Alman Çoban Doberman Mix Gerçekler

Alman Çoban Doberman Mix Gerçekler
Doberman, Alman Kurdu, Karışık Cins Köpekler

Alman Çoban Doberman Mix Gerçekler

Ava Channing 10 ay önce Yorum Yok Önceki Makale Sonraki Makale

İçindekiler • Doberman Alman Çoban Karması
 • Doberman Alman Çoban Melezine Sahip Olmamanız İçin 3 Neden
 • Alman Çoban Doberman Melezine Sahip Olmanız İçin 3 Neden
 • Diğer Alman Çoban ve Doberman Karışımları
 • Alman Çoban Köpeğiyle Karışık Bir Doberman'ın Görünümü, Kişiliği ve Özellikleri
 • Alman çoban karıştırmak Satılık Doberman yavruları ile
 • Doberman Çoban Karışımı Bakım
 • Sağlık Sorunları Alman Doberman Mix
 • Doberman Shepherds Yiyecek Gereksinimleri
 • Alman Dobermans Egzersiz Gereksinimleri
 • Doberman Alman Kurdu Karma Eğitimi
 • Alman Çoban Doberman Ve Aileleri
 • Referanslar:

Doberman Alman Çoban Karması

Doberman Alman Çoban karışımı, Doberman cinsi ve Alman Çoban cinsinin bir kombinasyonudur. Çoğu insan saf ırk köpekleri severken, diğerleri de aynı şekilde büyüleyici ve sadık karışık cins köpekler bulurlar. Bir Doberman Alman Çoban Chow azman, ünlü ebeveyn köpeklerinden takdire şayan özelliklere sahip büyük bir köpektir. Kendinize sahip olmayı düşünmeden önce size karışık cins hakkında daha fazla bilgi veren bu kılavuza girelim.

Doberman Alman Çoban Melezine Sahip Olmamanız İçin 3 Neden 1. Köpeğin genellikle erken müdahale olmadan agresif olma olasılığı daha yüksektir. Doberman Alman Çoban karışımı doğası gereği koruma içgüdülerine dayanır. Köpek bir kişiyi veya durumu bir tehdit olarak görebilir ve köpek şüphelerini nasıl düzenleyeceğini öğrenmezse, yıkıcı bir şekilde hareket edebilir.
 2. Baskın bir köpek . Bu hem görünüşte hem de davranışta şiddetli bir köpektir. Bir Doberman Alman Çobanının kırpılmış kulakları göz korkutucu bir görünüm verirken, Köpeğin güçlü iradeli doğası, onu hakimiyetine eşit şekilde uyan bir ustaya ihtiyaç duyan cesur bir köpek yapar . Bu köpeğin sahibi nasıl bir 'alfa' olacağını bilmeli ve ona liderlik göstermelidir.
 3. Köpek soğuk bir ortamda iyi baş edemeyebilir . Kısa paltosundan dolayı Doberman Alman Çoban karışımı daha fazla donma sıcaklığına dayanamaz. Köpek soğuk bölgelerde yaşayanlar için uygun olmayabilir ve sıcak veya tropikal koşullarda daha iyi yaşayabilir.

Alman Çoban Doberman Melezine Sahip Olmanız İçin 3 Neden

 1. Köpeğin güçlü bir korunma hissi vardır . Korkusuz bir köpek olarak, kimsenin kötü tarafına girmek istemediği büyük bir bekçi köpeğidir. Doberman Alman Çobanı yabancılara karşı çok ihtiyatlıdır ve en ufak bir tehdit şüphesi onu ve aileyi uyarabilir.
 2. Son derece akıllı . Her iki ebeveyn köpeği de çalışan köpek olarak hizmet etti. Ayrıca orduda Doberman ve Alman Çoban köpeği kullanıldı. Doberman Alman Kurdu kolayca eğitilebilir ve farklı etkinliklerde bulunmaktan hoşlanır.
 3. Köpek çok sadık ve sahibine bağlı . Efendisine sevgi dolu ve sevgi dolu bir köpek olduğu bilinmektedir. Doğal koruma içgüdüsü, köpeğin yumuşak tarafına katkıda bulunabilir. Köpeği günlerce geride bırakmak da ayrılık kaygısına neden olabilir.

Diğer Alman Çoban ve Doberman Karışımları

Yaşam tarzınıza uygun köpek ırkı seçmek, yapabileceğiniz en önemli karardır. Her yıl onbinlerce köpek terk ediliyor ya da evlat edinilmeye hazırlanıyor çünkü sahibi sorumsuzdu ve yaşam tarzı için harika olmayan bir köpek seçmeden önce araştırmalarını yapmadı.

Doberman Alman Çobanının yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin değil misiniz? 50'den fazla popüler Alman Çoban karışımından veya Doberman karışımından birini kullanmayı düşünün.İşte en popüler Alman Çoban Karışımları:

Alman Çoban Beagle MixAlman Çoban Laboratuvarı Karışımı
Alman Çoban Avustralyalı Çoban KarışımıAlman Çoban Pitbull Karışımı
Doberman Alman Çoban KarmasıAlman Çoban Rottweiler Karışımı
Büyük Pireneler Alman Çoban KarışımıAlman Kurdu Border Collie Mix
Danua Alman Çoban KarışımıAlman Kurdu Kaniş Karışımı
Malamute Alman Çoban KarışımıAlman Çoban Boksör Karışımı
Mavi Heeler Alman Çoban KarışımıAlman Kurdu Chow Mix

Alman Çoban Köpeğiyle Karışık Bir Doberman'ın Görünümü, Kişiliği ve Özellikleri

Yükseklik22 ila 26 inç boyunda
Ağırlık90 ila 110 lira
Vücut TipiOrta ila büyük boy; kaslı ve Doberman'a benzer vücut tipi
Ceket TipiDüşük ve orta dereceli dökülme ile kısa ve ipeksi ceket. Alman Çoban tarafından daha fazla Doberman görünümünü miras almak daha olasıdır.
Kaplama RengiSiyah, koyu kahverengi, ten rengi
Yaşam Beklentisi10 ila 13 yıl
Aile odaklıKöpek erken sosyalleşme eğitimi alırsa, evet. Erken müdahale olmadan, tehditleri doğru bir şekilde ayırt edemeyebilir ve agresif davranmayabilir. Köpek genellikle çocuklar için uygun değildir.
Kapalı Evcil HayvanBağlı olmak. Köpek sıkıldığında rahatlamak için biraz açık alan gerektirir, ancak soğuk mevsimlerde kalmak için sıcak bir yere sahip olmalıdır.
Aşırı BarkerBazen. Köpeğin koruma içgüdüsü gürültüye neden olabilir

Bir Doberman Alman Çoban karışımının görünümü, hangi ana genin daha baskın hale geldiğine bağlıdır. Doberman Alman Çoban karışımı sahiplerinin çoğunda, Alman Çobanından daha fazla bir Doberman'ın görünüşüne benzeyen köpekler var . Daha baskın gene bağlı olarak, köpek ya Alman Çoban'ın doğal sivri kulaklarına veya Doberman'ın disket kulaklarına sahip olabilir. Çoğu Doberman Pinscher sahibinin köpeklerinin kulakları kırpılır ve aynı şey istenirse Doberman Alman Çoban köpeğinde de yapılabilir.Bu, vahşi olmasını sağlayan sağlam bir özelliğe sahip büyük bir köpektir. Göz korkutucu görünümü de cesur bir kişiliğe sahip . Doberman Alman Çoban karışımı, koruma içgüdülerine büyük ölçüde güvenebilir, diğer insanlara veya hayvanlara istenmeyen zarar verebilir. Köpeğin agresif doğası içinde kabloludur, ancak tarafından kontrol edilebilir. sınırları ve karşılıklı anlayışı tesis etmek. Köpek son derece zeki olduğu için, farklı durumların önünde nasıl doğru davranacağını ve köpeğin şüphelerine karşı hareket etmesine yardımcı olabilecek yeni sosyal becerileri öğrenecek.

Mastifler için en iyi köpek maması

Doberman Alman Çobanının yaşam beklentisi yaklaşık 13 yıldır. Köpeğin ömrünü, aşılar için veterinere götürerek ve çeşitli bütün yiyecekler ve besleyici köpek maması sağlayarak uzatabilirsiniz.

Alman çoban karıştırmak Satılık Doberman yavruları ile

Doberman Alman Çoban Köpeği satın almadan önce, mülkiyeti için ödeme yaptıktan sonra bütçeyi ve giderleri dikkate almanız gerekir. Yavru köpek satın almak ve ona ilaç ve aşı sağlamak için yaklaşık bin beş yüz dolardan fazla para gerekmektedir. Bir Alman Çoban ve Doberman Pinscher yavrularının tipik fiyatı dört yüz elli dolar ile beş yüz dolar arasında değişmektedir.american staff pitbull

Bu köpek yavrusu aramanın en iyi yolu Doberman Alman Çoban yavrularının yetiştirilmesinde uzmanlaşmış köpek yetiştiricilerini kontrol etmektir. Yavru köpeğinizin kalitesini garanti etmek için, saygın köpek yetiştiricileri düşünmelisiniz çünkü köpek yavrusu ebeveynleri kesinlikle 'kötü' veya sağlıksız genleri miras alma olasılığı daha düşük olan yavrularla sağlıklıdır. Ebeveyn köpeklerden olası sağlık sorunlarını aşmanın yanı sıra, kaliteli yetiştiriciler ararken diğer endişeniz yavrularının fiyatıdır.

Bütçe dostu bir diğer yöntem de evlat edinme merkezlerine veya evlat edinmeye açık olan Doberman Alman Çoban karışık yetiştiricilerine bakmaktır. Size bırakıldıktan sonra köpeklerinin genel refahını sağlamaları gerektiğinden, personel tarafından röportaj yapmayı beklemelisiniz. Mükemmel ve sorumlu bir köpek yetiştiricisi, alıcı üzerinde mümkün olduğunca çok arka plan kontrolü yapan kişidir . Aşağıda bir Doberman Alman Çoban köpek yavrusu almak için bazı köpek yetiştiricileri ve web siteleri bulunmaktadır:

 1. Dobies ve Küçük Paws Kurtarma
 2. Kraftwerk K9 Alman Çobanları
 3. Alman Çoban Kurtarma ve Evlat Edinme
 4. Vom Hismerh Alman Çobanları ve Dobermanlar
 5. Orta Atlantik Alman Çoban Kurtarma
 6. Doberman Rescue Unlimited
 7. Bluegrass Doberman Kurtarma
 8. Diğer Köpek Kulüpleri
 9. Adoptapet.com

Ayrıca, bir köpek yetiştiricisinde olduğu gibi satıcının arka planını iki kez kontrol etme sorumluluğunu aldığınız sürece köpek yavrusu çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca profesyonel köpek şovlarına katılabilir, köpek kulüpleriyle iletişime geçebilir veya katılabilir veya bir Doberman Alman Çoban karıştırması yetiştiricisini bilen veya size yönlendirebilecek bir veteriner ile konuşabilirsiniz.

Doberman Çoban Karışımı BakımDoberman Alman Çoban karışımı, paltosu için düşük ila orta derecede tımar gerektirebilir. Köpek Doberman ebeveyn köpeği gibi görüneceğinden, kısa saçları aşırı dökülmeye neden olmaz. Köpeğin ceketini haftada üç ila dört kez fırçalamalısın. Doberman Alman Kurdu suda yıkanmayı sevmez, bu yüzden köpek köpek yavrusu sırasında banyo süresini tolere etmek için eğitilmelidir . İşte köpek şampuanı ve nemlendirici ürünlerinin listesi:

 1. Earthbath Tüm Doğal Pet Şampuanı . Bu köpek şampuanı biyolojik olarak parçalanabilir ve hindistancevizi temizleyici, yulaf ezmesi ve aloe'den yapılır. Köpeğin parlak ceketini korumaya yardımcı olan bir nemlendirici olarak çalışır.
 2. Paw Choice Kuru Köpek Şampuanı, Susuz, Sakinleştirici Lavanta ve Papatya Kokusu ile Durulama Köpük Köpük Yok . Bu köpek şampuanı, köpeğin ceketinde hoş olmayan kokuya neden olan bakterilere yardımcı olur. Ürünü uyguladıktan sonra köpeğinizin paltosunda koruyucu bir ekran olarak çalışır ve ayrıca kepeği de hafifletir.
 3. Sağlıklı Irklar Yulaf Ezmesi ve Aloe Köpek Şampuanı . Aloe ve yulaf ezmesinden yapılır ve köpek için sağlıklı ve parlak bir ceketin korunmasına yardımcı olur. Köpek şampuanı da çam kokusuna sahiptir ve yüzde yüz memnuniyet garantilidir.

Köpeğin tırnaklarını korumayı unutmayın. Birçok köpek gibi, Doberman Alman Çoban karışımı da köpekler için özel tırnak makası kullanarak tırnaklarını kesmeye ihtiyaç duyar. Kulakların arada sırada temizlenmesi ve dişlerin fırçalanması da yapılmalıdır.

Sağlık Sorunları Alman Doberman MixDoberman Alman Çoban karışımının sağlık koşulları veya sorunları çok azdır veya hiç yoktur, ancak Doberman Pinscher ve Alman Çoban'ın sahip olduğu hastalıklara hala yatkındır. Aşağıdaki sağlık sorunlarını önlemek için düzenli egzersizler ve veterinere ara sıra ziyaret yapılması önerilir:

 • kardiyomiyopati . Bu şemsiye terimi hem Dilate Kardiyomiyopati hem de Hipertrofik Kardiyomiyopatiyi kapsar. Dilate Kardiyomiyopati veya Genişletilmiş Kalp , iç organları etkileyen, akciğer ve kalp yetmezliğine neden olan bir hastalıktır. Hipertrofik Kardiyomiyopati veya Kalp Hastalığı, kan dağıtım problemleri köpeklerde kalp tarafından. Kardiyomiyopati belirtileri arasında anormal solunum paternleri, anoreksi, uyuşukluk, öksürük, mavimsi cilt renk değişikliği ve bilinç kaybı bulunur.
 • Wobbler Sendromu . Bilimsel olarak Servikal Spondilomiyelopati olarak adlandırılan yalpa sendromu, Doberman Pinscher gibi büyük köpek ırklarında yatkın bir durumdur. Bir boyun üzerinde bulunan servikal omurgada kemik malformasyonu titrek yürüyüş ve boyun ağrısı ile sonuçlanan köpek.
 • Kalça Displazisi . Bu, genel olarak birçok köpek için ortak olan genetik bir hastalıktır. Diğer durumlarda, obezite ve yanlış beslenme ve diyet, kalça displazisinin gelişimine de katkıda bulunabilir. Köpeğin kalça eklemleri yavaşça bozulur ve iskelet malformasyonuna neden olabilir.
 • Megaesophagus. Megaözofagus genellikle köpeklerde yemek borusunun genişlemesi . Gıdayı ağızdan mideye götürmede sorunlara neden olan doğuştan veya doğuştan gelen bir hastalıktır. Bazı belirti ve semptomlar arasında kusma, kilo kaybı, anoreksiya ve ağız kokusu bulunur.
 • Dejeneratif Miyelopati . Bu hastalık, köpekte omuriliğin yavaş dejenerasyonu olarak tanımlanır. Sonunda felç ile de sonuçlanabilir. . Uyarı işaretleri arasında arka uzuvların sürekli zayıflaması, tökezleme, dayanamama, kas atrofisi, kötü hijyen, stres ve depresyon bulunur.
 • Ayrılma Kaygısı. Bir sağlık sorununu incelemenin bir kısmı sadece fiziksel boyutta kalmamalıdır. Doberman Alman Çoban karışımı ayrıca ayrılık kaygısı gibi zihinsel bozukluklara da yatkındır. Bu, sahibine, derin bağına ve kişiyle sadakatine rağmen köpekle daha az zaman harcadığında ortaya çıkar. Oyuncak gibi gittikçe başka şeyleri sizinle nasıl ilişkilendireceğiniz ve kendinize daha fazla güven duymanız öğretilmelidir.

Doberman Alman Çoban karışımının, açıkça işaret edilen herhangi bir sağlık sorunu veya hastalığı olması gerekmez. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen hastalıklar ve sağlık sorunları, her iki ebeveyn köpeğin genlerinden türetilen yavrulara hala geçebilir.

Doberman Shepherds Yiyecek Gereksinimleri

Büyük ve enerjik bir cins olan Doberman Alman Çoban karışımı, köpek uygun beslenme ve dengeli bir diyetle desteklenmezse bol miktarda yiyecek yiyebilir ve obez olabilir. Önemli miktarda protein ve orta miktarda karbonhidrat ve yağ tüketmesi gerekir ve köpeğin gün boyunca yaptığı aktivitelere bağlı olarak günde iki kez beslenir. Köpeğiniz için bazı köpek maması önerileri: 1. Wysong Epigen
 2. İçgüdü Ultimate Protein Tavuk veya Ördek
 3. Evo Hindi ve Tavuk, Kırmızı Et Formülü veya Somon ve Ringa Balığı
 4. Ördek Kuru Köpek Maması ile Katı Altın Yüksek Protein
 5. Somon ve Okyanus Balık Protein ile Tahıl Ücretsiz Crave Kuru Yetişkin Köpek Maması

Yüksek protein içeriğine sahip bir köpek maması seçerken, her zaman etiketi kontrol etmelisin ve 'tavuk', 'kuzu' veya 'somon' gibi kelimeleri arayın ve malzemelerin köpek mamasında bulunan en yüksek ila en düşük miktarlarda sipariş edildiğini anlamak.

Alman Çoban Chow karışımınızı beslemek, diğer tüm köpekler gibi dengeli bir diyete sahip olmalıdır. Malısın bu köpek maması hakkında veterinerinize danışın ve bütünsel bir diyet planı hazırlayın . Çok fazla protein köpek için çok fazla kaloridir ve çok fazla kiloya neden olabilir.

Alman Dobermans Egzersiz Gereksinimleri

Bu, çalışmak için yetiştirilen ebeveyn köpekleri olan aktif ve enerjik bir köpektir. . Doberman Alman Çoban karışımı, depolanan enerjisini kanalize etmek ve serbest bırakmak için önemli miktarda egzersiz gerektirir. Entelektüel faaliyetler köpek için yeterli zihinsel uyarım kaynaklarıdır. Köpek için bazı aktiviteler aşağıdadır:

english labrador
 • Yarış . Flyball bayrak yarışması olduğu için çok koşmayı teşvik eden bir köpek sporudur. Parkurda bir tenis topunu bir engel parkurundan alan ve topu işleyicisine geri veren dört köpekli bir ekip kurulur. Tüm köpekleri ile görevi tamamlayan ilk takım kazanır.
 • Gütme. Doberman ve Alman Çoban gibi, Doberman Alman Çoban karışımı da bu aktiviteden önemli ölçüde yararlanabilir. Çoğu köpek kentsel ortamlarda yaşadığından, sürü, köpeğe uzun süredir kullanılmayan sürü içgüdülerini kullanma fırsatı verir.
 • Askeri eğitim . Köpeği orduya göndermek, köpeğin komuta etmek ve sahibinin liderlik puanı kazanması için bir avantajdır. Daha yumuşak tarafta, köpek savaş gazileri veya TSSB'den muzdarip askerler için bir hizmet köpeği olarak kullanılabilir.
 • Koku Alma veya İzleme Oyunları . Bu özel aktivite köpeğin zihinsel zenginleşmesine hizmet eder. Alman Çoban Chow karışımının Alman Çoban ebeveyn köpek tarafı, bir şeyler avlamayı seven köpekleri izliyordu. Bazı oyunlar, muameleyi bulmak, saklamak ve aramak ve oyuncağı bulmaktır.

Doberman Alman Kurdu Karma Eğitimi

Doberman Alman Kurdu karışımınızı eğitmek mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Hem Doberman hem de Alman Çoban köpekleri koruyor ve yavrularının şüphe ve tehditlere karşı agresif davranış göstermesi daha olası. . Köpek, özellikle çocuklarla, farklı insanlarla ve hayvanlarla güvenli bir şekilde nasıl etkileşime gireceğini öğrenmelidir. Köpeğe uygulayabileceğiniz bazı eğitim yöntemleri:

 • sosyalleştirme . Doberman Alman Çoban karışımı, cesur bir eğilime sahip bir köpektir. Köpeğin çocuklara, diğer hayvanlara ve köpeklere maruz kalması için köpek yavrusu olması gerekir. başkalarına karşı koruma ve içgüdülerini koruma duygusunu genişletmek . Köpek sonunda yeni sosyal beceriler öğrenecek ve agresif eğilimini düzenlemek için daha olgunlaşacaktır.
 • Pozitif takviye . Komutlarınızı öğretirken köpeğinizi ödüllendirmek, sizinle olan ilişkisine çok yol açabilir. Komuta başarılı bir şekilde cevap verdiğinde köpeğinize bir muamele veya oyuncak gibi bir ödül verirsiniz, ancak çağrınıza nasıl doğru tepki vereceğini öğrenene kadar hiçbir şey vermezsiniz.
 • Köpek Eğitimi. Köpeği köpek yavrusu olarak eğitmenin en önemli kısmı, zamanınızı ve şirketinizi vermektir. Bu, köpeğinize onunla olan bağınızın değerini öğretmeli ve yakında sizi alfa olarak kabul edecektir. Verdiğiniz oyuncaklarla oynamasına izin verin, böylece sizinle birlikte olmanın ödüllendirici bir deneyim olduğunu öğrenir. İtaatkâr bir köpek geliştirmek, köpeğin koruma içgüdülerini kontrol etmenizi ve saldırgan davranışını daha az zararlı nesnelere yönlendirmenizi sağlar.

Alman Çoban Doberman Ve Aileleri

Doberman Alman Çobanları genellikle bir aile için evcil hayvanları korkutuyor olabilir. Köpek doğal olarak saldırganlığa yatkın olabilir, ancak bu yıkıcı davranış sahibinin güvenliği ve koruması uğruna içindir. Köpeğin koruma içgüdülerindeki bu reaksiyonuna nasıl hitap edeceğini bilmek, yaşlanmadan önce hayati önem taşır . Sosyalleşmenin tekrar tekrar, doğal eğilimlerini nasıl kontrol edeceğini öğrenmesi gerektiğinden, köpeğin ailenin geleceği üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Birini bir köpek yavrusu olarak almayı düşünmelisiniz ve onu tüm aile üyelerine ve evinizi sık sık ziyaret eden insanlara tanıtmalısınız, böylece köpek onlara bir tehdit gibi davranmaz. Ancak Doberman Alman Çoban karışımı da büyüdüğünde sadık ve sevecen bir köpektir. Sahibi köpeği karşılıklılık veya arkadaşlıktan mahrum bıraktığında bile duygusal hissedebilir . Muazzam bir sadakate sahiptir ve tehlikede olduğunuzu düşündüğünde sizi her zaman koruyacaktır. Mükemmel bekçi köpekleri yaparlar ve davetsiz misafirlerin evinize girmeden önce iki kez düşünmelerini sağlarlar.

Köpeğin enerji seviyelerini gün boyunca tüketmek için bir arka bahçeye ihtiyacı var . Bir apartman dairesinde yaşayan insanlar için ideal bir köpek değildir, çünkü köpek her zaman koridorlarda yürüyen yabancılara her zaman güvensiz ve ihtiyatlı hissedebilir. . Hatta etkileşimde bulunduğunuz ve sosyal hayatınızı da etkileyen farklı insanlara daha agresif davranabilir. Yaşam tarzı açısından, Doberman Alman Çoban karışımı, açık havada aktif olan veya köpeğin atletizmine uyum sağlamak isteyen insanlarla iyi gelişecek. Aileniz daha soğuk eyaletlerde yaşıyorsa ve köpeği ortaya çıkarmak için daha az fırsata sahipseniz, sizin için uygun bir köpek değildir.

Tamamen, Doberman Alman Çoban karışımı, korkunç ama sevgi dolu bir aile köpeği yapar. Çocuklar veya ilk kez gelenler için en iyi köpek olmayabilir, ancak köpeğin daha az elverişli tarafını kolayca gezebilir ve daha aile odaklı bir evcil hayvana dönüştürebilirsiniz. Hatırlanması gereken önemli şey, durum ne kadar tehlikeli olursa olsun aileyi hayatıyla koruyacak bir köpek olmasıdır.

Referanslar:

 1. Madhusudhan, H. S., vd. 'Bangalore, Hindistan Alman Çoban ve Labrador Retriever Köpeklerde Bakım Enerji Gereksinimlerinin Tahmini'. Hayvan Fizyolojisi ve Hayvan Besleme Dergisi, vol. 102, no. 1, 26 Nisan 2017, doi: 10.1111 / jpn.12709.
 2. Dyggve, H., vd. 'Hepatitli Dobermanlarda Antihiston Otoantikorları'.Veteriner Dahiliye Dergisi, cilt. 31, hayır. 6, 30 Eylül 2017, sayfa 1717-1723., Doi: 10.1111 / jvim.14838.
 3. Coile, D. Caroline. Aptallar için Alman Çobanları. Hungry Minds, 2003.
 4. Marder, Scott ve diğ.Doberman. Fikir ve Tasarım Çalışmaları, 2015.
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/German_Shepherd
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Dobermann

Yorumlar