Köpeğim Burnundan Ağır Nefes Alıyor. Ne yapmalıyım?

Köpeğim Burnundan Ağır Nefes Alıyor. Ne yapmalıyım?

Köpeğiniz burnundan normalden daha fazla nefes alıyorsa, sebebinin ne olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Ağır burun solunumu, horlama veya horlama gibi diğer seslerle de ilişkilendirilebilir. horlama . Burun akıntısı veya hapşırma da dikkat edilmesi gereken bir şey olabilir. Tıkanmış bir burun, yaptığınız şey için çok rahatsız edici olabilir ve daha büyük bir sorunun devam ettiğinin bir işareti olabilir.Bu yazıda, köpeğinizin burnundan ağır nefes almasının en yaygın nedenlerinden bazılarına ve yardımcı olmak için neler yapabileceğinize bakacağız.

Normal Burun Anatomisi

  Köpek burnunun yakın çekimi

Burnun dış kısmı görebildiğiniz kısımdır. Bu, burun delikleri olarak bilinen iki burun deliğine sahip, tüysüz ve genellikle nemli burun planumudur. Nazal planum, nemli kalması için az miktarda temiz burun akıntısı ile birlikte düzgün ve düzgün bir görünüme sahip olmalıdır.

İç burun göremediğimiz kısımdır. Köpeğiniz havayı burun deliklerinden iki burun geçişine çeker (her burun deliği için bir tane). Burun pasajlarının içinde, hassas yapılara ve küçük geçitlere dönüşen ince süngerimsi kemikler bulunur. Bunlara burun konkaları denir ve ince bir mukoza zarıyla (ağzın iç kısmına benzer) kaplıdırlar. Bu burun geçiş yolları, köpeğin hava yollarının geri kalanı ve boğazın arkası ile iletişim kurar.Normal Köpek Nefesi

  Sahibi köpeğini nazikçe okşuyor

Çoğu köpek kendi isteğiyle burnundan nefes alır - sadece sıcakken veya heyecanlıyken ağızlarından nefes alırlar ( nefes nefese ). Köpeğinizin burnu tıkalıysa, insanların yaptığı gibi ağzından nefes almayacaktır - sadece burnundan daha ağır ve daha sert nefes alabilir.

“Burnun Tıkanmasının” Nedenleri

Köpeğinizin burnundan ağır bir şekilde nefes alması gerekiyorsa, burun pasajlarının daralması olan stenoz ile mücadele ediyor olabilir. Bu daralma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi koşuldan kaynaklanabilir:

Yabancı cisim

Köpeğiniz yabancı bir cismi soluduysa, bu durum burun yollarından birinde (veya şanssızsa her ikisinde) tıkanıklığa neden olabilir. Köpeklerde bulunan en yaygın yabancı cisim türü çim kılçıkları . Yabancı cisim burun geçişini daraltarak burnu tıkar ancak ikincil iltihaba neden olabilir. Köpeğinizin semptomlarına katkıda bulunan enfeksiyon da mümkündür.Yabancı cisimler, konkalardaki ince geçiş yollarına yerleşebilir ve çıkarılması için rinoskopi (burun geçişine geçirilen küçük bir kamera) gerektirebilir. Uzun çimlerde egzersiz yapan genç köpeklerin bu sorundan muzdarip olması muhtemeldir.

Brakisefalik Obstrüktif Hava Yolu Sendromu

Birçok düz yüzlü köpek türü, brakisefalik obstrüktif hava yolu sendromu (BOAS). Brachycephalic köpeklerin anormallikleri vardır, bu da onları solunum güçlüğüne eğilimli hale getirir. Bunlar, ilk etapta burun pasajlarına hava çekmeyi zorlaştıran çok dar yarık benzeri burun deliklerini içerir. Ayrıca düzleştirilmiş kafatasları, boğazın arkasını tıkayan uzun bir yumuşak damak ve dışa dönük gırtlak keseleri nedeniyle burun pasajlarını kısaltırlar. Nefes boruları (trakea) bile normal köpeklerden daha dardır.

Tüm bu anormallikler, bu köpeklerin normal burunlu köpeklere kıyasla daha ağır ve gürültülü nefes almaları için çok daha fazla çalışmaları gerektiği anlamına gelir. BOAS'ın diğer belirtileri arasında aşırı horlama, horlama ve egzersiz yapmada zorluk yer alır. Ameliyat bu hayvanların bazılarına yardımcı olabilir, ancak nihayetinde sağlık için üremeli ve bunun gibi ciddi şekilde etkilenen hayvanları satın almaktan kaçınmalıyız.enfeksiyon

Burun pasajlarındaki enfeksiyonlar, köpeğinizin normalden daha fazla nefes almasına neden olabilir. Canine distemper, canine adenovirus tip 1 ve 2 ve canine parainfluenza gibi viral enfeksiyonlar burun pasajlarında iltihaba neden olabilir. rinit . Solunumdaki değişikliklerin yanı sıra diğer semptomlar arasında hapşırma, artan burun akıntısı ve horlama yer alır.

Viral bir enfeksiyona ikincil olarak veya başka koşullar nedeniyle burun pasajlarında bakteriyel enfeksiyonlar da oluşabilir. Burun pasajlarına ve sinüslere doğru yukarı doğru uzanan bir diş kökü apsesi veya burun pasajındaki yabancı bir cisme sekonder bir enfeksiyon buna örnektir.

Mantar enfeksiyonları da bir olasılıktır. Fungal rinit ağrılı bir durum olabilir ve çoğunlukla Aspergillus olarak bilinen bir türden kaynaklanır. Bu mantarın sporları çevrede özellikle toprakta bulunabilir. Bu durumu tedavi etmek için antifungal ilaçlar ve bazen ameliyat gerekebilir.

köpekler biber yiyebilir mi

parazitler

parazitler köpeklerde burun problemlerinin yaygın bir nedeni değildir, ancak nadiren teşhis edilir.Köpek burun akarları (Pneumonyssoides caninum) köpeğinizin burun yollarında sorunlara neden olabilir. Bu küçük akarlar, enfekte bir köpekle temas yoluyla yayılır ve hapşırmaya, burnunu çekmeye ve burundan çekmeye neden olabilir.

Linguatula serrata, köpeklerin burun yollarında yaşayabilen solucan benzeri bir parazittir. Genellikle enfekte koyunların sakatatını yiyerek yakalanır. Bu parazitler oldukça büyüyebilir (dişiler 8-10 cm'ye kadar büyür) ve burun geçişini tıkayabilir. ABD'de nadir olmakla birlikte Orta Doğu ülkelerinde daha sık görülmektedir.

Eucoleus boehmi, ABD'de ara sıra bildirilen köpeklerde bulunan başka bir burun solucanı türüdür.

Kanser

Burun pasajlarında tümör veya büyüme olan köpeklerin burnu tıkalı olabilir ve daha ağır nefes alabilir. Bazen burun akıntısında artış, hatta burun kanaması (epistaksis) olabilir.Büyümeler iyi huylu bir polip tipi olabilir veya çok daha uğursuz olabilirler. kanser . Nazal tümörlerin çoğu, kanser solunum adenokarsinomları ve skuamöz hücreli karsinomlar dahil. Sarkomlar gibi diğer tümör tipleri de mümkündür. Ne yazık ki, birçok nazal tümör kötü bir prognoza sahiptir ve bu bölgede tedavi zordur.

alerjiler

olan köpekler alerji burnundan ağır nefes alma, burun akıntısında artış, hapşırma ve horlama gibi belirtiler gösterebilir. Mevsimsel alerjiler köpeklerde oldukça yaygındır ve insanlarda görülen saman nezlesine benzer.

Birçok köpeğin hafif semptomları vardır, ancak diğerleri mücadele ediyorsa tedavi gerektirebilir. Bazı köpekler için antihistaminikler veya steroid tedavisi yardımcı olabilir. Köpeğinizin alerjilerle mücadele ediyor olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinizle konuşun.Yavru köpeğiniz alerji belirtileri gösteriyorsa, onlara sahip olmanın zamanı gelmiş olabilir. gıda alerjisi için test edildi ev ile EasyDNA'dan alerji testi . Ancak sonuçlara göre herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun.

Travma

Yüz travması nefes alma sorunlarına neden olabilir. Köpeğinizin yüzünde bir yaralanma varsa, bu onun burnundan ne kadar kolay nefes alacağını etkileyebilir. Buna örnek olarak trafik kazaları veya bir at veya inek tarafından tekmelenmek verilebilir. Hasarın derecesini teşhis etmek için röntgen gerekebilir.

Nazal Durumların Teşhisi

  Klinikte boston teriyeriyle oynayan genç veteriner, veterinere kadar not alıyor.

Burun pasajlarında bulunan birçok sorun çok benzer semptomlarla karşımıza çıkabilir. Veteriner hekiminizin, aralarında ayrım yapmaya çalışmak ve sebebin ne olduğunu bulmak için bazı testler yapması gerekebilir. Tanısal görüntüleme yararlı olabilir; Burun pasajlarının röntgeni ve rinoskopi (burundan küçük bir kamera geçirerek) . Nazal pasajın kendisinden bir doku biyopsisi veya kültür ve analiz için akıntı ve hücreleri toplayan bir nazal yıkama ile numuneler alınabilir.

gibi gelişmiş görüntüleme BT (bilgisayarlı tomografi) taramaları bazı durumlarda yardımcı olabilir.kedi köpek maması yer mi

Tedavi seçenekleri

Bazı hayvanlar aşağıdaki gibi ilaçlara ihtiyaç duyabilir: antibiyotikler, antifungal ilaçlar, antihistaminikler veya antiinflamatuarlar, diğerleri ise ameliyat gerektirebilir. Veteriner hekiminiz bulgularına dayanarak size tavsiyede bulunabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeğimin burun tıkanıklığı olup olmadığını nasıl anlarım?

Burun tıkanıklığı olan köpekler genellikle burunlarından normalden daha ağır nefes alırlar ve horlama ve horlama gibi başka semptomlar gösterebilirler. Bu köpeklerin bazılarının burnunda da akıntı olabilir ve aşırı hapşırma gibi başka sorunlar gösterebilir. Köpeğinizde bu belirtilerden herhangi biri varsa, bunları veterinerinize kontrol ettirmelisiniz.

Köpeğim neden burnundan nefes almakta zorlanıyor?

Köpeğiniz çeşitli sebeplerden dolayı burnundan nefes almakta zorlanıyor olabilir. Yabancı bir cisim, burun tümörü veya burun parazitleri nedeniyle burunda fiziksel bir tıkanıklık, köpeğinizin nefes almada zorlanmasına neden olabilir. Ayrıca, brakisefal bir cins olmak ve burun deliklerinin daralması, evcil hayvanınızın nefes almasını zorlaştırabilir.

Bir köpeğin burun akıntısı olması ne anlama gelir?

Köpeğinizin burun akıntısı ve berrak burun akıntısı varsa, bunun nedeni viral enfeksiyonlar veya alerji olabilir. Sümüklü mukus tipi akıntı, bir virüse ikincil olabilecek veya yabancı cisim veya mantar sorunundan kaynaklanabilecek bir enfeksiyonu gösterir. Kanlı bir akıntı ciddi enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi muhtemelen kansere bağlı olarak da meydana gelebilir.

Son düşünceler

Köpeğiniz burnundan ağır bir şekilde nefes alıyorsa, altta yatan bir sorunun işareti olabilir. Köpeğinizi bir veteriner tarafından kontrol ettirmek her zaman en iyisidir, özellikle de horlama, hapşırma veya artan burun akıntısı gibi başka semptomlar gösteriyorsa. Veterinerinizin kesin bir teşhis ve tedavi planı yapmak için bazı testler yapması gerekebilir. Burundan ağır nefes almak köpekler için rahat değildir, bu nedenle köpeğinizin (ve sizin) daha kolay nefes almasına yardımcı olmak için her zaman er ya da geç kontrol ettirmelisiniz.

Yorumlar