Shiba Inu Renkleri: 7 Standart ve Standart Dışı

Shiba Inu Renkleri: 7 Standart ve Standart Dışı

Shiba Inu en küçüğüdür Japon köpek ırkı ve anavatanlarındaki en yaygın köpek. Sadece harika aile hayvanları ve geleneksel av köpekleri olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda Japonya'nın ulusal hazinelerinden biri. Gerçekten onları çok özel köpekler haline getiriyoruz. Şibalar aileleriyle birlikte tatlı ve eğlenceli köpeklerdir. Ancak uyanık, bağımsız bir yanları vardır ve tehlike karşısında şaşırtıcı derecede cesurdurlar.

En çok kurnaz görünümleriyle, özellikle de kırmızı kaplamalı çeşitleriyle tanınırlar. 'Shiba Inu', geleneksel olarak avlandıkları sonbahar çalılarının rengi olan 'Çalı Ağacı Köpeği' anlamına gelir. Peki Shiba Inu'lar başka hangi renklere sahiptir? Kabul edilebilir üç standart Shiba Inu rengi vardır: Kırmızı, Susam ve Siyah ve Ten Rengi . Ancak standart olmayan Krem, Beyaz, Pinto ve Piebald dahil olmak üzere dikkate alınması gereken farklı Shiba Inu tonları da vardır.Her renk çeşidi ünlü urajiro desenini taşır, ancak bu desenlerden bazılarının kürk rengine bağlı olarak görülmesi diğerlerinden daha zordur. En yaygın ve en nadir renkler de dahil olmak üzere Shiba Inu gökkuşağının tonları hakkında bilmeniz gereken her şeye bakıyoruz. Ve kürk renginin sağlıklarıyla nasıl ilişkili olduğunu ve hangi renkten kaçınılması gerektiğini keşfedin. Hadi daha yakından bakalım.

İçindekiler
 1. Urajiro Deseni Nedir?
 2. En Yaygın Shiba Inu Renkleri
 3. Nadir Shiba Inu Renkleri
 4. Shiba Inu Renk Değişimi
 5. Sıkça Sorulan Sorular
 6. Son düşünceler

Urajiro Deseni Nedir?

İçeri girmeden önce Shiba Inu Ceket renkleri, tüm Shiba Inu'ların sahip olması gereken benzersiz urajiro işaretlerini keşfetmek önemlidir. Urajiro'nun karın renkleri kremden beyaza kadardır ve ana kat tonlarıyla karıştırılmak veya bulanıklaştırılmak yerine belirgin çizgiler olmalıdır. İşaretler, sahip oldukları kaplama rengine bağlı olarak biraz değişir. Ancak gölgeye bakılmaksızın tüm Shiba'lar aşağıdaki beyaz urajiro işaretlerine sahip olmalıdır:

çivi ısıran köpek
 • Namlunun yanlarında.
 • Yanaklarda.
 • Kulakların içinde.
 • Alt çenede ve boğazın üst kısmında.
 • Bacakların içi.
 • Karın üzerinde.
 • Kuyruğun havalandırma ve ventral tarafı çevresinde.

Kuyruğun ucunda, gözlerin üzerinde veya ayaklarda gibi başka beyaz lekeler de mevcut olabilir. Ancak bu diğer beyaz işaretler urajiro değil. Ayrıca bazen gösteri ringinde de cezalandırılıyorlar.En Yaygın Shiba Inu Renkleri

Teknik olarak dört Shiba Inu rengi vardır, ancak sadece üçü Amerikan Kennel Kulübü (AKC) tarafından resmi olarak tanınmaktadır. ) Bu nedenle en yaygın Shiba Inu kürk renkleridir.

Kırmızı

 Bir Sonbahar Gününde Mutlu Köpek

Kırmızı en yaygın Shiba Inu ceket rengidir ve insanların otomatik olarak düşündüğü şey. Bu ikonik kurnaz görünüm . Bazı insanlar buna kızarmış hatmi görünümü de diyor. Kırmızı aynı zamanda gösteri halkasında da tercih edilen renktir; Shiba'nızı konformasyon gösterilerinde göstermeyi planlıyorsanız bunu göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Kırmızı Shiba'ların genellikle boğazlarında, ön göğüslerinde ve göğüslerinde ek urajiro bulunur. Ve sırtta ve kuyruk kıllarında hafif bir siyah nokta olması sorun değil. Ancak jüri üyeleri gösteri ringinde açık kırmızı-turuncu bir ceketi tercih ediyor, dolayısıyla kazanma olasılıkları daha yüksek.

Siyah & Ten Rengi

 Siyah ve Tan Shiba Inu çimlerde uzanıyor

Siyah ve ten rengi Şibalar aynı zamanda üç renkli Şibas olarak da bilinir. urajiro işaretlerinin beyaz olduğu göz önüne alındığında. Ama aynı zamanda üç renkli Shibas olarak da bilinirler çünkü her saç teli üç rengi de içermelidir. Her bir şerit açık krem ​​veya beyazla başlamalı, kırmızımsı bir ten rengine karışmalı ve siyah bir uçla bitmelidir. Siyah renk gri veya çelik yerine daha paslı, koyu kahverengiden siyaha doğru olmalıdır. Astarları devetüyü veya gridir.Siyah ve ten rengi işaretler bulanık değil net olmalıdır. Siyah ve ten rengi Shiba'ların ağızlıklarının yanlarında ve ön ayakların dış kısmında el bileğinden ayak parmaklarına doğru ten rengi işaretler olmalıdır. Ayrıca gözlerinin üzerinde iki adet ten rengi oval nokta bulunmalıdır. Kulaklarının iç kısmında ve kuyruğunun alt kısmında ten rengi tüyler görülür. Çekirdek urajiro işaretlerine ek olarak, siyah ve ten rengi Shibas'ın ön göğüslerinin her iki yanında üçgen bir işaret bulunur. Sevimli beyaz bir papyon taktıkları izlenimini veriyor.

Susam

 Susam Shiba Inu karda duruyor
Susam Shibas standart renklerin en az yaygın olanıdır.

Susam paltolar, urajiro işaretli, zengin kırmızı bir arka plan üzerinde siyah uçlu saçlardan oluşur. Siyah uçlar eşit şekilde dağılmış ve açık renkte olmalı, hiçbir alanda siyah konsantrasyonu olmamalıdır. Susamlı alanlar diğer tonlardan daha kırmızı görünmelidir. Susam Shibas'ın bazen 'dul zirvesi' vardır. Saç çizgisinin alnın merkezine yakın bir yerde V şekline girdiği yer burasıdır. Bu, köprüyü ve namlu ağzının yanlarını kırmızı bırakır.

boyu uzamayan köpekler

Siyah ve ten rengi ceket rengi gibi, susamlı Shibas genellikle ön göğsün her iki yanında beyaz üçgen urajiro işaretleri bulunur. Susam Şibalarının urajiroya ek olarak ön ayaklarında, arka ayaklarında, boğazında, ön göğüslerinde veya göğüslerinde beyaz lekeler olabilir. Japonya'da susam Shibas'a bazen susam anlamına gelen 'Goma' adı verilir.Nadir Shiba Inu Renkleri

Shiba Inu'nun başka tonları da mevcuttur, ancak bunlar çok nadirdir. Görebileceğiniz farklı renklere bir göz atalım.

Krem & Beyaz

 Çimenli bir alanda duran beyaz Shiba Inu
AKC, beyaz Shibas'ı değil, yalnızca Shiba Inu cins standardındaki krem ​​​​Shiba Inu'yu ifade eder.

Etrafta çok fazla tartışma var krem ve beyaz renkli Shiba Inus . Özetle, krem ​​renkli Şibalara bazen beyaz Şibas da denir ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak bu iki renk arasında ince bir fark var. Krem rengi bir Shiba'nın hafif kırmızı veya gri tonları olan beyaz bir ceketi vardır. Beyaz bir Shiba'nın ise başka hiçbir renk izi olmayan beyaz bir ceketi vardır.

Cream Shiba'lar güzeldir ancak gösteri ringinde ciddi şekilde cezalandırılır. Bunun nedeni ise ikonik urajiro işaretleri ayırt edici değildir ve bu çok önemlidir. Bu nedenle sorumlu yetiştiriciler bu renk tonundan uzak durur ve kremalı Shibas yetiştirmeme eğilimindedir. Öte yandan, sorumsuz yetiştiriciler genellikle bu renk için ürerler çünkü daha önemli bir kar elde etme umuduyla kremalı yavruları nadir olarak pazarlayabilirler.

Sorumsuz yetiştiriciler genellikle kremalı yavrular üretmek için yakın kremalı akrabalar yetiştirirler. sağlık sorunları riskini artırıyor. Bu nedenle kremalı bir Shiba istiyorsanız, sağlıklı bir yavru satın aldığınızı bilmek için sorumlu bir yetiştiriciyle çalışmalı ve sağlık sertifikalarını sormalısınız. Krem ve beyaz Şibaların albino Şibalardan farklı olduğunu bilmek önemlidir. Albinizm Genetik bir mutasyondan kaynaklanır ve bununla birlikte çeşitli sağlık ve davranış sorunları da gelir.kapı

Pinto ceket, renkli yamalar içeren beyaz bir tabandır. Yamalar genellikle siyah, ten rengi ve kırmızı gibi tipik Shiba renkleridir. Shiba yavrularında Pinto yavruları çok nadirdir. Shiba Inu cins standardı “krem, beyaz, pinto veya belirtilmeyen herhangi bir renk tonu ciddi bir kusurdur ve cezalandırılmalıdır” diyor. Ve tıpkı krem ​​ve beyaz renkli Shiba'lar gibi, geleneksel yetiştiriciler de kırmızı, siyah, ten rengi veya susam olmayan Shiba'ların yetiştirilmesine karşı tavsiyede bulunurlar. Sorumlu yetiştiriciler türün özelliklerini korumak ister.

alacalı

Benekli bir ceket, bir cekettir renkli bir taban kaplama üzerinde asimetrik beyaz lekeler var , bir ineğin rengine çok benziyor. Bunlara 'alacalı' denir ve genellikle pinto kaplama rengiyle karıştırılır. Diğer cinslerdeki merle kürk renklerine benzer şekilde benekli kürk, renk yokluğunu yaratan genetik bir mutasyondan kaynaklanır. Her ne kadar güzel yavrular olsalar da, sorumlu yetiştiriciler alacalı Şibasları yetiştirmemelidir. Bunun nedeni, türün geleneksel özelliklerine uygun olmadıkları ve daha yüksek bir şansa sahip olduklarıdır. köpek doğuştan sağırlığı.

evcil kurt cinsleri

Shiba Inu Renk Değişimi

Kabul edilebilir üç Shiba Inu tonu vardır, ancak soyda başka nadir renkler de ortaya çıkar. Yukarıda özetlenen üç kabul edilebilir renk veya desen dışında bir Shiba Inu bulursanız dikkatli olmanız gerekir. Krem, beyaz, benekli ve alacalı Şibaslar oldukça nadirdir. Yetiştiricinin sağlığından çok rengine önem vermiş olması ihtimali vardır. bu da yakından ilişkili Shiba'ların yetiştirilmesi anlamına gelebilir. Karışıma başka ırkları da katmış olabilirler, bu da onların bir tür olabileceği anlamına gelir. Shiba Inu karışımı .

Önemlidir Birlikte çalıştığınız yetiştiriciyi araştırın ve sağlık sertifikalarını görmeyi isteyin. Shiba için önerilen sağlık testleri kalça, göz doktoru ve patella değerlendirmelerini içerir. Satın almak istediğiniz yavru köpeğin krem, beyaz, pinto veya benekli tüyleri varsa, yavru köpeği bir bakıma da göndermek isteyebilirsiniz. BAER işitme testi . 'Nadir' renkli Shiba'ların fiyatlarını şişiren yetiştiricilerden kaçının.Sıkça Sorulan Sorular

Shiba Inus Renk Değiştirir mi?

Shiba Inus'un rengi değişmez ancak işaretleri zamanla solabilir. Bazen Shiba Inu yavruları urajiro olmayan beyaz işaretlerle doğarlar. Çoğu zaman bu işaretler köpek olgunlaştıkça kaybolur.

En Çok Hangi Shiba Inu Palto Rengi Dökülüyor?

Tüy rengi ne olursa olsun tüm Shiba Inu aynı şekilde tüy döker. Yumuşak, kalın bir astar ve sert, düz bir dış kaplamaya sahip çift katları vardır. Derilerini ve tüylerini sağlıklı tutmak için düzenli olarak bakım yapın ve yeni bir bakıma yatırım yapın. dökülme aracı onların en iyi şekilde görünmesini ve evinizin mümkün olduğunca düzenli olmasını sağlamak.

Hangi Renk Shiba Inu'yu Almalıyım?

Bu, Shiba Inu'nuzdan ne beklediğinize ve renk tercihlerinize bağlıdır. . Eğer kalbiniz belirli bir renk tonundaysa, bunların farklı bir renkten olduğundan emin olun. sorumlu yetiştirici . Eğer bir aile hayvanı arıyorsanız, kürk rengi onların kişiliğini etkilemez. Ancak gösteri yüzüğü için bir Shiba arıyorsanız, tercih edilen kırmızı paltoyu veya siyah ve ten rengi veya susamlı paltoyu düşünmek istersiniz.Rengi Shiba Inus'un Sağlığını Etkiler mi?

Hayır, genel olarak konuşursak, köpek yavrusu sağlıklı bir çöpten geldiği sürece kürk rengi Shiba Inu'nun sağlığını etkilememelidir. Ancak bunun nadir istisnaları da vardır. Albino köpeklerde sağlık ve davranış sorunları görülme sıklığı artmaktadır. Ve eğer Shiba'nın alacalı bir ceketi varsa, sağır olma şansları biraz daha yüksektir.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi Shiba Inu'da seksi kırmızı paltodan daha fazlası var. Kırmızı, susam, siyah ve ten rengi olmak üzere üç resmi renk vardır. Köpek kulübesi kulüpleri, krem ​​ve beyaz Shiba'ların var olduğunu ancak nadir olduklarını ve türün geleneksel özelliklerinden uzaklaştığını kabul ediyor. Aynı şey pinto ve alacalı Shibas için de geçerli. Sonuç olarak, gösteri ringinde çok daha nadir görülüyorlar ve cezalandırılıyorlar. Aşık olduğunuz Shiba rengi ne olursa olsun, sorumlu olduklarından ve sağlıklı yavrular ürettiklerinden emin olmak için yetiştiricinizi araştırın.

Yorumlar