İsveç Vallhund Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

İsveç Vallhund Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

İsveç Vallhund'ları, kökenlerini Vikinglerle paylaşan, uzun ve renkli bir tarihe sahip büyüleyici köpeklerdir. Bunun, boyutlarına rağmen güçlü köpekler oldukları anlamına geldiğini düşünüyorsanız, haklısınız. Vallhund, çok fazla cesaret ve iş ahlakına sahip, inanılmaz derecede enerjik bir köpektir. Yere yakın olsalar da, İsveç Vallhund (veya kısaca SV), hayvancılık dünyasında bir devdir. 'Vallhund'un kendisi, 'sürü köpeği' anlamına gelen İsveççe bir kelimedir. Tekmelenmekten kaçınırken sığırların topuklarını kıstırmak için kısa bacaklı olacak şekilde yetiştirildiler.

Bu cins, yüzünüze bir gülümseme getireceğinden emin olan canlı bir kişiliğe sahip, inanılmaz derecede ruhludur. Arkadaş canlısı, sadık ve sevgi dolular - birçok farklı aile tipi için mükemmeller. Bu cins, kalbin zayıflığı için değildir. Zinde ve mutlu kalmak için bolca egzersize ihtiyaçları vardır. Ayrıca oldukça sesli olma eğilimindedirler, bu yüzden onları eve getirdiğiniz andan itibaren eğitime ihtiyaçları vardır. Tüm bunlara rağmen enerjileri kadar sınırsız sevgileri olan harika köpeklerdir.Gelin ve yeni bir sahibinin Vallhund'ları hakkında bilmesi gereken her şeye bir göz atalım. Kökenlerine, mizaçlarına ve görünümlerine ve ayrıca onlara bakmak için bilmeniz gerekenlere bir göz atıyoruz. Bu yardımcı kılavuz, köpeğinize hak ettiği mutlu ve sağlıklı yaşamı vermeye hazır olmanızı sağlar.

İsveç Vallhund
  • ağırlık simgesiAğırlık20-35 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik11,5-13,5 inç
  • ömür simgesiÖmür12-15 yıl
  • renk simgesiRenklerSamur (Kırmızı ve Gri)
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Kolaylığı
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Kayalarda Duran Kısa Bacaklı Köpek

'İsveç Sığır Köpeği' olarak da bilinir, çiftlik sığırlarını güvende tutmak için yetiştirildi.İsveçli Vallhund'un başlangıcı sırf sırf çok uzun zamandır etrafta . Adlarından da tahmin edebileceğiniz gibi, İsveç'e özgü oldukları kesin. 8. veya 9. yüzyıllara dayanan bin yıldan daha eski bir cinstir ve Vikingler tarafından Vikingarnas Köpeği olarak adlandırıldığına inanılmaktadır. Arkeolojik kalıntıları inceleyerek, atalarının yerli Arktik kurtlarından geldiğini tespit edebiliriz. , güneyden gelen evcil köpeklerle yetiştirildi ve Spitz tipi bir köpekle sonuçlandı.Bu köpekler olmak için yetiştirildi çok amaçlı ırgat ama en büyük yetenekleri sürüleri korumak . Uyanıklıkları ve cesaretleri, onları sığırları güvende tutma konusunda olağanüstü kıldı. Dünyanın birçok yerinde bu görevi bugüne kadar sürdürüyorlar. Bu yüzden bazen İsveç Sığır Köpekleri olarak adlandırılırlar. Bu cins yüzyıllar boyunca birçok farklı takma ad almıştır. İsveç İnek Köpekleri, Kurt Corgis ve en önemlisi, köpeklerin geliştirildiği İsveç'teki Västergötland'dan sonra “Västgötaspets” olarak da bilinirler.

Vallhund'un, Vikinglerin adaların birçok bölgesini 8. ve 11. yüzyıllarda ele geçirmesinden sonra Büyük Britanya'ya getirildiği düşünülmektedir. Burası onların olduğu yer sözde Galli Corgis ile yetiştirildi, bazı kaynaklar Corgis'in Galler'den İsveç'e aynı zamanlarda getirildiğini söylese de. İsveçli Vallhund'un aslında onunla ilgili olup olmadığı bilinmemekle birlikte Corgi , onlar kesinlikle Spitz ailesinin bir parçası.Vallhundlar yüzyıllar boyunca sığır köpekleri olarak çalışmalarına devam ettiler. . Ancak yıllar geçtikçe sayıları giderek azaldı. 1940'ların başında, yüzlerce yıl geçti ve cins neredeyse öldü. Bir diplomat ve köpek meraklısı olan Kont Björn von Rosen'in çabaları sayesinde, cins yok olma eşiğinden geri getirildi. Çocukluğunda onu gördüğünü hatırladıktan sonra cinsi korumaya çalıştı.

ingiliz cocker spaniel renkler

1943 yılında, İsveç Kulübesi Kulübü, bir yıl boyunca sergilendikten sonra cinsi tanıdı. Standart, 1964 yılında revize edilmiştir. İsveç, cinsi Västgötaspets olarak ilan etti üreme programı Västergötland'da geliştirildiğinden beri. “Vallhund” adı İngilizce konuşulan dünyaya gitti. 1974'te ilk İsveçli Vallhund, bugün gelişmeye devam ettikleri İngiltere'ye getirildi.

kadar değildi 1985, ABD kıyılarının cinsi memnuniyetle karşıladı. Rhode Island'lı bir yerli olan Marilyn Thell, İsveç kökenliydi ve İngiltere'deyken yurtdışındayken iki köpek yavrusu aldı. 4 Eylül 1986'da, Vallhunds'ın ilk çöpü Jonricker Kennel'de kırıldı ve o zamandan beri nüfus arttı. AKC, 2007 yılında İsveçli Vallhund'u 157. cinsi olarak tanıdı. AKC, onu Amerika'daki en popüler 147. cins olarak sıralıyor . Bu harika türün yıllar geçtikçe popülaritesini artırmaya devam etmesini umuyoruz.Mizaç

Dilini Çıkarmış Mutlu Kahverengi ve Beyaz Köpek

Bu köpek memnun etmeye hevesli, canlı ve aptal.

Mizaç söz konusu olduğunda, Vallhundlar istisnai olarak canlı ve hayat dolu . Genellikle arkadaş canlısı, enerjik ve dikkatli olarak tanımlanırlar. Bu sözler Vallhund'un özünü tamamen yakalar. Bu köpek etkileşimi sever ve her zaman insanlarının yanında olmak ister.

VS'ler palyaço esprileri olan eğlenceler . Memnun etmeye heveslidirler ve gösteriş yapmaktan ve ailelerini gülümsetmekten her zaman mutlu olurlar. Ancak, yüksek enerji ihtiyaçları göz önüne alındığında, gerekli egzersizi yapamayacak kadar meşgul olabilecek kişiler için uygun değildirler.

Onlar varken hayattan daha büyük kişilikler , çok sakindirler. Arkadaş canlısıdırlar ve harika bir aile köpeği olurlar. Çocuklarla ve birlikte büyüdükleri diğer hayvanlarla iyi geçinirler. Ancak, onların gütme içgüdülerine dikkat edin. deneyebilirler onları “sürümek” amacıyla aile üyelerinin etrafında dolaşmak bir arada. Bu, onların umursadıklarını ve yetiştirildikleri işte iyi olduklarını göstermenin basit bir yoludur.Uzun bir çalışma ve egzersiz gününden sonra yorgun düştüklerinde, mükemmel kucaklaşma arkadaşları olun . İlgi odağı olmayı sevdikleri kadar aileleriyle birlikte vakit geçirmeyi de severler. Bu nedenle ayrılık kaygısı yaşayabileceklerinden onları çok uzun süre yalnız bırakmamaya özen gösterin.

Bu cinsin coşkusuna dikkat edin, çünkü onlar çok sesli köpekler olabilir . Onları eğitmek son derece önemlidir. Bu sayede ne zaman gürültü yapmanın uygun olduğunu bilirler. Aynı nedenden dolayı evi gözetleme konusunda harikalar ve koruyucu içgüdüleri çiftlikleri korumaktan geliyor.

Vallhundlar zekidir ve bazen bağımsız olarak karşımıza çıkabilir. Bu kalite, çalışan köpeklerde çok arzu edilir. Ancak onlar hala çok şefkatli . Bu nitelikler karışımı onları hem çiftlikte hem de çiftlik dışında çeşitli işler için iyi bir seçim haline getirir.

Boyut ve Görünüm

Kısa Bacaklı Küçük Siyah ve Tan Köpek

Bu sığır köpeği kısa ve kaslıdır, bu da onu çevik ve hızlı yapar, çiftlik işleri için mükemmeldir.Sadece onlara bakarak SV'lerin kısa köpekler olduğunu anlayacaksınız. Yere alçak ve oldukça uzunlar. Bu onu yapar sığırların dizlerini kıstırmak onlar için kolay sürüler. Güçlü ve sağlam bir cins oldukları için çiftlikte çalışmak için çok uygundurlar. Vallhunds, erkekler için omuzlarda yaklaşık 12,5 ila 13,5 inç ve dişiler için 11.5 ila 12,5 inç arasındadır. Boyları için ağırdırlar ve yaklaşık 20 ila 35 pound ağırlığındadırlar.

İsveçli Vallhund'un kafası oldukça uzun ve vücutlarının yaklaşık üçte birini oluşturur oran. Gözleri orta büyüklükte ve ovaldir. Bunlar siyah göz kenarlı koyu kahverengi renklidir. Kulakları da orta büyüklükte, dik ve sivridir, kafatasının dış kenarına yerleştirilmiştir. Vallhund'un namlu profilden bakıldığında kare şeklindedir ve kafatasından biraz daha kısadır. Hem dudaklar hem de burun siyahtır.

Boyunlarına gelince, uzun iyi kas tanımı ve ince erişim . Ayakta kaldıklarında veya hareket ettiklerinde üst çizgi düz kalır. AKC, Vallhund'un yürüyüşünü 'sağlam, güçlü erişim ve sürüş' olarak tanımlıyor. Bu köpeğin çevik ve dayanıklı olması önemlidir ve hareket biçimleri bunu yansıtmalıdır. Omuzları güçlü bir şekilde kaslıdır ve rahat omuz bıçakları vardır. Ön kollar önden bakıldığında hafifçe kavislidir ve dirsekler düzdür, ne içe ne dışa dönüktür.Vallhund'un arka kısmı, açıdaki ön bacakları dengeler. Bu bacaklar çalışma sırasında hızlı harekete izin vermek için güçlü . Ayaklar orta büyüklükte ve kısa, sıkı örülmüş ayak parmakları ve kalın pati pedleri ile. Vallhund'un kuyruğu aslında herhangi bir uzunlukta olabilir - hiç kuyruksuzdan uzun, kıvırcık kuyruğa kadar. İsveç'te kuyruk yerleştirme yasa dışı olduğu için bu şekilde doğarlar.

Ceket ve Renkler

Çimenlerde Oturan Kısa Siyah, Tan ve Beyaz Köpek

Paltoları renk ve doku olarak çok “kurt benzeri”.

İsveçli Vallhund ceket onları yapan şeyin bir parçasıdır çok kurt gibi görünmek . Sıkı bir dış kaplama ve yumuşak, yoğun bir astar ile orta uzunluktadır. Baş ve ön bacaklarda kısa, boyunda, göğüste ve arka bacaklarda biraz daha uzundur. Kürkleri çok uzamaz. Kıvırcık veya kabarık katların bir kusur olduğu düz bir dokuya sahiptir.

Renge gelince, cins standardı “griden kırmızıya kadar olan renklerde ve bu renklerin çeşitli tonlardaki kombinasyonlarında görülen samur bir deseni” belirler. Bu yüzden gerçekten çok fazla Vallhund görmeyeceksiniz. gri ve kırmızı ötesinde ceket renkleri . Bu renklerin daha açık tonlarını karın, kalça, göğüs, alt bacak, ayak ve dizlerde bulacaksınız. Merak ediyorsanız, samur, sevgili Vallhund'umuzda görüldüğü gibi, kürkün ucunun tabandan daha koyu olduğu bir modeldir.Ayrıca, renklerin daha açık olduğu yerlerde kendilerine özgü koşum işaretlerine sahip olmaları da zorunludur. Beyaza 'dar bir alev, boyun lekesi, hafif kolye ve bacaklarda ve göğüste beyaz işaretler' olarak izin verilir.

Egzersiz yapmak

Kısa Siyah, Kahverengi ve Beyaz Köpek, Çeviklik Eğitim Direğinin Üzerinden Zıplıyor

Bu, bol miktarda açık hava etkinliğinden kurtulacak yüksek enerjili bir köpek ırkıdır.

İsveçli Vallhund bir yüksek miktarda egzersiz , bu onları ilk kez köpek sahipleri için zorlaştıran şeydir. Yüksek enerji ihtiyaçları artı harika zekaları, iş aktiviteye ihtiyaç olduğunda onları yüksek bakım gerektiren köpekler yapar. Bu, yapmak zorunda kalacağınız anlamına gelir bir egzersiz rejimi oluşturmak onlar için bol çeşitlilik ve çok sıklık içerir.

Evdeki herkes, köpeğinizin ihtiyaçlarının bu yönüyle ilgilenmeye katılmalıdır. Enerjilerini yakmalarına izin vermek, iyi davranmaları için çok önemlidir çünkü sıkılmış köpekler genellikle yıkıcı eğilimler . Bunu şu şekilde önleyebilirsiniz: onları uzun yürüyüşlere çıkarmak her gün yaklaşık bir saat. Daha kırsal bir bölgede yaşıyorsanız, sizinle yürüyüş yapmaktan mutluluk duyarlar.

Vallhund'lar koşmaya ve oynamaya istekli , bu yüzden devriye gezebilecekleri geniş alanlara sahip yerlerde en iyisini yaparlar. Bununla birlikte, çitle çevrili bir avlu da hile yapmalıdır. Çok zeki olduklarından, sahip olduğunuzdan emin olun. birlikte oynamak için bir dizi oyun , getirme ve römorkör savaşı gibi. Bir çiftlikte yaşayacak kadar şanslıysanız ve sürüye ihtiyaç duyan koyun veya sığırlarınız varsa, köpeğinizin en iyi yaptığı şeyi yapmasına izin verme fırsatını kaçırmamalısınız. İsterseniz, onları bir engel parkuru kurmak için yeterli alan verildiğinde, çeviklik gibi köpek sporlarında da eğitebilirsiniz.

Yaşam Gereksinimleri

Ormanda Koşumlu Siyah ve Tan Köpek

Boyutları apartman yaşamı için mükemmeldir, ancak enerji seviyeleri ve geniş kişilikleri aksini söylüyor.

Çok fazla egzersize ihtiyaç duymanıza rağmen, SV'niz daha küçük bir evde yaşamaktan mutsuz olmayın - tabii ki, onlara ihtiyaç duydukları egzersizi vermeniz şartıyla. Onları günde birkaç yürüyüşe çıkarmayı başarabilir ve çok gürültülü olmamaları için eğitebilirseniz, bir apartman dairesinde yaşamak iyi olacaktır. Bu kısmen onların daha küçük tarafta olmalarından kaynaklanmaktadır. sahip olduklarından emin olun. onları meşgul edecek bir sürü oyuncak yıkıcı eğilimleri tetiklememek için.

İsveç'ten geliyor, çok soğuk İskandinavya'da, İsveçli Vallhund'unuz iyi olacak daha soğuk sıcaklıklar . Karda oynamaktan ve çalışmaktan bile zevk alabilirler. Bunun için onlara teşekkür etmek için onların kalın çift katlarına sahibiz. Tersine, sıcak havayı çok iyi tolere etmezler. Yaz aylarında bol miktarda gölge ve suya sahip olduklarından emin olun ve mümkün olduğunca iç mekanlarda tutun.

Eğitim

Sahibi ile Kısa Siyah ve Tan Köpek Eğitimi

Bu cins memnun etmeye heveslidir, bu da onları eğitmeyi oldukça kolaylaştırır.

acana ve orijen

Akıllı köpekler oldukları için, İsveçli Vallhund'ların eğitime hızla başlaması umulur. Sağ olsunlar. Onlar memnun etmeye hevesli ve iyi yap itaat eğitimi . Bununla birlikte, Spitz ailesinin bir parçası olarak, biraz inatçı olma eğilimi vardır. Bu nedenle, eğitiminize kesin rehberlik ve katı bir rutin eklemelisiniz.

Birincisi, ne kadar vokal oldukları göz önüne alındığında, Vallhund'lar sizinle ilk kez eve geldikleri andan itibaren eğitilmelidir. bilmeleri şart havlamak uygun olduğunda komşuları rahatsız etmemek için. olduğunu da bilmeliler. insanların ve hayvanların ayaklarını ısırmak uygun değil onları bir araya getirmek için evi onlarla paylaşan.

Yine de, tüm köpekler gibi Vallhundlar da nezaket ve saygıyla muamele görmeyi hak ediyor. olduğundan emin ol senin talimatında adil ve asla “disiplin” adına köpeğinizi üzecek hiçbir şey yapmayın. Araştırmalar, eğitim söz konusu olduğunda olumlu pekiştirmenin gerçekten gidilecek yol olduğunu gösteriyor. Vallhund'unuzla antrenman seanslarınız sırasında evcil hayvanlara, övgülere ve ikramlara karşı cimri davranmadığınızdan emin olun.

Uyum sağlandıktan sonra, köpeğinizin sizin için doğru olanı yaparak sizi mutlu etmeye fazlasıyla istekli olduğunu göreceksiniz. Daha sonra daha karmaşık numaralara geçebilir ve bunları öğretebilirsiniz. rekabetçi itaat ve çeviklik . Anahtar, köpeğinize günlük yaşamınıza dahil edilecek bir rutin duygusu vermek için tutarlı bir eğitimdir.

Sosyalleşme, köpeğinizin iyiliği kadar, onlarla aynı alanı paylaşanların iyiliği için de inanılmaz derecede önemlidir. Onları yeni insanlara, yerlere, şeylere, durumlara ve diğer hayvanlara alıştırmak, köpeğinizin sağlıklı ve kendinden emin bir şekilde büyümesine yardımcı olmanın anahtarı . Çok arkadaş canlısı olmak, Vallhund'unuzun yeni ortamlarına hızla ısınması pek olası değildir. Bununla birlikte, köpeğinizin ilk başta biraz cesareti kırılması hala mümkündür. Bu süre zarfında onlara karşı nazik olun.

Onları kaydettirmek de harika bir fikir. köpek yavrusu anaokulu sınıfları . Bu şekilde diğer köpeklere nasıl uygun davranacaklarını öğrenebilirler. Bu, evi diğer köpeklerle paylaşırken ve sokakta yeni köpeklerle etkileşime girdiklerinde önemlidir. İyi sosyalleşme, köpeğinizde daha az endişe, korku ve saldırganlığa yol açar, bu nedenle çevrelerine alışırken onlara iyi rehberlik etmek zorunludur.

Sağlık

Kısa Siyah ve Kahverengi Köpek Kameraya Bakıyor

Cinsin sağlıklı bir genetik geçmişi vardır ve 12-15 yıl yaşaması beklenir.

İsveçli Vallhund'unuz oldukça sağlam bir köpek. Onlar çok sağlıklı olabilir ırklar nereye kadar. Köpeğinizi saygın bir yetiştiriciden satın alarak sağlıklarını daha da sağlayabilirsiniz. Köpeğinizi iyi bir sağlık raporuyla serbest bırakmak için gerekli tüm sağlık taramalarını yapacaklardır. Daha küçük bir cins olarak Vallhund'unuzun daha büyük köpeklerden daha uzun yaşamasını bekleyebilirsiniz.

12 ila 15 yıllık bir ömür tipiktir ben. Sağlıklarına iyi bakmak, onlara mümkün olan en iyi yaşam kalitesini vermek anlamına gelir ve hatta sizinle geçirdikleri süreyi uzatabilir.

Ancak, tüm köpekler gibi Vallhund'unuz da birkaç farklı hastalığa yatkın . Bunları önceden anlamak, veterinerinizle tedavi planlarına gerçekten başlamanıza yardımcı olabilir. Köpeğiniz tüm bu hastalıkları ya da herhangi birini geliştirmese de, bunları akılda tutmakta fayda var. Ayrıca kaydolmayı düşünmeye değer evcil hayvan sigortası, finansal riskleri proaktif olarak yönetmenize yardımcı olacak harika bir araç köpeğinizi sağlıklı tutmakla ilişkilidir.

İşte bu cinsi etkileyen en yaygın koşullardan üçü.

kalça displazisi

Küçük bacaklarında çok fazla ağırlık taşıdıklarından, Vallhund'ların kalça displazisi geliştirmesi yaygındır. Bu, uyluk kemiğinin kalça yuvasına tam oturmaması durumudur. Bu, düzensiz duruşa, olağandışı bir yürüyüşe ve/veya bir veya iki arka bacakta topallamaya neden olabilir. Bu, köpeğiniz için çok acı verici bir durum olabilir. Yetiştiricinize her zaman köpeğinizin kalça displazisi geliştirme olasılığını sorun. Kalıtsal olduğu için, sorumlu yetiştiriciler, yavru köpeğinizi size bırakmadan önce daima kalça displazisi taraması yapar.

patellar lüks

Patellar lüks, daha küçük köpeklerde yaygın olarak bulunan bir hastalıktır. Bu durum, diz kapağı, normalde köpeğinizin uyluk kemiğinin oluğunda oturduğu yerden çıktığında ortaya çıkar. Ne yazık ki, bu durumu Vallhund'unuz için rahatsızlık noktasına gelene kadar tespit etmek zordur. Köpeğinizin diz kapağını normal yerine 'açmaya' çalışarak arka bacakta topallık sergilediğini görebilirsiniz.

Bunu mümkün olan en kısa sürede ele alın çünkü genellikle köpeğiniz için son derece acı verici olabilen dejeneratif artrite ilerler. Düzenli tıbbi tedavi bu bozukluğun tedavisinde çok etkili olmayacaktır. Daha etkili düzeltme için cerrahi daha sık önerilir.

katarakt

Yaşlanmanın bir sonucu olarak katarakt oluşur. Köpeğinizin gözlerinin bulutlu bir lens geliştirdiği yer burasıdır. Bu durum ağrılı değildir. Katarakt küçük olsa da köpeğinizin görüşünü engellemez. Bununla birlikte, zaman geçtikçe kataraktın boyutunun artması muhtemeldir. Tedavi edilmezse, bu, köpeğinizde kısmi veya tam görme kaybına neden olabilir.

Bu, acı verici bir durum olmasa bile yaşam kalitelerini ciddi şekilde bozabilir. Katarakt oluşmaya başladığını fark ederseniz, hemen veterinerinize bildirin. İlaçlı göz damlası çözümleri mevcut olmasına rağmen, katarakt tedavisi genellikle cerrahidir.

Beslenme

Uzun otların arasında koşan kısa siyah ve ten rengi köpek

Bu çalışan köpek için en iyi diyet tamamen doğal bir besindir.

İsveç Vallhund'ları dengeli bir diyete ihtiyacı var onları hayatları boyunca sağlıklı ve güçlü tutmak için. Sonuçta beslenme, tüm canlılarda sağlığın temelidir. Vallhund'unuzun, yavrulukları boyunca güçlü vücutlar geliştirmelerine yardımcı olmak için iyi beslenmeye ihtiyacı vardır.

Yetişkinlik ve yaşlılık yıllarında, odak, bu sağlığın korunmasına kayar. Köpekleri yaşam evrelerine uygun mamalarla beslemeniz önemlidir. Bu, yaşamları boyunca uygun büyüme ve mükemmel sağlık sağlar. Tamamen doğal köpek maması Dengeli bir beslenme için gerekli tüm besinleri içerdiğinden köpeğiniz için en iyi seçenektir. Bir ürün seçerken, diyetlerine olumlu bir katkı sağlamadığı için içinde yapay içerik bulunan yiyeceklerden uzak durun.

Köpeğiniz için porsiyon boyutlarına karar vermek, onun yaşını, boyutunu ve aktivite seviyesini düşünmeyi gerektirir. Bu son faktör özellikle önemlidir çünkü Vallhund'unuz çok aktif bir köpektir. Bunun gibi, onlar diğer köpeklerden daha fazla yemek yemek onların cins boyutunda. Yavruların sağlıklı büyümelerine yardımcı olmak için kalorisi yoğun yiyeceklere ihtiyacı vardır. Porsiyon boyutları büyüdükçe değişmelidir.

Yetişkin Vallhundlar porsiyon açısından daha fazla yiyeceğe ihtiyaç var , ancak besleyici olarak yoğun olması gerekmez. Yaşlılar en az miktarda yiyecek yerler ama yine de kaslarını güçlü tutmak için bol miktarda proteine ​​ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizin doğru miktarda yemek yediğinden emin olmak için veterinerinizden porsiyon boyutlarını belirlemede yardım isteyebilirsiniz. Çok fazla yemek obeziteye neden olabilir ve bu da önlenebilir birçok hastalığın önünü açar.

Köpeğinizin yemek konusunda seçici olduğunu fark ederseniz, çok sinirli olabilirsiniz. SV'nizin hayatında çok sayıda rutine ihtiyacı olduğundan, seçiciliği ele almanın iyi bir yolu, yemek saatleri konusunda katı olun . Yiyeceklerini 30 dakika dışarıda bırakın. Yiyeceklere dokunulmazsa, bir sonraki öğüne kadar uzaklaştırın. Bu, köpeğinizin yiyeceklerinin her zaman ellerinde olmayacağını bilmesini sağlar ve böylece zamanında yemeyi daha cazip hale getirir. Dilerseniz köpeğinizin kuru mama tanesine ıslak mama da verebilirsiniz, çünkü bu, yemeğin daha lezzetli olmasına yardımcı olur.

tımar

Havada Zıplayan Kısa Siyah Beyaz Köpek

Cins, alerjisi olanlar için kötü bir seçim yapan yüksek bir parçalayıcıdır.

İsveç Vallhund, ne yazık ki, bir hipoalerjenik olmayan köpek . Bu alerjisi olanlar için üzücü bir haber. Gerçekten, yapıyorlar epeyce dök ve fazla ölü kürkü çıkarmak için günlük fırçalama gerektirir. tavsiye ederiz soyma aracı , ancak ayrıca bir tel sürgü veya kauçuk köri fırçası da kullanabilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde sıkı bir fırçalama rutini uyguladığınızdan emin olun, çünkü bu, köpeğinizin artık ihtiyaç duymadığı tüyleri dökmesine yardımcı olur.

Banyo yapmaya gelince, bu köpekler çok sık banyoya ihtiyaç duymamak . Genellikle her altı ila sekiz haftada bir banyo yaptırabilirsiniz. Ne zaman çok kirlenseler, onlara daha sık banyo vermeyi tercih edebilirsiniz. Tarlada geçen uzun bir günün ardından onları silmek, banyoları minimumda tutabilir. Paltolarını çok sık kırpmaları gerekmese de (hiç değilse), keskin görünmelerini sağlamak için birkaç başıboş tüyü burada ve orada kesmenin bir zararı yoktur.

Emin olun köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak temizleyin kulak enfeksiyonlarını önlemek için. Veterinerinizden alacağınız bir pamuklu ped ve kulak temizleme solüsyonu ile kulağın görünen kısımlarını silerek fazla kiri ve kalıntıları temizleyin. Ayrıca gerekir köpeğinizin dişlerini haftada birkaç kez fırçalayın , günlük değilse. Dişlerini parlak ve beyaz tutmak için özel olarak köpekler için tasarlanmış bir diş fırçası ve diş macunu kullanın. Plak ve tartardan kurtulmak aynı zamanda bir dizi hastalığı da önler. Son olarak, İsveç Vallhund'larının hızla uzayan güçlü tırnakları vardır. Bölünmeyi, çatlamayı ve yaralanmayı önlemek için tırnak makası veya öğütücü ile kesmeniz gerekir.

Köpeğinizi tımar etmede zorluk yaşamamak için, tımar zamanını eğitimlerine dahil edin . Temel itaat komutlarını kullanmak, süreci çok daha kolay hale getirmeye gerçekten yardımcı olabilir. Köpeğinizi, tımar etmenin ikiniz için de iyi bir bağ kurma deneyimi olduğunu düşünerek yatıştırmalısınız. Bu şekilde, günlük fırçalamalarını ve diğer bakımlarını dört gözle beklerler.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

çakıl döşeme küçük siyah ve ten rengi köpek yavrusu

Bu nadir yavru için yaklaşık 1.500 ila 2.300 dolar ödemeyi bekleyin.

labrador için en iyi yiyecek

İsveçli Vallhund'unuzu bir saygın yetiştirici her zaman gitmek için harika bir yoldur . Sadece araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Dışarıda bir sürü sorumsuz yetiştirici var.

kurmuş birçok vicdansız yetiştirici var. köpek değirmenleri şeklinde sıhhi olmayan işlemler , burada dikkate alınan tek şey kârdır. Bu operasyonlar, yetiştirdikleri hayvanlara saygı göstermez ve çoğu zaman maksimum yavru üretimi uğruna köpekleri istismar eder. Bu alanlardaki yaşam koşulları, temiz havaya, temiz yiyecek ve suya çok az erişim ile kirli ve güvensizdir. Bu yetiştiricilerden ne pahasına olursa olsun kaçının.

Tersine, köpeklerini seven ve saygı duyan birçok yetiştirici vardır. Bunu, konuştuğunuz yetiştiricinin cins konusunda hevesli olması ve köpeklerin nerede yaşadığını size göstermekten mutlu olması durumunda görebilirsiniz. olacak alanı bulacaksın rahat ve temiz , yavru köpeğiniz için birçok farklı aktivite ve oyuncak ile.

Ayrıca, ev hayatına daha uyumlu bir geçiş için onları eve getirmeden önce yavru köpeğinizi tanımanızı tavsiye ederler. Onlar da olacak herhangi bir soruyu cevaplamaktan memnuniyet duyarım cins hakkında sahip olabileceğiniz artı yeni yavru köpeğinizi yetiştirmek hakkında bilmeniz gereken diğer her şey. İyi yetiştiriciler ayrıca, yapılan testler, aşılar ve solucanları temizleme konusunda size veterinerlik sertifikası sağlar.

İsveç Vallhund'unuzu satın almak için iyi bir yetiştirici arıyorsanız, size yardımcı olabilecek birçok kaynak doğru insanlarla iletişime geçin. İlk olarak, veterineriniz sizi doğru yöne işaret edebilir. Köpek gösterileri de ihtiyacınız olan bilgiyi almanın harika bir yoludur. Meraklılarla konuşmak, özellikle de sevdikleri bir Vallhund'a sahiplerse, aramayı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, size yardımcı olabilecek köpek severlerle dolu çevrimiçi sayısız forum ve sosyal medya sitesinden de yararlanabilirsiniz. Son olarak, ile kontrol edebilirsiniz. Amerika İsveç Vallhund Kulübü (SVCA) güvenebileceğiniz saygın bir yetiştirici bulmak için. ödemeyi bekle 1.500 ila 2.300 ABD Doları Bu nadir yavru için, gösteri kalitesinde köpekler daha pahalıya mal oluyor.

Kurtarmalar ve Sığınaklar

Siyah ve Tan Köpek Kameraya Bakıyor

Bu cins nadir olmasına rağmen, yerel barınağınızda bir tane bulabilirsiniz.

Yeni bir köpek yavrusu almak istediğinizde bir yetiştirici aramak her zaman iyidir. Ancak, Köpekler Hakkında Her Şey'de, bir kurtarma veya barınaktan evlat edinmenin en iyisi olduğuna inanıyoruz. Nadir köpekler olsalar da, barınaktaki köpekler arasında İsveçli Vallhund'ları bulmak duyulmamış bir şey değil. Evlat edinilmek üzere olan birçok köpek genellikle yaşlı köpekler veya özel ihtiyaçları olan köpekler .

Ekstra bakıma ihtiyaçları olduğu için birçoğu yeni köpekler lehine bırakılır. Bu köpeklere hayatta ikinci bir şans vermenin asil bir neden olduğunu düşünüyoruz. Her yıl var 3,3 milyon köpek barınaklara yerleştirildi , birçoğu ötenazi ile. Yeni köpeğiniz bu sayılar arasında olabilir, bu nedenle mümkün olduğunda bir yardım pençesi ve kurtarma hizmeti verdiğinizden emin olun.

Kurtarmak için bir köpek seçerken, yeni köpeğiniz hakkında bilmeniz gerekebilecek her şeyi barınaktaki personele sormak her zaman iyi bir fikirdir. Tüm geçmişlerini elinizden geldiğince anlayın, özellikle de mizaç ve sağlık sorunları . Bu size köpeğinize en iyi nasıl bakılacağının iyi bir resmini verir. ayrıca, varsa özel ihtiyaçlarını karşılamak çok daha kolay hale geliyor, çünkü bu, varsayımı ortadan kaldırıyor.

Hepimiz bir köpeği kurtarmanın kahramanca bir şey olduğunu biliyoruz, ancak bu köpeklerin genellikle korkmuş ve yeni çevrelerinde güvensiz hissetmek . Yeni tüylü arkadaşınla sabırlı ol. Yeni ev durumlarından korkabilecekleri için, uyum sağlamalarına yardımcı olmak için zaman ayırın ve sizin için güvenli olduğuna dair onları rahatlatın. Muhtemelen zor bir hayat yaşadılar, bu yüzden kendi hızlarında ısınmalarına izin verin. Bu zor bir zaman olabilir, ancak yeterince sevgi ve özenle, İsveçli Vallhund'unuzu kabuğundan çıkmaya ve bir kez daha mutlu ve canlı olmaya başlayacaksınız.

Aile Hayvanları Olarak

İsveç Vallhund'ları genellikle:

 • Başlangıçta çiftlik işçisi olarak yetiştirildikleri için çalışmak için çok uygundurlar.
 • Parlak ve coşkulu bir kişiliğe sahip olun ve etrafta palyaçoluk yapmaktan mutluluk duyarlar.
 • Akıllı, kolayca eğitilmiş ve memnun etmeye hevesli. Sizinle yakınlık kurduktan sonra sizi mutlu eden şeyi yapmak isterler.
 • Oldukça gürültülü ve sadece uygun olduğunda havlamak için eğitilmeleri gerekiyor.
 • Son derece sevecen ve ailelerinin yanında olmayı severler. Ayrılık kaygısına eğilimlidirler, bu yüzden onları çok uzun süre yalnız bırakmamaya özen gösterin.
 • Evdeki diğer hayvanları gütmekle bilinir. Ancak yine de diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.
 • Son derece aktif köpeklerdir ve mutlu ve iyi huylu kalmak için çok fazla egzersiz gerektirir.
 • Egzersiz yaptıkları sürece daha küçük konutlarda yaşayabilirler. Ancak, daha büyük alanlarda daha mutlular.
 • Günlük fırçalamayı gerektirir, ancak bunun yanı sıra tımar etmek çok zor değildir. Ne yazık ki, hipoalerjenik değiller.
 • Soğuğu ısıtmaya tercih edin ve sıcak havalarda çoğunlukla içeride kalmalıdır.

Son düşünceler

Harika İsveçli Vallhund hakkındaki sorularınızı yanıtladığımızı umuyoruz. Zeki, neşeli ve özverilidirler. Herhangi bir eve kesinlikle çok fazla neşe getiriyorlar İster mutlu bir şekilde numaralar yapıyor olsun, isterse çiftlikte sığırları güdüyor olsun, bu köpek asla şaşırtmaktan vazgeçmiyor. Bu nedenle, onlara elinizden gelenin en iyisini nasıl yapacağınızı öğrenmek çok önemlidir.

Bu harika köpeğe bakarken hız tümsekleri olsa da, paylaştığınız sevgi her zaman buna değer. Bu köpeklerin verecek çok şeyi olduğundan, mümkün olan en mutlu ve sağlıklı yaşamı sağladığınızdan emin olun. Bu bilgiyle donanmış olarak, sevgili İsveçli Vallhund'unuzla geçirdiğiniz yılların olabildiğince tatlı olmasını sağlama yolundasınız.

Yorumlar