Malchi: Chihuahua Malta Karışımı Bilgisi: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Malchi: Chihuahua Malta Karışımı Bilgisi: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Chihuahua ve Malta'nın büyüleyici bir karışımı olan Malchi, dünya çapındaki köpek severlerin kalbini fetheden sevimli küçük bir arkadaştır.

Sevecen görünümleri ve sevecen kişilikleriyle Malchiler, küçük bir mutluluk paketi arayan aileler ve bireyler için popüler bir seçimdir.Malchis'in büyüleyici dünyasını, geçmişini, mizacını, bakım gereksinimlerini ve çok daha fazlasını keşfedeceğiz. İster hayatınıza karma bir cins getirmeyi düşünüyor olun, ister bu sevimli karma cins köpekleri merak ediyor olun, Malchis'i sevilen bir cins yapan benzersiz özellikleri keşfetmek için okumaya devam edin.

İçindekiler
 1. Tarih
 2. Mizaç
 3. Boyut ve Görünüm
 4. Yaşam koşulları
 5. Eğitim ve Egzersiz
 6. Sağlık sorunları
 7. Ömür
 8. Beslenme
 9. bakım
 10. Yetiştiriciler ve Yavru Köpek Maliyetleri
 11. Kurtarma ve Barınaklar
 12. Aile Evcil Hayvanları Olarak
 13. Son düşünceler
Malçi
  • Ağırlık 2-12 pound
  • Yükseklik 6-12 inç
  • Ömür 12-15 yıl
  • Renkler beyaz, krem, siyah, kahverengi, gri ve bunların kombinasyonları
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Yavrusu Maliyetleri

Tarih

Malchi, karışık bir cins olarak, muhtemelen iki cinsin kasıtlı olarak bir araya getirilmesiyle ortaya çıkmaya başladı. Cinsin kesin tarihi safkan ırklar kadar iyi belgelenmemiş olsa da, ebeveyn ırklarının geçmişlerine bakarak kökenleri hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. Bu karışım muhtemelen her iki ebeveyn ırkının arzu edilen özelliklerini birleştirmek için yaratılmıştır. Chihuahua'nın küçük boyutu ve Malta'nın ipeksi kürkü ve dost canlısı yapısı gibi.

Malta dili

 Açık havada yürüyen lüks beyaz köpek
Uzun, ipeksi beyaz kürk, lüks Maltalıların ticari markasıdır.

Malta dili akıllılar, Kökenleri 2000 yıl öncesine kadar uzanan antik bir tür. Yunanlılar ve Romalılar tarafından oldukça saygı görüyorlardı ve sahip olduklarına inanılıyor. Akdeniz'de ortaya çıktı Malta adası. Bu köpekler tarih boyunca genellikle kraliyet ailesi ve soylular tarafından refakatçi olarak tutuldu. Küçük boyutları, uzun uçuşan kürkleri ve sevecen doğaları nedeniyle yetiştirildiler. Maltalılar Avrupa'ya ve sonunda Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek burada popüler bir oyuncak türü haline geldiler.Chihuahua'lar

 Siyah ve Ten Rengi Chihuahua
Chi'ler canlı kişilikleri ve yüksek enerji seviyeleriyle tanınırlar.

Chihuahua'lar dünyanın en küçük köpek ırklarından biridir Adını ilk keşfedildiği yer olan Meksika'nın Chihuahua eyaletinden alıyor. Kökenlerinin çok eskilere dayandığına inanılıyor Meksika'nın eski uygarlıkları . Onlar, eski Mayalar ve daha sonra Aztekler tarafından beslenen küçük bir köpek olan Techichi'nin torunlarıdır. Bu yavrular ilk kez 19. yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri'ne tanıtıldı ve cins zamanla popülerlik kazandı.

Mizaç

Malchiler genellikle doğası gereği şefkatlidir. Sahipleriyle güçlü bağlar kurma eğilimindedirler ve onlara sarılmaktan ve onlara yakın olmaktan hoşlanırlar. İnsan dostluğuyla gelişirler ve çoğu zaman mükemmel kucak köpekleri olurlar. Genellikle oldukça eğlenceli ve enerjiktirler. Etkileşimli oyun zamanlarından hoşlanırlar ve oyun oynarken ve etrafta koşarken enerji patlamaları yaşayabilirler. İnteraktif oyuncaklar ve oyunlar, onları zihinsel ve fiziksel olarak uyarmanın harika bir yoludur.

Chihuahua ebeveynleri gibi Malchiler de genellikle uyanık ve uyanık. Yabancılara karşı dikkatli olabilirler ve iyi bir bekçi köpeği olabilirler, çünkü algılanan herhangi bir tehdide karşı sahiplerini hızlı bir şekilde uyarabilirler. veya çevrelerindeki değişiklikler. Tanıdık olmayan insanlar veya durumlar karşısında bazen biraz mesafeli veya çekingen olabildikleri için uygun sosyalleşme çok önemlidir. Farklı insanlara, hayvanlara ve ortamlara erken maruz kalma, onların iyi uyum sağlayan ve kendine güvenen köpeklere dönüşmelerine yardımcı olabilir.Rus ayı köpeği

Boyut ve Görünüm

Malchican'ın boyutu, görünümü, kürkü ve renkleri, hem Chihuahua hem de Maltalı ebeveyn ırklarından miras aldıkları için farklılık gösterir. Genellikle oyuncak köpek kategorisine girerler ve boyutları oldukça küçük olabilir. Ortalamada, omuzda yaklaşık 15 ila 30 cm (6 ila 12 inç) yükseklikte durabilirler. Ağırlıkları 2 ila 12 pound (0,9 ila 5,4 kg) arasında değişebilir, bazı bireyler daha küçük veya daha büyüktür.

Malchiler genellikle kompakt ve iyi orantılı bir gövdeye sahiptir. Kafaları değişebilir ancak genellikle yuvarlak bir kafatası ve orta derecede uzun, hafif konik bir ağızlık bulunur. . Gözleri yuvarlak ve anlamlı olabilir ve kulakları küçük olabilir ve bir Chihuahua'nınki gibi dik, bir Malta'nınki gibi sarkık veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Kuyruğun uzunluğu değişebilir ve köpeğe bağlı olarak sırtta veya yana doğru taşınabilir.

Bir Malchi'nin ceketi, her iki ebeveyn ırkının özelliklerini miras alabilir. Malta paltosu gibi uzun, ipeksi ve düz veya Chihuahua paltosu gibi kısa ve pürüzsüz olabilir. . Bazılarında daha uzun bir son katla kaplanmış yumuşak bir astar olan çift kat bulunurken bazılarında tek kat bulunur. Kaplama dokusu ince ve ipeksi ile hafif kaba arasında değişebilir.Malchis'in çeşitli kaplama renkleri ve desenleri vardır. Bazı yaygın renkler arasında beyaz, krem, siyah, kahverengi, gri ve bunların kombinasyonları bulunur . Düz renkli kaplamalara sahip olabilirler veya farklı renklerde lekeler veya yamalar ile çok renkli olabilirler. Yüzlerinde, göğüslerinde, patilerinde ve kuyruklarında beyaz lekeler olması alışılmadık bir durum değil. Ceketin rengi ve deseni çok çeşitli olabilir, bu nedenle benzersiz ve göz alıcı görünümlere sahip olanı bulabilirsiniz.

Yaşam koşulları

Çeşitli yaşam koşullarına uyum sağlayabilirler ancak düzenli egzersiz gerektirirler ve zihinsel uyarım onları mutlu ve sağlıklı tutmak. Malchiler küçük köpeklerdir, bu da onları apartman yaşamına ve çeşitli yaşam koşullarındaki insanlara uygun kılar. Bununla birlikte, küçük boyutları aynı zamanda hassas olabilecekleri anlamına da gelir; bu nedenle, kazara kabaca kullanabilecek çok küçük çocukları olan aileler için en iyi seçim olmayabilirler.

Bir Malchi için bir avlu bir zorunluluk olmasa da, güvenli, çitlerle çevrili bir avluya erişim onlara oynamak ve keşfetmek için güvenli bir alan sağlayabilir. Çitin sağlam olduğundan ve boşlukların kaçmalarını önleyecek kadar küçük olduğundan emin olun. Aşırı sıcaklıklara karşı hassastırlar. Küçük boyutları ve bazen uzun, ince tüyleri onları hem soğuk hem de sıcak havaya karşı savunmasız hale getirir. Soğuk havalarda onlara sıcak tutan giysiler sağlayın ve soğuk sıcaklıklara maruz kalmalarını sınırlayın. Sıcak havalarda gölgeye ve bol suya erişebildiklerinden emin olun ve günün en sıcak saatlerinde yürüyüşlerden kaçının.

Eğitim ve Egzersiz

Malchiler akıllı köpeklerdir ama bazen inatçı bir çizgiye sahip olabilirler, özellikle de özellikleri Chihuahua ebeveynlerinden miras almışlarsa . Tutarlı ve pozitif takviyeye dayalı eğitim yöntemleri bu cinste en iyi sonucu verir. 'Otur', 'kal', 'aşağı', 'gel' ve 'bırak' gibi komutları içeren temel itaat eğitimiyle başlayın. Tutarlı eğitim seansları ve kısa, sık uygulama seansları bu yavru için iyi sonuç verir.Sandık eğitimi, ev temizliğinde ve gerektiğinde Malchi'nize güvenli ve rahat bir alan sağlamada yararlı olabilir. Sandığın davetkar bir yer olduğundan emin olun ve onu asla cezalandırmak için kullanmayın. Boyutlarının küçük olması nedeniyle kapalı mekanlarda kaza geçirebilirler. Tutarlı bir tuvalet rutini oluşturun, onları düzenli olarak dışarı çıkarın ve dışarı çıktıkları için ödüllendirin. Ev temizliği sürecinde sabırlı ve tutarlı olun.

Malchis uyanık ve sesli olabilir, bu da aşırı havlamaya yol açabilir. Onları 'sessiz' veya 'yeterli' gibi komutlara yanıt vermeleri konusunda eğitin. Can sıkıntısı veya kaygı gibi havlamalarının altında yatan nedene değinin. Bu cins, enerjilerini harcamak ve çevresini keşfetmek için günlük yürüyüşlerden yararlanır. Her gün en az bir veya iki adet 20 ila 30 dakikalık yürüyüş yapmayı hedefleyin. Aşırı sıcaklıklara karşı hassas olduklarından aşırı hava koşullarında dikkatli olun.

Oyuncaklarla interaktif oyun zamanı, zihinsel ve fiziksel uyarılmaya yardımcı olur. Malchiler genellikle getirme oyunlarından veya ikram dağıtan bulmaca oyuncaklarıyla oynamaktan hoşlanırlar. Hava durumu veya diğer faktörler nedeniyle açık havada yapılan egzersizlerin sınırlı olduğu günlerde, kapalı alanda oyun oynayın ve zihinsel egzersizler yapın. Onları eğlendirmek için engelli parkurları bulmaları veya kurmaları için ödülleri saklayın. Yavru köpeğiniz iyi sosyalleşiyorsa ve diğer köpeklerin yanında rahatsa, oyun randevuları düzenleyin veya bir köpek parkını ziyaret edin. Sosyal etkileşim can sıkıntısını önlemeye ve iyi davranışları teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Sağlık sorunları

 Chihuahua Malta Karışımı üç renkli yüzü yakından
Tüm köpekler gibi Malchiler de genetik yapılarından dolayı bazı sağlık sorunlarına duyarlı olabilirler.

Herkes bu sağlık sorunlarını yaşamasa da, Herhangi bir köpeği sahiplenmeyi veya bakmayı düşünüyorsanız bunların farkında olmanız iyi olur . Chihuahua ve Maltalı ebeveyn ırklarıyla ilgili olan ve yavrularını potansiyel olarak etkileyebilecek bazı yaygın sağlık sorunları şunlardır:Diş Sorunları

Hem Maltalıların hem de Papillonların diş çürümesi, diş eti hastalığı ve erken diş kaybı gibi diş sorunlarına sahip olduğu biliniyor. Dişlerini fırçalamak ve diş tedavisi sağlamak gibi düzenli diş bakımı bu sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Göz Hastalıkları

Hem Chihuahua hem de Maltalılar katarakt, glokom gibi göz problemlerine eğilimlidir. ilerleyici retinal atrofi (PRA) ve diğer retina sorunları. Bu rahatsızlıkların tespit edilmesi ve yönetilmesi için düzenli göz muayeneleri çok önemlidir.

Lüks Patellalar

A lüks patella diz kapağının (patella) normal pozisyonundan kaymasını içerir, bu da topallığa veya ağrıya neden olabilir. Küçük ırklar patellar lüksasyona daha duyarlı olabilir.Hipoglisemi

Malchis, zayıflığa, nöbetlere veya bayılmaya yol açabilen düşük kan şekeri seviyelerine (hipoglisemi) duyarlı olabilir.

Kalp İşlevi

Bazılarında mitral kapak hastalığı da dahil olmak üzere kalp rahatsızlıkları gelişebilir. Düzenli veteriner kontrolleri kalp sağlığının izlenmesine yardımcı olabilir.

poogle

Alerjiler

Malchis, gıda alerjileri veya cilt alerjileri de dahil olmak üzere ciltte tahrişe, kaşıntıya ve rahatsızlığa neden olabilecek alerjiler geliştirebilir.

Karaciğer sorunları

Kanın karaciğeri atladığı doğuştan bir durum olan karaciğer şantı, her iki ebeveyn ırkını da etkileyebilir. Karaciğer fonksiyonlarını izleyin ve herhangi bir semptom ortaya çıkarsa veteriner bakımına başvurun.Trakeal Çöküş

Malta Papillon Karışımı, nefes borusunun zayıflayıp daraldığı, öksürüğe ve nefes alma zorluklarına yol açan trakeal çökmeye yatkın olabilir. Tasma yerine emniyet kemeri kullanmak ve sağlıklı bir kiloyu korumak bu sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

Diş Sorunları

Küçük köpekler genellikle diş eti hastalığı ve diş çürümesi gibi diş sorunlarına eğilimlidir. Dişlerini fırçalamak da dahil olmak üzere düzenli diş bakımı önemlidir.

Çöken Trakea

Chihuahualar gibi küçük ırklar, çökebilecek zayıf trakealara sahip olmaya yatkındır, bu da öksürüğe ve nefes alma zorluklarına yol açar.

Legg-Calve-Perthes Hastalığı

Bu durum kalça eklemini etkiler ve topallığa yol açabilir. Malta gibi küçük ırklarda daha sık görülür.

Ömür

Malchi'nin ortalama ömrü İyi bakıldığı ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüğü takdirde 12 ila 15 yıl veya daha fazla olabilir. Doğru beslenme, düzenli egzersiz, rutin veteriner kontrolleri ve sevgi dolu bir yuva sağlamak, daha uzun ve sağlıklı bir yaşama katkıda bulunabilir.

Köpek sahiplerinin köpeklerinin sağlık bakımında proaktif olmaları çok önemlidir. Bir veterinerle düzenli kontroller, dengeli beslenme, diş bakımı ve herhangi bir rahatsızlık veya hastalık belirtisinin izlenmesi, Malchi'nizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için çok önemlidir. . Ayrıca, bu cinsi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, köpeğin ebeveynlerinin sağlık geçmişini araştırın ve ilgili sağlık izinlerini isteyin. Bu, kalıtsal sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Beslenme

Herhangi bir evcil hayvanın sağlığı ve refahı için doğru beslenme şarttır. Bu küçük köpeklerin özel diyet gereksinimleri bunun karşılanması gerekiyor o Boyutları, aktivite düzeyleri ve genel sağlıkları için gerekli besinleri aldıklarından emin olun.

Malchi'nin beslenme gereksinimleri yaş gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. boyut , aktivite düzeyi ve bireysel metabolizma. Kilolarına ve genel sağlıklarına dikkat edin ve onları en iyi durumda tutmak için gerektiği şekilde diyetlerinde ayarlamalar yapın. Veteriner hekiminiz beslenmeyle ilgili endişelerinizi veya aklınıza takılan soruları yanıtlamak için değerli bir kaynak olabilir.

Seçin Küçük ırklar veya oyuncak ırklar için özel olarak formüle edilmiş yüksek kaliteli ticari köpek mamasıdır. Bu mamalar genellikle küçük köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Küçük boyutlarından dolayı Malchilerin mideleri daha küçüktür ve daha büyük yavrular kadar yiyeceğe ihtiyaç duymayabilirler. Gıda etiketinde belirtilen beslenme kurallarına uyun ancak köpeğinizin aktivite düzeyine ve metabolizmasına dikkat edin.

Veterineriniz Malchi'nin yaşına, aktivite düzeyine, sağlık durumuna ve özel ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş beslenme önerileri sunabilir. Veterinerle yapılan düzenli kontroller, köpeğinizin sağlıklı bir kiloda kalmasını ve uygun beslenmeyi almasını sağlamaya yardımcı olabilir. Biz de tavsiye ederiz Chi'niz için evcil hayvan sigortası Yavru köpeğinizin beklenmedik sağlık masraflarından bazılarını karşılamaya yardımcı olmak için karıştırın.

bakım

Tüylerinin uzunluğu ve dokusu genetiğine bağlı olarak değişebileceğinden bakım, Malchis'in bakımının gerekli bir yönüdür. Kısa, pürüzsüz bir kürkü veya uzun , ipeksi olan, düzenli bakım onların en iyi şekilde görünmelerini ve hissetmelerini sağlamak için çok önemlidir. Malchi'nizin Maltalı ebeveyn gibi uzun, ipeksi bir kürkü varsa, matlaşmayı ve dolaşmayı önlemek için günlük fırçalama önerilir. . Dolaşmaları ve kalıntıları nazikçe gidermek için iğneli bir fırça veya daha ince bir fırça kullanın. Kısa saçlı yavrular, benzer Tüy dökmeyen Chihuahua Her ne kadar günlük bakım gerektirmese de düzenli fırçalamanın yine de faydası vardır. Yumuşak kıllı bir fırça, gevşek tüylerin alınmasına ve tüylerinin parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Malchi'nizi gerektiği gibi, genellikle her 2 ila 4 haftada bir veya kirlendiğinde veya kokmaya başladığında yıkayın. Cilt tahrişini önlemek için yumuşak bir köpek şampuanı kullanın. Göz çevresindeki alanın renginin değişmesine neden olabilecek gözyaşı lekelenmesi olasılığı olabilir. Gözlerini düzenli olarak silin gözyaşı lekesi mendiliyle lekelenmeyi önlemek için. Rahatsızlığa neden olmamak için nazik olun.

Küçük köpek ırklarında diş sorunları olabileceğinden diş hijyeni Malchis için çok önemlidir. Plak ve tartar oluşumunu önlemek için dişlerini köpeğe özel bir diş fırçası ve diş macunuyla düzenli olarak fırçalayın. Kulaklarını kir, kulak kiri veya enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak kontrol edin. Köpeğe özel bir kulak temizleyici ve pamuk topları kullanarak kulaklarını gerektiği gibi temizleyin. Nazik olun ve kalıntıları kulak kanalına daha fazla itmekten kaçının.

Malchi'niz için rahatsız edici olabilecek ve yürüyüşünü etkileyebilecek aşırı büyümeyi önlemek için tırnaklarını kesilmiş tutun. Tırnaklarını kesmek için köpek tırnak makası veya öğütücü kullanın . Hızlıyı (tırnak içindeki kan damarı) kesmemeye dikkat edin. Bazıları rahatsızlığı veya enfeksiyonu önlemek için bir veteriner veya bakım uzmanı tarafından düzenli olarak anal bez temizliği yapılmasını gerektirebilir. Anal bölgenin kaydığını veya aşırı yalandığını fark ederseniz veterinerinize danışın.

Yetiştiriciler ve Yavru Köpek Maliyetleri

Bir yetiştiriciden Malchi yavrusu almayı düşünüyorsanız, köpeklerinin sağlığına ve refahına öncelik veren saygın yetiştiricileri araştırmak kritik öneme sahiptir. Saygın yetiştiriciler, sağlık testleri ve sosyalleşme de dahil olmak üzere sorumlu yetiştirme uygulamalarına öncelik verir. Köpeklerinin sağlığına ve mizacına yatırım yapan saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu için daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Sorumlu yetiştiriciler genellikle S Chihuahua ve Malta'da yaygın olan genetik sağlık sorunları için üreme köpeklerini kontrol edin. Bu, patellar çıkık, kalp hastalığı ve göz problemleri gibi durumlara yönelik testleri içerebilir.

Bir Malchi yavru köpeğin maliyeti, yetiştiricinin konumuna, itibarına ve yavru köpeğin soyağacına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Ortalamada, Sorumlu bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu için 500 ila 1.500 ABD Doları veya daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Satın alma fiyatına ek olarak, aşılar, mikro çip takma, kısırlaştırma/kısırlaştırma gibi başlangıç ​​masraflarına hazırlıklı olun (henüz yapılmadıysa) ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlar, sandık , tesisat , yatak takımları ve oyuncaklar. Bir köpeğe sahip olmanın maliyeti, ilk satın alma fiyatının ötesine geçer. Yiyecek, bakım, veteriner bakımı ve eğitim gibi devam eden harcamalar için bütçe ayırmanız gerekecek.

Kurtarma ve Barınaklar

 Chihuahua Malta Karışımı kurtarma yüzü yakından
Bir kurtarma organizasyonundan evcil hayvan edinmek, evsiz bir hayvana ikinci bir şans vermenin ödüllendirici bir yolu olabilir.

İşte kurtarma organizasyonları ve Malchi yavrularıyla ilgili maliyetler hakkında bazı bilgiler.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Malchiler, erken sosyalleştirilirlerse ve nazikçe etkileşime girmeleri öğretilirse, genellikle çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşabilirler. Denetim, köpeğin, çocuğun ve diğer hayvanların güvenliğini sağlamak için önemlidir. Malchi'yi evinize getirmeden önce, Cins karışımını iyice araştırın, ailenizin yaşam tarzını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun ve onların bakımını sağlama yeteneğinizi değerlendirin. Bunun aileniz için uygun olduğuna inanıyorsanız ve onların ihtiyaçlarını karşılamaya hazırsanız, klanınıza neşe getiren sevgi dolu ve sadık ev üyeleri olabilirler.

Son düşünceler

Malchiler, onları harika aile hayvanları yapan özelliklerin hoş bir kombinasyonunu bünyesinde barındırıyor. Sevecen mizaçları, küçük boyutları ve çeşitli yaşam koşullarına uyum sağlama yetenekleri, onları birçok köpek tutkunu için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Hayatınıza bir köpek almayı düşündüğünüzde, tüylü arkadaşınızla mutlu ve sağlıklı bir ilişki kurabilmek için uygun sosyalleşmenin, eğitimin, bakımın ve sağlık bakımının önemini unutmayın.

Yorumlar