Golden Retriever ile Alman Çoban: Irk Karşılaştırması ve Daha Fazlası

Golden Retriever ile Alman Çoban: Irk Karşılaştırması ve Daha Fazlası

Alman çobanları ve golden retrieverlar, evcil hayvan olarak sahip olunan Amerika'nın en popüler köpekleri arasındadır. Golden Retriever'i mükemmel bir aile köpeği olarak düşünseniz de, Alman çobanları 2018'de popülerlik açısından daha yüksek sıralarda yer aldı. Amerikan Kulübesi Kulübü . Aslında, en az 2013'ten beri, Alman kurdu 2 numarada listelendi ve altın 3 numaraya geldi.

Bu köpekleri bu kadar çekici yapan nedir? Farklı mizaçları ve görünüşleri vardır. Ayrıca farklı geçmişleri var.Her ikisinin de onları herhangi bir eve harika bir katkı yapan olağanüstü özellikleri vardır. Bu köpekler sadık, eğlenceyi seven ve çocuklarla harikadır.

Bu makalede, hangi köpek türünün sizin için en iyisi olduğuna karar verebilmeniz veya sadece farklı ırklar hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için özelliklerini daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

GSD'ye Genel Bakış

Alman çobanları ilk olarak Almanya'da yetiştirildi koyun gütmek için. Vücutlarının ve kulaklarının şekli kurtlara benzese de, Alman çobanları nispeten yeni bir cinstir.Cins standartlaştırılmadan önce, Almanya'daki herhangi bir çoban köpeği çoban olarak anılıyordu. Ancak 1800'lerin sonlarında, yetiştirici Max von Stephanitz bir yarışmada bir köpekten etkilendi. Köpeği satın aldı ve şu anda bir Alman çoban köpeği olarak tanıdığımız şeyin zekasını ve ayırt edici özelliklerini korumak için onu yetiştirmeye başladı.

İyi görünen bir örnek üretmekten çok zeki, çalışkan ve yararlı köpek yetiştirmekle daha çok ilgileniyordu. İkisini de yapmayı başardı.Görünüm

Alman çobanları orta ila büyük köpeklerdir. Erkek bir Alman çoban köpeği için ortalama ağırlık 66 ila 88 pound. Boynun kürek kemikleri ile buluştuğu alan olan omuzlardaki yükseklik, erkek çobanlar için yaklaşık 24 ila 26 inçtir. Dişiler biraz daha küçük olabilir.

Bu köpeklerin uzun, kare bir ağzı ve orta büyüklükte gözleri vardır. Büyük, sivri kulakları dik durur ve öne doğru bakar.

Bazı yavruların kıkırdak tamamen gelişene kadar sarkık kulakları vardır. Köpekler hareket ederken kulaklar geriye doğru hareket edebilir.Uzun, gür kuyruklu ve uzun boyunludur. Çift katmanlı kürkleri genellikle orta uzunluktadır, ancak uzun da olabilir. Soğuk aylarda sıcaklık sağlar, ancak alt tabaka tüy döker, böylece cins daha sıcak mevsimleri daha iyi idare edebilir.

En yaygın olarak, Alman çobanlarının namlu, sırt ve kuyruk boyunca siyah olan ten rengi veya kırmızımsı kürkleri vardır. Ancak, hepsi samur, beyaz veya siyah olabilirler. Nadir çeşitler gümüş veya ciğer rengindedir.

Mizaç

Alman çobanları, üçüncü en zeki köpek ırkı , border collie ve fino köpeğinden sonra. Kitabında Köpeklerin Zekası Stanley Coren, Alman çobanlarının yüzde 95 oranında verilen ilk komuta uyacağını bildirdi.

Dahası, öğrenmeyi severler. Çalışan köpekler olarak bu hayvanların zihinsel olarak uyarılması gerekir.İtaat eğitimi, bu köpeğin bütün gün sıkı çalışmasını sağlamanın bir yoludur. Ayrıca çoğu Alman çobanına numaralarını kolayca öğretebilir veya onlara çeviklik tatbikatları ile liderlik edebilirsiniz.

Beyaz Alman çobanları vardır daha sakin olmak için yetiştirildi ceket renginde farklılıklar olanlara göre. Yüksek enerjili bir köpeği sahiplenmekten endişeleniyorsanız, bu yumuşak varyasyonu aramayı düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, Alman çobanlarının hala yüksek egzersiz ihtiyaçları var. Günde en az iki kez 30 dakika boyunca yürünmelidir. Getir ve Frizbi oynamayı severler. Bu tür bir oyunla yemekle olduğundan daha fazla motive olabilirler, bu da onları sevdikleri bir şeyle ödüllendirerek eğitmeye çalışıyorsanız not etmeniz önemlidir.

Alman çobanları harika bekçi köpekleri ve aile köpekleri yapar. Son derece sadık ve korumacıdırlar. Yabancılara hemen ısınmayabilirler. Yeni insanların her zaman tehdit olmadığını öğrenmeleri için onları doğru bir şekilde sosyalleştirmelisiniz.Golden Retriever Genel Bakış

Golden Retriever bir spor köpeğidir. İskoçya ve İngiltere menşeli . Cins, su kuşlarını avlamaya yardım etmelerini isteyen oyun sahipleri tarafından geliştirildi.

Cins muhtemelen Tweed su spanielleri, Newfoundlands ve İrlandalı setterlerin bir kombinasyonudur.

Görünüm

Cins 1880'lerin ortalarında yaratılmış olmasına rağmen, renk 1925'e kadar standartlaştırılmadı. Golden retriever'lar açık krem, altın, koyu altın ve kırmızı altın dahil olmak üzere birçok renkte gelir.Bu orta-büyük cins güç için inşa edilmiştir. İngiliz golden retriever, lankier olan Amerikan tipinden daha kaslıdır. Bir erkek golden retriever yaklaşık 65 ila 75 pound ağırlığında olmalıdır.

Bununla birlikte, altın avcıların aşırı kilolu olma eğilimi diğer köpeklerden daha fazladır. Bunun nedeni, bu köpeklerin dilenme sanatında ustalaşmış olmaları olabilir. Bu köpekler yemeyi sever.

Eğitmek de eğlencelidir ve birçok işletme sahibi altınlarını normal yemek boyutlarını değiştirmeden ekstra ikramlarla ödüllendirir. İdeal ağırlığında bir altın, çoğu insanın görmeye alışkın olduğundan daha ince görünebilir.

Bir golden retriever'ın ceketi genellikle orta veya uzundur. Bu köpek dişlerinin çok fazla tüy dökmeyen dalgalı, suya dayanıklı bir üst katı vardır. Göğüs, kuyruk ve arka kısımdaki kürk tüyleri.Astarları yoğun ve kabarıktır. İlkbahar ve sonbaharda bol miktarda dökülür.

Köpeği düzenli olarak fırçalamak tüy dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca ara sıra altınları yıkamalısınız. Bazı sahipler altın av köpeğini tıraş et veya kırp özellikle yaz aylarında. Köpeğinizi düzgün bir şekilde temizlerseniz, kırpmak veya tıraş etmek gereksizdir.

Köpeğin çift ceketi aslında yazın daha serin kalmasını sağlar. Tıraş olursanız, kışın hayvanı sıcak tutmak için doğru şekilde büyümeyebilir.

Mizaç

Altın avcılar, samimiyetleri ve güvenleri ile bilinir. Herkese bağlanacaklar, kuyruklarını sallıyorlar ve oynamayı umuyorlar.

Bu, onları ideal bekçi köpeklerinden daha az yapar. Bununla birlikte, havladıkları bilinmektedir ve kapıda biri olup olmadığını size bildirirler.

Oynamayı seven bir köpek istiyorsanız, golden retriever sizi meşgul edecek. Doğal geri alma içgüdülerine sahipler. Bu nedenle, sürekli olarak getirme oynayacaklar.

Altın avcılar da suyu sever. Balık tutmayı, kayıkla gezmeyi veya sahile gitmeyi seviyorsanız, altın harika bir arkadaş olabilir.

Golden Retriever'lar saçma olacak kadar hevesli olsalar da, akılları boş değildir. Bu cins, zeka açısından Alman çoban köpeğinin hemen altında yer almaktadır.

Bir köpeğin zekasını oluşturan şeyler ? İçgüdü, uyum sağlama ve itaatin bir birleşimidir. Altın avcılar memnun etmeye istekli olduklarından, emirlerinizi yerine getireceklerdir.

Aynı zamanda yiyecek motivasyonludurlar, yani bir tedavi için hemen hemen her şeyi yapacaklardır. Onları istediğiniz şekilde davranmaları için şartlandırmak kolaydır.

Sağlık Karşılaştırması

Safkan köpeklerin sahip olma ihtimali muttlardan daha fazladır sağlık sorunları . Bunun nedeni, genetik bozuklukları kendi soylarından miras almalarıdır. Irklar, görünümlerine göre standartlaştırılmıştır ve hat yetiştirme, sağlık komplikasyonlarını artırabilir.

Alman çobanları ve golden retriever'lar da oldukça büyük köpeklerdir. Boyutlarındaki birçok köpek, ortak sorunlara yatkındır. Bu ırkların her ikisinin de sahip olması muhtemeldir. kalça displazisi veya kalça eklemlerinde gevşeklik. Durum, bu köpeklerde artrite yol açabilir.

ABD'de golden retriever'lar da var yüksek kanser oranları . Golden Retrieverlerin yaklaşık yüzde 60'ı ölümcül kanser geliştirecek.

Avrupa kökenli golden retrieverlar, Amerikan cinsleri kadar kansere yakalanmazlar. Bunun nedeni, farklı DNA'larına sahip olmalarıdır.

Yine de, altınlar köpek ırkları arasında en yüksek kanser oranlarına sahip değil. Hem Alman çobanları hem de golden retriever'lar bol miktarda egzersiz, düzenli sınavlar ve bolca sevgi aldıkları sürece sağlıklı yaşamlar sürdürebilirler.

Eğitim Karşılaştırması

Her iki köpek türü de sahiplerini memnun etmek istese de, genel olarak Alman çoban köpeğini eğitmek muhtemelen daha kolaydır. Komutları hızlı bir şekilde öğrenirler ve siparişleri sık sık tekrarlamanız gerekmez.

Öte yandan bir golden retriever iyi dinler ancak komutları takip etmesi zaman alabilir. Bu, özellikle köpeğin yiyecek veya hareket nedeniyle dikkati dağılmışsa geçerlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alman kurdu ve golden retriever hakkında hala sorularınız mı var? İşte cinsler hakkında bazı yaygın sorular.

Hangi Cins Daha Az Tutar?

Golden retrieverlar ve Alman çobanların her ikisinin de kalın, çift katmanlı katları ve her iki barakaları vardır. Bununla birlikte, Altın daha fazla dökebilir ve ek fırçalama ve banyo gerektirebilir.

Alman Çobanları veya Golden Retrieverlar Hipoalerjenik mi?

Hiçbir köpek Yüzde 100 hipoalerjenik . Bununla birlikte, alerji hastalarının üstesinden gelmesi daha kolay olan bazı ırklar vardır. Bu köpeklerin tüylerini dökmeyen ve daha az tüy bırakmayan tüyleri vardır.

Ne Alman çobanları ne de altın avcılar bu kategoriye girmiyor.

Alman Çobanları veya Golden Retrieverlar Çok Havlıyor mu?

Havlama bir iletişim şeklidir ve bu türlerin her ikisinin de oldukça sesli olduğu bilinmektedir. Alman çobanları havlama eğilimi çünkü bekçi veya çoban köpeği olarak yetiştiriliyorlar.

Havlamak, Alman çoban köpeğinin koruma içgüdüsünü yatıştırır. Bu hayvanlar, kendilerini tehdit altında hissettiklerinde genellikle havlarlar.

Altın avcılar genellikle dikkat çekmek için havlarlar. Size oynamak istediklerini veya ön kapıda bir yabancı olduğunu söylüyor olabilirler.

Köpeğinizi sosyalleştirmek ve eğitmek, bu istenmeyen davranışı engellemede uzun bir yol kat edebilir. Cinsi anlayan bir profesyonel ile çalışmak, bekçi köpeğinizin siz evde olmadığınızda işini yapmasını sağlayabilir, ancak arkadaşlarınızı ziyarete geldiklerinde onlara saldırmaya çalışmaz.

Hangisi Daha İyi Bir Bekçi Köpeği Olur?

Her iki köpek türü de mülkte bir davetsiz misafir varsa aileyi uyarabilir. Bununla birlikte, Alman çobanları koruyucu olarak yetiştirildi. Muhtemelen daha iyi bir bekçi köpeği olurlar.

Altın avcılar yabancılara daha çok güveniyor. Bir tehdit algıladıklarında size haber verebilirler, ancak Alman çobanlarla aynı koruma içgüdülerine sahip değiller.

Golden Retriever'ların Alman Çobanlarından Daha Az Sizi Isırması Mümkün mü?

Golden Retriever'ların yumuşak ağızları olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bir şeyleri onlara zarar vermeden çenelerinde taşıyabilirler, bu da insanların avlanma kupalarını almalarına yardımcı olur.

Hatta olabilirler çiğ yumurta tutmak için eğitilmiş zarar vermeden ağızlarında. Bununla birlikte, hala dişleri vardır ve ağızlık potansiyeline sahiptirler.

Bazı insanlar Alman Çobanlarının kilitli çeneleri olduğunu düşünüyor. Ancak, bu sadece bir efsane . Yine de, bir Alman çoban köpeği bir golden retriever'dan daha sert bir şekilde ısırabilir.

Her iki cins de tehdit altında veya kışkırtılmış hissederse agresif bir şekilde ısırabilir. Bütün köpekler kıstırıp kopabilir. Problemli ısırma davranışları profesyonel eğitimle ele alınmalıdır.

Bir Alman Çoban veya Golden Retriever Bir Aile İçin Daha İyi mi?

Bu ırkların her ikisi de nispeten nazik, sessiz, arkadaş canlısı ve dışa dönüktür. Bazı insanlar Alman çobanlarını saldırganlıkla ilişkilendirir. Bunun nedeni genellikle askeri stoklardan üretilmeleri ve tehditlere yanıt vermelerini gerektiren rollerde kullanılmalarıdır.

Ancak her iki cins de bir aile için ideal olacaktır. Her köpeğin kişiliği farklıdır.

Bu köpeklerden birini erken yaşta almak, onu ailenizin ihtiyaçlarıyla çalışması için eğitmenize yardımcı olabilir. Öte yandan, mizacı önceden belirlenmiş bir yetişkini evlat edinebilirsiniz. Her iki cins de uyarlanabilir ve hizmet hayvanları veya evcil hayvanlara hizmet edebilir.

Son düşünceler

Amerika'daki en popüler köpek ırklarından ikisi benzer güçlere sahiptir. Zeki, eğlenceli, uyarlanabilir ve arkadaş canlısıdırlar. Alman çobanları ve golden retriever'lar genellikle çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için iyidir.

Çalışan bir köpek arıyorsanız, bir Alman çoban muhtemelen bir golden retriever'dan daha fazla dayanıklılığa ve çevikliğe sahiptir. Ancak, bu her zaman böyle değildir.

Altın avcılar birçok farklı insana güvenme eğilimindedir. Daha büyük bir aile veya yabancılarla sık sık tanışmalarını gerektiren bir terapi ortamı için ideal olacaktır.

Alman çobanları harika bekçi köpekleridir. Altın avcılar kadar sadıktırlar, ancak sahiplerine karşı daha korumacı olabilirler. Aşırı korumacı olmamaları için onları uygun şekilde sosyalleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Bu iki köpeğe de bolca ilgi gösterin. Sıkıldıklarında havlama, çiğneme ve kaşıma gibi istenmeyen davranışlar sergileyebilirler.

Yorumlar