Kangal: Köpek Irkı Tarihi, Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Kangal: Köpek Irkı Tarihi, Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Bir çiftliğiniz var ve uzaktan havlayan ve hayvanlarınız için endişelenen çakallar mı duyuyorsunuz? Başka bir çiftçinin keçi tarlasında kahverengi dev bir köpek gördünüz mü ve bunun ne tür bir cins olabileceğini merak ettiniz mi? Kangal olabilir. Bu güçlü cinsi keşfedelim ve ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakalım.

Çiftliğinize bir Kangal eklemeden önce bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, onların eyaletinizin veya yerel yönetimin tehlikeli köpekler listesinde olabileceğidir. Bunun başlıca nedeni, ısırma kuvveti söz konusu olduğunda listelerde üst sıralarda yer almalarıdır. Kangal'ın ısırma kuvveti 743 PSI veya inç kare başına pound olarak ölçülmüştür. köpek dünyasının en güçlü ısırığı . Karşılaştırma için, American Pit Bull'un ısırma kuvveti 235 PSI ve bir kurt/köpek melezi ısırma kuvveti 406 PSI'dır. Bir Kangal ısırırsa, muazzam miktarda hasar verme potansiyeline sahiptir ve bir Kangal tutmayı seçerseniz bu dikkate alınmalıdır.Kangalların işe ihtiyacı var. Bazı çiftçiler eve gelmelerine izin verseler de, onlar ev hayvanları değildir. Kangal, LGD veya Hayvancılık Koruyucu Köpek olarak bilinen bir çoban türüdür. Büyük Pireneler ve Anadolu Çobanları gibi, yapacak işi olmayan bir Kangal da sırf can sıkıntısından baş belası davranışlar geliştirebilir. Diğer LGD ırkları, genellikle sürüyle yatmaktan çok çevrede devriye gezen Kangallardan daha fazla stokla bağ kurar. Çitlerde devriye gezme ve tehditleri kovalama gibi yüksek aktivite seviyeleri onları sağlıklı ve mutlu tutar.

Kangal
  • Ağırlık 90-145 lira
  • Yükseklik 28-32 inç
  • Ömür 12-15 yıl
  • Renkler Siyah maske ve noktalarla bronzdan çelik grisine, bazı beyaz işaretler kabul edilebilir
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

 Anadolu çoban köpeği kangalı yeşil doğal arka plana karşı poz veriyor

Kangal tarihini anlamak için, Anadolu Çobanının tarihini de anlamak gerekir. . Akbaş, Türk Bozu, Anadolu Çoban Köpeği ve Kangal, koyun sürülerini ayılar ve kurtlar gibi büyük avcılardan korumak için geliştirildi. İşleri, yeni doğmuş kuzuları kucaklayacak kadar nazik, çobanı dinleyecek kadar itaatkar, ancak kendilerini ayı ile kuzu arasında konumlandıracak ve ölüm kalım kararları verecek kadar sert ve zeki olmalarını gerektiriyordu.Cinsin ataları muhtemelen MÖ 600 yılına kadar uzanan Molosser (Mastiff tipi) köpeklerdi. Kangal, Mastiff'e benziyor ama daha hafif ve daha çevik. hakkında bir teori Kangal'ın kökeni 11. yüzyılda Asya'dan göç eden Türk boyları ile Anadolu'ya (Türkiye) gelmiş olmalarıdır.

Anadolu Çoban Köpeği ile Kangalın çift olup olmadığı tartışılıyor. ayrı ırklar . Bazıları “Anadolu Çobanı” teriminin Anadolu'dan gelen herhangi bir çoban için genel bir terim olduğunu söylerken, Kangal özel bir cinstir. bu noktada, Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) sadece Anadolu Çoban Köpeğini tanırken, Birleşik Kennel Kulübü (UKC) sadece Kangal'ı tanır.

Mizaç

 Kangal sivri tasmalı tarlada hırlıyorbrindle köpek

Kangallar, tek bir amaç için yüzyıllarca süren üremenin ürünüdür: bağlandıkları türleri korurlar. Kendilerini doğrudan bir avcı ile sürüleri veya sürüleri arasına yerleştirecekler. Bu koruma eğilimlerini ailelerinin çocuklarına karşı da gösterirler ve kendilerini tehdit olarak gördükleri her şeye veya kişilere karşı aile insanlarını koruyacak şekilde konumlandırırlar.

Kangallar aile hayvanları değildir. İnsanlarına derinden bağlı olmalarına rağmen, amaç için can atıyorlar ve sahiplerini korunacak bir kaynak olarak değil, Alfa olarak görmeleri gerekiyor. Deneyimsiz köpek sahipleri, bu zeki ve son derece hassas cins karşısında şaşkına dönebilir. Bir kişinin sesini bir Kangal'a yükseltmesi genellikle yeterlidir. Gerekirse, şok tasmaları uzaktan düzeltme sağlar, ancak muhtemelen şaşırtıcı derecede yumuşak bir ortamda etkili olacaktır. Kangallar ne kadar güçlü olsalar da hassastırlar ve bu nedenle sert ama nazik bir eğitmene ihtiyaç duyarlar.

Kangallar, gecenin çoğunu yırtıcıları korkutmak için çit hattında havlayarak ve kontrol ederek geçirdikleri için gündüz oynamak için çok yorgun olabilirler. Bu devler, ailelerine, özellikle çocuklara karşı nazik ve şefkatlidir. Uzun bir ergenlik dönemine sahiptirler ve iki yaşına kadar olan köpekler köpek yavrusu davranışları sergileyebilirler. Unutmayın, küçük çocukları coşkuyla devirebilirler.Boyut ve Görünüm

 Sivas Kangal'ı çamurlu geniş bir avluya zincirledi

Genel yükseklik aralığı omuzda 28 ila 32 inç ve 90 ila 145 pound arasındadır. Uzun bacaklı ve derin göğüslü, Kangal şaşırtıcı bir hızla hareket edebilir.

Kangal sadece BKC tarafından tanındığı için, oralara bakmalıyız. cins standardı . Kangal ırkı standardı, mükemmel bir örneğin nasıl olması gerektiğini ana hatlarıyla belirtir. Bir gösteri köpeği aramasanız da, uyum sağlamanın birçok noktası sağlık ve uzun vadeli sağlamlık ile ilgilidir. Zamanının çoğunu meralarda dolaşarak geçiren çalışan bir köpeğin sağlam kalması gerekir. Geniş, kubbemsi bir kafası ve koyu kahverengiden kehribar rengine kadar değişen yuvarlak gözleri olan Kangal'ın ifadesi nazik zekayı yansıtır.

Türkiye'de çobanlar, yırtıcı hayvanlarla yapılan kavgalardan kaynaklanan ciddi yaralanma riskini azaltmak için genellikle Kangalların kulaklarını keserler. Bu devler, kaslı bir atletizm hakkında genel bir izlenim sunar. Kangal'ın ayırt edici özelliklerinden biri, uyanıkken kuyruğunu taşımasıdır. Kuyruğu rahatken hafif bir kıvrımla gevşek bir şekilde sarkıyor olsa da, tetikteyken kuyruğunu sıkıca kıvrılmış, sırtının yukarısında taşıyor.Ceket Ve Renkler

Kangal'ın çifte kürkü onu hem aşırı sıcaktan hem de soğuktan korur. . Astar yumuşak ve yoğundur ve kışın onu soğuğa karşı yalıtır. Dış ceketi havayı engellemek için tasarlandı. Sıcak havalarda, kalın kışlık astar, yaz için daha düz ve daha serin bir ceket bırakmak için yoğun bir şekilde dökülür.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Anadolu Çoban ırkı, brindle dahil olmak üzere daha geniş bir kürk rengi yelpazesine sahiptir. Ancak Türkiye'de cins standardı, köpeğin tamamen açık ten rengi, mat altın rengi veya çelik grisi olmasını gerektirir. dış koruyucu tüylerindeki siyah veya gri miktarına bağlı olarak. Bu düz gövde rengine, ağızlığı veya başın üstünü tamamen kaplayabilen siyah kulaklı siyah bir maske eşlik eder. Yalnızca küçük beyaz işaretlere izin verilir. Kuyruğun kuyruk ucu da genellikle siyahtır.

Yaşam koşulları

 Çayırda koşan kangal köpekleri birbirini kovalıyor

olarak değilken Büyük Pireneler gibi kaçmaya ve dolaşmaya yatkın, Kangalınızı güvenli bir şekilde çitle çevirin. Boyu dışarı çıkmasını kolaylaştırıyor ve kazma yeteneği de çitin altından geçmesini mümkün kılıyor. Sıcak havalarda serin kalmak için uzanacakları çukurlar kazma eğilimindedirler, ancak aynı zamanda bir kaçış yolu kazdıkları da bilinmektedir.Bir LGD cinsi olarak, korumak için bir sürü ile gelişirler. ABD'de Anadolulular tipik olarak koyun veya keçi sürülerini korurlar. Erken sosyalleşme ve dikkatli eğitim ile köpeğinizi kümes hayvanlarını korumak için eğitebilirsiniz. Çiftçiler, güçlü koruma içgüdüsüne rağmen, LGD'leriyle çalışmalı ve özellikle besi hayvanları doğum yaptığında, ücretleri ile nasıl etkileşimde bulunacaklarına rehberlik etmelidir. LGD'leri kullanan bazı çiftçiler, yavruları sürüyle bir çit hattını paylaşan bir ağılda başlatmayı önerir, ancak bazıları yavruların analarından öğrenmeleri için merada doğmalarına izin verir.

Kangallar genellikle sosyalleştikleri tüm hayvanlarla iyi geçinmek için eğitilebilirler. Merasını geçmeye çalışan herhangi bir vahşi hayvan veya yabancı evcil hayvan gönderilebilir. LGD'niz çiftlikteki diğer köpeklerle çalışacaksa, onları dikkatlice tanıtın ve Kangal'ınızın komşunuzun köpeklerini hoş karşılamasını beklemeyin. Sürülerinin alanı onlar için kutsaldır ve burayı davetsiz misafirlerden temizleyeceklerdir.

Eğitim

 Dişi köpek arka ayakları üzerinde Türk kangalı oyunları doğuruyorchihuahua yorkie karışımı

Genel olarak Kangallar ve LGD'ler bağımsız kişiliklere sahiptir, çünkü çalışan vasiler olarak bir insan çoban, işler bittiğinde ve yırtıcı hayvan saldırdığında eylemlerine rehberlik etmek için müsait olmayabilir. Çoğu LGD'nin bu bağımsız çizgisi vardır, ancak bu nedenle onları eğitmek zor olabilir.

Hayvancılık Koruyucuları, sahibini sürünün Alfası veya lideri olarak görmelidir. Sanki kaynakları koruyormuş gibi alfaya meydan okumamalı veya alfadaki diğer LGD'leri kovalamamalıdırlar. Bağımsızlıklarını inatçılıkla karıştırmayın. Aslında oldukça hassastırlar ve çok sert bir şekilde azarlanırlarsa içine kapanık davranabilirler. Tüm LGD'lerin genç yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir.

Kangalınızı belirli bir türü korumak niyetindeyseniz, onları bu türle erkenden sosyalleştirmeye başlayın. LGD'ler dört ayaklı çiftlik hayvanlarına kümes hayvanlarından daha doğal bir şekilde bağlanır, bu nedenle yavru köpeğinize bu durumda daha yakın denetim ve rehberlik sağlayın. Birçok ziyaretçinin olduğu bir çiftlikte yaşıyorsanız, köpeğinizin yabancılarla nasıl etkileşim kurduğunuzu izlemesine izin verin. Bir Kangal yaptıklarınızdan öğrenecek.

Bu asil, hassas ırkı nazikçe yönlendirin. Kangallar, diğer bazı LGD'lerden daha az başıboş dolaşırlar, ancak boyutları onları güvende tutmayı zorlaştırabilir ve diğerleri boyutlarından korkabilir. Çiftçiler, LGD'lerinin yoldan çıkmasını önlemek için bazı karmaşık cihazlar geliştirdiler, ancak tarla çitinin tepesindeki basit bir sıcak tel teli, Kangal'ınızı evde tutmak için yeterli olabilir.Sağlık

Kalça ve Dirsek Displazisi

Birçok dev köpek ırkı gibi, Kangallar kalça ve dirsek displazisi geliştirme riski taşır . Ortopedi Hayvanları Vakfı (OFA testi) tarafından test edilen ebeveynlerden bir yetişkin veya yavru seçmek, riski azaltmaya yardımcı olur, ancak displazi, köpek yavrusu olarak hızlı büyümeden de oluşur. Büyük cins yavru köpekler için tasarlanmış beslenme şarttır. Kalçalarda eklem displazisi ve dirsekler tipik olarak uyuşukluk, genel sertlik ve ağrı belirtileri olarak ortaya çıkar.

Beslenme

 Karda bir parça ekmek üzerinde kangal chwing, yüzün yakın çekimi

Büyüyen yavrular, olgun köpeklerden daha fazla yer. Yemin markasındaki yemleme tablosunu takip edin, ancak mutlaka özellikle büyük ırklar için tasarlanmış bir yavru köpek maması seçin . Bu formüller, hızlı büyüme ile ilişkili eklem displazisi gibi kas-iskelet sorunları riskini azaltmaya yardımcı olur.

çay fincanı pomeranya

Bir yetişkin olarak, köpeğiniz günde üç ila dört bardak yiyebilir, ancak kışın vücut kondisyonunu sürdürmek için daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Birçok LGD sahibi, çalışan köpeklerinin diyetini işlenmiş karkaslardan elde edilen artıklarla tamamlasa da, bir büyük cins köpekler için yapılmış kuru mama iyi bir seçim olur. Köpeğiniz vücut ağırlığını korumuyorsa, veterinerinize görünün.

Çalışan köpekleriniz için meraya yerleştirmek üzere özgür seçim yemlikleri mevcuttur, ancak keçili köpekleriniz varsa, keçiler yemeği çalabilir. Birden fazla köpeğiniz varsa, köpeklerinizin her birinin besleyiciye erişebildiğini doğrulayın. Köpeğiniz her beslenmede yemeğini temizlemiyorsa çok fazla endişelenmenize gerek olmayabilir. Vücut kondisyonu iyi olduğu sürece aç olmayabilir. Olgun Kangallar, onun boyundaki bir köpek için beklenenden daha az yer. .

bakım

 Türk Sivas Kangal köpeği dışarıda su sallıyor

Paltoları şık kalır ve suyu ve havayı iter. Köpeğiniz midye çapakları ve diğer bitkisel otostopçular içeren bir bölgeyi kaplıyorsa, cildini tahriş etmeden önce her gün kontrol edin. Tüyleri yoğun olduğu için ellerinizi deri üzerinde gezdirmeniz gerekebilir. tikleri kontrol etmek için. Kulaklarının arkası ve yakasının altı bu haşerelere karşı özellikle savunmasızdır. Bir ev köpeği olmasa bile, köpeğiniz gösterilen ilgiden memnun kalacaktır.

Kangallar, diğer çift tüylü köpekler gibi, ilkbaharda yoğun bir şekilde döküldü kışlık astarlarını kaybettikleri için. Bir astar tırmığı, bu süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir ve sıcaklık arttıkça köpeğinizi daha rahat hale getirebilir. Pek çok LGD cinsi, yazın serin kalmak için uzanacakları bir çukur kazmayı sever ve hatta en sıcak günlerde meranın gölgeli bir köşesindeki çocuk havuzunda oturmayı bile takdir edebilir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Sivas kangal köpekleri bahçede yavrular

Türkiye'den bir Kangal ithal etmek pahalı olabilir, bu nedenle yerel olarak saygın bir yetiştirici bulmak en iyi seçeneğinizdir. . AKC, Kangal'ı tanımasa da ortada bir Amerikan Kangal grubu bu cins için vizyona bağlı.

Alıcılar, Anadolu Çobanlarını Amerika Birleşik Devletleri'nde daha kolay bulabilir ve maliyet bölgesel olarak değişmekle birlikte, kayıtsız bir yavrunun maliyeti genellikle 400 ila 600 ABD Doları arasındadır. Deneyimli köpeklerin maliyeti 1000 dolardan fazladır, ancak avcı kayıplarını ortadan kaldırmak bu maliyeti hızla geri kazandırır.

Kurtarma ve Barınaklar

 Kışın tel çitlerin arkasında baş aşağı oturan Kangal köpeğinin yakın plan çekimi

Kangal nadir bir cinstir, ancak Kangallar, kangal haçları ve Anadolu Çobanları çeşitli nedenlerle kurtarma durumlarına giriyor. . Çiftlik hayvanlarının yanında hiç bulunmamış bir köpek, yetiştirdiğiniz türe bağlı olmayacaktır. Gözetim olmadan sürünüzle birlikte serbest bırakmanız feci sonuçlara yol açabilir.

Melez bilinmiyorsa veya bir LGD ırkından başka bir cins değilse, Kangal veya Anadolu melezi olarak listelenen kurtarma köpeklerine karşı özellikle dikkatli olun. Çok sık olarak, koruyucu köpeklerin çoban köpekleriyle çiftleşmesine izin verilir ve çoban köpeği tarafının yüksek av sürüşü, yavrularını genel çiftlik köpekleri olarak işlev görmelerine rağmen, besi hayvanı koruyucuları olarak uygunsuz hale getirir.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel olarak, bu cins:

 • Çiftlik hayatına yönelik dev bir köpek. Kangalları koruyacakları herhangi bir hayvana erken maruz bırakın.
 • Bütün gece çevrede devriye gezmekten sessiz ya da gündüzleri uyumak.
 • Sahiplerini Alfa olarak görmesi gereken bağımsız bir düşünür.
 • Çok gençleri korur ama tehdit olarak gördükleri şeyler için ölümcüldür.
 • Ailesine sadık ve hisse senetleri.
 • Yabancılarla ayrılmış ama yabancılar yaklaştıkça havlayacak.
 • Sert muameleye karşı oldukça hassastır. Sert bir azarlama bir Kangal'ın duygularını incitebilir.
 • Geniş, güvenli bir şekilde çitle çevrili (tırmanamayan veya altından tünel açılamayan çit) bir alana ihtiyaç duyar.
 • Yırtıcı hayvanların aktif olduğu geceleri havlama olasılığı daha yüksektir, bu da çoğu yırtıcıyı caydırır ancak komşularınızı rahatsız edebilir.

Son düşünceler

Anadolu Çobanları ve Kangalların aynı köpek mi yoksa iki ayrı ırk mı olduğu konusunda tartışmalar devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, Anadolu Çobanı olarak etiketlenmiş daha fazla besi hayvanı bulacaksınız, ancak özel Kangal yetiştiricileri, yalnızca Kangal hatlarından ürüyor. Karakter açısından, ırklar aynı güçlü yönlere sahiptir. Her ikisi de çiftlik hayvanlarının ve çiftliğin sağlam koruyucularıdır. Daha az havlamaları, sürünün bir kısmından daha çok çevre koruyucu olmaları ve sıcak, nemli Güneydoğu eyaletlerinde onlara avantaj sağlayabilecek daha hafif bir kürke sahip olmaları bakımından daha yoğun olarak kullanılan Büyük Pirenelerden farklıdırlar.

Çiftliğinize bir Kangal eklemek, büyük ödül potansiyeline sahip zorluklar getirir. Yavru köpeğinizi eve getirmeden önce çitinizi iki kez kontrol edin. Koyun veya keçilerinizi koruyan rüzgar, yağmur ve güneşten köpeğinizin barınağa erişebildiğinden emin olun. Bu, bir LGD cinsiyle ilk deneyiminizse, yerel çiftçilik topluluğunuzda akıl hocaları arayın. Hiçbiri yoksa, özellikle çalışan köpeklere yönelik çevrimiçi kaynakları okuyun. Çelişkili bilgiler bulabilirsiniz, ancak yılların deneyimine sahip yüzlerce kişinin bilgeliğinden faydalanacaksınız. Onların hatalarından ders alın, böylece kendinizinkini yapmak zorunda kalmazsınız.

Kangalınızla aranızdaki Alfa'nın siz olduğunuzu unutmayın, ancak partneriniz kötü muameleye müsamaha göstermez. Sabır ve özenle, asırlık bir bağın tadını çıkaracaksınız. Çobanlar geceleyin sürülerini gözetlerken, bunu Kangal gibi bir bekçi eşliğinde yapıyor olabilirler.

Yorumlar