan ebeveynleri ile karşılaştırıldığında nispeten yeni bir yaratımdır. Malta ve Shih Tzu benzer ve popüler köpekler olduğundan, diğer karışımlardan daha yaygın bir melezdirler, bu da saygın bir yetiştirici bulmanın çok zor olmaması gerektiği anlamına gelir.Daha yakından bakıldığında, Malta ve Shih Tzu arasında birkaç fark vardır. Malta Shih Tzu karışımını yapmak, iki cins arasında seçim yapmakta zorlananlar için bir rüyayı gerçeğe dönüştürüyor. Kalbinizdeki o oyuncak şeklindeki deliği doldurup dolduramayacaklarını görmek için bu tasarımcı köpeğe bakalım.

Malta Shih Tzu Karışımı
  • Ağırlık 6-12 lira
  • Yükseklik 8-10 inç
  • Ömür 10-18 yaş
  • Renkler Siyah, beyaz, gümüş, mavi, brindle, altın, karaciğer, kırmızı
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Ebeveyn Irkları

Malta ve Shih Tzu'nun boyutları benzerdir, bu nedenle anne veya babanın hangi cins olduğu önemli değildir. Bu ırkların her ikisinin de uzun bir tarihi vardır, bu nedenle Malta Shih Tzu karışımının aksine, onlar hakkında çok şey biliyoruz.Malta

 Açık havada yürüyen lüks beyaz köpek
Uzun, ipeksi beyaz kürk, lüks Maltalıların ticari markasıdır.

'Malta'nın Eski Köpekleri' oyuncak büyüklüğünde köpek . Çarpıcı beyaz, yere kadar uzanan bir ceketleri var. Maltalılar binlerce yıldır varlar ve pek değişmediler. Onlar yedi pounddan daha hafif, onları köpek krallığındaki en küçük köpeklerden biri yapıyor. Ve en uzunları dokuz inç olan Maltalılar, sahipleri tarafından şımartılma konusunda tembellikten hoşlanan, cüzdan büyüklüğünde bir köpektir.

Ama ufacık boyutlarının sizi aldatmasına izin vermeyin. Maltalılar korkusuz bekçiler ve büyüleyici bir şekilde zeki. Onlar cesur köpekler ve çeviklik kurslarında da becerikliler. Küçük olmalarına rağmen, bu köpekler büyük köpeklerle ve başıboş çocuklarla oynayacak kadar sağlamdır.

cavpoo

Shih Tzu

 Shih Tzu

Shih Tzu, Amerika'daki Malta'dan biraz daha yaygındır. Shih Tzu da bir oyuncak köpektir, ancak daha büyüktürler. Shih Tzus 9 ila 16 pound ağırlığında ve 9 ila 10 1/2 inç boyunda ölçün. Ayrıca yere kadar uzanan bir kürkleri vardır, ancak Shih Tzus daha geniş bir renk yelpazesinden seçim yapabilir.Ayrıca şöyle bilinir 'Aslan Köpek' bu cins, Çin İmparatorları tarafından istihdam edilen köpek yetiştiricileri tarafından geliştirilmiştir. 1930'larda yabancılar onları keşfedene kadar saray duvarları içinde neredeyse bir sır olarak tutuldular. Shih Tzus aynı zamanda lüksün ürünüdür ve Shih Tzu günlerini efendisinin kucağında oturarak geçirmeyi sever sevimli görünüyor Bu cins, çocuklara karşı zaaflıdır ve mükemmel bir aile arkadaşıdır.

Malta Shih Tzu Karışımı

Malta Shih Tzu karışımı düşündüğünüzden daha yaygın olsa da, bir Labradoodle veya Cockapoo gibi çok kuşaklı değiller. Öyleyse bu cinsin özellikleri garanti edilmez ve aynı çöp içinde değişir. Bazı yavrular neredeyse %100 bir ebeveyn gibi olabilir ve diğerleri eşit bir karışım olabilir. Bu nedenle, her iki köpek ırkını da sevmeniz ve hangi ebeveynden sonra aldıkları konusunda herhangi bir beklentinizin olmaması önemlidir.

Malta Shih Tzu Takma Adları

Bu karışık cins için birkaç takma ad var. • Malta Shih Tzu veya Shih Tzu Malta
 • malt-tzu
 • mal-shi
 • Maltı Zu

Mizaç

Mal-Shi, insanlarına sıkıca bağlanan sevimli bir köpektir. Her iki ebeveyn de refakatçi köpeklerdir, bu nedenle Mal-Shi'nin iki kat daha fazla olmasını bekleyebilirsiniz. Küçük, kıllı bir sıcak su şişesi arıyorsanız, bu karışık yavru en iyi yarışmacıdır. Bu cins gerçekten sevecen ama çok uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

Mal-Shi bahtsız bir köpektir ve onları hiçbir şey yıldıramaz (yalnız bırakılmak dışında!) Bu karışımlar parlak ve akıllı , onları son derece eğitilebilir hale getirir. Her zaman bir top oyununa veya açık hava macerasına hazırlar. Ayrıca çok meraklıdırlar, bu da başlarını belaya sokabilir. Neyse ki, bu yavrular şımarık olmadıkça köpek talep etmiyorlar, bu yüzden onlara bir insan gibi değil, bir köpek gibi davrandığınızdan emin olun.

Küçük boylarına rağmen Mal-Shi, ailesini davetsiz misafirlerden ve diğer bilinmeyen varlıklardan koruyan cesur küçük bir köpektir. Elbette, sevimli bir oyuncak köpek gibi, ama önemli olan düşünce, değil mi? Bu, Mal-Shi'yi yapar parlak bir bekçi köpeği efendisini ziyaretçilere ve teslimatçıya uyaran.

Mal-Shi kendine güvenen ama tatlı bir köpektir. Daha sakin Shih Tzu, sürekli dikkat bekleyen, bazen çok gergin olan Maltalıyı yumuşatır. Bunun yerine, Mal-Shi ne zaman oynayacağını biliyor ama aynı zamanda ne zaman rahatlayıp dinleneceğini de biliyor. Bu köpekler insanlarını çok yansıtıyor ve aile havası ve ne istersen yapmaktan mutluluk duyarlar.Boyut ve Görünüm

Mal-Shi, küçük Malta'dan daha büyüktür, ancak genellikle Shih Tzu'dan daha küçüktür. Ancak nispeten yeni bir cins olarak resmi bir cins standardı yoktur. Ebeveynlerinin boyutlarına bağlı olarak, genellikle 6 ila 12 pound ağırlığında ve 8 ila 10 inç boyundadırlar. Onları bir yarışmacı yapmak oyuncak büyüklüğünde grup .

Mal-Shi, ebeveynlerinden herhangi bir özellik kombinasyonunu miras alabilir, bu da neye benzeyeceklerini tam olarak belirlemenin zor olduğu anlamına gelir. Ancak genellikle, her iki ebeveynin de güzel bir karışımını bekleyebilirsiniz. tipik olarak onlar koyu renkli, büyük yuvarlak gözlere sahip olmak koyu renkli, düğmeli bir burunla tamamlanır. Malta'nın daha uzun burnu, genellikle düz yüzlü Shih Tzu ebeveyninin yaşadığı sağlık sorunlarını ortadan kaldırır.

Ceket ve Renkler

Mal-Shi'nin ceketi en değerli varlıklarından biridir. Her iki ebeveynin de uzun, yerleri süpüren tüyleri var, bu nedenle Mal-Shi'nizin de aynı olmasını bekleyebilirsiniz. Tabii ki, çok fazla tımarlama anlamına geliyorsa, bu kadar uzun süre büyümesine izin vermek zorunda değilsiniz. Birçok mal sahibi daha kısa bir kesimi tercih ediyor oyuncak ayı kesimi gibi. Tüyler ipeksi yumuşaktır ve çok az tüy döktüğü ve minimum kepek ürettiği için hipoalerjenik bir tüy olarak kabul edilir.

Renkler söz konusu olduğunda, büyük olasılıkla Mal-Shi'nin ceketi Shih Tzu gibi renklidir. safkan Maltalı ebeveynlerinin ceketi gibi parlak beyazdan ziyade. Kaplama renkleri siyah, beyaz, gümüş, mavi, brindle, altın, karaciğer, kırmızı veya herhangi bir kombinasyonu içerebilir. Bununla birlikte, bazı yavrular saf beyaz bir ceket giyebilir.Egzersiz ve Yaşam

Mal-Shi canlı bir köpektir, ancak küçük boyları, diğer birçok türe kıyasla çok fazla egzersiz gerektirmediği anlamına gelir. Mahallede yavaş bir yürüyüş, yaklaşık 20 ila 30 dakika uzunluğunda , Mal-Shi için çok fazla. Gün boyunca bahçede veya evde biraz oyun oynayın ve fazlasıyla mutlu olacaklardır.

Mal-Shi bir refakatçi köpektir, yani çok uzun süre yalnız bırakılamazlar üzülmeden. Sonuç olarak, ayrılık kaygısı Bu köpeği hayatınıza kabul etmeden önce düşünmeniz gereken bir olasılık ve bir şey. Uzun saatler uzakta çalışıyorsanız veya köpeğiniz olmadan seyahat etmeyi seviyorsanız, bu en iyi köpek seçimi değildir.

Bu cinsin küçük boyutu, onların küçük apartman dairelerinde yaşamaya uygun ve şehirlilerle. Bu köpek için bir bahçe gerekli olmasa da, kesinlikle takdir edeceklerdir. Bu köpekler bir bahçeye erişebilecek kadar şanslıysa, küçük boyutlarını ve kaçmalarının ne kadar kolay olabileceğini düşünün.Mal-Shi uyumlu bir köpek. Genç bekarlarla, geniş ailelerle, yaşlılarla veya aradaki herhangi biriyle yaşayabilirler. Bu karışım sağlam olduğundan ve oyunda yerini koruyabildiğinden, aynı zamanda küçük çocuklar için ideal bir arkadaştır. İyi bir şekilde sosyalleştiklerinde diğer hayvanlarla da yaşayabilirler. Başkalarının yanında olmayı tercih ederler ve çok köpekli bir evde başarılı olurlar.

Eğitim

Mal-Shi zeki bir köpektir. zeki ve yeni numaralar öğrenmeye hevesli ve lütfen sahiplerini memnun edin. Bu köpeği ilk kez köpek sahipleri için mükemmel bir seçenek haline getirmek. Eğitim, tüm köpekler için gereklidir, bu nedenle kolayca eğitilebilir olmaları, eğitimi atlayabileceğiniz anlamına gelmez. Eğitim hem siz hem de yavru için tutarlı ve eğlenceli olmalıdır. Ancak çok çalışırsanız, elinizin altında bir çeviklik süperstarı bulabilirsiniz.

Sosyalleşme bunlardan biridir. en önemli yönler eğitim ve gün nokta başlatılmalıdır. Mal-Shi'nizi mümkün olduğu kadar çok başka köpeğe tanıtın , küçük köpeğinizin üzerinde yükselen ırklar dahil. Köpeğinizi karıştırmak, güvenlerini artırır ve köpekler, diğer hayvanlar, insanlar ve yeni durumlarla kibar davranışları teşvik eder.

Mal-Shi, ziyaretçilere, davetsiz misafirlere ve kendilerinin veya ailelerinin alanına giren herkese havlayacağından emin, kendine güvenen bir bekçi köpeğidir. 'Sessiz' komutunu öğrenme çok faydalı olacağı kesin; aksi takdirde, komşularınızı rahatsız etme ve çok fazla baş ağrısı çekme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Onlara, sizi uyarmak için bir kez havlamanın sorun olmadığını, ancak bundan sonra artık yapmayacağını öğretin.Sağlık

Malta Shih Tzu karışımı nispeten sağlıklı bir melez bu, her iki ebeveynden de genel sağlığı miras alır. Bununla birlikte, tüm köpekler gibi, bu karışım da farkında olmanız gereken belirli sağlık koşullarına yatkındır. Bir yavru satın alırken, yavrunuzun olabildiğince sağlıklı olduğunu bilmek için her iki ebeveynin de sağlık raporlarını isteyin.

köpeğim neden kokuyor

Diz kapağı kayması olan Patella luksasyonu, Malta soyunda en yaygın sorunlardan biridir. Diğer birçok küçük köpek ırkına benzer. Bunlara ek olarak, kalp muayeneleri önerilir Malta için. Patent Ductus Arteriosus, kalpte kan akışını etkili bir şekilde kontrol edemeyen bir doğum kusurudur. Kalp üfürümleri yaşlı köpeklerde yaygındır, bu nedenle düzenli muayeneler önemlidir.

Shih Tzu ebeveyni için önerilen bir test yoktur. Ancak sorumlu sahipleri göz sağlığını test edecek ve sertifika alacaklardır. Ek olarak, Shih Tzu'nun düz bir yüzü vardır ve brakisefalik bir cins . Bu karışık yavruda bu daha az belirgin olsa da, herhangi bir solunum problemine karşı dikkatli olmanız ve özellikle sıcakta egzersiz yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Beslenme

Tüm köpekler gibi, Mal-Shi yüksek kaliteli bir diyete ihtiyaç duyar beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktır. Mal-Shi'nizin ne kadara ihtiyacı olduğu yaş, kilo, yaşam tarzı, metabolizma ve yiyeceğin kalori içeriği gibi birçok faktöre bağlıdır. Hangi diyeti seçerseniz seçin, yavru köpeğinizin ne kadar ihtiyacı olduğunu belirlemek için talimatlarla gelmelidir.

Kuru mamalardan çiğ beslenmeye kadar, et proteini, karbonhidrat, omega üç ve altı yağ asitleri, lif, vitaminler ve mineraller içerir . Mal-Shi'nizi yavru köpekler için hayatlarının ilk yılında tasarlanmış bir diyetle beslemek çok önemlidir çünkü büyüyen yavru köpeklerin yetişkin yetişkinlere göre ek ihtiyaçları vardır.

bakım

Mal-Shi'nin uzamasına izin verilirse yere kadar uzunlukta saçları vardır. Bu geleneksel görünümü sevenler için yavruları günlük fırçalama gerektirir matlaşmayı önlemek ve kaçınılmaz olarak kendisine çekilen kiri çıkarmak için. Ayrıca, gözlerinin etrafındaki tüylerin de alınması gerekir. Geleneksel Malta Shih Tzu karışımınızın ayrıca kokuyu ve yağlı görünen bir yavruyu önlemek için daha düzenli banyoya ihtiyacı vardır.

Bu tımar bakımı için zamanınız yoksa, oyuncak ayı kesimi gibi daha kısa bir kesim seçin. Sadece haftada bir veya iki kez fırçalamaya ve sekiz haftada bir banyoya ihtiyaç duyar. Her iki şekilde de, Mal-Shi diğer köpeklerden daha az tutuyor , bu da keyfini çıkarmak için bir avantajdır.

Mal-Shi, çok küçük bir ağzı ve sıkışık dişleri olan küçük bir köpektir. diş sağlığı çok önemli. Yavru köpeğinizin dişlerini günlük olarak veya haftada en az birkaç kez köpek diş macunu ile fırçalayın. Bu, çürümeyi ve daha fazla sağlık sorununu önler.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Mal-Shi nadir bir karışım değildir. Bu, çok zor olmaması gerektiği anlamına gelir. saygın bir yetiştirici bulun, ancak muhtemelen önce araştırma yapmak için biraz zaman harcamanız gerekir. Aramanıza çevrimiçi olarak başlayın ve bağımsız incelemeler arayın. İnternette uygun bir yetiştirici bulmakta zorlanıyorsanız, bir yetiştirici önerebilecek olan Maltalı ve Shih Tzu yetiştiricilerle konuşun.

Bir Mal-Shi yavrusunun fiyatı, yetiştiriciler arasında değişiklik gösterir ve konum, talep, soy ve yaş gibi birçok faktöre bağlıdır. Bir Mal-Shi yavrusunun ortalama fiyatı 500$ ile 1500$ arası. Bazı yetiştiriciler bundan daha fazlasını talep ediyor.

gibi hesaba katılması gereken başka maliyetler de vardır. evinizi tüm köpek yavrusu teçhizatıyla kurun. Yemek, sigorta, oyuncak ve sağlık giderleri gibi yıllık maliyetlerin yanı sıra. Elbette Mal-Shi, hayatınıza kabul edilecek en pahalı köpek değildir, ancak herhangi bir köpek yavrusu bakmak ucuz değildir.

Kurtarma ve Barınaklar

Tahmin edebileceğiniz gibi, kurtarma merkezlerinde dolaşan çok fazla Mal-Shi yok. Barınaklara nadiren girmekle kalmıyorlar, gittiklerinde de çok çabuk kapılırlar. Mümkünse, yerel barınaklarınızı ziyaret edin ve kendinizi bir Mal-Shi bekleme listesine alın.

Alternatif olarak, Araştırmaya adanmış cins kurtarma grupları bu aynı zamanda cins karışımları da yeniden barındırır. Çevrimiçi olarak Malta ve Shih Tzu kurtarma organizasyonlarını aradığınızda, kalıcı bir yuvaya ihtiyaç duyan Maltalı bir Shih Tzu karışımı bulmanız daha olasıdır. Nasıl kurtarırsanız kurtarın, bir köpeği kurtarmanın ilk maliyeti, yeni bir köpek yavrusu almaya kıyasla genellikle daha ucuzdur.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

 • Mal-Shi, insanların ilgisini çeken refakatçi köpeklerdir.
 • Ekstra küçük oyuncak boyutlu köpeklerdir.
 • Mal-Shis vokaldir ve mükemmel bekçilerdir.
 • Bu karışım parlaktır ve kolayca eğitilir
 • Mal-Shi, iyi yetiştirildiğinde çocukları ve diğer köpekleri sever.
 • Bu melez uzun ömürlüdür ve genellikle sağlıklıdır.
 • Saçlarını uzun tutarsan Mal-Shi'nin çok fazla bakıma ihtiyacı var
 • Sadece 20 ila 30 dakikalık günlük egzersize ihtiyaç duyarlar.

Son düşünceler

Malta Shih Tzu karışımı, çok benzer ebeveynlere sahip nispeten yaygın küçük bir karışım cinsidir. Bununla birlikte, Mal-Shi, bir Maltalıdan daha eğitilebilir ve bir Shih Tzu'dan biraz daha dışa dönük ve cesurdur. Günün çoğunda sizinle birlikte olmak dışında pek bir şey istemiyorlar. Arkadaşlık sağlayabilirseniz, Mal-Shi sevgi, kucaklama ve sonsuz eğlence sağlar. Aileler veya çok köpekli haneler için de harika bir aile seçimi yaparlar.

Yorumlar