Köpeğiniz Hangi İnsan Gıdalarını Yiyebilir?

Köpeğiniz Hangi İnsan Gıdalarını Yiyebilir?

Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, tüylü arkadaşınıza insan yemeği kırıntıları vermeyi düşündüğünüzde, bu bir mayın tarlası gibi hissedilebilir. Sonuçta, çok fazla var köpekler için zehirli yiyecekler .

rednos köpek

Köpeğinizle yemek paylaşmanın soğan ve sarımsaktan çikolata ve kuru üzüme kadar pek çok riski vardır. Peki ya zevk alması için güvenli olan yiyecekler? Köpeğiniz hangi insan yiyeceklerini yiyebilir?Bazı insan yiyecekleri güvenli olsa da, köpeklerin karınlarının diyetlerindeki yeni herhangi bir şeye karşı oldukça hassas olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, yavru köpeğinize lezzetli bir ödül vermeye karar verirseniz, herhangi bir soruna yol açmayacağından emin olmak için küçük bir miktarla başladığınızdan emin olun. Daha önce yemedikleri bir şeyden oluşan ani büyük bir öğün, kusma veya ishal , bu nedenle kademeli bir yaklaşım en iyisidir.

İçindekiler

Hangi İnsan Gıdaları Köpekler İçin Güvenlidir?

Mamanın köpeğiniz için güvenli olması, onu her öğünde yemesi gerektiği anlamına gelmez. Ağırlıklı olarak tam besleyici köpek mamasından oluşan bir diyet, tüylü aile üyenizin sağlığını korumanın en iyi yoludur. Bu nedenle, ılımlılık anahtardır ve insan yiyecekleri yalnızca ara sıra bir ikram olarak sunulmalıdır. Peki, köpeğiniz için tedavi zamanıysa hangi insan gıdalarına ulaşmalısınız? İşte köpeğinizin yiyebileceği birkaç insan gıdası seçeneği:Elmalar

 Elmalı tabaktan hindi budu yiyen köpek

Çekirdeği ve tohumları çıkardığınız sürece , elmalar köpeğinizin yemesi için güvenlidir . Elmalar yüksek düzeyde A ve C Vitaminleri içerir ve diğer birçok meyve ve sebze gibi iyi bir lif kaynağıdır. Bu, onları dört ayaklı arkadaşınız için sağlıklı bir atıştırmalık olarak iyi bir seçenek haline getirir.

Ekmek

 Büyük Köpek ve Ekmek

Sırasında ekmek güvenli ve köpeğinize zarar vermez, onlara da fayda sağlamaz. Ekmek bir karbonhidrat olduğu için şekerle doludur. Bu nedenle, köpeğinizin çok fazla ekmeği varsa ve yeterince egzersiz yapmıyorsa, kilo almaya başlaması muhtemeldir.

Havuçlar

 Pomeranian Köpeği Turuncu Sebzeyi Çiğniyor

Köpeğinize daha iyi gece görüşü sağlamayabilirler. ancak havuç, lif kadar harika bir beta-karoten kaynağıdır. Bir kez yenildiğinde ve emildiğinde, beta-karoten temel bir vitamin olan A Vitaminine dönüştürülür. sadece değil düşük kalorili havuç , ancak çiğ havuç, köpeğinizin dişlerini sağlıklı tutmada da harikadır.Peynir

 Kabinde Oturan Köpek Atıştırmalığa Bakıyor

Şimdi, peynirin güvenli liste olmasının tek nedeni, çok küçük miktarlarda çoğu köpek tarafından tolere edilebilir. Fakat, peynir gerçekten yağ oranı yüksek , bu da köpeğinize yedirerek obezite ve pankreatit riski olduğu anlamına gelir. Pankreatit, pankreas bezinin iltihaplandığı ağrılı bir durumdur. Bazen yağlı yiyeceklerle ilişkilendirilir, bu nedenle ara sıra bir küp peynirden daha fazlası hayır-hayırdır! Yüksek yağ içeriğinin yanı sıra, tüm köpekler laktoza toleranssızdır, bu nedenle herhangi bir süt ürünü bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Tavuk

 tavuk yiyen köpek

tavuk bir sağlıklı protein kaynağı, Bu, köpeğinizin vücudunun büyüme ve onarım için kullanması için hayati önem taşır. Köpeğinize sadece baharatsız tavuk vermeli ve kızartılmış yerine ızgara veya haşlanmış seçmelisiniz. Kemik, kıkırdak veya tavuk derisi yerine sadece tavuk göğsü eti vermek de önemlidir.

Yumurtalar

 Köpekler Yumurta Yiyebilir mi?

Köpeğinizi yumurta ile beslemek biraz garip gelebilir, ancak yumurtalar harika bir yağsız protein kaynağıdır. Ayrıca yağ asitleri ve vitaminler gibi diğer besinleri de içerirler. Tıpkı yumurta yediğimizde olduğu gibi, iyice piştiklerinden emin olmak çok önemlidir. Aksi takdirde Salmonella gibi bakterilerden kaynaklanan bir risk söz konusu olabilir. Çırpılmış yumurta, köpeğinizi kusma veya ishalden muzdaripken birkaç gün yumuşak bir diyetle beslemeniz gerekiyorsa da iyi bir seçenektir. Eklememeyi unutma süt , tereyağı veya baharat.Balık (bazı)

 Kılçık tutan kişi

Balık, yağ asitlerinin yanı sıra harika bir protein kaynağıdır. Köpeğinize biraz balık beslemenin getirdiği birkaç risk vardır. Ancak belirli kurallara uyduğunuz sürece bu yemeği güvenle yiyebilirler. Birinci, Köpeğinize sunacağınız herhangi bir balık kemiksiz olmalıdır. İkincisi, özellikle bol miktarda cıva içeren balıklardan kaçınmalısınız. Tuna . Son olarak, köpeğinize göndereceğiniz balıkların yağsız ve baharatsız pişirildiğinden emin olmalısınız.

Makarna

 Bir kase soslu makarnaya bakan köpek

Makarna, hassas bir bağırsağı sakinleştirmek için yararlı olabilecek yumuşak bir yiyecek olsa da, çok sık veya çok miktarda vermemelisiniz. Bunun nedeni, bir karbonhidrat olması ve aç tazınızı aşırı kilolu hale getirebilmesidir.

Fıstık ezmesi

 Fıstık ezmesi yiyen köpek

aynen Marşmelov , tüm fıstık ezmesi köpeklerin yemesi için güvenli değildir. içermeyen bir marka seçtiğinizden emin olun. ksilitol . Etiketleri araştırıp tuzu azaltılmış veya tuzsuz bir tane bulabilirseniz, bu daha da iyidir. Doğru türü bulabilirseniz, ölçülü olmak üzere tüylü dostunuz için harika ve sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Patates

 Köpekler Tatlı Patates Yiyebilir mi?

Rağmen patatesler olgunlaştığında ve pişirildiğinde güvenlidir , çiğ veya yeşil patates köpekler için zehirlidir. Çiğ ve olgunlaşmamış patatesler, domates, patlıcan ve kırmızı biberde de bulunan zehirli bir madde olan Solanin içerir. Bu zehirli bileşik kalbi, akciğerleri ve bağırsağı etkileyebilir.Pişmiş patateslerde bile, yemeklik yağlardan ve baharatlardan uzak durduğunuzdan emin olun.

Pirinç

 Beyaz Köpek Köpek Kasesinde Yemek Bekliyor

Pirinç bir başka zavallı köpeğinizi beslemek için mülayim bir şey arıyorsanız iyi bir seçenek . Beyaz pirinç, sindirimi kolay, homurdanan bir bağırsak için çok iyi olan iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Ancak her karbonhidrat kaynağı gibi uzun vadede fazla vermemelisiniz. Bunun nedeni, tıpkı insanlar gibi, köpeğiniz çok aktif olmadıkça, çok miktarda karbonhidrat yerse kilo alma olasılığı yüksektir.

Türkiye

 Tezgahın yanında hindiyi yemeye çalışan köpek

Hindi zayıftır, çok az yağ içerir ve aynı zamanda hayati bir protein kaynağıdır. Köpeğinize hindi beslemeyi planlıyorsanız, tamamen piştiğinden emin olun ve yemeklik yağlardan ve baharatlardan kaçının. Bağırsaklarına sıkışabilecekleri için köpeğinizi hindi kemikleriyle asla beslememelisiniz. Hindiyi göğüs etiyle beslemek en güvenli seçenektir ve daha yağlı olabileceği için derisini çıkarmak en iyisidir. Köpeğinizin hindisini güvenli bir şekilde nasıl besleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin Burada .

Köpeğinize Ne Kadar İnsan Maması Verebilirsiniz?

Köpeğinizi besleyebileceğiniz en besleyici yiyecek, tam ve dengeli ticari köpek maması . Ara sıra verilen sağlıklı ödüllerin herhangi bir zararı olmasa da, bu onların köpek mamalarından daha az yemeleri anlamına gelir (eğer siz kilo almalarını istemiyorsanız). Köpeğinizin diyetine eklediğiniz herhangi bir ikram, günlük kalori ödeneğine dahil edilmelidir, bu nedenle, ikramların olduğu günlerde yedikleri köpek maması miktarını azaltmalısınız.İyi bir kılavuz, ikramların köpeğinizin günlük kalori alımının yüzde 10'undan fazlasını oluşturmaması gerektiğidir. Bu, köpeğinizin diyetinin yüzde 90'ının sağlıklı ve besin açısından eksiksiz köpek maması olmasını sağlar ve köpeğinizin biraz daha kötü olmasını engelleyebilir. kilolu .

Son düşünceler

Birçok evcil hayvan ebeveyni, köpekler için zehirli olan çeşitli insan gıdalarının farkındadır. Yine de, hangi yiyeceklerin güvenli olduğuna dair çok fazla bilgi yok. Yukarıdaki listeyi bir rehber olarak kullanarak, sağlığı hakkında endişelenmeden köpeğinize lezzetli bir ödül vermenin keyfini çıkarabileceksiniz.

Yorumlar