Sibirya Kurdu Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

Sibirya Kurdu Büyüme Tablosu: Erkek ve Dişi Ağırlık ve Boy

bu Sibirya kurdu birçok kişi tarafından sevilen fantastik bir köpektir. Enerjik, cesur ve ailenin bir parçası olmaktan mutlular. Huski'ler, zorlu hava ve arazi koşullarında kızakları çekebilen mükemmel kar köpekleridir. Buna rağmen, onların sadece orta boy köpekler olduklarını unutmamalısınız.

Hasta köpek yerde metinle Reklamcılık

Cinsinden bağımsız olarak, sağlıklı bir şekilde büyüyüp büyümediklerini görmek için köpeklerimizin yavrulukları boyunca büyümesini izlemek her zaman iyi bir fikirdir. Bu, ağırlıklarını ve büyümeyle birlikte gelen kilometre taşlarını içerir. Bunu anlamak, köpeğinizin yaşamı boyunca sağlıklı olduğundan emin olmanın en iyi yollarından biridir.Her köpek benzersizdir, bu nedenle ortalamadan daha büyük veya daha küçük olabilir. Onları ölçmek iyi bir fikir çünkü köpeklerimizin yolda olup olmadığını görmemizi sağlıyor. Bazıları daha hızlı büyürken, diğerlerinin büyümesi biraz daha uzun sürer. Kilometre taşlarını takip etmek, köpeklerimizin ne kadar iyi geliştiğini görmek için bize karşılaştırma noktaları verir. Cinsiyet veya cins ne olursa olsun, köpeklerimizin büyümesine etki eden birkaç farklı faktör vardır.

Kapsamlı kılavuzumuz, Sibirya Husky'nizin ilk yıllarında büyümesine bir göz atmanızı sağlar. Ayrıca, köpeğinizin hayatının farklı dönemlerinde başvurabileceğiniz kullanışlı bir kaynak olarak hizmet etmesi için bir büyüme tablosu da sağladık. Son olarak, köpeğiniz büyürken en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz.

İçindekilerNe bekleyebileceğinizi

Sibirya Huskies'in nispeten büyük ve güçlü köpekler olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, gelişimsel dönüm noktaları da dahil olmak üzere ayrıntılara da bakmalıyız, böylece onlara mümkün olan en iyi şekilde bakmaya hazır olabiliriz. Büyüme çizelgeleri kesinlikle çok faydalı olabilir, ancak yavrularımız gelişirken bilmemiz gereken her şeyi bize söylemezler. Yavruluk, kesinlikle herhangi bir köpeğin hayatının en önemli gelişim aşamasıdır. Bu süre zarfında köpeğinize bakmanın tüm ayrıntılarını öğrenmek, onlar için gerçekten sağlıklı bir gelecek sağlayabilir.

hatırlatıcılar

Tüm köpekler farklıdır, bu nedenle yavru köpeğiniz büyürken birkaç farklılığa sahip olma olasılığı daha yüksektir. bunu dikkate almalıyız büyüme sürecini hızlandıran veya yavaşlatan büyüme atakları veya platolar yaşayabilirler. . Sibirya Huskileri yetişkin boylarına yaklaşık 12 aylıkken ulaşmışlardır ve yaklaşık iki yaşına gelene kadar ağırlıklarını doldurarak büyümeye devam ederler.

Büyüme aynı zamanda büyük ölçüde köpeğinizin beslenmesine de bağlıdır. , bu yüzden onları fazla beslemediğinizden veya yetersiz beslemediğinizden emin olun. Egzersiz ve oyun sırasında aşırı efor sarf etmelerine izin vermeyerek onları yaralanmadan uzak tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Büyümelerini (veya eksikliğini) endişe verici bulursanız, bir veterinerin rehberliğine başvurun.Köpek Büyüme Zaman Çizelgesi

Çimenlerde Sibirya Husky yavruları

Köpeğiniz siz farkına bile varmadan büyür, bu nedenle büyümenin her aşamasında onları yakından izleyin.

Yavruluk döneminde geçirdikleri tüm gelişimsel değişiklikleri ele alıyoruz. Ayrıca, bu hassas dönemde yavru köpeğinize en iyi bakımı sağlamak için bilmeniz gereken her şeyi ele alıyoruz.

Doğumdan 2 Haftaya Kadar

Yavru köpeğiniz bu sıralarda pek etkileşimli değil çünkü ikisi de kör ve sağır . Onlara ihtiyaç duydukları bakımı ve sütü sağlamak için tamamen annelerine güveniyorlar. Annelerine de bakıyorsanız, yavrularınıza iyi bakabilmek için yeterince yemek yediğinden ve dinlendiğinden emin olun. Yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu kadar süt içmesine izin verin. İki hafta civarında, yavru köpeğinizin gözleri açılmaya ve sesleri duymaya başlar.1 ay

Bir aylık işarette, köpeğiniz duyularının çoğunu geliştirmiştir. Çöp arkadaşlarının yanında daha sosyal olduklarını görmek çok güzel. Bu onların ilk sosyalleşme şansları olduğu için özellikle erken gelişimleri için önemlidir. Bir aylık, aynı zamanda annelerinin sütünü kesmeye başladıkları zamandır. Onları yumuşak, ıslak beslemeye başlayabilirsiniz. köpek maması . Onları aynı anda çok fazla yiyecekle şok etmemek önemlidir.

2 ay

Yavru köpeğiniz iki aylık olduğunda, artık sütten tamamen kesildiği için annelerinden ayrılabilmelidir. Boyutlarına ve ağırlıklarına göre değişen porsiyon boyutlarıyla günde üç öğün yemek vermeye başlayabilirsiniz. Artık onlara temel komutları öğretmeye başlayabilir ve itaat eğitimi ile başlayabilirsiniz.

Bunu şimdi yapmak önemlidir, çünkü çok gençken en açık olanlardır. Bu, daha sonra iyi huylu bir köpek için iyi bir temel oluşturur. Housetraining de kolayca gelmelidir. Sibirya kurdundan iki aylıkken cinsiyetten bağımsız olarak bekleyebileceğiniz ağırlık burada. Bu gözlemleri bölümün geri kalanında yapmaya devam ediyoruz.

 • hastalıklar ortalama 12,5 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 7,5 kilo ağırlığında.

3 ay

Yaklaşık üç aylıkken, yavrularınızın eğitimine ve sosyalleşmesine devam etmelisiniz. Onlara şu anda tasma eğitimine başlamak iyi bir fikir olabilir. Tam yetişkin Huski'ler, oldukça yüksek bir yolculuk tutkusuna sahip olma eğilimindedir ve tasmalıyken nasıl davranacaklarını öğrenmeleri gerekir. Onları da tımar etmeye başlamalısın ki alışmaları için tımar işlemi .Köpeğiniz sınırsız enerjiyle son derece oyuncu. Onlarla sabır ve düşünceyle tanıştığınızdan emin olun. Kötü davranışları engellemeli ve iyi davranışları teşvik etmelisiniz. Yaklaşık üç ay, büyük bir büyüme atağı beklemeniz gereken zamandır. Köpeğiniz şimdi bir ay öncesine göre çok daha büyük.

 • hastalıklar ortalama 25 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 17,5 kilo ağırlığında.

4 ay

Yavru köpeğiniz olmaya başlar dört aylık olduklarında çok daha eğlenceli . Bu, çok enerjik cins için tipiktir. Zamanın bu noktasında, onlar da evde sizinle mutlu bir şekilde yerleşmiş olmalıdır. Mümkün olduğunca olumlu pekiştirme kullanarak itaat eğitimlerine ve sosyalleşmelerine devam etmelisiniz.

Sibirya kurdu gibi çok fazla yapıya ihtiyaç duyan bir köpeği eğitme konusunda daha az deneyimliyseniz, ikinizi de sınıflara kaydetmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, diğer köpeklerin yanında uygun şekilde davranmalarını öğretmenin bir yolu olarak, köpeğinizin anaokulu sınıflarına katılmasına izin verebilirsiniz. Bu, kendine güvenen, arkadaş canlısı ve çok yönlü bir köpek yavrusu yapar.

 • hastalıklar ortalama 29,2 pound ağırlığında.
 • dişiler ortalama 22,5 pound ağırlığında.

5 ay

Yavru köpeğiniz artık beş aylık oldukları için çok daha büyümüştür. Aşırı eğlenceli olduklarında soğukkanlılığınızı koruduğunuzdan emin olun. Onlara karşı daima sabırlı olun ve asla kaba bir şey yapmayın. Ona çok sayıda evcil hayvan, övgü ve ödül vererek köpeğinizin gelişen davranışında gerçekten bir fark yaratabilirsiniz. Bu cinsin enerji dolu olması sadece tipiktir - bu onlar için standarttır ve alışmanız gereken bir şeydir. • hastalıklar ortalama 36,5 pound ağırlığındadır.
 • dişiler ortalama 25 kilo ağırlığında.

6 ay

Altı ay civarında, köpeğiniz uzun ve biraz zayıf hale geldi ve garip aşamasına girdi. Biraz komik görünseler de, bu sadece bir köpek yavrusu olarak bile ne kadar büyüdüklerini kanıtlıyor. Köpeğiniz çok fazla egzersiz yapmak istiyor olabilir, ancak hala büyüdükleri için onları fazla zorlamamanız önemlidir, çünkü bu onlara zarar verebilir. Daha ciddi olarak, kalça displazisine neden olabilir. Altı ay, köpeğinizle günlük yaşamınızda iyi bir rutin oluşturduğunuz anlamına gelir. Disiplin ve yapıyı öğrenebilmeleri için ihtiyaç duydukları sağlam, tutarlı ve kendine güvenen lider olmaya devam edin.

 • hastalıklar ortalama 38 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 29 kilo ağırlığında.

7 ay

Köpeğiniz yedi aylık olduğunda, siz rutin ve uyum oluşturduğunuz için, sizinle günlük yaşamlarında oldukça kararlıdırlar. Sibirya Huskies biraz yaramaz olabilir, bu yüzden ondan kurtulabileceklerini görmek için harekete geçmeye çalışabilirler. Onlarla disiplininizde katı olun ve her zaman iyi davranışları ödüllendirin. Dilerseniz köpeğinizi iki seansa bölünerek günde 45 dakikalık daha uzun yürüyüşlere çıkmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca köpeğinize, yaşına, boyutuna ve aktivite düzeyine göre yeterli miktarda yiyecek aldığı sürece günde iki öğün yemek verebilirsiniz.

 • hastalıklar ortalama 40 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 31 pound ağırlığında.

8 ay

Köpeğiniz yaklaşık sekiz aylık olduğunda, onunla harika bir dostluk kurmalısınız. Buradaki sorun, etrafta olmadığınızda endişelenmeye başlayabilmeleridir. Buna ayrılık kaygısı denir ve zihinsel sağlığınıza gerçekten zarar verir. Aynı zamanda eşyalarınıza zarar verebilir çünkü yıkıcı davranışlar genellikle köpekler böyle hissettiğinde ortaya çıkar. Mümkün olduğunca yanlarında birinin olması iyi bir fikirdir, böylece yalnız kalmazlar. Bunun yanı sıra, köpeğiniz yetişkinlik yolunda, son ağırlığına yakın. • hastalıklar ortalama 45 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 32,5 pound ağırlığında.

9 ay

Dokuz aylıkken, köpeğinizin daha olgun davranmaya başlaması muhtemel olabilir. Yine de onlardan bunu çok sık beklemeyin. Bu köpeklerin çok oyuncu ve başıboş bir tavırları var. yavrulardan çok sonra bile onlar hakkında. Yine de, her gün enerji ihtiyaçları için çıkışlar sağladığınız sürece, daha iyi davranırlar. Köpeğinize bol bol vermek harika bir fikir oynamak için oyuncaklar onları zihinsel ve fiziksel olarak uyarmak için. Bu şekilde onları kötü davranışlardan uzak tutabilirsiniz.

 • hastalıklar hala ortalama 45 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 34 kilo ağırlığında.

10 ay

Yaklaşık on aylıkken, bir Sibirya Husky'nin büyümesi önemli ölçüde yavaşladı, ancak önümüzdeki aylarda hala ağırlıklarını doldurmaya devam ediyorlar. Eğitimleri konusunda tutarlı olmanız şartıyla, komutlarınızı eskisinden daha hevesle dinlemeye başlarlar. Artık vücutları daha güçlü olduğuna göre, yürüyüşlerinde daha aktif olmaları için onları dışarı çıkarabilirsiniz. Yaklaşık 45 dakikalık egzersiz iyidir, ancak evde oyuncaklarıyla oynamaları için onlara daha fazla zaman vermelisiniz. Bu onların yüksek enerji ihtiyaçlarını karşılar.

 • hastalıklar ortalama 50 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 36 kilo ağırlığında.

11 ay

Artık neredeyse bir yaşında olduklarına göre, ev hayatı köpeğiniz için çok rahat olmalıdır. Sibirya Huskies bir sürünün parçası olmaktan çok mutludur. Artık onlara her gün bir saatlik yürüyüş süresi vermeyi deneyebilirsiniz, yönetmeyi kolaylaştırmak için iki oturuma bölün. İyi sosyalleştikleri için köpeğiniz, köpek parkında diğer köpeklerle oynarken çok eğlenecektir.

 • hastalıklar hala ortalama 50 kilo ağırlığında.
 • dişiler ortalama 37,5 pound ağırlığında.

1 yıl

Köpeğinize çok mutlu bir doğum günü dilemenin zamanı geldi. Bu noktada, artık daha fazla davrandıkları için ev hayatı biraz düzeldi. Y Siz ve köpeğiniz hem eğitim hem de sosyalleşme konusunda mükemmel bir iş çıkardınız. Özellikle Sibirya Huskies çok oyuncu ve enerjik olduğundan, köpeğiniz hala bir köpek yavrusu gibi davranabilir.Çok ruhlu köpeklerdir. Bu sadece alıştığımız bir şey. Onları uygun büyüklükte porsiyonlarla günde iki öğün beslemeye devam edin. Egzersiz, yetişkin vücutlarına dönüştüğü için artık daha güçlü olmaya başlayabilir. İki yaşına geldiklerinde kalça displazisi kontrolü yaptırdığınızdan emin olun.

 • hastalıklar ortalama 52,5 pound ağırlığında.
 • dişiler ortalama 42,5 pound ağırlığında.

Sonra ne olur?

Sibirya Huskies, yaşamlarının bu döneminde yetişkin vücutlarının çoğunu doldurdu. İki yaşına gelmeden önce, yetişkin boylarına ulaştıklarından biraz daha kilo alabilirler. Köpeğinizin yeterince büyümüş olup olmadığını görmek için veterinerinizle görüşmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak, düzgün beslendikleri, yeterince dinlendikleri ve çok uzun süre hasta veya yaralı geçirmedikleri sürece, doğru yolda olmaları gerekir.

Tam Yetişkin Sibirya Kurdu

Güneşli bir günde doğada tasması olmayan safkan bir Sibirya Husky köpeği.

Bu köpekler, yetişkin olduklarından beri çok belirgin hale gelmesi gereken inanılmaz derecede dışa dönük ve enerjiktir.

Aradan bir yıl geçtiğine göre, Sibirya kurdunuz hem beden hem de kalp olarak çok büyüdü. Onları iyi eğittiğinize ve sosyalleştirdiğinize göre, çok iyi huylu ve kendinden emin olmaları gerekir. Her iki cinsiyet de yeterince iyi doldurdu, ancak dişiler erkeklerden biraz daha az ağırlığa sahip. Yetişkin erkekler ortalama 52,5 pound, yetişkin dişiler ise 42,5 pound ağırlığındadır. Boy olarak, erkekler omuzda ortalama 22.3 inç yükseklikte biraz daha uzun, dişiler ise 21 inç boyunda.

Kilo Büyüme Tablosu

Köpeğinizin ağırlığını yavrulukları boyunca ve iki yıllık işaretine kadar takip etmek için bir araya getirdiğimiz bir kilo büyüme tablosu. Bunu, köpeğiniz büyürken yanınızda bulundurmak için hızlı ve kullanışlı bir referans noktası olarak kullanabilirsiniz. Sadece bu sayıların ortalama olduğunu unutmayın. Köpeğiniz bu sayıların üstünde veya altında ölçüm yapabilir.

YaşErkek Ağırlığı (lbs.)Kadın Ağırlığı (lbs.)
1 ay44.5
2 ay12.57.5
3 ay2517.5
4 ay29.222.5
5 ay36.525
6 ay3829
7 ay4031
8 ayDört beş32.5
9 ayDört beş3. 4
10 ayelli36
11 ayelli37.5
1 yıl52.542.5
2 yıl52.543,5

Tablodan da fark etmiş olabileceğiniz gibi, köpeğinizin büyümek için yapması gereken çok şey var. Bazı aylar diğerlerinden daha hızlı geçer , ve büyüme sonunda, özellikle sekiz aylık işarette yavaşlar. İlk doğum günlerine kadar son yetişkin kilolarına ulaşmış olabilirler veya olmayabilirler. İki yaşına gelmeden birkaç kilo daha almaları alışılmadık bir durum değil.

Dikkate alınacak faktörler

Çimenlerin üzerinde atlama şirin Sibirya Husky köpek yavrusu

Yavru köpeğinizin büyümesi söz konusu olduğunda birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

Bu faktörleri hesaba katmak, köpeğinizin fiziksel gelişimini tam olarak anlamanızı sağlar. Bazıları sizin kontrolünüzde olabilir, bazıları ise şansa dayalıdır. Köpeğinizin gelişimi istediğiniz gibi gitmiyorsa, bu faktörleri bilmek endişelerinizi giderir. Hala endişeleriniz varsa, veterinerinize danışın.

Genetik

Bu, donmuş tundra üzerinde hafif yükleri hızla çekebilen orta boy bir köpektir. Boyutları, genetik soylarına kodlanmış olan bu üremenin bir sonucudur. Ebeveynlerine bir göz atarak köpeğinizin ne kadar büyüyeceği konusunda basit bir fikir edinebilirsiniz. Bununla birlikte, ebeveynler genetik bulmacanın sadece bir parçasıdır.

Boyutlarına göre hareket etmek, tamamen yanlış olabilecek bir tahmindir. Ebeveynler, daha büyük veya daha küçük yavrularla sonuçlanan genleri taşıyabilir ve köpeğinizin tam olgunluğa erişmesine kadar bunu anlamanın bir yolu yoktur. Diğer köpeklerinin ne kadar büyüdüğünü görmek için yetiştiricinizle notları karşılaştırmayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, bazen doğanın kendi rotasını yönetmesine izin vermek en iyisidir.

Beslenme

Doğru beslenme, her canlıda sağlığın temelidir. Beslenme, köpeğinizin ne kadar büyük veya küçük olacağını belirler . Ancak bu, aşırı beslerseniz köpeğinizin büyüdüğü anlamına gelmez. Bu genellikle, ağrılı ortopedik olanlar da dahil olmak üzere birçok önlenebilir hastalığa yol açabilen obeziteye yol açar.

Köpeğinizin hayatının ilk sekiz haftasında annesinden yeterince süt aldığından emin olmalısınız. Yavru mamasına geçiş yaptıktan sonra, yaşlarına ve boyutlarına uygun yemekler yemeleri gerekir . Doğal, kuru mama tanesi, her porsiyonda dengeli miktarda besin bulunduğundan köpeğinize vermek için en iyi seçenektir, böylece sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyürler. Onlara vitamin ve mineral vermek, büyürken sağlıklı olmalarını da sağlar.

Büyüme Atakları ve Yaylalar

Köpeğinizin büyüme döneminde herhangi bir noktada büyüme atakları ve platolar olması mümkündür. Bunlar büyümeyi ya hızlandırır ya da yavaşlatır ve bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey olmayacaktır. Büyüme ataklarının olmasını beklemek gerçekçi değildir çünkü köpeğinizin hayatının ilk aylarına bakmadığınız sürece, bunlar doğası gereği rastgeledir.

Köpeğinizin kendi hızında büyümek için elinden gelenin en iyisini yaptığını anlayın . Onlara ihtiyaç duydukları bakımı vererek, köpeğinizin tam potansiyeline ulaşmasını sağlıyorsunuz. Aşırı veya bodur büyüme sizi endişelendiriyorsa, düzgün büyüyüp büyümediklerini görmek için köpeğinizi bir veterinere götürün.

Kısırlaştırma ve Spaying

Köpeğinizi hayatının erken bir noktasında kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak, büyümelerini engellemek için fazla bir şey yapmayacaktır. Ancak eklemleri etkilenebilir. Erken kısırlaştırmanın ve kısırlaştırmanın köpeğinizin büyüme plakası üzerinde bir etkisi olabileceğini gösteren çalışmalar var. Bu, kapanmasını geciktirebilir ve köpeğinizin normalde olduğundan biraz daha uzun büyümesine neden olabilir. Bu kulağa iyi bir şey gibi gelebilir, ancak aslında köpeğinizin sonraki yıllarda eklem hastalığına yatkın hale gelmesine neden olur. Veterinerinize, en iyi zamanın yavrularınızı kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak olduğunu sormalısınız.

Fiziksel sağlık

Köpeğinizin büyümesi söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken son faktör, genel fiziksel sağlığıdır. Yavru köpeğiniz hayatının erken döneminde hastalandıysa ve uzun bir süre hasta kaldıysa, büyümesi bodur olabilir. . Kötü sağlık, köpeğinizin vücudunun tam potansiyeline ulaşması için bir engeldir, bu nedenle sağlığını sağlamak için köpeğinizi her zaman rutin kontrollerine getirin.

Yaralanma, köpeğinizin büyümesinde gecikmenin bir nedeni de olabilir. Köpeğinizin büyürken egzersiz ve oyun sırasında aşırı efor sarf etmesine izin vermemeye özen göstermelisiniz. . Kazara kendilerini yaralamamaları için onlara oynamaları için bolca alan vermek, onları güvende tutmak için harika bir fikirdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sahilde Sibirya Kurdu Eğitimi

Huskiler bağımsız olabilir ve eğitilmesi zor olabilir.

Köpeklerinin büyümesiyle ilgili endişeleri olabilecek Sibirya Husky sahiplerinden en sık sorulan sorulardan bazılarını yanıtlayalım. Köpeğinizin büyümesini izlemek bir ayrıcalıktır, ancak büyümesinin bazı bölümleri bizi sevgi dolu evcil hayvan ebeveynleri olarak endişelendirebilir. İşte en yaygın sorulardan bazılarının yanıtları. Sorunuzu cevaplamadıysak, aşağıdaki yorumlarda bırakmaktan çekinmeyin.

Sibirya kurdum ne zaman büyümeyi bırakacak?

Büyüme dönemlerine ilk birkaç ayda çok hızlı bir şekilde büyümeye başlarlar ve ardından bir yıllık işaretin yakınında yavaşlarlar. Hayatlarının geri kalanında bir köpek yavrusu kadar başıboş kalsalar da, köpeğiniz yaklaşık 15 aylık olduğunda fiziksel büyüme durur. Sibirya Kurdu 12 aylıkken yetişkin boylarına ulaşır, ancak ikinci doğum günlerinden önce birkaç kilo daha alabilirler.

Sibirya Husky'min ne kadar hızlı büyümesini bekleyebilirim?

Köpeğiniz özellikle ilk aylarda oldukça hızlı büyür. Bazen çok gençken ayda 10 kilodan fazla büyüyebilirler ki bu çok etkileyici. Köpeğiniz ayrıca büyümeyi hızlandırabilen veya yavaşlatabilen büyüme atakları ve platolar yaşayabilir. Köpeğinizin ne kadar büyük olacağına dair kabaca bir fikir edinmek için köpeğinizin ebeveynlerine bir göz atın, ancak bu garanti edilmez.

Birçok köpek küçük başlayabilir ve çok daha önemli olmak için büyüyebilir. Köpeğinizin yavru arkadaşlarından daha büyük olma, ancak daha sonra bir platoya çarpma ve o kadar hızlı büyümeyi bırakma şansı da vardır. Her köpek bir bireydir, bu yüzden çok kesin beklentilere sahip olmamaya çalışın.

Yavru köpeğim büyüme sancıları yaşayacak mı?

Araştırmalar, köpeklerin yavruyken büyüme sancıları yaşamadıklarını gösteriyor. Bununla birlikte, köpeğiniz ağrıya neden olabilecek ortopedik durumlar geliştirebilir. Köpeğinizin topalladığını fark ederseniz veya şişlik, garip bir yürüyüş ve normal aktivitelere katılmakta tereddüt ederseniz, veterinerinize danışmalısınız. Bu sayede yavru köpeğiniz hiç vakit kaybetmeden sağlıklı bir şekilde büyümesine geri dönebilir. Köpeğinizin kendine zarar vermesine izin vermemeye çalışın. Egzersizlerini ve oyun sürelerini mümkün olduğunca izleyin. Yaralanma bir acı kaynağı olabilir, bu nedenle yalnızca köpeğinizin kendi kendine güvenli ve sağlıklı bir şekilde hareket etmesine izin verin.

Büyüyen Sibirya Huskies için ortak bazı koşullar nelerdir?

Köpeğinizin büyüdükçe yatkın olabileceği yaygın bir durum kalça displazisidir. Bu, köpeğinizin uyluk kemiğinin kalça yuvasına tam olarak oturmadığı bir hastalıktır. Bu, çok fazla ağrıya neden olabilir ve genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde dejeneratif artrite yol açar. Köpeğinizde topallama, garip duruş veya alışılmadık bir yürüyüş şekli fark ederseniz kalça displazisini fark edebilirsiniz.

Kalça displazisi geliştirip geliştirmediğini kontrol etmek için köpeğinizi iki yaşındayken veterinere getirmelisiniz. Neyse ki, iyi yetiştiriciler kalça displazisini tarar ve buna sahip olan hiçbir köpeğin üremesine izin vermez. Köpeğinizi sorumlu bir yetiştiriciden aldıysanız, muhtemelen kalça displazisinden güvenlidir.

Sibirya kurdum doğru ağırlıkta değilse ne yapmalıyım?

Husky'nizin istediğiniz kiloda olmadığını fark ederseniz, gerçekten fazla kilolu mu yoksa zayıf mı olduğunu görmek iyi bir fikirdir. Rakamlar, köpeğinizin makul vücut ağırlığında olup olmadığını her zaman göstermez. Ayrıca yaşlandıkça daha fazla kilo alırlar. Köpeğinizin aşırı kilolu veya zayıf olup olmadığını test etmek için kaburgalarını kontrol edin.

pitbull mastiff

Onları görmemelisiniz, çünkü bu, köpeğinizin tehlikeli derecede zayıf olduğunun açık bir göstergesidir. Kaburgaları hemen değil, üzerlerine bastırırken hafif basınç uygulayarak hissedebilmelisiniz. Bu durum diyet ve egzersiz ile düzeltilmelidir. Düşük kilolu köpeklerin, iç parazit durumunda kurtlarının temizlenmesi gerekebileceğinden acil veteriner yardımına ihtiyacı vardır. Sonuç olarak, aşırı kilolu veya zayıf Husky'niz için tedavi planları için veterinerinize danışmalısınız.

Son düşünceler

Sibirya Kurdu, güzel özelliklere sahip, eğlenceyi seven, sadık köpeklerdir. Sağlıklı ve güçlü büyümelerini sağlamak size kalmış. Elinizde doğru bilgiye sahip olmak, bu süreçteki tümsekleri gerçekten yumuşatır.

Hazırlıklı olmak için Sibirya Husky'nizin büyümesini anlamak için araştırma yapmanız iyi bir şey. Farklı büyüme faktörlerini tanımak da endişeleri yatıştırır. Son tavsiyemiz, köpeğinizi rutin kontrolleri için veterinere getirmenizdir. Bu şekilde, köpeğinizin tam potansiyeline ulaşıp ulaşmadığını yakından izleyebilirsiniz.

Yorumlar