Köpeğimin Çiğdem Yemesine Yardım Edin! Çiğdemler Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğimin Çiğdem Yemesine Yardım Edin! Çiğdemler Köpekler İçin Zehirli midir?

Bahar yılın güzel bir zamanıdır. Akşamlar daha hafif, kuşlar ötüyor ve çiçekler başlarını yerden kaldırıyor. Ama yaylı ampulleriniz güzel görünse de evcil hayvanlarınız için güvenli mi?

Dikkat edilmesi gereken iki farklı tip vardır. Köpeğinizin herhangi birini ele geçirmesi durumunda farklılıkları ve hangi semptomların aranacağını açıklayacağız. Çiçekli bitkiyi nasıl tanımlayacağınızı da öğrenin.Köpeğiniz çiğdem yerse ne yapacağınızla ilgili sorularınızı da yanıtlayacağız. Çiğdemlerin köpekler için zehirli olup olmadığını ve daha fazlasını öğrenin.

İçindekiler
 1. Çiğdem Nedir?
 2. Çiğdemler Köpekler İçin Zehirli midir?
 3. Çiğdem Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?
 4. Köpeğiniz Çiğdem Yerse Ne Yapmalısınız?
 5. Köpeklerde Çiğdem Zehirlenmesinin Tedavisi Var mı?
 6. Evcil Hayvan Sigortası Zehirlenmeleri Kapsar mı?
 7. Sıkça Sorulan Sorular
 8. Son düşünceler

Çiğdem Nedir?

 Çiğdem Tarlası

Çiğdemler mevsimlik çiçek soğanlarıdır. Çiçekler yere kadar uzanır ve bir sonraki yılın mevsimine kadar yeryüzünde kaybolmadan önce çimenli kenarlara güzel çiçekler açar. En yaygın türü, bahar çiğdemidir. Iridaceae aile. Sonbahar çiğdemi Liliaceae familyasına aittir ve ortak isimleri vardır. çıplak bayan ve çayır safranı . Çiçekler genellikle mor, sarı, turuncu veya beyazdır.

Çiğdemler Köpekler İçin Zehirli midir?

Evet, genel olarak konuşursak, çiğdemler köpeğinizde bazı olumsuz belirtilere neden olabilir. Bahar çiğdemleri köpeğinizin aşırı salya akıtmasına veya kusma ve ishal yapmasına neden olsa da, semptomlar genellikle nispeten hafiftir. Yine de, mümkünse köpeğinizin bahar çiğdemlerini yemesini engellemeye çalışmak mantıklı olacaktır.Bahar çiğdemlerine benzemelerine rağmen, sonbahar çiğdemleri çok farklıdır. Köpekler için ciddi derecede zehirlidirler ve kanlı ishal ve aşırı kusma gibi önemli gastrointestinal belirtilere neden olurlar. Ayrıca karaciğere, böbreklere, akciğerlere ve merkezi sinir sistemine zarar vererek nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilirler.

Çiğdem Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Çiğdem zehirlenmesinin belirtileri, yutulan çiğdemin miktarına ve türüne göre değişir. Ancak, aşağıdaki belirtilere dikkat etmelisiniz:

 • Letarji
 • Kusma (bazen kanla)
 • İshal (bazen kanlı)
 • Aşırı salya akması
 • İştahta azalma veya yetersizlik
 • Karın ağrısı
 • zayıflık
 • Azaltılmış veya artmış idrara çıkma
 • Azaltılmış veya artan susuzluk
 • Sığ veya hızlı nefes alma
 • Solunum sıkıntısı
 • Nöbetler

Köpeğiniz Çiğdem Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpeğiniz çiğdem yemişse, en önemli şey, ne tür bir çiğdem olduğunu belirlemektir. Adından da anlaşılacağı gibi ilkbahar çiğdemleri ve sonbahar çiğdemleri farklı mevsimlerde çiçek açar. Bu gerçek, hangisinin yendiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.doberman rottwieler

Köpeğim Bahar Çiğdemleri Yedi

Köpeğiniz bahar çiğdemleri yerse, hemen veterineri aramanıza gerek yoktur. Yine de, eğer endişeleniyorsan, bunun bir zararı olmaz. Semptomlar için onları yakından izlemelisiniz. Suyu aşağıda tutamazlarsa, kötü davranırlarsa veya semptomları 1-2 gün içinde düzelmezse veterinere başvurmalısınız. Onları az miktarda yumuşak yiyeceklerle beslemek ve düzenli olarak su vermek, midelerinin yatışmasına yardımcı olacaktır.

Köpeğim Sonbahar Çiğdemleri Yedi

Köpeğinizin sonbahar çiğdemlerini veya çiçek soğanlarını yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinizle konuşmalısınız. Onları yediklerini gördüyseniz, beklememek ve semptomların gelişip gelişmediğini görmek en iyisidir. Tedaviye erken başlanırsa daha etkili olacaktır.

Veterinerinizle konuşamıyorsanız, acil durum veterineri veya köpekler için zehir kontrolü ile iletişime geçin. bu Evcil Hayvan Zehiri Yardım Hattı adresinden ulaşılabilir (855) 764-7661 .Köpeğimin Ne Yediğini Bilmiyorum Ama Belirtileri Var

Köpeğinizin çiğdem yediğini görmediyseniz ancak benzer semptomları varsa , muhtemelen onları veterinere götürmeye değer onları kontrol ettirmek için. Veteriner hekiminiz onlara tam bir muayene yapabilecek ve hastalıklarının altında yatan nedeni aramak için kan testleri önerebilecektir.

Zehirli bitkilerin kapsamlı bir listesi var. Cornell Ziraat ve Yaşam Bilimleri Fakültesi'nin web sayfası , onları tanımlamanıza yardımcı olacak kullanışlı resimlerle. Bu tablolar, köpeklere zarar veren yaygın bitkileri ve köpekler için en zehirli bitkilerden bazılarını listeler.

Diğer zehirli çiçekli bitkilerin bazı örnekleri bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içerir: laleler , sümbül, nergis , bluebells, çiğdemler (özellikle sonbahar çiğdemleri), süsen , dahlias ve zambaklar. Köpeğinizin bir kuru soğan bitkisinin herhangi bir parçasını yediğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinizi aramalısınız.

Köpeklerde Çiğdem Zehirlenmesinin Tedavisi Var mı?

Köpeğinizi çiğdemleri yedikten hemen sonra veteriner kliniğine götürürseniz, iyileşme olasılığı çok daha yüksektir. Veteriner hekim, yutulan çiğdemleri mümkün olduğunca fazla çıkarmaya çalışmak için kusmalarını sağlamak için onlara bir enjeksiyon yapabilecektir. . Çiğdemin köpeğinizin bağırsağı tarafından emilmesini durdurmak için kömür maddesi ve başka bazı ilaçlar da verebilirler.Semptomlar ile iyileştirilebilir antasitler, hastalık önleyici ilaçlar, bağırsak koruyucular ve sıvı damlası . Veteriner hekim ayrıca karaciğer veya böbrek hasarını kontrol etmek için bir kan örneği alacaktır. Köpeğinizin nöbet geçirmesi durumunda, onları kontrol altına almak için antikonvülsanlara veya anestezik bir ilaca ihtiyacı olabilir.

ne yazık ki tedaviyle bile ciddi sonbahar çiğdem zehirlenmesi vakaları ölümcül olabilir.

boksör büyük dane karışımı

Evcil Hayvan Sigortası Zehirlenmeleri Kapsar mı?

Evcil hayvan sigortası kazara zehirlenmeyi kapsar , bu nedenle evcil hayvanınızı sigortalatmak akıllıca olacaktır (birden fazla nedenden dolayı). Toksikoz tedavisi ortalama olabilir 500 ila 1.000 ABD Doları ancak zehirlenme ve ciddiyetine bağlı olarak 2.000 dolardan fazla olabilir.

Sonbahar çiğdem bir kardiyotoksik bitki , bu da evcil hayvanınız için yüksek risk altında olduğu anlamına gelir çünkü kalplerinin zayıflamasına neden olabilir . Köpeğinizin sonbahar çiğdem yemesi hafife alınmamalı ve tedavi için hızlı hareket etmelisiniz.Sıkça Sorulan Sorular

Çiğdemler köpekler için zehirli midir?

İlkbahar çiğdemleri köpeğinizin midesini rahatsız edebilir. Sonbahar çiğdemleri oldukça zehirlidir ve solunum sıkıntısına, nöbetlere, böbrek ve karaciğer yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir. . Köpeğinizin sonbahar çiğdemini yutmuş olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinizden acil tavsiye almalısınız.

Mor çiğdemler zehirli midir?

Hem sonbahar hem de ilkbahar çiğdemlerinin rengi mor olabilir, bu nedenle köpeğinizin hangisini yediğini belirlemeniz önemlidir. Mor bahar çiğdemleri, hafif bir bağırsak rahatsızlığı dışında köpek arkadaşınız için bir soruna neden olmamalıdır. Mor sonbahar çiğdemleri oldukça zehirlidir ve hemen veterinerinize başvurmalısınız.

Hangi ampuller köpekler için zehirli değildir?

Köpekler için güvenli ampuller söz konusu olduğunda aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey yok. Ancak, bahar bahçenizi aydınlatmak için neden frezya, üzüm sümbülü veya gloxinia denemiyorsunuz?Hangi bahçe bitkileri köpekler için güvenlidir?

Dört ayaklı arkadaşınız için güvende olurken bahçenizin güzel görünmesini sağlamaya çalışmak o kadar da kötü bir haber değil. Peygamber çiçekleri, sardunyalar, aslanağzılar, güller, lavanta, hanımeli ve ayçiçeği gibi birçok bitki köpekler için güvenlidir. başka var köpekler için zehirli bitkiler farkında olmak da.

Son düşünceler

Köpeğinizi bahçe bitkilerinin çevresinde güvende tutmak, özellikle başkalarının bahçelerini veya halka açık parkları ziyaret ederken kolay değildir. Bununla birlikte, tüylü aile üyeleriniz için hangi bitkilerin zehirli olduğunu bildiğiniz sürece, onları mümkün olduğunca güvenli tutabilmelisiniz. Almamaları gereken bir şeyi yutmayı başarırlarsa veya hasta olma belirtileri gösteriyorlarsa, veteriner tedavisi almak için hızlı hareket etmeli veya evcil hayvan zehiri yardım hattını aramalısınız (855-764-7661).

Yorumlar