Evet! Köpeğim Az önce Spagetti Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Evet! Köpeğim Az önce Spagetti Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

İkonik görmüş olabilirsinBayan ve o serserifilm afişi ve bir tabak makarnayı paylaşan iki köpek. Karbonhidrat yiyen çizgi film karakterleri bir şeydir, peki ya gerçek köpekler?

Spagetti, birçok kişinin çeşitli yemek ve soslarda severek tükettiği uzun ince bir makarna türüdür. Ama köpeğiniz spagetti yerse ne olur? Sorunlara neden olabilir ve ne yapmalısınız? Bu makale, köpekler ve spagetti hakkındaki tüm sorularınızı yanıtlayarak bunu daha da araştırıyor.Gerçekleri inceleyelim ve konu köpeğinizin spagettiyi yutmasına izin vermek ve bunun iyi bir fikir olup olmadığı konusunda gerçeği ortaya koyacağız.

İçindekiler

Köpeklerin Spagetti Yemesi Tamam mı?

Üzerinde spagetti olan mama sandalyesini yalayan siyah köpek

Pişmiş spagetti veya makarna, köpeklerin az miktarda yemesi için uygundur.Spagetti, ara sıra beslenir ve sade olarak servis edilirse köpeklere zararlı değildir. Çok fazla soruna neden olmadan, ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, köpeğinizin diyetine biraz çeşitlilik katmanın yararlı bir yolu olabilir. Bununla birlikte, köpeğiniz çok miktarda makarna yerse veya sosla kaplanmış olarak yerse sorunlar vardır.

Köpekler İçin İyi mi?

Spagetti, köpekler için özellikle 'iyi' değildir. Pişmiş ve sade olarak servis edildiğinde köpeğinize herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak onlara pek çok faydalı besin de vermek pek olası değildir. Spagetti un ve sudan yapılır. Un, değerli bir enerji kaynağı olan ancak diyetlerine ekstra kalori ekleyen nişastalı karbonhidratlar sağlar ve genellikle makarnada başka pek çok besin maddesi yoktur.

Tam buğday makarna, evcil hayvanınıza rafine beyaz makarnadan daha fazlasını verir, bu yüzden insanlara da onu yemeleri tavsiye edilir. Kepekli makarna, sağlıklı sindirime yardımcı olan ve kan şekerindeki ani yükselmeleri önleyerek enerjiyi daha yavaş salan lif sağlar. Bu nedenle, kepekli makarnayı daha sağlıklı bir seçenek olarak düşünmeye değer.Spagetti Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

Beyaz köpek soslu ve peynirli makarna kasesine bakıyor.

Birçok makarna sosu zengindir ve köpekler için toksik olan maddeler içerir.

Spagetti, köpeğiniz onu çiğ yemişse daha fazla soruna neden olabilir. Pişmemiş makarna, köpeğinizin midesindeki nem ile temas ettiğinde şişebilir. Bu, kendilerini aşırı dolu ve şişkin hissetmelerine neden olabilir, bu da rahatsız edici olabilir ve kusma ve ishale katkıda bulunabilir.

Bazı spagetti sosları köpeğinizin de rahatsız olmasına neden olabilir.Bunlar şunları içerir:

Soğanlar

Soğan neden olabilir oksidatif hasar köpeklerde kırmızı kan hücrelerine , bu da onları kırılgan ve patlamaya meyilli yapar. Kırmızı kan hücrelerinin bu şekilde yok edilmesi köpeğin anemik olmasına neden olabilir. Oksijen vücutta yeterince etkili bir şekilde iletilemediği için köpeğiniz zayıflayabilir.

Anemik köpekler ayrıca soluk diş etlerine, yüksek kalp atış hızına sahiptir ve hatta çökebilir. Bu semptomların gelişmesi birkaç gün sürer. Yani, köpeğiniz hemen sonra iyi görünebilir. soğan tüketmek , ancak işler zamanla bozulabilir.

Köpekler bir oturuşta orta miktarda soğan yiyerek veya düzenli olarak az miktarda yiyerek hastalanabilirler. Küçük miktarlarda olsa bile, köpeğinize bu sebzeyi içerebilecek artıkları vermekten kaçınmalısınız.rottweiler mizaç

Sarımsak

Bu başka bir üye allium grubu Bu nedenle soğanlara çok benzer bir toksik etki mekanizmasına sahiptir. Birçok makarna yemeği şunları içerir: Sarımsak , bu yüzden köpeğiniz onları yerse bu sorunlu olabilir. Makarna sosunda sarımsak olduğu gibi, makarnanın en popüler garnitürlerinden biri olan sarımsaklı ekmekte de sarımsak bulunur.

Kabuğun birçok soruna neden olması olası değildir. Bir bütün sarımsaklı ekmek sorunlu olabilir. Soğanlarda olduğu gibi, semptomlar hemen görülmez ve gelişmesi birkaç gün sürer, bu nedenle köpeğiniz şu anda iyi görünüyorsa bile, sarımsak yemişse hemen bir veterinere götürün.

etler

Spagetti yemekleri genellikle lezzet katmak için yağlı etler içerir. Örneğin Carbonara, özellikler domuz pastırması veya tuzlu, yüksek yağlı etler olan pancetta. Küçük miktarlar çok fazla soruna neden olmamalıdır, ancak önemli bir miktar gerçek sorunlara neden olabilir. Kusma ve ishal dahil olmak üzere sindirim rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bazı durumlarda daha ciddi pankreatit (pankreas iltihabı) bu yiyeceklerde bulunan yüksek yağ seviyeleri nedeniyle gelişebilir.

Bolonez veya lazanyadaki kıyma veya domuz kıyması da oldukça yağlıdır ve benzer sorunlara neden olabilir.Peynir, Krema ve Tereyağı

Birçok köpek süt ürünlerini sorunsuz bir şekilde yiyebilirken, diğerleri ciddi karın rahatsızlıkları yaşayabilir. Bunun nedeni, bazı köpeklerin kremada doğal olarak bulunan bir şeker olan laktozu sindirememeleridir. Tereyağı .

Bazı köpekler sindirim sorunları belirtisi göstermeyebilir, ancak bazılarında belirgin kusma ve ishal olabilir. Pankreatit, yoğun bakım gerektiren bu bileşenlerin içerdiği yüksek yağ seviyeleri tarafından da tetiklenebilir. veteriner tedavisi . Süt proteinlerine karşı altta yatan alerjisi olan bazı köpeklerde de semptomları alevlenerek kırmızı ve kaşıntılı cilde neden olabilir.

Köpeğiniz süt ve süt ürünlerini tolere edebilse bile, diyetine fazladan kalori ekleyeceği için muhtemelen köpeğinizi çok fazla beslemekten kaçınmalısınız. Bu zamanla kilo alımına neden olabilir.Şili biberi

Bazı makarna yemeklerinde pul biber veya pul biber içeren oldukça baharatlı bir sos bulunur. Chilis köpekler için toksik değildir. Ancak, denilen bir şey içerirler kapsaisin , sindirimi etkiler ve köpeklerin kendilerini iyi hissetmemesine neden olabilir. Bazı köpeklerde baharatlı yiyecekler yedikten sonra kusma, ishal ve mide krampları olabilir.

Köpeğim Spagetti Yiyorsa Ne Yapmalıyım?

Spagetti şehriye höpürdeten köpek

Çoğu köpek az miktarda spagetti ve sos yerse sorun olmaz.

Köpeğiniz yanlışlıkla birkaç küçük parça spagetti veya başka makarna yemişse, bunun herhangi bir soruna yol açması olası değildir. Ancak köpeğiniz çok yemek yemişse veya içinde zararlı maddeler bulunan sos tüketmişse şu adımları izlemelisiniz:

  1. Köpeğinizi bölgeden uzaklaştırın. Köpeğiniz bakkaliye veya dolaplara baskın yaptıysa, temizlik yaparken onu odadan çıkarın. Bu onların daha fazla yemek yemelerini engeller ve kanıt toplamanızı sağlar. Köpeğiniz makarnanın yanı sıra ambalajın bir kısmını da yemiş olabilir mi? Kurutulmuş makarna mı yoksa mikrodalgada hazır bir yemekten pişmiş makarna mı? Az önce kendin için yaptığın yemeği çaldı mı?
  2. Köpeğinizi kontrol edin. Köpeğin iyi mi? Herhangi bir sindirim rahatsızlığı veya şişkinlik belirtisi var mı?
  3. Tavsiye için veterinerinizi arayın. Köpeğinizin çok miktarda spagetti yediğini veya soğan veya sarımsak gibi potansiyel olarak zararlı maddeler içeren herhangi bir makarna sosu tükettiğini düşünüyorsanız, tavsiye için veterinerinizi arayın. Köpeğinizin ne kadar yediğini düşündüğünüzü, evcil hayvanınızın yaklaşık boyutunu veya ağırlığını ve ne kadar süre önce yediğini onlara kabaca söylemeye çalışmak faydalı olacaktır.
  4. Veterinerinizin tavsiyelerine uyun. Köpeğinizi kontrol etmek isterlerse, onları derhal kliniğe getirdiğinizden emin olun. Evcil hayvanınız için mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için onların tavsiyelerine ve tedavi önerilerine uyun.
  5. Gelecekteki kazaları önleyin. Yiyeceklerinizi evcil hayvanınızın erişemeyeceği bir yerde sakladığınızdan veya gelecekte dolaplarda sabitlediğinizden emin olun. Köpeğinizin ulaşabileceği herhangi bir tabak yiyecek bırakmayın.

Köpeğim İyileşecek mi?

Düzenli olarak önermiyoruz, ancak bazen çoğu köpek için biraz spagetti yeterli olacaktır. Ancak, pişmiş veya çiğ olarak çok miktarda makarna yemişlerse, bu sorunlara neden olabilir.Kusma, ishal veya pankreatite yol açan çok zengin, kremsi veya yağlı yemekler yiyen köpeklerde problemlerin ortaya çıkması daha olasıdır. Benzer şekilde, sarımsak veya soğan açısından zengin bir yemek yuttularsa, tehlikeli hemolitik aneminin oluşmasını önlemek için derhal veteriner hekime başvurun.

Veterinerim Ne Yapacak?

Kız teriyer veterinerde muayene oluyor

Hasta bir köpek, kırmızı kan hücresi sayımını kontrol etmek ve pankreatit gibi durumları taramak için testler isteyebilir.

Veterineriniz köpeğinizi telefonda triyaj yapabilir ve evcil hayvanınızı evde izleyebileceğinize karar verebilir. Bununla birlikte, herhangi bir endişeleri varsa, evcil hayvanınızı muayene etmek için köpeğinizi kliniğe getirmenizi isteyebilirler. Bulgularına bağlı olarak, kusturmak için ilaç önerebilirler. Bu, köpeğinizin spagettiyi ve soğan gibi diğer zehirli maddeleri çıkararak sindirim ve toksisite oluşmasını engellemesine yardımcı olur. Köpeğiniz yemeğini sindirme şansı bulamadan yeterince hızlı bir şekilde kliniğe getirilirse, bu genellikle tercih edilen tedavi yöntemidir.

Herhangi bir dehidrasyonu önlemeye ve köpeğinizin kan basıncını yüksek tutmaya yardımcı olmak için intravenöz sıvılarla hastaneye yatış önerilebilir. Köpeğinizin durumuna bağlı olarak başka testler ve tedaviler gerekebilir. Veterineriniz, köpeğinizin gelişimi ve teşhis veya tedavi için herhangi bir tavsiye konusunda sizi bilgilendirmelidir, ancak sorularınız varsa, lütfen onlara sormaktan çekinmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir köpek spagetti sosu yemekten ölebilir mi?

Nadir olurdu, ancak sosun içeriğine bağlı olarak mümkündür. Yüksek düzeyde soğan ve sarımsak, köpeğinizde, özellikle tedavi edilmezse ölümcül olabilen tehlikeli anemiye neden olabilir. Yüksek oranda yağ içeren diğer soslar, bazı köpeklerde çok ciddi bir hastalık olan pankreatiti tetikleyebilir.

Bir köpeğin erişte yemesi uygun mudur?

Asya yemeklerinde bulunan spagetti ve erişteler birbirine çok benzer. Un, su ve muhtemelen yumurtadan yapılırlar, bu nedenle sade bir erişte yemenin olumsuz yan etkilere neden olması olası değildir. Ancak çok miktarda erişte veya sarımsak, soğan veya yüksek yağlı yiyecekler içeren bir Asya sosu tüketmek evcil hayvanınız için sorunlara neden olabilir.

Köpekler sarımsaklı ekmek yiyebilir mi?

Hayır, köpeklerin sarımsaklı ekmeği sizin tarafınızdan yemesi önerilmez. Garip parçanın çok fazla hasar vermesi olası değildir, ancak sarımsak köpeklerde hemolitik anemiye neden olabilir , bu yüzden bundan kaçınmak en iyisidir. Sarımsaklı ekmek, köpekler için minimum miktarda faydalı besin içerir ve yalnızca kilo alımına yol açan fazladan kalori ekler.

Son düşünceler

Çoğu köpek için az miktarda sade pişmiş makarna kabul edilebilir olsa da, evcil hayvanınızın çok miktarda sos içeren makarna yemeklerini yemesine izin vermemelisiniz. İşte bu noktada sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Soğan, krema ve yağlı etler gibi maddeler sindirim bozukluklarına ve pankreatit ve anemi gibi daha ciddi durumlara neden olabilir. Evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa tavsiye için veterinerinizi arayın. Gerekli herhangi bir tedavinin bu şekilde daha kolay olması daha olası olduğundan, onları derhal kontrol ettirmek en iyisidir.

Yorumlar