Pitbull ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Pitbull ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırır mısın Amerikan Pitbull Teriyeri vs. Labrador Retriever sıradaki dört ayaklı arkadaşın için mi? Her iki cins de kendi başlarına ikoniktir ve çoğu insan onları bir mil öteden tanıyabilir. Her iki cins de çalışkan yapıları ve aile dostu tavırları nedeniyle saygı duyulur ve değer verilir.

Ancak, bu ırkların birçok farklılıkları vardır. Evet onlar benzer bir iş etiğini paylaşıyor musunuz , ancak mizaçları farklıdır ve ikisi de farklı aile türleri için uygundur. Labradorlar en iyi seçimdir ilk kez köpek sahipleri için, Pitbull'lar biraz inatçı olabilir ve deneyimli bir köpek sahibinin elinde daha iyidir. Önümüzdeki on yıl için köpek arkadaşınızı seçmeden önce her bir cinsi anlamak önemlidir.Öyleyse, ırklar arasında köpek yavrusu maliyetlerini karşılaştırmaya mı çalışıyorsunuz, yoksa sadece nasıl karşılaştırdıklarını merak ediyorum , bu makale yardımcı olacaktır. Her iki ırkın da esasını, tarihçelerini ve onları evcil hayvan olarak tutmanın gerekliliklerini ele alacağız. Kısa sürede Labradorlar ve Pitbulllar konusunda uzman olmaya hazır olun!

Irk Karşılaştırması

Amerikan Pitbull Teriyeri

 • Yükseklik 14-21 inç
 • Ağırlık 35-65 Pound
 • Mizaç Akıllı, Sadık, Dost
 • Enerji Çok yüksek
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 10-12 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Labrador köpeği • Yükseklik 21-24 inç
 • Ağırlık 55-80 Pound
 • Mizaç Güleryüzlü, Çalışkan, Akıllı
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-14 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekilerIrk Tarihi

bir alalım kökenlere bak Hem Pitbull hem de Labrador Retriever. Toplumun bu ırkların her ikisinin de rolleri hakkındaki fikirleri zamanla önemli ölçüde değişti ve köpeklerin tam olarak nereden geldiğini bilmeniz sizin için faydalı olabilir. Ayrıca her bir türün neden yaratıldığını ve geçmişte ne için yetiştirildiğini anlamak da yararlıdır.

pitbull

Dışarıda Oturan Amerikan Pitbull Teriyeri

Pitbull, bir çiftlik sahibi, çalışan köpek ve aile refakatçisi olarak ün kazanmıştır.İngiltere'de bilinen Amerikan Pitbull Teriyeri Pitbull, ilk olarak 1870'lerde Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edilen bulldog ve teriyerlerden türemiştir. Bununla birlikte, cins ondan önce ortaya çıktı 1800'lerin başında İngiltere'de.

O zamanlar insanlar geleneksel olarak bulldog ve terrier ırklarını boğa güreşi, sıçan yemi ve köpek dövüşü gibi acımasız kan sporlarında kullandılar. Yetiştiriciler, iki ırkın ideal fiziğine sahip köpekleri çaprazladılar ve bu, bu tür kumar sporlarında mükemmel olan bir köpek olan Pitbull ile sonuçlandı.

Zaman geçtikçe Pitbull'un itibarı dövüş köpeklerinden değişti bir işçi sınıfı arkadaşınınkine. Zekaları ve azimleri nedeniyle, cins aslında Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri maskotu oldu. Her yerde afişler pitbull'u ulusun başarısıyla ilişkilendirdi.1976'da Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, 50 eyalette köpek dövüşlerini yasaklayan Hayvan Refahı Yasasını kabul etti. Gerçekte, suçlular, 1980'lerde yeraltı köpek dövüşü daha yaygın hale geldiğinden, yasadışı dövüş köpekleri olarak Pitbull'ları aramaya başladı.

Buradan, hayvan hakları reklam kampanyaları köpek dövüşlerini kınamak Pitbull'ları poster köpeği olarak kullandılar. Genel olarak, Amerikan halkı ve dünya, Pitbull'ları sadık bir işçi sınıfı arkadaşı olarak değil, kınamaya değer tehlikeli ve öngörülemeyen bir tür olarak görmeye başladı.

Bu tutum değişiyor , rağmen. Gittikçe daha fazla insan, bir Pitbull'un nasıl davranacağını belirleyebilecek birinin köpeği nasıl yetiştirdiği olduğunun farkında. Halkın algısı, Pitbull'ların diğer herhangi bir cins kadar sevimli ve arkadaş canlısı olan layık bir ev köpeği olduğuna geri dönüyor.

Labrador köpeği

İki Sarı Labrador

Labradorlar, dünyadaki en iyi bilinen ve aranan aile köpek ırklarından biridir.Labrador Retrieverlerin Kanada, Labrador'dan geldiğini düşünmek yaygın olsa da, gerçek şu ki, cins John'un su köpeklerinden geldi 1500'lerde Newfoundland, Kanada'da.

Su köpekleri aslen balıkçılar için mükemmel bir arkadaştır , o zaman diliminde birincil endüstrilerden biri. St. John'un su köpekleri, kancadan kurtulmuş olabilecek balıkları yakalamak veya bütün balık ağlarını içeri çekmeye yardımcı olmak için buzlu sulara atlar.

Su köpekleri, 1800'lerin başında kraliyetler onları İngiltere'nin Poole kentine ithal edene kadar yalnızca Newfoundland ve Kanada'nın yakın bölgelerinde kullanıldı. Soy hızla gelişti bir balıkçı köpeğinden bir av arkadaşına, birçok kişi tarafından her türlü atış için mükemmel köpek olarak tanımlanan Labrador Retriever adını alıyor.

1900'lerin başında, Amerikalı çiftçiler, Labradorları inanılmaz çalışan köpekler olarak tanımaya başladılar. 1917'de Kennel Club cinsi resmen tanıdı ve birçok aileye sevgi dolu bir katkı oldu.Bugün, Labradorlar hala en popüler ırklardan biri ABD ve İngiltere'de. İki tür Laboratuvar vardır. Cins içindeki Laboratuar türleri genellikle tezgah veya alan olarak anılacaktır ve her ikisi de farklı amaçlar için yetiştirilmiştir. Medya ve kültürde yaygın olan Labradorlar, Golden Retriever gibi sadece az sayıda diğer ırkla rekabet edebilen toplumda özel bir yere sahiptir.

Görünüm

Farklı Görünümlü Köpekler

Pitbull ve Labrador birbirinden çok farklı görünüyor.

Pitbull'lar ve Labradorlar tamamen farklı görünmek . Her iki cins de kolayca tanınabilir ve kürk ve fiziksel görünüm açısından çok farklıdır. Köpek ırklarına aşina olmayan biri bile bir Pitbull ile Labrador Retriever'ı ayırt edebilir.Amerikan Pitbull, orta ila büyük bir cins olarak kabul edilir, 35 ila 60 pound ağırlığındaki erkekler ve dişiler normalde 30 ila 50 pound . bazı erkekler daha büyük olacak , ancak bunların 80 poundu gölgede bıraktığını görmek nadirdir.

Labrador Retrieverler aynı zamanda orta ila büyük bir cinstir ve genellikle Pitbull muadillerinden daha ağırdır. Erkekler tipik olarak 65 ila 80 pound ağırlığında , ve kadınlar yaklaşık 55 ila 70 .

Tıknaz omuz kasları genellikle Pitbull'ları karakterize eder. Gerçekten de, Pitbull'ların çoğu, diğer köpek ırklarından, özellikle de Labrador Retriever'lardan daha kaslı ve daha geniştir. Kafaları belirgin şekilde geniştir, belirgin çeneleri ve kaslarla şişkin boyunları vardır.

Buna karşılık, Laboratuvarlar Pits'ten çok daha yalın ama daha az fiziksel olarak uygun değil. Genellikle 'kısa çift' olarak tanımlanan Labradorlar çok orantılıdır, bacakları ve vücudu görünüşte birbiriyle mükemmel bir şekilde eşleşir. Sağlam bir çene grubuna ve iyi tanımlanmış yüz özelliklerine sahip geniş kafatasları vardır.Çoğu durumda her iki cins de aynı tip göz rengine sahiptir. Tipik olarak, Laboratuarlar ve Çukurlar altın kahverengi ela, koyu kahverengi veya kahverengi gözlere sahiptir. Bununla birlikte, Pitbull'ların mavi göz şansı daha yüksektir. Mavi gözler oldukça dikkat çekicidir ve her yerdeki köpek severler tarafından oldukça değerlidir.

Mizaç

Meraklı Görünümlü İki Köpek

Bu köpekler farklı görünüyor ve çok farklı kişilikleri var.

shih tzu chihuahua karışımı

Mizaç veya cinsin insanlarla ve diğer köpeklerle nasıl davrandığı açısından, her iki cins de doğru bir şekilde eğitildiğinde arkadaş canlısıdır.

İtibarlarına rağmen Pitbull'lar genellikle en arkadaş canlısı köpekler hiç karşılaşacaksınız. Pits, doğru bir şekilde sosyalleşirse diğer köpeklere karşı çok arkadaş canlısıdır. İnsanlara karşı Pitbull'lar sahiplerine çok sadıktır, ancak diğerlerine, özellikle çocuklara karşı arkadaş canlısıdır. Sadece Pitbull'lar yanlış sosyalleştiğinde veya köpek yavrusu olarak istismar edildiğinde olumsuz davranışlar sergilerler. Geçmişte ne için yetiştirildikleri nedeniyle Labs'tan biraz daha koruyucu olabilirler.

Laboratuvarlar çok güvenilir ve sosyal köpeklerdir, her zaman oynamaya hazırdırlar ve genellikle oldukça yaramazdırlar. Çocuklar için harika birer arkadaş ve aileye sadık kişilerdir. Genelde sevmedikleri biriyle hiç karşılaşmazlar, bu da onları çocuklu birçok hanenin gözdesi haline getirir. Onları da yapar oldukça berbat bekçi köpekleri . Yabancılar geldiğinde havlayabilseler de, başka türlü eğitilmedikçe, yabancılardan bile olsa, neredeyse her zaman karınlarını tırmalamak için yumuşarlar.

Egzersiz yapmak

Oyuncaklar İçin Karda Koşan İki Köpek

Her iki cins de günde en az 60-90 dakika egzersiz gerektirecektir.

Hem Pitbull'lar hem de Labradorlar son derece enerjik köpek ırkları . Oynamaları ve kapsamlı egzersizler yapmaları gerekiyor. Laboratuvarlar özellikle koşmak ve oynamak için çok fazla alana ihtiyaç duyar. Yakınlarda bir su kütlesine sahip olmak, egzersiz rutinleri için özellikle faydalıdır.

Getirme oynamak, köpeğinizi aktif ve sağlıklı tutmanın harika bir yoludur ve bir ip oyuncağına sahip olmak da öyle. Çukurlar, güçlü çene kaslarını kullanmayı gerçekten severler ve bir ip oyuncağı, fazla enerjiyi atmaları için mükemmel bir yoldur.

Köpek parkları, hem Pits hem de Labs için sağlıklı fiziksel aktiviteyi teşvik etmenin harika yollarıdır. eğer düzgün bir şekilde sosyalleşirlerse gençken. Sonuç olarak, bu ırkların her ikisinin de tutarlı günlük egzersize ihtiyacı vardır. En azından harcamayı bekleyin günde 60-90 dakika herhangi bir cins egzersiz.

Eğitim

Eğitimde Çukur ve Laboratuvar

Her iki cins de çok iyi dinler ve diğer cinslere göre eğitilmesi daha kolaydır.

için süreç her iki ırkı da eğitmek aynıdır . Her iki cins de doğru bir şekilde sosyalleştirildiğinde çok zeki ve arkadaş canlısıdır. Bununla birlikte, bir Pit köpek yavrusu almaya karar verirseniz, cinsin etrafındaki damgalama nedeniyle diğer köpekler ve insanlarla, özellikle çocuklarla sosyalleşmek için daha fazla zaman harcamalısınız.

Köpeklerinizi genç yaşta sosyalleştirmeye başlayın, onları diğer köpeklere maruz bırakın ve daha yaşlı, iyi huylu bir köpeğin davranışlarını izlemelerini sağlayın. Bu, onları daha sonraki yaşamlarında iyi davranışlar için güzel bir şekilde ayarlayacaktır.

Hem Çukurlar hem de Laboratuarlar, geniş bir sandık içinde rahat ve güvende hissetmelerini sağlamak için küçük yaşlardan itibaren sandık eğitimi almalıdır. Laboratuvarların büyük bir kasaya ihtiyacı olacak yeterli alana sahip olduklarından emin olmak için. Genellikle, bir Lab'i benimserken bölmeli bir sandık satın almak en iyisidir, bu nedenle büyümeleri için yer vardır. Pitbull kasaları, köpeğin boyutuna bağlı olarak biraz daha zor olabilir. Genellikle, orta veya büyük yapacak .

Olumlu pekiştirme eğitimi kullanın ve temel bir itaat programı başlatmak . Otur, kal, gel ve topuk gibi şeyler, köpeğinizin yetişkinliğe kadar iyi davranması için gerekli araçlardır.

Sağlık

Etrafta Sağlıklı Koşan İki Köpek

Her iki cins de genellikle oldukça sağlıklıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir Labrador veya Pitbull'u sağlıklı tutmanın en iyi yolu, egzersiz yapmak . Blok etrafında yürümekten daha fazlasını içeren günlük bir oyun rutininiz olduğundan emin olun. Her iki cins de vücutlarının ve kemiklerinin uzun süre sağlıklı kalmasını sağlamak için fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar.

Bununla birlikte, her iki cins de çeşitli sağlık tehlikelerine karşı bağışık değildir. Çoğu köpek ırkında olduğu gibi, Pits and Labs, köpek türüne özgü artan hastalık riskine sahiptir.

Kısa tüyleri nedeniyle Pitbull'lar genellikle çeşitli cilt bozukluklarına eğilimlidir. Pitlerde güneş yanıkları, kaşıntılı alerjiler, iyi huylu tümörler ve cilt kanseri (nadir durumlarda) diğer ırklara göre daha yaygındır.

Ayrıca, Pitbull'lar makul derecede duyarlı kalça displazisi ve diz komplikasyonları. Pit'inizi hala aktif tutmanız gerekse de, eklemlerinde bir sorun olduğunu gösterebilecek topallama veya düzensiz yürüme hareketlerine karşı dikkatli olun.

Laboratuvarların da kendi sağlık sorunları vardır. Cilt koşullarına da duyarlı olsa da, Laboratuvarların aşırı kilolu olma olasılığı Pitbull'lardan daha fazladır. Ayrıca, neredeyse Pit'ten daha fazla kalça displazisi ve diz komplikasyonları geliştirmeleriyle tanınırlar. Aşırı kilolu olmak buna katkıda bulunabilir mide-bağırsak sorunları, eklem sorunları ve bağ yırtılmaları dahil olmak üzere çok çeşitli diğer sağlık sorunlarının yanı sıra.

Beslenme

Yemek Bekleyen İki Köpek

Her iki cins de yüksek kaliteli bir diyet yerken ellerinden gelenin en iyisini yapacaktır.

Köpeğinize sağlıklı ve besleyici yiyecekler sağlamak, onlara uzun ve mutlu bir yaşam sağlamak için çok önemlidir. Laboratuarlar ve Çukurlar, karbonhidratları, proteinleri, amino asitleri, yağları, yağ asitlerini ve vitaminleri ve mineralleri içeren benzer diyetlere sahiptir.

Orta ila büyük köpekler olan Laboratuarlar ve Çukurlar çok yiyebilir. Laboratuvarlar tipik olarak Pitbull'lardan biraz daha aktiftir ve günde yaklaşık 1500 ila 1875 arasında daha fazla kalori gerektirir. Laboratuvarlar genellikle yemek yer etrafında Günde 2 ila 3 bardak yemek . Pitbull'ların enerjilerini ve sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için günde yaklaşık 1000 ila 1750 kaloriye ihtiyacı vardır. Bunun anlamı şudur ki Pitbull'lar yiyecek etrafında Günde 1,5 ila 3 bardak yemek , büyüklüklerine ve aktivite seviyelerine bağlı olarak.

Son zamanlardaki en büyük tartışmalardan biri, ticari ve ev yapımı yiyecekler arasındaydı. Mağazadan satın alınan yiyecekler uygun olsa ve besin değerleri pakette listelenmiş olsa da, genellikle koruyucu maddeler ve aşırı yağlarla doludur. Ev yapımı yiyecekler daha fazla düşünmeyi gerektirir ve çoğu zaman bunu yapmanızı gerektirir. köpeğinizin makrolarını hesaplayın ve bireysel ihtiyaçları için en iyi diyet planını hazırlar.

tımar

Pitbull ve Laboratuar Bakımlı

Pitbull'lar laboratuarlardan daha az tüy dökebilir, ancak her iki cinsin de düzenli bir tımar rutinine ihtiyacı vardır.

Bakım, herhangi bir köpek ırkına bakmanın çok önemli bir parçasıdır. Kritik farklılıklardan biri Laboratuarlar ve Çukurlar arasında paltoları vardır ve Pitbull'lar Labradorlardan önemli ölçüde daha az bakım gerektirir. Pitbull'lar daha az tüy döker çift ​​kat olan Labradorlardan daha.

Buna rağmen, Pits'in hiç tımarlanmaya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Yüksek kaliteli bir diyete bağlı kalmak, Pit'inizin parlaklığını koruyacaktır. Ayrıca her iki haftada bir ya da iki kez kauçuk köri fırçasıyla hafif bir fırçalama yapmalısınız. Ancak, Pit'iniz biraz parlaklık kaybediyorsa, ceket daha iyi görünene kadar bunu her gün yapmalısınız.

Labradorlar daha yoğun bir bakım rutini gerektirir. Dan beri Laboratuvarlar sık ​​sık dökülüyor , fırçalamaya ihtiyaçları var en azındanfazla kürkü çıkarmak için haftada bir . Köpeğiniz çoğundan daha fazla tüy dökme eğilimindeyse, haftada iki kez fırçalamalısınız.

Her iki ırkın da köpek ırkları yelpazesinde tımarlanması nispeten kolaydır. Laboratuarlar daha fazla tüy dökse de, ceketleri hala oldukça kısa . Daha derin bir sorun olmadıkça çoğu durumda herhangi bir karışıklık veya topaklanma yaşamayacaksınız.

Bakım, cilt topaklarını ve pireleri kontrol etmek için harika bir fırsattır. Herhangi bir şey fark ederseniz, yayılmasını önlemek için hızlı bir şekilde harekete geçin. Aksi takdirde, pahalı bir veteriner bakımına ihtiyaç duyabilirsiniz ve köpeğiniz fark edilir derecede rahatsız olacaktır, muhtemelen acı içinde olacaktır.

köpek fiyatları

Çukur ve Laboratuar Yavruları Açık Havada

Her iki cinsten de safkan bir köpek yavrusu için yaklaşık 1.000 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin.

Bir Labrador veya Pitbull yavrusu satın aldığınızda karşılaşabileceğiniz maliyet, hangi cinsin daha uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Belirli bir Pitbull türü arıyorsanız, bir yetiştiriciden satın almak tek seçeneğiniz olabilir. Mavi Burunlu Pitbull'lar ve Kırmızı Burunlu Pitbull'lar ikisi de daha pahalıya mal olacak Beyaz Pitbull'lardan daha veya diğer renk kombinasyonları.

Pitbull yavruları tipik olarak Nitelikli bir yetiştiriciden yaklaşık 1.000 $ . Ancak bu fiyat tercihinize göre artabilir. Aslında, köpek gösterilerinde yer alacak uygun evraklara sahip bir pitbull köpek yavrusu gidebilir. 20.000 dolara kadar . Cins, AKC sicilinde bulunmadığından, saygın bir yetiştirici bulmak biraz daha zor olabilir. Aramanıza sosyal olarak başlamanız önerilir. Çevrimiçi sosyal medya gruplarına bakın ve bir yetiştirici seçmeden önce araştırmanızı yapın.

Labrador yavruları, ortalama olarak aynı miktarda mal olabilir. Kalifiye bir yetiştiriciden 1.000 $ ve üstü . AKC damızlık kayıtlarını arayarak bir Lab köpek yavrusu aramaya başlayın. Laboratuvarlar, ceket renklerine göre oldukça değerlidir. Sarı ve Siyah Labradorlar, fiyatı belgelenmiş bir soyağacı olan yavrular için genellikle daha yüksek olan Çikolata Laboratuarlarından daha yaygındır.

Kırmızı kaplamalı Laboratuvarlar ve Gümüş Laboratuvarları ceket renklerinin nadir olması nedeniyle daha yüksek bir fiyat alabilir. Bazı yetiştiricilerin bu renkleri safkan olarak tanımadığını ve köpeğinizi göstermeyi planlıyorsanız zorluklara yol açabileceğini unutmayın.

Son düşünceler

Umarım bu makale, bir Labrador Retriever ile Pitbull arasında karar veriyorsanız sahip olabileceğiniz bazı kafa karışıklıklarını gidermiştir. Her iki cins de bir sonraki evcil hayvanınız için mükemmel seçimlerdir ve yaygın bir yanlış anlamadır. seni yıldırmamalı birinden veya diğerinden, özellikle Pitbull'lardan.

İlk kez köpek sahibiyseniz, eğitim kolaylığı nedeniyle bir Labrador daha uygun olabilir. Ama kalbiniz bir tanesine bağlıysa, bunun sizi bir Pitbull'dan uzaklaştırmasına izin vermeyin. Neye karar verirseniz verin, doğru eğitim, diyet ve egzersizle köpeğinizin mükemmel bir köpek olacağından emin olabilirsiniz. ailenin değerli üyesi çarçabuk. Bir yetiştiriciden veya bir barınaktan olsun, bir sonraki köpek arkadaşınız sizinle tanışmayı bekliyor!

Yorumlar