Kendin Yap Köpek Şampuanı Tarifleri: Yavru Köpeğiniz İçin 5 Harika Seçenek

Kendin Yap Köpek Şampuanı Tarifleri: Yavru Köpeğiniz İçin 5 Harika Seçenek

İster Fido'ya uygun bir şampuan bulamadığınız için burada olun, ister çevreye duyarlı bir köpek sahibi olun. Ya da belki de şeylerin neyden yapıldığını bilmeyi tercih eden doğal bir Kendin Yap ustasısındır. Kendin yap köpek şampuanı, aradığınız cevap olabilir. Ve şükürler olsun ki, onları yapmak da çok kolay !

nutro vs mavi bufalo

Bu kılavuzda size, tümü malzemeler ve yönergelerle birlikte birkaç kendin yap köpek şampuanı tarifi göstereceğiz. Tüm köpekler aynı değildir ve bazı köpeklerin belirli cilt tipleri veya endişeleri vardır. farklı tariflere ihtiyaç duyacak .Kendin Yap köpek şampuanı ile herkes kazanır. O halde, hemen tüm kendin yap köpek şampuanı detaylarına ve tariflerine geçelim.

İçindekiler

Kendin Yap Köpek Şampuanının Faydaları

 Chow Chow banyoda şampuanla yıkanırken
Köpeğiniz için kendi şampuanınızı yapmanın birçok faydası vardır.

Kendi köpek şampuanınızı yapmanın birçok faydası vardır. İşte bunlardan sadece birkaçı:Daha ucuz

Bileşenler genellikle köpek şampuanı ürünlerinden çok daha ucuzdur. Sadece bu da değil, markanın genel giderlerini karşılamak için fazladan dolar ödemeniz gerekmiyor ve ambalaj için de ödeme yapmıyorsunuz.içinde ne olduğunu biliyorsun

Hangi şampuan formülünü seçerseniz seçin, içindeki maddeleri bilirsiniz. Ayrıca ne olduğunu biliyorsun Olumsuz içinde - pis şeyler yok, kimyasallar yok, yapay renkler yok vs. Bu köpekler için önemlidir, özellikle hassas cilde sahip olanlar .

Daha yeşil

Bunu kendiniz yapmak, genellikle çevre için de çok daha iyi olduğu anlamına gelir. Sadece daha az plastik kullanılmaz, aynı zamanda hurma yağı veya nano parçacıklar da kullanılmaz.
Köpek Derisi pH Seviyeleri

Doğrudan atlamadan önce, hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. köpek derisi pH seviyeleri . Kendi deri pH seviyemiz 4,5 ile 6,5 arasındadır, bir köpeğinki ise 6 ile 8,5 arasındadır. Yapımı köpeklerin pH seviyeleri daha alkali bizimkinden Bu nedenle daha asidik olduğu için köpeklerde insan şampuanı kullanmamalıyız. Tahrişe neden olur ve bazı durumlarda derilerini yakar.

Bir tarif yaparken, bazı malzemeleri atlamak yerine ona uymak önemlidir. Malzemeler yardımcı olacaktır birbirlerinin pH seviyelerini dengelemek . Aşağıdaki yaygın DIY şampuan bileşenlerine ve pH'larına bakın:

 • Sirke – 2.2 (asit)
 • Kabartma tozu – 8.3 (alkali)
 • Su – 7 (nötr)

Gördüğünüz gibi, kabartma tozu karışımın dışında bırakırsanız, Fido'nun cildi için çok asidik hale gelir ve bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle, her zaman tarif talimatlarını takip edin. Yaptığınız şampuanın tam pH seviyesini bilmek istiyorsanız. Meraktan ya da hassas köpeğiniz için önemli olduğundan, pH test şeritlerini çevrimiçi pazarlardan satın alabilirsiniz.En nazik şampuanların bile yeterli olmayabileceğini unutmayın. Yavru köpeğinizin ciddi alerjisi varsa, örneğin reçetesiz satılan bir ilaç kullanmanız gerekebilir. Benadryl , kuru ve kaşıntılı ciltler için.


Yaygın Olarak Kullanılan Malzemeler

 Bulaşık deterjanı köpüğü yakın çekim
Köpekler için kendin yap şampuanında bulaşık sabunu da dahil olmak üzere birkaç ortak bileşen vardır.

Aşağıdaki tariflerde bulunan birçok ortak içerik vardır. Burada size en sık kullanılan içerik maddelerinin üzerinden geçeceğiz çünkü bunların neden kullanıldığını bilmeniz önemlidir. Ama aynı zamanda, her banyo için kendi köpek şampuanınızı yapma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız, onları stoklayabileceğiniz anlamına da gelir.

Toksik Olmayan Bulaşık Sabunu

Bu bileşen, birçok köpek sahibi için şaşırtıcıdır - bulaşık sabunu cildinde kullanmak gerçekten güvenli midir? Cevap, evet, öyle, ancak toksik olmayan bir seçenek bulmanız gerekiyor. Birçok çevrimiçi kaynak, Dawn bulaşık sabununun en iyi toksik olmayan sabun olduğunu öne sürüyor. Bulaşık deterjanı yardımcı olacaktır yağ ve kiri kesin ceketinin üzerinde.

Bunu şampuana eklemek, bileşenlerin birleşmesini sağlar. Diğer birçok ticari köpek şampuanının kullandığı sert bileşenlere veya kimyasallara ihtiyaç duymadan. Bu, Kastilya sabunu için de aynıdır ve Dr. Bronner'ın sabunu harika bir seçenektir.Sirke

Sirke yaygın bir ev malzemesidir. Köpek şampuanı bunlardan biri olmak üzere çok çeşitli kullanımlara sahiptir. Köpek şampuanında, kürkünün kokusunu gidermek ve biraz ekstra parlaklık katmak dahil olmak üzere üç amacı vardır. Ve ayrıca var antibakteriyel nitelikler . Beyaz sirke ve elma sirkesi kullanılabilecek en iyi çeşitlerdir.

Karbonat

Kabartma tozu sirkenin asitliğini dengelemeye yardımcı olur, bu nedenle tarifte kullanılması belirtildiğinde sirkeyi dahil etmek önemlidir. Ayrıca ceketinin kokusunu giderir ve pireleri doğal olarak öldürür. Sonuç olarak, Fido'nun derisinde ve ceketinde kullanmak için harika bir bileşen. Ve hemen hemen herkesin dolabında bulunur.


En İyi Kendin Yap Köpek Şampuanı Tarifleri

 Laboratuvar kafası küvette insan elleriyle köpürtülüyor
Aşağıda, yavrularınız için kullanabileceğiniz beş favori DIY şampuanımız bulunmaktadır.

Dışarıda pek çok köpek şampuanı tarifi var ve biz iyiyi ve kötüyü sıraladık. Aşağıda en sevdiğimiz tarifler var. Hepsini okuyun, çünkü bazıları belirli cilt ihtiyaçları ve endişeleri için özel olarak üretilmiştir. Belirli bir sırayla, işte buradalar.


Süper Basit Şampuan

Bu tarif, temel bileşenlerle hızlı bir şampuan formülüne ihtiyaç duyduğunuz zamanlar içindir. Çoğu köpek için uygundur ve onu temizleme işini gayet iyi yapacaktır.Puglar döken mi

İçindekiler:

 • 2 bardak ılık su
 • 1/2 su bardağı beyaz sirke
 • 1/4 toksik olmayan bulaşık sabunu

Kendinize temiz bir sprey şişesi bulun, yukarıdaki tüm malzemeleri bir araya getirin ve iyice çalkalayın. Fido'yu ılık suyla durulayın ve şampuanı ceketinin üzerine püskürtün. Gözlerinden sakındığınızdan emin olun. İyice köpürtün, ardından durulayın. Ceketinin tamamen şampuan ve köpük içermediğinden emin olmak.


Yatıştırıcı Yulaf Ezmesi Şampuanı

Bu tarif, kuru ve lapa lapa cilde veya iltihaplı cilde sahip köpekler için harikadır. Yulaf ezmesi yaygın olarak kullanılır yüksek kaliteli ticari köpek şampuanları , böylece kullanmak için harika bir malzeme olduğundan emin olabilirsiniz. Yulaf ezmesi, iltihaplı cildi yatıştırdığı ve sakinleştirdiği için insanlar tarafından da uzun süredir kullanılmaktadır ve egzamalı bazı kişiler yulaf ezmesine yemin eder.İçindekiler:

 • 1 su bardağı pişmemiş yulaf ezmesi
 • 1/2 bardak kabartma tozu
 • 1 litre ılık su

Yulaf ezmesi, bir mutfak robotu veya bir kahve değirmeni ile un benzeri bir kıvamda öğütülmelidir. Kendinize büyük bir plastik kase alın ve öğütülmüş yulaf ezmesini ve kabartma tozunu birleştirin. Ardından ılık suyu ekleyin ve tamamen karışana kadar karıştırın. Fido'nun paltosunu ılık suyla ıslatın ve ardından şampuanı paltosuna sürün. İzin verirse, birkaç dakika cildinde kalmasına izin verin. Ardından, iyice durulayın ve kurulayın.


Nemlendirici Aloe Vera Şampuanı

Aloe Vera, nem eklemek ve hapsetmek için harika bir bileşendir. Yani, Fido aşırı kuru bir cilde sahipse, beklediği cevap bu olabilir. Gliserin ayrıca ciltteki nemi hapsetmek için harika bir bileşendir.

İçindekiler: • 1 bardak bebek şampuanı veya toksik olmayan bulaşık deterjanı
 • 1 su bardağı elma sirkesi veya beyaz sirke
 • 1/3 su bardağı gliserin
 • 2 yemek kaşığı doğal aloe vera jeli
 • 1 litre ılık su

Tüm malzemeleri temiz bir sprey şişesine ekleyin ve ıslak ceketine ekleyin. İyice köpürtün ve durulayın. Tüm şampuan köpüğü ve kalıntılarının gittiğinden emin olun.


Pire Kovucu Köpek Şampuanı

Pireler ve diğer zararlılar, köpek sahibi olma kursunun bir parçasıdır. Bu şampuan, Fido'nun olağan pire tedavilerinin yerini almasa da, sinir bozucu yaratıklara karşı ek bir savunma hattıdır. Ayrıca aşağıda belirtilen esansiyel yağlar doğaldır ve onun harika kokmasını sağlayacaktır. Esansiyel yağlar pire gibi haşereleri uzaklaştırır, bu nedenle şampuanının bir kokusu ve başka bir köpek kurbanı için koşacaklar.

Bu tarifte uçucu yağlar kullanılır, ancak tüm uçucu yağlar köpekler için güvenli değildir. Yukarıda önerilen yağları veya diğerlerini yalnızca veterineriniz size tavsiye ettiyse kullanın. Ve asla seyreltilmemiş uçucu yağlar kullanmayın ve Fido'nun bunları yutmasına izin vermeyin.

İçindekiler:

 • 10 ons ılık su
 • 2 ons aloe vera jeli
 • 1 yemek kaşığı kastilya sabunu
 • 2 damla esansiyel lavanta yağı (2 damla daha biberiye, nane ve okaliptüs de eklenebilir)

Tüm malzemeleri temiz bir sprey şişesinde birleştirin ve çalkalayın. Malzemelerin iyice karışması için yağların ve suyun diğer şampuanlardan çok daha fazla çalkalanması gerekecektir. Onu ılık suda yıkadıktan sonra ceketine ekleyin. Ceketini durulayın ve kurulayın.


Ara sıra Kuru Köpek Şampuanı

Cildini ürettiği doğal yağlardan arındırabileceği için köpeğinizi aşırı yıkamamak önemlidir. Ve ceketinin sağlıklı görünmesini ve hissetmesini sağlayan da bu yağlardır. Tüm köpek ırkları farklıdır ve diğerlerinden daha fazla yıkanmaya ihtiyaç duyar. Ancak yıkamalar arasında köpekler çok kirlenebilir, peki o zaman ne yaparsınız?

Kuru şampuanlar, banyo saatleri arasında ceketinin kokusunu gidermenin harika bir yoludur. Aşağıdaki malzemeleri tüylerine ve derisine masaj yaparak uygulamak onu tazeleyecektir. Ancak bunu yalnızca yıkamalar arasında bir kez kullanın, çünkü toz birikecek ve sonunda gözenekleri tıkayacaktır.

İçindekiler:

 • 1 bardak kabartma tozu
 • 1 bardak mısır nişastası
 • 2 damla uçucu yağ (lavanta, biberiye, nane veya okaliptüs)

Karışımı ceketinin üzerine serpin ve cildine hafifçe masaj yapın. Koltuk altları gibi tüm o gizli noktaları hatırlamak. Genel olarak konuşursak, 1 bardak karışım orta boy bir köpek için uygun olacaktır. Bu nedenle, köpeğinizin boyutuna göre az ya da çok kullanın. Kuru şampuanınızı saklamanın harika bir yolu, temiz bir tuzluk veya biberliktir.


Sıkça Sorulan Sorular

Kendin yap köpek şampuanı söz konusu olduğunda, köpek sahiplerinin birçok sorusu vardır. İşte en sık sorulanlardan birkaçı.

S: Köpekler için en iyi ev yapımı şampuan hangisidir?

C: Bu tamamen köpeğinizin neye ihtiyacı olduğuna bağlıdır. Köpeğinizin cildi kuru ve pul pul dökülmüşse, yukarıdaki nemlendirici aloe vera şampuanını tavsiye ederiz. Veya köpeğinizin cildi hafif tahriş olmuşsa ve ilaçlı şampuana ihtiyacı yoksa, yukarıdaki yulaf ezmesi tarifi onun için ideal olacaktır. Giderek daha fazla pire bulaşıyorsa, uçucu yağlar en iyi seçim olacaktır.

cavapoo fiyatları 2022

S: Köpeğimde insan şampuanı kullanabilir miyim?

C: Kısa cevap hayır. Bir köpeğin cildi çok daha hassastır ve farklı bir cilt pH seviyesi bize, insanlara. Bu, insan şampuanı kullanırken ciltlerini tahriş ederek kaşınmalarına neden olabileceği anlamına gelir. Bu sadece kuru ve pul pul dökülen cilde yol açmaz, aynı zamanda yaralara ve bakteriyel enfeksiyonlara da yol açabilir. Yani, gerçekten bundan kaçınmalısın. Neyse ki, yukarıdaki kendin yap tarifleri çok daha iyi.

S: Bebek şampuanı köpekler için uygun mu?

A: Köpekler için jenerik insan şampuanından daha iyidir çünkü bebeklerin cildi yetişkin yetişkinlerin cildinden çok daha hassastır. Acil bir durumda vermeniz gereken tek şey buysa, bebek şampuanı tamamdır. Veya yukarıdaki seçeneklerden bazıları gibi diğer malzemelerle bir tarifin parçası olarak kullanılabilir. Ancak bunu Fido için şampuan olarak tavsiye etmiyoruz.

Son düşünceler

İşte karşınızda, her köpeğin ihtiyacına ve her mutfak dolabına uygun çeşitli kendin yap köpek şampuanı listesi. Umarız, köpek derisi pH seviyeleri ve nedenleri söz konusu olduğunda havayı temizlemişizdir. neden kendin yap formülünü seçmelisiniz? . Burada her köpeğe ve farklı ihtiyaçlarına yönelik tariflerle, köpeğiniz kısa sürede temiz ve taze kokulu olacak. daha fazla göz atın DIY bakım ipuçları .

Yorumlar