Yardım! Köpeğim Papatya Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Yardım! Köpeğim Papatya Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Papatyalar, bahçelerde ve vahşi doğada bulunan en yaygın çiçeklerden biridir, aynı zamanda çocukluk kitaplarında, şarkılarında ve sanatında da bulunur. İnsanlar binlerce yıldır onları saflığın simgesi olarak, bahçelere ve patikalara neşe getirmek, bazen de yemek yemek için kullanmışlardır. Ama onlardan flört tavsiyesi istemeden önce: “Beni seviyor mu? Beni sevmiyor… Beni seviyor.”

Öte yandan, köpeklerimiz belki de bir sonraki atıştırmalarından ziyade aşkı bulma konusunda daha az endişelidir. İster bahçede, ister dışarıda ve yürüyüşte olsunlar, genellikle çiçekleri çiğnemeye meyillidirler. Ve papatyalar neredeyse her yerdedir. Yani… papatyalar köpekler için zehirli midir?Cevap o kadar basit değil çünkü “papatya” kelimesi birçok farklı çiçeğe atıfta bulunabiliyor. Ve bu papatyalardan bazıları yenilebilir ve çiğnendiğinde herhangi bir soruna neden olmazken, diğerleri sorunlara neden olabilecek bazı kimyasallar içerir. Neyse ki, bu sorunlar nadiren ciddi endişelere neden olur, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır, bu yüzden daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Satılık kucaklama yavruları
Yeşil çayırda papatya çiçeği

Geleneksel papatyalar, beyaz yaprakları ve sarı bir merkezi veya 'göz'ü olan çiçeklerdir.Papatya Nedir? Nasıl görünüyor?

Ortadaki göz, adının geldiği yerdir: “günün gözü”. En yaygın papatya türleri İngiliz papatyasıdır. (bazen “gerçek” papatya olarak da adlandırılır), Shasta papatyası ve Oxeye papatyası, ancak sarı bir merkezi ve beyaz taç yaprakları olan başkaları da vardır.

Ancak, kelime 'papatya' aynı aileden birçok çiçek anlamına da gelir: Asteraceae . Bu bitki ailesi 32.000'den fazla türden oluşur. 'Aster' kelimesi Yunancadır ve 'yıldız' anlamına gelir. Bu bitki ailesinin birçok üyesi ışınlarla çevrili parlak yıldızlara benzediği için bu uygun bir şekilde seçilmiş görünüyor.

Birçoğu süs amaçlıdır, ancak bazıları yemek veya tıbbi özellikler için yetiştirilir ve birçok şekil ve renkte gelir. Bazıları kadife çiçeği, gerbera, ayçiçeği, papatya ve krizantem gibi çok iyi bilinen çiçeklerdir. Diğerleri marul, hindiba ve enginar gibi ekinlerde yetiştirilir. Diğerleri bize tarhun ve pelin gibi otlar verir.Gördüğünüz gibi, genişletilmiş papatya ailesi geniş ve çeşitlidir.

Papatyalar Köpekler İçin Zehirli midir?

Papatyaların zehirli olup olmadığını tartışırken ne demek istediğimizi netleştirmek önemlidir. Gerçekten de, yukarıda listelenen yaygın papatyalar (English, Shasta ve Oxeye) köpekler için hiç zehirli değildir. Ancak, bu, geniş ailelerinin diğer birçok üyesi için mutlaka geçerli değildir, Bunlara bazen 'papatyalar' da denir. Bu 'kuzen' bitkilerinin çoğu, insanlarda ve hayvanlarda tahrişe ve alerjik reaksiyonlara neden olan bileşikler içerir.

Yani, terimin dar anlamıyla, sıradan papatyalar köpekler için toksik değildir . Ancak daha geniş anlamda, yakın akrabalarından bazıları diş etlerini ve mideyi tahriş edebilir ve tüylü arkadaşlarımız için sorunlara neden olabilir. Ve neyin ne olduğunu söylemek her zaman kolay değildir.Hangi Bitkilere Dikkat Etmeliyim?

Kurutulmuş papatya çiçekleri ve beyaz arka planda tahta kaşık

Mayweed ve papatya gibi papatya ailesinin üyeleri ortak papatyaya benzer.

Daha geniş papatya ailesine (Asteraceae) ait birkaç bitki aslında yaygın papatyalara çok benziyor, bu yüzden aşağıda vurgulanmıştır. Köpek sadece birkaç çiçek yerse muhtemelen herhangi bir soruna neden olmazlar, ancak sık veya büyük miktarlarda yenilirse toksik olabilirler, bu yüzden köpek ebeveynlerinin onlardan haberdar olmasında fayda var.

Papatya Ailesi

Mayweed veya papatya ayrıca biraz sıradan papatyaya benziyor. Bu bitkiler, bisabolol, anthemik asit ve tannik asit gibi uçucu ve uçucu yağlar içerir. İyi bilinen tıbbi özellikleri olmasına rağmen, bu bileşikler genellikle acıdır ve cildi ve diş etlerini tahriş eder, yenildiğinde alerjik reaksiyonlara, kusmaya, ishale ve hatta bazen iştah kaybına neden olur.

Düzenli olarak büyük miktarlarda yenilirse, uzun vadede kanama eğilimini bile artırabilecekleri bildiriliyor. Ancak bu, ara sıra sadece birkaç çiçek yiyen bir köpek için bir alarm nedeni değildir.papatya anneler

Papatya gibi görünseler de papatya anneleri Krizantem ailesine aittir. Diğer birçok Asteraceae gibi, seskiterpen laktonları içerirler ve piretrinler (pire öldürmek için kullanılan bir kimyasal) ve diğer tahriş edici maddeler. Bir köpek çok fazla papatya annesini yerse, fark edebileceğiniz belirtiler salya akması, kusma, ishal, koordinasyon bozukluğu ve cilt tahrişidir.

pire

Nihayet, pire 'gerçek' papatyanın bir başka yakın akrabasıdır. Bazen “Gösterişli Papatya”, “Yaban yosunu” veya “Deniz Kenarı Papatyası” olarak adlandırılır. Ayrıca ağız ve mideyi tahriş edebilecek ve cildi alevlendirebilecek bileşenler içerir. Ancak akrabaları gibi ciddi sorunlara yol açması pek olası değildir.

Köpeğim Papatya Yedi: Şimdi Ne Yapmalıyım?

Cavalier king charles spaniel köpek bahar papatya çiçeği tutun

Köpeğiniz bir papatyayı çiğnemeye mi karar verdi? Atılması gereken birkaç adım var.

1. Adım: Yakındaki Bitkileri Kontrol Edin

Köpeğinizin çiğnediği veya yediği tek şeyin papatyalar olduğundan emin olun. Papatyalar ve akrabalarının ciddi veya uzun vadeli sorunlara yol açması pek olası değildir, ancak diğer bitkiler olabilir ve kontrol edilmesi önemlidir. Köpeğinizin çiğnemesi konusunda en çok endişelenmeniz gereken bitkilerin bir listesi için aşağıya bakın.Adım 2:Köpeğinizi İnceleyin

Eğer sana izin verirse Köpeğinizin ağzında herhangi bir tahriş belirtisi olup olmadığını kontrol edin, bunun her zaman hemen ortaya çıkmayacağını unutmayın. Bazı köpekler, ancak papatyaları birkaç kez çiğnedikten sonra ağızlarında tahriş geliştirir. Bunun nedeni, bitkinin içindeki bazı bileşenlerin ani bir reaksiyondan ziyade ilerleyici alerjik reaksiyonlara neden olabilmesidir.

Adım 3: Köpeğinizin Ağzını Durulayın

Köpeğiniz iyi görünüyorsa, ağzını çalkalaması için ona biraz su verin.

Adım 4: İlgili Davranışlara Dikkat Edin

Farkında olmak köpeğiniz kusabilir. Çiçek veya bitki yedikten sonra bu olağandışı olmazdı. Bu genellikle çok fazla endişelenecek bir şey değildir, ancak bu olursa, daha sonra ne yapacağınızı tartışmak için veterinerinizi aramak en iyisidir.Adım 5: Veterinerinizi Arayın

Köpeğiniz rahatsız görünüyorsa, veterinerinizi de aramalısınız. Bazı nadir durumlarda, köpekler ot veya bitki yediğinde, küçük bir bitki materyali boğazlarının arkasına sıkışabilir ve onları çıkarana kadar öğürüp rahatsız hissetmelerine neden olabilir.

Köpeğim İyileşecek mi?

Bir bitki parçasının bazen boğazın arkasında sıkışıp kalabileceği ve birçok rahatsızlığa neden olabileceği nadir senaryolar dışında, şunu söylemek güvenlidir: köpeğiniz bir avuç papatya yerse kesinlikle iyi olacaktır. Bazı papatyalar ağzı veya mideyi tahriş edebilse de, çoğu köpekte gerçek bir endişe haline gelmesi için oldukça fazla miktarda veya tekrar tekrar tüketilmesi gerekir.

Köpeğimi Papatya Yemesinden Nasıl Uzak Tutarım?

Gülen kız, yaz parkında çimlerin üzerinde yavru köpeğiyle oynamanın tadını çıkarıyor.

Bahçelerde ve çiçekli alanlarda oynamak evcil hayvanlar için tehlikeli olabilir.

Var Köpekler için toksik olmadıkları için köpeğinizin birkaç papatya yemesine izin vermekte teknik olarak yanlış bir şey yoktur. . Bazen birkaç çiçeği ısırmak herhangi bir özel sağlık sorununa neden olmamalıdır. Ancak, bu davranışı durdurmak istiyorsanız, köpeğinizi yeniden eğitmek için bir hayvan davranışçısıyla çalışana kadar onu bahçede tasmalı tutmanız gerekebilir. Bazen bahçeye yaklaşırken keskin bir “hayır” ile düzeltmek, istenmeyen davranışı değiştirmek için yeterli olabilir.Sıkça Sorulan Sorular

Hangi çiçekler köpekler için zehirlidir?

Kural olarak, evcil hayvan ebeveynleri köpeklerini çoğu soğanlı bitkiden uzak tutmalıdır . Bunlar genellikle ağız ve mide için tahriş edicidir, ancak bazıları özellikle zehirlidir, hatta özellikle bir köpek bir kerede çok miktarda girerse, bazen ölümcül olabilir. Bu genellikle sonbaharda ampullerin ekilmek üzere ortaya çıktığı zaman olur. Toksik soğanlı bitkilerin bazı örnekleri, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla aşağıdakileri içerir: laleler , sümbül, nergis , bluebells, çiğdemler (özellikle Sonbahar Çiğdemleri), süsen, yıldız çiçeği ve zambak. Köpeğinizin bir soğanlı bitkinin herhangi bir parçasını yediğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinizi aramalısınız.

Ampuller dışında, köpekler için başka hangi bitkiler zehirlidir?

Diğer birçok bitki, ağaç ve çalı, bir köpek tarafından yendiğinde, genellikle mide rahatsızlığı ve ishal gibi sorunlara neden olabilir. Liste çok uzun. Ancak bazıları özellikle tehlikelidir çünkü çok az miktarda yense bile kalp, karaciğer ve böbrek sorunlarına neden olabilirler. En tehlikeli olanlardan bazıları sago avuç içi, üzüm ve kuru üzüm , vadideki zambak , porsuk, zakkum , ve siklamen.

Köpek ebeveynleri, özellikle bir arkadaşının bahçesini ziyaret ederken, bu bitkileri nasıl tespit edeceklerini öğrenmeli ve onları izlemelidir, çünkü birçok insan hangi bitkilerin köpekler için ne kadar tehlikeli olduğunun farkında değildir. gelince özellikle sago palmiyeleri ve üzümleri, çok küçük bir miktarı bile hayati tehlike oluşturabilir, ve köpek ebeveynleri, bu bitkiler etraftaysa, sonuçları felaket olabileceğinden, köpeklerini tasmalı tutmayı düşünmelidir.

Bir köpek zehirli bir bitki yerse ne olur?

Orası Bir köpek zehirli bir bitkinin parçalarını yerse ciddi sorunlar olabilir. Sago avuç içi gibi bazı durumlarda, minimum sayıda tohum yemek bile yaşamı tehdit edebilir. Etkilenen birçok köpek, günlerce bir veteriner hastanesinde yoğun bakıma ihtiyaç duyar ve aylarca karaciğer sorunları yaşayabilir.

Diğer durumlarda, semptomlar genellikle köpeğinizin boyutuna, bitkinin türüne ve ne kadar malzeme yediğine bağlıdır. Örneğin, küçük bir nergis soğanı çiğnemek bir Labrador Retriever için hafif ağız ve mide tahrişine neden olabilirken, birkaç soğanı çiğnemek ve yutmak bir Chihuahua için ciddi kalp ritmi ve sinir sistemi sorunlarına neden olabilir. Her durum farklıdır ve birçok husus devreye girer.

Öyle ya da böyle, Köpeğinizin zehirli bir bitki yediğini düşünüyorsanız, tavsiye için hemen veterinerinizi aramalısınız. Bazı durumlarda hızla tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler ve güvende olmak üzgün olmaktan her zaman daha iyidir.

Son düşünceler

Papatyalar ve geniş ailelerinin diğer üyeleri bahçelerde, parklarda ve vahşi doğada her yerdedir. Neyse ki, çoğu bir köpek tarafından yenildiğinde tamamen zararsızdır. Birkaç tahriş edici bileşik içerenlerin bile ciddi veya uzun vadeli sorunlara neden olması olası değildir. Bu nedenle, kesinlikle aranacak bazı çiçekler olsa da, bahçenizin güzel çiçeklerini planlarken papatya daha güvenli bir seçimdir.

Yorumlar