Yavru Köpeğinizi Nasıl Lazımlıkla Eğitirsiniz: Ev Eğitimi İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Yavru Köpeğinizi Nasıl Lazımlıkla Eğitirsiniz: Ev Eğitimi İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Evinize yeni bir köpek yavrusu getirmek şüphesiz heyecan verici bir zamandır. Küçük kabarık neşe paketinizle, ilk günden itibaren üstlenmeyi taahhüt ettiğiniz bir dizi sorumluluk gelir. Ve bu sorumluluklardan en önemlilerinden biri, yavru köpeğinize evinizin içinde rahatlamamasını öğretmektir.

Bu yazıda, yeni yavru köpeğinizi nasıl evde eğiteceğinizi açıklıyoruz. Peki ya bir kurtarma merkezinden yetişkin bir köpeği yeniden barındırmayı planlıyorsanız? Sorun değil, kolumuzda birkaç numaramız var ! Bu kılavuzun ilerleyen kısımlarında, ev eğitiminin nasıl yapılacağını açıklıyoruz kıdemli bir köpek .Shepard kaniş karışımı

Kazalar oluyor, bu yüzden halı ve ahşap zeminlerdeki köpek idrarını nasıl temizleyeceğinizi gösteren kısa bir kılavuz ekledik.

Ne kadar sürer?

Ev eğitimi yavruları sabır, olumlu pekiştirme ve hepsinden önemlisi tutarlı bir yaklaşımla ilgilidir.Genel olarak, bir yavruyu tam anlamıyla eğitmek dört ila altı ay sürer. Ancak bazı yavruların kendilerinden ne beklendiğini öğrenmesi bir yıla kadar sürebilir.

Köpeğinizin cinsi ev eğitiminde etkili olabilir ve herhangi bir rejime eşlik edilmelidir temel itaat dersleri ile . Küçük ırkların daha küçük mesaneleri ve daha büyük yavrulara göre daha yüksek metabolizmaları vardır. Bu, bu yavruların daha sık banyo molalarına ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Asla bir yavru köpeğe veya köpeğe banyo molaları arasında çok uzun süre beklemesini istemeyin. Evcil hayvanınız bekleyemezse ve bir kaza geçirirse bu, köpeğinizin strese girmesine ve üzülmesine neden olur.

Birkaç aksaklık yaşarsanız endişelenmeyin. Yaklaşımınızı tutarlı tutun ve sabırlı olun; sonunda oraya varacaksınız!Ne Zaman Başlamalı

En iyi zaman bir köpek yavrusu ev eğitimi almaya başlamak yeni tüylü arkadaşınızın 12 ila 16 haftalık olduğu zamandır. O zamana kadar, kendini rahatlatmak için onu dışarı çıkarmak için oraya gelene kadar tutmayı öğrenmek için yeterli kase ve mesane kontrolüne sahip olmalıdır.

Bununla birlikte, yavru köpeğiniz 12 haftadan daha büyükse ve kendisini bir kafeste veya kulübesinin yanında bir koşuda rahatlatmaya alışmışsa, meydan okumanız daha büyük olabilir. Bu durumda, bir ödül, cesaret, sabır ve bolca tekrar kullanarak yavrunuzun davranışını tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

Housetrain Nasıl Yapılır - Adım Adım

 1. Başlangıç ​​olarak, yavru köpeğinizi belirli bir alanla sınırlı tutun. Bu bir sandıkta, başka bir odada veya tasmasında olabilir. Yavru köpeğiniz banyo molaları için dışarı çıkması gerektiğini anladığında, evcil hayvanınızın kaza korkusu olmadan evinizin içinde dolaşması için daha fazla özgürlük tanıyabilirsiniz.
 2. Yavru köpeğiniz için düzenli bir beslenme programı belirleyin. Köpeğinizin mamasını öğün aralarında çıkarın.
 3. Sabah ilk iş olarak, köpeğinizi dışarı çıkarıp rahatlayın. Gün boyunca, yavrunuzu her 30 dakikada bir ila bir saat arasında dışarı çıkarın. Ayrıca, uyuklamadan uyandığında ve yemeğini bitirdikten sonra yavru köpeğinizi dışarıya götürmeyi alışkanlık haline getirin. Yavru köpeğinizi yalnız bırakarak gece yatmadan veya dışarı çıkmadan önce evcil hayvanınızı dışarıya götürün.
 4. Kendini rahatlatmak için daima yavru köpeğinizi aynı yere götürün. Bu şekilde, yavru köpeğinizin kokusu tuvalet alanını işaretleyecek ve yavru köpeğiniz orada ne yapması beklendiğini anlayacaktır.
 5. Yavru köpeğiniz evde eğitim alana kadar, dışarı çıktığında onunla kalmanız çok önemlidir. Yavru köpeğinize göz kulak olmak, onun ne yaptığını bileceğiniz ve daha sonra izleyecek başka şeyler varsa sizi önceden uyaracağınız anlamına gelir.
 6. Yavru köpeğiniz kendini rahatlatır rahatlatmaz, onu telaşlandırın veya onu bir muamele ile ödüllendirin.
 7. Yavru köpeğiniz işini yaparken tuvalete gitmekle ilişkilendireceği kelimeleri kullanın. Örneğin, 'wee wees, good boy' veya benzeri bir şey diyebilirsiniz. Sonunda, yavru köpeğiniz bu cümlenin ne anlama geldiğini anlayacak ve ona nerede olursanız olun banyo molası vaktinin geldiğini söyleyebileceksiniz.

Bir Sandık Kullanmak

Kısa vadeli bir önlem olarak şunları yapabilirsiniz: sandık kullan Yavru köpeğinizi ev eğitimi için. Bu size dışarı çıkması gerektiğine dair işaretler için ona göz kulak olma şansı verecektir. Sandık eğitimi, evcil hayvanınıza, siz sandığı açana kadar onu tutması gerektiğini ve kendisini rahatlatmadan önce onu tuvalet alanına götürmesi gerektiğini öğretecektir.Ev eğitimi için bir sandık kullanmayla ilgili bazı önemli ipuçları:

 1. Sandık, köpeğinizin rahatça hareket etmesine, ayağa kalkmasına ve uzanmasına izin verecek kadar büyük olmalıdır, ancak bir köşesini tuvalet yeri olarak kullanabilecek kadar büyük olmamalıdır.
 2. Yavru köpeğinizi birkaç saatten fazla bir süre sandığında bırakmayı planlıyorsanız, kasaya takılan, dökülmeyen bir su pınarı doldurun. Susuz kalmaması için yavru köpeğinizin her zaman temiz suya erişimi olmalıdır. Yavru köpeğinizin veya köpeğinizin çok sık idrara çıkmasına gerek kalmaması için içkisini reddetmek zalimce ve potansiyel olarak tehlikelidir.
 3. Yavru köpeğiniz kendini rahatlatıyorsa sandık kullanılmamalıdır.

Yavru köpeğinizin kasada ortadan kaldırılmasının birkaç nedeni var:

 • Yavru köpeğiniz önceki evinde yaşarken kötü alışkanlıklar geliştirdi.
 • Yavru köpeğinizin dışarıya daha fazla erişime ihtiyacı var.
 • Sandık çok büyük.
 • Yavru köpeğiniz iyi bir mesane ve bağırsak kontrolüne sahip olmak için çok genç olabilir.

Ne Zaman Gitme Zamanının Geldiğini Bilmek

Yavru köpeğinizi ev eğitimi alırken, size yavru köpeğinizin dışarı çıkması gerektiğini söyleyecek işaretleri bilmeniz gerekir. Yavru köpeğiniz aşağıdaki davranışlardan herhangi birini gösteriyorsa, muhtemelen kendini rahatlatması gerekir:

 • Tek bir noktada dolaşmak
 • Tek bir yerde koklamak
 • Sızlanan
 • Kapıyı tırmalamak
 • Yavru köpeğiniz bunlardan herhangi birini yaparsa, onu hemen dışarı çıkarın - büyük olasılıkla gitmesi gerekir!

Bunları Asla Yapma

Yavru köpeğinize ev eğitimi verirken kesinlikle yapmamanız gereken bazı şeyler. 1. Kaza geçirirse asla cezalandırmayın. Bu, yavru köpeğinizi üzecek ve sizden korkacaktır ve sonunda sorunu daha da kötüleştirebilirsiniz.
 2. Yavru köpeğinizin pis işi yaptığını görürseniz, yüksek sesle alkışlayın veya 'Hey' deyin! sert bir sesle. Bu, köpeğinizin kabul edilemez bir şey yaptığını bilmesini sağlayacaktır. Köpeğinizi bitirmek için hemen dışarı çıkarın ve ardından onu övgü veya küçük bir muamele ile ödüllendirin.
 3. Kanıtla karşılaşırsanız, ancak yavru köpeğinizi eylem sırasında yakalayamazsanız, kızmayın veya evcil hayvanınıza bağırmaya başlamayın. Bir köpek yavrusu daha önceki bir olayı hoşnutsuzluğunuzla ilişkilendirmek için zihinsel kapasiteye sahip değildir.
 4. Yavru köpeğinizi rahatlatmak için dışarı çıkardığınızda, onu tekrar içeri getirmek için çok fazla acele etmeyin. Yavru köpekler tipik olarak etrafı koklamaktan ve keşfetmekten hoşlanırlar ve içeriye çok erken dönmek bir kazaya neden olabilir.

Ev Eğitimi Yetişkin Köpekler

Bir kurtarma merkezinden yetişkin bir köpeği alırsanız, onun evde eğitim görmediğini görebilirsiniz. Bunun nedeni, köpeğin başıboş olması, sokaklarda yaşıyor olması, hiç kimsenin onu önceki evinde eğitmekle uğraşmamış olması ya da barınakta uzun süreli ikamet etmesi ve kafesinde rahatlamaya ya da koşmaya alışması olabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, yeni köpek arkadaşınızın ev eğitiminin muhtemelen sorunlu olacağına dair endişeleriniz olabilir. Bununla birlikte, yetişkin bir köpeğin ev eğitimi, genç bir köpeği tuvalet eğitiminden çok daha basit bir süreçtir.

Bu nedenle, bir köpek yavrusu ile karşılaştırıldığında, yetişkin bir köpeğin tuvalete gitmeden önce birkaç saat 'bekleme' kapasitesi daha fazladır. Bununla birlikte, köpeğinizi asla çok uzun süre beklemeye zorlamamalısınız.

Köpeğinizi sık sık dışarı çıkarıp kabul edilebilir tuvaleti neyin oluşturduğuna dair kuralları öğrenmek için birçok fırsata izin verdiğinizden emin olun. Dışarıda bir tuvalet alanı seçin ve köpeği o noktaya götürürken her zaman tutarlı olun. Köpeğinize övgü yağdırın ve doğru yere gittiğinde davranın.Yetişkinler için İpuçları ve Püf Noktaları

Yetişkin bir köpek için başarılı tuvalet eğitiminin anahtarı, yeni evcil hayvanınızı eve getirdiğiniz anda başlamaktır. Aşağıdaki rutini takip edin ve yetişkin bir köpeği evde yetiştirmek yaklaşık bir hafta veya daha az zaman alacaktır.

 1. Kurtarma köpeğinizi eve getirdiğinizde, gün boyunca yanınızda olmanızı sağlamak için işten biraz zaman ayırın. Bu, köpeğinizin yerleşmesine ve sizinle bağ kurmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda yeni evcil hayvanınızı evde eğitirken size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Etrafta olmayacaksanız, aramak için bir köpek bakıcısı kiralayın ve köpeğinizin dışarı çıkmasına izin verin ya da bir komşunuzun gelmesini isteyin.
 2. Köpeğiniz için net bir rutin geliştirmeye başlayın. Yavru köpeğinizi sabah beslenmeden önce dışarı çıkarın. Öğlen ve öğleden sonra tekrar onu dışarı çıkarın. Gece onu sakinleştirmeden önce son bir tuvalet molası için dışarı çıkmayı unutmayın.
 3. Köpeğinizi, belirlenen dış tuvalet alanında rahatlatarak doğru anladığında cömertçe övün.
 4. Köpeğinizi kendi belirlenmiş banyo alanına götürdüğünüzde, hemen onu övün ve performans sergilediğinde onu ikramlarla ödüllendirin. Tuvalet alanını iyi bir deneyimle ilişkilendirmesi gerekiyor!
 5. Köpeğinizin gitmesi gerektiğine dair işaretleri izleyin (yukarıya bakın) ve kazaları önlemek için hemen harekete geçin.
 6. Köpeğinizi hareket sırasında yakalarsanız, yüksek sesle alkışlayın veya 'Hayır' deyin! Köpeğinizi hemen dışarıda koşturun ve işini bitirdiğinde onu övün ve ikramlarla ödüllendirin.
 7. Kanıtı bulursanız, ancak köpeğinizin işi gerçekten yaptığını görmezseniz, onu cezalandırmayın. Köpekler 'sonradan' azarlamayı anlamazlar ve yeni evcil hayvanınızla inşa ettiğiniz güveni yok etme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Köpekler zaman zaman mide iltihabı gibi mide rahatsızlıklarından muzdariptir. Rahatsız bir karın, stresle birlikte yiyecek ve sudaki bir değişiklikten de kaynaklanabilir. Bir kurtarma merkezinden eve bir köpek getirirseniz, tuvaletini yakından takip edin. Dışkısının gevşek olduğunu veya ishali olduğunu fark ederseniz, hemen veterinerinizden tavsiye isteyin.

Açıktır ki, üzgün bir karın, köpeğiniz ve sizin için üzücü olan tuvalet kazalarına yol açabilir. Bu şartlar altında, bekleyemeyeceği ihtimaline karşı, siz yokken köpeğinizi bir sandıkta tutmak iyi bir fikirdir. Yavru eğitim pedlerinin kullanılması, tepsiler veya çöp kutuları köpeğinizin sandığındaki yatağı korumak da iyi bir fikirdir.Bir Sandık Kullanmak

Sandık eğitimi, yetişkin bir köpeği ev eğitimi alırken kullanmak için yararlı bir taktik olabilir. Yetişkin köpekler yemek ve uyku alanlarını kirletmekten hoşlanmadıkları için sandık eğitimi işe yarar.

Sandığın köpeğinizin etrafta dolaşıp yatması için yeterince geniş olduğundan emin olun. Yine de çok geniş bir kasa seçmeyin, aksi takdirde köpeğiniz bir köşeyi tuvalet alanı olarak kullanmaya karar verebilir, bu da nesnenin nesnesini bozar. egzersiz yapmak.

Köpeğin sandığını evin insanları görebileceği bir yere yerleştirin. Köpeğinizi yalnız hissettiği bir yere koyarsanız stresli hale gelebilir ve bu da tuvalet sorunlarını daha da kötüleştirebilir.

Köpeğinizi sandığıyla çok uzun süre kapalı tutmayın. Yeni bir köpeğin sizi tanıması ve yeni çevresine uyum sağlaması için bolca zamana ihtiyacı vardır. Köpeğinizi bütün gün bir sandıkta kapalı tutmak, onu kapana kısılmış ve stresli hissettirecektir.Kasa ev eğitiminin altın kuralı, köpeğinizi çok uzun süre beklemeye zorlamamaktır. Köpeğiniz çaresizlikten tuvalete gitmek zorunda kalırsa, evcil hayvanınızın ev eğitimini çok daha zor hale getireceksiniz.

Köpeğinizi ev eğitimi için bir sandık kullanmaya karar verirseniz, onu yalnızca birkaç gün kullanmanız gerekir. Hatta köpeğinizin evde eğitim aldıktan sonra sandığını rahatlama bölgesi olarak kullanacağını bile görebilirsiniz.

Kazaların Temizlenmesi

Ev eğitimi sürecinde mutlaka kazalar yaşanmaktadır ve maalesef köpek idrarı aylarca sürebilen bir koku yaratmasıyla ünlüdür.

Öyleyse, evinizin temiz ve güzel kokulu kalması için halılardan ve ahşap döşemelerden köpek idrarını nasıl temizleyeceğiniz burada açıklanmıştır!

Halılardan köpek idrarının temizlenmesi

İhtiyacın olacak:

 • Temiz havlular
 • Yeşil bulaşık deterjanı
 • Karbonat
 • Distile beyaz sirke

Nasıl yapılır:

 • Kazayı görür görmez, mümkün olduğunca fazla sıvıyı temizlemek için temiz havlu kullanın.
 • Bölgeye birkaç damla yeşil bulaşık deterjanı ve biraz su koyun. Yere bir havlu koyun ve olabildiğince fazla sıvıyı emmesi için üzerine basın.
 • Kirli bölgeye biraz karbonat serp ve bir gece beklet.
 • Ertesi sabah kuru bölgeye damıtılmış beyaz sirke püskürtün. Halı 'köpürmeye' başlarsa endişelenmeyin, bu, lekeyi temizlemek için kullandığınız maddelerdeki bileşiklerin etkileşimidir.
 • Lekeyi temiz, soğuk suyla durulayın. Kurulamak için alanı temiz havluyla kurulayın.
 • Halı kuruduğunda, halı havını kaldırmak için alanın üzerinden vakumlayın.

Mağazadan satın alınan temizlik ürünleri ne olacak?

Mağazadan satın aldığınız enzim içeren temizlik ürünlerini kullanarak halılarınızdaki evcil hayvan idrarını da temizleyebilirsiniz.

Enzimler, idrarı oluşturan moleküllere kendilerini bağlayarak, idrarla beslenen bakterileri öldürerek çalışan proteinlerdir. Kurtulması çok zor olan, hoş olmayan, kalıcı bir koku üreten bakterilerin eylemidir.

Enzimatik bir temizleyici kullandıktan sonra halıyı durulamanıza veya lekelemenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken ürünü uygulamak, enzimlerin işlerini yapmasına izin vermek ve uygulama çözülüp kuruyana kadar beklemektir. Bununla birlikte, halıdaki kokuyu ve lekeyi tamamen yok etmek için ciddi lekelerin birkaç hafta boyunca enzimatik ürünlerin tekrar tekrar uygulanmasını gerektirebileceğini bilmelisiniz.

Ne KULLANILMAMALI

Halılarınızda asla sıradan ev temizlik ürünleri kullanmayın. Bu ürünlerin çoğu, halınıza zarar verebilecek ve ayrıca evcil hayvanlar için zararlı olan çamaşır suyu, klorin, amonyak ve lauril sülfat içerir.

İnatçı kokular ve lekeler ne olacak?

Bazen gözden kaçan ve kurumasına izin verilen çok büyük bir lekeyi kendi başınıza çıkarmak zor olabilir. Bu gibi durumlarda, en iyi planınız, işi sizin için halletmek için profesyonel bir halı temizleme şirketiyle iletişime geçmektir.

Pro temizleyiciler, normal temizlik ürünlerinden çok daha güçlü olan özel kimyasal antibakteriyel koku gidericilere erişebilir. Ayrıca profesyonel temizlik firmaları, halı liflerine derinlemesine nüfuz edebilen, halılarınızı dokunmadan kurumaya bırakan ve koku ve leke bırakmayan buharlı temizleme makineleri kullanır.

İdrar ahşap zeminlerden nasıl alınır

Ahşap zeminlerdeki idrarı temizlerken unutulmaması gereken en önemli şey hızlı hareket etmeniz gerektiğidir. Kendi cihazlarına bırakılırsa, idrar yavaşça ahşaba ve döşeme tahtalarınızın arasındaki ek yerlerine sızacaktır. Vernikli ve cilalı ahşabın bir miktar koruması olsa da, işlenmemiş ahşap özellikle idrardan kalıcı hasara karşı savunmasızdır.

İhtiyacın olacak:

 • Temiz bez
 • Temizlik fırçası
 • Beyaz sirke
 • Karbonat
 • Enzimatik temizleyici

Nasıl yapılır:

 • İdrarı hemen temiz bir bez veya havluyla kurulayın. Tüm sıvıdan kurtulduğunuzdan emin olun.
 • Sonra, beyaz sirke ve ılık sudan oluşan bir çözelti hazırlayın. Kalan idrardan kurtulmak için bölgeyi solüsyonla iyice fırçalayın.
 • Şimdi lekenin üzerine biraz karbonat serp. Karbonatın birkaç saat orada kalmasına izin verin. Kabartma tozu, idrar kokusunu emmeye ve kokusunu gidermeye yardımcı olur.
 • Karbonatı silmek için temiz su ve temiz bir bez kullanın. İdrar ahşabın içine çok fazla girmediği sürece, leke ve hoş olmayan koku gitmiş olmalı.
 • Şimdi, tedavi bölgesine bir spritz enzimatik temizleyici uygulayın ve tüm lekenin ıslanmasını sağlayın. Temizleyiciyi, üreticinin kap üzerindeki talimatlarına göre yere bırakınız. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Ahşabın çok kötü lekelendiği durumlarda, lekeden nazikçe kurtulmak için alanı zımparalamanız gerekebilir. Gelecekteki kazalardan korumak için zımparaladıktan sonra ahşabı astarlayın ve bitirin.

Yapma:

Rodezya Ridgeback laboratuvarı karışımı
 • Bitmemiş parke zemin üzerinde asla sert kimyasal temizleyiciler kullanmayın. Bu tür ürünlerde bulunan ağartıcılar ahşaba zarar verecektir.
 • Köpek idrarının işlenmemiş tahtaya girmesine izin vermeyin. İdrar, çıkarılması neredeyse imkansız olan koyu bir leke bırakacaktır.
 • Diğer evcil hayvanların ve köpeğinizin temizleme solüsyonunu yutmaması için lekeli bölgeye erişmesine izin vermeyin.

Düzgün temizlik neden bu kadar önemli?

Köpeğinizin evinizin dışında favori bir tuvalet alanı olduğunu unutmayın. Her dışarı çıktığında keskin koku alma duyusunu kullanarak aynı yeri bulur. Yani, evcil hayvanınız evinizin içinde idrar yaparsa, o noktayı kendini rahatlatacak yeni bir yer olarak tanımlayacak ve büyük olasılıkla aynı bölgeye dönecektir.

Bu nedenle, köpeğinizin tuvalet olarak kullanmasını istemediğiniz herhangi bir alandaki tüm idrar kalıntılarını temizlemeniz çok önemlidir.

Son düşünceler

Yeni bir yavru köpeği veya bir kurtarma barınağından yaşlı bir köpeği ev eğitimi almak zor olmak zorunda değildir. İşe yarayan stressiz bir tuvalet eğitimi süreci için rehberimizdeki tavsiyelere uymanız yeterli!

 • Sabırlı ve anlayışlı olun, özellikle genç yavrular ve mesane kapasitesi sadece küçük olan küçük köpeklerde.
 • Eğitiminizi tutarlı tutun, böylece köpek doğru anladığında anlar.
 • Kendini rahatlatmak için onu dışarı çıkarmadan önce köpeğinizin birkaç saatten fazla dayanmasını beklemeyin.
 • Köpeğiniz bir kaza geçirirse asla öfkenizi kaybetmeyin. Evcil hayvanınızı azarlamak sadece onu endişelendirir ve sorunu daha da kötüleştirebilir.
 • Köpeğinizi evde yetiştirmede zorluk yaşıyorsanız, evcil hayvanınızın probleminin fizyolojik bir nedeni olmadığından emin olmak için her zaman profesyonel bir köpek davranış uzmanının tavsiyesini alın ve veterinerinize danışın.

Yorumlar