Bernese Dağ Köpeği ve Saint Bernard: Farklılıklar ve Benzerlikler

Bernese Dağ Köpeği ve Saint Bernard: Farklılıklar ve Benzerlikler

karşılaştırır mısın Bernese Dağ Köpeği, Saint Bernard'a Karşı bir sonraki için kabarık saçlı arkadaş ? Bu köpek ırkları benzer görünse de aslında çok farklı özelliklere ve kişiliklere sahiptirler.

oyuncak ayı köpeği

Kardeş gibi göründüklerini düşünüyorsanız, haklısınız! Aslında bir şekilde ilişkilidirler. Ama aralarında ne gibi farklar var? Neyse ki, aralarında seçim yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç ayrım var.Her iki köpek ırkı da oldukça büyüktür, bu nedenle hangisini seçerseniz seçin kişiliğe dayalı olarak daha iyi bir uyum olduğunu hissedebilir , evinize çok sayıda köpeği kabul etmeye hazır olmanız gerekir. İkisi de salyaları vardır, bu yüzden hem büyüklüklerini hem de salyalarını kaldırabilirseniz, mükemmel bir aile arkadaşı bulabilirsiniz.

İşte bu kılavuzda, elbette dostane bir şekilde onları birbirlerine karşı koyacağız. Ve benzerliklerini ve farklılıklarını gözden geçirin. Hepsi size yardımcı olmak için Hangi cinsin daha iyi olduğunu keşfedin Aileniz ve yaşam tarzınız için. Öyleyse, atlayalım ve İsviçreli yavrularla ilgili her şeyi konuşalım.

Irk Karşılaştırması

Bernese dağ köpeği • Yükseklik 23-28 inç
 • Ağırlık 70-115 Pound
 • Mizaç İyi huylu, Sakin, Güçlü
 • Enerji Orta
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 7-10 Yıl
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Aziz Bernard

 • Yükseklik 26-30 inç
 • Ağırlık 120-180 Pound
 • Mizaç Oyuncu, Çekici, Meraklı
 • Enerji Orta
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 8-10 Yıl
 • Fiyat 1500$ ve Üzeri

İçindekiler

Irk Tarihi

İlk olarak, tarihlerine daha yakından bakalım ve nasıl bağlantılılar bir başkasına. Çoğu zaman, bir köpeğin orijinal cins amacına bakmak, onların aile hayvanları olarak nasıl olacağını keşfetmenize yardımcı olacaktır. Yani, başlamak için harika bir yer.Bernese dağ köpeği

Çimenlerde Bernese Dağ Köpeği

Berner'lar, dengeli bir mizaca sahip mükemmel aile köpekleridir.

Bernese Dağ Köpeği, sevgiyle Berner olarak bilinir, bu kılavuz boyunca ona atıfta bulunacağımız şey budur.

Bu adam İsviçre'deki Bern'den selamlar ve o, Saint Bernard'a kıyasla nispeten yeni bir cins. Bern bölgesi, güzel engebeli mera arazileriyle bilinir ve hala 12.000'den fazla mandıra çiftliğine ev sahipliği yapmaktadır. Berner, çiftçi efendisinin sığır sürmesine, çiftliği korumasına ve peynir dolu ağır arabaları çek . Çiftçiler nakliye için traktörleri tercih etmeye başladığında, Berner gözden düştü ve sayıları azaldı.Bir İsviçreli doktor ve zamanının en ünlü köpek yetiştiricisi Albert Heim, 1907'de bir cins kulübü kurdu ve diğer İsviçre dağ köpekleri gibi ırkları ve kuyuları kurtarmaya çalıştı.

1926'da bir çift güzel Berner örneği Kansas'a ithal edildi ve gerisi tarih oldu. O en popüler İsviçre dağ köpeği ve Michelle Gellar ve Courtney Cox gibi ünlüler bu türe aşık oldular.

Aziz Bernard

Kanepede genç Saint Bernard

Saint Bernard'lar da mükemmel aile köpekleridir.

bu Aziz Bernard sanılanın aksine dört dağ köpeğinden biri değildir. Ama aynı ataları paylaşıyorlar, bu yüzden benzer görünüyorlar. Tıpkı Berner gibi, cüssesi onu çiftlik işlerine yönlendirdi. Ama en çok insanlıkla olan inanılmaz ilişkisiyle tanınır. Yıllar içinde kurulan İsviçre Alpleri nereden geliyor.Onun ataları İsviçre Alpleri'nde dolaşan Roma savaş köpekleriydi ve Alpler'deki keşişlere yardım etmek için oraya yerleşti. için bir bakımevi kuruldu asi yolculara yardım etmek ve onları bulmak ve güvenli bir yere geri taşımak Saint Bernard'ın işiydi.

Çığların ne zaman geleceğini bilme duygusu geliştirdi. Darülacezede geçirdiği üç yüzyıl boyunca 2.000 hayat kurtardığı tahmin ediliyor. Boyutları ve yakışıklı görünümleri nedeniyle popülerdirler. birkaç tasarımcı köpek için ebeveyn ırkları .

Görünüm

Bernese ve Saint Bernard Yavruları

Her iki cins de kesinlikle kabarıktır ancak belirgin şekilde farklı görünümlere sahiptir.

Geleneksel İsviçre renklerini paylaşan dev köpek ırkları olarak birbirlerine çok benziyorlar. bu daha küçük Berner 70 ila 115 pound ağırlığında ve 23 ila 27 ½ inç boyunda. Saint Bernard 120 ila 180 pound arasında çok daha ağır ve 26 ila 30 inç boyunda. Hangi köpek ırkını seçeceklerini genellikle bu boyut farkı belirler.Saint Bernard'ın sahip olduğu sarkık gıdı ve gözleri genellikle üzgün görünen olarak tanımlanır. Kısmen bunun nedeni, gözlerinin etrafındaki deriyi çeken çenesidir. İkisi de etli kare burunlu, büyük pençeli ve kaslı vücutlu yakışıklı köpeklerdir. Her ne kadar yırtık kaslardan daha fazla 'baba gövdesi' derdik.

Berner sadece dağ köpeği uzun ve ipeksi bir cekete sahip olmak. Saint Bernard'ın sahip olduğu iki kat seçimi , kısa ya da orta uzunlukta tüylü bir ceket. İkisi de ünlü İsviçre siyahı, beyazı ve pas renklerini kullanıyorlar, beyaz alınları namludan başının tepesine kadar alev alev yanıyor. Saint Bernard, çok daha nadir olan bir dizi başka renge sahiptir. Brindle grizzle, kahverengi ve beyaz, kırmızı ve beyaz, turuncu ve beyaz gibi.

Mizaç

Saint Bernard ile Bernese Dağ Köpeği

Her iki cins de çok soğukkanlı, sabırlı ve çocuklarla arası harika.Bu iki cins, görünüşlerinden çok mizaçları bakımından benzerdir. İlk fark, her ikisi de harika aile köpekleri olmalarına rağmen, Saint Bernard köpekleri ile tanınır. çocuklar için yakınlık . Bu yüzden ona dadı köpek denir ve Peter Pan hikayelerinde 'Dadı' rolü verilir.

Berner çocukları da sever ama Saint Bernard kadar değil. Bu nedenle, onları eğlendirmek için yardım istediğiniz küçük çocuklarınız varsa, Saint Bernard daha açık bir seçim olabilir. Ancak hem sevecen hem de aileleri için sevgi dolu . Berner, insanlarına eşit derecede sadıktır ve bu nedenle popüler bir terapi köpeği haline gelmektedir.

İkisi de kendi bedenlerinin farkında değiller ve kendilerini kanepeye sıkıştırmayı seviyorlar. Onlar ikisi de büyük aptal ve oldukça sakar olduğu da biliniyor. Bu nedenle, favori vazolarınız veya süsleriniz varsa, onları kuyrukların ulaşamayacağı bir yere yerleştirmenizi öneririz. Hem çok eğlenceliler hem de bahçede aile oyunlarına katılmayı çok seviyorlar.

bu Berner daha enerjik Saint Bernard'dan daha iyi ve daha aktif bir aileye ihtiyacı var. Sadece biraz daha fazla egzersize ihtiyacı olmakla kalmıyor, aynı zamanda daha yoğun olması gerekiyor. Ayrıca gün içinde daha fazla etkileşime ihtiyaç duyar ve sıkılırsa somurtur.Saint Bernard hafifçe sahip olduğu için ünlüdür. diğer ırklardan daha düşük zeka seviyesi olmak ve aynı zamanda potansiyel olarak agresif erken sosyalleşmediyse. Bunun “normal” olduğunu söylemesek de, dikkate alınması gereken bir şey Bu cinsi evinize kabul etmeyi planlıyorsanız.

Egzersiz yapmak

Açık Havada Koşan Dev Köpekler

İki ırktan Bernese Dağ Köpekleri daha fazla egzersize ihtiyaç duyacaktır.

anadolu çoban yavruları

Saint Bernard'ın günde sadece 30 ila 45 dakika egzersiz yapması gerekiyor. Dağ yürüyüşü veya koşu gibi yoğun aktivitelerle ilgilenmiyor. Yerel parkın etrafında yavaş yürüyüşler yapmayı tercih ediyor. Berner'ın ihtiyacı var günde yaklaşık 60 dakika . Bu adam da ciddi anlamda yoğun aktivitelerden hoşlanmıyor. Ancak arada sırada dağlık bir yürüyüşe ayak uydurabilirdi.

Hafif maceralarınızda size eşlik edecek bir köpek arayan aktif bir aile iseniz, Berner'in sizin için daha iyi bir seçim olduğunu söylemek güvenlidir. İkisinin de dev köpekler olduğunu ve onların faaliyetler çok etkili olmamalı , çünkü bu eklemlerinde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, eğer çok aktifseniz ve bir koşu partneri arıyorsanız, bu türlerin hiçbiri sizin için ideal değildir. Bu nazik devlerin sloganı vahşi değil, yumuşaktır.

Eğitim

Açık Havada Dev Köpekler Eğitimi

Yavrularınıza erken yaşta itaat eğitimine başlamak isteyeceksiniz.

Eğitim söz konusu olduğunda, her iki cins de zekidir ve insanlarını memnun etmeye isteklidir. Her ikisi de eğitime iyi yanıt veriyor, bu yüzden geçmişte insan odaklı mesleklerinde bu kadar iyi iş çıkardılar. Ve elinde bir ikramla, bundan emin olabilirsin. pozitif pekiştirme eğitimi onları eğitmenin en etkili yoludur.

Her iki dev köpek olarak, olmaları gerekir erken yaşlardan itibaren iyi sosyalleşti . Sosyalleşme dönemlerinin en önemli kısmı 8 ila 16 hafta arasıdır ve yetiştiriciniz sürece başlayacaktır. Ancak eğitime devam etmeniz ve diğer köpeklerle ve insanlarla tanışmanız gerekiyor. Doğru anla, herkesin bildiği ve sevdiği sevimli, nazik devlere dönüşecekler.

Sağlık

Sağlıklı Saint Bernard ve Bernese Dağ Köpekleri

Her iki cins de benzer yaşam sürelerine ve benzer sıklıkta sağlık sorunlarına sahiptir.

Her iki köpek ırkı da nispeten sağlıklıdır. ancak dev boyutları nedeniyle diğer köpeklere kıyasla daha kısa bir ömre sahiptirler. Ömürleri sırasıyla 7 ila 10 yıl ve 8 ila 10 yıldır. Aynı sağlık sorunlarını paylaşırlar ve yetiştirileceklerse aşağıdaki sağlık koşulları için test edilmeleri gerekir. Saygın yetiştiriciler size sağlık izinlerini gösterebilir, bu yüzden onlara sorduğunuzdan emin olun.

Berner ve Saint Bernard, her ikisi de eğilimlidir. dirsek ve kalça displazisi . Ayrıca ilerleyici retinal atrofi, ektropion, entropion ve katarakt gibi çeşitli göz sorunlarına da eğilimlidirler. Ve son olarak, ikisi de kalp rahatsızlıklarına ve özellikle dilate kardiyomiyopatiye yatkındır. Buna ek olarak, Bernese Dağ Köpeği, Von Willebrand hastalığı için taranmalıdır.

büyük dane laboratuvar karışımı

Beslenme

İki Aç Dev Irk Köpek

Hem Berner hem de Saint Bernard, onları sağlıklı tutmak için yüksek kaliteli kuru mama tanesine ihtiyaç duyar.

Berner her gün üç ila dört bardak yiyecek tüketecek ve Aziz Bernard yiyor etrafında günde altı bardak yemek . Bu, yemek faturasında bazen ikiye katlayarak büyük bir fark yaratabilir. Ve bu nedenle, Saint Bernard'ı alacaksanız, finansman burada büyük bir husustur. Ne tükettikleri, yaşlarına, boyutlarına ve enerji seviyelerine bağlıdır.

ikisi de iyi iş çıkaracak kaliteli bir kibrit . Sadece dengeli bir diyet sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda büyük devlerinizin tadını çıkarması için yeterince lezzetli olacak. Dev köpekler olarak, büyük veya dev ırklar için tasarlanmış mama taneleriyle beslenmeleri gerekir. Bu, optimum düzeyde kalsiyum ve fosfor içerdiklerinden gelişim aşamalarında çok önemlidir. Bu onların hızlı kemik büyümesini kontrol etmeye yardımcı olacaktır. iskelet hastalıkları geliştirme şanslarını azaltmak eklem displazisi gibi.

Her ikisi de kilo almaya ve obeziteye yatkındır, bu yüzden onları fazla besleme . Bu, eklemlerine ekstra baskı uygulayacak ve diğer sağlık sorunlarına yol açacaktır. Glukozamin ve kondroitin içeren mama taneleri eklemlerini desteklemeye yardımcı olacaktır. Veya glukozamin takviyeleri veya balık yağları da aynı derecede iyidir.

tımar

Bernese Dağ Köpeği ve Uzun Saçlı Saint Bernard

Bu ırkların her ikisini de düzenli olarak tımar etmeyi bekleyin.

Tımar programlarındaki fark, Saint Bernard'ın spor yaptığı ceketin türüne bağlıdır. Kısa bir saç kesimi yapıyorsa, sadece fırçalamaya ihtiyacı olacaktır. haftada bir veya iki kez yıl boyunca.

Bernernese Dağ Köpeğinin paltosuna benzeyen daha uzun bir palto alırsanız, haftada iki veya üç kez fırçalanmaları gerekir. Saint Bernard genel olarak Berner ile aynı miktarda dökülen .

İkisinin de çift katı var ve ikisi de yıl boyunca benzer şekilde dökülüyor. Dökülme mevsimlerini etkili bir şekilde yönetmek istiyorsanız, çoğu gün her ikisinin de fırçalamaya ihtiyacı olacaktır. Onlar her iki salya , bu yüzden köpek salyası hayranı değilseniz, bu türlerin hiçbiri size göre değil.

Irkların her ikisinin de ihtiyacı var her 8 ila 12 haftada bir yıkanmak . Benzer şekilde, tüylerinin ne kadar kabarık ve kalın olduğunu göz önünde bulundurarak konsantre ve yumuşatıcı bir şampuandan faydalanacaklar. Her ikisi de çeşitli göz rahatsızlıklarından muzdarip olduğundan, onlara dikkat edin ve herhangi bir değişiklik veya kızarıklık olup olmadığını not edin.

köpek fiyatları

Etrafta Koşan İki Dev Irk Yavrusu

Yetiştiriciye bağlı olarak, her iki cins için yaklaşık 1.500 $ ve üzeri ödemeyi bekleyin.

Hem Berner hem de Saint Bernard'ın fiyatı yaklaşık 1500$ . Bir gösteri köpeği veya belirli bir soydan birini arıyorsanız, ikisi için de çok daha fazla ödemeyi bekleyebilirsiniz. Bunun ilk köpek yavrusu maliyeti olduğunu unutmayın. Bu, kasalar, yataklar, koşum takımları, oyuncaklar vb. gibi katlanacağınız diğer kurulum maliyetlerini içermez. Dev köpek ırkları her yerde daha pahalıdır. Bu, onları almayı içerir ekstra büyük bir köpek sandığı , daha büyük oyuncaklar , daha büyük yataklar, koşum takımları vb.

ile çalışmak önemlidir saygın bir yetiştirici bu (umarım) sağlıklı yavrular üretecektir. Yavrularını yukarıda listelenen sağlık sorunları için tarayacaklar. Ve unutmayın, ne kadar sağlıklı olurlarsa, sizinle o kadar uzun zaman geçirebilirler. Ayrıca sosyalleşme sürecine erken başlayacaklar ve bu da çok daha mutlu ve itaatkar köpeklere yol açacaktır.

Son düşünceler

bu Berner ve Saint Bernard muhteşem ırklardır. bu sokakta kafaları çevirecek. Ayrıca hem kalbini çalacaklar hem de ailedeki diğer herkes. İlişkilidirler, bu yüzden bu kadar benzerler. Ancak büyüklükleri, aktivite seviyeleri, finansal taahhütleri ve bakım ihtiyaçları gibi ince farklılıkları, umarım sizin için cins anlaşmazlığını çözebilir.

Verecekleri bir sürü sevgi, öpücük ve köpek salyası var. İkisi de insanları, çocukları ve diğer evcil hayvanları sever. Nihayetinde, bu dev İsviçre ırklarından herhangi birini ağırlamak, hayatının en iyi 7-10 yılı !

Yorumlar