Köpeğim Az önce Bütün Muz Kabuğu Yedi! Ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Bütün Muz Kabuğu Yedi! Ne yapmalıyım?

Köpeğiniz bir muz için çıldırıyor mu? Eğer öyleyse, muzun tamamını yemeye karar vermeleri an meselesi. kabuğu dahil . Kabuklar toksik olmasa da bağırsak tıkanıklığı dahil başka tıbbi sorunlara neden olabilir.

Gerçek meyvenin kendisi köpekler için toksik değildir ve aslında bazı sağlık yararları var Ölçülü beslenirse yavrularınız için. Bu, tadını çıkarmak için güvenli bir muamele oldukları anlamına gelir, ancak kabukların hariç tutulması gerekir .Yavru köpeğiniz siz bakmıyorken bütün bir muzu yemeyi başarıyorsa, muhtemelen 'bir köpeğin muz kabuğu yemesi güvenli midir?' diye merak ediyorsunuzdur. tam olarak ne yapman gerekiyor eğer yavrunuz kabuğu da dahil olmak üzere tüm muzu tüketmeye karar verdiyse.

İçindekiler

Muz Kabukları Köpekler İçin Zehirli midir?

Bir Demet Muzun Yakın Çekimi

Muz köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak kabukların kendileri değildir.Muz kabuğunun potansiyel faydaları hakkında çeşitli teorilere rağmen, köpeğinize muz kabuğu yedirmemelisiniz . Bazı insanlar siğilin üzerine muz kabuğu koymanın onu iyileştireceğini öne sürüyorlar; diğerleri, yerde bir kabuk bırakırsanız pire öldüreceğini söylüyor. Bunların hiçbirinin yavrularınıza kabuk beslemeyi içermediğini unutmayın!

Tıpkı elma çekirdeği , kabukların kendileri köpekler için toksik değildir, ancak sindirimi zordur . Bunun nedeni, çok konsantre miktarda lif içermeleridir. Muzun dış kabuğu kusmaya ve hatta bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Neyse ki bu nadirdir, ancak riske değmez! Mide veya bağırsaklardaki tıkanıklıklar şiddetlidir ve acil ameliyat gerektirir.

Yiyeceklerini çiğnemek yerine yutma eğiliminde olan küçük ırklara ve köpeklere ekstra özen göstermelisiniz. Bu köpekler tıkanmalara daha yatkın olabilir. Her zaman bir muz soyun eğer yavrunuza biraz sunacaksanız.Muzun kabuğundan kaçınmanın bir başka nedeni de tadı berbattır! Maymunlar bile muzları soymaya meyillidir ve siz de kendinizinkini soyarsınız, bu nedenle Fido'ya kabuğu önermek için hiçbir neden yoktur. Bunu söyledikten sonra, köpek arkadaşlarımızdan bazılarının olağanüstü çöpçüler olduğunu biliyoruz, bu nedenle köpeğiniz en iyi niyetle bile muz kabuğu yemeyi başarabilir. Muzları yavrularınızın erişemeyeceği bir yerde tutmaya çalışın.

Köpeğim Muz Kabuğu Yedi, Şimdi Ne?

Ağzında Muz Olan Köpek

Yavru köpeğiniz kabuğun tamamını tükettiyse, veterineriniz ilk telefon görüşmeniz olmalıdır.

Tüm çabanıza rağmen, köpek arkadaşınız bir muz kabuğu veya bütün bir muz yemeyi başarırsa, veterinerinizi arayın . Bu, başka bir şey yapmadan önce attığınız ilk adım olmalıdır. Muhtemelen köpeğinizi evde tutmanızı ve onları hastalık açısından izlemenizi isteyeceklerdir.Herhangi bir hastalık belirtisi veya mide rahatsızlığı fark ederseniz, hemen veterinerinizi aramalısınız. Kabuğun bir kısmını veya tamamını kusarlarsa, veterinerinize göstermek için fotoğrafını çekin.

Lif içeriğinin sistemi 'şok etmesi' nedeniyle biraz kusma veya ishal olabilir. Ancak, daha ciddi semptomlar Bağırsaklarda bir tıkanıklığa işaret edebilecek durumlar şunları içerir:

  • Kusma
  • İshal
  • Azaltılmış veya yok dışkı
  • Dışkıyı geçmek için süzme
  • Letarji (yorgunluk)
  • Karın ağrısı: olağandışı esneme, 'dua etme' pozisyonu, huzursuzluk
  • Azalmış veya iştahsızlık

Evcil hayvanınızda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz veya başka endişeleriniz varsa hemen veterinerinize başvurmalısınız. Zaman esastır Bir kabuktan bağırsak tıkanıklığı belirtileri fark etmeye başlarsanız.

vizsla yavru fiyat

Muz Kabukları Köpeğimi Öldürür mü?

Chihuahua Atıştırmalık Yemek

Muzun kabuğu tüketilirse, yaşamı tehdit eden bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.Evet, teknik olarak konuşursak, bağırsak tıkanıklığının bir sonucu olarak bir kabuk bir köpeği öldürebilir. Muzdan elde edilen gerçek meyve, köpekler için güvenli bir muamele olsa da, derilerin kendileri değildir ve tüketilmemeli köpek arkadaşınız tarafından.

Bir muzun kabuğunun tıkanmasının en olası yolu bağırsak tıkanıklığıdır. ölümcül olabilir . Köpeklerde çoğu tropik meyveye karşı alerjik reaksiyonlar nadirdir, ancak şiddetli alerjik reaksiyon bu hayati tehlike oluşturabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, kabuğun köpeğinizin midesine ne tür bir zarar verebileceği, boyutuna bağlı olacaktır. Dev cins bir köpeğin büyük bir kabuktan geçme olasılığı çok daha yüksekken, küçük cins köpekler daha yüksek risk almak bağırsak tıkanıklığına sahip olmak.

Muz Kabukları Köpeğimi Hasta Edecek mi?

İnsan Eliyle Köpek Muz Besleme

Çoğu köpek, acılık nedeniyle gerçek bir kabuğu yemez.Muz köpekler için toksik değildir. Ama kabuklar olabilir bağırsak tıkanıklıklarına neden olur . Bazı köpeklerde (nadir de olsa) gıda alerjisi olabilir ve bu da yaşamı tehdit eden başka durumlara neden olabilir. Bu belirtiler veterineriniz tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Bir alerjinin belirtileri arasında yüz çevresinde kaşıntı ve şişlik bulunur. Bu gerçekleşirse, acil bir durum olarak kabul et ve veterinerinizi arayın.

Yukarıda tartışıldığı gibi, en endişe verici şey, acı olan ve sindirilmeyen kabuktur. Yavrunuz bir muzun kabuğunu yerse, veterinerinizle iletişime geçmeniz gerekir. Ne kadar yendiğine bağlı olarak, veterineriniz köpeğinizi görmek ve ek testler yapmak isteyebilir.Veterinerde Ne Olur?

Küçük Köpek Veterinerde Kontrol Ediliyor

Bağırsak tıkanması riski nedeniyle, veterineriniz muhtemelen bazı testler yapacaktır.

porgi köpek

Veteriner hekiminiz ilk telefon görüşmenizden sonra endişeleniyorsa, muhtemelen görülmesi için yavrularınızı ofisine getirmeniz gerekecektir. yapacaklar klinik değerlendirme yapmak ve yutulan kabuğun oluşturduğu riski inceleyin. Veterinerinizle konuşurken tam olarak ne kadar yendiğini veya mümkün olduğunca yakından bilmeniz gerekir. Ardından, veterineriniz sonraki adımlardan hangisinin atılacağını belirleyecektir.

Test yapmak

Veterinerinizin endişeleri varsa, muhtemelen bazı testler yap . Bu, muhtemelen muz kabuğunun nerede olduğunu ve tıkanma riskinin ne olduğunu görmek için bir X-Ray'i içerecektir. Ayrıca, yavrularınızın organlarını taramanın bir yolu olarak minimal invaziv olan bir ultrason da yapabilirler. Daha ciddi vakalarda endoskopi de yapılabilir. Yabancı cismi bulmak için köpeğinizin midesine uzun ama esnek bir kameranın yerleştirildiği yer burasıdır.

Kusmayı İndüklemek

Not etmek önemlidir; Köpek sahipleri teşebbüs etmemeli evde kendi kendine kusturmak için. Bu sadece lisanslı bir veteriner tarafından yapılmalıdır. Kusmaya neden olmak, kabuğun köpeğinizin yemek borusu tüpünü geri almasını sağladığından daha fazla hasara neden olabilir. Kabuğu geri çekilirken köpeğinizin boğulma riskini taşırsınız. Bırakın bu tespiti veterineriniz yapsın ve gerekirse bu adımı gerçekleştirin.Ameliyatla alma

Kabuk ince bağırsağa taşındıysa ve henüz yapışmadıysa, ameliyatla alma sonraki seçenektir. Ameliyat sırasında veterineriniz herhangi bir ek hasarı veya tıkanıklığı değerlendirebilecek ve muz kabuğunu çıkarabilecektir. Cerrahi olarak çıkarmanın başarısı, ne tür bir hasar veya tıkanma meydana gelmiş olabileceğine bağlı olacaktır. Erken yakalanırsa, genellikle tam iyileşme şansı yüksektir.

hastaneye yatış

Veterinerinizin hangi yöne gittiğine bağlı olarak, köpeğiniz bir gece veya birkaç gün tutulabilir. Bu onların olmasını sağlar Veteriner personeli tarafından yakından izlenir ve yavrularınızın daha da kötüye gitmesi durumunda buna göre tepki vermelerine izin verin. Yavru köpeğiniz çok fazla sıvı kusarsa, veteriner personeli dehidrasyonu izleyecektir.

Son düşünceler

Muz, köpek arkadaşınızla paylaşmak için güvenli ve lezzetli bir muamele olabilir. Ancak, köpeğinize sunmadan önce daima bir muz soyun. Güvenli tarafta olmak istiyorsanız, her zaman güvenli olduğu bilinen diğer meyvelerle yavrularınızı beslemeyi düşünebilirsiniz. Bazı güvenli meyveler yaban mersini dahil , papaya , ve hatta kivi .

Toksik olmasa da kabukları sindirmek zordur ve köpeğinizin bağırsakları için sorunlara neden olabilir. Muzları meraklı burunların erişemeyeceği bir yerde sakladığınızdan emin olun!

Yorumlar