Köpeğim Neden Hiçbir Şeye Havlamıyor? Bu beni çıldırtıyor!

Köpeğim Neden Hiçbir Şeye Havlamıyor? Bu beni çıldırtıyor!

Köpeklerimiz çevrelerindeki dünyayla iletişim kurmak için havlarlar. Onların yanından geçen köpeklerde veya dikkat dağıtıcı şeylerde havlamalarını beklemeye meyilli olsak da, köpeklerimizin diğerlerine havladığını görmek endişe verici olabilir. kesinlikle hiçbir şey . Yani gerçekten hiçbir şeye mi havlıyorlar yoksa bizim göremediğimiz bir şeye mi havlıyorlar?

Köpeklerin bir şeye havlaması aslında oldukça yaygındır. orada görünmüyor . Ancak bu, gecenin bir yarısı yatak odanızda bir şeye havlamaya başladıklarında bunun biraz korkutucu olmadığı anlamına gelmez. Peki bu meraklı köpek davranışına neden olan şey nedir?büyük pireneler alman çoban karışımı yavruları

Bu yazımızda detaylarına ineceğiz. köpeklerimiz neden sebepsiz yere havlar . Aslında bunun olmasının birkaç farklı nedeni olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir ve bunların çoğu alarm için bir neden değildir. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Havlama Davranışını Anlamak

Siyah Beyaz Köpek Uluması

Havlama, köpeklerde nadiren endişe kaynağı olması gereken doğal bir davranıştır.havlama normal köpek davranışı . Açıkçası, köpekler bizimle doğrudan konuşamazlar. Sadece havlama ve diğer beden dili biçimleriyle iletişim kurabilirler. Havlama, vahşi atalarına kadar uzanan kökleşmiş bir davranıştır. Bu davranış, sürülerinin diğer üyelerini gelen tehlikeler ve çevrelerindeki değişiklikler konusunda nasıl uyardıklarıydı.

Köpeğiniz ister çevresel ister davranışsal tetikleyiciler nedeniyle havlıyor olsun, bu normal tepki belirli bir eğitim ile uyarlanabilir. Havlayan köpek arkadaşınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, köpeğinizin havlamasının birçok nedenini aşağıda tartışalım.

Köpeğim Neye Havlıyor?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, köpeklerimizin havlamasına neden olabilecek birçok tetikleyicisi vardır. Hiçbir şeye havlıyormuş gibi görünseler de, göremediğimiz bir sebep olabilir . Köpeğinizin havlamasının nedenini anlamanıza yardımcı olmak için, farkında olmadığınız görünmeyen nedenleri tartışalım.Mahallenizdeki Hayvanlar

Kara Kediye Hırıldayan Beyaz Köpek

Kedi veya rakun gibi evinizin etrafında gizlenen diğer hayvanlar, köpeğinizin havlamasının nedeni olabilir.

En iyilerinden biri açıklanamayan havlamanın yaygın nedenleri evinizin yakınında hayvanların varlığıdır. Mahallede dolaşan köpeklerden mülkünüzde dolaşan tavşanlara kadar, köpeklerimiz bu yaratıkların varlığını hisset biz yapmadan önce.

Köpeğiniz evinizin yakınında bir hayvan olduğunu düşünürse, pencereden dışarı bakıp bilinmeyen bir manzaraya karşı uzaklara havlayabilir. Hiçbir şeye havlamıyormuş gibi görünebilirler ama aslında bilinmeyen yaratığı uyarmak topraklarından uzak durmaktır.Garip sesler

Gri Kanepede Beyaz Uzun Saçlı Chihuahua

Köpeklerin inanılmaz bir işitme duyusu vardır, bu nedenle en ufak bir gürültü onları uyandırabilir.

Köpekler belirli seslerin nedenini ayırt edemezler. Ani bir gök gürültüsü patlamasını hemen geçen bir fırtınaya bağlayabilsek de, yavrularımız bu sonuca varmak mümkün değil . Herhangi bir yeni ses, köpek arkadaşlarımızın gözünü korkutarak havlamalarına neden olabilir.

En küçük sesler bile bir köpeğin bizi duyamadığımız bir şeye karşı uyarmasına neden olabilir. Bu, rüzgarda savrulan bir yaprak, yolda bir kamyon, hatta uzaktan ses çıkaran bir hayvan kadar küçük bir şey olabilir.

Yeni sesler oldukça garip görünebilir köpek arkadaşlarımıza ses kesilene kadar havlamalarına ve havlamalarına neden olur. Mevcut tetikleyicilerini duyamıyorsak, hiçbir şeye havlıyormuş gibi görünebilir.Dikkat İstiyorlar

Kahverengi Köpek Hırıltısı

Bazı köpekler, görünüşte hiçbir şeye havlayarak ilgi gösterme isteklerini ifade eder.

Elinizde bir vokal yavru varsa, dikkatinizi çekmek için havlayabilirler. Tıpkı diğerleri gibi dikkat isteyen davranış , köpeğinizin öğrenmiş olması mümkündür seslendirme onlara istediklerini elde edebilir. Havlama davranışı kışkırtılmamışsa, çılgıncaysa veya arzuladıkları bir eylemden önce geliyorsa, bunu sadece dikkatinizi çekmek için yapıyor olabilirler.

Bazı köpekler aç olduklarında havlayabilirler. Köpeklerin tuvalete gitmesi gerektiğinde de yaygındır. Ancak bazen havlama, sıkıldıklarında veya sadece sizin varlığınızı arzuladıklarında olur. Genellikle bu davranışı teşvik ederiz onlara istediklerini hemen vererek, bu davranışı başka istek ve ihtiyaçlara taşımalarına neden olarak.

Potansiyel Tehlike Uyarısı

Agresif Kara Köpek Hırıltısı

Havlayarak potansiyel bir tehlikeyi uyarmak kökleşmiş bir davranıştır, dolayısıyla köpeğiniz tam da bunu yapıyor olabilir.Köpekler genellikle evlerini ve sevdiklerini koruma ihtiyacı hissederler. Bu nedenle, potansiyel bir tehlike olarak gördükleri herhangi bir gürültüye karşı uyarabilirler. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, köpeklerimiz uzaktan duydukları garip sesin kaynağını çoğu zaman keşfedemezler. Bundan dolayı onlar seni uyarmak için havlayabilir bu 'yaklaşan tehlike' hakkında.

Köpekler, geçen insanlara veya köpeklere, bilinmeyen seslere veya herhangi bir sese tepki olarak havlayabilir. onlara yabancı sizi olası bir tehdit konusunda uyarmak için. Yavru köpeğiniz de, bilinmeyen tehlike gelmeden önce bu acil bilgiyi size iletmeye çalışarak yanınıza koşabilir.

Tıbbi Durumlar Nedeniyle Havlama

Kabarık Beyaz Köpek Yapping

Hırıltılı pooch'unuzun nedeni görünmeyen herhangi bir ağrı veya rahatsızlık olabilir.Bazı tıbbi durumlar, bir köpeğin belirgin bir neden olmadan havlamasına neden olabilir. Bunun nedeni tıbbi bir durum olabilir. köpeklerde bilişsel işlev bozukluğu hatta bir köpeğin ağlamasına neden olan acı verici bir durum. Bu koşullar genellikle köpek arkadaşlarımızda aniden ortaya çıkar veya başkalarıyla birlikte gelir. semptomlarla ilgili .

Tıbbi bir durum nedeniyle havlayan bir köpek, diğer bilişsel işlevlerde düşüş, davranış değişikliği, iştahsızlık, kaygı, uyuşukluk ve daha fazlasını yaşayabilir. Havlamalarının arkasında tıbbi bir neden olduğunu düşünüyorsanız, veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisi daha fazla tavsiye için. Tıbbi durumlar da yavrularınızda kaygıya neden olabilir. havlamanın nedeni nedir kendi içinde.

Açıklanamayan Havlamayı Nasıl Sınırlandırırsınız?

Havlamak normal köpek davranışı iken, aşırı havlama günlük hayatınızı bozabilir.

Köpek arkadaşlarımızda açıklanamayan havlamanın kesin nedenini her zaman anlamıyoruz. bir son vermeyi daha da karmaşık hale getiriyor . Durumu daha iyi ele almanıza yardımcı olmak için, seslerini tamamen sınırlamak için birkaç eğitim seçeneğini tartışalım.Seçenek 1: Görünümü Değiştirin

Yavru köpeğinizin evinizin dışında olası bir dikkat dağınıklığına havladığını düşünüyorsanız, bu davranışı sınırlamanın birkaç yolu vardır. İlk seçenek perdeleri kapatın veya görüntüleme yeteneğini engelleyin köpeğiniz tetiklendiğinde. Bu, tetiği görüş alanından kaldırmaya yardımcı olabilir ve sürekli havlama olasılığını azaltır.

Seçenek 2: Belirli Komutları Eğitin

Bir sonraki seçenek, ortaya çıktıklarında olası dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak için yavrularınızı eğitmeyi içerir. Bu zaman alabilir, ancak sahipler tutarlı olduğunda genellikle başarılı olur. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, havlamalarını yönlendirmek gerçekleştiğinde ve daha sonra tetikten uzaklaştıklarında sessizliklerini ödüllendiriyorlar.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: onlardan bir komut gerçekleştirmelerini istemek , uyumsuz bir davranışla onları uzaklaştırmak. Bu, onları yataklarına ya da evin başka bir yerine çağırmak gibi olabilir. Ya da odadan çıkarak onlara ilgi göstermeyi bırakabilirsiniz. Yavru köpeğiniz dikkati dağıtmaktan aktif olarak kaçındığında ve davranıştan uzaklaştığında, sessizliği için onu ödüllendirin.

Seçenek 3: Daha Fazla Egzersiz

Son seçenek şunları içerir: köpeğinizin günlük egzersizini artırmak onları yormaya yardımcı olmak ve bu süreçte daha fazla zihinsel ve fiziksel uyarım sunmak. Canı sıkılan bir yavrunun yakındaki seslere havlaması daha olasıdır ve bu da aşırı havlama olasılığını artırır. Günlük yürüyüşlere çıkarak, çekme veya halat çekme gibi oyunlara katılarak veya onlara zihinsel olarak uyarıcı oyuncaklar sunarak egzersiz sıklığını artırabilirsiniz.

Davranışı azaltmak için hangi seçeneği seçerseniz seçin, bağırmaktan kaçının köpeğiniz havladığında. Bazı köpekler onlarla birlikte havlamaya katıldığınızı düşündüğünden, onlara bağırmak sonunda davranışı teşvik edebilir. Köpeğinizin havlaması sinir bozucu olsa da, olumsuz pekiştirmelerden kaçınmak ve tartıştığımız yöntemlere bağlı kalmak en iyisidir.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

kahverengi köpek uluması

Havlama ile ilgili daha fazla araştırma yapılması gereken bazı durumlar vardır.

Köpek arkadaşınız, düzeltici eğitiminize rağmen hiçbir şeye havlamaya devam ederse, veterinerinizi ziyaret etmenin zamanı gelmiş olabilir. Bazı köpekler aşırı havlama ile mücadele edebilir. gelişen tıbbi durumlar davranışa son vermek için profesyonel müdahale gerektirir. Köpeğiniz şu anda aşağıdaki davranışlardan herhangi birini yaşıyorsa, veterinerinizle iletişime geçmelisiniz:

  • Normal davranışlarında değişiklik
  • Karışıklık, oryantasyon bozukluğu, hafıza kaybı, görme değişiklikleri gibi bilişsel işlevlerde değişiklik
  • Köpek kaygısının veya endişeli davranışların başlangıcı
  • Yeni teşhis edilen durumlar gibi normal sağlıklarındaki değişiklikler,
  • İştahlarındaki değişiklikler, banyo alışkanlıklarındaki değişiklikler veya diğer anormal davranışlar
  • Dikkat dağıtma yöntemleri kullanılarak durdurulamayan sürekli havlama
  • Birden saldırganlığın başlangıcı veya daha önce onları rahatsız etmeyen tetikleyicilere duyarlılık

Yavru köpeğiniz yukarıdaki davranışlardan herhangi birini yaşıyorsa, veterinerinizi ziyaret etmenin zamanı gelmiş olabilir. Sizin veteriner olası sağlık komplikasyonlarını ekarte edebilir ve umarım garip davranışlarının dibine inerler.

Son düşünceler

Köpeklerimiz hiçbir şeye havlamıyor gibi görünebilir. Ancak, henüz duyamadığımız veya göremediğimiz bir şeye havlıyor olabilirler. Biraz endişe verici olsa da, çoğu durumda sadece daha fazla sıkıntı . Genellikle aşırı endişelenecek veya endişelenecek bir şey değildir. Bununla birlikte, davranış değişiklikleri fark ederseniz, doğru teşhis için yerel veterinerinizi ziyaret etmek için zaman ayırmanız önemlidir.

Yorumlar