Standart Kaniş Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

Standart Kaniş Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

Kanişler inanılmaz derecede popüler bir köpek ırkıdır. Bu az tüy döken, sevimli, tatlı yavrular sevimli arkadaşlar olurlar. Oldukça büyük olmak için büyüyebilirler. Birçok kişi Kanişleri küçük köpeklerle ilişkilendirir; ancak, Standart Kaniş küçük bir yavru değildir. kaniş Standart, Minyatür ve Oyuncak olmak üzere üç boyutta gelir. Bu kılavuz, Standart Kanişin büyüme kilometre taşlarına odaklanmaktadır.

Genetik, yaşam tarzı, bakım, beslenme ve diğer birkaç faktöre bağlı olarak tüm köpeklerin kendi mükemmel boyutları vardır. Büyümeyi etkileyen farklı faktörlerin yanı sıra genel kilometre taşlarını anlamak sahipler için yararlıdır. Bu yönergeler, sahiplerine kendi köpeklerinin gelişimini karşılaştırmaları için referans noktaları verir. Köpekler daha büyük veya daha küçük olabilir, ancak büyümeyi takip etmek, sahiplerinin yavrularını sağlıklı ve doğru yolda tutmasına yardımcı olur.Yeni sahiplerin sahip olduğu büyük bir soru, 'Kanişim ne kadar büyüyecek?' Yavru köpeğinizin normal bir şekilde geliştiğinden emin olmak istemeniz normaldir. Kapsamlı kılavuzumuz ve Kaniş Büyüme Tablomuz, sahiplerine ilk yıl için neler bekleyecekleri konusunda fikir verir ve Kaniş büyümesi ve gelişimi hakkında sık sorulan soruları yanıtlar. Kaniş ırkı, mizacı ve tarihi hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Büyüme çizelgeleri yardımcı olsa da, büyüme oranlarının değişeceğini unutmayın. Aynı cinsler arasında bile tüm köpekler aynı değildir.

İçindekiler

Ne bekleyebileceğinizi

Bu bilgi, sahiplerin hangi kilometre taşlarını arayacaklarını bilmelerine yardımcı olur. Yeni bir köpek hakkında bilgi edinmek, sahiplerinin mümkün olan en iyi bakımı sağlamalarına yardımcı olmak için yapabilecekleri en iyi şeylerden biridir. Bunun gibi büyüme çizelgeleri genel yönergeler ve kilometre taşları sunabilirken, tüm köpekler farklıdır. Bu modeli tam olarak takip etmeyebilirler ve daha hızlı veya daha yavaş büyüyebilirler.Hatırlatıcılar

Bu makale, Standart Kanişin ortalama büyüme modellerini sunar. Tam yetişkin erkek Poodles, 60 ila 70 pound ağırlığında olacak. Dişiler 40 ila 50 pound'a ulaşır. Tamamen büyümüş Kanişler 15 inç veya daha fazla duruyor. Standart Kanişler 18 ila 27 inç uzunluğa ulaşabilir . Standart Poodles, yaklaşık iki yaşına gelene kadar büyüyecektir. Bununla birlikte, çoğu büyüme yaşamın ilk altı ayında gerçekleşir.

Bir yıl içinde neredeyse tam boyuta ulaştılar, ancak önümüzdeki yıl büyümeye ve yavaş yavaş dolmaya devam edecekler. Standart Poodles, duygusal olgunluğa 16 ila 18 ay arasında ulaşacak. Ortalama olarak, Standart Kanişlerin ömrü 10 ila 18 yıldır.

Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi

  Çimenlerin arasında oyuncakla oynayan kaniş
Standart Poodles büyüme döngüsü sırasında neler bekleyebileceğimize ayrıntılı olarak bakıyoruz.

İşte Standart Kaniş yavru köpeğiniz için beklenen büyümenin bir zaman çizelgesi ve ilk iki yılda yaşayacakları farklı gelişim aşamaları hakkında bilgiler. Hakkında daha fazla öğren köpek yavrusu kilometre taşları burada .Doğumdan 2 Haftaya Kadar

Yenidoğan Standart Kanişler iki ila dört pound ağırlığında olacak. Kör ve sağır doğarlar, hem gözleri hem de kulakları kapalıdır. Yaşamınızın ilk birkaç haftasında kulaklarınız ve gözleriniz açılacak ve çevrelerindeki dünyayı algılamaya başlayacaklar. Bu ilk iki hafta boyunca yavru köpekler yemek yemek ve uyumaktan fazlasını yapmayacaktır. Her şey için ona güvenerek annelerine yakın kalacaklar. Herhangi bir nedenle bir anne köpek yavrularını emziremezse, yedek olarak yavru köpek mamaları mevcuttur.

Yavru köpekler bu süre zarfında çok fazla aktiviteye sahip olmayacak olsalar da, aslında hızla büyüyorlar. Sahipler, yavruların ilk birkaç hafta 5 oz kadar kazanmasını ve ardından sonraki birkaç ay boyunca her hafta bir pound veya daha fazla kazanmasını bekleyebilirler.

1 ay

Bir aylıkken Standart Kaniş köpek yavrusu görebilir, duyabilir ve farklı kokuları farklı şeylerle ilişkilendirmeye başlayabilir. Ayaklarını bulup çevresini biraz keşfedecek. Yavru köpekler hala annelerine yakın olacak ve beslenmelerinin çoğu için ona güvenecekler. Hala biraz sallanacaklar ama çok meraklı olacaklar. Duyusal gelişim devam ediyor olacak, bu nedenle yavru köpekler her zaman sakin, rahat ve güvenli bir ortamda tutulmalıdır. Gözle görülür bir kilo almaya başlayacak. Kaniş yavruları, bir ila iki aylıkken geliştikçe 5 ila 9 pound arasında değişecektir. Erkekler dişilerden biraz daha büyük olacaktır.Bir yavru köpeğin süt dişleri yaklaşık dört hafta içinde çıkmaya başlar. bu aynı zamanda sahiplerinin başlamaları gereken zamandır. sütten kesmek onları annelerinden Yavrular annelerinden ayrılmalı ve az miktarda yavru lapa verilmelidir. Lapa, yüksek kaliteli köpek maması ve sudan yapılmalıdır. Kuru mama bile burada işe yarayacaktır, yiyeceğin bir bölümünü üç parçaya karıştırın ve sulu bir lapa oluşana kadar ıslatın. Yavru köpekler bu yeni mamayı çabuk alabilir veya tereddütlü olabilir.

Yavru mama değişimi, bunu çok daha çekici hale getirebilecek su ile ikame edilebilir. Yavrular sütten kesildikten sonra, günde üç veya dört öğün katı yiyecek yemelidirler. Sahipler, mamadaki su miktarını katı kuru mama yemekten mutlu olana kadar yavaş yavaş azaltabilirler.

2 ay

İki aylıkken Standart Kaniş köpek yavrusu ayaklarının kontrolünü kazanmış olacak ve keşfetmeye hazır olacaktır. Bu aynı zamanda sahiplerinin Kanişlerini evde eğitmeye başlamak istedikleri zamandır. Sürecin nasıl çalıştığını hala tam olarak anlayamasa veya bağırsaklarını tutarlı bir şekilde kontrol edemese de, onu düzenli olarak dışarı çıkarmak ve tamamen eğitilene kadar ev eğitimine devam etmek iyi bir uygulamadır.

Yavru köpekler enerji dolu ve keşfetmeye hazır olacak, ancak yine de bu yaşta yakından denetlenmeleri gerekiyor. Henüz veterinere gitmedilerse, köpek aşılarına başlamanın zamanı geldi. Yavrular annelerinden ayrılmaya ve başka evlere gitmeye hazırlanmaya başlayabilirler.Yavrular, iki aylık olduklarında büyük bir hızla büyüyecekler. Dişi Standart Kanişler arasında ağırlık olabilir İki ayda 10 ve 16 pound. Erkekler şimdiye kadar gözle görülür şekilde daha büyük olacak, 15 ila 20 pound arasında. Üç ila dört öğün yüksek kaliteli köpek yavrusu formüle edilmiş köpek maması yemeleri gerekir. Yetişkin köpek maması değil, köpek maması ile beslenmelidirler. Yetişkin köpek maması, bu kadar hızlı büyümeyi sürdürmek için yeterli besin, protein veya diğer gerekli bileşenlere sahip olacak şekilde formüle edilmemiştir.

3 ay

üç aylık Standart Kaniş yavruları oldukça bağımsızdır. . Büyük büyük dünyayı keşfetmeye hazır olacaklar ve hızla büyüyecekler. Erkekler 22 ila 26 kilo arasında olabilirken, dişiler 20 ila 24 kilo arasında herhangi bir ağırlıkla hemen arkasından gelir. Her köpek yavrusunun farklı olduğunu ve bazılarının diğerlerinden daha hızlı büyüyeceğini unutmayın. Diğer köpekler basitçe daha küçük bir çerçeveye sahip olabilir veya ortalamadan daha büyük olabilir.

Üç aylıkken, ev eğitimi başlamış olmalıdır. Kanişler çok akıllı bir köpek türüdür, bu nedenle doğru şekilde yapılan ev eğitimi sorunsuz bir süreç olmalıdır. Bebek olduklarını ve gözetime ihtiyaç duyacaklarını unutmayın. Onları dışarı çıkmaları için eğitmek bir süreçtir.

Bir tasma kullanarak housetrain yapmak yararlı olabilir veya tesisat ve 'lazımlık' veya 'hadi gidelim' gibi tanıdık bir kelimeyle tuvaleti kullanmak için dışarı çıkma zamanının geldiğini belirtmek. Bu davranışı tekrarlamak, yavru köpeğinizin çiş yapması veya bağırsak hareketi yapması gerektiğinde dışarı çıkması gerektiğini anlaması için eğitecektir. Sarılmalar, ikramlar gibi olumlu pekiştirmeler oyuncaklar ev eğitim sürecine büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Kendinize karşı sabırlı olmanız, köpeğinizi bu süre zarfında bitirmeniz ve kazaların olacağını anlamanız çok önemlidir.4 ay

Dört aylık Standart Kaniş köpek yavrusu Meraklı, canlı bir tüy yumağıdır. Büyüme önemli olacak ve sahipler haftadan haftaya bir değişiklik fark edecekler. Dört aylıkken, erkekler 28 ila 35 pound ağırlığında olabilir. Dişiler 22 ila 28 pound ağırlığında olacak. Bu büyük boyuta rağmen, bu yaştaki Standart Kaniş yavruları, insan yürümeye başlayan çocuklara çok benzer. Oyuncudurlar, yüksek enerjilidirler, kolayca heyecanlanırlar ve henüz kendi boyutlarını anlayamayabilirler. Kaniş yavrularını uzun süre bırakması gereken sahipleri, köpek bakımına bakmak isteyebilir.

Diş çıkarma sürecine iyi girecekler ve ağrıyı ve diğer diş çıkarma semptomlarını hafifletmek için bir şeyler çiğnemeye eğilimli olabilirler. Ağıza ve ısırmaya dikkat edin. Bunlar diş çıkarma sırasındaki tipik davranışlardır. Kanişler bebek dişlerini diğer birçok köpek ırkından daha uzun süre tutabilirler, bu nedenle yetişkin dişleri henüz çıkmaya başlamamışsa paniğe kapılmayın. Bu süreç, bazı Kanişler için beş aylık olana kadar başlamayabilir. Sahipler bol miktarda hazırlanmalıdır. yatıştırıcı diş çıkarma oyuncakları yavrularını mobilyaları veya diğer ev eşyalarını çiğnemekten korumak için.

Bu, Standart yavru köpeğinizi kısırlaştırmanın veya kısırlaştırmanın doğru zamanının ne zaman olduğunu veterinerinizle görüşmek için mükemmel bir zaman olabilir. Erkek Standart Kanişler tipik olarak yaklaşık dört ila altı aylıkken kısırlaştırılır. kısmen saldırgan davranışların ve eğilimlerin gelişmesini önlemek için. Dişilerin çoğu 6 ay ile 12 ay arasında kısırlaştırılır. Dişiler ilk kızgınlıklarına altı ay ile iki yaş arasında ulaşabilirler, bu nedenle bunu daha sonra değil, veterinerinizle görüşmeniz çok önemlidir.5 ay

Beş aylık bir Standart Kaniş, bir avuçtan başka bir şey değildir. Bu noktada büyük olacaklar; erkekler 32 ila 40 pound ağırlığında olabilir. Dişiler yakından takip eder ve 25 ila 30 pound veya daha fazla ağırlık alabilir. Bu, yavru köpeğiniz için hızlı bir fiziksel büyüme zamanıdır. Üç veya dört öğün yüksek kaliteli yavru köpek maması yediğinden emin olmak çok önemlidir. Beş veya altı ay civarında, sahipler beslemeleri günde üç defaya indirmeye başlayabilirler.

Ev eğitimi şimdiye kadar neredeyse tamamlanmış olmalı, ancak yine de ara sıra kazalar olabilir. Henüz başlamamışlarsa, davranış eğitimi ve sosyalleşme de önemlidir. Diş çıkarma davranışı bu dönemde güçlü olacaktır. Kanişlerin yetişkin dişlerinde büyümeleri diğer ırklara göre daha uzun sürdüğü için, sahiplerinin bunun farkında olması gerekir. Yabancıların veya tanımadıkları küçük çocukların, gözetimsiz olarak diş çıkaran bir Kanişin etrafında olmasına izin vermek akıllıca olmayabilir.

Davranışları saldırgan değildir ancak ağızlarındaki rahatsızlığı gidermeye çalışır gibi algılanabilir. Yavru köpekler beslenme rutinlerini anlamalı ve fiziksel aktivite için bolca zaman sağlanmalıdır. Programlarında, diyetlerinde ve çevrelerindeki önemli değişiklikler, asi davranışları ve stres tepkilerini tetikleyebilir.

6 ay

İnanması zor olabilir, ancak altı aylıkken Kaniş yavrunuz temelde bir gençtir. Diş çıkaran bir ergene sahip olmak kulağa tuhaf gelse de, bu, yaklaşık altı aylık bir Standart Kaniş zihniyetinin oldukça doğru bir tanımıdır. Standart Kanişlerin olgunlaşması, 15 aydan 2 yıla kadar her yerde daha uzun sürer. Yetişkin dişleri altı aylıkken çıkmalı ve süt dişleri düşmelidir. Bazen bebek dişleri, yetişkin dişleri çıkmadan önce düşmeyebilir. Bu durumlarda, veteriner hekimler genellikle bir köpeğin kısırlaştırma prosedürü sırasında fazla dişleri çıkarır. Pavy, üç öğün yüksek kaliteli, dengeli köpek maması yemelidir.Altı aylık bir Standart Kaniş, diğer cinslerin yetişkin küçük ve orta boy köpeklerinden daha büyük olacaktır. Erkekler 40 ila 48 pound veya daha fazlasına ulaşacak, dişiler biraz daha küçük, 30 ila 35 pound veya daha fazla olacaktır. Yaklaşık altı aylık olduklarında, tam boylarına yakın olacaklar, pençeden omuza yaklaşık 18 ila 22 inç olacaklar. Yaklaşık iki yaşına gelene kadar boyları uzamaya devam edecek. Standart Kanişler genellikle 18 ila 24 inç boyunda durur. Bunun bir ortalama olduğunu unutmayın. Daha uzun olan Kanişler ve daha küçük olan Kanişler vardır.

7 ay

Yedi aylık Standart Kaniş yavruları büyük, oyuncu ve hala büyümekte oldukları için biraz sakarlar. Kendilerinden emin olmak her zaman zordur. Henüz vücuduna girmemiş, uzun boylu bir gence benzeyecekler. Davranışsal olarak, oldukça iyi eğitilmiş olmalılar ve ev eğitimi eski bir alışkanlık olmalıdır. Bu yaşta banyo sorunları fark ederseniz veya diş çıkarma veya büyüme ile ilgili endişeleriniz varsa, Kaniş yavrunuzun normal şekilde geliştiğinden emin olmak için veterinerinizle konuşmanız iyi olur. Şimdiye kadar köpek aşıları bitmek üzere ve dışarı çıkıp dünyayı keşfetme zamanı.

Bu yaş civarında, Standart Kanişinizi köpek parklarına götürmeye ve yeni yerlerde yürüyüşe çıkarmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın, o hala bir köpek yavrusu, bu yüzden tasmalı tutulmalı ve yakından denetlenmelidir. Hatta tamamen yetişkin bir köpekle karıştırılabilir.

Kilo alımı bu sıralarda yavaşlamaya başlayabilir. Unutmayın, yavru köpekler büyüme atakları ve durgunluklardan geçer. Erkekler 45 ila 55 pound ağırlığında olacak. Dişiler 28 ila 38 pound veya daha fazla arasında değişecektir. Yavru köpeğinizin enerji seviyesi hala nispeten yüksek olsa da, davranışları muhtemelen sakinleşecektir. Rutinler ve programlara bağlı kalmak çok önemlidir. Bu cins, olumlu davranış takviyesine çok iyi yanıt verecektir.

8 ay

8 aylık bir erkek Standart Kaniş, 50 ila 57 pound ağırlığında olacaktır. Dişiler 30 ila 38 pound ağırlığında olacak. Önümüzdeki üç veya dört ay boyunca hala haftada bir ila iki pound alıyor olacaklar. Bu aylarda hem büyüme atakları hem de platolar görmek yaygındır. Köpeklerin bu yaşta fiziksel egzersize, bol miktarda zihinsel uyarıma ve yüksek kaliteli beslenmeye düzenli erişim sağladığından emin olun. Kanişler, tasmalarla yürümek ve diğer köpeklerle sosyalleşmek için eğitilmelidir. Çok yakışıklı bir cinstirler ve çoğu zaman dikkat çekerler.

Sevimli ve tüylü olmalarına rağmen, Standard Poodles oldukça büyüktür. Eğitime genç yaşta başlamak ve bunu ilk yıllarında sürekli olarak pekiştirmek çok önemlidir. 8 aylık bir Standart Kaniş oldukça büyük olacaktır ve bu büyüklükteki bir köpekten yetişkin davranışı beklemek kolay olabilir. Fiziksel büyüklük zihinsel olgunlukla ilgili değildir.

Bu köpeklerin, tamamen olgun yetişkinler olarak kabul edilmeden önce kat etmeleri gereken uzun bir yol var. Daha büyük bir boyutta bile, bu köpekler yine de yavru köpek benzeri eğilimler ve davranışlar sergileyecektir. Sahipler sabırlı olmalı ve hala nispeten genç olduklarını hatırlamalıdır. Bu köpeklerin iri olmalarına rağmen kemiklerinin tam olarak gelişmediğini unutmayın. Hala yumuşak noktaları ve zayıf noktaları olabilir, bu nedenle önemli ölçüde yaşlanana kadar yüksek etkili fiziksel aktivite önerilmemektedir.

maltese maltipoo

9 ay

Yaklaşık dokuz aylık olan Standard Poodles, diş çıkarma işlemi ile yapılmalıdır. Bu onların davranışlarını ve enerjilerini yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Bu, yavru köpeklerin sınırlarını test etmeye başlamaları için beklenen bir zamandır. Erkek köpekler bu sıralarda hakimiyet kurmak isteyebilir, bu nedenle sahipler itaat eğitimini pekiştirme konusunda özellikle dikkatli olmalıdır. Ayrıca düzenli köpek yavrusu oyunlarından ve aktivitelerinden sıkılmaya başlayabilir. Henüz yapmadıysanız, onu yürüyüşle, yeni oyunlar ve oyuncaklarla tanıştırmak için harika bir zaman.

Büyüme devam edecek ve sahipleri yine de köpeklerinin haftada en az bir ila 2 pound kazanmasını bekleyebilirler. Erkekler 51 ila 61 pound ağırlığında olacak. Dişiler yaklaşık 35 ila 40 pound ağırlığında olacak. Yine de boyda bir miktar büyüme olacak olsa da, kilo artışı kadar belirgin veya hızlı değildir. Unutmayın, Standart Kanişler yaklaşık iki yaşına gelene kadar büyür ve olgunlaşır.

Dokuz aylıkken, hala farklı gelişim aşamalarından geçiyorlar ve vücutlarında hormonal ve fiziksel değişiklikler oluyor. Kanişler yavru olduklarında oldukça hiper olma eğilimindedirler, bu nedenle dokuz aylık olsalar bile muhtemelen hala çok fazla enerjiye sahip olacaklar ve bol miktarda fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyacaklar.

10 ay

Standart Kaniş yavruları, on aylıkken yerleşik rutinlere ve davranış beklentilerine sahip olmalıdır. Can sıkıntısı yaşıyorlarsa, fiziksel aktiviteyi artırmanın veya keşfedilecek yeni alanlar açmanın zamanı gelmiş olabilir.

Özellikle erkek köpeklerde baskın davranış bu sıralarda kendini göstermeye başlar. Sahiplerin sağlam durması, sınırlar ve davranış güçlendirmesi gerekir. Köpeğinizin üstünlük sağlamasına izin vermeyin. Bu bir kez gerçekleştiğinde, bu baskın rolü yeniden kazanmak zordur. Şu anda davranış ve saldırganlık endişelerini fark etmeye başlarsanız, bir itaat eğitmenine ulaşmak iyi bir fikir olabilir. Köpeğinizin tamamen olgun bir yetişkin gibi görünmesine ve davranmasına rağmen, hala tam olarak orada olmadığını hatırlamak önemlidir.

Boy olarak 10 aylık erkekler 55 ila 65 pound arasında olabilir ve dişiler 36 ila 46 pound arasında olacaktır. Önümüzdeki birkaç ay içinde hala biraz kilo alımı olacak olsa da, Standart Kanişler tam boyutlarına ulaşmaya yakın olacak.

11 ay

Anahtarınızı değiştirmeyi düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Köpek mamasından yetişkin formüle edilmiş mamaya Standart Kaniş . Bu birdenbire yapılması gereken bir şey değil. Ancak, onu tada alıştırmak için yavru mamasına biraz yetişkin köpek maması eklemeye başlayabilirsiniz. Sonraki iki ay boyunca, yavru köpek mamasını kademeli olarak azaltın ve yetişkin köpek mamasını artırın. Standart Kaniş gibi büyük bir cinsi destekleyen, yetişkinler için formüle edilmiş bir köpek maması seçtiğinizden emin olun. Tüy sağlığını destekleyen bol miktarda sağlıklı protein, iyi yağ ve Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri aldıklarından emin olmak isteyeceksiniz.

Henüz kısırlaştırılmamış dişiler için, bu prosedürün ayarlanması hakkında veterinerle konuşmak için mükemmel bir zamandır. Üreme amacı gütmeyecek köpekler kısırlaştırılmalı veya kısırlaştırılmalıdır. Bu prosedürü genç yaşta yapmak, bazı hoş olmayan davranışların ve belirli sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Erkek Standart Kanişler bu zamana kadar oldukça büyük olacak ve 55 ila 68 pound arasında dalgalanacak. Dişiler 38 ila 48 pound arasında olacak.

1 yıl

Parti zamanı! Standart Kanişiniz bir yaşında ve kutlama zamanı. Fiziksel olarak gelişmek için biraz duygusal olgunluğa sahip olacak olsalar da, Standart Kaniş bir yaşında tamamen büyüyecektir. Erkekler 60 ila 70 pound, dişiler ise 40 ila 50 pound ağırlığında olacak. 12 aylıkken, köpeğiniz tamamen yetişkin köpek mamasına geçebilir.

İlk doğum günlerinde, Standard Poodles, birkaç ay öncesine göre iyi davranmalı, sosyalleşmeli ve biraz daha sakin olmalıdır. Hala bol miktarda enerjiye sahip olacaklar. Bununla birlikte, günlük rutinlerinde ve davranış beklentilerinde iyi yerleşmiş olacaklardır. Günde üç öğün yemek yemeli ve iyi ve asi davranışlar hakkında nispeten iyi bir anlayışa sahip olmalıdırlar. Şimdiye kadar, köpeğiniz pek çok farklı numara ve oyun öğrenmiş olacak ve tasmalı eğitim alması gerekiyor. Diğer insanların ve köpeklerin yanındayken iyi davranmalıdır; ancak mizaç bu cins arasında değişir.

18 Ay – 24 ay (2 yıl)

18 aya kadar (yaklaşık bir buçuk yıl), bu köpek yavrusu enerjisinin çoğu Standart Kanişinizin davranışından çıkmış olacaktır. Çok fazla kilo almamalı, ancak bu köpekler iki yaşına gelene kadar biraz doldurmaya devam edebilirler. Pençeden omuza 22 ila 27 inç olan tam boylarına 18 ila 24 ay veya iki yaşında ulaşılacaktır.

Standart Kaniş, yetişkin, tamamen büyümüş ve iki yaşında olgun bir köpek olarak kabul edilir. Hızlı kilo alma veya kilo verme olmamalıdır. Durum buysa, altta yatan tıbbi endişeleri ortadan kaldırmak için veterinerinize danışmak en iyisidir. Yetişkin Standart Poodles, düzenli günlük egzersize, tutarlı bakıma ve yüksek kaliteli beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Onlar büyük köpeklerdir ve yavruluktan yaşlılık yıllarına kadar uygun büyüme ve gelişmeyi sürdürmek için dengeli bir diyete ihtiyaçları vardır. Standart Kaniş, yaklaşık yedi yaşına geldiklerinde kıdemli bir köpek olarak kabul edilir.

Sonra ne olur?

  Standart Kaniş
Bu daha büyük boyutlu bir köpek ırkı olmasına rağmen, onları aşırı beslememek en iyisidir.

Bir Standart Kaniş yavrusu, ilk doğum gününe ulaştıktan sonra yaklaşık 12 ay boyunca gelişmeye devam edecektir. 18 ila 24 ay veya iki yaşında tamamen olgun bir yetişkin köpek olarak kabul edilecektir. Yavru köpeğinizin herhangi bir dönüm noktasını kaçırdığından veya düzgün gelişmediğinden endişeleniyorsanız, bu sorunları fark ettiğiniz anda veterinerinize ulaşmak en iyisidir. Köpeğinizin hayatı boyunca, yavruluktan yaşlılık yıllarına kadar tutarlı bir beslenme programı sürdürün. Yetişkin Kanişler günde iki ila üç düzenli öğün yemelidir.

Tam Yetişkin Kaniş

Standart Kaniş, Amerikan Kulübesi Kulübü ve hemen hemen tanışan herkes tarafından inanılmaz derecede akıllı bir köpek olarak kabul edilir. Orta ila büyük boy arasında büyürler ve ortalama olarak 10 ila 18 yıl yaşarlar. Standart Kanişler, Kaniş çeşidinin en büyük cinsidir ve en az 15 inç boyundadır. Oldukça atletik ve iyi eğitilebilirler, bu da onları son derece popüler gösteri köpekleri yapar.

Yetişkin Standart Kanişler, genç meslektaşlarından daha sakin ve daha az iğrenç olacak. Oldukça eğitilebilirler ve komutlara iyi yanıt vermeli ve insanlarla ve diğer köpeklerle uygun davranışı ve etkileşimi anlamalıdırlar. Yaklaşık iki yaşında, Kaniş kürk renkleri, parlak köpek yavrusu renklerinden daha yumuşak bir renk tonuna doğru solmaya başlayabilir. Bu değişiklik değişir. Bazı sahipler kürk renginde herhangi bir solma fark etmezken, diğerleri ciddi bir değişiklik görebilir.

Kaniş Büyüme Tablosu: Ağırlık ve Boy

Doğumdan 2 haftaya kadar 2 - 4 2 - 4
1 ay 5 - 9 4 - 6
2 ay 15 - 20 10 -16
3 ay 22 - 26 20 -24
4 ay 28 - 35 22 - 28
5 ay 32 - 40 25 - 30
6 ay 40 - 48 30 - 35
7 ay 45 -55 28 -38
8 ay 50-57 30 - 38
9 ay 51 - 61 35 - 40
10 ay 55 - 65 36 - 46
11 ay 55 - 68 30 - 48
1 yıl ( 12 Ay) 60 - 70 40 - 50
18 ay 60 - 70 40 - 50
2 yıl (24 Ay) 60 - 70 40 - 50
Yaş İnç
2 ay 10 - 12
3 ay 14 -15
4 ay 16 - 18
6 ay 18 -20
12 ay 22 - 24
18 - 24 Ay 22 - 27

Dikkate alınacak faktörler

Bir Standart Kanişin ne kadar büyük olacağına birkaç farklı faktör girecektir. Irk ve genetik yapı önemli bir rol oynayacaktır. Büyüme çizelgeleri ve köpek yavrusu yönergeleri, sahiplerin kilometre taşlarını ve büyüme dönemlerini takip etmeleri için iyi bir referans noktasıdır; ancak, belirli bir köpeğin ne kadar büyük veya hızlı gelişeceğinin mutlak bir ölçüsü veya tahmini değildirler.

Köpekler, kurallara tam olarak uymasalar bile onlar için doğru boyuta ulaşacaktır. cins standartları. Sahipler, gelişim ve büyüme endişelerini her zaman veteriner hekimleriyle daha sonra değil, daha önce tartışmalıdır. Birkaç farklı faktör, bir Kanişin büyümesini ve gelişimini etkileyebilir. Standart Kanişinizin büyümesini izlerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

Genetik

Herhangi bir köpek ırkının ne kadar büyük olacağı söz konusu olduğunda genetik, en önemli etkileyen faktörlerden biridir. Soy önemlidir ve bazı durumlarda melez ırklar safkanlardan daha büyük olacaktır. Oyunda her zaman bazı genetik varyantlar olacaktır. Sahipler, Standart Kaniş yavrularının ne kadar büyük olabileceğine dair bir gösterge elde etmek için ebeveyn köpeklere ve kan hatlarına bakabilirler. Bu aynı zamanda kaplama renkleri ve türleri için de geçerlidir.

Kaniş eğilimli olabilir sağlık koşulları boyutu ve gelişimi etkileyebilir. Kanişlerin tiroid hastalığı, ilerleyici retina atrofisi, cilt sorunları, Addison hastalığı, kalça displazisi, mide burulması, kanser ve otoimmün hastalıklar gibi kalıtsal sağlık sorunlarına bazı yatkınlıkları vardır. Tiroid sorunları yaygındır. Bunlar yavru köpeklerde mevcut olabilir veya bir köpek yaşı olarak gelişebilir. Kanişler, hafif ila şiddetli nöbetlere neden olan kalıtsal bir durum olan idiyopatik epilepsiden muzdarip olabilir.

Beslenme

Genetiğin yanında beslenme, bir Standart Kanişin ne kadar büyüyeceği konusunda en hayati faktörlerden biridir. Bol miktarda sağlıklı protein, tahıl, meyve, sebze ve daha fazlasını içeren bir diyete ihtiyaçları var. Sağlıklı etler arasında tavuk, hindi, sığır eti, kuzu eti, somon, beyaz balık, ördek ve tavşan bulunur. Dolgu maddesi içermeyen tamamen doğal yiyecekler en iyisidir. Onu beslediğinden emin ol köpek maması yaklaşık bir yaşına gelene kadar.

Yapay renklendiriciler ve hayvansal yan ürünler içeren gıdalardan kaçının. Tüy sağlığı, cilt sağlığı, görme ve kemik sağlığı, bir Kanişin yaşamı boyunca doğru beslenmesine bağlıdır. Bu cins hassas bir mideye sahip olabilir, bu nedenle sürekli olarak en kaliteli beslenmeyi sağlamak için çok dikkatli olun. Ani değişiklikler önemli rahatsızlık, mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir. Bu, köpeklerin yemek yemek istememesine neden olabilir ve bu da gelişimlerini olumsuz yönde etkiler.

Büyüme Atakları ve Yaylalar

Tüm köpekler büyüme atakları ve platolar yaşayacaktır. Büyümek için muazzam miktarda enerji kullanır ve harcarlar, bu da bu büyüme ataklarıyla dalgalanabilir. Büyüme atakları ve durgunluklar tahmin edilemez ve yavrunuzun ilk birkaç yılı boyunca herhangi bir zamanda olabilir. Kanişlerin hem fiziksel hem de zihinsel olarak iki yıla kadar büyüyebileceğini unutmayın.

Sahipleri olarak, yavruların doğru büyüme ve gelişmeyi desteklemek için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını sağlamak bizim işimiz. Standart Kanişinizin büyümesi veya büyüme eksikliği konusunda endişeleriniz varsa, veterinerinizle konuşun. Bakımının ve herhangi bir büyüme kilometre taşının iyi kayıtlarını tutmaya yardımcı olur. Bu, veterinerinizin gelişiminin normal olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Kısırlaştırma ve Kısırlaştırma

Yavru köpeğinizi çok erken kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak, bazı gelişimsel sorunlara neden olabilir. Boyutu etkilemese de, yaşam boyu sağlığı etkileyebilir. Kemik büyümesini etkileyebilir ve kemiklerin tam olarak gelişmesi gereken sürenin gecikmesine neden olabilir. Ayrıca bir köpeğin ömrü boyunca eklem sağlığını da etkileyebilir. Dişilerin cinsel olarak olgunlaşması biraz daha uzun sürdüğü için, Standart Kanişlerde erkekler dişilerden daha erken bir kısırlaştırma prosedüründen geçebilir.

Fiziksel Sağlık ve Aktivite

Bir köpeğin fiziksel sağlığı, ne kadar büyüyecekleri konusunda bir başka kritik faktördür. Yetersiz beslenme, hastalık veya altta yatan sağlık sorunları olan köpekler, o kadar hızlı veya büyük olmayabilir. Kronik hastalığı olan veya yeterince egzersiz yapmayan yavru köpekler yavaş gelişebilir. Çok fazla egzersiz bir köpeği aşırı zorlayabilir ve hareketlilik sorunlarına, kaygıya ve yorgunluğa neden olabilir. Düzenli fiziksel aktivite, uygun büyüme ve gelişme için çok önemlidir.

Fiziksel sağlık, uygun büyüme ve gelişmenin temelidir. Yanlış beslenme, kötü bakım ve güvenli olmayan bir ev, bodur ve zayıf büyümeye katkıda bulunabilir. Kanişlerin oynamak için bol bol alana, dışarıda oynama ve koşma fırsatlarına ve yaralanmaya neden olabilecek engellerden arınmış bir eve sahip olduğundan her zaman emin olun. Köpeğiniz hareketsizse veya fiziksel olarak iyi görünmüyorsa, veterinere başvurma zamanı gelmiştir.

Diş sağlığı, köpek sağlığının sıklıkla gözden kaçan bir alanıdır. Ciddi diş hastalığı sadece iki yaşında gelişebilir. Çoğu işletme sahibi, diş bakımının genel sağlık ve gelişim üzerindeki etkisinin farkında değildir. Diş bakımı, daha erken değilse de, bir köpek yetişkin dişlerini çıkar çıkmaz başlamalıdır. Düzenli veteriner bakımı, uygun büyüme ve gelişme için hayati önem taşır ve bir hayvan sahibinin atabileceği en iyi adımlardan biridir. Bu, Standart Kaniş hayatınız boyunca geçerli kalır.

Sıkça Sorulan Sorular

Standart Kanişin ortalama boyutu nedir?

Erkekler 60 ila 70 pound'a ulaşabilir. Dişiler yaklaşık 40 ila 50 pound'a ulaşır. Tamamen büyümüş Poodles, 15 veya daha fazla inç boyunda duruyor. Standart Kanişler 18 ila 27 inç uzunluğa ulaşabilir.

Standart Kanişimi kısırlaştırma/kısırlaştırma büyümeyi nasıl etkiler?

Bu bodur büyüme hakkında çok fazla araştırma yok. Bununla birlikte, gelişim ve kemik sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bunu çok erken yapmak, kemiklerin büyüme süresini etkileyerek iskelet sistemini zayıflatabilir. Bazı durumlarda, ortalamadan daha uzun bir köpekle sonuçlanabilir.

Standart Kanişin tam büyümeye ulaşması ne kadar sürer?

Bu cins, büyümenin çoğunu ilk yılda yapacaktır, ancak iki hatta üç yaşına gelene kadar büyümeye devam edebilir. 12 ay civarında neredeyse yetişkin boyutunda olacaklar.

Standart Kanişler için büyüme atakları normal midir?

Evet. Büyüme atakları ve platolar, kanişler dahil tüm ırklar için normaldir. Tüm köpekler farklıdır ve bunları tahmin etmenin veya kontrol etmenin bir yolu yoktur. Köpeğinizin çok hızlı veya yavaş büyüdüğünü düşünüyorsanız, daima veterinerinize ulaşın.

Son düşünceler

Standart Kaniş, muhteşem, orta ila büyük boy bir köpektir. İlk yılda hızla büyüyecekler. Bu cins, diğer birçok cinsten daha uzun süre büyür ve yaklaşık 24 aylık olana kadar tam olarak olgunlaşmaz. Tamamen büyüdüklerinde, orta ila büyük boy köpekler olacaklar.

Erkekler dişilerden daha büyük olacaktır. Büyüme, genetik, beslenme, sağlık ve fiziksel aktivite gibi birçok faktöre bağlı olabilir. Bu köpeğin büyüme ve gelişmeyi desteklemek için en kaliteli beslenmeye ihtiyacı olacak. Hangi dönüm noktalarına dikkat etmeniz gerektiğini bilmek, köpeğinizin uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olmanın ilk adımıdır.

Neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmek iyi bir başlangıçtır ve bu Kaniş büyüme tablosu, dikkat edilmesi gereken genel yönergeler sunar. Yavru köpeğinizin sağlığı ve büyümeyle ilgili endişeleri hakkında daima veterinerinize danışın.

Yorumlar