Chow German Shepherd Mix Gerçekler

Chow German Shepherd Mix Gerçekler
Chow Chow, Alman Kurdu, Karışık Cins Köpekler

Chow German Shepherd Mix Gerçekler

Ava Channing 10 ay önce Yorum Yok Önceki Makale Sonraki Makale

İçindekiler

 • Alman Kurdu Chow Mix
 • Bir Alman Çoban Köpeği Melezine Sahip Olmamanız İçin 3 Neden
 • Bir Chow Chow Shepherd Crossbreed almanız için 3 neden
 • Diğer Alman Çoban ve Balık Karışımları
 • Alman Çoban ile karışık bir Chow Chow'un Görünümü, Kişilik ve Özellikleri
 • Satılık Alman Chow Chow yavruları ile karışık
 • Chow Chow Shepherd Mix damat
 • Alman Chow Chow Mix Sağlık Sorunları
 • Chow Chow Shepherd Mix Yemek Gereksinimleri
 • Chow Chow Shepherds Egzersiz Gereksinimleri
 • Alman Çoban Chow Mix Eğitimi
 • Alman Çoban Köpeği ve Aileleri
 • Referanslar:

Alman Kurdu Chow MixAlman Çoban Chow karışımı, Alman Çoban ırkının ve Chow Chow ırkının bir kombinasyonudur. Çoğu insan saf ırk köpekleri severken, diğerleri de aynı şekilde büyüleyici ve sevimli karıştırıcı cins köpekler bulurlar. Bir Alman Çoban Chow azman, ünlü ebeveyn köpeklerinden takdire şayan özelliklere sahip orta boy bir köpektir. Kendinize sahip olmayı düşünmeden önce size karışık cins hakkında daha fazla bilgi veren bu kılavuza girelim.

Bir Alman Çoban Köpeği Melezine Sahip Olmamanız İçin 3 Neden

 1. Köpek kolayca can sıkıntısına eğilimli . Alman Çoban ebeveyn köpeği gibi, Alman Çoban Chow karışımı da akıllı ve enerjik doğası için sürekli uyarım gerektirir. Köpeğin fiziksel aktivitelere katılmaması da sağlık sorunları yaşayabilir.
 2. İşaretlenmezse yıkıcı davranış gösterebilir. Bu, depolanmış enerjisini kanalize etmesi için biraz aktif bir yaşam tarzına sahip bir sahibine ihtiyaç duyan aktif bir köpektir. Uygun bir rutin olmadan, Alman Çoban Chow karışımı, çevresinde ciddi yaralanmalara neden olabilecek uyarlanabilir davranışlar geliştirebilir.
 3. Köpek zaman zaman inatçı hareket edebilir . Bu davranış, Chow Chow sahipleri tarafından bilindiği gibi Chow Chow ebeveyn köpeğinden kaynaklanabilir. Köpek diğer köpeklerle ve insanlarla düzgün bir şekilde sosyalleşmezse saldırganlık geliştirebilir.

Bir Chow Chow Shepherd Crossbreed almanız için 3 neden • Köpek bağımsız bir köpektir. Alman Çoban Chow karışımı, yalnız bırakıldığında kendini eğlendirecek kadar yeteneklidir. Köpeğin dikkatini ihmal edilmesi gerektiği anlamına gelmez, çünkü sahibiyle köpeği yürümek veya sevişmek gibi basit bağ aktiviteleri yapmaktan hoşlanır.
 • Koruyucu ve sadık. Alman Çoban Chow karışımının her iki ebeveyn köpeği de aile odaklı evcil hayvanlardır. Köpek, aile üyeleriyle geçinebilecek ve komuta verildiğinde onlara hizmet edebilecektir. Ayrıca, karışık ırkın Alman Çoban tarafının çocuklarla güvenilir evcil hayvanlar olduğu bilinmektedir.
 • Köpek son derece zeki. Hem Alman Çoban hem de Chow Chow akıllı hayvanlar olduğundan, köpek yavrusu büyük olasılıkla çok daha üstün zekayı bir araya getirecektir. İtaat eğitimi için bir Alman Çoban Chow karışımının zekasından yararlanmak, kişiliğinin inatçı doğasını ele almanıza yardımcı olmalıdır.

Diğer Alman Çoban ve Balık Karışımları

Yaşam tarzınıza uygun köpek ırkı seçmek, yapabileceğiniz en önemli karardır. Her yıl onbinlerce köpek terk ediliyor ya da evlat edinilmeye hazırlanıyor çünkü sahibi sorumsuzdu ve yaşam tarzı için harika olmayan bir köpek seçmeden önce araştırmalarını yapmadı.

köpeğim kedi maması yiyor

Chow German Shepherd'ın yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin değil misiniz? 50'den fazla popüler Alman Çoban karışımından veya Chow karışımından birini benimsemeyi düşünün.

Doggypedia, Amerika'daki en popüler Alman Çoban Karışımları üzerine en derinlemesine araştırma yaptı:Laboratuvar Alman Çoban KarışımıAvustralyalı çoban Alman çoban karışımı
Pitbull Alman Çoban KarışımıBeagle Alman Çoban Karışımı
Kaniş Alman Çoban KarışımıMavi Heeler Alman Çoban Karışımı
Rottweiler Alman Kurdu KarışımıDoberman Alman Çoban Karması
Alman çoban Danua karışımıBorder Collie Alman Kurdu Karışımı
Alman Çoban Büyük Pireneler MixBoxer Alman Çoban Karışımı
Alman Kurdu Malamute MixChow Alman Çoban Karışımı

Alman Çoban ile karışık bir Chow Chow'un Görünümü, Kişilik ve Özellikleri

Yükseklik19 ila 26 inç boyunda
Ağırlık60 ila 95 lira
Vücut TipiOrta ila büyük boy; Chow Chow benzeri Vücut tipi
Yüz karakteristikleriAlman Çoban köpeğine benzer namlu ve kulaklar
Ceket TipiUzun, kalın ve kabarık. Daha az kabarık Alman Çoban tarafından daha fazla Chow Chow görünümünü miras almak daha olasıdır.
Kaplama RengiKırmızı, ten rengi, koyu kahverengi, siyah, açık kahverengi, mavi veya beyaz.
Yaşam Beklentisi10 ila 15 yıl
Aile odaklıEvet
Kapalı Evcil HayvanHayýr. Köpek, býrakýldýđýnda gevţekmek için bir miktar dýţ alan gerektirir.
Aşırı Barkerdeğil

Bir Alman Çoban Chow karışımının görünümü, hangi ana genin daha baskın hale geldiğine bağlıdır. Alman Çoban Chow karışımı sahiplerinin çoğunluğu, bir Alman Çobanından daha çok bir Chow Chow'un görünümüne benzeyen köpeklere sahiptir. Köpek genellikle bir Chow Chow'un bedensel görünümünü yakalamakla kalmaz, aynı zamanda bir Alman Çobanının kuyruğundan farklı olan kavisli bir kuyruğa sahiptir. Köpeğin ayrıca Alman Çoban ebeveyn köpek tarafının uzun namlusunu, yüzünde siyah bir aksan ve sivri kulakları ile miras aldığı görülür. Bu, Alman Çoban Chow karışımının bir ayı veya aslanın yüz görünümüne benzemesini sağlar.

Bu köpek hızlı bir öğrenicidir ve köpek yavrusu olarak bile kolayca eğitilebilir. Köpeğinizi eğitirken ele almanız gereken kişiliğinin bir kısmı, Chow Chow ebeveyn köpek tarafının doğasından kaynaklanan inatçılıktır. İtaat eğitimi köpek üzerinde ilk ve ilk eğitim yönteminiz olmalıdır.Bir Chow Chow'un inatçılığından farklı olarak, Alman Çoban Chow karışımı sahibi tarafından sürekli oyun süresi ve dikkatle yorulmaktan büyük zevk alır. Herhangi bir zihinsel veya fiziksel uyarım biçimi veya kaynağı olmadan, köpek kolayca sıkılabilir ve kısıtlanmış gerginliklerini serbest bırakmak için daha agresif veya yıkıcı davranabilir. Köpek onun tarafından yönetilen şeyleri kovalamaya eğilimlidir, bu nedenle köpek yürüyüşe veya başka bir açık hava etkinliğine götürüldüğünde her zaman tasma üzerinde tutulduğundan emin olun.

On beş yıllık bir yaşam beklentisi iyi bir yaş aralığıdır, ancak aşı için veterinere götürerek ve çeşitli bütün gıdalar ve besleyici köpek maması sağlayarak köpeğin ömrünü uzatır.

Satılık Alman Chow Chow yavruları ile karışık

Bir Alman Çoban Chow köpek yavrusu satın almadan önce, sahipliğini ödedikten sonra bütçenizi ve maliyetlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir . Köpek yavrusu satın almak ve ilaç ve aşı sağlamak için yaklaşık bin dolardan fazla para gerekmektedir. Bir Alman Çoban ve Chow Chow yavrularının tipik fiyatı iki yüz elli dolar ile yedi yüz elli dolar arasında değişmektedir.Bu köpek yavrusu aramanın en iyi yolu, Alman Çoban Chow yavrularının yetiştirilmesinde uzmanlaşmış köpek yetiştiricilerini kontrol etmektir. Yavru köpeğinizin kalitesini garanti etmek için, saygın köpek yetiştiricileri düşünmelisiniz, çünkü köpek yavrusu ebeveynleri 'kötü' veya sağlıksız genleri miras alma olasılığı daha düşük olan yavrularla kesinlikle sağlıklıdır. . Ebeveyn köpeklerden olası sağlık sorunlarını aşmanın yanı sıra, kaliteli yetiştiriciler ararken diğer endişeniz yavrularının fiyatıdır.

Bütçe dostu bir diğer yöntem, evlat edinme merkezlerine veya evlat edinmeye açık olan Alman Çoban Chow karışık yetiştiricilerine bakmaktır. Size bırakıldıktan sonra köpeklerinin genel refahını sağlamaları gerektiğinden, personel tarafından röportaj yapmayı beklemelisiniz. Mükemmel ve sorumlu bir köpek yetiştiricisi, alıcı üzerinde mümkün olduğunca çok arka plan kontrolü yapan kişidir . Bir Alman Çoban Chow köpek yavrusu almak için bazı evlat edinme siteleri ve köpek merkezleri:

 1. Petcurious.com
 2. Adoptapet.com
 3. Puppyfinder.com
 4. Köpek Kulüpleri

Ayrıca, bir köpek yetiştiricisinde olduğu gibi satıcının arka planını iki kez kontrol etme sorumluluğunu aldığınız sürece köpek yavrusu çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca profesyonel köpek şovlarına katılabilir, köpek kulüpleriyle iletişim kurabilir veya katılabilir veya bir Alman Çoban Chow karışımı yetiştiricisini bilen veya size yönlendirebilecek bir veteriner ile konuşabilirsiniz.

büyümeyen pitbull

Chow Chow Shepherd Mix damatBir Alman Çoban Chow karışımının paltosu için sürekli tımarlanması gerekir. Köpek Chow Chow ebeveyn köpeği gibi görüneceğinden, uzun saçları aşırı dökülmeye neden olabilir . Köpeğin ceketini günde iki ila üç kez fırçalamalısınız. Etrafta bir boşluk olması çevrenizdeki karmaşayı temizlemenize yardımcı olabilir. Köpeği sadece pire veya cilt problemleri gibi gerektiğinde veya uzun palto Chow Chows için yapılan şampuan ürünlerini kullanarak hoş olmayan kokmaya başladığında şampuanlamalısınız. Aşağıda köpek şampuanı ürünlerinin bir listesi bulunmaktadır:

 • Sağlıklı Irklar Köpek Koku Giderici Şampuan. Bu köpek şampuanı, daha fazlası için Sweet Pea Vanilla kokusu ile formüle edilmiştir. köpek üzerinde hoş bir koku . Ayrıca Chow Chow katları için özel olarak tasarlanmıştır ve hipoalerjeniktir.
 • MOOSH Doğal Köpek Şampuanı. Bu köpek şampuanı cilt alerjileri ve enfeksiyonlar için iyi bir alternatiftir. Kaşıntı, kuru cilt ve sıcak noktaları hafifletmeye yardımcı olan Bentonit kil içerir.
 • Earthbath Tüm Doğal Pet Şampuanı. Ayrıca nemlendirici olarak formüle edilen bu köpek şampuanı Aloe Vera özlerini içerir. Şampuanı veterineriniz tarafından onayladığınızdan emin olmalısınız. yulaf ezmesi ve aloe, onaylanmadıkça alternatif olarak kullanılmamalıdır.

Köpeğin tırnaklarını korumayı unutmayın. Birçok köpek gibi, Alman Çoban Chow karışımı da köpekler için özel tırnak makası kullanarak tırnaklarını arada bir kırpmaya ihtiyaç duyar.

Alman Chow Chow Mix Sağlık SorunlarıTıpkı Alman Çoban ve Chow Chow gibi, Alman Çoban Chow karışımı da aynı güvenlik açıklarına eğilimlidir:

 • Kalça Displazisi. Bu, genel olarak birçok köpek için ortak olan genetik bir hastalıktır. Diğer durumlarda, obezite ve yanlış beslenme ve diyet, kalça displazisinin gelişimine de katkıda bulunabilir. Köpeğin kalça eklemleri yavaşça bozulur ve iskelet malformasyonuna neden olabilir.
 • Pire Alerjisi . Kene veya pire köpeğinizin paltosuna girdiğinde tahriş oluşabilir. Alman Çoban Chow karışımının uzun paltosu, zararlıların yumurtaları için üremeleri ve beslemeleri için mükemmel ve sıcak bir atmosfer sağlayabilir.
 • Şişkinlik. Bilimsel olarak mide dilatasyonu ve volvulus veya GDV olarak adlandırılan şişkinlik, midede gaz dolmasının bir sonucudur. Mide genişledikçe, diyafram ve kan damarları ezilir ve köpeğe solunum ve kalp problemlerine neden olabilir.
 • Göz problemleri. Pannus veya kronik yüzeysel keratit, Alman Çoban ırkında yaygın bir göz problemidir. Tedavi edilmediğinde, köpek körlük yaşayabilir . Genellikle orta ila yedi ila dokuz yaş ve üstü arasında köpek için yaygındır.
 • Kalp sorunları . Dikkatli olmanız gereken hayati belirtiler solunum problemleri, davranış değişiklikleri, kilo ve diyet değişiklikleri, karın şişmesi ve halsizliktir. Köpeğin bir kalp problemini yakalamasının birkaç nedeni vardır, ancak belirti ve semptomların farkında olmak, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesine yardımcı olmalıdır.

Alman Çoban Chow karışımının özel olarak işaret edilen herhangi bir sağlık sorunu veya hastalığı olması gerekmez. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen hastalıklar ve sağlık sorunları, her iki ebeveyn köpeğin genlerinden türetilen yavrulara hala geçebilir.

Chow Chow Shepherd Mix Yemek Gereksinimleri

Bir Alman Çoban Chow karışımı için uygun bir diyet sağlıkları için gereklidir. Kondroitin, balık yağı veya omega üç asit ve glukozamin gibi sağlıklı takviyeler kalça displazisi problemlerini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmalıdır. Amerikan Yem Kontrol Yetkililerine göre, bir Alman Çoban Chow karışımı köpek yavrusu yaklaşık yüzde yirmi iki oranında protein yemeli, yetişkin bir Alman Çoban Chow ise proteinin sadece yüzde 18'ini tüketmelidir . Sığır eti, balık ve tavuk dahil olmak üzere bütün etlerden protein önerilir. . Aşağıda önerilen köpek maması listesi: 1. Mavi Buffalo Wilderness Yüksek Protein Tahıl Ücretsiz Doğal Yetişkin Kuru Köpek Maması. Aşağıdaki malzemeleri içerir: somon, tavuk unu, menhaden balık unu, bezelye türevleri, tatlı patates, havuç, yaban mersini ve maydanoz. Tahıl içermez ve protein ile doldurulur.
 2. Ördek Kuru Köpek Maması ile Katı Altın Yüksek Protein. Malzemeler şunlardır: ördek, tavuk unu, hindi yemeği, beyaz balık unu, yumurta proteini, bezelye ve nohut, susam yağı ve badem yağı. Yüzde yüz memnuniyet garantisi olan başka bir tahıl içermeyen köpek mamasıdır.
 3. Somon ve Okyanus Balık Protein ile Tahıl Ücretsiz Crave Kuru Yetişkin Köpek Maması. Bu köpek maması çeşitli hayvansal protein ve sağlıklı yağ kaynakları içerir. Malzemeler arasında somon, tavuk unu, menhaden balık unu, kuzu unu, nohut, bezelye, kuru patates ve ayçiçek yağı bulunur.
 4. Fromm FourStar köpek maması sığır eti Frittata sebze . Eşsiz tatma ve premium köpek mamasıdır. gerçek sığır eti , kurutulmuş bütün yumurta, domuz eti yemek, sığır karaciğeri, patates ve tatlı patates, somon yağı, karnabahar, elma, yeşil fasulye, havuç, yaban mersini ve diğer antioksidan kaynakları.
 5. Sağlık Çekirdek Doğal Tahıl Ücretsiz Orijinal Türkiye ve Tavuk Kuru Köpek Maması. Bu köpek maması, buğday kaynağı içermeyen besinler ve proteinlerle doludur. İçindekiler hindi, hindi yemeği, tavuk unu, tavuk yağı, tavuk karaciğeri, somon yağı, bezelye ve patates içerir.

Alman Çoban Chow karışımınızı beslemek, diğer tüm köpekler gibi dengeli bir diyete sahip olmalıdır. Malısın bu köpek maması hakkında veterinerinize danışın ve bütünsel bir diyet planı hazırlayın. Çok fazla protein köpek için çok fazla kaloridir ve çok fazla kiloya neden olabilir.

Chow Chow Shepherds Egzersiz Gereksinimleri

Hem Alman Çoban hem de Chow Chow, yüksek düzeyde enerji ve zekaya sahip köpeklerdir. Aynı şey yavrularından da bekleniyor. Bu nedenle, Alman Çoban Chow'unun doğru yolda kalmak için günlük bir zihinsel ve fiziksel stimülasyon dozuna ihtiyacı vardır. . Zekası nedeniyle, köpek evin içinde kaldığında veya uyarıcı bir şey yapmadığında kolayca sıkılabilir . Köpekle koşma, yürüyüş, koşu ve bisiklete binme gibi aktiviteler yapmanın yanı sıra, Alman Çoban Köpekleri sahiplerini memnun etmenin tadını çıkardığı için eğitim de başka bir teşvik edici yol. Köpekle yapmanız gereken bazı aktiviteler aşağıdadır:

 • Yüzme. Yüzme, hem köpek hem de sahibi için sadece heyecan verici bir etkinlik değildir, aynı zamanda köpekten çok fazla yakıt veya enerji yakar. Jogging gibi diğer açık hava aktivitelerinden farklı olarak, yüzme, düşük bir etki aktivitesi olduğu için köpeğin eklemleri üzerinde zorlanmaya neden olmaz.
 • Sosyalleşme. Alman Çoban Chow karışımı insanlar için dost bir köpektir, ancak diğer köpekleri tanıması ve aynı şekilde onlara karşı davranması da aynı derecede önemlidir. Köpekler genel olarak meraklı hayvanlardır ve meraklarını kontrol altında tutabilirsiniz. etrafta olmayı ve diğer köpeklere nasıl saygı gösterileceğini öğreterek. Köpek sonunda yeni sosyal beceriler öğrenecek.
 • Koku Alma veya İzleme Oyunları . Bu özel aktivite köpeğin zihinsel zenginleşmesine hizmet eder. Alman Çoban Chow karışımının Alman Çoban ebeveyn köpek tarafı, bir şeyler avlamayı seven köpekleri izliyordu. Bazı oyunlar, muameleyi bulmak, saklamak ve aramak ve oyuncağı bulmaktır.
 • İtaat Eğitimi. Köpeğinizi eğitmenin birçok yolu vardır, ancak hepsi komutlar vermek ve siparişlerinizi takip etmek için kaynar. Her türlü eğitim köpeği zihinsel ve fiziksel olarak meşgul ve bitkin tutmalıdır.

Alman Çoban Chow Mix Eğitimi

Alman Çoban Chow karışımınızı eğitmek mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Chow Chow üst köpek tarafı Köpeğin inatçı doğası nedeniyle bağımsız olduğu bilinir ve bir şey yapmasını söylediğinizde size itaat etmemeyi seçebilir . Ancak, sadakati ile bilinen Alman Çoban ebeveyn köpeğinin genlerini miras aldığı için karışık cinsi eğitmek çok zor değil. Köpeğe uygulayabileceğiniz bazı eğitim yöntemleri:

 • Köpek Eğitimi. Köpeği köpek yavrusu olarak eğitmenin en önemli kısmı, zamanınızı ve şirketinizi vermektir. Bu olmalı Köpeğinize onunla olan bağınızın değerini öğretin ve yakında sizi alfa olarak kabul edecek . Verdiğiniz oyuncaklarla oynamasına izin verin, böylece sizinle birlikte olmanın ödüllendirici bir deneyim olduğunu öğrenir.
 • Pozitif takviye . Komutlarınızı öğretirken köpeğinizi ödüllendirmek, sizinle olan ilişkisine çok yol açabilir. Komuta başarılı bir şekilde cevap verdiğinde köpeğinize bir muamele veya oyuncak gibi bir ödül verirsiniz, ancak çağrınıza nasıl doğru tepki vereceğini öğrenene kadar hiçbir şey vermezsiniz.
 • Sosyalleşme. Bir Alman Çoban Chow karışımına, hem insanlar hem de hayvanlar etrafında nasıl sosyalleşecekleri ve düzgün davranacakları öğretilmelidir. Köpek çocuklu bir evde yaşayacaksa, mümkün olduğunca erken maruz kalmalıdır, böylece köpek çocuklarınızı nasıl tolere edeceğini ve etraflarında nasıl daha rahat hissedeceğini öğrenir.

Alman Çoban Köpeği ve Aileleri

Alman Çoban Köpeği ailenin kıvılcımı olabilir. Ailenin herhangi bir üyesine karşı oynaktırlar ve aynı zamanda herkesin iyi geçinmesi kolaydır kişi köpeğe doğru ve kendiliğinden tanıtılmaz. Dikkat çekmediği veya ihmal edilmediği sürece genellikle daha az havlayan huzurlu bir köpektir.

Alman Çoban Köpeklerini harika evcil hayvanlar yapan bazı özellikler sadakat, koruma ve sevgi. Aynı zamanda mükemmel bir bekçi çünkü köpek bir yabancıyla ya da aileye ait olmayan biriyle karşılaştığında, ihtiyatlı davranır ve potansiyel davetsiz misafirlere bir uyarı işareti olarak gözdağı verebilir.

kaçış geçirmez köpek koşum takımı

Köpeklerin odası veya yaşam alanı söz konusu olduğunda, Alman Çoban Chow'u için ideal bir aile evinin bir arka bahçesi olmalıdır. Bu sadece enerjik bir köpek değil, aynı zamanda daha büyük bir köpek ırkıdır. Bir apartman alanı gibi küçük hapsetme, köpeğin sağlığı ve genel refahı için en iyi yer olmayabilir. Yaşam tarzı açısından, köpek açık havada da aktif sahipleri ile çok iyi yapıyor. Ailenin köpeğe karşı enerjik bir tutumu olması gerekmez, çünkü inatçı da olabilir, ancak sahipler köpeği rutinlerine dahil eden günlük aktiviteler ayarlamalıdır.

Genel olarak, Alman Çoban Chow karışımı mükemmel bir köpek ırkı ve aile hayvanına sahip. Coğrafi olarak birbirinden ayrı olan iki köpek ırkının ebeveynleri ile Alman Çoban ve Chow Chow'un bir kombinasyonu anlaşmayı mühürler.

Referanslar:

 1. Madhusudhan, H. S., vd. 'Bangalore, Hindistan Alman Çoban ve Labrador Retriever Köpeklerde Bakım Enerji Gereksinimlerinin Tahmini'. Hayvan Fizyolojisi ve Hayvan Besleme Dergisi, vol. 102, no. 1, 26 Nisan 2017, doi: 10.1111 / jpn.12709
 2. Yang, Hechuan ve ark. 'Doğu Asya Irklarının Işığında Chow Chows'un Kökeni'.BMC Genomics, cilt. 18 hayır. 1, 16 Şubat 2017, doi: 10.1186 / s12864-017-3525-9.
 3. Wilcox, Charlotte.Chow Chow. Capstone Yüksek / Düşük Kitapları, 1999.
 4. Coile, D. Caroline. Aptallar için Alman Çobanları. Hungry Minds, 2003.
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/German_Shepherd
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Chow_Chow

Yorumlar