İngiliz Mastiff ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

İngiliz Mastiff ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

İngiliz Mastiff ve Labrador Retriever biraz farklı görünebilir, ancak onlar düşündüğünden daha çok benziyor ! Bu iki ırkla yakın zamanda tanıştınız ve onları merak ettiniz mi? Ya da belki de bir sonraki aile evcil hayvanınız için her iki türü de düşünüyorsunuz?

Eğer öyleyse, tam olarak anlamak önemlidir bu iki ırkı birbirinden ayıran nedir , hangi benzerlikleri paylaştıklarını da. Bu cins karşılaştırmasında, her iki cinsin de kısa bir tarihinden öğreneceksiniz. Ayrıca mizaçlarını, sağlıklarını, beslenme ihtiyaçlarını ve daha fazlasını karşılaştırıyoruz. Ayrıca, belirli haneler için hangi köpeklerin daha iyi olduğunu öğreneceksiniz, çünkü her köpek her aile için mükemmel bir seçim değildir.Bu ırkların her ikisi de yapabilirken harika aile arkadaşları , bazı çok belirgin farklılıkları var (özellikle boyut olarak). Hemen konuya girelim ve onların en iyi ve en zor özelliklerini karşılaştıralım, böylece anlayabilirsiniz. hangi cins daha iyi bir köpek arkadaşı olabilir eviniz için.

İçindekiler

Irk Tarihi

Bir köpek ırkının geçmişi birçok insanın düşündüğünden daha önemlidir ve normalde insanların atladığı kısımdır. Sadece ilginç olmakla kalmaz, aynı zamanda bir köpeği çok daha iyi anlamak . Öyleyse, bu iki köpeğin geçmişlerinin nasıl karşılaştırıldığını görelim.ingiliz mastifi

alanda duran büyük krem ​​renkli köpek

İngiliz Mastiff savaş için yetiştirildi, ancak o zamandan beri çok tatlı, sadık bir aile hayvanı oldu.bu ingiliz mastifi 55 B.C'ye kadar uzanan çok eski bir köpek ırkıdır, muhtemelen daha fazla. Bu yıl, Julius Caesar'ın Roma'nın Britanya Adaları'nı işgali sırasında güçlü koruyuculuklarından ne kadar etkilendiğini belgelemesi nedeniyle anılıyor. Sezar onları Roma'ya geri götürdü, orada onları yetiştirdi ve onlarla savaştı. aslanlara karşı savaş yüzüğü ve erkekler. Neyse ki, o zamanlar köpekler bugün olduğundan çok daha agresifti!

Yıllar geçtikçe Mastiff'ler şefkatli ve hassas yanlarını gösterdiler. Kısa sürede favori bir aile köpeği oldular ve söz konusu olduğunda harikalar. aileyi korumak . Zengin aileler, mülklerini korumak ve büyük avları avlamak için birkaçını istihdam etti. Mastiff'in devasa aylık gıda faturası, birçok ailenin onları beslemeye gücü yetmediği anlamına geliyordu. Özellikle Dünya Savaşları ve yiyecek tayınları sırasında (İngiliz Mastiffleri ve gıda tayınları yoktur!).Ne yazık ki bu, Mastiff sayılarının 20'nin altına düşmesi anlamına geliyordu. Ancak, Birleşik Devletler'deki İngiliz Mastiff yetiştiricileri günü kurtardı ve sayıları bir kez daha desteklemek için en iyi örneklerinden bazılarını İngiltere'ye gönderdi. Bugün, Mastiff en popüler dev ırklardan biri . American Kennel Club'a (AKC) göre, kendisini genellikle en popüler 30 köpek ırkı arasında bulur.

Labrador köpeği

ormanda duran sarı köpek

Başlangıçta Lab'ler av arkadaşları olarak yetiştirilmişken, şimdi birçok farklı aktivite için kullanılıyorlar..

Neyse ki, Labrador köpeği Mastiff'lere kıyasla çok daha az şiddet içeren bir geçmişi var (bu onun suçu değil!). Labrador Retriever cinsinin tarihi 18. yüzyıla kadar uzanır.inciyüzyılda, onu daha yeni bir köpek kreasyonu yapıyor. Artık soyu tükenmiş St John'un su köpeğinden geliyor. Yardıma ihtiyacı olan yerel Newfoundland balıkçıları tarafından yaratıldı. balıkları ağlarına 'gütmek' . Ayrıca sudan ördekler ve balık avlama malzemeleri toplamak.Labrador, karakterinden etkilenen gezgin İngiliz soyluları tarafından fark edildi. yüzme yeteneği ve iş ahlakı . Onu İngiltere'ye geri götürdüler ve türü bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz şeylere göre standartlaştırdılar. Arada ufak farklar var Amerikan ve İngiliz Laboratuvarları , tezgah ve saha Laboratuvarları olarak da adlandırılır. Bir Labrador'u evinize kabul etmeyi düşünüyorsanız, farklılıkları incelediğinizden ve anladığınızdan emin olun.

Yıllar geçtikçe, zekası ve insanları memnun etme hevesi ona roller kazandırdı. Diğer birçok işin yanı sıra yardım köpekleri, arama kurtarma köpekleri ve terapi köpeği gibi. Ama aynı zamanda harika bir aile köpeği yapar! Bunlar ve diğer birçok neden, Labrador'un Amerika'nın bir numaralı köpek türü . Ve otuz yıldır bu en üst noktada kaldı!

Görünüm

orta kahverengi köpeğin yanında büyük ten rengi köpek

Bu iki cins arasındaki en belirgin fark boyutlarıdır. Mastiff fazladan 65-150 pound ağırlığında olabilir!

Bu iki cins görünüşlerinde oldukça farklı , esas olarak boyutları nedeniyle. Labrador, orta ila büyük boy bir köpektir. 55 ila 80 pound ağırlığında . Mastiff devasa bir köpektir. 120 ila 230 pound arasında ağırlığında . Zorba adlı bir Mastiff'in (şaşırtıcı olmayan bir şekilde hala dünya rekorunu elinde tutuyor) inanılmaz 343 pound ağırlığında olduğunu unutmayın!Boyut, bu iki ırk arasında seçim yapmaya çalışan aileler için büyük bir karar faktörüdür. Yapabilirdin bir İngiliz Mastiff için birkaç Laboratuarınız olsun , bu yüzden gerçekten Mastiff için ekstra bacak (veya popo ve kuyruk) odasına sahip olmanız gerekir. Bununla birlikte, her iki cins de benzerdir çünkü kare, tıknaz ve güçlü görünümlüdürler. Ve her ikisinin de aşırı beslenirse çok fazla kilo aldığı biliniyor! Bazıları bir Mastiff'in steroidler üzerinde bir Laboratuar gibi göründüğünü söylüyor!

ikisi de var kısa, yoğun, çift kat . Laboratuarın genellikle Mastiff'ten biraz daha uzun bir ceketi vardır, bu da onu Kanada'nın dondurucu soğuk sularında sıcak tutar. Labrador, sarı, çikolata ve siyah olmak üzere üç kaplama rengine sahiptir. Benzer şekilde, Mastiff de kayısı, açık kahverengi ve brindle olmak üzere üç renge sahiptir. Çoğu Mastiff'in düz renkli Lab'ın aksine daha koyu renkli bir ağzı vardır.

Mizaç

tan köpek ve kahverengi köpek kameraya bakıyor

İyi huylu ve sakin oldukları bilinen bu iki ırk, çocuklu aileler için harika evcil hayvanlardır.

Her iki cinsin kişilikleri bazı yönlerden benzer ve diğerlerinde farklıdır. Benzerliklerle başlayalım. Onlar ikisi de iyi huylu köpekler evde sakinler, bu yüzden birçok aileye hitap ediyorlar. Ayrıca ikisi de nasıl iyi vakit geçirileceğini biliyor ve eğlenceli ve aptallar. Çocuklar onları sever, yetişkinler onlara bayılır ve diğer köpekler onların arkadaşlığını takdir eder.Onlar ayrıca hem sevdiklerine sadık ve aileleri için her şeyi yapardı. İnsanlara olan yakınlıkları onları süper sevecen yapan şeydir. Ve bu yüzden ikisi de terapi köpekleri için en iyi adaylardır. Mastiffler oldukça sadık ve arkadaş canlısıdır, bu yüzden sık sık Laboratuar ile karşılaştırılır, ancak aynı zamanda diğer aile dostu köpeklerle karşılaştırıldığında .

Bu iki ırk arasındaki temel kişilik farkı, Mastiff çok daha baskın bir karakter Laboratuardan daha fazla. Labrador, her zaman insanlarını memnun etmeye istekli, itaatkar ve itaatkar bir köpektir. Bu yüzden çok eğitilebilir ve çoğu köpek işi için seçilmiştir. İngiliz Mastiff olmasına rağmen Cane Corso kadar baskın değil , hala deneyimli bir köpek sahibine ihtiyacı var. Laboratuarlar, ilk kez köpek sahipleri için harika bir seçimdir.

Mastiff'in baskın karakteri, aynı zamanda ailesini ve mülkünü de oldukça koruduğu anlamına gelir. Mastiffler, ziyaretçilere ve ailesi için tehlike oluşturduğunu düşündüğü kişilere havlayacak. Neyse ki, diğer bazı ırklara kıyasla zamanla yabancılara ısınacaktır. bu Laboratuvar süper arkadaş canlısı ve korkunç bir bekçi köpeği yapar - herkesin yeni en iyi arkadaşı olmak ister!Egzersiz yapmak

çalışan iki farklı bronzluk köpeği

Bu iki ırk arasındaki en büyük fark, egzersiz ihtiyaçlarıdır.

Egzersiz söz konusu olduğunda, bu iki cins egzersiz spektrumunun zıt uçları . Ve büyüklük farkından sonra, bu genellikle iki ırk arasındaki en büyük belirleyici faktördür. İngiliz Mastiff bir düşük enerjili cins bu sadece 30 ila 45 dakika arasında sabit bir egzersiz gerektirir - çok yorucu veya yoğun bir şey değil. Laboratuarın en az 60 dakika (tercihen daha fazla!) yoğun egzersize ve ayrıca evde bolca oyun süresine ihtiyacı vardır.

Mastiff'ler sadece yoğun egzersiz yapmak istemezler, aynı zamanda gergin eklemleri için de harika değildir. Bir gezintiye çıkmaktan ve günün geri kalanında serinlemekten mutludur. Laboratuar, enerji dolu, çalışan bir ırktır. Bu cins aktif bir aileye ihtiyacı var çok sayıda fiziksel ve zihinsel egzersiz yapabilir ve onu heyecanlandırmak için her şeyi karıştırabilir.

Onlar ikisinin de zihinsel uyarılmaya ihtiyacı var gün boyunca da, ama özellikle Labrador. Laboratuar bir çok çeşitli oyuncaklar zeki köpek beynini çiğneyebilir, kovalayabilir ve ona meydan okuyabilir. Mastiff'in tercih etmesi muhtemeldir daha büyük çiğneme oyuncakları bu onu beladan uzak tutacaktır. Her iki cins de lezzetli bir tedavi dağıtma oyuncağının tadını çıkaracak. Bored Labs ve Mastiff'ler, hem kazılmış çiçek tarhları hem de çiğnenmiş mobilyalar için reçetelerdir.Eğitim

oturan büyük ten rengi köpek ve orta ten rengi köpek

Mastiff'in Labrador'u memnun etmeye istekli olanlara kıyasla biraz daha inatçı olduğu biliniyor.

Bu köpek ırklarından birinin eğitilmesi nispeten kolaydır, diğeri ise pek değil. Labrador bir itaatkar, zeki ve yavruyu memnun etmeye hevesli . Bu nedenle, yardım, terapi ve arama ve kurtarma işleri için en iyi köpek adayıdır. Bu nedenle, köpek eğitimi dünyasına oldukça kolay bir karşılama arayan ilk köpek sahibi için harika bir seçimdir.

Mastiff'ler hiçbir şekilde aptal olmasalar da, tamamen inatçı . Ve eğitimi zorlaştıran da bu karakter özellikleridir. İlgilerini çekmiyorsa veya herhangi bir ikram yoksa, eğitim seanslarına katılmayacaklarından emin olabilirsiniz. Bu nedenle, bu cinsten en iyi şekilde yararlanabilecek daha deneyimli bir köpek sahibine ihtiyaçları vardır.

Olumlu pekiştirme eğitimi bu yavruların ikisini de eğitmenin en iyi yolu budur. Araştırmalar, iyi davranışı ödüllendirerek ve kötüyü görmezden gelerek, istenen davranışı tekrar tekrar teşvik etme olasılığınızın daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yavrunuzu neyin motive ettiğini bulmanız gerekiyor. Laboratuvar muhtemelen lezzetli ikramlar, oyuncaklar ve övgü ile motive olacaktır. Oysa Mastiff'in en çok ikramlarla motive olması muhtemeldir.

İkisinin de olması gerekiyor küçük yaşta sosyalleşti . Aksi takdirde, olmasını beklediğiniz arkadaş canlısı Fidos'a dönüşmeyebilirler. Mastiff ve koruyucu doğası, Laboratuardan daha fazla sosyalleşmeye ihtiyaç duyacaktır. Ama ikisini de ilk günden itibaren elinizden geldiğince çok köpek ve tanıdık olmayan insanlarla karıştırarak güvenlerini artıracaksınız. Ve onlara mutlu ve kibar köpekler olma becerilerini öğretin.

Sağlık

büyük ten rengi köpek oturma ve orta ten rengi köpek ayakta

Her iki cins de oldukça sağlıklıdır, ancak boyutları nedeniyle Mastifflerin ömrü daha kısadır.

Hem İngiliz Mastiff hem de Labrador nispeten sağlıklı köpek ırklarıdır. Ancak Labrador'un daha uzun bir ömrü var Mastiff'ten daha iyi. Bunun nedeni, çoğu dev köpek ırkının diğer cins boyutlarına göre nispeten kısa bir ömre sahip olmasıdır. Ancak genel olarak, sağlıkları ortalamadır. Onları formda tutarak, yüksek kaliteli besleyerek ve sağlık kontrollerini güncel tutarak mümkün olduğunca sağlıklı tutun. Ayrıca en yaygın sağlık sorunlarını da araştırmanız gerekir.

Sorumlu Labrador ve Mastiff yetiştiricileri, dirsek ve kalça displazisi . Çoğu köpek ırkında bulunmasına rağmen ilerleyen yıllarda hareketliliği azaltabilir ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Yavrunun ebeveyninin dirsek ve kalça skorlarını istemek önemlidir. Her iki cins de herhangi bir göz durumunu test etmek için bir oftalmolog değerlendirmesinden geçmelidir. En yaygın endişe, ilerleyici retinal atrofi ve katarakt. Mastiff ayrıca kiraz gözüne eğilimlidir.

Mastiff buna yatkındır kardiyak endişeler, bu nedenle Mastiff yetiştiricileri köpeklerini de kalp muayenesine tabi tutmalıdır. Dilate kardiyomiyopati, cinste bulunan ana kalp rahatsızlığıdır. Labrador ayrıca egzersize bağlı koma (EIC) adı verilen bir şey için test edilmelidir. Bir DNA testi, genin taşıyıcılarını belirleyecektir ve bu köpekler yetiştirilmemelidir.

Beslenme

dilleri dışarıda iki bronz köpek

Bu iki yavrunun ikisinin de çok fazla yiyeceğe ihtiyacı var, özellikle Mastiff!

Her iki köpek türü de gezegendeki en aç tazılardan bazılarıdır ve patilerini alabildikleri her şeyi yerler! Tahmin edebileceğiniz gibi, Mastiff, Labrador'dan daha fazla yer. .

Mastiff sekiz fincana kadar yiyebilir. yüksek kalorili Mastiff uygun köpek maması bir gün, bazen elinizde özellikle büyük bir yavru varsa daha fazla. Ortalama bir Labrador günde iki ila dört fincan köpek maması tüketir. Laboratuvarlar iyi performans gösteriyor Labrador odaklı köpek maması büyük veya aktif ırklar içindir.

Yavrunuzu beslemek için seçtiğiniz mama tanesinin yüksek kaliteli ve dengeli olduğundan emin olmanız önemlidir. Ayrıca, beslenme ihtiyaçlarının her yaşam aşamasında karşılanmasını sağlamak için yaşa uygun olması gerekir.

Her iki cins de obeziteye yatkındır, bu nedenle bu köpekleri serbest beslemeyin veya aşırı beslemeyin. Her ikisi de denilen bir duruma duyarlıdır. mide torsiyonu , genellikle şişkinlik olarak adlandırılır. Bu bir ölüm riski içeren durum , bu nedenle hangi semptomları aramanız ve nasıl davranmanız gerektiğini anlamanız gerekir. Yavrularınızı egzersizden hemen önce veya sonra beslemeyin ve günde bir kez büyük bir öğün yerine günde birkaç küçük öğünle besleyin. Bu adımlar, bunun olma olasılığını azaltabilir.

tımar

suyu sallayarak iki bronz köpek

Her iki cins de haftalık fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır. Yılın belirli bölümlerinde daha fazla dökülme bekleyin.

Her iki köpek ırkında da, benzer tüyleri sayesinde tımar rejimleri nispeten benzerdir. Laboratuvarın ceketi biraz daha uzun olma eğiliminde olsa da (ama fazla değil!) haftada bir fırçalanmış , ve Laboratuar haftada iki kez. Her ikisi de dökülme mevsimlerinde daha fazla dökülür, bu nedenle bu dönemlerde onları daha sık fırçalamanız gerekir.

Laboratuar, Mastiff'ten daha ağırdır, ancak Mastiff'in vücudunda daha fazla kıl olduğu için, evde de aynı şekilde fark edilebilir. Fırçalama ve uygun banyo, dökülmeyi en aza indirmeye yardımcı olabilir. İkisinin de olması gerekecek her 8 ila 12 haftada bir banyo . Onları bundan daha fazla yıkamadığınızdan emin olun çünkü hassas köpek derilerini tahriş edeceksiniz ve her zaman köpek dostu bir formül kullanın.

Mastiff'in tırnaklarının, aktif Lab kadar doğal olarak yıpranmayacakları için Lab'in tırnaklarından daha fazla kırpmaya ihtiyaç duyması muhtemeldir. Mastiff ayrıca sarkık gerdanları nedeniyle salyası bir köpek olma eğilimindedir. Köpek salyası bazı sahiplerini rahatsız etmez ve diğerleri onunla yaşayamaz. Yani, mutlaka düşünün salya çitinin hangi tarafında oturuyorsun Bu iki ırk arasında karar vermeye çalışıyorsanız. Ve evin etrafındaki kağıt mendil/ıslak mendil istasyonları kullanışlı olacak!

köpek fiyatları

çimenlerin arasında duran ten rengi köpek ve beyaz köpek yavrusu

Bir köpek yavrusu olarak her iki cins için de 1.000 $ ve daha fazla harcamayı bekleyin.

Saygın bir yetiştiriciden bir Labrador yavrusu fiyatı genellikle 1.000 dolardan başlar ve bir Mastiff yavrusunun fiyatı aşağı yukarı aynı olacaktır. Fiyat, yere, talebe, yavru soyuna ve yetiştiricinin itibarına bağlı olarak yetiştiriciden yetiştiriciye değişecektir. Ülke genelinde kurtarma barınaklarında birçok Laboratuvar ve Mastiff var. Dolayısıyla evlat edinme de göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenektir. Ayrıca, genellikle daha düşük bir maliyettir.

Bu fiyatlardan daha düşük bir fiyata satılan bir köpek yavrusu görürseniz, bu onların sorumlu yetiştiriciler olmadıklarının kesin bir işaretidir. İlk köpek yavrusu fiyatından tasarruf etmenize rağmen, sorumsuz yetiştiricilerden ve köpek değirmenlerinden gelen köpekler genellikle uzun vadede daha pahalıya mal olur.

Tıbbi ve davranışsal sorunlar nedeniyle. Araştırmanızı her zaman yapın saygın bir yetiştirici arıyorum ve her zaman yavrularla yüz yüze tanışın. Ayrıca ilgili sağlık sertifikalarını da mutlaka isteyin.

Son düşünceler

İngiliz Mastiff ve Labrador Retriever, ailelerini çok seven sevgi dolu ve tatlı köpeklerdir. Laboratuar, iki ırktan daha küçüğüdür, ayrıca eğitilmesi çok daha kolaydır, bu da onu daha fazla sahip için uygun hale getirir. Ancak Mastiff'in Laboratuar kadar fazla ilgiye veya egzersize ihtiyacı yoktur, bu yüzden o bazı aileler için daha iyi bir seçim .

Laboratuvar veya Mastiff'in ihtiyaçlarını karşılayabildiğiniz sürece, yeni dört ayaklı en iyi arkadaşını bulacaksın ! Hala mükemmel yavrunuzu seçmekte sorun yaşıyorsanız, her zaman iki cins arasında bir karışım düşünebilir ve kendinize bir köpek yavrusu evlat edinebilirsiniz. mastador yerel bir köpek kurtarmada.

Yorumlar