Sıçan Teriyer Bilgileri: Cinsle İlgili Bilgiler, Özellikler ve Daha Fazlası

Rat Terrier, hayal edebileceğiniz tüm köpek cazibesi ve eğlencesiyle dolu, cılız küçük bir köpektir! Ancak melek yüzlerinin ve boyutlarının sizi aldatmasına izin vermeyin - bu yavru arsız (okuma, süper yaramaz) ve her zaman haklı olduklarını düşünüyorlar. Aynı zamanda aşırı meraklıdırlar ve genellikle başlarını belaya sokarlar. Onların nefis şeytani karakterini kabul edebilirseniz, bu küçük yavruda bir bestie bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Birini evinize davet etmeden önce cinsi araştırdığınızdan emin olun. Çünkü zaten tahmin edebileceğiniz gibi, herkesin aradığı köpek karakteri değiller.Hayatında bir kez bir Rat Terrier olduğunda, muhtemelen bir daha onsuz olmayacaksın!

sıçan korkunç
  • ağırlık simgesiAğırlık10-25 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik10-18 inç
  • ömür simgesiÖmür12-18 yıl
  • renk simgesiRenklerSiyah, Beyaz, Tan, Kırmızı ve Daha Karışık Renkler
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

Bir sıçan ile sıçan korkunç

Bu Teriyer başlangıçta çiftçilere fare istilasında yardımcı olmak için yaratıldı.Amerika doğumlu ve yetiştirilen Rat Terrier, Fox Terrier, Bull Terrier, Manchester Terrier ve daha pek çoğu dahil olmak üzere diğer köpek ırklarının karıştırılmasının sonucudur. Bir avuç köpek türü gibi, köpek tarihçilerinin üzerinde anlaşamadığı uzun soluklu bir geçmişi var. Bu köpek, fare yok edici rolünden çekinmiyor – ve o çevredeki en iyilerden biri!

1910'larda ve 20'lerde, Amerika'daki çiftçiler, avcılık becerilerini geliştirmek için orijinal Rat Terrier'i diğer türlerle karıştırmaya başladı. Ortabatıdaki çiftçiler onları tazılar tavşanları yakalama hızlarını artırmak için. Güney ve Orta Amerika'daki çiftçiler onları Beagle'lar paket zihniyetlerini ve koku alma yeteneklerini arttırmak.

Chiwawa pug

Bazı tarihçiler, Eski Başkan Teddy Roosevelt'in Rat Terrier adını verdiğine inanıyor, ancak bu tamamen doğru değil. o vardı kısa bacaklı çeşitlilik . 90'lı yıllarda, kısa bacaklı tür kendi başına bir cins olarak kabul edildi ve uygun bir şekilde Teddy Roosevelt Teriyeri . Ancak birçok insan bugün hala ikisini karıştırıyor.Var iki boy Rat Teriyer – minyatür ve standart – aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Minyatür, Toy Fox Terrier'in türe girmesinden geldiğine inanılıyor. Şu anda, her iki boyut da Amerika'da nispeten nadir bir türdür. American Kennel Club (AKC) tarafından 200 ırk arasında en popüler 86. köpek olarak sıralanırlar.

Mizaç

Bir topla oynamayı sıçan korkunç

Bu oyuncu köpek, bir getirme oyununa, komşunun kedisini kovalamaya veya halat çekme oyununa her zaman hazırdır.

Bu cins küçük olabilir, ancak arsız terrier karakteriyle doludur. Süper yüksek enerjileri var, bu yüzden aktif bir aileye ihtiyacı var.AKC onu üç kelimeyle şöyle tanımlıyor: arkadaş canlısı, sevecen ve meraklı .Yani, sizi gülümsetecek komik, cep boyutunda bir köpek arıyorsanız, bu adama güvenebilirsiniz. Uysal ve rahat bir köpek arıyorsanız, Rattie kesinlikle size göre değil.Bu, çocukları eğlendirmek için harikadır ve küçük boyutları sayesinde, kazayla çarpma veya devrilme söz konusu olduğunda hiçbir tehdit oluşturmazlar. Onların doyumsuz enerji ve yaşam sevinci bulaşıcı ve sevecendir.

Yüksek av sürüşü ve yabancılara karşı mesafeli duruşuyla, bu küçük köpek . havlama ya bir köpekte aradığınız bir şeydir ya da değildir. Onları, sizi her şeye karşı uyaracak harika küçük bekçiler yapar. Veya özellikle gürültüye duyarlı komşularınız veya kiracılık gürültü seviyesi kısıtlamalarınız varsa, bu onları baş belası yapabilir.

Yabancılara karşı mesafeli olmalarına rağmen ailelerine karşı inanılmaz derecede sevecendirler. Tüyleri ve uzun telsizleri kovalamakla geçen uzun bir günün ardından, akşam yatmak için kucağınızda kıvrılmaktan başka hiçbir şeyi sevmezler. Ayrıca ruh halinizi yansıtabilir ve kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde ekstra kucaklaşmalar sağlayabilirler. İnatçı köpekler olmalarına rağmen efendilerini memnun etmeyi ve övgü almayı severler.

Boyut ve Görünüm

Otların arasında koşan sıçan korkunç

Minyatür yavru ve standart olmak üzere iki çeşit Rat Terrier vardır.İLE küçük boy köpek , bu yavru genellikle pençeden omuza kadar 10 ila 13 inç boyundadır. Ve standart çeşitlilik 13 ila 18 inç boyundadır. Her iki çeşit de 10 ila 25 pound arasındadır.

Küçük köpekler olmalarına rağmen görünüşleri sağlamdır. Onlar sayesinde çalışmak için doğdular. güçlü ama kompakt çerçeve. Yapıları orantılıdır ve düzgün ceketleri onlara bir zarafet havası verir.

Bazıları doğal bir kısa kuyrukla doğar ve tam uzunlukta kuyruklarla doğanlar genellikle çalışma amacıyla yerleştirilir. Dik, yarasa benzeri kulakları, arsız görünümlerinde önemli bir özelliktir.

planlıyorsanız gösteri ringinde rekabet et , kurallarına uymak zorundadırlar. Rat Terrier cins standardı . Gösteri halkasında mavi gözler, brindle veya merle katlar, kürk olmaması veya 10 ila 18 inç boyunda ölçülmemesi gibi belirli özelliklere izin verilmez. Yalnızca evcil bir Sıçan arıyorsanız, bundan sapmalar sorun olmaz. Bununla birlikte, bu sapmalar safkan olmadıklarını gösterebileceğinden, soy kanıtı isteyebilirsiniz.Ceket ve Renkler

Otların arasında duran çeşitli renklerde iki Rat Terrier

Kısa, pürüzsüz ve parlak çift katlıdırlar.

Paltolar neredeyse her zaman görünüşte düz, bazılarının arka hat boyunca hafif bir dalgası olabilir. Bazı Rat paltoları dokunmak için biraz sert, bazıları ise ince bir kaplamaya sahiptir. “Ceketsiz” doğmak, genetik bir kusurdan kaynaklanır. Bu yavrular, Amerikan Tüysüz Teriyeri doğurmak.

En popüler ve geleneksel renk siyah, beyaz ve ten rengi . Diğer renkler arasında kırmızı, samur, kayısı, açık kahverengi, limon, gümüş, mavi, çikolata bulunur. Her kat, beyazla birleştirilmiş bir veya daha fazla rengin yamaları anlamına gelen çeşitli alaca desenlerde gelir. Yavrunuzu gösteri halkasında göstermeyi planlıyorsanız, renkler konusunda katı kurallar olduğunu söylemeye değer. Bunlar cins standardında listelenmiştir.Egzersiz Gereksinimleri

Bir topla oynamayı sıçan korkunç

Küçük olmasına rağmen, bu Teriyer böyle küçük bir yavru için yüksek enerji ihtiyacına sahiptir.

Sıçan Teriyerlerinin ihtiyacı her gün en az 45 dakika egzersiz . Minyatür versiyon biraz daha azıyla yeterli olacaktır. Yani, eğer bir kucak köpeği arayışındaysanız, bu cins size göre değildir. Bunun yerine, bu adamları, yağmur ya da parıldayan enerjik kişilikleriyle tanışabilecek aktif bir aile ile yeniden barındırmayı düşünmek en iyisi olacaktır.

Onlar da gün boyunca zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar meşgul zihinlerini meşgul etmek için. Aksi takdirde, yaramazlık yapacaklarından emin olabilirsiniz! Komşunuzun bahçesini kazmak veya pahalı kanepenizi çiğnemek gibi olun. Zeka oyunlarını ve zorlu bulmaca oyuncaklarını ve toplar ve gıcırtılı oyuncaklarla etkileşimli oyun zamanını düşünür.

Bu çalışan köpek tasmasız olmamalı kontrol altına alınmamış bir alanda, çünkü geri dönmeme ihtimalleri yüksek. Tavşan deliklerinde, adlarını telaffuz edebileceğinizden daha hızlı kaybolacaklar! A yüksek kaliteli kaçışa dayanıklı emniyet kemeri Onlara iyi uyan, kaçmalarını önleyecektir, bu yüzden birine yatırım yaptığınızdan emin olun. Ayrıca küçük boyunlarını da koruyacaktır.Yaşam koşulları

Yatakta uyuyan sıçan korkunç

Evinizi çitlerle ördüğünüzden ve kaçış yollarını kapattığınızdan emin olun.

Sıçan Teriyer, iyi egzersiz yaptığınız sürece küçük apartman dairelerinde yaşamaktan çok mutludur. Ama aynı şekilde, daha büyük evlerde de mutlu bir şekilde yaşayacaklar. Onların küstah çerçeveleri onları yapar her türlü yaşam alanına çok uyumlu. Ama aynı zamanda kolayca kaçabilecekleri anlamına da gelir.

Küçük olmaları, küçük çocuklarla yaşayabilecekleri anlamına gelir. Ancak, emin olmanız gerekir çocuklarınızı köpeklerle saygılı ve mantıklı bir şekilde etkileşim kurmaları için eğitin . Bu köpekler, kendi şartlarında olmadıkça telaşlanmayı sevmezler. Küçük, heyecanlı çocuklar bir Sıçan'ı sevimli bir oyuncak olarak görebilirler, bu yüzden birçok aile, çocuklar biraz daha büyüdüğünde bu çalışan köpeği hayatlarına davet etmeyi seçer.

İyi sosyalleştiğinde, bu cins diğer köpeklerle yaşamaktan mutlu . Bununla birlikte, genellikle kendileriyle aynı veya daha büyük köpeklerle daha iyi anlaşırlar. Özellikle geveze ve ateşli yavrularsa, yavaş ve dikkatli tanıtımlara ihtiyaç duyulacaktır. Bu yavru, kediler, tavşanlar veya fareler gibi diğer evcil hayvanların bulunduğu haneler için en iyi seçenek değildir. Yeni köpeğiniz onları bir sonraki av mücadelesi olarak görebilir, bu da pek iyi gitmeyecek!

Eğitim

Rat Terrier çeviklik parkuru engelinin üzerinden atlıyor

Onları eve getirir getirmez kuralları belirlemek önemlidir.

Sıçan Teriyer bir nispeten zeki köpek . Bu da onların eğitilmesinin kolay olduğu anlamına geliyor, değil mi? Tam olarak değil. Hızlıca hileler öğrenmelerine ve sahiplerini memnun etmeyi sevmelerine rağmen, çok inatçı ve inatçı köpeklerdir. Yani yeni bir eğitim öğrenme veya komutlarınıza uyma havasında değillerse, yapmayacaklarına dair son dolarınıza bahse girebilirsiniz.

Daha önce köpek eğitimi tecrübesi olan veya süper itaatkar bir yavru beklemeyenler için en uygun olanlardır.

Bu köpeklerde tutarlılık anahtardır. Tüm ailenin kuralları bildiğinden ve bunlara bağlı kaldığından emin olun . Anneler uzaktayken babam gizlice Fido'nun kanepede oturmasına izin veriyorsa, itaatkar bir doggo yaratma şansınız yok.

Olumlu pekiştirme eğitimi, kullanılacak en iyi köpek eğitim yöntemidir. Onlar için hiçbir şey yoksa, yavru size günün saatini vermeyecektir. Neyse ki, ikramlar, oyuncaklar ve biraz övgü ile motive oluyorlar. Antrenman seanslarını kısa tutun ve onları ilgilendirmek için eğlenceli.

Sosyalleşme çok önemli . Sadece diğer yavrularla ve insanlarla etkileşime girebilen kibar bir köpek yaratmaz. Ama aynı zamanda 'denilen bir şeyi önlemek için uzun bir yol kat ediyor. küçük köpek sendromu ' ve aşırı korumacı olma ihtiyacı hissediyorlar. Yavru köpeğinizin sosyalleşmesi için kritik dönem 3 ila 12 haftadır, bu nedenle hemen başlamak önemlidir. Onları güvenli köpek parklarına ve köpek yavrusu eğitim kurslarına götürmek, onları sosyalleştirmenin harika bir yoludur.

Sağlık

Fare Terrier yüzü yakından

Bu Teriyer tipik olarak 12 ila 18 yıllık bir ömre sahip sağlıklı bir cinstir.

Ortalama 12 ila 18 yıllık bir ömre sahip olan bu cins, köpek krallığındaki en uzunlardan birine sahiptir! Ancak birlikte uzun bir yaşam sağlamak için köpeğinizi sağlıklı tutmalısınız. Onları beslemek çok önemli en kaliteli beslenme, düzenli egzersiz ile onları fiziksel ve zihinsel olarak zinde tutmak ve aşılar ve sağlık kontrolleri konusunda güncel kalın.

Ulusal cins kulübü, yetiştiricilerin köpeklerini aşağıdaki sağlık durumları için tarayın çünkü bunlar en yaygın olanlarıdır. Yetiştirici ile çalışırken ilgili sağlık sertifikalarını mutlaka görün. Aşağıdaki liste kapsamlı olmasa da, potansiyel sahipler için sağlık araştırmalarına başlamak için harika bir yerdir.

kalça displazisi

Bu, bu da dahil olmak üzere birçok köpek ırkında yaygın bir durumdur. Ebeveynler, kalıtsal bir durum olabileceğinden kalça displazisini gençlerine geçirebilir. Yetiştiricinizden ebeveynlerinin kalça puanlarını istemek çok önemlidir - her zaman adil veya daha iyi puanlar arayın. Kalça displazisinin semptomları oturmak, ayakta durmak ve tırmanmak için mücadele, düzensiz bir yürüyüş ve genel hareketlilik sorunlarını içerir.

Göz Koşulları

Köpek ırklarında göz rahatsızlıkları bir başka yaygın endişe kaynağıdır. Bu cinste bulunan en yaygın gözle ilgili sorun distikiyazistir. Bu, kirpikler göz kapaklarının içinde büyüdüğünde, gözü tahriş edip zarar verdiğinde ortaya çıkar. Irkta progresif retinal atrofi (PRA), katarakt ve glokom gibi diğer endişeler de bulunur. Semptomlar ışığa duyarlılık, nesnelere çarpma ve gözlerine pençelemeyi içerir.

Kardiyak Endişeler

Bu Teriyerin soyunda birkaç kardiyak durum bulunur, ancak en yaygın olanı dilate kardiyomiyopatidir. Bu durumdaki köpekler, daha ince duvarlar ve valfler nedeniyle daha zayıf bir kalbe sahiptir, bu da kalbin gerektiği kadar verimli çalışmadığı anlamına gelir. Teşhis edilmezse kalp yetmezliğine yol açabilir. Egzersiz intoleransı, yorgunluk, öksürük, hızlı nefes alma ve bayılma, dikkat edilmesi gereken belirtilerdir.

patella çıkığı

Bu, diz eklemini etkileyen başka bir iskelet problemidir. Diz kapağı gevşer ve esasen yerinden çıkar. Bu acı verici bir durumdur ve düzeltilmesi için veterinerin dikkatine ihtiyaç vardır. Anormal yürüyüş, etkilenen bacakla tekme atma ve hareket etmek istememe gibi semptomlara bakın.

Legg-Calve-Perthes Hastalığı

Bu, femur başının kendiliğinden dejenere olmaya başlamasıyla ortaya çıkar ve daha çok küçük ırklarda görülür. Femur başı, kalça ekleminin bir parçasını oluşturur, bu nedenle genellikle kalça displazisi ile karıştırılır. Bu, küçük kırıklara ve artritlere yol açabilir. Semptomlar, bir bacakta genel ağrı ve topallığı içerir ve etkilenen köpeklerin tıbbi tedaviye ve ağrının giderilmesine ihtiyacı vardır.

Beslenme

Bir kemik yiyen sıçan korkunç

Çok fazla yemek yemezler, bu nedenle aylık yemek faturanız çok yüksek olmayabilir.

Tipik bir Rat Terrier arasında yemek yer. günde yarım buçuk bardak yemek , büyüklüklerine, yaşlarına ve aktivite seviyelerine bağlı olarak. Bunu en az iki farklı öğüne bölmek önemlidir. Tabii ki, minyatürler standart boyutlu köpeklerden çok daha az yiyecektir.

Yüksek kaliteli beslenme, köpeğinizi sağlıklı tutmak için uzun bir yol kat edebilir, bu nedenle her zaman bütçenizin izin verdiği en kaliteli mamayı seçin. Köpeğinizi beslemek yaşa uygun mama tanesi Ayrıca, farklı aşamalarda farklı beslenme ihtiyaçları olduğundan, özellikle yavru aşamasında önemlidir. Onları bir yaşına kadar köpek mamasıyla besleyin ve genellikle sekizden sonra kıdemli mamayla besleyin. Arada, küçük boyutlu köpekler için yetişkin mama tanesi en iyi seçenek olacaktır.

tımar

Suda sıçan korkunç

Bu, köpek kılı sevmeyen köpek severler için harika bir seçenektir.

Rat Terrier kısa ve şık bir kürke sahiptir. mevsim boyunca orta derecede tutuyor değişir, ancak yılın geri kalanında hafifçe. Ve çok küçük oldukları için, dökecekleri az miktarda tüy, örneğin Doberman gibi daha büyük bir köpeğe göre çok daha az olacaktır.

Bu köpek olmalı haftada bir fırçalanmış yıl boyunca bir tazı fırçasıyla. Bu, ceketlerindeki kiri ve kalıntıları temizleyecek ve parlak görünmelerini sağlayacaktır. Ayrıca daha yumuşak kıllı bir fırça veya soyma aracı Sıcak mevsimlerde ölü tüyleri çıkarmak için. Yavru köpeğinizin yaşam tarzına ve ne kadar kirlendiğine bağlı olarak, kokularını ve kendilerini en iyi şekilde hissetmelerini sağlamak için ayda bir veya iki kez banyo yapmak yeterli olacaktır.

Ratties'in küçük ve kompakt ağızları vardır, bu da dişlerinin periodontal hastalıklara daha yatkın olduğu anlamına gelir. yardımcı olur dişlerini haftada en az üç kez fırçala Köpekler için formüle edilmiş diş macunu ile. Tırnaklarını kısa tutmak için ayda bir kez kesin. Aksi takdirde, yavrularınız için acı verici hale gelirler.

Çalışan ırkınızı genç yaştan itibaren onun bakım programına dahil etmek, gelecekte işleri sizin için çok daha kolay hale getirecektir. Diş fırçalamayı sevmiyorsa, onu yakalamak zor olacak! bir yap hoş deneyim ve köpek dostu fıstık ezmesi veya küvette oyuncaklarla boğulmuş paspasları yalayarak onları eğlendirin.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Yatakta sıçan teriyer köpek yavrusu

Güvenilir ve bağımsız referanslar arayarak, onlarla tanışmadan önce daima yetiştiricileri araştırın.

Sıçan Teriyer bir nispeten nadir köpek ırkı Amerika'da, yani sorumlu bir yetiştirici bulmak için seyahat etmeniz gerekebilir. Ama mutlu ve sağlıklı bir yavru bulduğunuzda ekstra seyahat etmeye değecek! Araştırmanıza başlamak için harika bir yer, AKC'nin Rat Terrier yetiştiricisi liste.

Bu cins için ortalama başlangıç ​​fiyatı 700 ile 900 dolar arasında . Yetiştiriciye herhangi bir para vermeden önce, onlarla yüz yüze görüşmek önemlidir. Onlar ve işleri hakkında bir fikir edinin ve kendinizi rahat hissediyorsanız, gelecekteki bir köpek yavrusu için bir rezerv bırakabilirsiniz. Yavrular doğduktan sonra, ödemeyi tamamlamadan önce onlarla yüz yüze görüşmeyi unutmayın.

ne yazık ki dışarıdaki bazı sorumsuz yetiştiriciler sağlıksız köpekler yetiştirecek ve sadece karlarını maksimize etmek için temel ihtiyaçlarını ihmal ederler. Bu nedenle, birlikte çalışmayı seçtiğiniz herhangi bir yetiştiriciyi araştırmanız önemlidir. Yukarıda listelenenlerden daha düşük bir fiyata bulursanız, bunu bir şeylerin doğru olmayabileceğine dair bir uyarı işareti olarak görün.

Ayrıca, yavru köpeklerin ihtiyaç duyduğu her şeye para harcamanız gerekecek. kasalar tasmalara, oyuncaklardan köpek eğitimine ve çok daha fazlasına. Bu şeylerden bazılarının da büyüdüklerinde değiştirilmeleri gerekecek. Ayrıca, sağlık ve sigorta masraflarını da hesaba katmanız gerekir. Küçük yavrular olsalar da, Herhangi bir köpeğe sahip olmak, yaşamları boyunca önemli bir masraftır.

Kurtarma ve Barınaklar

Sıçan Terrier Kurtarma

Kurtarma başka bir seçenektir, ancak onları barınaklarda kolayca bulmayı beklemeyin.

Herkes zıplayan bir köpek yavrusunu evlerine davet etmek istemez. Sadece Fare Teriyerlerinin Pitties veya Labs'tan daha nadir olduğunu unutmayın. Böyle biraz daha beklemen gerekebilir birinin ortaya çıkması için.

Burada iki ana seçeneğiniz var. Öncelikle, yerel kurtarma barınağınıza gidin . Gelen bir köpeği veya yakındaki bir barınakta bilmediğiniz birini bilebilecekleri için personelle konuştuğunuzdan emin olun. İkincisi, Amerika Sıçan Teriyer Kulübü türe ayrılmış barınakları ve diğer yararlı Sıçanlara özgü evlat edinme bilgilerini listeler.

Aile Hayvanları Olarak

Rat Terrier'in bazı önemli noktaları. Onlar:

 • Her büyüklükteki evde yaşayabilen küçük boyutlu bir köpek.
 • Ortalama bir küçük köpekten çok daha fazla enerjiye sahip çok aktif bir cins. Bu adamlar, hayal gücünün herhangi bir uzantısı tarafından kucak köpekleri değiller.
 • Onları günlük olarak egzersiz yapabilen ve evde zihinsel olarak uyarılmış halde tutabilen meşgul bir aile. Yeterli egzersiz ve uyarı olmadan, yıkıcı ve yaramaz hale gelirler.
 • Ailelerine karşı sevgi dolu ve akşamları yatmayı severler.
 • Vokal, meraklı ve yabancılara karşı mesafeli, onları harika bekçi köpekleri yapıyor.
 • Zeki ama çok inatçı yaratıklar, yani eğitim zor olabilir.
 • Çocuklarınız köpek meraklısıysa, çocuklarla yaşayabilir. Daha büyük çocuklar en iyisi olurdu.
 • Yüksek bir av sürüşüne sahip oldukları bilinen kemirgenleri evinizden ve bahçenizden uzak tutarlar. Ancak bu aynı zamanda kedilerle veya diğer küçük tüylü yaratıklarla yaşayamayacakları anlamına gelir ve geri çağrılmaları güvenilmezdir.

Son düşünceler

Rat Terrier nispeten nadir bir köpek ırkıdır. Mahallede tek kişi olma ihtimaliniz yüksek. Ancak bu, aile evinde bir yere layık olmadıkları için değil - ondan uzak! Elbette, herkesin çayı değiller. Ama onlar eğlenceli, enerjik ve sevecen yoldaşlardır ve aynı zamanda geldikleri kadar sevimlidirler!

Rat Terrier kasırgasına hazır olduğunuz ve onların inatçı ve yaramaz yollarının ötesine bakabildiğiniz sürece, bir kazanan olabilirsiniz. Pek çok insanın beklediğinden çok daha fazla egzersize ihtiyaçları vardır ve bahçelerine gelen tüm tüyleri kovalarlar. Bu Teriyerleri eğitmek zor olabilir, ancak bir kez onu kırdığınızda, ömür boyu en iyi arkadaşınız olacaklar.

Yorumlar