Köpekler Ekmek Yiyebilir mi?

Köpekler Ekmek Yiyebilir mi?

Çoğumuz düzenli olarak bir dilim kızarmış ekmek, akşam yemeği rulosu veya bir sandviç yeriz, ancak köpeklerin ekmek yemesi güvenli midir? Köpeğiniz yine kırıntılar için size yalvarırken doğru cevabın ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz.

Ekmeğin köpekler için tehlikeli olabileceği bazı durumlar vardır. Bunun nedeni genellikle ek bileşenlerdir.Ekmeğin köpekler için güvenli olup olmadığını ve bilmeniz gereken potansiyel riskleri keşfedelim.

İçindekiler

Ekmek Köpekler İçin Güvenli mi?

Çoğu normal pişmiş beyaz ve buğday ekmeği, küçük miktarlarda yenilirse ciddi sorunlara neden olmaz. Az miktarda sade ekmek, baget ekmeği ve rulo ekmek, ara sıra bir ödül olarak verilirse çoğu köpeğin denemesi için iyidir. Ekmek, köpekler için toksik değildir ve idareli verilirse herhangi bir sindirim rahatsızlığına neden olma olasılığı düşüktür. Köpeğinize herhangi bir özel gıda alerjisi teşhisi konduysa, o zaman açık bir şekilde uzaklaşın. Aksi takdirde, çoğu köpek unlu mamulleri sorunsuz bir şekilde tolere edebilir.Ekmek Köpekler İçin İyi mi?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, ekmek tam olarak sağlıklı bir beslenme seçeneği olarak kabul edilmez. Herhangi bir potansiyel besinsel fayda, ekmeğin sağladığı fazla miktarda nişastalı karbonhidrat ve kaloriden daha ağır basar. Pek çok işlenmiş unlu mamul, vitaminlerle zenginleştirilmiş unla yapılır. folik asit İnsanlarda belirli beslenme eksikliklerini durdurmaya yardımcı olmak için.

Köpeğiniz kaliteli, eksiksiz bir ticari köpek maması kullanıyorsa, ihtiyacı olan tüm besinleri alıyor olmalıdır. Başka yiyecek kaynakları vermek, muhtemelen diyetine fazladan kalori katacak ve diğer minimum fayda sağlayacaktır.

Ara sıra yapılan bir ikramın çok fazla zarara yol açması pek olası değildir, ama zamanla düzenli diyetine ek olarak şurada burada ekmek dilimleri beline kadar gelecek. .Köpekler İçin Ekmek Ne Zaman Kötüdür?

 Köpek somun ekmek yedi
Sade ekmek genellikle güvenli olsa da kaçınılması gereken bazı durumlar vardır.

Küflü Ekmek

Ekmek küflüyse, o zaman kaçınılmalıdır. Ekmek, kuruyemiş veya süt ürünleri gibi küflü yiyecekler, zehirli olan zararlı mikotoksinler içerebilir. Birkaç farklı mikotoksin türü vardır, ancak en yaygın olanları, etkilenen hayvanlarda titremeye veya nöbetlere neden oldukları için tremorjenik mikotoksinler olarak bilinirler.

Bu nedenle, köpeğiniz çöp kutusuna baskın yapar ve küflü bir somun yerse veya kuşlar için bırakılmış yenmemiş ekmek artıklarını yerse, aşağıdaki toksisite belirtilerini gösterebilir:

 • Kusma
 • İshal
 • titreme
 • Ateş
 • Nöbetler
 • nefes nefese
 • Huzursuzluk veya oryantasyon bozukluğu

olan köpekler mikotoksin zehirlenmesi oldukça rahatsız edici olabilir ve acil veteriner tedavisi gerektirebilir.Ekmek hamuru

Bir köpek pişmemiş ekmek hamurunu yerse, bu ciddi sorunlara neden olabilir. Çiğ hamur, köpeğinizin sıcak midesinde şişkinliğe ve karın rahatsızlığına yol açacak şekilde genişleyecektir. Hamur ayrıca zararlı etanol salarak mayalanabilir. Bu, köpeğinizin kan dolaşımına emilecek ve aşağıdaki belirtilere yol açacaktır: etanol zehirlenmesi zayıflık, uyuşukluk ve çöküş gibi.

Eklenen Malzemeler

Bazı ekmekler, özellikle üst düzey veya esnaf ürünleri, ek bileşenler içerebilir. Bu bileşenlerin birçoğu aslında evcil hayvanlarımız için zehirli olabilir. Bunların her birine bakalım.

Soğanlar

Bazı ekmek içerebilir soğanlar Onlara ekstra lezzet vermek için. Peynir ve soğan ortak bir lezzet kombinasyonudur veya Akdeniz ekmeğini focaccia gibi süsleyen soğanlar bulabilirsiniz.

kabarık Alman kurdu

Büyük miktarlarda soğan köpeklerde toksisiteye neden olabilir. olarak bilinen bir bitki grubunun parçasıdırlar. allium türleri oksidatif hasara neden olabilen, kırmızı kan hücrelerini etkileyen ve köpeklerde hemolitik anemi adı verilen ciddi bir durum oluşturan. Semptomlar hemen görülmeyebilir, ancak köpekler zamanla ciddi hastalıklara dönüşebilir. Etkilenen hayvanlardaki kırmızı kan hücreleri kırılgan hale gelir ve patlar, bu da köpeğinizin vücuduna oksijen taşımakta zorlandığı anlamına gelir.Sarımsak

Sarımsak soğan gibi allium ailesinin bir üyesidir. Bu, sarımsağın kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara da neden olduğu anlamına gelir, yani daha kolay kırılırlar. hemolitik anemiye yol açar. Bu anemi soluk diş etlerine, hızlı kalp atışına, halsizliğe ve çökmeye neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir tür sarımsaklı ekmek, özellikle büyük miktarlarda köpeklere verilmemelidir.

Ksilitol

Biraz ekmek, özellikle diyabetik veya 'diyet' türleri, ksilitol adı verilen ve köpekler için zehirli olan yapay bir tatlandırıcı içerebilir. Köpekler bundan küçük miktarlarda bile yediklerinde, uygunsuz miktarda insülin salmalarına neden olarak kan şekerinde hızlı bir düşüşe neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu hipoglisemi nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir. Ksilitol ayrıca şekersiz sakız, az şekerli tatlılar, diyabetik çikolata ve şekersiz fıstık ezmesi gibi diğer ürünlerde de bulunabilir.

Kuru üzüm

Birçok meyve somunu ve hamur işi, aşırı derecede zararlı olma potansiyeline sahip kuru üzüm içerebilir. zehirli köpeklere Toksisitenin kesin mekanizması bilinmemektedir, ancak bazı köpeklerde kuru üzüm (ve ayrıca üzüm) böbrek yetmezliğine neden olabilir. Köpeğiniz yerse, bir veteriner tarafından derhal tedavi edilmesi önerilir. Üzümlü ekmek veya Kuru üzüm , iyi görünseler bile. Tedavi genellikle dekontaminasyonu (mümkünse köpeğinizin kuru üzümleri kusmasını veya mide yıkamasını sağlamak) ve ardından böbrekleri denemek ve korumak için intravenöz sıvı tedavisini amaçlar.

Çikolata

Muzlu ekmek, börek veya hamur işleri gibi bazı tatlı somunlar şunları içerebilir: çikolata . Köpekler çikolatada bulunan teobromini metabolize edemezler, bu nedenle potansiyel olarak yeterince büyük miktarlarda yenilirse karaciğer yetmezliğine neden olur. Daha küçük köpekler, çikolatanın etkilerine karşı daha hassastır ve bitter çikolatalar özellikle tehlikelidir. Çevrimiçi hesaplayıcılar köpeğinizin toksik bir dozu olup olmadığını kontrol etmek için mevcuttur, ancak köpeğiniz çikolata yemişse her zaman veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.Fındık

Macadamia fıstığı köpekler için zehirlidir ve titreme, arka bacak zayıflığı ve kusma gibi semptomlara neden olabilir , bu nedenle fındık içeren ekmekten kaçınılmalıdır - her ihtimale karşı.

Köpeğim Ekmek Yiyorsa Ne Yapmalıyım?

 siyah köpek ağzında bir dilim ekmek yiyor
Garip ekmek hurdası herhangi bir soruna neden olmamalıdır.

Köpeğiniz dolaplara veya alışveriş çantanıza baskın yaptıysa ve bir somun ekmek aldım , işte yapmanız gerekenler:

 1. Köpeğinizin daha fazla ekmek yemesini durdurun – Daha fazla ekmek veya ambalaj yemesini engellemek için köpeğinizi bölgeden uzaklaştırmaya çalışın.
 1. köpeğini kontrol et – İyiler mi, yoksa herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorlar mı? Şişkinlik, kusma veya ishal var mı?
 1. Herhangi bir kanıt toplayın – Ne tür ekmek yendiğini anlamaya çalışın. Ne tür olduğunu ve hangi malzemeleri içerebileceğini görmek için ambalaj kağıdına veya kalan herhangi bir ekmeğe bakın.
 1. Tavsiye için veterinerinizi arayın - Köpeğinizin kuru üzüm, ksilitol veya soğan gibi potansiyel toksinler içeren ekmek yediğinden şüpheleniyorsanız, hemen veterinerinizi arayın. Çok fazla ekmek yemişlerse veya ekmeğin küflenmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız da aramanız gerekecektir.
 1. Veterinerinizin tavsiyesine uyun – Köpeğinizi kliniğe getirmenizi istiyorlarsa, bunu hemen yaptığınızdan emin olun.

Köpeğim Ekmek Yiyorsa Veterinerimi Ne Zaman Aramalıyım?

Köpeğiniz bir oturuşta çok miktarda ekmek yediyse, veterinerinizi aramalısınız. , bu şişkinliğe, kabızlığa ve hatta gastrointestinal kanallarında fiziksel bir tıkanıklığa yol açabileceğinden.Veterineriniz, köpeğinizin yediği ekmeğin hacminden endişe ediyorsa veya daha önce listelediğimiz zehirli içeriklerden herhangi birini yemişse, o zaman köpeğinizi muayene için kliniğe getirmenizi tavsiye edeceklerdir. Veterineriniz, köpeğinizin genel tavrına bakacak ve herhangi bir karın rahatsızlığı veya şişkinlik belirtisi olup olmadığını değerlendirecektir.

Veteriner, ekmeğin çoğunu yukarı çekmeleri ve daha fazla sindirimi durdurmaları için kusmaya neden olacak ilaçlar önerebilir. , özellikle toksisite endişeleri varsa.

Bazı durumlarda, Özellikle köpeğiniz potansiyel olarak toksik bileşenler içeren ekmek yemişse, kan testleri gibi ek teşhisler yapmak gerekebilir. . Benzer şekilde, evcil hayvanınızın durumu kötüyse ve destekleyici tedaviye ihtiyacı varsa, izleme için klinikte kalmasını önerebilirler.

Köpeğiniz ekmeğin içinde bulunduğu herhangi bir ambalajı tüketmişse, o zaman fiziksel bir tıkanıklığa neden olabileceğine dair endişeler olabilir, bu nedenle röntgen veya ultrason gibi daha fazla teşhis gerekebilir.Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler ekmek yiyebilir mi? Güvenli mi?

Küçük miktarlarda sade tam buğday veya beyaz ekmek, çoğu köpeğin ara sıra bir ödül olarak alması için iyidir. Sadece diğer malzemeleri içeren ekmek konusunda dikkatli olun çünkü bunlardan bazıları zehirli olabilir. Küflü ekmek gibi çikolata, kuru üzüm, soğan, ksilitol ve bazı kuruyemişler tehlikelidir.

Köpekler kuru üzümlü ekmek yiyebilir mi?

Hayır, köpekler asla kuru üzümlü ekmek yememelidir. Kuru üzüm (üzüm gibi) köpekler için zehirli olabilir. Toksisitenin kesin mekanizması bilinmemektedir, ancak bazı köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir.

efsane köpek isimleri erkek

Köpek pişmemiş hamur yerse ne olur?

Az miktarda pişmemiş hamurun herhangi bir soruna yol açması pek olası değildir. Köpeğiniz çok miktarda yerse, hamurdaki maya genişleyip fermente olduğu için bu şişkinlik, karın ağrısı ve hatta etanol toksisitesi gibi sorunlara neden olabilir.

Son düşünceler

Sonuç olarak, köpeğim ekmek yiyebilir mi? Bu sadece tuhaf, küçük bir sade ekmek parçasıysa, bu bir soruna neden olmamalıdır. Bununla birlikte, köpeğiniz düzenli olarak ekmek yiyorsa, bunu normal köpek mamasına tercih etmeye başlarsa, bu kilo alımına ve beslenme eksikliklerine yol açabilir. Bazı ekmekler, kuru üzüm, soğan ve çikolata gibi ek bileşenler nedeniyle köpekler için zehirli olabilir. Evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, veterinerinizi aradığınızdan emin olun.

Yorumlar